PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως μπορώ να αυξήσω τα κιλά μου στα πόδια.



panosdent
29-04-17, 00:46
Καλησπέρα στην παρέα, εδω και αρκετό καιρό ασχολούμαι με το powerlifting και τις ολυμπιακες άρσεις, ωστόσο εδώ και αρκετό καιρό μένω κολλημένος στα μεγιστα φορτία που σηκώνω. Πχ back squat 105, ζετε 90 κιλά αρασέ 70.

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει και να μπορεί να μου προτείνει εναλλακτικές ασκήσεις για ενδυνάμωση καθώς και επαναλήψεις σετακια κτλ όπως και το πόσο συχνά θα πρέπει να κάνω και ποτέ στο περίπου θα δω κάποια βελτίωση.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

beefmeup
02-05-17, 18:16
υπαρχουν διαφορα προγραμματα δυναμης που βοηθουν σε τετοιες καταστασεις, εχει δοκιμασει κανενα?

panosdent
02-05-17, 18:49
υπαρχουν διαφορα προγραμματα δυναμης που βοηθουν σε τετοιες καταστασεις, εχει δοκιμασει κανενα?


Οχι φίλε μου μηπως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που θα μπορούσες να μου παραθέσεις ή κάποιο link?

billy89
02-05-17, 19:03
Τι πρόγραμμα κανεις αυτη τη στιγμή?

Επισης 105 καθισμα για ποσες επαναλήψεις?

Deadlift τι νούμερα εχεις?

Και τελος τι σωματικό βάρος εχεις?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

panosdent
02-05-17, 19:21
υπαρχουν διαφορα προγραμματα δυναμης που βοηθουν σε τετοιες καταστασεις, εχει δοκιμασει κανενα?


Τι πρόγραμμα κανεις αυτη τη στιγμή?

Επισης 105 καθισμα για ποσες επαναλήψεις?

Deadlift τι νούμερα εχεις?

Και τελος τι σωματικό βάρος εχεις?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στα 105 εχω 1 επαναληψη και deadlift μεγιστη 165 κιλά
Το σωματικό μου βαρος είναι 76κιλα και 180ύψος.
Αυτή τη στιγμή δουλεύω προγραμματα με παύσεις 2-3sec κατά το κατεβασμα προσπαθώντας να φτάσω στην 1μέγιστη ξεκινωντας απο 5αρες στο 70-75% 4αρες80% κτλ....

billy89
02-05-17, 19:23
Έχεις 60 κιλά διαφορά στη μονή σκουωτ με δεαδλιφτ???

Τι πρόγραμμα κάνεις αυτή τη στιγμή?

panosdent
02-05-17, 19:35
Έχεις 60 κιλά διαφορά στη μονή σκουωτ με δεαδλιφτ???

Τι πρόγραμμα κάνεις αυτή τη στιγμή?

Δεν κάνω κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα ναι 60 κιλα διαφορά και δεν ξέρω για ποιον λόγο. Γι αυτό ζητώ Κάποιος εμπειρος να μου παραθέσει κάποιο πρόγραμμα διότι θεωρώ οτι έχω λιγα κιλα σκουατ βαθυ σε σχεαη με την αρση θανάτου.

billy89
02-05-17, 19:45
Δοκίμασε starting strength (google it το template υπάρχει παντού).

Έχει 3 φορές την εβδομάδα κάθισμα, 2 πάγκο, 1 overhead press και 1 deadlift.

Ξεκίνα με 60 - 65 κιλά στο κάθισμα (για 3 σετ των 5).

Από κει και πέρα είναι και θέμα τεχνικής αλλά θεωρώ ότι αφού κάνεις και άρση βαρών πρέπει να είναι εντάξει το κάθισμα σου.

beefmeup
02-05-17, 23:59
Δεν κάνω κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα ναι 60 κιλα διαφορά και δεν ξέρω για ποιον λόγο. Γι αυτό ζητώ Κάποιος εμπειρος να μου παραθέσει κάποιο πρόγραμμα διότι θεωρώ οτι έχω λιγα κιλα σκουατ βαθυ σε σχεαη με την αρση θανάτου.

ριξε μια ματια εδω

Πρόγραμμα αρχαρίων - Starting Strenght - Mark Ripetoe (https://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?18194-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD-Starting-Strenght-Mark-Ripetoe)