PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι σολομού



yannis88
02-02-09, 16:01
Παίδες εσείς πιο κομμάτι σολομού αγοράζετε?Φιλέτο ή το κομμάτι της κοιλιάς?Επειδή έχω αγοράσει και τα δύο αυτό της κοιλιάς έχει πιο πολλά λιπαρά τουλάχιστον εξ όψεος,απλά αναρωτιέμαι μήπως είναι κορεσμένα σε εκείνο το σημείο.
Εκτος αυτού πώς τον φτιάχνετε?Προσωπικά στη σχάρα την ηλεκτρική τον παραψήνω και γίνεται σπέσιαλ
:rocking: ...¨οσοι όμως με βλέπουν να τον τρώω έτσι λένε ότι δεν πρέπει να έχει τέτοιο χρώμα ο σολομός :shifty: ..

KATERINI 144
02-02-09, 16:13
ψητό πάντα, σχάρα η' φούρνο, δεν κάνω διάκριση ποιο κομμάτι, απ'όσο ξέρω δεν έχει κορεσμένα λιπαρά ο σολομός .

tezaman
02-02-09, 16:41
Νομίζω πως έχει κορεσμένο σε κάποιο ποσοστό :unsure:

XtremeHardCore
03-02-09, 19:43
Νομίζω πως έχει κορεσμένο σε κάποιο ποσοστό :unsure:


Οπως κ να εχει οταν μου τον μαγειρευεις εσυ
τον τρωω γιατι ειναι τσαμπα!

slaine
03-02-09, 19:45
:rolf: :rolf: :rolf:
teza κι εγώ θέλω τσαμπέ :P

tezaman
03-02-09, 19:54
τζαμπατζίδες 8)

asdf
03-02-09, 19:54
yannis88 δεν παιζει καμια σημασια πιο μερος του ψαριου θα φας αφου ειναι ομοιογενης η σαρκα του. Μην ξεχνας οτι ο σωλομος ειναι απο τα πιο λιπαρα ψαρια μονο που στην περιπτωση του αυτο το fat ειναι ενα απο τα πιο healthy fat που μπορεις να βρεις σε τροφες. Αμα θελεις να μειωσεις το λιπος της μεριδας σου να βγαζεις το δερμα (αλλα θα χασεις βιταμινες), ετσι it's up to you.
Κλεινοντας να πω οτι μετα απο αρκετους πειραματισμους ο καλυτερος τροπος για μενα να ψησεις σωλομο ειναι στο αντικολιτικο τηγανι. Το αφηνεις να "καψει" χωρις λαδια χωρις τπτ και πετας τον σωλομο πανω. Μεσα σε 5 λεπτα εισαι ετοιμος (και πολλα λεω). :food:

skrwz21
03-02-09, 22:59
σε κονσερβα ρε παιδια , δεν κανει ?
ο ριο μαρε εχει και 5ευρω !!!

peris
03-02-09, 23:04
εγω προτιμω φρεσκο πιο νοστημος κατα τη γνωμη μου φρεσκος δεν εχει και συντηριτικα 8)

tezaman
03-02-09, 23:55
φρέσκο η κατεψυγμένο?

KATERINI 144
03-02-09, 23:59
σε κονσερβα ρε παιδια , δεν κανει ?
ο ριο μαρε εχει και 5ευρω !!!
κανει σε περιπτωση που βιαζεσαι, αλλα καλητερα οταν εχεις χρονο φρεσκο.

yannis88
04-02-09, 00:57
yannis88 δεν παιζει καμια σημασια πιο μερος του ψαριου θα φας αφου ειναι ομοιογενης η σαρκα του. Μην ξεχνας οτι ο σωλομος ειναι απο τα πιο λιπαρα ψαρια μονο που στην περιπτωση του αυτο το fat ειναι ενα απο τα πιο healthy fat που μπορεις να βρεις σε τροφες. Αμα θελεις να μειωσεις το λιπος της μεριδας σου να βγαζεις το δερμα (αλλα θα χασεις βιταμινες), ετσι it's up to you.
Κλεινοντας να πω οτι μετα απο αρκετους πειραματισμους ο καλυτερος τροπος για μενα να ψησεις σωλομο ειναι στο αντικολιτικο τηγανι. Το αφηνεις να "καψει" χωρις λαδια χωρις τπτ και πετας τον σωλομο πανω. Μεσα σε 5 λεπτα εισαι ετοιμος (και πολλα λεω). :food:

Το δέρμα γίνεται έτσι και αλλιώς σαν κρούστα οπότε τρώει πέταμα.Θα δοκιμάσω αυτο με τα αντικολλητικό φίλε...Πρέπει να λέει και θα μου λύσει τα χέρια..

