PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυστικοβούτυρο



pikolo
05-09-07, 10:41
παιδια ποια μαρκα παιρνετε απο αυτα?και απο που
?
οσες εχω δει ειναιο πολυ ακριβεσ..καλη ερευνα αγορας... :cyclops:

gpol
05-09-07, 11:28
Ρε pikolo, μην ανοιγεις συνεχως topic για θεματα διατροφης που θα μπορουσαν να ρωτηθουν ολα μαζι σε ενα topic :)

pikolo
05-09-07, 14:08
γιατι ειναι πολυ ποιο ευκολο και σε αλλα μελη να ξερουν τι εχει το καθε topic....αλλιως θα επρεπε να γραφω εναν πελωριο τιτλο για καθε topic και ποιος ακουει τον gast.... :D

Sourlas
05-09-07, 16:42
Φυστικοβουτηρο εχω ενα απο τα ΑΒ Βασιλοπουλος.Γευση δε θυμαμαι. Λεω ομως να το αντικαταστησω με Μερεντα ή Νutella. (Μuscleboss μη φωναζεις... ) :P :P

billys15
05-09-07, 16:47
Φυστικοβουτηρο εχω ενα απο τα ΑΒ Βασιλοπουλος.Γευση δε θυμαμαι...

Η γευση του μου παει καπως σε φουντουνια,μονο που ειναι πιο υγειινο :) (σε normal ποσοτητες βεβαια :geek: ).

slaine
02-02-09, 17:58
(έψαξα στο φόρουμ με όλους τους πιθανούς αναγραμματισμούς καθότι την έχετε σκοτώσει κατά καιρούς τη λέξη και δε βρήκα άντίστοιχο τόπικ παρά μόνο σε συνταγές-διατροφές κλπ. αν το search δε δούλεψε στείλ'τε λινκ)

Το φυστικοβούτυρο επινοήθηκε από τον Αμερικανικής καταγωγής γιατρό και χορτοφάγο Dr John Harvey Kellogg το1894 ως μια θρεπτική και ευκολόπεπτη υγιεινή τροφή για τους ασθενείς του. Παρά το όνομα του, το φυστικοβούτυρο δεν περιέχει καθόλου βούτυρο ή άλλα γαλακτοκομικά προϊόντα. Το φυστικοβούτυρο συνήθως περιέχει φυστίκια, αλάτι και μερικές φορές γαλακτοματοποιητή. (Αν και σε πολλά προιόντα βάζουν διάφορες προσμίξεις μέχρι και σοκολάτα κλπ)

Θετικά:
Το φυστικοβούτυρο είναι μιά τροφή υψηλής περιεκτικότητας σε βιταμίνη Ε, η οποία ειναι το ισχυρότερο αντιοξειδωτικό του ανθρώπινου οργανισμού και καταπολεμά τον καρκίνο, Βιταμίνη Β3 που βοηθά τον οργανισμό στην επισκευή των κυττάρων, περιέχει πρωτεΐνες, υδατάνθρακες και φυτικά ακόρεστα (μονακόρεστα και πολυακόρεστα) λιπαρά («καλά» λιπαρά) που ανεβάζουν την καλή χοληστερίνη/ρίχνουν την κακή/αδυνατίζουν/βοηθάνε στη λίμπιντο/πρωτεινοσύνθεση κλπ, σίδηρο, ασβέστιο, Resveratrol που θεωρείται ότι συμβάλλει στην αντιγηραντική διαδικασία και καταπολεμά τα βακτήρια/ιούς/μύκητες, p-coumaric οξύ που συμβάλλει στην καταπολέμηση των καρδιαγγειακών και νευροεκφυλιστικών ασθενειών, νιασίνη που καταπολεμά το αλτσχάιμερ, φυτικές ίνες που είναι κατά του καρκίνου/παχυσαρκίας κλπ.

Συμφωνα με έρευνες, η χρησιμοποίηση φυστικοβούτυρου και άλλων ξηρών καρπών από τον γυναικείο πληθυσμό, μειώνει κατά πολύ τον κίνδυνο παρουσίασης διαβήτη τύπου 2.

Αρνητικά
το θέμα είναι ότι δυστυχώς κανονικό φυστικοβούτυρο δεν υπάρχει, ή πιο σωστά, δύσκολα βρίσκεται στην ελλάδα (επίσης δε βρήκα στα ελληνικά επαρκή στοιχεία όταν έψαξα) και όταν βρείτε είναι πανάκριβο. το επεξεργασμένο φυστικοβούτυρο έχει και "κακά" λίπη.
επίσης περιέχουν πολλά συντηρητικά, αρωματοποιητές κλπ που είναι επικίνδυνα για την υγεία ειδικά η αφλατοξινη Β1 που είναι πολύ τοξική και καρκινογόνος ουσία.
[για τις αφλατοξίνες: http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_aflatoxins.htm αν το διαβάσετε μη φρικάρετε ο ρούλης τρώει συνέχεια και δεν έχει πάθει τίποτα :P ]

πρόσφατα βρέθηκε σαλμονέλα σε φυστικοβούτυρο και έστειλε 500 άτομα στο νοσοκομείο με 6 θανάτους. η εταιρεία kellogs μάζεψε (υποτίθεται όλα) τα προβληματικά προιόντα που περιέιχαν φυστικοβούτυρο απο κριτσίνια μέχρι και σοκολάτες.

ανάλογα με τη χρησή(ώρα-ποσότητα) μπορεί να αυξήσει το πάχος και να δυσκολέψει τον ύπνο.

Κατανάλωση
προσωπικά πιστεύω μία χρήση του στυλ 1-2 κουταλάκια του γλυκού τη μερα ή κάθε δεύτερη μέρα είναι οκ :clown2:

αν και δε μου αρέσει πολύ από μόνο του, συνδοιάζεται πολύ ωραία με μέλι, μερέντα, σε σάντουιτς, γλυκά, σαλάτες και πολλά άλλα. το χρησιμοποιώ πάντα όταν φτιάχνω μπάρες πρωτεΐνης γιατί εκτός των άλλων "δένει" το μείγμα.

απόφυγετέ το μεταπροπονητικά και πριν τον ύπνο.

[τα περισσότερα τα βρήκα σε διάφορα site ελληνικά και ξένα, σχετικά με θέματα υγείας. προσθέστε κι εσείς ότι ξέρετε]

copyright :bodybuildinggr:
:lol:

stavro
02-02-09, 18:22
ωραιος :awesome: γιατι για το φυστικοβουτηρο ειχα μαυρα μεσανυχτα
παντως στις ΗΠΑ πρεπει να γινεται μεγαλη καταναλωση

slaine
02-02-09, 19:02
ωραιος :awesome: γιατι για το φυστικοβουτηρο ειχα μαυρα μεσανυχτα
παντως στις ΗΠΑ πρεπει να γινεται μεγαλη καταναλωση
όντως τρελή κατανάλωση όπως επίσης και σε ολλανδία-αγγλία.

tezaman
02-02-09, 19:18
εγώ αποφεύγω το φυστικοβούτυρο που έχουνε τα σούπερ γιατί έχει μέσα δεξτρόζες και συντηρητικά, πέρνω βιολογικό φυστικοβούτυρο και ελπίζω να είναι κοβλε :lol: το βάζω στα αλμυρά σάντουιτς μου και τα σπάει!!

RUHL
02-02-09, 19:29
πέρνω βιολογικό φυστικοβούτυρο
Nαι μην φας περιμενε

Πηρα και εγω βιολογικο ειχε τοσο αλατι μεσα που αλατι κανονικο να φας λιγοτερη αλμυρα θα παρεις

kostaspsa
02-02-09, 19:35
εγώ αποφεύγω το φυστικοβούτυρο που έχουνε τα σούπερ γιατί έχει μέσα δεξτρόζες και συντηρητικά, πέρνω βιολογικό φυστικοβούτυρο και ελπίζω να είναι κοβλε :lol: το βάζω στα αλμυρά σάντουιτς μου και τα σπάει!!

Φιλε συντοπιτη το καλυτερο που εχεις να κανεις αν θες αγνο φυστικοβουτυρο ειναι να παρεις φυστικια πινατς απο ενα μαγαζι ξηρων καρπων, να το βαλεις στο μπλεντερ η καλυτερα στο μουλτι και να το κανεις πολτο.

Καλο ειναι να βαζουμε ορισμενη ποσοτητα μεσα ωστε να μην αφηνει κομματια και να το ανακατευουμε λιγο με ενα κουταλι. Αν καποιος θελει μπορει να βαλει τα φυστικια σε ενα σουρωτηρι και να τα ανακατεψει καλα ωστε να φυγει το πολυ αλατι πριν τα αλεσει.

slaine
02-02-09, 19:43
το καλύτερο είναι να φάτε τα φυστίκια έτσι ωμά, αυτά που είναι ανάλατα και ακαβούρδιστα.

αν κάποιος θέλει να φτιάξει καλύτερα μικρή ποσότητα γιατί χάνει τα θρεπτικά του όσο μένει.

βάλτε μερικά φυστίκια στο μούλτι + λίγο λάδι (όχι ελαιόλαδο καλύτερα) + οτι άλλο αγαπάτε πχ αλάτι/μπανάνα/παγωτό και πάει λέγοντας

tezaman
02-02-09, 19:52
πέρνω βιολογικό φυστικοβούτυρο
Nαι μην φας περιμενε

Πηρα και εγω βιολογικο ειχε τοσο αλατι μεσα που αλατι κανονικο να φας λιγοτερη αλμυρα θα παρεις

αυτό που παίρνω φένετε να είναι κομπλέ :unsure:

RUHL
02-02-09, 19:53
το καλύτερο είναι να φάτε τα φυστίκια έτσι ωμά,
Ωμα φιλε δεν τρωγοντε γιατι περνω ωμα με το κιλο :green: :green:
Ψηστε τα στο τηγανι δεν θελει λαδι η τιποτα τετοιο απλο ψησιμο και μπορεις να τα φας ουτε αλατια ουτε δεξροζες ουτε τιποτα :army2:

slaine
02-02-09, 19:56
εγώ τα τρώω ωμά άνετα. γούστα είναι αυτά. θα το δοκιμάσω το τηγάνι

kyriakos23
02-02-09, 23:12
το πιστευετε πως σημερα αγωρασα για πρωτη φωρα?
ακομη να το δοκιμασω ομως..

Piratis
07-02-09, 16:33
ωραιο topic :thumbup:

εγω τρωω μια μεγαλη κουταλια μετα απο ενα καλο protein shake και μια μετα απο ενα καλο γευμα μαζι με ψωμι ολικης.

θα συμφωνησω για τα φυστικοβουτυρα απο τα σουπερ μαρκετ...συγκρινα τα διατροφικα τους στοιχεια με φυστικοβουτυρο απο καταστημα με βιολογικα και εχουν μεγαλη διαφορα.

kyriakos23
08-02-09, 01:55
τελικα το δοκιμασα κ ειναι μια αηδια!
νομιζω το βιολογικο ειναι.
ητανε με τα προιοντα τα βιολογικα αρα βιολογικο ειναι.
ειλικρινα πιο αηδια δεν ξαναφαγα.

slaine
08-02-09, 02:04
τελικα το δοκιμασα κ ειναι μια αηδια!
νομιζω το βιολογικο ειναι.
ητανε με τα προιοντα τα βιολογικα αρα βιολογικο ειναι.
ειλικρινα πιο αηδια δεν ξαναφαγα.
ότι και να'φαγες αν το συνδοιάσεις με άλλα θα σου φανεί καλύτερο, επίσης δεν είναι για χόρταση.

Exci
20-03-09, 17:50
Ξερει κανεις καποιο σουπερ μαρκετ με καλο φυστικοβουτυρο? (καλο με την εννοια να μην ειναι σαβουρα με ιχνη φυστικοβουτυρου)

slaine
20-03-09, 17:58
Ξερει κανεις καποιο σουπερ μαρκετ με καλο φυστικοβουτυρο? (καλο με την εννοια να μην ειναι σαβουρα με ιχνη φυστικοβουτυρου)

έπαιρνα από ατλάντικ με κομματάκια μέσα(το πιο "αληθινό" από τα λίγα που έχω δοκιμάσει) τελείωσε και μου πήρε η μάνα μου ένα από champion το οποίο και καλά γράφει από έξω 90% φυστίκια αλλά όταν είδα και τα υπόλοιπα συστατικά δεν έβγαινε το 90% με τίποτα!!! από γεύση μετράει αυτό πολύ. τι να σου πω. μπορείς να πάρεις και από κατάστημα με βιολογικά προιόντα αλλά είναι ακριβό

thegravijia
20-03-09, 18:03
ποτε ειναι η καλυτερη ωρα για καταναλωση..???????????????????

εγω το βραδυ το τρωω ή δεν πρεπει βραδυ..?

slaine
20-03-09, 18:21
αν ήταν μόνο φυστίκια και το βράδυ οκ θα ήταν. όμως επειδή συνήθως έχουν αρκετά πρόσθετα κλπ καλύτερα στα πρώτα γεύματα της μέρας θα έλεγα. αν δε σε νοιάζουν οι θερμίδες τότε χτύπα το και βράδυ αλλά προσωπικά δε θα το συνιστούσα....

Piratis
20-03-09, 18:51
εγω παιρνω απο τα βιολογικα ενα που λεγεται bio-goldnut το οποιο οταν το δοκιμασα πρωτη φορα νομιζα οτι ετρωγα φουντουνια και με γυρισε πολλα χρονια πισω.. ενα αλλο που ειχα παρει απο τα βιολογικα δεν μου αρεσε καθολου σαν γευση οποτε κολλησα σε αυτο.

The Rock
12-09-09, 23:07
Επειδή με ενδιαφέρει κα ιβιολογικά λίγο δύσκολο εδώ που είμαι ,σας είναι εύκολο να μου πείτε εταιρείες που υπάρχουν στο σούπερμάρκετ ? Και άλλες που δεν υπάρχουν ακόμα είναι αποδεκτές !Λίνκ + και αν υπάρχει ή οχι παρακαλώ !

narta
12-09-09, 23:51
Αμυγδαλοβουτυρο εχεις φαει; Φαε να τρελαθεις!

Περνεις αμυγδαλα αναλατα ξεφλουδισμενα, τα ψηνεις σε χαμηλη φωτια μεχρι να βγαλουν ελαχιστα ελαια (προσεχε μην τα καψεις) σε food prossesor μαζι με ελαχιστο λαδι και εχεις το καλυτερο αμυγδαλοβουτυρο ρου κοσμου. Το ιδιο κανε με φυστικια. Ποιο βιολογικο δεν γινεται :p

The Rock
13-09-09, 00:22
Δεν με κατάλαβες .. καλά όλα αυτά και ευχαριστώ και κάποαι στιγμή θα τα δοκιμάσω ... απλά ψάχνω για έτοιμο ...

Άσχετο,food prossesor ? ΔΛδ επεξεργαστής τροφών ? Τι είναι αύτό ?

ioannis1
13-09-09, 12:09
ροκ που βρισκεσε;δεν εισαι ελλαδα;

The Rock
13-09-09, 14:07
Κεφαλονιά Γιάννη,στο Αργοστόλι ....

vbatsigr
14-09-09, 19:14
χμμ με προβληματησατε με αυτα που λετε περι συντηρητικων (αν και το τοπικ ειναι καπως παλιο :p)

εγω παντως παιρνω αυτο απο το σουπερ
http://www.dutchtaste.com/calve-peanut-butter-p-562.html
(η σελιδα ειναι ακυρη απλα μονο εκει λεει συστατικα - πανω στην ετικετα λεει τα ιδια συστατικα ακριβως μονο αλλα το πρωι μου τελειωσε και το πεταξα :p)

Επισης στην ελληνικη "σελιδα" αναφερει οτι δεν εχει συντηρητικα κατι που το λεει και πανω στο μπουκαλακι
http://www.unilever.gr/ourbrands/foods/calve.asp

και το ασχετο.
στην ξενη σελιδα εκεινη κοστιζει 3,95 ευρω τα 600 γρ και εγω το παιρνω 3,80 ευρω τα ~300 γρ! Ρε τι δουλεμα τρωμε στο ελλαντα

Yorgos
14-09-09, 20:13
χμμ με προβληματησατε με αυτα που λετε περι συντηρητικων (αν και το τοπικ ειναι καπως παλιο :p)

εγω παντως παιρνω αυτο απο το σουπερ
http://www.dutchtaste.com/calve-peanut-butter-p-562.html
(η σελιδα ειναι ακυρη απλα μονο εκει λεει συστατικα - πανω στην ετικετα λεει τα ιδια συστατικα ακριβως μονο αλλα το πρωι μου τελειωσε και το πεταξα :p)

Επισης στην ελληνικη "σελιδα" αναφερει οτι δεν εχει συντηρητικα κατι που το λεει και πανω στο μπουκαλακι
http://www.unilever.gr/ourbrands/foods/calve.asp

και το ασχετο.
στην ξενη σελιδα εκεινη κοστιζει 3,95 ευρω τα 600 γρ και εγω το παιρνω 3,80 ευρω τα ~300 γρ! Ρε τι δουλεμα τρωμε στο ελλαντα

O!.. vbatsigr τρώω το ίδιο φυστικοβούτυρο με σένα κοντά 10 χρόνια!..
αφενώς λοιπόν, αν έχει ύποπτα πράγματα μέσα θα σας διαβεβαιώσω πολύ σύντομα μπορεί..

