PDA

Επιστροφή στο Forum : Τραβηγμα στη μεση (κοινως λουμπαγκο)



philipposmich
31-01-09, 00:34
Αυτο ακριβως επαθα την περασμενη Τριτη.Απο την Τεταρτη ειμαι κλεισμενος στο σπιτι γιατι δε μπορουσα να κουνησω.Σιγα σιγα με χαπια επανερχεται η μεση.Η ερωτηση μου ειναι η εξης.Ποτε να επιστρεψω στο γυμναστηριο;Δεν μπορω να καθομαι απραγος... :pale:

slaine
31-01-09, 01:38
σε είδε κάποιος ειδικός? τι σου είπε? μυικό το πρόβλημα?

όπως και να'χει περαστικά.

αν μπεις σε προπόνηση προσεχτικά.
συνήθως σε μυικά θέματα μετά παό πλήρη ξεκούραση αρχίζεις με ήπιες διατάσεις και ήπια εκγύμναση για να βοηθήσεις την αυτοίαση και να ξαναφορμαριστεί το σημείο και μετο νκαιρό ανεβάζεις ένταση. βλέπωντας και κάνοντας. μη ζορίσεις να δεις τα όριά σου.

philipposmich
31-01-09, 10:19
Ευχαριστω slaine.Θα πρότενες να ρωτουσα στο γυμναστηριο για ενα προγραμμα επαναφοράς;Ευτυχως παει καλα η μεση κι ελπιζω προς το τελος της αλλης εβδομαδας ή το πολυ στην αρχη της αλλης να επιστρεψω στο γυμναστηριο.Απλα "φοβαμαι" μην χασω πολυ εδαφος.Στο σπιτι να εκανα κατι;

slaine
31-01-09, 15:34
δε μπορώ να σε συμβουλέψω περισσότερο γιατί δεν ξέρεις τι είναι σίγουρα να μας πεις. οπότε "άκου" το σώμα σου.

στο γυμναστήριο τι να πεις και τι να σου δώσουν.

αν είσαι ξάπλα μία βδομάδα δεν εχασες τίποτα ρε, σιγά. ξεκινάς το πρόγραμμα που έκανες αλλά όχι απότομα γιατί έστω και λίγο έχεις ξεφορμαριστεί και επίσης -το πιο σημαντικο- μη σε πιάσει πάλι η μέση αν δεν είναι τελείως καλά.

μπορείς να δοκιμάσεις ασκήσεις που δεν εμπλέκουν τη μέση αν και να ξέρεις ότι στα ζόρια ασυναίσθητα θα σφίξεις και τη μέση ακόμα κι αν είσαι ξάπλα και κάνεις πχ στήθος.

άρα προσεχτικά. το πρόβλημα δε μας είπες, πού ακριβώς εντόπίζεται? περιέγραψέ μας τον πόνο. σε ποιά κίνηση σε έπιασε και που σε ποιές σε ενοχλεί περισσότερο?

slaine
31-01-09, 15:35
αν είναι μυικό το μασάζ θα σε βοηθήσει πολύ. ειδικά από κάποια θεσπέσια ύπαρξη :evil2:

philipposmich
31-01-09, 16:26
Ο πονος ειναι στις "ριζες" της σπονδυλικης στηλης, οι οποιες ειχαν ερεθιστει παρα μα παρα πολυ.Επιανες κανονικα γρομπαλακια.Με ξεκουραση,μασαζ(οχι απο αιθερια υπαρξη δυστυχως) και αλοιφη εχουν ηρεμησει.Πονουσα οταν πηγαινα να ισιωσω το σωμα μου σε ορθια θεση.Την πρωτη μερα ουτε καθιστος δε μπορουσα.Το μονο που εχει απομεινει τωρα ειναι καμμια ενοχληση παλι σε αυτη την κινηση αλλα οχι τοσο εντονη.Προφανως πρεπει να μην κανω βαρη αλλη μια βδομαδα περιπου για να ηρεμησει εντελως.

