PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχίνι



slaine
02-02-09, 04:04
Τρόφιμο το οποίο συγκαταλέγεται στη λίστα των πιο υγιεινών και θρεπτικών επιλογών, με ικανοποιητική θερμιδική απόδοση αλλά ταυτόχρονα με μεγάλη διατροφική αξία και ευεργετική δράση. Αποτελεί ιδανικό υποκατάστατο των ζωικών πρωτεϊνών, ιδιαιτέρα σε περιόδους νηστείας, αφού περιέχει σημαντική ποσότητα φυτικών πρωτεϊνών υψηλής όμως βιολογικής αξίας, που δρουν αναζωογονητικά και αντιγηραντικά για τον οργανισμό.

Ας δούμε όμως τι είναι το ταχίνι... Το ταχίνι είναι φυσικό προϊόν και παράγεται από σπέρματα διαλεγμένων σπόρων του σησαμιού (Sesamun Indicum), περνώντας από τη διαδικασία της αποφλοίωσης και της ξήρανσης. Εμφανίζεται ως πολτός, ως ελαιώδης κρέμα, αλεσμένου σησαμιού. Η ρίζα της λέξης βρίσκεται στην τουρκική γλώσσα και σημαίνει σησαμόπολτος.

Ποσοστά περιεκτικότητας σε θρεπτικά συστατικά και οφέλη για την υγεία

Το σουσάμι έχει πολλές θρεπτικές ιδιότητες, πρωτεΐνες υψηλής βιολογικής αξίας και πολλές βιταμίνες (Β1, Β2, Ε, νιασίνη), ιδιαίτερα χρήσιμες για ευαίσθητες ηλικιακές ομάδες, όπως είναι τα παιδιά. Περιέχει 20% πρωτεΐνες, εύπεπτες, πλούσιες σε θειούχα αμινοξέα (μεθιονίνη, αργινίνη, λευκίνη, τρυπτοφάνη), τα οποία συνδυαζόμενα με τροφές που περιέχουν λυσίνη, αποκτούν μεγαλύτερη διατροφική αξία, και συνεισφέρουν στην καλή υγεία πολλών οργάνων, όπως το συκώτι και τα νεφρά.



http://i390.photobucket.com/albums/oo348/slaine1369/slaine1369/taxini.gif

Περιέχει επίσης υδατάνθρακες (20%) κυρίως με τη μορφή των φυτικών ινών, οι οποίες βοηθούν στην ομαλή λειτουργία του γαστρεντερικού συστήματος, καθώς και καλής ποιότητας λίπος (50%), κυρίως μονοακόρεστα ή πολυακόρεστα λιπαρά οξέα (ω-6), που συμβάλλουν στη μείωση της χοληστερόλης (της ολικής και της ‘κακής’).

Σε σύγκριση με άλλα γλυκά, όπως η σοκολάτα και τα παράγωγά της, το ταχίνι υπερτερεί διότι περιέχει ελάχιστα κορεσμένα λιπαρά. Είναι πλούσιο σε ασβέστιο (κατά της οστεοπόρωσης), σίδηρο (σωματική και πνευματική ευεξία), κάλιο, ψευδάργυρο (αυξάνει την άμυνα του οργανισμού), φώσφορο, μαγνήσιο (δρα καταπραϋντικά, ηρεμιστικά, μειώνει τους πονοκεφάλους και τις ημικρανίες), μαγγάνιο, σελήνιο (αντιοξειδωτική δράση), χαλκό (μειώνει τους πόνους των αρθρώσεων), ενώ είναι καλή πηγή φυτοστερολών και λιγνανών (σεσαμίνη, σεσαμολίνη) που δρουν αντιοξειδωτικά, αποτοξινωτικά και φαρμακευτικά (μειώνουν την χοληστερίνη και την υπέρταση) στον οργανισμό (Yale J Biol Med. 2006).

Η βιταμίνη Ε που περιέχεται (σε μεγαλύτερο ποσοστό από το ελαιόλαδο), δρα προστατευτικά στον οργανισμό από τις φθορές που προκαλούν οι παραγόμενες ελεύθερες ρίζες και τα υποπροϊόντα μεταβολισμού. Διαθέτει επίσης αντικαρκινική δράση (Ca μαστού) και ανασταλτική σε χρόνιες παθήσεις (καρδιαγγειακές παθήσεις, καταρράκτης, διαβήτης, νόσος Alzheimer, Parkinson). Δεν περιέχει καθόλου χοληστερίνη.

Αντιλαμβανόμαστε επομένως ότι η φύση δια μέσου των τροφίμων της, δεν μας προσφέρει μόνο τα θρεπτικά συστατικά που απαιτούνται για την επιβίωση μας. Μας δίνει απλόχερα πολύτιμες δραστικές ουσίες που μας θωρακίζουν και μας προστατεύουν από νοσήματα φθοράς, αυξάνοντας έτσι το προσδόκιμο επιβίωσης.

Προτεινόμενος τρόπος μαγειρέματος

Έχει πολλές εφαρμογές τόσο στη μαγειρική όσο και τη ζαχαροπλαστική. Ιδανικό συμπλήρωμα για το πρωινό (ψωμί με ταχίνι και μέλι), τις σαλάτες και τις σάλτσες. Αποτελεί κύριο συστατικό του χαλβά, γίνεται επίσης ταχινόσουπα, ταχινόπιτα, ταχινοκουλουράκια, χούμους, ενώ μερικοί ρίχνουν ταχίνι στον καφέ τους.

tezaman
02-02-09, 04:07
είσαι η ελπίδα μας :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

slaine
02-02-09, 04:08
μην πεις τη συνέχεια γιατί ήδη βλέπω περίεργα πράγματα στα οφ... :chinese:

tezaman
02-02-09, 04:14
Σουτ, ας απολαύσουμε το ταχίνι μας :chinese:

veronica
02-02-09, 10:57
Εγω να πω κατι βρε παιδια;Μην με παρετε σας παρακαλω με τις πετρες..
Εγω ξερω οτι το ταχινι ειναι κουταλια και 1000 θερμιδες..απο σουσαμι ειναι!
Και για να αποδειξω οτι δεν λεω ο,τι μου'ρχεται..ενα καλο φιλαρακι(μακαρι να εισαι καλα εκει που εισαι Βασιλη)που ειχε καρκινο του διναμε με το ζορι να φαει ταχινι για να βαλει κιλα..και οχι για καποιον αλλο λογο.

βασικα ειναι και αναλογα ποσο καις..αμα μπορεις να καψεις παραπανω απο οσο τρως..(που ειναι και ο σκοπος) ε τοτε..ναι δεν αντιλεγω..οντως το ταχινι κανει και καλο.

RUHL
02-02-09, 14:20
ταχινι ειναι κουταλια και 1000 θερμιδες.
αρα 3 κουταλιες και ξεμπερδευο με ολη την ημερα :lol: :lol: να ηταν ο κοσμος τοσο απλος και ευκολος

Για αυτους που δεν ξερουν το παραπανω ειναι απηθανο ισως με ενα κουταλι απο αυτα που μαγειρεουμε(κατι τεραστια) και παλι νομιζω δεν θα φτασει για 1000 θερμιδες



τωρα το προσεξα ο σλαινε εβαλε και ανα 100 τι εχει
:lol: :lol: οποτε 600 θερμιδες στα 100 μεγαλα κουταλια εχετε στην θεσαλονικη αυτο εχω να πω :P

Παντως το χρησημοποιουμε για το λιπος προτημωτερο να μην εχει μελι μεσα γιατι για καποιες ωρες ειναι απαγορευτικο

veronica
02-02-09, 14:48
ταχινι ειναι κουταλια και 1000 θερμιδες.
αρα 3 κουταλιες και ξεμπερδευο με ολη την ημερα :lol: :lol: να ηταν ο κοσμος τοσο απλος και ευκολος

Για αυτους που δεν ξερουν το παραπανω ειναι απηθανο ισως με ενα κουταλι απο αυτα που μαγειρεουμε(κατι τεραστια) και παλι νομιζω δεν θα φτασει για 1000 θερμιδες



τωρα το προσεξα ο σλαινε εβαλε και ανα 100 τι εχει
:lol: :lol: οποτε 600 θερμιδες στα 100 μεγαλα κουταλια εχετε στην θεσαλονικη αυτο εχω να πω :P

Παντως το χρησημοποιουμε για το λιπος προτημωτερο να μην εχει μελι μεσα γιατι για καποιες ωρες ειναι απαγορευτικο


σε μια κινηση απελπισιας να μπαλωσω αυτο που ειπα..λεω δεν ειμαι ξανθια παιδακι μου..και σαφως δεν το εννοω κυριολεκτικα το 1000..Το ειπα για εμφαση..εγινα πομπωδης...Δηλαδη αν ελεγα:"εφαγα σημερα ενα κουβα ρυζι..",σημαινει οτι εφαγα οντως ενα κουβα;Τελοσπαντων,δεν ξερω τι λενε οι ειδικοι εγω ξερω τι λενε οι γιατροι..και οι γιατροι δινουν ταχινι οταν ειναι καποιος να πρεπει να βαλει κιλα.Αυτα!

Exci
02-02-09, 15:30
Ταχινι vs peanutbutter δωστε γνωμες γευσεις κλπ :chinese:

promitheas25
02-02-09, 16:33
Καλη φαση το ταχινι ρε παιδες αλλα το ατιμο σε γευση ειναι καπως περειργο...κ εγω με μελι το ετρωγα το πρωι αλλα δεν τρελενομουνα γιαυτο για προτεινετε καμια συνταγη

KATERINI 144
02-02-09, 16:39
δες εδώ :
http://www.noikokyra.gr/modules.php?name=Recipes&op=viewrecipe&recipeid=357&offset=17#star

το σησάμι έχει ισχυρές αντιγηραντικές ιδιότητες. (για μας τους σιτεμένους πάει αυτό) 8)


:green:

RUHL
02-02-09, 16:40
φυστικοβουτυρο για μενα το ταχινι ειναι περιεργο ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΛΙ!!

tezaman
02-02-09, 16:44
το φυστικοβούτυρο σε γεύση δεν συγκρίνετε 8)

kostaspsa
02-02-09, 19:44
Ταχινι ολυμπος βιολογικη καλιεργεια.
Απο γευση κατι λεει!

m3ssias
02-02-09, 20:04
αν έχεις μπλέντερ μπορείς να κάνεις ένα shake και να βάλεις όσο ταχίνι θέλεις....έτσι θα το πιείς πολύ άνετα......π.χ. μπορείς να βαλεισ κανα scoup whey,1-2 μπανάνες 500ml γάλα και 4-5 μπισκότα bti-mper και να έχεις ένα καλό ρόφημα ακόμη και γιαpost workout... :D :D

RUHL
02-02-09, 20:22
έχεις ένα καλό ρόφημα ακόμη και γιαpost workout.
λιπος στο pwo και καλο με τοση ινσουλινη ehhh not :notice:

KATERINI 144
02-02-09, 23:09
για φυστικια και ταχινι δεν ξερω, ξερω πως με τα αμυγδαλα το γιαουρτι (η καζεινη δλδ) αποροφατε ακομη ποιο αργα.

mantus3
03-02-09, 01:02
και οι γιατροι δινουν ταχινι οταν ειναι καποιος να πρεπει να βαλει κιλα.Αυτα!

κοιτα, επι το πληστον σκοπος μας ειναι να λαμβανουμε πολες θερμιδες οσο πιο ευπεπτα μπορουμε κ φυσικα σε οσο ποιο μικρη ποσοτιτα μπορουμε... τι θελει να πει ο ποιητης... το ταχινη πχ μας δινει απο 550 εως 700 ποιοτικες θερμιδες (δηλαδη θερμιδες που προερχονται απο καλα λιπαρα, πρωτεινη κτλ - δεν ειναι δηλαδη αδειες θερμιδες). θεωριτικα λιπον αμα χρειαζομαι 600 θερμιδες πχ, μπορω να επιλεξω να φαω ταχινι αντι για κατι αλλο...