αφαιτέρου.. είναι πολύ ωραίο το π*υστικο αν κολλήσεις δεν ξεκολλάς.
Και μένα με προβληματίζουν ακόμη τα σπορέλαια που έχει μέσα επιπλέον. Αν κάποιος έχει βρεί φυστικοβούτηρο χωρίς επιπρόσθετα έλαια ας μου το πεί και μένα!.. δεν κόβεται η συνήθεια

Και κάτι ακόμη. Ακόρεστα λιπαρά οξέα όπως το αραχιδονικό στην προκειμένη αν τα ψίσεις αποκτούν ωραία γεύση (όπως έλεγε ένα παιδί παραπάνω) και αυτό οφείλεται στο ότι παύουν να είναι ακόρεστα αλλά κορεσμένα σαν το βούτυρο της αγελάδας. Εννοείται ότι δεν οφελούν.
μέχρι τότε.. Calve rocks! (δεν είναι διαφήμιση..)
cheers

The Rock
14-09-09, 22:15
Κυκλοφορεί σε όλα τα σούπερμάρκετ στην ελλάδα ?

vbatsigr
14-09-09, 22:46
χμμ το συγκεκριμενο υποθετω ναι..

Σερρες οταν ημουν φοιτητης ειχα παρει μια φορα απο μασουτη, τωρα το παιρνω απο μια νεα αλυσιδα τυπου lidl, το lion.. Σε ενα Μαρινοπουλο που πηγα να παρω το πρωι δεν ειχε παντως, μονο ενα Skippy ειχε το οποιο το εχω δει σε κατι βιντειο youtube αλλα η συσκευασια πολυ παιδικη μου φανηκε οποτε ισως λεω εχει και αλλα μεσα να ειναι πιο "ευγευστο" για τα παιδακια και δε το πηρα :p

The Rock
14-09-09, 22:53
Κάποιο άλλο σε περίπτωησ που δεν έχει αυτό έχεις να προτείνεις ?

vbatsigr
15-09-09, 00:39
sorry αλλα κυριολεκτικα δεν εχω ιδεα, τωρα αρχισα να το τρωω και εγω βασικα (η 1η φορα Σερρες δε μετραει :P)

Yorgos
15-09-09, 11:03
Κάποιο άλλο σε περίπτωησ που δεν έχει αυτό έχεις να προτείνεις ?

Βασικά Rock , το Calve που λέμε και που ρωτάς είναι ένα φυστικοβούτυρο από τα πολλά λογικά που ΔΕΝ περιέχουν ζάχαρη.. αλλά περιέχουν ακόρεστα φυτικά έλαια (σπορέλαια..κτλ). Το skippy το δοκίμασα κάποτε. Προτιμώ calve επειδή έχει κομματάκια (!!!) φυστικιού μέσα. το skippy είναι πηχτό βούτυρο. Επίσης το skippy είναι το κλασσικό φυστικοβούτυρο-αμερικάνικης-junk-διατροφής =με ζάχαρη.

Ξέρεις.. μπορείς και να μην τρως φυστικοβούτυρο..!.. χαχ.. σκέφτομαι να το κόψω μιας και έχει μια σεβαστή ποσότητα χαζοσπορέλαιου.

Πάντως ό,τι ψάξεις, ψάξτο με τα nutrition facts από πίσω και είσαι καλυμμένος.

cheers

The Rock
15-09-09, 14:53
Ναι φίλε δεν αντιλέγω καλά τα λές απλά σε περίπτωση που δεν έχει το προτεινόμενο κάποια άλλη εξίσου καλή επιλογή ?

vbatsigr
15-09-09, 16:07
Βασικά Rock , το Calve που λέμε και που ρωτάς είναι ένα φυστικοβούτυρο από τα πολλά λογικά που ΔΕΝ περιέχουν ζάχαρη.. αλλά περιέχουν ακόρεστα φυτικά έλαια (σπορέλαια..κτλ). Το skippy το δοκίμασα κάποτε. Προτιμώ calve επειδή έχει κομματάκια (!!!) φυστικιού μέσα. το skippy είναι πηχτό βούτυρο. Επίσης το skippy είναι το κλασσικό φυστικοβούτυρο-αμερικάνικης-junk-διατροφής =με ζάχαρη.

Ξέρεις.. μπορείς και να μην τρως φυστικοβούτυρο..!.. χαχ.. σκέφτομαι να το κόψω μιας και έχει μια σεβαστή ποσότητα χαζοσπορέλαιου.

Πάντως ό,τι ψάξεις, ψάξτο με τα nutrition facts από πίσω και είσαι καλυμμένος.

cheers

Ενταξει καταχρηση αν δεν κανεις δε νομιζω να υπαρχει προβλημα απο τα ακορεστα φυτικα ελαια.. Ας μας βοηθησουν οι εμπειροτεροι εδω..
Εγω πχ τρωω μονο μια μαυρη φετα αλειμενη στο πρωινο καθε μερα. Και οταν λεμε αλειμενη, φυσιολογικα - ισα που εχει μια στρωση φυστικοβουτηρου πανω στη φετουλα.

-beba-
02-10-09, 16:30
Ουπς τώρα είδα το τόπικ με το φυστικοβούτυρο. Εμένα μου αρέσει πολύ. Παίρνω το "πιτερ παν". Πάει πάρα πολύ να το φάτε μαζί με μπανάνα.

Forty+
23-02-10, 21:16
Αν και ειχε παρει το ματι μου σχετικο post με το φυστικοβουτυρο δεν μπορεσα μεσω της λειτουργιας "Αναζητηση" να το εντοπισω οποτε ανοιγω καινουργιο "thread"...ας μου επιτραπει:)... ας σημειωθει οτι δεν κανω διαφημηση, ουτε σχετιζομαι επιχειρηματικα με το πιο κατω προιον!!!

Λοιπον πετυχα ενα ωραιοτατο βιολογικο φυστικοβουτυρο με παρα πολυ καλη υφη και αψογη γευση σε ενα μαγαζι και θα ηθελα απλα να μοιραστω μαζι σας τις σχετικες πληροφοριες. Το εν λογω προιον ειναι ολλανδικο, φερει το ονομα "Bio Goldnut: Pindakaas" της εταιρειας MOLENAARTJE, σε γυαλινο βαζο των 250g.

Συστατικα: ψημενα αραπικα φυστικια 81%, φοινικελαιο, σιροπι καλαμποκιου σε σκονη, θαλασσινο αλατι.... τιποτε αλλο!

Διαθρεπτικη Αναλυση για 100g.:
Ενεργεια..... ......622 kcal
Πρωτεινες..........24g
Υδατανθρακες....19g
Λιπαρα................50g

Και τιμη... παρα πολυ καλη.... 2.60 ευρω, οταν τα μη βιολογικα φυστικοβουτυρα ξεπερνουν σε τιμη τα 4 ευρω:shock:.

locki
12-04-10, 11:38
Καλημέρα ...

Μπορουμε να ενταξουμε το ΦΥΣΤΙΚΟΒΟΥΤΥΡΟ σε ενα προγραμμα διαροφης διαιτας η οχι ; ειναι απαγορευτικο ;

Καποιοι λενε οτι μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε πχ το πρωι και μετα την προπονηση ... τι λετε ;

GEORGEXX1
12-04-10, 11:57
Τα οφελη της φυστικοβουτυρο περιλαμβανουν καρδιαγγειακες νοσους, στεφανιαιας νόσου, υψηλα επιπεδα χοληστερολης, υψηλα επιπεδα γλυκοζης στο αιμα, τον καρκινο, και χολολιθοι.
θα παρης τις πρωτεινες σου και για τα λυποι;; μην σε νοιαζει ολα καλα.

beefmeup
12-04-10, 12:52
τα σπαει διατροφικα!!εχει τις θερμιδες του,αλλα αν δεν κανεις αυστηρη διατροφη για γραμμωση ειναι οτι πρεπει!!

μια,παρατηρηση μονο..να προτιμησεις καποιο,που δεν εχει προσθετα οπως ζαχαρες,αλατια,κ προσθετα υδρογονωμενα ελαια..ειδικα το τελευταιο παιζει δυστιχως πολυ,σαν προσθετο κ δεν ειναι οτι καλυτερο..κανε μια ερευνα αγορας κοιτοντας τα συστατικα,κ δοκιμασε μαγαζια τυπου οικολογων αν δεν βρεις κατι τετοιο χωρις προσθετα στο σ.μαρκετ..τωρα αν εχεις δυνατο μπλεντερ ακομα καλυτερα..πετας μεσα αψητα αναλατα φυστικια κ του δινεις να καταλαβει:thumbup::thumbup::thumbup:

locki
12-04-10, 14:49
τα σπαει διατροφικα!!εχει τις θερμιδες του,αλλα αν δεν κανεις αυστηρη διατροφη για γραμμωση ειναι οτι πρεπει!!

μια,παρατηρηση μονο..να προτιμησεις καποιο,που δεν εχει προσθετα οπως ζαχαρες,αλατια,κ προσθετα υδρογονωμενα ελαια..ειδικα το τελευταιο παιζει δυστιχως πολυ,σαν προσθετο κ δεν ειναι οτι καλυτερο..κανε μια ερευνα αγορας κοιτοντας τα συστατικα,κ δοκιμασε μαγαζια τυπου οικολογων αν δεν βρεις κατι τετοιο χωρις προσθετα στο σ.μαρκετ..τωρα αν εχεις δυνατο μπλεντερ ακομα καλυτερα..πετας μεσα αψητα αναλατα φυστικια κ του δινεις να καταλαβει:thumbup::thumbup::thumbup:

Bασικα παιρνω φυστικοβουτυρο απο καταστημα βιολογικων που δεν εχει τιποτα μονο λαδι και φυστικια ειναι πολυ καλο......

Ποτε πιστευεις οτι πρεπει να το βαζουμε στην διατροφη μας δηλαδη ποια στιγμη της ημερες ...Μου εχουν πει για το πρωι και μετα την προπονηση αληθευει;

beefmeup
12-04-10, 15:44
Bασικα παιρνω φυστικοβουτυρο απο καταστημα βιολογικων που δεν εχει τιποτα μονο λαδι και φυστικια ειναι πολυ καλο......

Ποτε πιστευεις οτι πρεπει να το βαζουμε στην διατροφη μας δηλαδη ποια στιγμη της ημερες ...Μου εχουν πει για το πρωι και μετα την προπονηση αληθευει;

οπωσδηποτε οχι μετα την προπο..εκει θες κατι που αφομοιονεται γρηγορα..το φυστικοβουτυρο,δεν το χει αυτο..

εγω βασικα τρωω 2 κουταλιες της σουπας,μαζι με φρουτα,κ ενα προτειν σεηκ,σαν υποκαταστατο γευματος..η μαζι με γιαουρτι 2%,κ μπαρα δημητριακων(αν κ δεν τις προτιμω) σαν γευμα..καλυτρη ωρα ειναι οποτε ναναι,αναμεσα στα γευματα οπως το χρησιμοποιω εγω,η το βραδυ μαζι με σεηκ,πριν το υπνο(αν δεν εχεις προβλημα με παραπανω θερμιδες),αλλα ΟΧΙ πριν την προπο,κ μετα..κ το πρωι οχι τοσο με το πρωινο αλλα με το επομενο γευμα..

kaiowas
06-11-10, 23:15
ορισμένα μέλοι κάπου έγραψαν ότι αγοράζουν το skippy. Μπορείτε να μου πείτε τι διαφορά έχει το μπλε με το γαλάζιο? Τα συστατικά των 2 διαφέρουν ελάχιστα:unsure:

lef
06-11-10, 23:22
ορισμένα μέλοι κάπου έγραψαν ότι αγοράζουν το skippy. Μπορείτε να μου πείτε τι διαφορά έχει το μπλε με το γαλάζιο? Τα συστατικά των 2 διαφέρουν ελάχιστα:unsure:

φιλε οχι skippy.και τα 2 αν δεν κανω λαθος εχουν πολλη ζαχαρη.προτιμησε το calve που το βρισκεις και αυτο σε supermarket:toast:

Eddie
06-11-10, 23:31
ορισμένα μέλοι κάπου έγραψαν ότι αγοράζουν το skippy. Μπορείτε να μου πείτε τι διαφορά έχει το μπλε με το γαλάζιο? Τα συστατικά των 2 διαφέρουν ελάχιστα:unsure:

To μπλε ειναι crunchy και το γαλαζιο smooth!!Το ενα δηλαδη εχει κομματακια φυστικιου μεσα ενω το αλλο ειναι τελειως κρεμα.

Το γαλαζιο παντως το αλλαζω τα πεταλα:turtle:

kaiowas
07-11-10, 00:33
φιλε οχι skippy.και τα 2 αν δεν κανω λαθος εχουν πολλη ζαχαρη.προτιμησε το calve που το βρισκεις και αυτο σε supermarket:toast:

μόνο το skippy βρίσκω:(


To μπλε ειναι crunchy και το γαλαζιο smooth!!Το ενα δηλαδη εχει κομματακια φυστικιου μεσα ενω το αλλο ειναι τελειως κρεμα.

Το γαλαζιο παντως το αλλαζω τα πεταλα:turtle:

εντι πήρα στη τύχη το μπλε, οι διαφορές στα διατροφικά στοιχεία είναι μηδαμινές πάντως

Eddie
07-11-10, 00:41
μόνο το skippy βρίσκω:(



εντι πήρα στη τύχη το μπλε, οι διαφορές στα διατροφικά στοιχεία είναι μηδαμινές πάντως

Την επομενη φορα παρε το γαλαζιο να δοκιμασεις!!Αν και τα γουστα διαφερουν,σου λεω τη γνωμη μου.

stamos007
07-11-10, 02:19
εγώ αποφεύγω το φυστικοβούτυρο που έχουνε τα σούπερ γιατί έχει μέσα δεξτρόζες και συντηρητικά, πέρνω βιολογικό φυστικοβούτυρο και ελπίζω να είναι κοβλε :lol: το βάζω στα αλμυρά σάντουιτς μου και τα σπάει!!

απο που το πηρες το βιολογικο?

fEtas7
01-02-11, 01:18
http://www.xtr.gr/216/eshop/ProductShow.aspx?category=995

τσεκαρετε και αυτα τα 2 απο xtreme stores.τα εχω δοκιμασει πολυ καλα σε γευση και ακομα καλυτερα διατροφικα με πολυ προτεινη.:toast:

lef
01-02-11, 01:20
http://www.xtr.gr/216/eshop/ProductShow.aspx?category=995

τσεκαρετε και αυτα τα 2 απο xtreme stores.τα εχω δοκιμασει πολυ καλα σε γευση και ακομα καλυτερα διατροφικα με πολυ προτεινη.:toast:

πανακριβα ρε φιλε και δεν διαφερουν και πολυ απο μερικα ποιοτικα που βρισκεις στα σουπερ

Eddie
01-02-11, 01:20
Eγω το βρισκω μουφα!!3πλασια τιμη απ το κανονικο εχει,ελεος!!!

Και που ειναι η επιπλεον πρωτεινη?24% εχει αυτο,22% εχει το σκιπυ.

Ασε που και 40% να χει,τι να την κανεις αφου ειναι φυτικη..

PMalamas
01-02-11, 02:06
ειχα φτιαξει πιο παλια φυστικοβουτυρο κανα κιλο στο μπλεντερ.
Αλλα μου μουχλιασε και το πεταξα, δε ξερω γτ.. τσαμπα πηγανε τοσα φυστικια.
δε το χρειαζομαι πλεον, τρωω ολοκληρα φυστικια αραχιδες αυτα με τα οποια φτιαχνεται 100 γρ καθε μερα.

deluxe
01-02-11, 15:50
Το εχω ξαναγραψει καπου, παιρνω ενα φυστικοβουτυρο που τα σπαει απο γευση και εχει πολυ καλη αναλογια συστατικων μεσα!

Ταχινι με πρεβιοτικες ινες - Αφοι Χαϊτολογλου

Ανα 100γρ

Θερμιδες 558
Πρωτεινη 20,7
Υδατανθρακες 2,7!!
Σκαχαρα 2,4!!
Λιπαρα 48,2
Κορεσμενα 9,4
Χοληστερολη 0mg
Εδωδιμες Ινες 26!!
Απο τις οποιες πρεβιοτικες 20!
Νατριο 0γρ


Απλα τα σπαει!! Μια κουταλια του γλυκου (15-20γρ) καθε ημερα και ειμαι κομπλε!