slaine
31-01-09, 16:33
ε λογικα είναι καθαρά μυικό το θέμα. άρα με ξεκούραση, μασαζ, διατάσεις και περπάτημα θα νιώσεις πολύ καλύτερα. κάνε και χαλαρά λίγους ραχαίους όταν νιώσεις καλύτερα

philipposmich
31-01-09, 16:41
Για το γυμναστηριο ρωτησα πιο πολυ μηπως και χρειαζεται να ακολουθησω καποιο προγραμμα επανενταξης πριν μπω στο κανονικο.Επισης κατα ποσο θα επρεπε να μειωσω το βαρος στην αρχη;Ακομα μια φορα,ευχαριστω!

slaine
31-01-09, 16:48
ρε συ αυτό θα το δεις εσυ. απέφυγε τις "βαριές" ασκήσεις η κάν'τες με ελάχιστα κιλά. βλέποντας και κάνοντας.
σε τέτοια θέματα συνήθως πάει ως εξής:
1)πλήρη ξεκούραση (ανάλογα την περίπτωση παίρνει και κάποια αγωγή ο ασθενής)
2)ενεργητική ξεκούραση (ήπια εκγύμναση+διατάσεις/μασάζ/φυσιοθεραπείες κλπ)
3)προπόνηση σταδιακά αυξάνεις την ένταση

να ξέρεις δεν είμαι γιατρός απλά από την εμπειρία μου σου λέω κάποια πράγματα. καλό είναι να σε δει ένασ ειδικός. περαστικά

TRIANTAFYLLOU
31-01-09, 17:46
καλύτερα να κάνεις μερικές μέρες ξεκούραση μέχρι να ηρεμήσουν τα συμπτώματα και μετα να αρχίσεις την ενεργητική ξεκούραση όπως είπε και ο σλάιν με ασκήσεις να μην επιβαρύνουν την μέση ,επειδή δεν έχεις διάγνωση γιατί η μέση όταν πονάει όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες και αναλογα με την περίπτωση κάποιες ασκήσεις απαγορεύονται και κάποιες επιτρέπονται.

δηλαδή στους κοιλιακούς και ραχιαίους που είναι ασκήσεις που βοηθάν στη μέση πρεπει οι κοιλιακοί να γίνονται ξαπλωμένος με τα πόδια λυγισμένα σε ορθη γωνία και απλά γυμναζουμε ισομετρικά σηκώνοντας μόνο τον θώρακα , οπως και στούς ραχιαίους αποφεύγουμε την υπερέκταση και την μεγάλη ταλάντωση.

επίσης και μετά την υποχώρηση των συμπτωμάτων μεγάλη προσοχή γιατί δεν παύει να έχει ευαισθησία η μέση και καλύτερα για κάποιο διάστημα χαλαρά και χωρίς επιβάρυνση της μέσης παρά να κάνουμε τα ίδια κατευθείαν και να μας βγεί πρόβλημα που θα το έχουμε μια ζωή.

BRaWNy
31-01-09, 19:43
Να προσθέσω.
"Ψάξε" και βεβαιώσου, αν η τεχνική και εκτέλεση στις ασκήσεις που χρησιμοποιούσες, καθως και οι παραμετροι των φορτίων και ποσότητας προπόνησης, ήταν σωστά μέχρι τωρα.
Έτσι ωστε αν δεν ηταν, να τα διορθώσεις όταν θα ξαναμπείς, για να μην πάθεις ξανά κάτι τέτοιο.

Σε τέτοια περίπτωση, η βελτίωση της εκτέλεσης/τεχνικής κλπ, θα ήταν ότι πρέπει και σαν πρόγραμμα επαναφοράς ή και νέου σημείου αναφοράς αν θες.

Δεν μπορω να πω γνωμη για τον τραυματισμό κλπ, επειδή δεν είμαι ειδικός και επειδή δεν μπορω να ξέρω τι ακριβως είναι, ουτε και είμαστε απο κοντά live.
Αν είναι κάτι παραπάνω απο πιάσιμο και κουραση και τέτοια, και δεν φαινεται να περναέι ή αν βελτιώνεται κλπ, θα πρέπει να πας σε ειδικό.
Οπότε τα της προπόνησης κλπ, θα σε απασχολήσουν μετέπειτα.