καταλαβενεις το σκεπτικο? :???:

m3ssias
03-02-09, 02:47
άρα τις καλές θερμίδες μπορώ να τις βάλω pwo που ο οργανισμός τις χρειάζεται περισσότερο 8)

m3ssias
03-02-09, 02:49
όσο για το λίπος του,δέν είναι κορρεσμένο,έχει τα ποιό υγιεινά λιπαρά(πολυακόρεστα) και μειώνει πολύ αποτελεσματικά την χοληστερίνη...

veronica
03-02-09, 11:57
καταλαβα.Θενκς! :wink:

kyriakos23
03-02-09, 12:21
ταχινι απο κυπρο εφαγε ποτε κανεις σας?
θα γλυφετε τα δακτιλα σας:P:P:P

KATERINI 144
03-02-09, 14:31
απο σησάμι ειναι? :roll:

veronica
03-02-09, 14:38
απο σησάμι ειναι? :roll:

μεχρι να αντιληφθω τον τροπο που λετε κατι..αγχωθηκα..νομιζα βλακεια ειπα παλι.. :drunken:

KATERINI 144
03-02-09, 14:44
..αγχωθηκα..νομιζα βλακεια ειπα παλι.. :drunken: :1laugh: :1laugh:

κιαν έλεγες βερονικα βλακεία τη θα γινόταν!? εγω εχω φτασει τα εξηντα και ακόμη πετάω αβέρτα :rabbit: :rabbit:

veronica
03-02-09, 14:48
ειπαμε καινουρια ειμαι..να δειξω το καλο μου προσωπο.. :twisted:
παντως ναι..απο σουσαμι ειναι!!!!!!(ασχετο) :geek:

RUHL
03-02-09, 14:52
κιαν έλεγες βερονικα βλακεία τη θα γινόταν!?
θα την καιγαμε στην πυρα



..αγχωθηκα..νομιζα βλακεια ειπα παλι.. :drunken: :1laugh: :1laugh:

εγω εχω φτασει τα εξηντα και ακόμη πετάω αβέρτα :rabbit: :rabbit:

Πωπω αποκαληψεις τελικα ο θειος ειναι γερος :shock: :shock: :green: :P

KATERINI 144
03-02-09, 14:53
α πάγενε μούργο :sneaky:


















:green:

aaabasilis
02-03-10, 00:08
τι ξερετε για το ταχινι?απο οτι ειδα στο σουπερ μαρκετ εχει αρκετη πρωτεινη αλλα κ λιπαρα.κατα τα αλλα δεν ξερω τπτ αλλο..ειναι καλο σε τιποτα?βοηθαει πουθενα?ειναι δυναμωτικο?αυτα τα λιγα θελω να μαθω..;)

***Προϋπήρχε θέμα για το ταχίνι. Χρησιμοποίησε την αναζήτηση. Mods Team***

willy
05-03-10, 10:31
Ταχίνι από τις ΤΟP τροφές!!!!!!! :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

ΜΗΝ νιώθετε ενοχές αν φάγατε μια κουταλιά παραπάνω !!! ;)

Doctorg
14-04-10, 02:04
Άλοιψα σε μια ριζογκοφρέτα ταχίνι με μέλι και ήταν super ;)

eri_87
15-04-10, 19:42
Εγώ πήρα σκέτο ταχίνι και επειδή ήταν λίγο πικρό έβαλα λίγο μέλι στο βάζο κ είναι σουπερ! Δεν πήρα αυτό που έχει μέλι γιατί έγραφε διάφορα στα συστατικά που δε μ' άρεσαν!
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί όπως το μέλι για μετά την προπόνηση???? Όχι για κάθε μέρα...πχ. 1-2 φορές τη βδομάδα!

Eddie
21-04-10, 13:58
Παιδια ταχινι ολικης αλεσεως,πολυ καλη διατροφικη αξια!

Παραθετω τα συστατικα του.

Ανα 100γρ - 2518kj / 609cal

Πρωτεινες 25.9γρ
Υδατανθρακες 1.2γρ
εκ των οποιων σακχαρα 0γρ
Λιπαρα 55.6γρ
εκ των οποιων κορεσμενα 9γρ
μονοακορεστα 23.2γρ
πολυακορεστα 21γρ
Χοληστερολη 0mg
Εδωδιμες Ινες 13.2γρ
Νατριο 0γρ

Πολυ καλη τροφη λιπαρων.Ποτε προτεινετε μια-δυο κουταλιες?Πριν τον υπνο ας πουμε?


@Ερη!!Δεν κανει για μετα την προπονηση επειδη εχει λιπαρα τα οποια καθυστερουν την αφομοιωση της πρωτεινης.

Machiavelli
21-04-10, 14:50
Ω6 είναι, αντί για λάδι ή αμύγδαλα αν το προτιμάτε. Μη το τρώτε με μέλι.

eri_87
22-04-10, 11:21
@Ερη!!Δεν κανει για μετα την προπονηση επειδη εχει λιπαρα τα οποια καθυστερουν την αφομοιωση της πρωτεινης.

Φτου γαμώτο! Κρίμα......

Ωραία λοιπόν, τότε ρωτάω κι εγώ πότε μπορούμε να τρώμε λίγο?Για 1φορά τη βδομάδα λέμε τώρα, μη ξεφύγουμε κι όλας!!!!!
Εγώ που χω βάλει τώρα μέλι μέσα δεν μπορώ να το φάω πριν τον ύπνο αντί για αμύγδαλα...Αλλά πρίν την πρωινή προπόνηση μπορώ ε?

KeyserSoze
12-07-10, 11:29
Κάποιος μου είχε προτείνει για διατροφή όγκου να τρωω και μια κουταλια ταχινι το πρωι
Είδα στο βαζακι ότι εχει αρκετες πρωτεινες, 30γρ στα 100γρ, ελαχιστους υ/α και με προβληματίζουν τα λιπη. Εχει 55γρ στα 100γρ ταχινι αλλα από την άλλη σχεδον καθολου κορεσμενα, ολα ειναι μονοακορεστα ή πολυακορεστα

Καμια γνωμη επι της "χρησιμοτητας" που έχει το ταχινι?Γιατι μπερδευτηκα αν στεκει να τρωμε το πρωι ή μου έλεγε χαζομαρες

kwstas25
12-07-10, 11:44
οτι θες και ζητας θα το βρεις εδο ... http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3558&highlight=%CF%84%CE%B1%CF%87%CE%AF%CE%BD%CE%B9

KeyserSoze
12-07-10, 16:49
Χαιρετε, επειδη πρόσφατα ανακάλυψα την αξια του ταχινιου(το σκοτωσα) μπορει καποιςο να απαντησει στις σημαντικες αναπαντητες ερωτησεις?

Ποτε συνιστατε να το τρωμε
Ποσο να τρωμε
και με τι συχνοτητα(πχ καθε μερα?Καθε βδομαδα?)

Εαν καποιος ειναι τοσο καλο παιδακι, μπορει να μας τροποιησει τις απαντησεις και σε περιοδους ογκου/στεγνωματος?(το ξερω, ζηταω πολλα αλλα εσεις εχετε τη γνωση, μοιραστειτε την,χεχε)

giannis64
12-07-10, 18:52
καλά είναι πριν ανοίξουμε ένα θέμα να ψάχνουμε με την αναζήτηση να δούμε αν υπάρχει ανάλογο θέμα ανοιχτό!!

Eddie
12-07-10, 21:36
Εγω τρωω τα βραδια αντι για ξηρους καρπους.1 κουταλια της σουπας νομιζω ειναι αρκετο.Ολικης αλεσεως ομως.

Hercules
13-07-10, 02:45
Εγω τρωω τα βραδια αντι για ξηρους καρπους.1 κουταλια της σουπας νομιζω ειναι αρκετο.Ολικης αλεσεως ομως.

γιατι οχι το πρωι?πιστευω καλυτερα το πρωι κανα 2 κουταλιες και θα εχεις και ενεργεια ολη μερα

KeyserSoze
13-07-10, 12:46
Σε περιοδους ογκου ποσο, ποτε και ποσο συχνά θα ήταν καλο να τρώμε ταχινι?

Eddie
13-07-10, 12:51
γιατι οχι το πρωι?πιστευω καλυτερα το πρωι κανα 2 κουταλιες και θα εχεις και ενεργεια ολη μερα

Γιατι το πρωι χρειαζεσαι γρηγορη αυξηση της ινσουλινης πραγμα δυσκολο με τοσα λιπαρα που εχει το ταχινι.

KeyserSoze
14-07-10, 10:13
Xιλια συγγωνμη που ισως γινομαι κουραστικος αλλα εχω ενταξει το ταχινι στο καθημερινο πρωινο και πραγματικα θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου απαντησει στο

ποτε(μεσα στην ημερα), ποσο και ποσο συχνα(καθε μερα?μερες προπονησης?) ειναι καλο να τρώμε ταχινι σε περιοδους ογκου/γραμμωσης

fiesta1420
05-01-11, 10:02
Καταρχίν χαιρετώ όλους στο forum! Συγνώμη αν κάνω κάποιο λάθος αλλά είναι το πρώτο μου post εδώ, αν και παρακολουθώ και έχω διαβάσει και μάθει πάρα πολλά απο αυτά που γράφετε. Διαβάζοντας το θέμα με το ταχίνι που το βρήκα εδώ:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3558&highlight=%CF%84%CE%B1%CF%87%CE%B9%CE%BD%CE%B9

Δεν κατάλαβα, πότε πρέπει να πέρνουμε το ταχίνι κατα τήν διάρκεια τής ημέρας; και σε τι ποσότητα;. Αν μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει θα ήμουν ευγνώμων.:)

f-panos
05-01-11, 10:14
Καλημερα!

Απο τη στιγμη που βρηκες οτι το θεμα που σε ενδιαφερει υπαρχει ηδη μην ανοιγεις καποιο νεο για να κανεις τις ερωτησεις σου, αλλα ρωτα στο ηδη υπαρχον. Μ'αυτον τον τροπο διευκολυνεις τους υπευθυνους διοτι τωρα χρειαζεται να συγχωνευουν το θεμα σου με το προηγουμενο.

Οσο για την ερωτηση σου το ταχινι περιεχει σε μεγαλη ποσοτητα ω6 λιπαρα που ειναι πολυ ωφελιμα για τον οργανισμο σου, καθως κ πρωτεινες κ λοιπα συστατικα. Ο συνηθης τροπος καταναλωσης ειναι με το πρωινο σε μια φετα μαυρο ψωμι, ειτε το βραδυ μια κουταλια μαζι με το στραγγιστο σου.

primordial
05-01-11, 10:39
Καλημέρα σε όλους, (off topic με το καλημέρα ενώ υπάρχει αντίστοιχο thread..????? :P:P )

Επείδή ανακάλυψα σχετικά πρόσφατα το ταχίνι, οφείλω να ομολογήσω ότι έχω διαβάσει πολλά θετικά πράγματα σχετικά με αυτό.
Φυσικά μιλάω για το σκέτο ταχίνι, διευκρινίζω γιατί υπάρχει ταχίνι με μέλι και ταχίνι με σοκολάτα ή κακάο.

Σκέτο, να είμαι ειλικρινής δυσκολεύομαι να το φάω, για τον λόγο αυτό το χρησιμοποιω στο πρωινό μου 2 κουταλιές, με 2 κουταλιές μέλι και 80γρ. Quaker με νερό.

Μόνο στο πρωινό μου.... υποθέτω ότι λόγω των πολλών λιπαρών να μην είναι η ιδανική στιγμή της ημέρας, αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να το συμπεριλάβω σε κάποιο άλλο γεύμα της ημέρας.

Μία ερώτηση μόνο σε κάτι που είπε ο Macciaveli.... μην το χρησιμοποιούμε με μέλι..... ξέρεις κάποιος να μου πεί τον λόγο???

@Eddie
Ρε φίλε δεν ήξερα ότι υπάρχει και ταχίνι ολικής άλεσης, δεν το έχω δεί πουθενά...

fiesta1420
05-01-11, 11:28
Καλημερα!

Απο τη στιγμη που βρηκες οτι το θεμα που σε ενδιαφερει υπαρχει ηδη μην ανοιγεις καποιο νεο για να κανεις τις ερωτησεις σου, αλλα ρωτα στο ηδη υπαρχον. Μ'αυτον τον τροπο διευκολυνεις τους υπευθυνους διοτι τωρα χρειαζεται να συγχωνευουν το θεμα σου με το προηγουμενο.