Ειχα βρει και ενα ολικης αλεσης με 0 σακχαρα! αλλα η γευση αθλια και το ειχα πεταξει! ΑΥτο εχει αρκετα γλυκια γευση!

NASSER
01-02-11, 15:57
Εδω ειναι το λινκ απο τόπικ στις Συνταγές

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=296380#post296380

Και μένα μαρεσει πολύ και το έχω κατά περιόδους στη διατροφή μου.

adamz
04-02-11, 03:19
παιδια δεν ειναι πολυ καλυτερο να το φτιαξεις σπιτι σου?..ουτε συντριτικα ουτε τπτ...

200γρ φυστικια (καθαρισμενα) στο μπλεντερ με λιγο μελι και 2 κουταλιες ελαιολαδο η οτι αλλο θελετε κ απο γευση σκιζει..

προσωπικα ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου ''φαγητα'' ..αλλα εχω μπερδευτει τωρα τελεταια..διαβασα οτι για διατροφη τα φυστικια δεν ειναι οτι καλυτερο..δλδ να προτιμαω αλλους ξυρους καρπους..:/
ισχυει?

Come
05-02-11, 03:45
καλησπερα παιδια..εχω δει πως πολοι απο σας για τελευταιο γευμα(πριν τον υπνο) εχουν η cottage η γιαουρτη(0-2%) με αμυγδαλα η καρυδια αλλα οχι φυστικια..
αλλα επισης ειδα οτι προτεινεται πολυ το φυστικοβουτηρο μεσα σε μια διατροφη..

οι αποριες μου λοιπον ειναι οι παρακατω:

-ποτε περιπου κανει να τρωμε το φυστικοβουτηρο?

-πειραζει που επδει σκετα τα καρυδια η τα αμυγδαλα δεν μου πολυαρεσουν τα κανω και αυτα βουτηρο? (δλδ στο μπλεντερ με λιγο ελαιολαδο και λιγο μελι) και ετσι μαρεσουν πολυ :P αν τροω λοιπον λιγο ''βουτηρο'' μαζι με το γιαουρτακι το βραδυ υπαρχει προβλημα?

PMalamas
05-02-11, 12:17
καλησπερα παιδια..εχω δει πως πολοι απο σας για τελευταιο γευμα(πριν τον υπνο) εχουν η cottage η γιαουρτη(0-2%) με αμυγδαλα η καρυδια αλλα οχι φυστικια.. φαε κοτατζ και 10 αμυγδαλα η γιαουρτι με λιγα καρυδι για βραδυ.
αλλα επισης ειδα οτι προτεινεται πολυ το φυστικοβουτηρο μεσα σε μια διατροφη..

οι αποριες μου λοιπον ειναι οι παρακατω:

-ποτε περιπου κανει να τρωμε το φυστικοβουτηρο?
Οσο πιο νωρις μες τη μερα ειναι καλυτερα γτ εχει πολλες θερμιδες για βραδυ.
-πειραζει που επδει σκετα τα καρυδια η τα αμυγδαλα δεν μου πολυαρεσουν τα κανω και αυτα βουτηρο? (δλδ στο μπλεντερ με λιγο ελαιολαδο και λιγο μελι) και ετσι μαρεσουν πολυ :P να τα κανεις μπορει και να μη χρειαζεται λαδι αλλα μη τα φας πριν τον υπνο
αν τροω λοιπον λιγο ''βουτηρο'' μαζι με το γιαουρτακι το βραδυ υπαρχει προβλημα?
οκ?

NASSER
05-02-11, 21:43
Ολα ειναι σχετικά. Αυτο που πρέπει να καταλάβουμε ειναι πως το σώμα αντιλαμβάνεται διατροφικά εναν κύκλο διατροφής ημέρας παρά ξεχωριστά καθε γευμα και ειδικά οταν αυτο προερχεται απο στεγνές διατροφές.
Το βραδυνό πρέπει να ειναι ελαφρυ για το στομάχι για να ακολουθήσει ο υπνος και να μην δυσκολευεται να μεταβολίσει...
Και γιατι οχι φυστικια ή φυστικοβουτυρο πριν τον υπνο?? Προσωπικά το εχω εφαρμόσει σε περιοδο απώλειας λιπους και η διαδικασία ηταν επιτυχής!
Αυτόπου σιγουρα πρέπει να προσεχουμε ειναι οι διατροφικές ουσίες ειτε ειναι πρωτεινη είτε υδατανθρακας είτε καλα λιπαρά να ειναι πιο στεγνά και όσο το δυνατόν με λιγότερα κορεσμένα λιπαρά.

Come
06-02-11, 00:09
PMalamas ετσι και αλλιως το βραδυ πριν τον υπνο τροω 3-4 καρυδια με ενα γιαουρτι η ενα cottage..απλα αν εχει διαφορα αν τα κανω ''βουτηρο'' ρωτησα


Νασσερ οταν λες στεγνα?..:unsure:

NASSER
06-02-11, 00:52
PMalamas ετσι και αλλιως το βραδυ πριν τον υπνο τροω 3-4 καρυδια με ενα γιαουρτι η ενα cottage..απλα αν εχει διαφορα αν τα κανω ''βουτηρο'' ρωτησα


Νασσερ οταν λες στεγνα?..:unsure:


Μαγειρεμένα στον ατμό ή βρασμένα ή σε σχαρα. Χωρις λαδια.

Come
06-02-11, 00:58
αυτο το κανω :)...

αλλα δεν καταλαβα ..ακομα τι πρεπει να κανω με τα καρυδια και τα αμυγδαλα :( αν δηλαδη ειναι καλυτερα απλα η σε μορφη βουτηρου..η ειναι το ιδιο

NASSER
06-02-11, 01:00
αυτο το κανω :)...

αλλα δεν καταλαβα ..ακομα τι πρεπει να κανω με τα καρυδια και τα αμυγδαλα :( αν δηλαδη ειναι καλυτερα απλα η σε μορφη βουτηρου..η ειναι το ιδιο

Σε μορφη βουτυρου καλο ειναι να μην εχουν τιποτα επιπροσθετο. Σκετα μπορεις να τα φας πιο ευκολα... διαλέγεις και παιρνεις :)

adamz
06-02-11, 05:15
Και γω το κανω αυτο που και που με το γιαουρτι μου τρω λιωμενα καρυδια..με ελαχιστο ελαιολαδο για να μν γινει στοκος..και ειχα την ιδια απορια..αποτι φενεται στοκο θα τα τρωω :P

eri_87
06-02-11, 12:23
Κι εγώ στην αρχή δε μπορούσα να φάω ξηρούς καρπούς ολόκληρους, αλλά απλά τους άλεθα στο μπλέντερ σκέτους. Μετά είναι σκόνη σχεδόν, οπότε μπαίνει άνετα στο γιαούρτι χωρίς να το καταλαβαίνεις! :P

PMalamas
06-02-11, 14:36
οχι

sTeLaKoS
06-02-11, 16:16
παιδια δεν ειναι πολυ καλυτερο να το φτιαξεις σπιτι σου?..ουτε συντριτικα ουτε τπτ...

200γρ φυστικια (καθαρισμενα) στο μπλεντερ με λιγο μελι και 2 κουταλιες ελαιολαδο η οτι αλλο θελετε κ απο γευση σκιζει..

προσωπικα ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου ''φαγητα'' ..αλλα εχω μπερδευτει τωρα τελεταια..διαβασα οτι για διατροφη τα φυστικια δεν ειναι οτι καλυτερο..δλδ να προτιμαω αλλους ξυρους καρπους..:/
ισχυει?

Σαφώς και οτιδήποτε σπιτικό είναι ανώτερο.
Εφόσον έχεις διάθεση κάντο μόνος σου! Τα φιστίκια εννοείται άψητα και ανάλατα ε;;

PMalamas
06-02-11, 16:41
αναλατα βεβαια ναι..
αλλα τι παιζει με το ψησιμο? δε νομιζω να υπαρχει προβλημα..

Eddie
06-02-11, 16:45
αναλατα βεβαια ναι..
αλλα τι παιζει με το ψησιμο? δε νομιζω να υπαρχει προβλημα..

Τα ψημενα απ οσο γνωριζω τα κανουν με ηλιελαιο.

PMalamas
06-02-11, 16:54
μα ψημενα σε φουρνο θα ειναι χωρις λαδι λγκ..
εγω αυτα με το τσοφλι που τρωω "αραχιδες" ειναι ψημενα αλλα δε περιεχουν καποιθο ειδος λαδιου..

Eddie
06-02-11, 16:56
μα ψημενα σε φουρνο θα ειναι χωρις λαδι λγκ..
εγω αυτα με το τσοφλι που τρωω "αραχιδες" ειναι ψημενα αλλα δε περιεχουν καποιθο ειδος λαδιου..

Δε ξερω γι αυτα,αλλα τα κασιους που επαιρνα ψημενα εγραφαν πανω οτι ειχαν ηλιελαιο.

lila_1
06-02-11, 17:01
μα ψημενα σε φουρνο θα ειναι χωρις λαδι λγκ..
εγω αυτα με το τσοφλι που τρωω "αραχιδες" ειναι ψημενα αλλα δε περιεχουν καποιθο ειδος λαδιου..


Τι γίνεται ρε..όλα τα περίεργα ονόματα στα ξηροκάρπια τα έβαλαν?

Κ(λ)άσιους, φυστίκια Αράπικα, τώρα οι αρ(α)χίδες....

:turtle::turtle:

PMalamas
06-02-11, 17:06
Τι γίνεται ρε..όλα τα περίεργα ονόματα στα ξηροκάρπια τα έβαλαν?

Κ(λ)άσιους, φυστίκια Αράπικα, τώρα οι αρ(α)χίδες....

:turtle::turtle:

χαχαχαχαχ ελιωσα λιλα καλα τα λες..:turtle::turtle:
αυτα ειναι http://www.zougla.gr/Image.ashx?fid=91946&w=400&h=300&q=80

Wolve
06-02-11, 19:05
Δε ξερω γι αυτα,αλλα τα κασιους που επαιρνα ψημενα εγραφαν πανω οτι ειχαν ηλιελαιο.

και εμενα το ιδιο :thumbup:

adamz
07-02-11, 10:31
που πουλανε αψητα φυστικια ομως?..:unsure:

jannous44
07-02-11, 10:42
μασουτη, carefour, αλλα ειναι λιγο τσιμπιμενα... 3 ευρο/250γ(σπασμενα) , βρηκα στη λαικη 500γ με 4 ευρο(σπασμενα+φρεσκα) κ ασπαστα (3ευρο/κιλο). για αμυγλαδα μιλαω

aqua_bill
07-02-11, 11:14
στη γειτονιά έχω μαγαζί που πουλάει ξηρούς καρπούς και καφέ...νομίζω είναι αυτό που λέμε καφεκοπτιο άψογη ποιότητα αλλά τσουζει λίγο η τιμή. παντως οι ομοι ξηροί καρποί είναι πιο φθηνοί

PMalamas
07-02-11, 11:53
καλυτερα να αγοραζουμε απο μαγαζια που εχουν μονο ξηρους καρπους χυμα αλλα αξιζει να δοκιμασετε τα φυστικια αραχιδες με το τσοφλι απο το λιντλ μαρκας Mcennedy!

NASSER
07-02-11, 11:55
καλυτερα να αγοραζουμε απο μαγαζια που εχουν μονο ξηρους καρπους χυμα αλλα αξιζει να δοκιμασετε τα φυστικια αραχιδες με το τσοφλι απο το λιντλ μαρκας Mcennedy!


Ειναι άψητα? Χωρία αλάτι? Πως και δεν τα έχω προσέξει...

PMalamas
07-02-11, 12:16
ειναι σγρ χωρις αλατι. ψημενα ειναι αλλα ΔΝ ΕΧΟΥΝ ΛΑΔΙ.
Μολις ανοιξεις τη σακουλα πραγματικα αναβλυζει ενα απιστευτο αρωμα και φοβερη γευση, αλλα πρεπει να μη γινει το λαθος και ξεκινησεις να τρως με τη σακουλα γτ θα φας μισο κιλο(ολη τη συσκευασια).
1.5 € κανουν.
Μαλλον δε τα ειχες προσεξει γτ η συσκευασια θυμιζει αμερικανικο τζανκ. Οπως και ειναι δλδ ολα τα υπολοιπα προιοντα της κατα τη γνωμη μου.

NASSER
07-02-11, 12:20
ειναι σγρ χωρις αλατι. ψημενα ειναι αλλα ΔΝ ΕΧΟΥΝ ΛΑΔΙ.
Μολις ανοιξεις τη σακουλα πραγματικα αναβλυζει ενα απιστευτο αρωμα και φοβερη γευση, αλλα πρεπει να μη γινει το λαθος και ξεκινησεις να τρως με τη σακουλα γτ θα φας μισο κιλο(ολη τη συσκευασια).
1.5 € κανουν.
Μαλλον δε τα ειχες προσεξει γτ η συσκευασια θυμιζει αμερικανικο τζανκ. Οπως και ειναι δλδ ολα τα υπολοιπα προιοντα της κατα τη γνωμη μου.

Θα το τσεκάρω ;)

adamz
07-02-11, 18:19
καλυτερα να αγοραζουμε απο μαγαζια που εχουν μονο ξηρους καρπους χυμα αλλα αξιζει να δοκιμασετε τα φυστικια αραχιδες με το τσοφλι απο το λιντλ μαρκας Mcennedy!

τα εχω δει..αλλα λεγαν roasted..και δεν τα πηρα ¨:mad:

PMalamas
07-02-11, 18:39
και? ψημενο σημαινει..

lef
07-02-11, 18:52
και? ψημενο σημαινει..

και εισαι σιγουρος οτι το εχουν ψησει με τα πιο αγνα υλικα???
γενικα σε κατι τετοια δεν εμπιστευομαι το lidl,στηριζονται στην νοστιμια και οχι στην ''αγνοτητα'' των υλικων
εγω απο lidl μονο γιαουρτι και σολωμο κατεψυγμενο

PMalamas
07-02-11, 19:04
μα ψημενα ειναι χωρις καν υλικα,
ξερετε αυτη τη διαδικασια που τα βαζεις σε φουρνο ωμα και βγαινουν ψημενα... αυτο:P
εχουν τσοφλι δν γινεται να εχουν και υλικα μεσα απο το τσοφλι

lef
07-02-11, 19:09
μα ψημενα ειναι χωρις καν υλικα,
ξερετε αυτη τη διαδικασια που τα βαζεις σε φουρνο ωμα και βγαινουν ψημενα... αυτο:P
εχουν τσοφλι δν γινεται να εχουν και υλικα μεσα απο το τσοφλι

θα τα τσεκαρω αν και μου φαινεται λιγο δυσκολο να μην εχουν ριξει τπτ αλατακι λαδακι κτλ απο πανω για γευση

PMalamas
07-02-11, 19:25
περιμενω να το δοκιμασετε και να μου πειτε..

adamz
07-02-11, 20:51
και? ψημενο σημαινει..

ε ναι .:P υποτιθεται ηθελα αψητα και ανάλατα..

jannous44
07-02-11, 21:04
μου φενεται στο τελος θα φυτεψω 1-2 αμυγλαδιες σπιτι μου και θα ειμαι ΚΥΡΙΟΣ θα παρω και 2-3 γκομενες να μου σπανε τα τσοφλια.............:bodybuilder2:

leftis
18-04-11, 21:48
Αγόρασα σήμερα φυστικοβούτυρο και πρόλαβα να το δοκιμάσω μονο σε σάντουιτς όπου δεν μου άρεσε πολύ γιατι δεν ταίριαζε. Ξέρετε που αλλού θα μπρούσα να το χρησιμοποιήσω??? (πχ κανά κόλπο με κουάκερ για πρωινό ή τπτ άλλο.)

Ευχαριστω.

ctrlfreak
18-04-11, 21:52
Συνήθως σε homemade μπάρες πρωτεΐνης το χρησιμοποιούν.

Giannistzn
18-04-11, 22:13
Σε πιτακι βρωμης? Αν και δεν εχω φτιαξει.. Ισως να ταιριαζε!

giannis64
18-04-11, 22:28
Φυστικοβούτυρο (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?3565-Φυστικοβούτυρο)
συγχωνευτηκαν τα θεματα.

:thumbup:

μην ξεχνατε να κανετε αναζητηση πριν ανοιξετε νεο θεμα παιδια..

Nio
19-04-11, 01:13
Αγόρασα σήμερα φυστικοβούτυρο και πρόλαβα να το δοκιμάσω μονο σε σάντουιτς όπου δεν μου άρεσε πολύ γιατι δεν ταίριαζε. Ξέρετε που αλλού θα μπρούσα να το χρησιμοποιήσω??? (πχ κανά κόλπο με κουάκερ για πρωινό ή τπτ άλλο.)

Ευχαριστω.

Δεν μπορώ να ξέρω εκ των προτέρων αν θα σου αρέσει,
αλλά εγώ την 1η χρονιά που είχα περάσει φοιτητής, και σε κάτι ώρες περίεργες που παραπονιόταν το στομάχι μου λόγω πείνας, έψηνα 4 φέτες ψωμί του tost στην τοστιέρα, και μετά έβαζα φυστικοβούτυρο ανα δύο(φέτες) , κανέλα και λίγο μέλι,
και τις έτρωγα με τη συνοδεία φυστικιών και κάσιους.
:green:

ToniTsiou
11-05-11, 02:43
Καλησπερα παιδια μετα απο αρκετη ωρα που περασα προσπαθωντας να βρω κατι στα προηγουμενα ποστ περι του φυστικουβουτυρου δεν βρηκα κατι να με καλυπτει στα ερωτηματα μου..Θα ηθελα οποιος γνωριζει να μου πει την ποσοτητα του φυστικοβουτυρου+αν μπορουμε να τρωμε σε περιοδο γραμμωσης-αεροβιου..Ειμαι μεγαλος φαν του εν λογο διατροφικου στοιχειου και ψωνιζω απο βιολογικο μαγαζι!Επισης 8α ηθελα να μου πειτε αν εχετε δοκιμασει το φυστικοβουτυρο απο μαγαζια με συμπληρωματα οπως το Xtr-Store οπου ειδα πως δεν περιεχει τα λιπη(τα κακα λιπη) οπως αυτα του εμποριου! Ισχυει??? :bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps:

Πολλα Thx τερατα!!

Eddie
11-05-11, 02:52
Καλησπερα!!

Φιλε αυτο του εξτρημ μου φαινεται πολυ ακριβο..και σιγα δλδ τι εχει!!Εγω ειμαι απ τους μεγαλυτερους φανατικους του skippy,αν και εχω 6 βδομαδες να φαω λογο διαιτας,αλλα πιστευω οτι μπαινει ανετα σε μια ισσοροπημενη διατροφη εφοσον λες οτι παιρνεις και απο βιολογικο.

Αν θες τη γνωμη μου,δες μια συνταγη και φτιαξε δικο σου φβ,βαλε τα φυστικια,λιγο λαδι,λιγο αλατι και γλυκαντικα τυπου στεβια για να χεις να τρως αφοβα..

..που λεει ο λογος,γιατι και σκετοι οι ξηροι καρποι εχουν ενα ματσο θερμιδες..

gmalamos
11-05-11, 02:56
Καλησπερα!!

Φιλε αυτο του εξτρημ μου φαινεται πολυ ακριβο..και σιγα δλδ τι εχει!!Εγω ειμαι απ τους μεγαλυτερους φανατικους του skippy,αν και εχω 6 βδομαδες να φαω λογο διαιτας,αλλα πιστευω οτι μπαινει ανετα σε μια ισσοροπημενη διατροφη εφοσον λες οτι παιρνεις και απο βιολογικο.

Αν θες τη γνωμη μου,δες μια συνταγη και φτιαξε δικο σου φβ,βαλε τα φυστικια,λιγο λαδι,λιγο αλατι και γλυκαντικα τυπου στεβια για να χεις να τρως αφοβα..

..που λεει ο λογος,γιατι και σκετοι οι ξηροι καρποι εχουν ενα ματσο θερμιδες..
Για πρωινο μια χαρα ειναι..

ToniTsiou
11-05-11, 02:57
Χμμ,ναι το σκεφτηκα και γω να παραγω μονος μου φυστ/τυρο..Ναι φιλε το σκιππυ ειναι ολα τα λεφτα αλλα εχει πολλα 8εματα μεσα!Οντως του χτρεμε ειναι ακριβο αλλα για μια φορα 8α παρω να δοκιμασω! Τελος αυριο πανω να πειραματιστω στην παραγωγη φυστ/τυρο! Αν πετυχει 8α σου στειλω να δοκιμασεις :green::green:

ToniTsiou
11-05-11, 02:59
Για πρωινο μια χαρα ειναι..
Εμ ναι για πρωινο η δεκατιανο(σαντουιτσακι με ολικης και λιγο μελι) παντα!! Εχω ακουσει πως δεν κανει καλο πριν τον υπνο,αλλα δεν ισχυει..Γτ ετρωγα ατελειωτα πολυ καιρο και κοιμομουν σαν τον tweety!

Nico Cárdenas
11-05-11, 04:09
2ο γευμα μετα από προπόνηση πάει?

Πρωινο-->Πποπονα---->Μεταπροπονιτικό ρόφημα-----> Φυστικοβούτυρο με 2 φετες ολικής

TToni Shark
11-05-11, 08:41
Καλό αλλά πολλές θερμίδες:unsure::(

jumper
11-05-11, 08:45
Καλησπερα παιδια μετα απο αρκετη ωρα που περασα προσπαθωντας να βρω κατι στα προηγουμενα ποστ περι του φυστικουβουτυρου δεν βρηκα κατι να με καλυπτει στα ερωτηματα μου..Θα ηθελα οποιος γνωριζει να μου πει την ποσοτητα του φυστικοβουτυρου+αν μπορουμε να τρωμε σε περιοδο γραμμωσης-αεροβιου..Ειμαι μεγαλος φαν του εν λογο διατροφικου στοιχειου και ψωνιζω απο βιολογικο μαγαζι!Επισης 8α ηθελα να μου πειτε αν εχετε δοκιμασει το φυστικοβουτυρο απο μαγαζια με συμπληρωματα οπως το Xtr-Store οπου ειδα πως δεν περιεχει τα λιπη(τα κακα λιπη) οπως αυτα του εμποριου! Ισχυει??? :bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps:

Πολλα Thx τερατα!!

φιλε μου,το εχω δοκιμασει και μπορω να πω οτι δεν εχει ασχημη γευση αντιθετως θα ελεγα,αλλα εχει πολλα συντηρητικα μεσα και ουσιαστικα μπορεις να το φτιαξεις μονος σου.στο λεω επειδη ειμαι λατρης και εγω του φυστικοβουτηρου και το παραγγελνω απο αμερικη.εχω φτιαξει πολλες φορες σε μπλεντερ υψηλησ ταχυτητας και βγηκε τελειο και προπαντων φυσικο.απλα θελει καποια μυστικα συστατικα....

sadistic
11-05-11, 10:23
εγω βαζω 1 κουταλια του γλυκου καθε πρωι στο μιξερ με την πρωτεινη και τη βρωμη.παλαιοτερα εβαζα πολυ περισσοτερο αλλα ενας φιλος καρδιολογος και μαραθωνοδρομος μου ειπε καλυτερα 1 του γλυκου.δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο που ειπε.εξαλλου το φυστικοβουτηρο εχει καλα λιπαρα.

pepeismenos karga
11-05-11, 10:39
εαν κανεισ κετογονικη διαιτα μια χαρα κανει...εαν τρως και υδατανθαρακες καλοειναι να μην το συνδιαζεις με υδατανθρακα γιατι εχει αρκετεσ θερμιδες και λιπος μαζι με υδατανθαρκες δεν παει για γραμμωη...συνηθως προτεινεται μια κουταλια της σουπασ μεσα στη πρωτεινη.....

ToniTsiou
11-05-11, 16:50
εαν κανεισ κετογονικη διαιτα μια χαρα κανει...εαν τρως και υδατανθαρακες καλοειναι να μην το συνδιαζεις με υδατανθρακα γιατι εχει αρκετεσ θερμιδες και λιπος μαζι με υδατανθαρκες δεν παει για γραμμωη...συνηθως προτεινεται μια κουταλια της σουπασ μεσα στη πρωτεινη.....
ναι ισχυει βασικα και γω ετσι το σκεφτηκα,οχι δεν κανω κετογονικη απλα εχω αριξει κατα ενα ποσοστο τους υδατανθρακες..απλα ειχα καιρο να φαω λογο της διατροφης και ειπα να ρωτησω γτ εχω κοψει τα σοκολατοειδη και μου ελειψε εστω για μια φορα την εβδομαδα!!:):)

just chris
12-05-11, 23:06
πηρα σημερα ενα φυστιβουτυρο βιολογικο το οποιο λεγεται terrasana κ λεει στα συστατικα100% φυστικι βιολογικο,το δοκιμασα κ ειναι οντως ανοστο αλλα εχει πολυ καλυτερη γευση απ'το ταχινι που ειναι σκετη πικρα! εχει δοκιμασει κανεις το συγκεκριμενο;

leftis
25-05-11, 20:40
Θέλω να μου πείτε πόσο χάλια είναι το φυστικοβούτυρο που βρήκα στο ψυγείο. Απ'όσο ξέρω ένα φυστικοβούτυρο πρέπει να έχει μόνο φυστίκια άντε και αλάτι.
Αυτό έχει: Φυστίκια(αραχίδες) 95% ,σταθεροποιητής:E471,καλαμοζάχαρο,φυστικέλαιο,αλάτι.

Άνα 100 γρ: Ενέργεια 615kcal
Πρωτείνη 25,3
Υδα/κες 15,1 εκ τω οποίων ζάχαρη 4,8
Λίπος 48,9 :shock: εκ των οποίων saturates 9,4 mono unsaturates 25,9 polyunsaturates 11,9
Φυτικές 6,8
Sodium 0,39g
Αλάτι 1γ

Qlim4X
25-05-11, 20:48
Θέλω να μου πείτε πόσο χάλια είναι το φυστικοβούτυρο που βρήκα στο ψυγείο. Απ'όσο ξέρω ένα φυστικοβούτυρο πρέπει να έχει μόνο φυστίκια άντε και αλάτι.
Αυτό έχει: Φυστίκια(αραχίδες) 95% ,σταθεροποιητής:E471,καλαμοζάχαρο,φυστικέλαιο,αλάτι.

Άνα 100 γρ: Ενέργεια 615kcal
Πρωτείνη 25,3
Υδα/κες 15,1 εκ τω οποίων ζάχαρη 4,8
Λίπος 48,9 :shock: εκ των οποίων saturates 9,4 mono unsaturates 25,9 polyunsaturates 11,9
Φυτικές 6,8
Sodium 0,39g
Αλάτι 1γ

Μια χαρα ειναι τι δεν σου αρεσυ?

leftis
25-05-11, 20:52
Μου φάνηκαν πολλά τα λίπη και μου κακοφάνηκε το E471 αλλά και πάλι δεν είμαι και γνώστης φυστικοβούτυρων.

Qlim4X
25-05-11, 20:57
Μου φάνηκαν πολλά τα λίπη και μου κακοφάνηκε το E471 αλλά και πάλι δεν είμαι και γνώστης φυστικοβούτυρων.

αν εισαι εκτομορφος κανει καλο για να βαλεις κηλα. αν εισαι μεσομορφος ομως θα βαλεις λοιπος :green:

leftis
25-05-11, 21:06
Εκτόμορφος πρέπει νά'μαι. 1,85 και 74 κιλά.

Qlim4X
25-05-11, 21:13
Εκτόμορφος πρέπει νά'μαι. 1,85 και 74 κιλά.

εχεις δοκιμασι να φας και δεν περνεις κηλα?

magavaTOUT
25-05-11, 21:18
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?3565-%CE%A6%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CF%8D%CF%84%CF%85%CF%81%CE%BF δες εδω :thumbup:

Stamer
27-05-11, 03:01
μια χαρα ειναι το φυστικοβουτυρο:thumbup:

Nico Cárdenas
27-05-11, 03:04
αντε το πολυ δυο κουταλακια της σούπας να φας... ποσο ακόμα....?
2κουταλάκια της σούπας έχουν περίπου 16 γρ λίπος.

thanasis76
15-07-11, 13:53
παιδια μετα τα πολλα που διαβασα για το φυστικοβουτυρο, ειπα να παρω κι εγω να προσθεσω στο πρωινο μου...
πηρα το CALVE PEANUT BUTTER και δοκιμασα μολις τωρα γιατι διαβασα για ασχημες γευσης που ειπατε... αυτο που δοκιμασα τωρα ειναι τρομερο σε γευση, και εχει και κομματακια μεσα νιοθεις οτι τρως φυστικια...:thumbup::thumbup:

tolis93
15-07-11, 14:05
παιδια μετα τα πολλα που διαβασα για το φυστικοβουτυρο, ειπα να παρω κι εγω να προσθεσω στο πρωινο μου...
πηρα το CALVE PEANUT BUTTER και δοκιμασα μολις τωρα γιατι διαβασα για ασχημες γευσης που ειπατε... αυτο που δοκιμασα τωρα ειναι τρομερο σε γευση, και εχει και κομματακια μεσα νιοθεις οτι τρως φυστικια...:thumbup::thumbup:

κ εγω αυτο παιρνω απο οτι ξερω ειναι κ το πιο καθαρο σε σχεση με αλλα.εννοειται δε μιλαω για βιολογικα

magavaTOUT
15-07-11, 15:59
αν λετε για ενα σε καφε συσκευασια, ριχτε μια ματια στα συστατικα. Νομιζω εχει μεσα τρανς λιπαρα..

tolis93
15-07-11, 16:01
αν λετε για ενα σε καφε συσκευασια, ριχτε μια ματια στα συστατικα. Νομιζω εχει μεσα τρανς λιπαρα..

εχει αλλα σε σχεση με αλλα εχει λιγοτερα.εσυ ποιο χρησιμοποιεις αν χρησιμοποιεις?>?

magavaTOUT
15-07-11, 16:11
απο το champion carrefour παιρνω ενα που το χει στο ραφι με τα βιολογικα.

tolis93
16-07-11, 00:11
απο το champion carrefour παιρνω ενα που το χει στο ραφι με τα βιολογικα.
τιμη ποσοτητα γευση αν ειναι ευκολο ?:)

magavaTOUT
16-07-11, 02:01
4ε αν δεν κανω λαθος, 230γρ., πιο πολυ μου αρεσε απο το calve.. εχει πιο "φυσικη" γευση να στο πω αλλιως

jimas
03-09-11, 17:00
Κατανάλωση
προσωπικά πιστεύω μία χρήση του στυλ 1-2 κουταλάκια του γλυκού τη μερα ή κάθε δεύτερη μέρα είναι οκ :clown2:

αν και δε μου αρέσει πολύ από μόνο του, συνδοιάζεται πολύ ωραία με μέλι, μερέντα, σε σάντουιτς, γλυκά, σαλάτες και πολλά άλλα. το χρησιμοποιώ πάντα όταν φτιάχνω μπάρες πρωτεΐνης γιατί εκτός των άλλων "δένει" το μείγμα.

απόφυγετέ το μεταπροπονητικά και πριν τον ύπνο.

[τα περισσότερα τα βρήκα σε διάφορα site ελληνικά και ξένα, σχετικά με θέματα υγείας. προσθέστε κι εσείς ότι ξέρετε]

copyright :bodybuildinggr:
:lol:

Καλησπέρα.
Γιατί όχι μεταπροπονητικά αν δεν υπάρχει η δυνατότητα στέρεης τροφής πλούσιας σε πρωτείνες;

Εδώ http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?10139-PEANUT-POWER-BUTTER-454g ο φίλος μας λέει οτι είναι καλό για μετά την προπόνηση:unsure:

Eddie
03-09-11, 17:22
Καλησπέρα.
Γιατί όχι μεταπροπονητικά αν δεν υπάρχει η δυνατότητα στέρεης τροφής πλούσιας σε πρωτείνες;

Εδώ http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?10139-PEANUT-POWER-BUTTER-454g ο φίλος μας λέει οτι είναι καλό για μετά την προπόνηση:unsure:

Καταρχην αυτο δε το λεει ο φιλος μας αλλα τα xtr που θελουν να το πουλησουν :green:
Δευτερον,η πρωτεινη ειναι φυτικης προελευσης αρα χωρις πληρες προφιλ αμινοξεων.Επισης εχουμε πει πως μετα την προπονηση αποφευγουμε τα λιπαρα γιατι καθυστερουν την πεψη και την αφομοιωση της πρωτεινης.Ασε που θες 5-6 κουταλιες της σουπας για μια καλη δοση πρωτεινης..

Ελπιζω να σε καλυψα ;)

jimas
03-09-11, 19:38
Καταρχην αυτο δε το λεει ο φιλος μας αλλα τα xtr που θελουν να το πουλησουν :green:
Δευτερον,η πρωτεινη ειναι φυτικης προελευσης αρα χωρις πληρες προφιλ αμινοξεων.Επισης εχουμε πει πως μετα την προπονηση αποφευγουμε τα λιπαρα γιατι καθυστερουν την πεψη και την αφομοιωση της πρωτεινης.Ασε που θες 5-6 κουταλιες της σουπας για μια καλη δοση πρωτεινης..