Levrone
09-06-09, 23:47
παιρνω σολωμο φρεσκο, τον κοβω κομματια και τα βαζω σε καταψυξη, καθε πρωι ξεπαγωνω ενα, και το ψηνω στην τοστιερα..βαζω λαδοκολλα στην κατω πλακα, βαζω στο "κλικ" την πανω πλακα ωστε να μην ακουμπαει στο σολωμο, και το αφηνω για 20` ακριβως..

ειναι απλα η πιο ομορφη στιγμη στην ημερα μου..

(γενικα ετσι ψηνω ολα τα φαγητα μου, κρεατικα και ψαρικα-λαδοκολλα, τοστιερα και χρονομετρο..ουτε απο πανωνα στεκομαι ουτε στριφογυρισματα..)

οσο για το σολωμο μην κανετε το λαθος να βγαλετε το λιπος του, ειναι αυτο που θελουμε και θα το πεταξουμε????

ΓΙΑΝΝΗΣ
11-06-09, 11:54
εγω μαγκεσ επειδη δουλευω σε εταιρεια και χρειαζομαι ενδιαμεσα ενα καλο γευμα βρηκα σολομο σε κονσερβα τσαμπιον καρφουρ.τα προηγουμενα χρονια ετρωγα μονο τονοσ και ηταν σε νερο σκετη αηδια.αυτοσ ειναι τοσο νοστιμοσ που τον τρωω σκετο!ειναι σχεδον 130 γρ στραγγισμενοσ απο νερα ,200 μικτοσ.και το κυριοτερο η τιμη:2,49 EYΡΩ!!!!!!!για εμασ που θελουμε τετοια καλα γευματα ειναι οτι καλυτερο εχω βρει για γρηγορο -χωρισ ψησιματα-νοστιμο,αρκετη ποσοτητα και φθηνο!!!!!!ψαξτε το και χτηπα τε το αφοβα.

the_big_litho
11-06-09, 12:27
εγω μαγκεσ επειδη δουλευω σε εταιρεια και χρειαζομαι ενδιαμεσα ενα καλο γευμα βρηκα σολομο σε κονσερβα τσαμπιον καρφουρ.τα προηγουμενα χρονια ετρωγα μονο τονοσ και ηταν σε νερο σκετη αηδια.αυτοσ ειναι τοσο νοστιμοσ που τον τρωω σκετο!ειναι σχεδον 130 γρ στραγγισμενοσ απο νερα ,200 μικτοσ.και το κυριοτερο η τιμη:2,49 EYΡΩ!!!!!!!για εμασ που θελουμε τετοια καλα γευματα ειναι οτι καλυτερο εχω βρει για γρηγορο -χωρισ ψησιματα-νοστιμο,αρκετη ποσοτητα και φθηνο!!!!!!ψαξτε το και χτηπα τε το αφοβα.
:thumbup::thumbup:

deluxe
11-06-09, 18:19
Παιδια κατι κατεψυγμενες συσκευασιες σολωμου απο τον σκλαβενιτη, ειναι καλες; Ο σολωμος που ειναι στο carrefour στην ψαραγορα;

Πρεπει να τον καθαρισω ή απλα τον πλενω και τον ψηνω;

destroyerody94
11-06-09, 18:40
πλενεις ψηνεις και μετα η πετσα βγαινει πανευκολα

Levrone
11-06-09, 18:50
Παιδια κατι κατεψυγμενες συσκευασιες σολωμου απο τον σκλαβενιτη, ειναι καλες; Ο σολωμος που ειναι στο carrefour στην ψαραγορα;

Πρεπει να τον καθαρισω ή απλα τον πλενω και τον ψηνω;

και εγω απο carrefur παιρνω σολωμό και ειναι σουπερ! αλλα κοιτα μην πας απογευμα αργα και εχει μεινει κανα κομματι οχι φρεσκο..απλα τον πλενω και τον ψηνω..