Καλή ανάρρωση.

slaine
31-01-09, 21:43
+1 στο Μιχάλη

philipposmich
02-02-09, 14:23
Αυριο θα παω στον ορθοπεδικο καθως ο πολυς πονος φυσικα εχει υποχωρησει κι εχει μεινει ερεθισμος και (υποθετω) φλεγμονη στη δεξια ριζα.Μονο και μονο για την αγωγη θα παω καθως προτιμω να ρωτησω εσας εδω για το τι ασκησεις να κανω ετσι ωστε να μη χασω τη "φορμα" μου.Δε θα ηθελα να ξεκινησω απο το μηδεν παλι... :|
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

slaine
02-02-09, 15:59
πόσταρε αυτά που θα σου πει

philipposmich
03-02-09, 00:47
Συμφωνα με το συμπερασμα της μαγνητικης που εχω κανει εδω και μερικους μηνες, το πορισμα ειναι:
"1ου βαθμου ολισθηση του Ο5 επι του Ι1 σπονδυλου, εκφυλιση και μικρη κυκλοτερης προβολη του μεσοσπονδυλιου δισκου στο Ο5-Ι1 μεσοσπονδυλιο διαστημα, καθως και εκφυλιση και κυκλοτερης προβολη επιτεινομενη οπισθιως κεντρικα του μεσοσπονδυλιου δισκου στο Ο4-Ο5 μεσοσπονδυλιο διαστημα."

Μην ακουσω να μην κανω βαρη γιατι θα..."πεθανω"!Και οι πορωμενοι (περισσοτερο απο εμενα) καταλαβαινουν...

slaine
03-02-09, 01:14
έχω κάτι παρόμοια κι εγώ.

κοίτα προπόνηση εννοείται δε θα κόψεις απλά πρέπει να δυναμώσεις πολύ τον κορμό και τους γλουτούς. απέφυγε τις μεγάλες κάμψεις της σπονδυλικής στήλης και σε κάποιες ασκήσεις που υπάρχει ζόρι μεγάλο στη μέση μην παίζει βαριά κιλά πχ άρσεις θανάτου.

επίσης τις πιέσεις για ώμους θα τις κάνεις όρθιος και όχι καθιστός κλπ. απέφυγε όσο μπορείς τις καθιστές ασκήσεις ακόμα και χέρια όρθιος να κάνεις ή σε πάγκο με κλίση όχι κατακόρυφα.

μονόζυγο ιδανική άσκηση για σένα. και μετά την κάθε προπόνηση να κρεμιέσαι λίγο να "τεντώνεις".

καλά παπούτσια -πρόσεξε αν έχεις πλατυποδιά κλπ είναι ΣΟΣ! και φυσικά τελειοποίησε την τεχνική σου αλλιώς δε σε βλέπω καλά.

τώρα δε μου'ρχεται κάτι, αν μου ρθει θα στα πω. καλά ρε έχεις τέτοιο θέμα και μας έλεγες μυικό τράβηγμα κλπ? χωρίς να αναφέρεις το ήδη υπάρχον θέμα?

εν τάχει για όσους δεν κατάλαβαν έχει μικρή μετατόπιση σπονδύλου και μάι μικρή φθορά σε ένα μεσοσπονδύλιο δίσκο καθώς και δισκοκοίλη.