Ελπιζω να σε καλυψα ;)

Πλήρως μπορώ να πώ. :green:
Ευχαριστώ:)
Τώρα επειδή το έχω αγοράσει θα κοιτάξω να το βάλω στο πρωινό μου νωρίς πριν τη δουλειά η πριν το γυμναστήριο η σαν απογευματινό σνακ κάπου θα χωθεί πιστεύω:P

karpoutzidis
03-09-11, 20:00
πήρα το φυστικοβούτυρο που έχουν τα x-tream και έχει κάτσει κάτω όλο και είναι δύσκολο να ξεκολλήσει και πάνω έχει όλο το υγρο.κανένα κόλπο για να το κάνω πάλι κανονικό για κατανάλωση υπάρχει ή σκουπίδια με την μια?

beefmeup
03-09-11, 20:03
πήρα το φυστικοβούτυρο που έχουν τα x-tream και έχει κάτσει κάτω όλο και είναι δύσκολο να ξεκολλήσει και πάνω έχει όλο το υγρο.κανένα κόλπο για να το κάνω πάλι κανονικό για κατανάλωση υπάρχει ή σκουπίδια με την μια?

να το ανακατεψεις δοκιμασες?

karpoutzidis
03-09-11, 20:04
να το ανακατεψεις δοκιμασες?

ναι πήρα μαχαίρι και δώσε άλλα πολύ πόνος για το τπτ.και τι κάθε φορά αυτό θα γίνετε?απαπαπ

beefmeup
03-09-11, 20:06
επειδη μου χε συμβει κ μενα μια-δυο φορες το ανακατεβα πριν το φαω..
μην το πεταξεις ομως,μαλακια θα ειναι..

karpoutzidis
03-09-11, 20:07
επειδη μου χε συμβει κ μενα μια-δυο φορες το ανακατεβα πριν το φαω..
μην το πεταξεις ομως,μαλακια θα ειναι..

αν το βάλω στο multi Λες να μείνει για αρκετό καιρό κανονικό ή πάλι σκατά θα γίνετε σε μερικές μέρες?

beefmeup
03-09-11, 20:09
μπορει,αν καταφερεις να το ξεκολησεις μετα απο το μουλτι:rolf::rolf:

Giannistzn
03-09-11, 20:17
Λοιπον ζεστανε μια κατσαρολα με λιγο νερο στον πατο και μολις αρχισει να κοχλαζει (οχι να βραζει ε, σε χαμηλη θερμοκρασια) βαλτο μεσα κλειστο οπως ειναι. Το νερο πρεπει να ειναι μεχρι τη μεση του κουτιου σου. Αστο 1 λεπτο και λιγοτερο και θα εισαι οκ λογικα.

Εγω σημερα πηρα να δοκιμασω. Ωραιο μου φανηκε, αλλα ηδη εβγαλα σπυρακια ή ειναι ψυχολογικο ή οντως εχω τρομερη αλεργια στα φυστικια. Αλλα σιγα μη το πεταξω :P

tolis93
03-09-11, 20:18
αν το βάλω στο multi Λες να μείνει για αρκετό καιρό κανονικό ή πάλι σκατά θα γίνετε σε μερικές μέρες?

αδερφε να το ζεστανεις λιγο δοκιμασες?

karpoutzidis
03-09-11, 20:19
αδερφε να το ζεστανεις λιγο δοκιμασες?

το άφησα στον ήλιο άλλα τπτ.δεν δοκίμασα να το βάλω στο μικροκυμάτων λες να κανει?

Giannistzn
03-09-11, 20:20
το άφησα στον ήλιο άλλα τπτ.δεν δοκίμασα να το βάλω στο μικροκυμάτων λες να κανει?

Διαβασε τι σου εγραψα πιο πανω. Καλυτερα οχι στα μικροκυματα. Ασφαλες και σιγουρο αυτο που σου λεω ;)

tolis93
03-09-11, 20:23
Διαβασε τι σου εγραψα πιο πανω. Καλυτερα οχι στα μικροκυματα. Ασφαλες και σιγουρο αυτο που σου λεω ;)

+1 με λιγο νερο ζεματιστο και ανακατεμα θα παρει τα ισα του.την εχω παθει με το ταχινι ετσι κανα 2 φορες...το βαζα στο ψυγειο το βλητο:green:

karpoutzidis
03-09-11, 20:24
Διαβασε τι σου εγραψα πιο πανω. Καλυτερα οχι στα μικροκυματα. Ασφαλες και σιγουρο αυτο που σου λεω ;)

οκ thx δεν το ειδα καθολου

Christheone
18-09-11, 04:44
Μια κουταλιά του γλυκού σε πόσα γρμ φυστικοβούτυρο αντιστοιχεί?10γρ?Γενικά ένας σωστός τρόπος να μετράω την ποσότητα?

Giannistzn
18-09-11, 11:46
Ηλεκτρονικη ζυγαρια και μονο.

Ενα κουταλακι του γλυκου μπορει να ειναι απο 5γρ (κοφτο) εως 30γρ γεματο οσο δεν παει. Δεν μπορεις να υπολογισεις με το ματι.

Christheone
18-09-11, 13:41
Αυτή την στιγμή ηλεκτρονική δεν έχω,μια συμβατική έχω.Λές να κάνει δουλειά?

Giannistzn
18-09-11, 13:45
Δυσκολα θα δεις τα 10γρ στην κανονικη. Αν μπορεσεις οκ στο περιπου κατι θα κανεις

Christheone
18-09-11, 14:00
Κοίτα κάθε φορά θέλω να τρώω 45 γρ λογικά δε θα κουνηθεί ο δείκτης :P ?

Txc
18-09-11, 14:40
Μια κουταλιά του γλυκού σε πόσα γρμ φυστικοβούτυρο αντιστοιχεί?10γρ?Γενικά ένας σωστός τρόπος να μετράω την ποσότητα?

7γρ του γλυκου γεματο...
15γρ της σουπας γεματο...

Το ιδιο ισχυει και για το ταχινι...
Στο μελι αλλαζει το πραγμα...

Christheone
18-09-11, 15:19
Ωραίος!:thumbup: Σ ευχαριστώ πολύ

Gianna
18-09-11, 15:22
+1 με λιγο νερο ζεματιστο και ανακατεμα θα παρει τα ισα του.την εχω παθει με το ταχινι ετσι κανα 2 φορες...το βαζα στο ψυγειο το βλητο:green:

Πάντως τις προάλλες πήρα από βιολογικά ένα ταχίνι ολικής που γράφει πάνω να το βάζουμε ψυγείο μετά το άνοιγμα. Και μένα μου κανε εντύπωση, τα άλλα δεν γράφουν κάτι τέτοιο, άσε που δεν είναι και πολύ νερουλό από μόνο του, στο ψυγείο στόκος θα γίνει!!!

Giannistzn
18-09-11, 15:23
Κοίτα κάθε φορά θέλω να τρώω 45 γρ λογικά δε θα κουνηθεί ο δείκτης :P ?

Στα 45γρ ναι μια χαρα. Νομιζα οτι ηθελες 10γρ ξερω γω


7γρ του γλυκου γεματο...
15γρ της σουπας γεματο...

Το ιδιο ισχυει και για το ταχινι...
Στο μελι αλλαζει το πραγμα...

Πως μπορεις να εισαι τοσο απολυτος με αυθαιρετες εννοιες?

Εμενα το κουταλακι του γλυκου μπορει να χωραει 12γρ (λεω εγω) ή καποιος να το παραγεμιζει λιγουλακι και απο τα 10 να πηγαινει στα 15 γρ.
Το κουταλι δεν ειναι μεθοδος μετρησης. Ειναι τελειως μπακαλικο για εμενα. Ζυγαρια και παλι ζυγαρια αν σε νοιαζει η λεπτομερεια.

Txc
18-09-11, 15:57
Στα 45γρ ναι μια χαρα. Νομιζα οτι ηθελες 10γρ ξερω γω



Πως μπορεις να εισαι τοσο απολυτος με αυθαιρετες εννοιες?

Εμενα το κουταλακι του γλυκου μπορει να χωραει 12γρ (λεω εγω) ή καποιος να το παραγεμιζει λιγουλακι και απο τα 10 να πηγαινει στα 15 γρ.
Το κουταλι δεν ειναι μεθοδος μετρησης. Ειναι τελειως μπακαλικο για εμενα. Ζυγαρια και παλι ζυγαρια αν σε νοιαζει η λεπτομερεια.

O πληρης θερμιδομετρητης μου ( θερμιδες, πρωτεινη, υδατανθρακα και λιπαρα ) με κανει τοσο απολυτο...
Γραφει επισης ποσο ζυγιζουν με κ.γ και κ.σ σε διαφορα τροφιμα ή ενα φλιτζανι ή μια λεπτη φετα ή μια μετρια ποσοτητα τροφης...
Ουτε 12 παει, ουτε 15 το κουταλακι του γλυκου. Γιατι? Γιατι θα χυθει...
Προφανως αυτοι που γραψανε τον θερμιδομετρητη το ψαξανε το πραγμα και βγαλανε το συμπερασματα στατιστικα?
15γρ φυστικοβουτυρο ( 1 κ.σ ) = 9χ θερμιδες...
Το ιδιο και με ταχινι...
Αλλες τροφες εχουν αλλη πυκνοτητα και ειτε παιρνει παραπανω ειτε λιγοτερο...
Στο μελι πχ μια κ.σ γεματη ειναι 20-21γ...

Giannistzn
18-09-11, 16:16
Το φυστικοβουτυρο ειναι στοκος, σαν το βουτυρο, εαν βαλω ενα κουταλακι του γλυκου και κανει "βουναλακι" εστω και μικρο, δεν θα ειναι 7 θα ειναι 10 π.χ. ή δεν θα ειναι 10 θα ειναι 12. Αυτη η διαφορα μεγαλωνει στο κουτ, σουπας.

Το μελι αλλες φορες ειναι πηχτο, αλλες υγρο, το ταχινι παλι εχει διαφορετικη πυκνοτητα καθε φορα. Εχει τυχει να ειναι ζουμι και λιγο στοκος. Δεν γινεται να εισαι απολυτος.

Εαν ομως πιστευεις, οτι ο καθε κατασκευαστης κουταλιων λεει "α ο θερμιδομετρητης λεει οτι το κ.σ. πρεπει να ειναι 7γρ, θα το κανω να χωραει 7" οκ τι να πω. Για καποιο λογο υπαρχει η ηλεκτρονικη ζυγαρια. Εαν παρεις μια ηλεκτρονικη, και καταφερεις 10 φορες να παρεις ακριβως την ιδια ποσοτητα φυστικοβουτυρο, μελι, ταχινι και λοιπα, οκ εχεις τρελο ματι.

Στον ογκο δεν μας ενοχλει φαε και 2-3-5 γρ παραπανω, αλλα οταν εισαι στη γραμμωση, τα 5γρ ειναι 45θερμιδες που δεν υπολογιζεις.

average_joe
18-09-11, 16:26
Το φυστικοβουτυρο ειναι στοκος, σαν το βουτυρο, εαν βαλω ενα κουταλακι του γλυκου και κανει "βουναλακι" εστω και μικρο, δεν θα ειναι 7 θα ειναι 10 π.χ. ή δεν θα ειναι 10 θα ειναι 12. Αυτη η διαφορα μεγαλωνει στο κουτ, σουπας.

Το μελι αλλες φορες ειναι πηχτο, αλλες υγρο, το ταχινι παλι εχει διαφορετικη πυκνοτητα καθε φορα. Εχει τυχει να ειναι ζουμι και λιγο στοκος. Δεν γινεται να εισαι απολυτος.

Εαν ομως πιστευεις, οτι ο καθε κατασκευαστης κουταλιων λεει "α ο θερμιδομετρητης λεει οτι το κ.σ. πρεπει να ειναι 7γρ, θα το κανω να χωραει 7" οκ τι να πω.

συμφωνω.
μηπως πρεπει να ανταλλαξουμε κινητα? :green::green::green:

tolis93
18-09-11, 17:03
ρε παιδια για ονομα τ θεου με τις μετρησεις...λες κ 3 γρ λιπαρα θα σε κανουν φετες η χοντρο η θα σου δωσουν στα χερια 2 εκατοστα συν...εγω ποτε μ δε ζυγισα τπτ.μακροχρονια θα μ πειτε τρ ολοι αν παιρνεις παραπανω θα σ κανει θεμα.κ η απαντηση μ.1 βαζακι φυστικοβουτηρο 300 γρ πχ το τελειωνεις σε 2 βδομαδες ωραια?ε τρ αν φας σημερα 12 αυριο θα φας 10 αν φας 14 μετα θα φας 8 κτλπ.δε βαζεις παντα πιο πολυ.βαζεις κ λιγοτερο.μη κολλαμε στα 2-3 γραμμαρια.λες κ οι 18-27 θερμιδες με καλα λιπαρα κιολας θα κανουν ζημια...

Stamer
18-09-11, 17:45
+1 :thumbup:

Giannistzn
18-09-11, 18:23
ρε παιδια για ονομα τ θεου με τις μετρησεις...λες κ 3 γρ λιπαρα θα σε κανουν φετες η χοντρο η θα σου δωσουν στα χερια 2 εκατοστα συν...εγω ποτε μ δε ζυγισα τπτ.μακροχρονια θα μ πειτε τρ ολοι αν παιρνεις παραπανω θα σ κανει θεμα.κ η απαντηση μ.1 βαζακι φυστικοβουτηρο 300 γρ πχ το τελειωνεις σε 2 βδομαδες ωραια?ε τρ αν φας σημερα 12 αυριο θα φας 10 αν φας 14 μετα θα φας 8 κτλπ.δε βαζεις παντα πιο πολυ.βαζεις κ λιγοτερο.μη κολλαμε στα 2-3 γραμμαρια.λες κ οι 18-27 θερμιδες με καλα λιπαρα κιολας θα κανουν ζημια...

Το παιδι πιο πανω αναφερθηκε σε 45γρ. Εστω οτι μετραει 1κ.γ. για 7γρ ενω κανονικα παιρνει 10γρ.

45 / 7 = 6,5 κουταλιες απο τις οποιες θα παρει στην υποθετικη περιπτωση με την αποκλιση 3γρ --> 18γρ παραπανω στην καλυτερη των περιπτωσεων. Δηλαδη, 160 θερμιδες.

Αυτο καθε μερα που το κανει λαθος. Ξαναλεω, στον ογκο δεν εχεις προβλημα, αλλα το ματι δεν ειναι επιστημονικη μεθοδος. Ουτε μπορει κανεις με το ματι να καταλαβει ποσο χωραει ενα κουταλι. Οποιος το κανει μπραβο του, εγω δεν μπορω ουτε στο φυστικοβουτυρο, ουτε στο ταχινι ουτε στο μελι που η μορφη τους ειναι περιεργη και αλλαζει. Εαν σας φαινεται τοσο κακο το να ζυγιζετε γενικα, η μεθοδος του κουταλιου ειναι τέλεια και χωραει ακριβως 7,18935γρ ανα κουταλια χωρις να παιζει ρολο ποσο γεματο θα ειναι.

Εαν δεν ειναι τοσο δυσκολο, μια ηλεκτρονικη ζυγαρια εχει 10 ευρω και τελειωσε το πραγμα. Ειμαστε οφφ ομως ας το κλεισουμε εδω.

Galthazar
18-09-11, 23:47
O πληρης θερμιδομετρητης μου ( θερμιδες, πρωτεινη, υδατανθρακα και λιπαρα ) με κανει τοσο απολυτο...
Γραφει επισης ποσο ζυγιζουν με κ.γ και κ.σ σε διαφορα τροφιμα ή ενα φλιτζανι ή μια λεπτη φετα ή μια μετρια ποσοτητα τροφης...
Ουτε 12 παει, ουτε 15 το κουταλακι του γλυκου. Γιατι? Γιατι θα χυθει...
Προφανως αυτοι που γραψανε τον θερμιδομετρητη το ψαξανε το πραγμα και βγαλανε το συμπερασματα στατιστικα?
15γρ φυστικοβουτυρο ( 1 κ.σ ) = 9χ θερμιδες...
Το ιδιο και με ταχινι...
Αλλες τροφες εχουν αλλη πυκνοτητα και ειτε παιρνει παραπανω ειτε λιγοτερο...
Στο μελι πχ μια κ.σ γεματη ειναι 20-21γ...

μου στελνεις λιγο τον θερμιδομετρητη που χρησιμοποιεις?

btw o τολης εχει δικιο :thumbup:

the_trooper
18-09-11, 23:59
1 βαζακι φυστικοβουτηρο 300 γρ πχ το τελειωνεις σε 2 βδομαδες ωραια?

