PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταπροπονητικό ρόφημα



Μητσαρας
10-04-17, 22:41
Καλησπέρα στην παρέα! Είμαι 21 ετών, ύψος 1,75μ και 69kg. Κάνω προπόνηση και διατροφή για μυική ανάπτυξη.
Η προπόνηση που κάνω είναι βάρη.
Το μεταπροπονητικό μου ρόφημα είναι:
45gr προτεϊνη ορού γάλακτος
35gr δεξτρόζη
20gr μαλτοδεξτρίνη
Όλα αυτά μέσα στο shaker μαζί με 350ml νερό
Το θέμα που αντιμετωπίζω, είναι ότι μετά από μία ώρα που πάω να φάω, δεν πεινάω πολύ. Το αποτέλεσμα είναι να μην μπορώ να καταναλώσω ένα πλήρες μεταπροπονητικό γεύμα. Σκεφτόμουν να Αφαιρέσω την μαλτοδεξτρίνη, ή να μειώσω την ποσότητα της προτεϊνης.. Βασικά, τι μου προτείνετε να κάνω??

beefmeup
10-04-17, 22:58
βγαλε τον υ/α, κ εγω ετσι την πατουσα καποτε..
η πρωτεινη στα 45γρ ειναι επισης πολυ, αν μιλαμε για 45γρ καθαρη πρωτεινη κ οχι 45γρ σκονης που μπορει να δινει 25γρ πρωτεινης.

Μητσαρας
10-04-17, 23:13
45γρ σκόνη εννοώ. Αποδίδει 37 γρ πρωτεϊνης. Καλά δεν είναι?

beefmeup
10-04-17, 23:15
για τα στατς σου πολλα ειναι νομιζω..μεχρι 25γρ ειναι οκ..κ ασε κ τα αλλα 20 μαλτο για δοκιμη να δεις πως σε παει.

Μητσαρας
10-04-17, 23:20
Λες να παίρνω 40gr πρωτεϊνη ορού γάλακτος(σκόνη), 30gr δεξτρόζη και 10gr μαλτοδεξτρίνη? Πώς θα σου φαινόταν αυτό?

beefmeup
10-04-17, 23:23
τι νοημα εχει εμενα πως θα μου φαινονταν, το θεμα ειναι εσενα να μη σου κοβει την πεινα..δοκιμασε να ελλατωσεις για αρχη τον υ/α κ βλεπεις πως σε παει, τις ποσοτητες θα τις βρεις στην πορεια.

Μητσαρας
10-04-17, 23:29
Ωραία, κομπλε. Σε ευχαριστώ! Θα ρίξω λίγα γραμμάρια την πρωτεϊνη, επειδή όντως παίρνω αρκετή, και θα ρίξω και τον υδατάνθρακα, για να μη μου κόβει την όρεξη.

beefmeup
10-04-17, 23:39
γενικα, ειναι προτιμοτερο να βαζεις υ/α απο φαγητο, παρα απο σκονη..οταν το καταφερεις αυτο σε ενα βαθμο κ θελεις να βαλεις κ αλλα κιλα, αλλα δεν μπορεις να φας περισοτερο, εκει μπορεις να προσθεσεις και υ/α σε σκονη στο μεταπροπονητικο σε μεγαλυτερη ποσοτητα.

Μητσαρας
10-04-17, 23:44
:thumbup: ;)

thegravijia
11-04-17, 01:44
kαι γιατι ειναι απαραιτητο να φας μετα απο μια ωρα αφου δεν πεινας? φαε μετα απο 2 ωρες...πιστευεις θα χει καποια διαφορα?
νομιζω αυτα ειναι πολυυυυ ψηλα γραμματα..:bounce::bounce:
οπως επισης η δεξτροζη και η μαλτο...ποιος ο λογος να χαλασεις λεφτα για να παρεις δεξτροζη??


γενικα, ειναι προτιμοτερο να βαζεις υ/α απο φαγητο, παρα απο σκονη..οταν το καταφερεις αυτο σε ενα βαθμο κ θελεις να βαλεις κ αλλα κιλα, αλλα δεν μπορεις να φας περισοτερο, εκει μπορεις να προσθεσεις και υ/α σε σκονη στο μεταπροπονητικο σε μεγαλυτερη ποσοτητα.
+100001

Μητσαρας
11-04-17, 20:01
Θέλω να τρώω μία ώρα μετά την προπόνηση, έτσι ώστε να μου βγαίνουν οι ώρες των γευμάτων έτσι όπως τις έχω προγραμματίσει. Ε, ντάξει μωρέ σιγά, η δεξτρόζη είναι πάρα πολύ φθηνή. Σιγά τα χρήματα που χαλάω.