σ αυτο που εγραψα με τη λαδοκολλα, η πετσα 8ελοντας και μη μενει πανω στη λαδοκολλα..

Svein
17-06-09, 16:30
Φιλέτο και μετά στην σχάρα..... μια φορα την εβδομάδα τρώω....!!!!!!!!

Levrone
17-06-09, 19:10
Φιλέτο και μετά στην σχάρα..... μια φορα την εβδομάδα τρώω....!!!!!!!!

στην εφερα!!! τρωω καθε μερα!!!! :P:turtle::turtle::turtle:

manosvdm
17-11-09, 23:51
ξερει κανεις ακριβως την διατροφικη αξια του
στο ιντερνετ βρηκα οτι τα 100 γρ εχουν 14γρ λιπος αλλα δεν διευκρινιχει με την πετσα η χωρις

γιατι προσωπικα εγω και η κορη μου τρελαινομαστε για το ψαρι αυτο
βεββαια οι ποσοτητα ειναι πολυ μικρη που τρωμε αλλα επειδη τα υπολογιζουμε ολα
πρεπει να ξερουμε

The Rock
18-11-09, 00:23
22% πρωτεϊνη
8,5-9,2 % λιπαρά

AVSS
18-11-09, 00:40
Το φιλετο χωρις πετσα και κοκκαλα..

http://caloriecount.about.com/calories-presidents-choice-atlantic-salmon-skinless-i88092

τα 140 γρ.

θερμιδες 228
λιπαρα 12
πρωτεινη 30

manosvdm
18-11-09, 10:00
με η χωρις τελικα
δυο διαφορετικες αποψεις:bbbiceps:

The Rock
18-11-09, 15:51
Μάνο με την πέτσα υπάρχει διαφοροποίηση 1-1,5 γρ. στην πρωτεϊνη και λίγο παραπάνω στα λιπαρά.
Πάντως ο σολομός 30 δεν έχει .. δεν ξέρω προσωπικά ψάρι πάνω από 25-25,5 % πρωτεϊνη ....

Προσωπικά μην παρεξηθώ .

AVSS
18-11-09, 17:00
Μάνο με την πέτσα υπάρχει διαφοροποίηση 1-1,5 γρ. στην πρωτεϊνη και λίγο παραπάνω στα λιπαρά.
Πάντως ο σολομός 30 δεν έχει .. δεν ξέρω προσωπικά ψάρι πάνω από 25-25,5 % πρωτεϊνη ....

Προσωπικά μην παρεξηθώ .

δεν ειναι στα 100 γρ. ψαριου τα 30 πρωτεινη,εχω γραψει παραπανω 140 γρ ;) Ειναι ετσι οπως το δινει το caloriecount

εγω παντως τον προτιμω χωρις πετσα για λιγοτερα λιπη

εδω ειναι η αναλυση χωρις την πετσα...
http://caloriecount.about.com/calories-presidents-choice-atlantic-salmon-skinless-i88092
και εδω με την πετσα..
http://caloriecount.about.com/calories-salmon-atlantic-farmed-i15237?size=1
διαλεγετε και παιρνετε :P

manosvdm
18-11-09, 22:06
thanks poli kalo site

Machiavelli
19-11-09, 11:03
Είναι και λίγο αηδία η πέτσα του. Δε μπορώ να τη φάω.

mayday2
10-09-12, 00:02
Ο σολομός είναι ότι πιο εύκολο μπορείς να επιλέξεις....παίρνεις το φιλετάκι και το βάζεις στο τηγάνι ούτε λάδι ...δεν χρειάζεται τίποτα .....2 λεπτά από κάθε πλευρά και είναι έτοιμο ....δεν θα σας κολίσει λόγο των λυπαρών....κάτι που διάβασα πιο πάνω για 20 λεπτά απλά καταστρέφεις την αξία του ...θα έλεγα μηδενίζεις την διατροφική αξία του σολομού με παραπάνω ψήσιμο

robgr77
10-09-12, 14:55
Πάω καπάκι σκλαβενίτη για Σολομό σήμερα μετά τη δουλειά... Με πείσατε :)