Mπαααα σε 1 μέρα έχουν φύγει και ταχίνι και φυστικοβούτυρο :turtle:

Γι' αυτό πλεον ελαιόλαδο. Με τα κουταλάκια :green:

Gianna
09-01-12, 01:38
Πήρα για πρώτη φορά φυστικοβούτυρο, ένα "whole earth - smooth organic" συστατικά: ψημένα φιστίκια, φοινικέλαιο, θαλασσινό αλάτι, όλα βιολογικής γεωργίας. Στα 100 γρ: Θερμίδες: 595, πρωτεϊνες: 24,6 υδατάνθρακες: 9,9 (3,7 σάκχαρα) λίπη: 50,8. Έχει ΠΟΛΥ ωραία γεύση (καλά, εμένα μ' αρέσουν σχεδόν τα πάντα, δεν περίμενα να μην μου άρεσε:food:). Βασικά το ήθελα για ν' αντικαταστήσω το ταχίνι που τρώω για τελευταίο γεύμα μαζί με γιαούρτι, αλλά διαπίστωσα ότι δεν κάνει την ίδια δουλειά γιατί είναι πολύ πηχτό και δεν διαλύεται στο γιαούρτι, άσε που έτσι στόκος που είναι μια κουταλιά του γλυκού γεμίζει πολύ!!! Μάλλον μόνο αλειμένο σε φέτες ψωμί ή σε κανα πιτάκι παίζει, ε;;; (δηλαδή όχι για πριν τον ύπνο). Έχει κανείς καμιά ιδέα αν μπορώ να το χωρέσω στο βραδυνό ή γενικά με τι να το συνδυάσω;

gym
09-01-12, 03:06
γιαννα δεν θα στο προτεινα για βραδυνο...αστο....καλυτερα ξηρους καρπους κανενα αμυγδαλο η φουντουκι αναλατο παρα αυτο...
εχει πολλαααα μεσα...

βαλτο σ εκαποια πρωινα σου με την βρωμη ως χυλο...βαλε μεσα κ κοτατζ τσιζ να φουσκφωσει να δεις τι ωραιο θα γινει...

αλλα απεφυγε το ως βραδυνο ασχετα με το τι λεγεται ...δεν το θες για βραδυ ειδικα τα φυστικοβουτυρα του εμποριου ;)

Eddie
09-01-12, 04:44
Eγω το συγκεκριμενο θα το προτεινα μια χαρα για το βραδυ,εφοσον δεν εχει προσθετα σακχαρα η τρανς λιπαρα κλπ.Ειναι το ιδιο (σχεδον) πραγμα με το να φας απλα φυστικια.Το συγκεκριμενο ειναι αρκετα νοστιμο,αλλα λιγο στυφο..

Γιαννα μπορεις να το φας και σκετο..προσωπικα δε χαραμιζω με τιποτα τη γευση του φυστικοβουτυρου για να το συνδιασω με κατι αλλο.Τωρα αν ντε και καλα πρεπει να το φας με ψωμι η με πιτακι....καλυτερα να μεινεις στο ταχινι.

gym
09-01-12, 04:57
Eγω το συγκεκριμενο θα το προτεινα μια χαρα για το βραδυ,εφοσον δεν εχει προσθετα σακχαρα η τρανς λιπαρα κλπ.Ειναι το ιδιο (σχεδον) πραγμα με το να φας απλα φυστικια.Το συγκεκριμενο ειναι αρκετα νοστιμο,αλλα λιγο στυφο..

Γιαννα μπορεις να το φας και σκετο..προσωπικα δε χαραμιζω με τιποτα τη γευση του φυστικοβουτυρου για να το συνδιασω με κατι αλλο.Τωρα αν ντε και καλα πρεπει να το φας με ψωμι η με πιτακι....καλυτερα να μεινεις στο ταχινι.



βασιλη για γυναικα δεν θα το προτεινα...
για αλλη ωρα της μερας δεκτο...εννοειται αλλα και παλι θελει προσοχη το φυστικοβουτυρο...

πολυ καλο αλλααα με μετρο...και οχι,παλι δεν θα το προτεινα ειδικα σε γυναικα για το βραδυ...πολυ επιβαρυντικο κ για ποιο λογο?
ντε και καλα πια με αυτα τα λιπαρα το βραδυ....ας μην κολλαμε στις λεπτομερειες τοσο!;)

tolis93
09-01-12, 16:21
συμφωνω με τη master απο πανω.εβγαλα κ γιαουρτια κ φυστικοβουτηρα απο το βραδυνο μ κ καρυδια κ ολα.ενα ζελε τρωω χωρις ζαχαρη(10-20 θερμιδες) και πινω ενα κακαο σκετο(πολυ μπροστα) δεν ειδα κ καμια διαφορα.εκτος στις θερμιδες.π τις κατανεμω πιο εξυπνα με αυτο το τροπο.για μενα το βραδυ γιαννα βαλε στο γιαουρτι 1 κουταλια σουπας καθαρο κακαο.20 θερμιδες δινει και δινει απιστευτη γευση.και βαλε μεσα και 5-10 φουντουκια η αμυγδαλα η καρυδια.καλα και παραπανω βαζεις 2 γρ το ενα ειναι χοντρικα...αλλα γιαουρτι κακαο φουντουκια ειναι σα να τρως μερεντα.πολυ ωραιο.σορυ για το οφ τοπικ

Eddie
09-01-12, 16:28
βασιλη για γυναικα δεν θα το προτεινα...
για αλλη ωρα της μερας δεκτο...εννοειται αλλα και παλι θελει προσοχη το φυστικοβουτυρο...

πολυ καλο αλλααα με μετρο...και οχι,παλι δεν θα το προτεινα ειδικα σε γυναικα για το βραδυ...πολυ επιβαρυντικο κ για ποιο λογο?
ντε και καλα πια με αυτα τα λιπαρα το βραδυ....ας μην κολλαμε στις λεπτομερειες τοσο!;)

Οκ..ισως εχεις δικιο που αναφερεσαι σε γυναικες γιατι δε ξερω για ποσοτητες.Αλλα για αντρες πχ που κανουν ογκο και εχουν πανω κατω 1γρ λιπαρα/κιλο ΣΒ που σε μενα σημαινει 100γρ λιπαρα δηλαδη..ε οσο να ναι το φυστικοβουτυρο ειναι μια πολυ καλη πηγη,γιατι καλα τα ελαιολαδα,καλα τα ψαρια αλλα τοσα γραμμαρια υγιεινα δε μαζευονται.


συμφωνω με τη master απο πανω.εβγαλα κ γιαουρτια κ φυστικοβουτηρα απο το βραδυνο μ κ καρυδια κ ολα.ενα ζελε τρωω χωρις ζαχαρη(10-20 θερμιδες) και πινω ενα κακαο σκετο(πολυ μπροστα) δεν ειδα κ καμια διαφορα.εκτος στις θερμιδες.π τις κατανεμω πιο εξυπνα με αυτο το τροπο.για μενα το βραδυ γιαννα βαλε στο γιαουρτι 1 κουταλια σουπας καθαρο κακαο.20 θερμιδες δινει και δινει απιστευτη γευση.και βαλε μεσα και 5-10 φουντουκια η αμυγδαλα η καρυδια.καλα και παραπανω βαζεις 2 γρ το ενα ειναι χοντρικα...αλλα γιαουρτι κακαο φουντουκια ειναι σα να τρως μερεντα.πολυ ωραιο.σορυ για το οφ τοπικ

Εσυ ρε μαεστρο που μου μαγειρευεις σαν τον μαμαλακη με τις μαγιονεζες και τις κρεμες γαλακτος και τους πυργους με τα μπισκοτα παπαδοπουλου..σε πειραξε το φυστικοβουτυρο και ποσο μαλλον το γιαουρτι στη διατροφη σου?Και επειδη το εβγαλες δηλαδη τι διαφορα περιμενες να δεις,να χασεις μυικη μαζα ας πουμε..?Το παν για μενα σε μια διατροφη ββ ειναι να τρως καθαρα και οσο το δυνατον μεγαλυτερες ποσοτητες (συνολικα μεσα στη μερα) απο μακροσυστατικα χωρις να υπερβαινεις τα ορια.Εμενα δε μου λεει κατι αν ολη τη μερα μου τρως τα γκουρμε σου και για να μη ξεπερασεις τις θερμιδες σου μου τρως αντι για γιαουρτι με ξηροκαρπια το βραδυ ζελε και κακαο. :toast:

tolis93
09-01-12, 16:30
μαγιονεζα κ κρεμα γαλακτος εχω να βαλω σε φαγητο....ουυυυυ...ε αφου δε βλεπω διαφορες γιατι να το βαλω η να το βγαλω?κ να μην αυξησω πχ πρωτεινη πριν η μετα τη προπονηση? αυτο εννοω βασιλη.χρονια πολλα κιολας αν κ καθυστερημενα...

gym
09-01-12, 17:00
Οκ..ισως εχεις δικιο που αναφερεσαι σε γυναικες γιατι δε ξερω για ποσοτητες.Αλλα για αντρες πχ που κανουν ογκο και εχουν πανω κατω 1γρ λιπαρα/κιλο ΣΒ που σε μενα σημαινει 100γρ λιπαρα δηλαδη..ε οσο να ναι το φυστικοβουτυρο ειναι μια πολυ καλη πηγη,γιατι καλα τα ελαιολαδα,καλα τα ψαρια αλλα τοσα γραμμαρια υγιεινα δε μαζευονται.

αυτο ακριβως μπιλ!:thumbup:
και παλι αν ρωτας εμενα θα σου πω οχι για φυστικοβουτυρο εκτος κ αν εισαι κανενας εκτομορφος κ βαζεις με τα χιλια ζορια...

το φυστικοβουτυρο εχει πολυυυ πραμα μεσα εκτος κ αν το φτιαχνεις μονος σου με καθαρα φυστικια αναλατα κ λαδι ελαχιστο...

εχω φτιαξει,ειναι τελειως διαφορετικο σε γευση απο του εμποριου γιατι ειναι φυσικο κ καθαρο(νιωθεις το καθαρο φυστικι)...;)

Εσυ ρε μαεστρο που μου μαγειρευεις σαν τον μαμαλακη με τις μαγιονεζες και τις κρεμες γαλακτος και τους πυργους με τα μπισκοτα παπαδοπουλου..σε πειραξε το φυστικοβουτυρο και ποσο μαλλον το γιαουρτι στη διατροφη σου?Και επειδη το εβγαλες δηλαδη τι διαφορα περιμενες να δεις,να χασεις μυικη μαζα ας πουμε..?Το παν για μενα σε μια διατροφη ββ ειναι να τρως καθαρα και οσο το δυνατον μεγαλυτερες ποσοτητες (συνολικα μεσα στη μερα) απο μακροσυστατικα χωρις να υπερβαινεις τα ορια.Εμενα δε μου λεει κατι αν ολη τη μερα μου τρως τα γκουρμε σου και για να μη ξεπερασεις τις θερμιδες σου μου τρως αντι για γιαουρτι με ξηροκαρπια το βραδυ ζελε και κακαο. :toast:

τι το αρπαζεις καλε το μαμαλακη...?ε συγνωμη τον τολαρα ηθελα να πω...:green:

κοιτα,αν συνηθισουν ομως ολοι αυτοι βασιλη που τρωνε φυστικοβουτηρα κ καθαρααααααα οπως λες(καθαρα λεω ε...καθαρα ειπαα εεεε :green:)
στον ογκο,τοτε στη γραμμωση θα τρεχουν κ δεν θα φτανουν γιατι θα τους λειπει πολυ αυτο το ατιμο το φυστικοβουτηρο...;):P
ειναι κ αυτο ενα θεμα...ειναι μια συνηθεια...καθε μερα φυστικοβουτηρο...απαπα....:green:

εγω τελος ξαναλεω...θα προτεινα κατι αλλο για βραδυ κ οχι φυστικοβουτηρο εκτος απο την περιπτωση του εκτο....:toast:

Eddie
09-01-12, 17:10
τι το αρπαζεις καλε το μαμαλακη...?ε συγνωμη τον τολαρα ηθελα να πω...:green:

κοιτα,αν συνηθισουν ομως ολοι αυτοι βασιλη που τρωνε φυστικοβουτηρα κ καθαρααααααα οπως λες(καθαρα λεω ε...καθαρα ειπαα εεεε :green:)
στον ογκο,τοτε στη γραμμωση θα τρεχουν κ δεν θα φτανουν γιατι θα τους λειπει πολυ αυτο το ατιμο το φυστικοβουτηρο...;):P
ειναι κ αυτο ενα θεμα...ειναι μια συνηθεια...καθε μερα φυστικοβουτηρο...απαπα....:green:

εγω τελος ξαναλεω...θα προτεινα κατι αλλο για βραδυ κ οχι φυστικοβουτηρο εκτος απο την περιπτωση του εκτο....:toast:

Bρε δε τον αρπαζω το μαμαλακη..κουβεντα κανουμε :green:

Εμενα δε μου ελειψε στη γραμμωση Ελενη..ισως στην αρχη λιγο,αλλα φαντασου οτι εχω και μεγαλο ερωτα με το φυστικοβουτυρο και ειχα να φαω 7 μηνες,απ τη στιγμη που ξεκινησα γραμμωση μεχρι που τελειωσα τη συντηρηση.Και τωρα εννοειται δε τρωω καθε μερα..κι αυτο επειδη ειμαι σιγουρος οτι οι θερμιδες που παιρνω ειναι ηδη αρκετες,απλα το βαζω καμια μερα που θα κανω 4 αντι για 5 γευματα πχ και ξερω οτι με παιρνει απο αποψη θερμιδων.Τεσπα,ο καθενας οπως βολευεται.. :toast:

gym
09-01-12, 17:13
Bρε δε τον αρπαζω το μαμαλακη..κουβεντα κανουμε :green:

Εμενα δε μου ελειψε στη γραμμωση Ελενη..ισως στην αρχη λιγο,αλλα φαντασου οτι εχω και μεγαλο ερωτα με το φυστικοβουτυρο και ειχα να φαω 7 μηνες,απ τη στιγμη που ξεκινησα γραμμωση μεχρι που τελειωσα τη συντηρηση.Και τωρα εννοειται δε τρωω καθε μερα..κι αυτο επειδη ειμαι σιγουρος οτι οι θερμιδες που παιρνω ειναι ηδη αρκετες,απλα το βαζω καμια μερα που θα κανω 4 αντι για 5 γευματα πχ και ξερω οτι με παιρνει απο αποψη θερμιδων.Τεσπα,ο καθενας οπως βολευεται.. :toast:

εχεις ενα point εδω βασιλη...απλα λεω προσοχη γιατι με το ατιμο ευκολα ξεφευγεις!:toast:

rey1989
09-01-12, 18:07
εγω τελος ξαναλεω...θα προτεινα κατι αλλο για βραδυ κ οχι φυστικοβουτηρο εκτος απο την περιπτωση του εκτο....:toast:

γιατι τι κακό έχει το φυστικοβούτυρο ? (εκτός αν λες οχι για βράδυ μονο) :unsure:
εγώ θέλω να χάσω λίπος και έχω στο πρωινό μου 30γρ σπιτικο φυστικοβούτυρο πάντως :turtle:
(και που να ακούσω τίποτα απόψεις οτι πρέπει να το βγάλω .. κ εχω στοκάρει 2 κιλά φιστίκι :shock:)

tolis93
09-01-12, 21:38
γιατι τι κακό έχει το φυστικοβούτυρο ? (εκτός αν λες οχι για βράδυ μονο) :unsure:
εγώ θέλω να χάσω λίπος και έχω στο πρωινό μου 30γρ σπιτικο φυστικοβούτυρο πάντως :turtle:
(και που να ακούσω τίποτα απόψεις οτι πρέπει να το βγάλω .. κ εχω στοκάρει 2 κιλά φιστίκι :shock:)

δεν υπαρχει αυτο.απο τη στιγμη π μια τροφη ειναι οκ. εχει να κανει με το τι τρως μεσα στη μερα.οχι με το τι τρως αν ειναι οκ αυτα π τρως.

gym
09-01-12, 21:39
γιατι τι κακό έχει το φυστικοβούτυρο ? (εκτός αν λες οχι για βράδυ μονο) :unsure:
εγώ θέλω να χάσω λίπος και έχω στο πρωινό μου 30γρ σπιτικο φυστικοβούτυρο πάντως :turtle:
(και που να ακούσω τίποτα απόψεις οτι πρέπει να το βγάλω .. κ εχω στοκάρει 2 κιλά φιστίκι :shock:)

για βραδυ λεω καλε πια!που πανικοβληθηκες εσυ μετα 2 κιλα φυστικι!:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

Gianna
09-01-12, 22:50
Α, προκλήθηκε σύρραξη βλέπω με το φιστικοβούτυρο!!! (έτσι είναι το άτιμο, σου δημιουργεί έντονα συναισθήματα:green:).
Βασιλή, όντως σκέτο είναι πολύ ωραίο και έτσι εκτιμάς τη γεύση του. Συμπέρασμα (για μένα τουλάχιστον): δεν παίζει για βράδυ, εξάλλου επειδή δεν πάει με το γιαούρτι και σχεδόν πάντα τρώω γιαούρτι το βράδυ, εξορίζεται, γιατί αν αρχίσω να το αλείφω σε ψωμιά εκείνη την ώρα, ζήτω που καήκαμε:porc: Βασικά μάλλον έβαλα έναν....δαίμονα μες στο σπίτι μου, αλλά θα αντιστέκομαι και θα το χρησιμοποιώ με σύνεση (κυρία πάντα:turtle:) σε κανα πρωϊνό.