Οσο για την ερωτηση σου το ταχινι περιεχει σε μεγαλη ποσοτητα ω6 λιπαρα που ειναι πολυ ωφελιμα για τον οργανισμο σου, καθως κ πρωτεινες κ λοιπα συστατικα. Ο συνηθης τροπος καταναλωσης ειναι με το πρωινο σε μια φετα μαυρο ψωμι, ειτε το βραδυ μια κουταλια μαζι με το στραγγιστο σου.

Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη!!!

arisfwtis
05-01-11, 11:41
μια κουταλια του γλυκου πανω στο φιλετο κοτοπουλο και απο πανω λιγο κοτατζ

κολαση μιλαμε

Eddie
05-01-11, 12:58
μια κουταλια του γλυκου πανω στο φιλετο κοτοπουλο και απο πανω λιγο κοτατζ

κολαση μιλαμε

χαχαχα σοβαρα μιλας??? :puke:

Φιλε fiesta1420 το ταχινι το παιρνουμε για τα λιπαρα του,αρα θα το τρως οποτε εχεις ελλειψη σε λιπαρα απο τις υπολοιπες τροφες.Τωρα για ποσοτητα,αυτο παει αναλογως τις αναγκες σου και σε τι φαση εισαι δλδ γραμμωση-ογκο.

Εγω βαζω 2 κουταλακια του γλυκου στο τελευταιο γευμα με το γιαουρτι οταν δε θελω να φαω ξηρους καρπους.

Eddie
05-01-11, 13:13
Εγω φιλε αυτο παιρνω απο το καρφουρ.

http://www.homefood.gr/picture_files/articles/842//taxini.jpg

Το βαζω με το τελευταιο γευμα αντι για ξηροκαρπια η καποια αλλη στιγμη της ημερα που θελω λιπαρα,πχ αντι για γευμα πινω πρωτεινη,ξυνομηλο και ταχινι.

FoTiS3
05-01-11, 13:54
Εγω φιλε αυτο παιρνω απο το καρφουρ.

http://www.homefood.gr/picture_files/articles/842//taxini.jpg

Το βαζω με το τελευταιο γευμα αντι για ξηροκαρπια η καποια αλλη στιγμη της ημερα που θελω λιπαρα,πχ αντι για γευμα πινω πρωτεινη,ξυνομηλο και ταχινι.

ελα ρε αγορι μου!!!και εγω αυτο παιρνω!!!ειναι και βιολογικο προιον!!!

fiesta1420
05-01-11, 14:20
χαχαχα σοβαρα μιλας??? :puke:

Φιλε fiesta1420 το ταχινι το παιρνουμε για τα λιπαρα του,αρα θα το τρως οποτε εχεις ελλειψη σε λιπαρα απο τις υπολοιπες τροφες.Τωρα για ποσοτητα,αυτο παει αναλογως τις αναγκες σου και σε τι φαση εισαι δλδ γραμμωση-ογκο.

Εγω βαζω 2 κουταλακια του γλυκου στο τελευταιο γευμα με το γιαουρτι οταν δε θελω να φαω ξηρους καρπους.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες συμβουλές.

Eddie
05-01-11, 15:22
ελα ρε αγορι μου!!!και εγω αυτο παιρνω!!!ειναι και βιολογικο προιον!!!

Eγγυηση:thumbup:

beefmeup
05-01-11, 15:46
2 θεματα συνχωνευτικαν.
εφοσον υπαρχουν θεματα,δεν υπαρχει λογος να ανοιγουμε νεα χωρις λογο.
οτι θελουμε το ρωταμε στα ηδη υπαρχοντα.

Gardas
17-01-11, 16:17
Εγω το ταχινι μου το περνω απο παραγωγο και ειναι ολικης:green:...η γευση του μια χαρα εινε εχει γινει ενα στανταρ στη διατροφη μου κυριωσ το βαζω στο πρωινο μ!ταχινι ρε το αγαθο της ΕΛΛΑΔΑΡΑΣ ΜΑΣ τι φυστικοβουτιρα και αμερικανικες βλακιες!!σα το ταχινι δεν εχει τελος!!

kleiza7
18-01-11, 03:32
παιδια εγω ειχα παρει ταχινι με γευση ΚΑΚΑΟ το οποιο ηταν ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΓΟΥΣΤΑ γευστικοτερο και ειχε τις ιδιες θρεπτικες ουσιες. δεν αλλαζε κατι δλδ. Και μη φανταστειτε μερεντα.... το νιωθεις ΕΛΑΧΙΣΤΑ το κακαο...
πλεον βαζω πανω σε ζεστο ζωμι οποτε οταν λιωσει ειναι πιο ευκολο να το φαω καθως δεν νιωθω να κολλαει στο λαρυγγι μου και τον ουρανισκο ΜΠΛΙΑΑΑΑΑΑΧ :shock:

http://www.sesame.gr/jpegbuttons/tahini/tahinikakao.gif

thegravijia
18-01-11, 03:44
^^πολλες ζαχαρες μεσα
αυτο που ποσταρε ο eddie πρεπει να περνουμε

Anithos
18-01-11, 09:36
παιδιά μηπως γνωριζεται αν το ταχινι το παραπανω ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΤΑΧΙΝΙ στο ιδιο βαζο (οχι ολικης αλεσης ομως) ειναι μεσα σαν νερο ,γιατι αυτο που πηρα ετσι ειναι νερουλό.

teenage bodybuilder
18-08-11, 21:43
για σε ολουσ . ρε παιδια πηρα ταχινι να δοκιμασω και βλεπω οτι ανα 100 γραμμαρια προιντοσ υπαρχουν 57 γραμ λιπαρων εκ των οποιων 9 κορεσμενα , 25 μονοακορεστα και καμια 20 αρια πολυακορεστα . εγω ξερω οτι πρεπει να κοιταω τα κορεσμενα αλλα μου φενεται οτι ειναι παρα πολλα και τα υπολοιπα . τι λετε να το χρησιμοποιω και αν ναι με τι να το συνοδευω ? ευχαριστω

DimitrisT
18-08-11, 21:55
Δεν υπαρχει καποια μυστικη συνταγη..
Οποτε θελεις καλα λιπαρα στο φαγητο σου μπορεις να προσθεσεις και την αναλογη ποσοτητα απο ταχινι..
Νταξει τωρα ενα γενικο ειναι οτι οσο περναει η μερα, ελατωνουμε τους υδατανθρακες προς το βραδυ και αυξανουμε τα λιπαρα, αλλα δεν ειναι και απολυτο αυτο.

teenage bodybuilder
18-08-11, 22:05
ευχαριστω φιλε .

teenage bodybuilder
18-08-11, 22:06
και κατι αλλο . μετα την προπονηση ειναι καλυτερο quacker ή ταχινι? ποιο εχει πιο απλουσ υδατανθρακεσ.

MusclesOfShadow
18-08-11, 22:07
Eγω βαζω ταχινι σε ενα μπολ, ριχνω μελι, λιναροσπορο και ξηρους καρπους, και που και που βρωμη. Δοκιμασε!:green:

DimitrisT
18-08-11, 22:08
Μην τα μπερδευεις!
Το ταχινι εχει καλα λιπαρα! Οπου θες λιπαρα θα το βαζεις, υ/α εχει ελαχιστο!
Το Quaker ειναι υδατανθρακας! ;) Δεν ειναι απλος βεβαια, αν θες απλο υ/α βαλε κανενα φρουτο!
Οποτε για μετα την προπονηση δεν το συζητω, βρωμη!

Giannistzn
18-08-11, 22:10
Eγω βαζω ταχινι σε ενα μπολ, ριχνω μελι, λιναροσπορο και ξηρους καρπους, και που και που βρωμη. Δοκιμασε!:green:

Υπαρχει και ταχινι με μελι ετοιμο στο σουπερμαρκετ παντως (και με κακαο). Αλλα θα μου πεις, τι μελι εχει μεσα δεν ξερεις αλλα τεσπα.

teenage bodybuilder
18-08-11, 22:13
οκ . ευχαριστω παιδια .

sTeLaKoS
18-08-11, 22:14
teenage bodybuilder (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?9791-teenage-bodybuilder) χρησιμοποιούμε την αναζήτηση πριν ανοίξουμε θέμα για να δούμε μήπως προϋπάρχει.

:moderator:

ArgoSixna
19-08-11, 15:55
Υπαρχει και ταχινι με μελι ετοιμο στο σουπερμαρκετ παντως (και με κακαο). Αλλα θα μου πεις, τι μελι εχει μεσα δεν ξερεις αλλα τεσπα.

Εγώ ο έξυπνος πήγα και πήρα αυτό που λες , ταχινι με μέλι έτοιμο!! Μετά όμως το ξανασκέφτηκα και είδα ότι δεν με συμφέρει μιας και έχω δικό μου μέλι οπότε πέρνω σκέτο ταχινι και το φτιαχνω μονος μου!

Το ταχινι είναι νερουλό επάνω οποτε στην αρχη πρεπει να το ανακατεψουμε καλα οπως και πριν απο καθε χρηση!

Txc
25-08-11, 23:27
Μια κουταλια της σουπας ή του γλυκου να βαλω πριν τον υπνο? Ποσα γρ πανω κατω?

tolis93
25-08-11, 23:47
Μια κουταλια της σουπας ή του γλυκου να βαλω πριν τον υπνο? Ποσα γρ πανω κατω?

15 γρ της σουπας καπου στα 7 του γλυκου.10 γρ λιπαρα της σουπας 4-4μισι του γλυκου.αναλογα με τις αναγκες σου.εγω θα εβαζα γιατι οχι...

dromeas
26-08-11, 00:06
Αναμεσα στο βραδυνο και στο πρωινο που πιστευετε οτι ειναι καλυτερα να βαλεις ταχινι με μελι?Εγω πιστευω στο πρωινο γιατι το βραδυ δν θες αυξημενη εκριση της ινσουλινης ετσι δν ειναι?Για πειτε οι πιο εμπειροι

Stamer
26-08-11, 00:26
ταχινι ρε το αγαθο της ΕΛΛΑΔΑΡΑΣ ΜΑΣ τι φυστικοβουτιρα και αμερικανικες βλακιες!!σα το ταχινι δεν εχει τελος!!

+1 :thumbup::thumbup:

Txc
26-08-11, 00:27
Καλο χρυσο αλλα πολλα λιπαρα και υδατανθρακας καπακι πριν τον υπνο, μου φαινετε λιγο too much...
Δεν ξερω...

Για ογκο πριν τον υπνο το βραδυ, αντι για αμυγδαλα, μια κουταλια της σουπας στο γιαουρτακι καλο μου φαινετε...

Eddie
26-08-11, 00:37
Καλο χρυσο αλλα πολλα λιπαρα και υδατανθρακας καπακι πριν τον υπνο, μου φαινετε λιγο too much...
Δεν ξερω...

Για ογκο πριν τον υπνο το βραδυ, αντι για αμυγδαλα, μια κουταλια της σουπας στο γιαουρτακι καλο μου φαινετε...

+1

Παντως το ταχινι ολικης ειναι καλυτερο ακομα και απο ξηρους καρπους μιας και δεν εχει καθολου υδατ..ενω οι ξηροι καρποι εχουν 15-20γρ στα 100.

Txc
26-08-11, 00:41
+1

Παντως το ταχινι ολικης ειναι καλυτερο ακομα και απο ξηρους καρπους μιας και δεν εχει καθολου υδατ..ενω οι ξηροι καρποι εχουν 15-20γρ στα 100.

+1 απλα εγω ετρωγα καρυδια, αυτη ειναι και η μοναδικη πηγη μου Ω3, ισως πρεπει να φαω τα καρυδια σε κανα αλλο γευμα ή τονο, αλλα παλι καθε μερα τονος δεν λεει...

Δεν παιρνω ιχθυελαιο συμπληρωμα...

Βασικα λαθος μου, εχει λιγο υδατανθρακα, καλα λιπαρα και πολυ πρωτεινη, ειναι μακραν ανωτερο απο αμυγδαλα...