_kwstas_
03-02-09, 03:36
λοιπον απλα τα πραγματα χαλαρωσε και ακου! πρεπει να διναμωσεις πολυ τον κορμο σου αυτο θα σου παρει αρκετο καιρο. να κανεις πολυ καλη προθερμανση πριν και διατασεις μετα την προπονιση! οντως μετα απο καθε ασκηση να κρεμιεσε λιγο στο μονοζυγο θα σου κανει καλο! επισεις εγω θα διαφονισω με το slaine to αντιθετο αποφυγε τις ασκησεις με βαροι ορθιος ειδικα αν και εχεις και λαθος τεχνικη βλ(και το αρθρο δυσκοκοιλη οτι χειροτερο μπορει να σου συμβει) και στις πιεσεις παγκου αν σου ειναι ευκολο μην ακουμπας τα ποδια κατω στο πατωμα βαλτα σε ενα σκαμπο υπαρχουν ειδικα σκαμπο πες στον γυμναστη σου! :hantel: :hantel: :hantel:

slaine
03-02-09, 03:49
όταν κάνεις ασκήσεις καθιστός οι σπόνδυλοι και μεσοσπονδύλιοι δίσκοι δέχονται μεγαλύτερη κατακόρυφη επιβάρυνση με αποτέλεσμα ειδικά σε δισκοκοίλες να εντείνουν το πρόβλημα.

καλύτερα όρθιος με ελαφρώς λυγισμένα τα γόνατα έτσι ώστε να απορροφούν τα ζόρια αυτά. προσεχτικά τα κιλά που παίζεις. όρθιος θα δυναμώσει ο κορμός καλύτερα. απλά να προσέχεις να έχεις σταθερό το σώμα να μη "μπαλατζάρει".

_kwstas_
03-02-09, 04:30
οταν εισαι ορθιος απαρετητα πρεπει να εχεις λιγο λιγισμενα τα γονατα. εγω του πρωτινα καθιστος γιατι αν δεν κανει σωστα την ασκηση μπορει να του χτυπισει πονος και να ζωριστει περισσοτερο.. επισεις μεχρι να θεραπευτεις τελειως μην φορτωνεις πολλα κιλα.. δωσε εμφαση σε κοιλιακους και ραχαιους... και πολυ καλο ζεσταμα κ αποθεραπεια.. εσυ σλαινε εχεις δυσκοκιλη?

slaine
03-02-09, 04:35
μετατόπιση σε 2 σπονδύλους+ιεροποίηση+σκολίωση αυτα, δεν πρέπει να ξέχασα κάτι :rabbit:

εντιτ: έχω ραγίσει τον τελευταίο σπόνδυλο

_kwstas_
03-02-09, 04:56
μηπως κατι σαν στενωση? δυσκοπαθεια???

slaine
03-02-09, 05:01
όχι απο αυτό μάλλον δεν έχω... (παίζει και να έχω και οι γιατροί να... τακατακ)

γιατί ρωτάς?

_kwstas_
03-02-09, 06:08
απλα η δυσκοπαθεια ειναι μια πολυ γενικη ενοια και αφορα την βλαβη τον δισκων.. να υποθεσω εκανες φυσιοθεραπειες η σου περασε ετσι?

philipposmich
03-02-09, 09:16
Παιδια χιλια ευχαριστω γιατι δεν εχω καποιον που να γνωριζει.Ειλικρινα θα με βοηθουσε εαν καποιος γυμναστης απο εδω μεσα μπορουσε να μουβγαλει εκεινος ενα προγραμμα επανενταξης με αναφορα και στα κιλα ανα ασκηση.Δεν θα ελεγα πως εμπιστευομαι αυτους του γυμναστηριου γιατι βαζουν γενικοτητες διχως να ασχολουνται εξειδικευμενα.Καταλαβαινετε τι εννοω.Δυστυχως ξαναλεω δεν εχω καποιον που να ασχολειται με το αθλημα και να μπορει να βοηθησει.Εαν χρειαστει καποιος οποιαδηποτε πληροφορια,για να μη γεμιζουμε το θεμα και γινει προσωπικο,μπορουμε να επικοινωνησουμε μεσω pm.Αν και πιστευω πως αν γραφτει εδω μεσα καποιο προγραμμα επανενταξης,καποιος που θα ειναι στις ιδιες διαστασεις με εμενα,μπορει να βοηθηθει κι αυτος.
Και παλι χιλια ευχαριστω ολα τα παιδια!

slaine
03-02-09, 15:54
δε χρησιμοποίησα πουθενά τον όρο αυτό.
υπάρχουν άπειρες ασκήσεις και ανάλογα με το επίπεδο σου επιλέγεις άσκηση-παραλλαγή-ένταση κλπ.