Gianna
09-01-12, 22:51
δεν υπαρχει αυτο.απο τη στιγμη π μια τροφη ειναι οκ. εχει να κανει με το τι τρως μεσα στη μερα.οχι με το τι τρως αν ειναι οκ αυτα π τρως.

:thumbup:

rey1989
10-01-12, 00:57
για βραδυ λεω καλε πια!που πανικοβληθηκες εσυ μετα 2 κιλα φυστικι!:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

α ωραία ! :thumbup:
οχι τίποτα άλλο αλλά τα ξεφλούδισα ένα ένα με το χέρι κ ήταν απελπιστικό :shock:

πάντως το αποτέλεσμα αξίζει :green::turtle:

Gianna
13-01-12, 01:34
συμφωνω με τη master απο πανω.εβγαλα κ γιαουρτια κ φυστικοβουτηρα απο το βραδυνο μ κ καρυδια κ ολα.ενα ζελε τρωω χωρις ζαχαρη(10-20 θερμιδες) και πινω ενα κακαο σκετο(πολυ μπροστα) δεν ειδα κ καμια διαφορα.εκτος στις θερμιδες.π τις κατανεμω πιο εξυπνα με αυτο το τροπο.για μενα το βραδυ γιαννα βαλε στο γιαουρτι 1 κουταλια σουπας καθαρο κακαο.20 θερμιδες δινει και δινει απιστευτη γευση.και βαλε μεσα και 5-10 φουντουκια η αμυγδαλα η καρυδια.καλα και παραπανω βαζεις 2 γρ το ενα ειναι χοντρικα...αλλα γιαουρτι κακαο φουντουκια ειναι σα να τρως μερεντα.πολυ ωραιο.σορυ για το οφ τοπικ

Σήμερα το βράδυ το δοκίμασα: 1 κ.γ. κακάο και 6 - 7 φουντούκια στο γιαούρτι, ωραίο ήταν, αλλά όχι τόσο όσο περίμενα, ίσως επειδή το γαούρτι ήταν 0%. Μάλλον με λίγο γλυκαντικό θα καταλάβαινα γεύση. Νομίζω ότι ο συνδυασμός ταχίνι - αμύγδαλα - πίτουρο βρώμης - κανέλλα είναι για μένα το κορυφαίο στο γιαούρτι!

CapoFighter
14-01-12, 23:53
Φυστικοβουτυρο....Οταν εκανα ποδηλατο μεσα στην πολη(θεσσαλονικη) επι ωρες, καθε μερα μια και δυο φορες την μερα τρελαινομουνα.Κατεβαζα μαζι με ψωμι χωρις κανενα δισταγμο, ειχα μπροστα μου το κουτακι με το φυστικοβουτυρο και μια φρατζολα ψωμι και...παρε -δωσε -παρε-δωσε....Μου ειχε λειψει το ατιμο μεχρι που βρηκα ενα κουτακι κρυμενο μεσα στις κατσαρολες στα ραφια (πως βρεθηκε εκει δεν ξερω?!?) και δοκιμασα πανω σε 2-3 φεταρες ψωμι.Μετα καταλαβα οτι ηταν απο Βουλγαρια και λυπηθηκα τον οργανισμο μου γιατι δεν ξερω και γω τι καρβουνοβουτηρα εβαλα μεσα μου... (δεν παιζει ρολο το απο που προερχεται απλα το λεω γιατι δεν καταλαβαινα τι ελεγε)

exkaliber
23-03-12, 17:38
ξερετε κανενα καλο φυστικοβουτηρο?
απο Ελλαδα ε?!?!?!:green:

εγω παιρνω το daltons to smooth,αλλα δεν λεει θρεπτικα συσταικα και μου την σπαει:bbbiceps:

tolis93
23-03-12, 17:40
ξερετε κανενα καλο φυστικοβουτηρο?
απο Ελλαδα ε?!?!?!:green:

εγω παιρνω το daltons to smooth,αλλα δεν λεει θρεπτικα συσταικα και μου την σπαει:bbbiceps:

100 γρ φυστικια 10 γρ ελαιολαδο κ στο μπλεντερ να νιωσει. το καλυτερο απο ολα. αν το θες γλυκο βαλε ζαχαρινη σε σκονη.αν το θες αρμυρουτσικο λιγο παπρικα κ ειναι τζετ. κ βγαινει το ιδιο smooth με του εμποριου απλα θελει αρκετη ωρα χτυπημα

exkaliber
23-03-12, 17:47
ρε αφου ξερεις οτι βαριεμαι:green:
και μεχρι να παρω απο μιπ θελω κατι να πορευομαι:green:

tolis93
23-03-12, 17:50
ρε αφου ξερεις οτι βαριεμαι:green:
και μεχρι να παρω απο μιπ θελω κατι να πορευομαι:green:

καλα ρε πλακα μ κανεις?:green::green: 5 λεπτα δουλεια ειναι ολη κ ολη:green::green: αμα σ πω οτι παιζουν κ 2 κιλα φυστικια με 7 ευρω κ σ ρχονται 2 κιλα φυστικοβουτηρο χοντρικα 9 ευρω με λαδι ζαχαρινη κτλπ μεσα...πες μ μετα αν θα πας να παριες με 4 ευρω τα 400 γρ:green:

exkaliber
23-03-12, 17:56
:idea:
θα παω στην διαχειρηστρια να μου το κανει


τι φυστικια να παρω? ποση ζαχαρινη ή παπρικα να βαλουμε?
10γρ λαδι ειναι μια μεγαλη κουταλια της σουπας

tolis93
23-03-12, 23:49
ρε αφου ξερεις οτι βαριεμαι:green:
και μεχρι να παρω απο μιπ θελω κατι να πορευομαι:green:

καλα ρε πλακα μ κανεις?:green::green: 5 λεπτα δουλεια ειναι ολη κ ολη:green::green: αμα σ πω οτι παιζουν κ 2 κιλα φυστικια με 7 ευρω κ σ ρχονται 2 κιλα φυστικοβουτηρο χοντρικα 9 ευρω με λαδι ζαχαρινη κτλπ μεσα...πες μ μετα αν θα πας να παριες με 4 ευρω τα 400 γρ:green:

tolis93
23-03-12, 23:50
:idea:
θα παω στην διαχειρηστρια να μου το κανει


τι φυστικια να παρω? ποση ζαχαρινη ή παπρικα να βαλουμε?
10γρ λαδι ειναι μια μεγαλη κουταλια της σουπας

οτι φυστικικακι θελεις.ζαχαρινη κ παπρικα αναλογα ποσο γλυκο το θες.εγω βαζω 2-3 κ σουπας μεσα.κ λαδι τοσο ανα 100 γρ 1 κ σουπας

nicknick
25-03-12, 02:10
Ερωτηση : Αν βαλω 100 γραμμαρια φυστικια αιγινης αναλατα μαζι με λαδι οπως λεει ο τολης και λιγο στεβια παιζει να βγει καλο??
Το εχει κανει κανεις γιατι νομιζω οτι θα βγει ππολυ καλο αλλα για ψιλογλυκο στυλ.

tolis93
25-03-12, 02:44
Ερωτηση : Αν βαλω 100 γραμμαρια φυστικια αιγινης αναλατα μαζι με λαδι οπως λεει ο τολης και λιγο στεβια παιζει να βγει καλο??
Το εχει κανει κανεις γιατι νομιζω οτι θα βγει ππολυ καλο αλλα για ψιλογλυκο στυλ.

το λεω.αρα το εχω κανει.κ τα reviews ειναι εξισου καλα.οποτε ναι λεει;)

nicknick
26-03-12, 01:41
Τολη να σε ρωτησω ρε φιλε για να μην παει χαμενο. Καλυτερα να χτυπησω ολα μαζι στο multi ή πρωτα τα φυστικια μεχρι να γινουν σκονη και μετα να βαλω λαδι? γιατι εχω την εντυπωση πως αν τα βαλω ολα μαζι δεν θα βγει ομογενοποιημενο το μιγμα

Επισης αν το βαλεις και το κλεισεισς σε ενα μπολ φανταζομαι κραταει πολυ καιρο και δεν αλοιωνεται η γευση του καθολου ετσι??

CapoFighter
26-03-12, 02:02
Τολη να σε ρωτησω ρε φιλε για να μην παει χαμενο. Καλυτερα να χτυπησω ολα μαζι στο multi ή πρωτα τα φυστικια μεχρι να γινουν σκονη και μετα να βαλω λαδι? γιατι εχω την εντυπωση πως αν τα βαλω ολα μαζι δεν θα βγει ομογενοποιημενο το μιγμα

Επισης αν το βαλεις και το κλεισεισς σε ενα μπολ φανταζομαι κραταει πολυ καιρο και δεν αλοιωνεται η γευση του καθολου ετσι??

Αν σε ενδιαφερει και μια αλλη γνωμη εκτος του Τολη τοτε καλυτερα χτυπα πρωτα τα φυστικα μεχρι να βγαλουν το δικο τους λαδι και μετα να προσθεσεις το δικο σου αλλιως αν τα βαλεις ολα μαζι θα εχεις κομματακια μεσα στο μιγμα και δεν θα ειναι soft.

nicknick
26-03-12, 02:45
Σωστος φιλε capo εχεις δικιο και ασφαλως με ενδιαφερουν οι γνωμες ολων :)

tolis93
26-03-12, 15:09
νικνικ κραταει στο ψυγειο αρκετο καιρο κ σε βαζο σε ντουλαπακι κραταει 1μισι βδομαδα με 2 χοντρικα. δεν εχει τοση σημασια να τα χτυπησεις κ μετα βαλεις λαδι η βαλεις ολα τα υλικα μαζι κ μετα τα χτυπησεις.σημασια εχει ποση ωρα θα τα χτυπησεις.για να γινει smoothie θελει αρκετη ωρα.δλδ 3-4-5 λεπτα κ καπου ενδιαμεσα να τα κουνησεις για να ανακατευτουν καλυτερα. αν το θες πιο crunchy θελει λιγοτερη ωρα.αυτο ειν ολο

sifounas1
27-03-12, 22:58
καλο αρθρο αν και εχω δεν πολυ τρωω φυστικοβουτιρο......μονο αμα αλειψω σε καμια φετα ........αλλα για πρωινο νομιζω ειναι καλο............

Bellerophont
27-06-12, 00:08
Διαβάσα σε πολλά ξένα forums ως πολύ καλή επιλογή για βραδυνό 1 κεσεδάκι cottage cheese με μια κγ φυστικοβούτηρο. Έχει κανείς άποψη πάνω σε αυτό?

billy89
27-06-12, 00:14
Είναι στη λογική του "καζείνη + λίπος για να καθυστερήσει τη χώνεψη στο τελευταίο γεύμα πριν τον ύπνο".

kitesurfer
01-07-13, 21:41
εγω βρηκα παιδια το καλυτερο γευστικα και βιο....
http://www.bachari.gr

s0fia
17-10-13, 19:32
Βρηκα φυστικοβουτυρο μονο απο φυστικια χωρις αλλα συστατικα στο εν καρπω στη θεσσαλονικη....300 gr 2.50 ευρω!

billy89
17-10-13, 19:44
Που είναι αυτό πες λίγο περιοχή!

edit - Το βρήκα Εγνατίας 12 δίπλα στο σπίτι μου! Να σαι καλά - θα πάω αύριο να τους σηκώσω την παραγωγή!

Mikekan
17-10-13, 23:07
Προσωπικά τρώω το Calve, κάθε βράδυ περίπου 25γρ μαζί με γιαούρτι και είναι εξαιρετικό και σε κρατάει χορτάτο όλο το βράδυ.

s0fia
18-10-13, 12:28
Που είναι αυτό πες λίγο περιοχή!

edit - Το βρήκα Εγνατίας 12 δίπλα στο σπίτι μου! Να σαι καλά - θα πάω αύριο να τους σηκώσω την παραγωγή!

Εν καρπω εχει πολλα σε ολη τη θεσσαλονικη!!Μην τους το τελειωσεις οοοολο!!!θελω κι εγω :D
Απο οτι ειδα εχει και φουντουκοβουτυρο και αμυγδαλοβουτυρο :D

stef25
18-10-13, 12:59
Προσωπικά τρώω το Calve, κάθε βράδυ περίπου 25γρ μαζί με γιαούρτι και είναι εξαιρετικό και σε κρατάει χορτάτο όλο το βράδυ.

Θα συμφωνήσω Mike ότι είναι εξαιρετικό, αλλά η τιμή του είναι λίγο τσιμπημένη...Κοντά στα 5ευρώ το βαζάκι...:(

Mikekan
18-10-13, 13:02
Nαι είναι λίγο τσιμπημένο δυστυχώς αλλά έχει τα καλύτερα macros από αυτά που τα υπόλοιπα που έχω βρει.

billy89
18-10-13, 13:07
Που το βρίσκεις αυτό? Έχει μέσα αλάτι?

Mikekan
18-10-13, 13:10
Στο Βασιλόπουλο.

Eλάχιστο αλάτι και ζάχαρη, δυστυχώς δεν μπορώ να βρω την ετικέτα.

stef25
18-10-13, 13:17
Και στο Carrefur έχει....

Redragon7
18-10-13, 13:57
Προσέξτε λίγο τις ετικέτες, το Calve έχει κάμποσες αηδίες με αποκορύφωμα Hydrogenated Oils.
Δεν λέω, πολύ νόστιμο αλλά....

spartan77
18-10-13, 14:15
εγώ πάλι επειδή είμαι φάν στο φυστικοβούτυρο φτιάχνω μόνος μου με φυστίκια-ελαιόλαδο-δεξτρόζη και είμαι πολύ χάπη μαν:green:


εντιτ: παίρνω που και που από βότανο επειδή έχει κάτι τρελές γευσεις σοκολατας -κανελλας κλπ και αξιζει να το δοκιμάσετε :thumbup:

αλλα για μενα το home-made ειναι τελικα το καλυτερο....

liveris
18-10-13, 14:27
α ρε σειρα! :thumbup:

psonara
18-10-13, 16:33
Που το βρίσκεις αυτό? Έχει μέσα αλάτι?

κι εγω το calve παιρνω αλλα το μαλακο οχι το τραγανο!ειναι εξαιρετικο και το τιμω καθημερινα σε μεγαλη ποσοτητα!;)
δεν εχει ζαχαρη!;);)

liveris
18-10-13, 17:39
εγω παιρνω το skippy το θεωρω κπιο ωραιο απο το calve..

billy89
18-10-13, 18:37
^ Αυτό το έπαιρνα κι εγώ πριν καιρό απ τα καρφούρ. Φοβερή γεύση αλλά... πέραν του ότι είναι πανάκριβο φαίνεται ότι έχει πρόσθετα που του δίνουν αυτή την ωραία γεύση και αλάτι σε μεγάλη ποσότητα - γι αυτό το έκοψα κιόλας.

just chris
19-10-13, 17:47
αυτα δεν ειναι φυστικοβουτυρα,αυτα ειναι προσθετα με λιγο φυστικι.
να παιρνετε αυτα που ειναι ΜΟΝΟ φυστικι ψημενο μεσα κ τιποτε αλλο.
συνηθως εως ποτε δεν υπαρχουν στα σουπερ μαρκετ,σε καταστημα με βιολογικα
ομως βρισκεις.

Fan
26-10-13, 11:43
Εγώ φτιάχνω μόνη μου και γίνεται τέλειο! :P Απλά βάζω μερικά φιστίκια ανάλατα στο multi και τα χτυπάω μέχρι να βγάλουν τα φυσικά στους έλαια και να γίνουν κρεμούλα.(Προσοχή μόνο με το multi σας γιατί μπορεί να υπερθερμανθεί και να σας χαλάσει.Χτυπήστε τα με διαλείμματα).Η γεύση του είναι φοβερή, δεν έχει συντηρητικά, είναι εντελώς φυσικό και μπορώ να ελέγχω και τις θερμίδες που καταναλώνω.Τώρα αν κάποιος το θέλει λίγο πιο αλμυρό μπορεί να ανακατέψει και μερικά αλατισμένα φιστίκια μαζί με τα ανάλατα.