Απλα θα βαλω τα καρυδια σε κανα αλλο γευμα...

sobral
27-08-11, 01:09
Μην τα μπερδευεις!
Το ταχινι εχει καλα λιπαρα! Οπου θες λιπαρα θα το βαζεις, υ/α εχει ελαχιστο!
Το Quaker ειναι υδατανθρακας! ;) Δεν ειναι απλος βεβαια, αν θες απλο υ/α βαλε κανενα φρουτο!
Οποτε για μετα την προπονηση δεν το συζητω, βρωμη!

Λάτρης και των δύο (και το ταχίνι κ την βρώμη τα τσακίζω από μία φορά τη μέρα σίγουρα) αλλά δεν κάνουν για μετά την προπόνηση. Η βρώμη είναι υδατάνθρακας με χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη και τα λιπαρά ακόμη και τα "καλά" (α-κόρεστα, πολυακόρεστα) δεν τα θες τόσο μετά την προπόνα. Καλύτερα αν δεν παίρνεις κάποιο συμπλήρωμα, μπανάνα ή μήλο.

Txc
27-08-11, 05:52
Λάτρης και των δύο (και το ταχίνι κ την βρώμη τα τσακίζω από μία φορά τη μέρα σίγουρα) αλλά δεν κάνουν για μετά την προπόνηση. Η βρώμη είναι υδατάνθρακας με χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη και τα λιπαρά ακόμη και τα "καλά" (α-κόρεστα, πολυακόρεστα) δεν τα θες τόσο μετά την προπόνα. Καλύτερα αν δεν παίρνεις κάποιο συμπλήρωμα, μπανάνα ή μήλο.

Εχεις σε καπποιο αλλο γευμα πλειν του βραδυνου πηγη Ω3 ( μιας και ειπες οτι καταναλωνεις ταχινι και λογικα πριν τον υπνο ) ή παιρνεις ιχθυελαιο ξερω γω?
Ρωταω γιατι εγω εχω καρυδια πριν τον υπνο για λιπαρα και πηγη Ω3, δεν παιρνω ιχθυελαιο ή καπποιο αλλο συμπληρωμα...

nikoss26
10-09-11, 15:41
ποτε κ ποσο να παιρνω?

George1993
10-09-11, 15:50
δεν μπορούμε να σου πούμε στην τύχη ποσότητες
αυτές τις κανονίζεις ανάλογα με τις θερμιδικές ανάγκες σου
και πράγματι το ταχίνι έχει πολύ χρήσιμα συστατικά

nikoss26
10-09-11, 15:58
πιστευω πως 2 κουταλιες του γλυκου ταχινι μετα το φαγητο ειναι αρκετες να κανουν την δουλεια τους...

average_joe
10-09-11, 16:16
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3558-%CE%A4%CE%B1%CF%87%CE%AF%CE%BD%CE%B9

nikoss26
10-09-11, 16:35
ευχαριστω με καλυπσες..να ρωτησω κατι αλλο τωρα...το ταχινι με μελι για το μεταπροπονητικο γευμα..καλο?

sTeLaKoS
10-09-11, 19:23
Νίκο υπήρχε τοπικ για το ταχίνι, διάβασε τις πίσω σελίδες.

rey1989
12-09-11, 14:29
Tαχίνι με πρεβιοτικές ίνες

ανά 100γρ

Ενέργεια: 2308Kj / 558 kcal
Πρωτεΐνες: 20.7g
υδατάνθρακες: 2,7g
εκ των οποίων σάκχαρα: 2.4g
λιπαρά: 48.2g
εκ τω οποιον κορεσμένα: 9.4g
χοληστερόλη: 0
εδώδιμες ίνες: 26g
εκ των οποιον πρεβιοτικές: 20g
νάτριο: 0

είχα ρωτήσει την μάνα μου αν έχει δεί ταχίνι στο super market που πάει (γιατι σκεφτόμουν να πάρω να το εχω και αργότερα να το βάλω στην διατροφή μου οταν την αλλαξω ) και πηγε και μου πηρε το παραπάνω ταχινι το οποίο αποτι καταλαβαίνω δεν κανει , η μαλλον δεν ειναι το καλυτερο που θα μπορουσα να παρω.

βλέπω οτι έχει κορεσμένα , σάκχαρα κλπ
ακόμα και στην 1 κουταλιά του γλυκού που θα έβαζα δεν νομίζω να με συμφέρει να το καταναλώσω.

εσείς τι λέτε?

pankol
12-09-11, 14:34
ολα πάνω-κάτω ίδια είναι. όλα έχουν κορεσμένα.
απλά άμα πάρεις το ολικής το μακεδωνικό, δεν έχει καθόλου σάκχαρα. αλλα έχει λίγο παραπάνω θερμίδες.
και αυτό που σου πήρε η μάνα σου μια χαρα είναι. δοκίμασε και αμα σου αρέσει την επόμενη φορά πάρε το ολικής.

gym
07-01-12, 14:54
Το σησάμι και το ταχίνι είναι σίγουρα δύο τρόφιμα πραγματικά αγνά κι ωφέλιμα, που λαοί όπως οι Ασσύριοι και οι Αιγύπτιοι, αλλά και οι Κινέζοι, είχαν ανακαλύψει χιλιάδες χρόνια πριν. Επιστημονικές μελέτες από ξένα και ελληνικά ερευνητικά κέντρα έχουν δείξει ότι το σησάμι και τα παράγωγά του, είναι ιδιαίτερα ευεργετικά για την υγεία, αν και προσφέρουν αρκετές θερμίδες λίπους. Τα 100 γραμμάρια ταχινιού αποδίδουν περίπου 500 θερμίδες, όσες και 100 γραμμάρια κάποιου κίτρινου τυριού. Πέρα όμως από τις θερμίδες το σησάμι και το ταχίνι προσφέρουν ένα συνδυασμό λίπους (50% περίπου), πρωτεΐνης (20% περίπου), αλλά και υδατανθράκων.

Το λίπος του σησαμιού και του ταχινιού, είναι σημαντική πηγή βιταμίνης Ε, (σύμφωνα με μετρήσεις 2,5 περισσότερη από του ελαιόλαδου). Τα προϊόντα αυτά συμβάλλουν στην πρόληψη των θρομβώσεων και της αρτηριοσκλήρυνσης, κυρίως χάρη σε μια ουσία που ονομάζεται σησαμίνη, η οποία μειώνει τη χοληστερίνη του οργανισμού. Ειδικότερα, η παρουσία της βιταμίνης Ε κάνουν τα τρόφιμα αυτά αλλά και τις θερμίδες που μας παρέχουν ακόμα πιο «θετικές», αφού είναι ιδιαίτερα αντιοξειδωτική, περιορίζοντας τη δράση των ελευθέρων ριζών και τις βλάβες που προκαλούν στα συστήματα του οργανισμού. Η βιταμίνη Ε προλαμβάνει τον σχηματισμό καρκινικών κυττάρων, τη δημιουργία μεταλλάξεων που συνδέονται με ασθένειες όπως η νόσος του Alzheimer και η νόσος του Parkinson, ενώ λόγω της σησαμίνης παρέχει προστασία από την εμφάνιση καρκίνου του μαστού. Πέρα από την Ε προσφέρει και βιταμίνες του συμπλέγματος Β όπως οι Β1, Β2 και νιασίνη, ιχνοστοιχεία (φωσφόρο και σίδηρο), καθώς και αρκετές διαιτητικές ίνες. Έτσι, όταν δεν υπάρχει πρόβλημα παχυσαρκίας, λίγο ταχίνι στο ψωμί, αντί για οποιαδήποτε πραλίνα σοκολάτας, δίνει σημαντικά διατροφικά στοιχεία, με αντίστοιχο βέβαια θερμιδικό φορτίο.

Όλα τα παραπάνω τρόφιμα μας δίνουν ασφαλώς θερμίδες, αφού αποτελούν συνδυασμούς των θερμιδογόνων θρεπτικών συστατικών. Παράλληλα όμως με το ενεργειακό τους φορτίο, μας χαρίζουν μια ποικιλία από θρεπτικά συστατικά, που το καθένα παίζει το δικό του ρόλο στην ομαλή ανάπτυξη και συντήρηση του οργανισμού μας. Έτσι αξίζει από κάθε άποψη να τα εντάξουμε στο καθημερινό μας διαιτολόγιο και να θυμόμαστε ότι περά από την ποσότητα των θερμίδων που καταναλώνουμε πρέπει να προσέχουμε και την ποιότητα των θερμίδων αυτών.

Δημοσθενόπουλος Χαρίλαος

Κλινικός Διαιτολόγος - Βιολόγος

dietup.gr

gym
07-01-12, 14:55
ενα ακομη μικρο αρθρο σχετικο με το ταχινι κ το σησαμι!
εχει ενδιαφερον να το διαβασετε!

Babis Stinson
07-01-12, 17:10
Ενδιαφέρον και αυτό το άρθρο, thnx για την ενημέρωση gym.

Εγώ από τότε που εισήγαγα στην διατροφή μου τον συνδυασμό μέλι-ταχίνι (στο πρωινό κυρίως) δεν μπορώ να το σταματήσω με τίποτα! Πέρα από το θέμα υγείας που περιγράφεται και στο άρθρο, προσφέρει αρκετή ενέργεια που φαίνεται και κατά την διάρκεια της ημέρας. Ίσως είναι στο μυαλό μου, αλλά τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει σε μένα.

tolis93
07-01-12, 21:43
Ενδιαφέρον και αυτό το άρθρο, thnx για την ενημέρωση gym.

Εγώ από τότε που εισήγαγα στην διατροφή μου τον συνδυασμό μέλι-ταχίνι (στο πρωινό κυρίως) δεν μπορώ να το σταματήσω με τίποτα! Πέρα από το θέμα υγείας που περιγράφεται και στο άρθρο, προσφέρει αρκετή ενέργεια που φαίνεται και κατά την διάρκεια της ημέρας. Ίσως είναι στο μυαλό μου, αλλά τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει σε μένα.
το πρωι παντα κανω συνδιασμο αμυγδαλα η φουντουκια η καρυδια με ταχινι και μελι.μαζι με το γιαουρτι εννοειται.δε μπα να αυξομειωνω θερμιδες μετα δε μπα μη τρωω καν υδατανθρακες εχω τρελη ενεργεια απο το πρωινο και μονο.στο μεταξυ τα 100 γρ ειναι 4 κουταλιες σουπας δυνατες κιολας. εμεις π αθλουμαστε μπορουμε να καταναλωνουμε και πολλες θερμιδες κιολας.εγω πχ για να χτυπησω 2700 μου φευγει η μαγκια...νομιζω οτι 30-40-50 γρ τουλαχιστον χωρανε στις διατροφες μας.αρκει να το θελουμε...gym ωραιοτατο αρθρακι. δεν ειναι τυχαιο π το καταναλωναν αιωνες πριν....

tolis93
07-01-12, 21:46
Tαχίνι με πρεβιοτικές ίνες

ανά 100γρ

Ενέργεια: 2308Kj / 558 kcal
Πρωτεΐνες: 20.7g
υδατάνθρακες: 2,7g
εκ των οποίων σάκχαρα: 2.4g
λιπαρά: 48.2g
εκ τω οποιον κορεσμένα: 9.4g
χοληστερόλη: 0
εδώδιμες ίνες: 26g
εκ των οποιον πρεβιοτικές: 20g
νάτριο: 0

είχα ρωτήσει την μάνα μου αν έχει δεί ταχίνι στο super market που πάει (γιατι σκεφτόμουν να πάρω να το εχω και αργότερα να το βάλω στην διατροφή μου οταν την αλλαξω ) και πηγε και μου πηρε το παραπάνω ταχινι το οποίο αποτι καταλαβαίνω δεν κανει , η μαλλον δεν ειναι το καλυτερο που θα μπορουσα να παρω.

βλέπω οτι έχει κορεσμένα , σάκχαρα κλπ
ακόμα και στην 1 κουταλιά του γλυκού που θα έβαζα δεν νομίζω να με συμφέρει να το καταναλώσω.

εσείς τι λέτε?

αστιευεσαι? αυτο ειναι πολυ δυνατο ρ συ.σιγα τα σακχαρα στα 100 γρ τα αλλα εχουν 1,7 στη καλυτερη ας πουμε....τωρα δε θυμαμαι αν οι ενδωδιμες ινες οι πρεβιοτικες χωνευονται η οχι.παντως ειναι ευεργετικες για τον οργανισμο σου.αν διαβασεις και τι κανουν...κορεσμενα εχει μεν.αλλα φυτικα δε.δλδ εισαι οκ.πρεπει να παιρνεις κ κορεσμενα.εξαλου μιλαμε για 100γρ ποσοτητα.δλδ πολυ πραμα.4 κουταλιες σουπας ειναι.π θα το πας τοσο

Gianna
07-01-12, 23:02
Tαχίνι με πρεβιοτικές ίνες

ανά 100γρ

Ενέργεια: 2308Kj / 558 kcal
Πρωτεΐνες: 20.7g
υδατάνθρακες: 2,7g
εκ των οποίων σάκχαρα: 2.4g
λιπαρά: 48.2g
εκ τω οποιον κορεσμένα: 9.4g
χοληστερόλη: 0
εδώδιμες ίνες: 26g
εκ των οποιον πρεβιοτικές: 20g
νάτριο: 0

είχα ρωτήσει την μάνα μου αν έχει δεί ταχίνι στο super market που πάει (γιατι σκεφτόμουν να πάρω να το εχω και αργότερα να το βάλω στην διατροφή μου οταν την αλλαξω ) και πηγε και μου πηρε το παραπάνω ταχινι το οποίο αποτι καταλαβαίνω δεν κανει , η μαλλον δεν ειναι το καλυτερο που θα μπορουσα να παρω.

βλέπω οτι έχει κορεσμένα , σάκχαρα κλπ
ακόμα και στην 1 κουταλιά του γλυκού που θα έβαζα δεν νομίζω να με συμφέρει να το καταναλώσω.

εσείς τι λέτε?

Tι μάρκα είναι; Σε ποιό σούπερ μάρκετ το βρήκες; Βαρέθηκα λίγο το μακεδονικό ολικής και νομίζω ότι τα συστατικά αυτού που λες είναι πολύ καλά σε σχέση με άλλα.

rey1989
07-01-12, 23:21
@tolis93

μια χαρά ήταν , το ευχαριστήθηκα τότε. θα ξαναπάρω :P

@Gianna

αφοί χαίτογλου ταχίνι με πρεβιοτικές ίνες.

το είχα πάρει από το carrefour και τώρα που πλησιάζει ο καιρός για κέτο το ζαχαρώνω να ξαναπάρω :green::green:

Gianna
08-01-12, 19:07
@Gianna

αφοί χαίτογλου ταχίνι με πρεβιοτικές ίνες.

το είχα πάρει από το carrefour και τώρα που πλησιάζει ο καιρός για κέτο το ζαχαρώνω να ξαναπάρω :green::green:

Μμμμ, δεν μου βρίσκεται carrefour κοντά, αλλά θα το ψάξω, ευχαριστώ. Προσωρινώς πήρα ένα φυστικοβούτυρο (πρώτη φορά) για αλλαγή. Το μόνο του αρνητικό σε σχέση με το ταχίνι είνα 10γρ./100 υδατάνθρακες, αλλά δεν είναι και τραγικό.

COBRA_STYLE
08-01-12, 19:13
Μμμμ, δεν μου βρίσκεται carrefour κοντά, αλλά θα το ψάξω, ευχαριστώ. Προσωρινώς πήρα ένα φυστικοβούτυρο (πρώτη φορά) για αλλαγή. Το μόνο του αρνητικό σε σχέση με το ταχίνι είνα 10γρ./100 υδατάνθρακες, αλλά δεν είναι και τραγικό.

και παλι δεν ειναι πολλα;)

tolis93
08-01-12, 21:01
βαλτε και τις ινες π εχουν. αν κ για μενα το καλυτερο φυστικοβουτηρο ειναι το σπιτικο...το νιωθεις καθαρο ουτε ζαχαρες ουτε τπτ.απλα θελει λιγο τεχνη και ελαιολαδο για να γινει σαν του εμποριου.για να μη μπω στη διαδικασια προσθεσης κακαου:green:

rey1989
08-01-12, 23:17
απο φυστικοβούτυρο το μόνο που έχω φάει είναι το σπιτικό του Τόλη που φτιάχνω και βάζω μια κσ κοφτή καθαρό κακάο , δύο ζαχαρίνες και λίγο γάλα για να το κάνω μερέντα κάθε πρωί για να το πιτάκι μου που έχει ξύσμα πορτοκαλιού και απλά είναι mind blowing. Γιαυτό δεν το αλλάζω για ταχίνι ακόμα.

αλλά και το ταχίνι σταθερή αξία , το λατρεύω. :thumbup:

sTeLaKoS
10-01-12, 01:18
Έχει κανείς υπ όψιν του το μαύρο ταχίνι; Όταν λέω μαύρο, όχι καφετί το ολικής, αλλά μαύρο σα τη μερέντα.
Υπάρχει ένα εργαστήριο στη περιοχή μου -φτιάχνει προιόντα μελιού και σουσαμιού-, και το παρασκευάζει.

Ο γούγλις λέει πως υπάρχει μαύρο σουσάμι, λογικά από αυτό θα είναι. Έχει δοκιμάσει κανείς;

Giannistzn
10-01-12, 02:35
Στέλιο απο μαύρο σουσαμι δεν έχω δοκιμάσει. Υπάρχει περίπτωση όμως να το φτιάχνουν με προσθήκη κακαο; Η ρωτήσες για το σουσαμι; Γιατι αρκετές εταιρείες βγάζουν με κακαο

sTeLaKoS
10-01-12, 02:36
Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά νομίζω πως δεν βάζουν κακάο. Πρέπει να ειναι μαύρο σουσάμι.
Θα μάθω σίγουρα αύριο και θα ποστάρω. :thumbup:

Gianna
19-01-12, 22:58
[QUOTE=rey1989;438832]Tαχίνι με πρεβιοτικές ίνες

ανά 100γρ

Ενέργεια: 2308Kj / 558 kcal
Πρωτεΐνες: 20.7g
υδατάνθρακες: 2,7g
εκ των οποίων σάκχαρα: 2.4g
λιπαρά: 48.2g
εκ τω οποιον κορεσμένα: 9.4g
χοληστερόλη: 0
εδώδιμες ίνες: 26g
εκ των οποιον πρεβιοτικές: 20g
νάτριο: 0

Το βρήκα τελικά, αλλά απογοητεύτηκα, 1ον γιατί είναι πολύ συμπαγές, σαν φυστικοβούτυρο και δεν διαλύεται άνετα στο γιαούρτι και 2ον: οκ, σε θερμίδες είναι το πιο χαμηλό που έχω δει σε ταχίνι, λιπαρά επίσης λίγα και οι υδατάνθρακες σιγά το πράγμα, αλλά δεν είναι...αγνό. Έχει και Ε και κάτι άλλα έλαια... Μέχρι και αυτό που βγάζει το My Market (εγώ εκεί το βρήκα) είναι πιο καλό από αυτές τις 2 απόψεις. Βασικά Μακεδονικό ολικής the one and only!!!!

Giannistzn
19-01-12, 23:02
Γιαννα, επειδη 2 πραματα κοιταζω στο ταχινι, υδατανθρακες και τιμη (επειδη το εχω συνηθως βραδυ) παιρνω οποτε ειμαι αθηνα απο το macro με 1,40 ευρω νομιζω (εχω καιρο να παω) και καπου στο 1,7-1,9 υδ/κα και απο carefour το "δικο του" ταχινι που παλι εχει 1,7-1,9υδ/κα και 1,90 τιμη.

Απο ποιοτητα δεν εχω ιδεα, αλλα απο ρευστοτητα ειναι μια χαρα :green: μολις παω μακρο θα στακαρω κανενα 5κιλο

COBRA_STYLE
19-01-12, 23:03
^^Εγω παιρνω το μακεδονικο ολικης και προσθετω μελι δικο μας,απο φιλους μελισσοκομους:thumbup:Απιστευτο γινεται.

sTeLaKoS
19-01-12, 23:14
^^Εγω παιρνω το μακεδονικο ολικης και προσθετω μελι δικο μας,απο φιλους μελισσοκομους:thumbup:Απιστευτο γινεται.

+1 :thumbup:

Μια από τα ίδια! Πάντα Μακεδονικό ολικής και πάντα μέλι Θάσου από φίλο παραγωγό. :thumbup:

rey1989
20-01-12, 00:13
@Gianna

δεν ειχα δοκιμασει άλλο απλα έπεσε στα χέρια μου τότε και το τίμησα , αλλα απότι βλέπω υπάρχουν καλύτερα. Θα πάρω Μακεδονικό ολικής την επόμενη φορα! :toast:

spartan77
20-01-12, 00:22
ναι κ γω μακεδονικο ολικης με μελι λεει τρελά!!!

COBRA_STYLE
20-01-12, 00:33
+1 :thumbup:

Μια από τα ίδια! Πάντα Μακεδονικό ολικής και πάντα μέλι Θάσου από φίλο παραγωγό. :thumbup:

Αν και το καλοκαιρι που περασε,ετρωγα το σκετο το μακεδονικο ολικης με το κουταλι απο το βαζο:turtle:

OurDarkness
25-05-12, 22:08
^^Εγω παιρνω το μακεδονικο ολικης και προσθετω μελι δικο μας,απο φιλους μελισσοκομους:thumbup:Απιστευτο γινεται.

Το ίδιο κι εγώ! Ταχίνι rulez :rocking:

treliq
16-07-12, 21:24
Ξερω οτι ειναι παλιο το thread αλλα εχω μια απορια.

Ακολουθω κετογενικη διαιτα (σχεδον καθολου υδατανθρακες, μετρια λιπαρα, μετρια πρωτεινη) κ ανακαλυψα πως το ταχινι ειναι οτι πρεπει για αυτην την διαιτα.

πχ Το Ταχινι υγειας χαιτογλου εχει ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΑΞΙΑ (ΑΝΑ 100 g): Πρωτεΐνες: 26,9 g, Λιπαρά: 58,2 g, Υδατάνθρακες: 1,9 g, Ενέργεια: 264 Kcal, Φυτικές ίνες: 10 g.


Μονο απο αυτο καταλαβαινεις πως ειναι ισως η ΤΕΛΕΙΑ τροφη για κετο διαιτα. Ολα ωραια ΜΕΧΡΙ που επεσε το ματι μου σε διαφορα ξενα sites στα οποια ειχαν το ταχινι με πανω απο 20γρ υδατανθρακες (συγκεκριμενα http://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3144/2 ).

Ψαχνοντας απο εδω κ απο εκει, ειδα πως το σουσαμι απο μονο του εχει γυρω στα 20γρ υδατανθρακες στα 100γρ εκ των οποιων τα 3-5 περιπου ειναι ινες. Ειναι δυνατον το σουσαμι να εχει υδατανθρακες κ μαγικα να εξαφανιζονται στο αλεσμενο προιον; Τα φυστικια πχ εχουν υδατανθρακες οι οποιοι περνανε στο φυστικοβουτυρο - δεν χανονται.

Ανά 100 γρ. το σουσάμι περιλαμβάνει:

19,8 γρ. πρωτεΐνη
52,5 γρ. λίπος
15–20 γρ. υδατάνθρακες (εκτός φυτικών ινών)
3 γρ. φυτικών ινών

Πολυ λογικα λοιπον αναρωτιεμαι μηπως οι διατροφικες πληροφοριες των ελληνικων προιοντων ειναι για πεταμα; Πιστευω πως το ταχινι εχει γυρω στα 20γρ υδατανθρακες εκ των οποιων τα 10ειναι ινες - ειναι ο μεσος ορος που βρηκα στα ξενα site (sesame paste 100% natural sesame) κανοντας google.

Επισης, το ταχινι χωρις ζαχαρη του Μασουτη, στις διατροφικες πληροφοριες γραφει γυρω στα 18γρ υδατανθρακες (0 ζαχαρη) κ ειναι 100% σουσαμι.

Ειμαι μπερδεμενος.

beefmeup
16-07-12, 22:08
μαν αν δινει τοσο στην ετικετα,μαλλον τοσο ειναι..
απο κει κ περα αν δεν δοκιμασεις δεν μπορεις να ξερεις τι παιζει..
αν δουλευεις με κετοστιξ,δοκιμαζεις κ κοιτας αν σε πετανε απο κετωση..

