PDA

Επιστροφή στο Forum : Δισετ- τρισετ κτλ.



chronis
02-02-09, 21:24
Διάβασα στην αρχική σελίδα του site για το δισετ, τρισετ και άλλα.
Συγκεκριμένα με ενδιαφέρουν αυτά που είναι για την ιδια μυική ομάδα. Διάβασα για τους συνδυασμούς των ασκήσεων κάθε ομάδας.Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον. Η απορία μου είναι η εξής. Το άρθρο λεει οτι (για πλάτη παράδειγμα) κάνεις μονόζυγο εμπροσθολαίμιες 7-8 επαναλήψεις (μεχρι να ερθεις σε μυική αστοχία) και στη συνέχεια μπαίνεις κατευθείαν στην κλειστή λαβή με παλάμες προς εμας για άλλες τόσες. Η ερώτησή μου είναι ποσα σετ (δισετ) τέτοια πρέπει να κάνεις για ολοκληρομένη άσκηση και στη συνέχεια του προγράμματος κάνεις πάλι δισετ ή κανονικά τις άλλες ασκήσεις; :oops:

Hurricane38
02-02-09, 22:18
μονοζυγο ανοιχτη λαβη στερνουμ τσινς
με μονοζυγο κλειστη λαβη
με σταυρο
με 90 μοιρες σραγκς----αυτα τα κανεις χωρις διακοπη μεχρι κοπωση
καθεσαι 5 λεπτα και επαναλαμβανεισ την ιδια σειρα ακομα 2 φορες.
Μετα ουτε να το διανοηθεις να ξαναπας για προπονηση πλατης πριν συμπληρωθουν 10 μερες.

chronis
03-02-09, 01:11
Λογικό μου φαίνεται!!!! Thanks για το tip, αλλα δεν ρωτάω αυτό. Μετά απο το πρώτο δισετ πόσα άλλα πρέπει να ακολουθήσουν; Και στη συνέχεια τις υπόλοιπες ασκήσεις για πλάτη, τις πάιζεις σε κανονικά σέτ ή πάλι σε δισετ;
Hurricane38 σε ευχαριστω παντος!!! Ζήτημα αν θα μπορέσω να κουνηθώ μετά απο το σύστημα των ασκήσεων που μου πρότεινες!!! :affraid:

Hurricane38
03-02-09, 01:42
Στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν κανεις δισετ αλλα τετρασετ.
Τωρα αν εσυ θελεις να το σπασεις σε δισετ καντο.
Για την προπονηση αυτη που σου προτεινω παντως θα χρειαστεις 5-6 δισετ.
Εγω παιζω τη σειρα αυτη των 4 ασκησεων ως εξης
μονοζυγο ανοιχτη λαβη στερνουμ τσινς σουπερσετ
με μονοζυγο κλειστη λαβη σουπερσετ
με σταυρο σουπερσετ
με 90 μοιρες σραγκς.

Ξεκουραζομαι κανα 5 λεπτο και μετα κανω το ιδιο αλλες 2 φορες δλδ συνομο 3 φορες

chronis
03-02-09, 15:42
Ακούγεται πολύ δυνατό. Λογικά θα έχει καλά αποτελέσματα αφου πιέζεται τόσο πολύ και ο μυς. Το θέμα είναι οτι θα πρέπει να ξεκουράζεσαι και μετα απο τετοια προπόνηση. Αρα θα μιλάμε για 2 μέρες τουλάχιστον off.

Hurricane38
03-02-09, 17:33
2 μερες?
ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΠΛΑΤΗΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΜΕΡΕΣ

chronis
03-02-09, 23:04
Νόμιζα οτι έκανες πλάκα!!!
Καλά ποιό είναι το πρόγραμμά σου και εχεις τόσες μέρες για πλάτη για παράδειγμα!!!

Hurricane38
04-02-09, 23:19
Οτι προγραμμα και να κανεις για τις αλλες μυικες ομαδες,αν ακολουθησεις αυτο το προγραμμα για πλατη θα πρεπει να ξανακανεις πλατη μετα απο 10 μερες οποτε ειναι 3 προπονησεις το μηνα.