SkillBill
01-11-13, 14:07
φυστικια αιγινης λες εσυ?η αραπικο?ψημενα η αψητα τα βαζεις?γιατι ειδα πολλες συνταγες!

SkillBill
01-11-13, 14:32
δεν μπορω να κανω επεξεργασια πια,μολις εφτιαξα με αραπικο αναλατο ψημενο,ελαχιστο ελαιολαδο (επειδη εχει εντονη γευση) και στεβια,τρομερη γευση :shock:

chris87
08-11-13, 21:41
Παιδια εγω τρωω φυστικοβουτυρο σερρων,ειναι αγνο,χωρις προσθετα και ζαχαρη,υστερει σε γευση σε σχεση με calve και κατι αλλες αμερικανιες,αλλα ειναι ποιοτικο..στη αθηνα το εχω βρει στο κολωνακι και στη νεα φιλαδελφεια,στα 4€!εχουν και σελιδα στ facebook.

just chris
08-11-13, 21:45
φυστικοβουτυρο να κανετε μονοι σας οπως εκανε ο φιλος παραπανω.στο μουλτι ψημενο αναλατο φυστικι με λιγο ελαιολαδο.χτυπημα καμποση ωρα με διαλειματα για να μην καει το μουλτι,μεχρι να γινει πολτος υδαρος.

FoTiS3
23-12-13, 13:53
εγω εχω μηχανημα που το λενε food processor με πολυ δυνατο μοτερ...βαζω μισο κιλο φυστικια και σε πεντε λεπτα γινονται κρεμα...ουτε λαδι ουτε τιποτα...;)

FoTiS3
23-12-13, 13:54
α και κατι ακομα...μηπως ειναι καλυτερα να βαζουμε ωμα φυστικια γιατι με το ψησιμο τα "καλα" λιπαρα γινονται "κακα"?? ή δεν ισχύει αυτό??:unsure:

Eddie
23-12-13, 16:33
Με το τηγανισμα γινεται αυτο,και αφορα το ιδιο το λαδι..+ οτι μερικα θρεπτικα συστατικα ισως χαθουν λογο της μεγαλης θερμοκρασιας,αλλα τα λιπαρα απο "καλα" να γινουν "κακα" δε νομιζω οτι ισχυει.

FoTiS3
23-12-13, 17:05
Με το τηγανισμα γινεται αυτο,και αφορα το ιδιο το λαδι..+ οτι μερικα θρεπτικα συστατικα ισως χαθουν λογο της μεγαλης θερμοκρασιας,αλλα τα λιπαρα απο "καλα" να γινουν "κακα" δε νομιζω οτι ισχυει.

οποτε ειτε ωμα ειτε ψημενα το ειναι ειναι λογικα??

Eddie
23-12-13, 22:17
Ετσι :thumbup:

dio32
24-12-13, 12:33
φυστικοβουτηρο απο mp η bp απλα μουρλια οποτε περνω πρωτεινη τσιμπαω και 4 τεμαχια απο εκει.
αλη εναλλακτικη απο το βοτανο που εχει οργανικο.

paularas
02-01-14, 23:11
α και κατι ακομα...μηπως ειναι καλυτερα να βαζουμε ωμα φυστικια γιατι με το ψησιμο τα "καλα" λιπαρα γινονται "κακα"?? ή δεν ισχύει αυτό??:unsure:

απο το calobonga που τσεκαρα σε ολους τους ξηρους καρπους που ψηνονται ανεβαινουν ελαχιστα τα κορεσμενα...εγω που εκανα εβαλα σησαμελαιο και εγινε αρκετα καλο ...

6pack
07-10-14, 15:35
Ξερετε που μπορω να προμηθευτω φυσικο φυστικοβουτυρο(natural peanut butter) στην Ελλαδα?

sailim
31-03-15, 09:41
Πως, ενω τονιζουμε να επιλεγουμε ωμους ξηρους καρπους, σε σχεση με τους ψημένους, στο φυστικοβούτυρο δεν υπαρχει θεμα; ....μιας κ αποτελείται απο ψημένα φυστίκια

psonara
02-04-15, 08:31
Καλημερα κ καλο μηνα.
Γνωριζει καποιος αν υπαρχει φυσικο φυστικοβουτυρο χωρις αλατι κ ζαχαρη;
Κ βιολογικο να ειναι.
Μην μου πειτε να φτιαξω..δεν το χω..
Μιλαω για ετοιμο.
Ευχαριστω:-)

daddids
02-04-15, 10:52
Εγω παιρνω 100% φυστικοβουτυρο χωρις αλατι η ζαχαρη, 2 διαφορετικα για την ακριβεια.
Το ενα ειναι χυμα απο το Εν Καρπω ( Θεσσαλονικη, δεν ξερω για αλλες πολεις ), το αλλο ειναι ενα Σερραικης παραγωγης.

Αν ψαξεις σε ξηροκαρπαδικο θα βρεις!

Metalhead|T|
02-04-15, 12:45
Καλημερα κ καλο μηνα.
Γνωριζει καποιος αν υπαρχει φυσικο φυστικοβουτυρο χωρις αλατι κ ζαχαρη;
Κ βιολογικο να ειναι.
Μην μου πειτε να φτιαξω..δεν το χω..
Μιλαω για ετοιμο.
Ευχαριστω:-)

θέλεις να ειναι ολα τα στοιχεία μηδενικα ή εννοεις οσο το δυνατό χαμηλότερες τιμες...

πχ στα 100γρ προιόντως να εχει 53 λιπαρα,αρα στα 10γρ 5 κ.ο.κ....ετσι κάτι γινεται..γιατι εκ του φυσικου ειναι λιπαρό σκευασμα...


απο όσο θυμάμαι στο ΒΟΤΑΝΟ επαιζαν πάρα πολλές παραλλαγές φυστικοβουτυρου ...επισης ο Αθλητής (και η γνωστή αλυσίδα) φερνουν ενα που λεγεται PURE PEANUT BUTTER(pure superfoods) το οποιο εχει σχετικα καλες τιμες σε μικρες ποσοτητες, ...απο κει και πέρα..μονο σε καταστήματα με βιολογικά αν βρείς κατι...

ΥΓ 1 υπαρχει και το CALVE απο το σουπερμαρκετ αλλα δε θυμαμαι τα στοιχεια του (δυστηχώς δεν φαιρνουμε το CALVE LIGHT ελλαδα)


ΥΓ 2 αλλα και πάλι..μην το κάνεις τοσο τραγικό να το φτιάξεις μονη σου...δεν ειναι και κανα κατόρθωμα :P

psonara
03-04-15, 08:12
Εγω παιρνω 100% φυστικοβουτυρο χωρις αλατι η ζαχαρη, 2 διαφορετικα για την ακριβεια.
Το ενα ειναι χυμα απο το Εν Καρπω ( Θεσσαλονικη, δεν ξερω για αλλες πολεις ), το αλλο ειναι ενα Σερραικης παραγωγης.

Αν ψαξεις σε ξηροκαρπαδικο θα βρεις!

κι εγω κατι τετοιο ψαχνω..χωρις αλατι κ χωρις ζαχαρη.
Μεχρι τωρα επαιρνα το calve,αλλα εχει αρκετο αλατι κ θελω να το αλλαξω.
Μενω επαρχια κ δεν υπαρχει σε μαγαζι με ξηροκαρπια.
Ειδα στο διαδικτυο καποια βιολογικα..biona,ενα σερραικης καταγωγης κτλ
Θα δω αν μπορεσω να παραγγειλω.
Αν καποιος εχει δοκιμασει ας μου πει εταιρεια.

psonara
03-04-15, 08:17
Φιλε μεταλ οπως προειπα μονο ζαχαρη κ αλατι δεν θελω να περιεχει.
Θα ψαξω διαδικτυακα στα βιολογικα.
Ναι το calve light δεν υπαρχει.
Θα δω που θα καταληξω!:-)
Ασχετο καλη επιτυχια στη διαχειριση!:-)

SOLID
03-04-15, 12:08
Καπου το ειχα ξαναγραψει στο θεμα.
Η fa nutrition και η myprotein εχουν του κιλου φυστικοβουτυρο φυσικο χωρις αλατι χωρις τρανς λιπαρα χωρις φοινικελαιο χωρις ζαχαρη.

psonara
04-04-15, 08:06
Σ ευχαριστω solid.το κοιταξα στο διαδικυο κ απο τα συστατικα φαινεται αρκετα καλο σχετικα με αυτα που κυκλοφορουν.
Απο γευση τι λεει;εχεις δοκιμασει;
Το μονο εμποδιο ειναι οτι εχει εδρα χιο.δεν υπαρχει αθηνα;

SOLID
04-04-15, 20:01
Της myprotein δεν το εχω δοκιμασει ποτε αλλα μια χαρα θα ειναι λογικα.Της fa nutrition ειναι το καλυτερο που εχω φαει ΜΑΚΡΑΝ στην ζωη μου.Ειναι smooth σε υφη και ειναι απο ολοκληρα αλεσμενα φυστικια μαζι με τον φλοιο πραγμα που σου δινει συν των αλλων στοιχειων και αλλα καλουδια οπως ρεσβερατρολη.Σε γευση ειναι beyond και το προτεινω ανεπιφυλακτα.Τωρα στην Ελλαδα δεν ξερω τι παιζει δεν μενω Ελλαδα αυτη την στιγμη,το περνω κατευθειαν απο το στομα του λυκου καθως μενω Πολωνια τωρα και η εταιρια ειναι Πολωνικη.Στο νετ σιγουρα θα το βρεις με ενα ψαξιμο,πολλα μαγαζια πλεων την συγκεκριμενη εταιρια την φερνουν στην Ελλαδα και γνωριζω πως εχουν φερει και το φυστικοβουτυρο οπως και το αμυγδαλοβουτυο της ιδιας εταιριας,και βγαζει επισης και απο κασσιους.Κανε μια ψακτικη,αν βρω καποιο λινκ παντως θα το ποσταρω εδω.

ktm620
05-04-15, 12:00
Αυτό που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω δέν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω δοκιμάσει τα περισσότερα του σουπερ-μαρκετ και του mp , και του mp είναι πολύ πολύ καλύτερο και χωρίς καμιά απολύτως προσθήκη - αλλά και όλο το φυστίκι αλεσμένο όπως αναφέρθηκε. - Και η γεύση και η υφή εξαιρετική καθώς δέν γλυκίζει πολύ όπως τα άλλα του εμπορίου αλλά έχει την χαρακτηριστική αυθεντικη γέυση του ψημένου φυστικιού.
Πάντα θα πάρω τουλάχιστον 2 κουβαδάκια - γιατί βγαίνει και σε καλή τιμή ιδίως με τις προσφορές που πάντα κάτι παίζει - όταν παιρνω και την πρωτείνη καθώς με βοήθάει πολύ στο να σταματάω τυχόν λαιμαργίες ή επιθυμία για γλυκό :green:

animal rules
06-04-15, 15:26
εγω παιδια παιρνω καθαρα βιολογικο αλλα απο του εμποριου μου αρεσει το calve ειναι ισπανικο

Sourlas
06-04-15, 17:18
αν έχετε τόσο θέμα με το αλάτι κτλ, φτιάξτε μόνοι σας. είναι π α ν ε ύ κ ο λ ο.
ένα google search να δείτε ποιο σας ταιριάζει, ένα καλό φυστίκι και ένα multi μίξερ. τέλος

psonara
16-04-15, 08:44
Καλημερα.βρηκα ενα πολυ καλο φυστικοβουτυρο σχετικα με τα συστατικα του!
Σε συγκριση με το calve κ αλλα τετοιου ειδους καμια σχεση!
Περιεχει μονο 100% φυστικια αραπικα κ ελαχιστο αλατι!
βεβαια ειναι πιο ρευστο απο τοcalve αλλα πιο υγιεινο!
Βγαινει κ σε κραντσι με ολοκληρα κομματια φυστικιου με τα διδια διαθρεπτικα συστατικα!
Πηρα ηδη 6!
4 απλα κ 2 κραντσι.

konior14
16-04-15, 14:16
Καλημερα.βρηκα ενα πολυ καλο φυστικοβουτυρο σχετικα με τα συστατικα του!
Σε συγκριση με το calve κ αλλα τετοιου ειδους καμια σχεση!
Περιεχει μονο 100% φυστικια αραπικα κ ελαχιστο αλατι!
βεβαια ειναι πιο ρευστο απο τοcalve αλλα πιο υγιεινο!
Βγαινει κ σε κραντσι με ολοκληρα κομματια φυστικιου με τα διδια διαθρεπτικα συστατικα!
Πηρα ηδη 6!
4 απλα κ 2 κραντσι.



ποιάς εταιρίας?

psonara
16-04-15, 20:03
http://www.livingbio.gr/index.php/proionta/865/213/eidika-trofima-diatrofis/P-fystikovoytyro-paragogos-serron-300gr#.VS_rKcUdHIU
μια δοκιμη θα σε πεισει;)

Feth
16-04-15, 20:50
Πως και δεν φτιαχνεται ρε παιδια το δικό σας φυστικοβουτυρο ? Εγω αγοραζω από εδώ 1 ευρω τα 300 γραμμάρια peanuts και τα βαζω στο mixer και μου βγαίνει πολύ περισσοτερη ποσοτητα από αυτή του supermarket και ασφαλως πολύ φθηνοτερα. Σήμερα έκοψα γυρω στα 2 κιλά peanuts :PPP

psonara
17-04-15, 08:35
Σιγουρα αυτο θα ηταν καλυτερο,αλλα εγω δεν το 'χω με την κουζινα!
Αλλωστε ο,τι εχω προσπαθησει,το εχω πεταξει!
Οποτε προτιμω να πληρωνω κατι παραπανω κ να ειμαι σιγουρη για τη γευση του προιοντος!:-)
Για σενα ομως κ για οσους μπορουν,αξιζουν συγχαρητηρια!:-)

Mpekrimeze
18-04-15, 13:51
Πως και δεν φτιαχνεται ρε παιδια το δικό σας φυστικοβουτυρο ? Εγω αγοραζω από εδώ 1 ευρω τα 300 γραμμάρια peanuts και τα βαζω στο mixer και μου βγαίνει πολύ περισσοτερη ποσοτητα από αυτή του supermarket και ασφαλως πολύ φθηνοτερα. Σήμερα έκοψα γυρω στα 2 κιλά peanuts :PPP

Παίρνεις τα κλασικά;Δηλαδή ψημένα και αλατισμένα;Προσθέτεις καθόλου λάδι;
Ψήθηκα να φτιάξω,απ'οτι είδα είναι πολύ εύκολο,μόνο χτύπημα θέλουν στο μπλέντερ για περίπου 3-4 λεπτά.
Θα το εναλλάσσω με το ταχίνι που ήδη χρησιμοποιώ.

Feth
18-04-15, 14:01
Παίρνεις τα κλασικά;Δηλαδή ψημένα και αλατισμένα;Προσθέτεις καθόλου λάδι;
Ψήθηκα να φτιάξω,απ'οτι είδα είναι πολύ εύκολο,μόνο χτύπημα θέλουν στο μπλέντερ για περίπου 3-4 λεπτά.
Θα το εναλλάσσω με το ταχίνι που ήδη χρησιμοποιώ.

Τα ετοιμα παίρνω φιλε τα οποια είναι και αλατισμένα και έχουν λάδι, συνεπώς δεν ρίχνω ουτε λάδι αλλά ουτε και αλάτι, απλά τα βάζω στο μουλτι 500-600 γραμμάρια κάθε φορά, το αφηνω να χτυπήσει για κανα 5λεπτο, και μετα τα βαζω σε βαζακι και ψυγειο. Εγω προσωπικά το βαζω σε γιαουρτι μαζί με βρωμη και 1 scoopaki Πρωτεΐνης, μια χαρα μου φαινεται η γευση του, κολαση ολος αυτος ο συνδυασμος!! Διαφορετικά, μπορείς να πάρεις αψητα και να τα ψησεις απλά θα πρεπει να βάλεις εσύ αλάτι και λάδι.. αν και τα 2 είναι προαιρετικά.:P

Mpekrimeze
18-04-15, 14:27
ΟΚ,ευχαριστώ.
Στο ψυγείο όμως γιατί;
Το άφησες εκτός και αλλοιώθηκε ή προληπτικά;
Το λέω γιατί οι ξηροί καρποί συντηρούνται εκτός, γιατί αυτό στο ψυγείο;

Feth
18-04-15, 14:32
Προσωπικη προτιμηση φίλε, το θέλω να είναι κρυο, μπορείς να το αφήσεις και εκτός δεν νομιζω να τρεχει τιποτα. :D