PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλησπέρα!



kostas
08-10-06, 21:07
Καλησπέρα στην παρέα αυτού του φόρουμ. Γράφω για πρώτη φορά και έχω να πω πως απο τα θέματα σας που έχω διαβάσει μέχρι τώρα μαρτυράνε πως υπάρχουν αρκετοί που το έχουν ψάξει γενικά σε θέματα διατροφής και είναι αρκετά ενδιαφέροντα. :army2: :army2:

Σκέφτηκα λοιπόν πως πιθανόν να μπορέσετε να μου απαντήσετε κάποιες απορίες..

Δεν μπορώ να πω πως έχω ιδιαίτερη σχέση με το bodybuilding αν και κατα καιρούς έχω κάνει και όργανα. Γενικά όμως ασχολούμαι εντατικά με την γυμναστική.
Τελευταία το έχω ρίξει στην ερασιτεχνική κολύμβηση και κάνω 3 φορές την εβδομάδα.. Δεν είμαι ακριβώς αδύνατος αλλά δεν είμαι και έντονα σχηματισμένος μυικά. Προσπαθώ να αυξήσω τον όγκο μου απο την μέση και πάνω αλλά συνήθως όταν τρώω αυξάνεται ο όγκος στην περιοχή του στήθους και της κοιλιάς. Σκεφτόμουν αν θα μπορούσα να πάρω συμπληρώματα όπως πρωτείνη η κρεατίνη και τι αποτελέσματα θα είχα.. Είμαι 1.92 και 93 κιλά.

Αny advice would be thankful!!! :D :D

billys15
08-10-06, 21:20
πιστευω πως αν κανεις σωστη προπονηση με βαρη και σωστη διατροφη θα εχεις καλα αποτελεσματα,αφου ταυτοχρονα θα κανεις και κολυμπι.Πρωτεινη,παρε μια whey και παρε και μια κρεατινη αν θες,αλλα προσεχε τη χρηση της,ετσι; Να χρησιμοποιεις την αναγραφομενη δοσολογια και να πινεις πολυ νερο.Στο λεω αυτο γιατι ορισμενα ατομα που ειναι σχετικα καινουργιοι στο θεμα των συμπληρωματων σκεφτονται με τον τροπο "οσο περισσοτερο,τοσο καλυτερα",το οποιο δεν ισχυει για το ανθρωπινο σωμα.Αν εχεις καμια αλλη απορια ψαξε το forum η στειλε post.Ο,τι ξερουμε θα απαντησουμε :wink:

kostas
09-10-06, 11:40
καλημέρα! :D :D
Το θέμα είναι οτι δεν έχω δει μαγαζιά που πουλάνε (καπου σε Περιστερι τίποτα..; ) και δεν ξέρω και δοσολογίες και ποτε πρεπει να παίρνω. Μπορώ να παίρνω μόνο όποτε πηγαίνω για προπόνηση η θέλει συστηματικά καθε μέρα;

Sorry είμαι τελείως άσχετος :oops:

Επίσης δεν κάνω βάρη αυτό το καιρό εκτός από μέρα παρα μέρα κατι 15κιλα βαράκια στο σπίτι..

btw μπόλικο νερό ισχύει για να μην πάθει τίποτα το συκώτι..;; Αυτό είναι για πρωτείνες η κρεατίνη;;

Revan
09-10-06, 12:34
Καλημέρα φίλε η κρεατίνη δέν σου δίνει μυς απλός γεμίζει τα κυτταρά σου με νερό και γιαυτό μπορεί να μοιάζεις φουσκομένος.

Ας με διορθώσει κάπιος αν κάνω λάθος αλλά εφοσον δεν γυμνάζεσε με βάροι δεν ειναι απαραίτητο συμπλήρωμα. Καλήτερα δοκίμασε μια προτείνη Whey, μπορείς να κάνεις μια δόση μονο μετα την προπόνηση αλλα για καλύτερα αποτελέσματα καλύτερα 2-3 .

Ψάξε το forum και θα βρείς πολλά θέματα να μιλάνε για δοσολογίες πρωτείνης ,εταιρίες κ.ο
Οσο αφορά το νερό καλό είναι να πίνεις πολύ άσχετα αν πέρνεις συμπλήρωμα ή όχι.
Στην περιπτώση που τώρα πάρεις κάποιο συμπλήρωμα και κυρίως κρεατίνη αύξησε ποσότητα.

billys15
09-10-06, 14:35
νομιζω πως και παλι,αν δεν κανεις βαρη,χρειαζεσαι κρεατινη,γιατι καθυστερει την παραγωγη λακτικου οξεος στους μυς,με αποτελεσμα την αναστολη της κοπωσης και την πιο μεγαλη αντοχη,πραγμα απαραιτητο για το αθλημα σου (κολυμβηση).τωρα δεν ξερω πως την λαμβανεις σε αλλα αθληματα (στο λεω αυτο γιατι στο bb την παιρνεις αλλιως την περιοδο φωρτοματος και αλλιως στη συντηρηση.θα σου πουνε αλλα μελη του forum).παρε και πρωτεινη,καλυτερα οπως ειπε ο Revan παιρνε 2-3 φορες την ημερα,π.χ. κανε δυο καλα γευματα πρωι (απαραιτητο) και μεσημερι και τα υπολοιπα πιο μικρα.αν κανεις 6 γευματα,παρε στα 3 το συμπληρωμα πρωτεινης και στα υπολοιπα κανονικο φαγητο.για βραδυ θα συνιστουσα cottage.αν παντως δεν σ'αρεσει σκετο,βαλε κακαο.εγω ετσι κανω και εχει καλυτερη γευση :army2: :D