Gianna
16-07-12, 22:21
Υπάρχουν και μάρκες με υψηλότερο ποσοστό υδατανθράκων /100 γρ. στο ταχίνι, αλλά σε κάθε περίπτωση πάνω από 11 γρ. δεν φτάνουν. Π.χ. έχω στο γραφείο ένα ταχίνι ολικής από βιολογικά "το περιβόλι" (αν θυμάμαι καλά) 617θερμίδες, 11 υδατ, 30 πρωτ. και 50 λιπαρά. Από γεύση/υφή για μένα το καλύτερο που έχω φάει. Αντίθετα το Μακεδονικό ολικής (το χω στο σπίτι για το βράδυ) είναι το χαμηλότερο σε υδατάνθρακες, 1,5 είναι, αλλά έχει λίγο παραπάνω θερμίδες και λιπαρά. Λεπτομέρεις νομίζω. Το θέμα με το ταχίνι είναι να μην το ξεσκίσεις, αλλιώς είναι καλή πηγή λιπαρών αν φυσικά μιλάμε για αγνό που δεν έχει τίποτα προσθήκες, γιατί υπάρχουν και τέτοια.

tolis93
16-07-12, 22:28
Ξερω οτι ειναι παλιο το thread αλλα εχω μια απορια.

Ακολουθω κετογενικη διαιτα (σχεδον καθολου υδατανθρακες, μετρια λιπαρα, μετρια πρωτεινη) κ ανακαλυψα πως το ταχινι ειναι οτι πρεπει για αυτην την διαιτα.

πχ Το Ταχινι υγειας χαιτογλου εχει ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΑΞΙΑ (ΑΝΑ 100 g): Πρωτεΐνες: 26,9 g, Λιπαρά: 58,2 g, Υδατάνθρακες: 1,9 g, Ενέργεια: 264 Kcal, Φυτικές ίνες: 10 g.


Μονο απο αυτο καταλαβαινεις πως ειναι ισως η ΤΕΛΕΙΑ τροφη για κετο διαιτα. Ολα ωραια ΜΕΧΡΙ που επεσε το ματι μου σε διαφορα ξενα sites στα οποια ειχαν το ταχινι με πανω απο 20γρ υδατανθρακες (συγκεκριμενα http://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3144/2 ).

Ψαχνοντας απο εδω κ απο εκει, ειδα πως το σουσαμι απο μονο του εχει γυρω στα 20γρ υδατανθρακες στα 100γρ εκ των οποιων τα 3-5 περιπου ειναι ινες. Ειναι δυνατον το σουσαμι να εχει υδατανθρακες κ μαγικα να εξαφανιζονται στο αλεσμενο προιον; Τα φυστικια πχ εχουν υδατανθρακες οι οποιοι περνανε στο φυστικοβουτυρο - δεν χανονται.

Ανά 100 γρ. το σουσάμι περιλαμβάνει:

19,8 γρ. πρωτεΐνη
52,5 γρ. λίπος
15–20 γρ. υδατάνθρακες (εκτός φυτικών ινών)
3 γρ. φυτικών ινών

Πολυ λογικα λοιπον αναρωτιεμαι μηπως οι διατροφικες πληροφοριες των ελληνικων προιοντων ειναι για πεταμα; Πιστευω πως το ταχινι εχει γυρω στα 20γρ υδατανθρακες εκ των οποιων τα 10ειναι ινες - ειναι ο μεσος ορος που βρηκα στα ξενα site (sesame paste 100% natural sesame) κανοντας google.

Επισης, το ταχινι χωρις ζαχαρη του Μασουτη, στις διατροφικες πληροφοριες γραφει γυρω στα 18γρ υδατανθρακες (0 ζαχαρη) κ ειναι 100% σουσαμι.

Ειμαι μπερδεμενος.

αδερφε θα σε γελασω και δε το λεω με απολυτη σιγουρια αλλα εχω την εντυπωση οτι απο το ταχινι αφαιρουν ενα μερος του σουσαμιου.το οποιο λογικα θα εχει και τουσ υδατανθρακες.απο οτι ειδα δλδ σε ενα ντοκιμαντερ παραγωγης τροφιμων.και κρατανε πολυ περισσοτερο το λαδι τους και προσθετουν λιγοτερο σουσαμι σε στερεα μορφη.νομιζω οτι ο @beef εδωσε τη πιο ιδανικη απαντηση

Giannistzn
16-07-12, 22:32
Ξερω οτι ειναι παλιο το thread αλλα εχω μια απορια.

Ακολουθω κετογενικη διαιτα (σχεδον καθολου υδατανθρακες, μετρια λιπαρα, μετρια πρωτεινη) κ ανακαλυψα πως το ταχινι ειναι οτι πρεπει για αυτην την διαιτα.

πχ Το Ταχινι υγειας χαιτογλου εχει ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΑΞΙΑ (ΑΝΑ 100 g): Πρωτεΐνες: 26,9 g, Λιπαρά: 58,2 g, Υδατάνθρακες: 1,9 g, Ενέργεια: 264 Kcal, Φυτικές ίνες: 10 g.


Μονο απο αυτο καταλαβαινεις πως ειναι ισως η ΤΕΛΕΙΑ τροφη για κετο διαιτα. Ολα ωραια ΜΕΧΡΙ που επεσε το ματι μου σε διαφορα ξενα sites στα οποια ειχαν το ταχινι με πανω απο 20γρ υδατανθρακες (συγκεκριμενα http://nutritiondata.self.com/facts/nut-and-seed-products/3144/2 ).

Ψαχνοντας απο εδω κ απο εκει, ειδα πως το σουσαμι απο μονο του εχει γυρω στα 20γρ υδατανθρακες στα 100γρ εκ των οποιων τα 3-5 περιπου ειναι ινες. Ειναι δυνατον το σουσαμι να εχει υδατανθρακες κ μαγικα να εξαφανιζονται στο αλεσμενο προιον; Τα φυστικια πχ εχουν υδατανθρακες οι οποιοι περνανε στο φυστικοβουτυρο - δεν χανονται.

Ανά 100 γρ. το σουσάμι περιλαμβάνει:

19,8 γρ. πρωτεΐνη
52,5 γρ. λίπος
15–20 γρ. υδατάνθρακες (εκτός φυτικών ινών)
3 γρ. φυτικών ινών

Πολυ λογικα λοιπον αναρωτιεμαι μηπως οι διατροφικες πληροφοριες των ελληνικων προιοντων ειναι για πεταμα; Πιστευω πως το ταχινι εχει γυρω στα 20γρ υδατανθρακες εκ των οποιων τα 10ειναι ινες - ειναι ο μεσος ορος που βρηκα στα ξενα site (sesame paste 100% natural sesame) κανοντας google.

Επισης, το ταχινι χωρις ζαχαρη του Μασουτη, στις διατροφικες πληροφοριες γραφει γυρω στα 18γρ υδατανθρακες (0 ζαχαρη) κ ειναι 100% σουσαμι.

Ειμαι μπερδεμενος.

Aν το θες για κετο, εχει στο carrefour και στο μακρο (δικων τους εταιριων αντιστοιχα) με 0,7 και 0,4γρ υδατανθρακα / 100γρ ταχινι.

Εγω αυτα παιρνω πλεον, ψαξτο (εαν αυτο που τρως σε πεταει απο την κετωση)

treliq
16-07-12, 22:47
μαν αν δινει τοσο στην ετικετα,μαλλον τοσο ειναι..
απο κει κ περα αν δεν δοκιμασεις δεν μπορεις να ξερεις τι παιζει..
αν δουλευεις με κετοστιξ,δοκιμαζεις κ κοιτας αν σε πετανε απο κετωση..

σε ευχαριστω πολυ! Δεν δουλευω κετοστιξ γιατι εχω διαβασει μπορει να μην εχουν ιδιαιτερη εγκυροτητα κ ειναι ειναι λιγο ακριβα! Απο οτι νιωθω ομως, δεν βλεπω να βγαινω απο κετωση γιατι κ ενεργεια εχω κ μεταλικη γευση στο στομα ολη μερα! Μαλλον τα ξενα site ειναι υπερβολικα που σημαινει πως ταχινι > φυστικοβουτυρο χαλαρα. Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!

treliq
16-07-12, 22:50
Aν το θες για κετο, εχει στο carrefour και στο μακρο (δικων τους εταιριων αντιστοιχα) με 0,7 και 0,4γρ υδατανθρακα / 100γρ ταχινι.

Εγω αυτα παιρνω πλεον, ψαξτο (εαν αυτο που τρως σε πεταει απο την κετωση)

Αυριο θα ριξω μια ματια! Αν ειναι κ πιο φθηνα απο χαιτογλου που εχει κοντα 4 ευρω τοτε σιγουρα! ΤΑΧΙΝΙ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΛΕΜΕ :D

Giannistzn
17-07-12, 08:15
1,90 - 2 ευρω του καρφουρ και 1,40 του μακρο. Απο ποιοτητα βεβαια ουδεις ξερει, αλλα με τετοιο συνδιασμο τιμης + υδ/κων, δεν τα αλλαζω λεμε

liveris
15-10-12, 18:06
ταχινι με κακαο εχετε δοκιμασει?? φοβερη γευση.....

margarita02
02-11-12, 16:33
Στο ταχίνι οι σπόροι του σησαμιού είναι πριν ψημένοι και μετά αλεσμένοι;

Με ενδιαφέρει αυτό το ολικής άλεσης ή αυτό με αναποφλοίωτο σουσάμι. Σε κάποιες από τις μάρκες που κοίταξα αναφέρει πως οι σπόροι σησαμιού είναι ελαφρά ψημένοι.Παρατήρησα επίσης ότι είναι και πολύ σκούρο σαν αυτό περίπου με το κακάο. Που σημαίνει πως μάλλον παρά ήταν ψημένοι, σχεδόν καμένοι. Αυτό να φανταστώ ισχύει για όλα τα είδη ταχινιού ή μόνο για τη συγκεκριμένη κατηγορία; π.χ. στο αποφλοιωμένο και εκεί ψήνονται;

Εάν όντως ψήνονται τότε δε νομίζω ότι λέει. Ξέρει κανείς να διαφωτίσει περισσότερο;

tolis93
02-11-12, 16:56
Στο ταχίνι οι σπόροι του σησαμιού είναι πριν ψημένοι και μετά αλεσμένοι;

Με ενδιαφέρει αυτό το ολικής άλεσης ή αυτό με αναποφλοίωτο σουσάμι. Σε κάποιες από τις μάρκες που κοίταξα αναφέρει πως οι σπόροι σησαμιού είναι ελαφρά ψημένοι.Παρατήρησα επίσης ότι είναι και πολύ σκούρο σαν αυτό περίπου με το κακάο. Που σημαίνει πως μάλλον παρά ήταν ψημένοι, σχεδόν καμένοι. Αυτό να φανταστώ ισχύει για όλα τα είδη ταχινιού ή μόνο για τη συγκεκριμένη κατηγορία; π.χ. στο αποφλοιωμένο και εκεί ψήνονται;

Εάν όντως ψήνονται τότε δε νομίζω ότι λέει. Ξέρει κανείς να διαφωτίσει περισσότερο;

αυτα που τα ψηνουν ειναι πιο στερεα.εχει και με ωμο σιταρι τα οποια αφηνουν και λαδακι πανω πανω και θελουν ανακατεμα.:thumbup:

margarita02
02-11-12, 18:02
αυτα που τα ψηνουν ειναι πιο στερεα.εχει και με ωμο σιταρι τα οποια αφηνουν και λαδακι πανω πανω και θελουν ανακατεμα.:thumbup:

Ευχαριστώ, θα τα ξανακοιτάξω. Αν και δεν ξέρω με τί τρόπο θα ξεχωρίσω ποιο είναι φτιαγμένο με ωμό. Στα περισσότερα υπάρχει αυτό το λαδάκι επάνω. Δύσκολο να τα ξεχωρίσει κανείς έτσι. Θα ρωτήσω όμως και θα επιμείνω στις αναγραφές της ετικέτας. Κάποιο θα λέει κάτι παραπάνω π.χ. ανεπεξέργαστο, ωμό κτλ.

TToni Shark
02-11-12, 21:44
Πρωινό: Γιαούρτι 2%, ταχίνι,μέλι,μπανάνα και βρώμη:food:

Gianna
02-11-12, 22:29
Πρωινό: Γιαούρτι 2%, ταχίνι,μέλι,μπανάνα και βρώμη:food:

Κλασικό και κορυφαίο. Όλα τα συστατικά είναι απ' τα αγαπημένα μου. Τα περισσότερα cheat/βραδυνές σφαγές με αυτά (ε.....και με ψωμάκι αντί βρώμης) τα κάνω:turtle: Ε, αν τα φας το πρωί και σε μια ανθρώπινη ποσότητα είναι απλά απόλαυση χωρίς ενοχές και power:clap:

margarita02
02-11-12, 23:44
Παιδιά ρώτησα και είναι όλα ψημένα. Και τα αποφλοιωμένα και τα αναποφλοίωτα και τα βιολογικά και μη κτλ. Δεν υπάρχει ωμό και ας έχουν αυτό το λαδάκι από πάνω. Όλα ψημένα. Καλά τα έκοψα εγώ μερικά σχεδόν καμένα. Μάλλον από τα θρεπτικά συστατικά του σησαμιού δεν πρέπει να έχουν μείνει μετά το ψήσιμο και πολλά. Κρίμα.

tolis93
03-11-12, 12:18
Ευχαριστώ, θα τα ξανακοιτάξω. Αν και δεν ξέρω με τί τρόπο θα ξεχωρίσω ποιο είναι φτιαγμένο με ωμό. Στα περισσότερα υπάρχει αυτό το λαδάκι επάνω. Δύσκολο να τα ξεχωρίσει κανείς έτσι. Θα ρωτήσω όμως και θα επιμείνω στις αναγραφές της ετικέτας. Κάποιο θα λέει κάτι παραπάνω π.χ. ανεπεξέργαστο, ωμό κτλ.

κοιταξε και ελαφρως ψημενο θα το βγαλει το λαδι.οποτε αν θες τελειως ωμο ειτε πας σε οργανικο-βιολογικο κτλπ ειτε σε ολικης αλεσεως που δυσκολο να βρεις ψημενο. αν δεις τα συστατικα του παντως και λεει 100% σποροι σουσαμιου τοτε ειναι στανταρ ωμο.το ψημενο το τονιζουν.εγω ολυμπος παιρνω μια ζωη. παντως και λιγο που το ψαξα δεν αναφερεται πουθενα οτι υστερει σε μικροσυστατικα.αλλα οκ καλυτερο το ωμο κατι παραπανω θα χει

Kolorizos
06-11-12, 20:51
ακυρο αλλα δκιμαστε να καψεται τα μακαρονια μ ταχινι φοβερο..

jam
11-04-14, 23:39
υπαρει καμια περιπτωση , λεω τωρα , να βρω ταχινι εδω στην αγγλια ? :green: το ξερουν ? εχει αγγλικη ονομασια η κατι πως να το ζητησω ''tahin'' ? χαχα :P
βασικα μεχρι τωρα για κυπριακο προιον το ηξερα δεν το γνωριζα οτι υπαρχει Ελλαδα , και πιο συγκεκριμενα με πιττογυρο το τρωμε στην Κυπρο :green: :turtle:

Nikolas_mk2
11-04-14, 23:43
Sesame pulp λεγεται,αν θα το βρεις σε κανα μαγαζι βεβαια δεν το ξέρω! :green:

Ταχίνι στο πιτογυρο? :shock:

jam
12-04-14, 01:06
ακριβως οπως το τζατζικι εμεις εχουμε το πιο κλασικο/κυπριακο version ειναι η ταχινι , αλλιως ''τασχή'' χαχα :turtle::P
και πραγματικα μην κανετε το λαθος και το δοκιμασετε δεν θα κοιμαστε τα βραδια :green:

ευχαρηστω κιολας για την απαντηση :thumbup: θα το ψαξω να δω τι να σου πω σε ενα απο αυτα τα 'υγεινης διατροφης' καταστηματακια

Nikolas_mk2
12-04-14, 01:18
και πραγματικα μην κανετε το λαθος και το δοκιμασετε δεν θα κοιμαστε τα βραδια :green:


Πιστεψε με δεν είχα σκοπό!!! :puke:

Να σαι καλα! :welcome:

jam
12-04-14, 01:54
παντος θετικα το ειπα να το ξερεις :turtle: :green:

Mikekan
12-04-14, 07:25
Απλό ταχίνι βάζετε στο πιτόγυρο ή αυτό με τη σοκολάτα? :green:

Πέρα από τη πλάκα, ενδιαφέρουσα γεύση θα είναι πιστεύω! ;)

jam
12-04-14, 15:00
αυτο με το μελι ρε συ αχαχαχα :turtle: :green:
φιλε τωρα δεν ξερω ταχινι ειναι και πιο παραδοσιακη αυτη που χρησιμοποιουν στα γυραδικα εχει και σκορδο και κατι τετοια παραδοσιακουρα :P , δεν νομιζω αυτη που συζηταμε τωρα να εχει ετσι ?

jam
12-04-14, 20:23
και ομως βρηκα , απο ελλαδα ειναι παντος το προιον :thumbup: :green:

82519

totis
14-04-14, 20:23
Φοβερο κουλουρακι νηστισιμο με ταχινι οτι καλυτερο μαζι με τον καφε.....:)
82569

jam
14-04-14, 21:36
Ωραιος ! εχουμε καμια συνταγη με ταχινι ? οπως το κουλοθρακι ξερογο κατι ?

totis
14-04-14, 21:46
Ωραιος ! εχουμε καμια συνταγη με ταχινι ? οπως το κουλοθρακι ξερογο κατι ?

Φιλε ειναι αγορασμενο απο μαγαζι ετοιμο το πηρα......Παντος πολυ καλο....Πρεπει να υπαρχουν ομως αν ψαξουμε αρκετες συνταγες με ταχινι....

Giorgos29114
18-04-14, 10:51
Το ταχίνι είναι ότι χειρότερο έχω φάει στη ζωή μου μετά το αβοκάντο. Δεν μπορώ να το αντέξω ούτε στη γλώσσα μου...έχει τόση άσχημη γεύση και πικρή που σου μένει στο στόμα όλη τη μέρα...! δεν ξέρω αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε συνταγές πάντως σκέτο δεν τρώγεται ειλικρινά... προτιμώ το φυστικοβούτηρο και ας έχει λιγότερη πρωτεΐνη.

sTeLaKoS
18-04-14, 13:02
Δοκίμασε το ανακατεμένο με μέλι σε αναλογία 1:1 ή λιγότερο μέλι, είναι πραγματικά πολύ νόστιμο.

Mikekan
21-04-14, 17:28
Ε προφανώς δεν τρώγεται σκέτο το ταχίνι, κολλάει στο στόμα. Μαζι με βρώμη και γάλα, με μέλι πάνω ρυζογκοφρετα οπως λέει και ο Στελιος, μέσα σε γιαούρτι, υπάρχουν πολλές επιλογές.

kazos_GR
21-04-14, 18:53
εμενα μαρεσει πολυ σκετο!!!! κατευθείαν απο το βαζακι !!!

totis
21-04-14, 18:59
εμενα μαρεσει πολυ σκετο!!!! κατευθείαν απο το βαζακι !!!

Χα χα χα εγω το διαβασα εμενα μαρεσει πολυ σκετο!!!! κατευθείαν απο το*βυζακι..........:) Δεν ειναι κακη ιδεα ομως θα τρωγεται ακομα πιο ευκολα...:turtle:
***ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται....

Mikekan
29-08-14, 21:29
Ταχινοκακαο;;; Καλό ειναι αυτό;;

Σούπερ είναι το ταχινοκακάο! Δοκίμασε άμεσα!

psonara
29-08-14, 21:44
κι εγω την ιδια απορια εχω...αν ειναι νοστιμο το ταχινοκακαο γιατι εμφανισιακα μ'αρεσει ισως επειδη μου θυμιζει την μερεντα;)
ποιας εταιρειας προτεινετε?

Nikolas_mk2
29-08-14, 21:45
Ναι,είναι ενδιαφέρουσα γεύση.Αξίζει μια δοκιμή ;)

psonara
29-08-14, 21:55
σ'ευχαριστω φιλαρακι!και ποιο προτεινεις?:P

kazos_GR
29-08-14, 21:57
εγω παντως δεν ειχα δοκιμασει ποτε ταχινι..... μου ειπε ο νικολας στο θεμα μου να το δοκιμασω ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ:shock: ty ;) με κακαο δεν εχω δοκιμασει αλλα που θα παει το εχω ακουσει και απο αλλους οτι ειναι καλο..

Nikolas_mk2
29-08-14, 22:05
^ ;)


Μακεδονικό του Χαϊτογλου δοκίμασε!

TRIANTAFYLLOU
29-08-14, 22:22
είναι ότι πιο απλο και υγιεινό γιατι έχει τα θετικά του ταχινιού σε συνδιασμό με τα θετικά του κακάο χωρίς την ζάχαρη που κάνει την ζημιά και αντικαθιστώντας την ζάχαρη με μέλι για όσους και όσες είναι γλυκασιάρηδες και δεν έχουν θέμα με θερμίδες , είναι μια πρώτης τάξεως παραλλαγή

όπως ο χαλβας με κακάο , μόνο που αυτός έχει απλή ζάχαρη

stef.
29-08-14, 23:02
Θα δοκιμάσω οπωσδήποτε!!!

SotosTheBoss
30-08-14, 11:56
Και βεβαια ειναι σούπερ παιρνεις τα καλα λιπαρά που χρειάζεσαι οπως ειπε καο ο Ηλίας και εχεις στο στόμα σ μια ευχάριστη γεύση κάτι σαν μερεντα χωρις ζάχαρη ομως

Εγω 1 χρόνο τωρα δεν λειπει απο το πρωινό μου

@psonara με εχεις ξανα ρωτήσει στο skype τι έπαιζε και. Ειπα δοκίμασε και θα με θυμηθεί σπάει σχεδον ενα 6μηνο ακομα να δοκιμασεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk

stef.
30-08-14, 13:32
^ ;)


Μακεδονικό του Χαϊτογλου δοκίμασε!
απο που το αγοραζεις??? υπαρχει σε μεγαλα σουπερ-μαρκετ??

SotosTheBoss
30-08-14, 14:51
Lidl


Sent from my iPhone using Tapatalk

Mikekan
30-08-14, 17:29
Και εγω του Χαιτογλου παιρνω, προτιμώ το σκέτο τα αλλα έχουν αρκετές θερμίδες και υδατανθρακες παραπάνω.

margarita02
30-08-14, 20:24
Παιδιά, ταχινοκακάο χωρίς ζάχαρη εγώ γιατί δε βρίσκω; Όχι οτι αυτό του Χαϊτογλου έχει τεράστιες ποσότητες ζάχαρης, έχει όμως λίγη για τη γεύση. Επίσης και αυτό του lidl έχει ζάχαρη σε μικρές ποσότητες. Δεν το έχω πάρει αλλά λεώ κι εγώ να το δοκιμάσω.

Μήπως όμως λέτε για το φυστικοβούτυρο με κακάο;

Έχω δει στο ΑΒ νομίζω ταχίνι με στέβια Όλυμπος αλλά δεν έχω δοκιμάσει. Έχει δοκιμάσει κανείς; Ταχίνι εμένα μου αρέσει Το περιβόλι που βρίσκουμε στα βιολογικά και ένα άλλο ιδιωτικής ετικέτας που λέγεται daily. Για τα υπόλοιπα δεν τρελαίνομαι γιατί ή ειναι πολύ αραιά, πχ. αυτά του Όλυμπου ή πικρά και δεν μου αρέσουν. Δηλ. στη γεύση μου αρέσουν περισσότερο τα δύο που ανέφερα.

Mikekan
30-08-14, 21:46
Εγω δεν εχω βρει πουθενά ταχίνι με extras (πορτοκαλί, κακάο κτλ.) χωρις ζάχαρη. Για αυτο δεν τα προτιμώ κιόλας. Πάντως έχουν φοβερή γεύση!

margarita02
30-08-14, 23:00
Ναι το ξέρω, ούτε κι εγώ έχω βρει χωρίς ζάχαρη. Γι αυτό μου φάνηκε παράξενο που αναφέρθηκε από πολλούς πιο πάνω πως θα έχουμε τη γεύση του ταχινοκακάο που μοιάζει με μερέντα χωρίς όμως τη ζάχαρη. Λέω κι εγώ όρθια κοιμάμαι τόσον καιρό;

Ίσως είναι καλύτερη επιλογή από το να φάει κάποιος μερέντα ή χαλβά. Όλα αυτά στο εμπόριο είναι προσμήξεις με φυτικά λιπαρά, γαλακτωματοποιητές, ζάχαρη κτλ. δεν είναι όμως τραγικά χάλια όπως άλλα επεξεργασμένα τρόφιμα. π.χ. εμένα που μου αρέσουν τα σπιτικά αντί να πάρω κουβερτούρα και να τη ζεστάνω και την ανακατέψω με ταχίνι μπορώ να πάρω το έτοιμο ταχίνι με κακάο. Απλά δεν το έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα γιατί είχα τη λύση, το έφτιαχνα μόνη μου στο σπίτι μου σε μικρές πάντα ποσότητες και μία μπορεί να βάλω κουβερτούρα, μέλι ή ξηρούς καρπούς ή να προσθέσω κακάο και γλυκαντικό. Κάθε φορά αναλόγως.

Το αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι σαν αυτό το έτοιμο του εμπορίου το οποίο και δεν έχω δοκιμάσει για να ξέρω, είναι όμως αρκετά γευστικό και χορταστικό. Όποιος όμως έχει συνηθίσει τη γεύση του ταχινιού σκέτη θα συνεχίσει με σκέτη καθώς οι παραπάνω προσμήξεις δεν ταιριάζουν πάντα π.χ. σε γιαούρτι, σαλάτα, όσπρια ή όπου αλλού χρησιμοποιούμε το ταχίνι. Να σημειώσω πως πριν 1 ή 2 χρόνια πρωτοδοκίμασα, ούτε καν ήξερα πως μπορεί να μπει σε διατροφή λόγω θερμίδων, δεν είμαι ιδιαίτερα φαν του, καθώς τα περισσότερα που κυκλοφορούν δεν μου αρέσουν, το χρησιμοποίησα όμως και συνεχίζω να το χρησιμοποιώ που και που όταν δεν υπάρχουν εναλλακτικές π.χ όταν δεν υπάρχουν ξηροί καρποί, όταν οι θερμίδες βγαίνουν λίγες, όταν π.χ. με μία-δύο κουταλιές κόβεται εντελώς οποιαδήποτε άσχετη πείνα, το βράδυ καμιά φορά με το γιαούρτι κτλ.

margarita02
02-09-14, 20:40
Περνώντας από το λιντλ, βρήκα ταχινοκακάο σε προσφορά. 1.99 το βρήκα στο ράφι και προς έκπληξή μου παρατήρησα πως έχει πολύ λιγότερες θερμίδες από τα κανονικά και πολύ λιγότερα λιπαρα. Η ζάχαρη δεν είναι πρόβλημα καθώς είναι ελάχιστη και αφού είναι χαμηλότερες οι θερμίδες άνετα κάποιος μπορεί να το καταναλώσει ή να το αναμείξει με το κανονικό.

Psonara μου νομίζω πως σε αποτρέψαμε να το δοκιμάσεις με τις ζάχαρες κτλ που λέγαμε. Σκέψου πως είναι ευκαρία να πάρεις ταχινοκακάο μιας και οι θερμίδες δεν είναι θέμα. Είναι πολύ λιγότερες από το κανονικό ταχίνι αλλά και από το φυστικοβούτυρο.

psonara
02-09-14, 21:24
μαργαριτα μου μεσα στο μυαλο μου εισαι!;)
εχω μεινει ενεη..αυτο ακριβως σκεφτομουν και ολα τα προαναφερθεντα περι ζαχαρης με κρατησαν μακρια απο την αγορα του!:P
οσο για το φυστικοβουτυρο το εχω ξεσκισει!καθημερινα τρωω πρωι και βραδυ ειμαι φαν;)
ελπιζω αυτο το ταχινοκακαο που προτεινεις να αξιζει γιατι ειχα σκεφτει να το φτιαξω μονη μου(κατι που ειναι ακυρο για μενα αφου δεν τα παω καλα με την κουζινα?:P
θελω να δοκιμασω πολυ για πρωινο ψωμι με ταχινοκακαο και φυσικο χυμο πορτοκαλι!δεν ξερω αλλα ετσι μου εκατσε!να δουμε τι θα ειναι πιο καλο τελικα!σπιτικο η' αυτο που προτεινεις?!;)

margarita02
02-09-14, 22:18
Καλησπέρα psonara μας,

Καλύτερα να το αγοράσεις έτοιμο γιατί αυτό που θα φτιάξεις θα έχει τουλάχιστον 700 θερμίδες στα 100 και επάνω. Κι έτσι νόμιζα κι εγώ πως το ταχινοκακάο αφού το σκέτο έχει 650 θερυμίδες κι πάνω με το κακάο και τη ζάχαρη θα έχει περισσότερες.

Όμως προς έκπληξήν μου σήμερα είδα πως έκανα λάθος και πως το ταχινοκακάο είναι μια πολύ καλή επιλογή. Δες και τα συστατικά να δεις που δεν έχω άδικο. Όλα μαζί ταχίνι, κακάο, ζάχαρη έχουν πολύ λιγότερες θέρμίδες και από το κανονικό ταχίνι και από το φυστικοβούτυρο:shock:

Εγώ πήρα ένα βαζάκι, να υπάρχει, και θα το βάζω μισό κανονικό από τα μισοάδεια βαζάκια που έχω με το ταχίνι που δεν μου αρέσει και μισό από αυτό και θα το χρησιμοποιώ έτσι. Όχι δηλ ολόκληρες κουταλιές με πολλά πολλά.

Θα σου έλεγα να το χρησιμοποιήσεις εάν το πάρεις τελικά, πρώτον για ποικιλία, να μην έχεις δηλ. συνέχεια φυστικοβούτυρο, και δεύτερον για το πρωινό που είναι ότι πρέπει. Επίσης μπορείς να πάρεις αυτό που σου είπαν τα παιδιά, το χαϊτογλου που είναι και δοκιμασμένο. Αυτό δεν το έχω κοιτάξει αλλά πολύ πιθανόν να έχει ακόμα λιγότερες θερμίδες. Κάνε μια έρευνα και πες μας.

SOLID
02-09-14, 22:40
Μπορείς να το βάλεις μαζί με μελάσα που δίνει μηα γλυκιτητα αν δεν μπορείς πολύ σκέτο (που σκέτο είναι φοβερό κατ εμέ) και με meli είναι απίστευτο αλλα επειδή μπορεί πολλούς λόγω υψηλού του μελιού να τους χαλάει με μελάσα που έχει πολύ πιο χαμηλό από meli ίσως βολεύει καλύτερα.Ιδιαίτερη γεύση και hg μελάσα βεβαια αλλα δοκίμασε το αν θες και αν πιείς και τον χυμό που λες απορροφάς πολύ σίδηρο από ταχίνι και ειδικά από μελάσα.

margarita02
02-09-14, 22:58
Γεια,

Μέλι μέλι καλύτερα. Η μελάσσα θα έπρεπε να είναι εντελώς αποκλεισμένη από τη διατροφή μας. Συμβουλή του χημικού στο λύκειο. Μακριά μας είχε πει. Είναι το προϊόν που μένει από την απόσταξη της ζάχαρης και το πετρέλαιο. Γεμάτο βαρέα μέταλλα.

Το μέλι είναι πολύ καλύτερο και ανώτερο από τη μελάσσα, όχι οτι εκεί δεν έχουν βρεθεί ίχνη βαρέων μετάλλων από τα φυτοφάρμακα, είναι και φυσικό προϊόν. Ο γλυκαιμικός δείκτης στο μέλι δεν μας ενοχλεί εκτός εάν βάλεις παραπάνω από μία-δύο κουταλιές.

SotosTheBoss
02-09-14, 23:09
Psonara ψωμάκι με ταχινοκακαο και γαλα οτι καλύτερο υπαρχει (για μενα τουλαχιστον)


Sent from my iPhone using Tapatalk

SOLID
02-09-14, 23:15
Μην το λες αυτό.Η μελάσα μια χαρά (γλυκαντικό) είναι.Εφόσον είναι από ζαχαροκάλαμο και όχι από ζαχαρότευτλο και "εφοσοn" δεν έχει προσθήκη διοξειδίου του θείοu για συντήρηση (η για οποιον άλλο λόγο το βάζουν)Βιολογική τριπλής απόσταξης από ζαχαροκάλαμα μια χαρά είναι και είναι προϊόν της φυσικής ζάχαρης όχι της ραφιναρισμένης γεμάτη με μέταλλα.Kai φυσικά αν είσαι πιο ψαγμένος-η βρίσκεις και άλλες πηγες μελάσας επίσης καλές.Τσέκαρε και εδώ. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9433148

margarita02
02-09-14, 23:32
Βασικά δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει ο σίδηρος που μπορεί να περιέχει η κάθε μελάσσα( στην έρευνα που έβαλες είναι από σταφύλι, κάτι σαν το πετιμέζι μήπως; ) γιατί τρώμε κρέας, κοτόπουλο, αυγά κτλ. τα οποία είναι φουλ στο σίδηρο.

Θα το κοιτούσαμε ίσως εάν είμασταν χορτοφάγοι αλλά και πάλι γιατί να καταναλώσει κάποιος ένα τέτοιο αμφίβολο από πολλούς προϊόν αφού εδώ στη Έλλδα έχουμε το μέλι σαν κάτι αντίστοιχο γλυκαντικό που επίσης είναι πλούσιο σε μέταλλα και σίδηρο.

Από τη μελάσσα καλύτερα μακριά. Όσο και να την αποστάξει κανείς εξακολουθεί να είναι ένα επεξεργασμένο και αμφίβολο προϊόν προς κατανάλωση. Βιολογική ξε βιολογική δεν ξέρω. Και για το ζαχαρότευλο η ίδια διαδιασία ακολουθείται, με πετρέλαιο γίνεται η απόσταση και σε αυτό.

SOLID
02-09-14, 23:43
Καλά εγώ έτσι κι αλλιώς απέξω από ζωικά προϊόντα (ταμπέλες χορτοφάγος φυτοφάγος κτλ δεν χρησιμοποιώ γιατί είναι λάθος imo) αλλα γενικά πιο πολύ αρχικά το πρότεινα σαν γλυκαντικό για το ταχίνι που φυσικά έχει ιδιαίτερη γεύση η μελάσα και μπορεί να μην άρεσε σε πολλούς.Και σαν εναλλακτική πηγή σιδηρου κιόλας γιατί όχι καλο είναι να έχεις γενικότερη γνώση για τροφές όχι μονο τις κλασσικές που χρησιμοποιούνται στο άθλημα μας.Εγώ έτσι κι αλλιώς και κρέας όταν έτρωγα πάλι την κατανάλωνα.

SOLID
02-09-14, 23:55
Btw το meli ερείκης ταιριάζει απίστευτα με ταχίνι όπως και ευκαλύπτου και καστανιάς.

psonara
03-09-14, 21:51
Psonara ψωμάκι με ταχινοκακαο και γαλα οτι καλύτερο υπαρχει (για μενα τουλαχιστον)


Sent from my iPhone using Tapatalk

φιλε σωτηρη κι εγω θεωρω οτι θα ειναι καλος συνδυασμος!αν και σημερα εκανα την χαζομαρα να φτιαξω μονη μου και φυσικα το πεταξα!:(αποτυχια
τελικα ειχε δικιο η μαργαριτα!ετοιμο και παλι ετοιμο αφου δεν το χω με την κουζινα!;)

SotosTheBoss
03-09-14, 21:56
Ειδικά τωρα τρέξε να πάρεις ειναι σε προσφορά


Sent from my iPhone using Tapatalk