PDA

Επιστροφή στο Forum : Δοσολογία μεταπροπονητικού ροφήματος



Nicktiger
09-10-06, 19:03
Μια ερώτηση πυ νομίζω οτι θα την εχουν αρκετοί απο εμάς που ξεκίνησαν να εφαρμόζουν την μεταπροπονητική διατροφή.(ρόφημα)
Με βάση το αρθρο του muscleboss πρεπει ενας αντρας 65 κιλών άλιπης μάζας να καταναλώσει 35γρ.πρωτεινη 35γρ δεξτρόζη και 35γρ.μαλτοδεξτρίνη .
Με την μέτρηση γλυκόζης και μαλτ/νης οκ. Ειναι ενα scoop.Ομως για να μετρήσουμε 35γρ μαλτοδ/νης πρέπει να βάλουμε το μισό κουτί που αγόρασα απο το σούπερ μάρκετ. :affraid: (Η μεγάλη συσκευασία ειναι 75γρ) και κοστιζει 4,5ευρο και αυτο γιατι η μαλτο/νη ειναι πολύ ελαφριά.
Αρα η θέλουμε καθε 2 μέρες ενα κουτι μαλτ/νη και 4,5ευρό η εγινε κάποιο λάθος στο άρθρο της μεταπροπονητικής διατροφής. :???:

Muscleboss
09-10-06, 19:08
Μια ερώτηση πυ νομίζω οτι θα την εχουν αρκετοί απο εμάς που ξεκίνησαν να εφαρμόζουν την μεταπροπονητική διατροφή.(ρόφημα)
Με βάση το αρθρο του muscleboss πρεπει ενας αντρας 65 κιλών άλιπης μάζας να καταναλώσει 35γρ.πρωτεινη 35γρ δεξτρόζη και 35γρ.μαλτοδεξτρίνη .
Με την μέτρηση γλυκόζης και μαλτ/νης οκ. Ειναι ενα scoop.Ομως για να μετρήσουμε 35γρ μαλτοδ/νης πρέπει να βάλουμε το μισό κουτί που αγόρασα απο το σούπερ μάρκετ. :affraid: (Η μεγάλη συσκευασία ειναι 75γρ) και κοστιζει 4,5ευρο και αυτο γιατι η μαλτο/νη ειναι πολύ ελαφριά.
Αρα η θέλουμε καθε 2 μέρες ενα κουτι μαλτ/νη και 4,5ευρό η εγινε κάποιο λάθος στο άρθρο της μεταπροπονητικής διατροφής. :???:

Nicktiger,

Οι υπολογισμοί σου είναι σωστοί. Δεν γνωρίζω τι μαλτροδεξτρίνη αγόρασες από το σούπερ μάρκετ. Αγόρασε από ένα κατάστημα συμπληρωμάτων όπου η τιμή της είναι γυρω στα 10-12 ευρω το κιλό.

ΜΒ

theodore_tsi
10-10-06, 00:05
θα συμφωνήσω με Muscleboss!!!!!

Η μαλτοδεξτρίνη από supermarket είναι μεγάλη κοροΐδια!!!

sakisboy
11-10-06, 10:11
einai kalitera na kanoume sindiasmo p.x maltodextrini-dextrozi i einai to idio? :???:

ajax
11-10-06, 11:07
απο σοθπερ μαρκετ? :geek: θα πας φιλε μου απο ενα φαρμακειο και θα ζητησεις γλυκοζη σε σκονη.αν σοθ πει καποιος οτι δεν υπαρχει απα θα πας σε αλλο φαρμακειο γιατι αυτοσ ειναι υπαλληλος και οχι ο φαρμακοποιος.το κιλο κανει 4.5 ευρο.ρωτα και για μαλτοδεξτρινη πρεπει να εχουν.ακου 4.5 ευρο τα 75 γραμ.χρυσο καταπινες??? :joker:

Nicktiger
11-10-06, 13:03
Εχω πάει σε πολλά φαρμακεία και εχω ρωτήσει μεχρι και στην κεντρική φαρμακαποθήκη.Δεν δουλέυουν γλυκόζη σε σκονη παρα μόνο σε ορό.Γιαυτο και δεν την φέρνουν καν. :evilno: Το ιδιο ισχυει και για μαλτοδεξτρίνη.Μονο στα σουπερ μαρκετ αλλα δεν συμφέρει.Στο ιντερνετ βρήκα και μάλλον απο εκει θα παραγγειλω. :lol:

Nicktiger
11-10-06, 13:07
einai kalitera na kanoume sindiasmo p.x maltodextrini-dextrozi i einai to idio? :???:

Δεν είναι το ιδιο φίλε.Χρειαζονται και τα δυο και σε ιση ποσοτητα :wink:

ajax
11-10-06, 13:40
υπαρχουν και σε αμπουλες.δεξτροζη συγεκριμενα.δεν γινεται να μην εχουν εστο αυτη........τιν τιμη τους δεν την γνωριζω

giorgos_xania
12-10-06, 04:57
sta xania vriskeis ap farmakeio....... opoios thelei na toy po gia na mhn kanoyme diafhmhsh......pm

theodore_tsi
12-10-06, 21:19
k stin athina briskeis aneta....

Nicktiger pou briskesai k den exoun ta farmakeia glikozi se skoni(dextrozi)?????