πρόγραμμα χωρίς να σε έχουμε δει καν δύσκολο να σου δώσουμε. συνδοίασε όσα είπαμε πριν με τις γνώσεις σου και το πως νιώθεις και πράξε αναλόγως. πήγαινε σε φυσιοθεραπευτή ή/και αθλίατρο

_kwstas_
03-02-09, 20:53
ακριβως πηγενε σε φυσικοθεραπευτη η αθλιατρο ειναι οι μονοι που θα σε βοηθησουνε.. εμεις δεν μπορουμε να σ βγαλουμε προγραμμα αφου δεν ξερουμε το επιπεδο σ! εγω συην θεση σου μεχριν να γινω καλα θα εκανα με τα μισα κιλα! μετα θα ανεβαζα πολι αργα και προοδευτικα κιλα...

kyriakos23
03-02-09, 23:51
αθλιατρους που βρισκεις κ πως?
που να εχουνε ιδεα τι τους γινετε φυσικα..

panos5
05-06-11, 00:50
λοιπον,ακου φιλε μου,ειναι τραβηγμα κανονικα αυτο...κ οταν κανεισ συγκεκριμενες κινησεις σε τραβαει σχεδον σε ολη την μεση σου...επειδη κ εγω εχω παθει το ιδιο απο το kick boxing ο το νευρο που εχει τραβηχτει θα μπει μονο του παλι...μην πας σε πρακτικο γιατι μποει να σου κανει ζημια,και ο αθλιατροσ θα σου πει να κανεις ξεκουραση...με λιγα λογια θα σου πουν μ.....ες,στο λεω επειδη κ εγω χαλασα 200 ευρω σε φυσικοθεραπιες κ αι μου περνουσε ο πονοσ για κανα μισαωρο οταν τελειωνε μετα η κοπελα το μασαζ(η κοπελα ηταν το κατι αλλο ;)΄μαγκες) οταν θα πας να αγορασεις αιθερια ελαια...απο μαγαζια που πουλανε κρεμεσ σωματοσ κ.α.θα βαλεισ καποιον να σου κανει μασαζ στο σημειο που σε ποναει απο προς τα κατω με δυναμη...ΠΡΟΣΕΧΕ,ΟΤΑΝ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΑΣΑΖ ΜΗΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ,ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!!!!καντο αυτο και θα με θυμηθεις!προπονησεισ κανε κανονικα αλλα οχι ασκησεισ που θα επυβαρηνεις αυτο το σημειο:welcome:

Nosblos
05-06-11, 01:01
φιλαρακι....πριν 1 μηνα ειχα και παθει λουμπαγκο...
τα χαπια βοηθουν αλλα οχι και κατι ιδιαιτερο...
η ακινησια σε κανει χειροτερα...
πως μου περασε?οπως μου περνει παντα...με αποχη απο το γυμναστηριο...περπατημα πολυ..ναι περπατημα...και χαπια
(biofenac)....αν δεν κανει το κυκλο του παντως δεν θα χαλαρωσεις...!!!
;)

Nive
05-06-11, 11:58
Αχ αυτή η μέση...αχ.....φίλε αν δεν έχεις πάει σε γιατρό πρέπει να πας. Και αν τα συμπτώματα αναπαράγονται τακτά τότε μία μαγνητική θα σου δείξει ακριβώς τι παίζει. Αν έχεις (πέραν του πόνου) μουδιάσματα-μυρμηγκιάσματα και στο πόδι με εν τω βάθη εντοπισμένο πόνο με πορεία τότε σίγουρα επεισέρχεται και νευρολογικό πρόβλημα-πιθανότατα πίεση ρίζας από πρόπτωση δίσκου ή στην χειρότερη κήλη μεσοσπονδυλίου...
Γυμναστική...κάνε πρώτα αυτά που σου`πα και βλέπουμε!!!:unsure: