PDA

Επιστροφή στο Forum : Bodybuilding και ύψος



SharpenedArrow
02-02-09, 22:28
Πιστευετε οτι ενας Ψηλος 1,95μ μπορει να εχει ποιοτικοτερη γραμμωση...
Ενας Κανονικος 1,85μ να εχει καλη γραμμωση και καλο ογκο....
Ενω' ενας Κοντος 1,75μ να εχει πιο πολυ ογκο απο τους παραπανω αλλα λιγοτερη γραμμωση ?
(οχι κατα κανονα αλλα κατα μεσο ορο)

KATERINI 144
02-02-09, 22:42
αν μηλαγες για ογκο θα ελεγα τον κοντο (διχνει καλητερα), στη γραμμωση δεν νομιζω οτι παιζει ρολο το υψος.

Polyneikos
02-02-09, 22:58
Γενικα ο πιο κοντος έχει πλεονεκτημα στο όγκο που βάζει,δενουν τα κιλα πιο εύκολα πανω του και σαν αριθμος είναι πιο εφικτος, και δείχνει περισσότερο.Φαντασου ότι έανς με 1,70 μπορεί με 95 κιλα μυικα να φανει "γαϊδούρι" ενω αντιστοιχα ένας αθλητης με υψος 1,95 πρέπει αντιστοιχα να γεμίσει το σώμα του με 110-115 κιλα για να έχει αναλογο όγκο με τον κοντύτερο.Τώρα η γραμμωση δεν έχει να κανει τόσο με το ύψος όσο με την προσπάθεια του καθενος στην δίαιτα,ανεξαρτητου ύψους μπορείς να την πετυχεις πιστευω....

RUHL
02-02-09, 23:15
οτι ειπαν οι απο πανω :^^:

asdf
02-02-09, 23:49
Πονεμενη ιστορια το υψος. Δυστυχως οσο πιο ψηλος εισαι τοσο δυσκολοτερο... Αλλα αμα τα καταφερεις, μετα δεν σε φτανει κανεις....

mantus3
03-02-09, 00:07
βασικα παιδια εγω διαφωνω! κ το ξερω απο πρωτο χερι επιδι ειμαι 1.65...

δυστοιχως η υπερτροφια των μυων ειναι αναλογη του υψους. με λιγα λογια οσο δυσκολα θα παρει καποιος κοντος 1 κιλο για να φανει, το ιδιο δυσκολα θα παρει κ ενας ψηλος 3 κιλα για να φανει.. παντα μιλαμε για φισικο τροπο ετσι? γιατι αμα μπει στην μεση ο παραγοντας φαρμακο κ τσιμπεισεις 1-2 κιλα κ εισαι κ κοντος σαν τερας θα διξεις...

RUHL
03-02-09, 00:33
Μαντους συμφωνεις αλλα ακομα δεν το ξερεις :lol:
επειδη το ιδιο λεμε για να φανει σε σενα πρεπει να παρεις 1 σε εμενα 3 στον asdf 5 στο περιπου
αλλα η γραμμωση δεν εχει καμια σχεση ολοι γραμμωνουν ψηλοι και κοντοι αρκει να κανουν αυτα που πρεπει να γραμμωσεις

mantus3
03-02-09, 01:10
ναι, αλλα πιστεβω οτι οσο δυσκολα περνω εγω το 1κιλο αλλο τοσο κ εσυ τα 3...

Polyneikos
03-02-09, 08:51
Mantus να στο θεσω διαφορετικα;Αν ένας 1,75 πάρει 3 κιλά και ένας 1,95 πάρει επίσης 3 σε ποιον θα φανουν περισσότερο;Από που προκύπτει ότι ενα κιλο σε εναν κοντο παιρνεται τόσο ευκολα ή δυσκολα όσο 3 κιλα σε έναν ψηλο;

totis
25-05-14, 23:16
Παντος ρε παιδια μου εχει κανει εντυπωσει γιατι δεν ειχα παρατηρησει οτι υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα υψους σε αρκετο κοσμο....Και ειδικα οι πιο νεες γενιες δεν περιμενα να βλεπω κατι τρελα νουμερα 1.70, 1.71, 172, 1.73.....Περιμενα δυσκολα να υπαρχει αντρας κατω απο 1.80 οταν τωρα βλεπεις γυναικες συνεχεια πανω απο 1,70, η δικια μου παραδειγμα ειναι 1,73...Εγω για παραδειγμα ειμαι 1.90 και δεν νοιωθω ψιλος,αλλα με αυτα που βλεπω εδω μεσα στο φορουμ νοιωθω φασουλας...Για αυτο παντα λεω οτι οι φωτογραφιες ξεγελανε και δεν μπορεις να δεις πραγματικες διαστασεις του σωματος.Και αυτο γιατι ο αλλος κανει ζουμ και φαινεται ογκοδης και γενικα μεγαλος και τον βλεπεις μετα μπροστα σου και βλεπεις αλλο πραγμα,απο οτι στις φωτογραφιες.Πως να το κανουμε παιζει ρολο και το υψος για ενα ωραιο σωμα για να μην πω απο τους πιο σημαντικους...Το εγραψα εδω γιατι ειναι τοπικ ουδετερο και δεν ηθελα να προσβαλω καποιον.........

Alexander123
26-05-14, 13:24
Παντος ρε παιδια μου εχει κανει εντυπωσει γιατι δεν ειχα παρατηρησει οτι υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα υψους σε αρκετο κοσμο....Και ειδικα οι πιο νεες γενιες δεν περιμενα να βλεπω κατι τρελα νουμερα 1.70, 1.71, 172, 1.73.....Περιμενα δυσκολα να υπαρχει αντρας κατω απο 1.80 οταν τωρα βλεπεις γυναικες συνεχεια πανω απο 1,70, η δικια μου παραδειγμα ειναι 1,73...Εγω για παραδειγμα ειμαι 1.90 και δεν νοιωθω ψιλος,αλλα με αυτα που βλεπω εδω μεσα στο φορουμ νοιωθω φασουλας...Για αυτο παντα λεω οτι οι φωτογραφιες ξεγελανε και δεν μπορεις να δεις πραγματικες διαστασεις του σωματος.Και αυτο γιατι ο αλλος κανει ζουμ και φαινεται ογκοδης και γενικα μεγαλος και τον βλεπεις μετα μπροστα σου και βλεπεις αλλο πραγμα,απο οτι στις φωτογραφιες.Πως να το κανουμε παιζει ρολο και το υψος για ενα ωραιο σωμα για να μην πω απο τους πιο σημαντικους...Το εγραψα εδω γιατι ειναι τοπικ ουδετερο και δεν ηθελα να προσβαλω καποιον.........

φιλε αυτο που λες εχεις δικιο αλλα μην ξεχνας οτι ο μεγαλυτερος ελληνας bodybuilder ο μηχαλης κεφαλιανος ειναι 168 και εχει ανεβει στα μεγαλυτερα σανιδια ....;)

billy89
27-05-14, 18:07
Παντος ρε παιδια μου εχει κανει εντυπωσει γιατι δεν ειχα παρατηρησει οτι υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα υψους σε αρκετο κοσμο....Και ειδικα οι πιο νεες γενιες δεν περιμενα να βλεπω κατι τρελα νουμερα 1.70, 1.71, 172, 1.73.....Περιμενα δυσκολα να υπαρχει αντρας κατω απο 1.80 οταν τωρα βλεπεις γυναικες συνεχεια πανω απο 1,70, η δικια μου παραδειγμα ειναι 1,73...Εγω για παραδειγμα ειμαι 1.90 και δεν νοιωθω ψιλος,αλλα με αυτα που βλεπω εδω μεσα στο φορουμ νοιωθω φασουλας...Για αυτο παντα λεω οτι οι φωτογραφιες ξεγελανε και δεν μπορεις να δεις πραγματικες διαστασεις του σωματος.Και αυτο γιατι ο αλλος κανει ζουμ και φαινεται ογκοδης και γενικα μεγαλος και τον βλεπεις μετα μπροστα σου και βλεπεις αλλο πραγμα,απο οτι στις φωτογραφιες.Πως να το κανουμε παιζει ρολο και το υψος για ενα ωραιο σωμα για να μην πω απο τους πιο σημαντικους...Το εγραψα εδω γιατι ειναι τοπικ ουδετερο και δεν ηθελα να προσβαλω καποιον.........

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ σε αυτό που λες. Πιστεύω όμως ότι πέρα από το ύψος, (περισσότερο ίσως) ρόλο παίζει η αναλογία κιλών ύψους. Δηλαδή μπορεί να δεις σε φώτο ένα πολύ γραμμωμένο σώμα αλλά να είναι δέκα και βάλε κιλά κάτω από το ύψος του, ε αυτό το σώμα από κοντά πολύ δύσκολο να σε εντυπωσιάσει. Βλέπω γνωστούς μου από το γυμναστήριο που εγώ έχω καθημερινή επαφή και ξέρω τις πραγματικές τους διαστάσεις τι φωτο ανεβάζουν και είναι άλλοι άνθρωποι! Ο φακός κάνει θαύματα! Όταν όμως μάθεις για κάποιον την αναλογία ύψους κιλών του καταλαβαίνεις αν πράγματι είναι αυτό που δείχνει.


φιλε αυτο που λες εχεις δικιο αλλα μην ξεχνας οτι ο μεγαλυτερος ελληνας bodybuilder ο μηχαλης κεφαλιανος ειναι 168 και εχει ανεβει στα μεγαλυτερα σανιδια ....;)

Εδώ ακριβώς κολλάει αυτό που λέω, ο κεφαλιανός είναι 1.68 αλλά είναι και 100βάλε κιλά και στις κατηγορίες που παίζει όλοι είναι mass freaks τα κιλά αυτά σε αυτό το ύψος δεν τα λες aesthetic με τίποτα.

Mikekan
27-05-14, 18:17
Η αλήθεια είναι ότι οι ψηλοί bodybuilder φαίνονται εντυπωσιακοί και επιβλητικοί. Και ας μην έχουν τις τρελές μάζες που έχει κάποιος πιο κοντός. Ωραίο θέμα πάντως, ίσως θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε ξεχωριστά. ;) Για μένα πάντως το 1.85 είναι μια χρυσή τομή.

Mikekan
27-05-14, 18:30
Μπορούμε να συνεχίσουμε σε αυτό το θέμα τη συζήτηση. :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
27-05-14, 19:21
όλα είναι θεμα αναλογιών , απλα σε αγωνιστικό επίπεδο ένας κοντύτερος ββερ πλεονεκτεί έναντι ενός ψηλού , καθαρα στην κατάταξη των κριτών , έξω όμως για το κοινό ο ψηλός είναι πιο εντυπωσιακός και ειδικα στο ευρυ κοινό που δεν είναι και σχετικοί με ββ

η υπερβολική μάζα όμως σε ενα πολυ κοντο ββερ ενω μπορεί να του δίνει θέσεις σε αγώνες στο ευρύ κοινό είναι αδιάφορη όταν ειδικα στρογγυλοποιηθεί και λένε μοιάζει σαν κουμπαράς , αλλα στα δικά μας δεδομένα τα αγωνιστικά ο κοντύτερος ευνοείτε γιατι δείχνει πιο μεγάλος και με περισσότερους μυς και ας μην είναι στην πραγματικότητα
όπως επίσης σ αυτο το θέμα παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες όπως η στενή μέση , οι λεπτές κλειδώσεις που δίνουν άλλη συνολική εικόνα στον ββερ

σημασία έχει ότι και ένας ψηλός και ένας κοντός μπορούν να φτιάξουν αισθητικά ένα ολοκληρωμένο και όμορφο σύνολο , αν ξέρουν να γυμνάζονται έξυπνα και να φέρουν το σώμα τους σε σωστες αναλογίες
και σίγουρα αν συγκρίνουμε δυο κοντούς ανθρώπους με ίδιο ύψος όπου ο ένας είναι γυμνασμένος και ο άλλος αγύμναστος , ο γυμνασμένος δείχνει πολυ πιο ωραία αισθητικά και το γεγονός ότι είναι κοντός δεν χτυπάει αρνητικά στο μάτι το αντίθετο μάλιστα

Δημητρης 1924
27-05-14, 19:25
Ένας ψηλός Ββ ειναι πολυ λογικό πως θα δείχνει πιο εντυπωσιακός,όμως αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι,ίσως μονο αν πρόκειται για αγωνες.Σε παλαιότερες εποχές ακομα και στον μεγαλητερο αγώνα ΒΒ που ειναι το Olympia υπήρχαν αθλητές κοντοι,όπως ο Gaspary η ο Lamprada(θεος) που δεν είχαν πάνω απο 100kg πάνω τους και κάνανε πολλούς ψηλούς να ιδρώνουν.Επισης ειναι πολυ λογικό ένας κοντός να γεμίσει πιο γρήγορα και να δείχνει πιο πυκνός πιο massif ,αφού εχει μικρότερους μύες απο έναν πιο ψηλό ΒΒ.Θα ηταν τελια να τα είχαμε ολα,αλλα ο θεός είχε αλλα πλάνα για των καθένα μας.

Alexander123
03-06-14, 19:51
1,80-1,90 ειναι αρκετα καλα... :thumbup:
δυστηχως δεν το επιλεγουμε εμεις αυτο ;/ ;)

BEASTMODE
03-06-14, 21:47
Απο 1:80 και πανω μια χαρα ειναι πιστευω για εναν αντρα, τωρα τι να κανουμε καποιοι γενηθηκανε ψιλοι καποιοι οχι.Η αληθεια ειναι οταν βλεπουμε ενα καλο σωμα με καλο υψος δειχνει πολυ καλυτερα.........Γενικα το υψος ειναι ενα πολυ μεγαλο συν στην εμφανιση του σωματος.....

lila_1
03-06-14, 23:59
καλά τα λέτε...ειδικά αν σκεφτούμε ότι ο μέσος όρος (πραγματικού) ύψους ελλήνων αντρών δεν ξεπερνάει το 1.75:turtle:

Alexander123
04-06-14, 19:31
Απο 1:80 και πανω μια χαρα ειναι πιστευω για εναν αντρα, τωρα τι να κανουμε καποιοι γενηθηκανε ψιλοι καποιοι οχι.Η αληθεια ειναι οταν βλεπουμε ενα καλο σωμα με καλο υψος δειχνει πολυ καλυτερα.........Γενικα το υψος ειναι ενα πολυ μεγαλο συν στην εμφανιση του σωματος.....

:thumbup::thumbup: συμφωνω φιλε

El Topo
17-06-14, 17:16
Παντος ρε παιδια μου εχει κανει εντυπωσει γιατι δεν ειχα παρατηρησει οτι υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα υψους σε αρκετο κοσμο....Και ειδικα οι πιο νεες γενιες δεν περιμενα να βλεπω κατι τρελα νουμερα 1.70, 1.71, 172, 1.73.....Περιμενα δυσκολα να υπαρχει αντρας κατω απο 1.80 οταν τωρα βλεπεις γυναικες συνεχεια πανω απο 1,70, η δικια μου παραδειγμα ειναι 1,73...Εγω για παραδειγμα ειμαι 1.90 και δεν νοιωθω ψιλος,αλλα με αυτα που βλεπω εδω μεσα στο φορουμ νοιωθω φασουλας...Για αυτο παντα λεω οτι οι φωτογραφιες ξεγελανε και δεν μπορεις να δεις πραγματικες διαστασεις του σωματος.Και αυτο γιατι ο αλλος κανει ζουμ και φαινεται ογκοδης και γενικα μεγαλος και τον βλεπεις μετα μπροστα σου και βλεπεις αλλο πραγμα,απο οτι στις φωτογραφιες.Πως να το κανουμε παιζει ρολο και το υψος για ενα ωραιο σωμα για να μην πω απο τους πιο σημαντικους...Το εγραψα εδω γιατι ειναι τοπικ ουδετερο και δεν ηθελα να προσβαλω καποιον.........
Tρελό νούμερο το 1,73 για άντρα σε μεσογειακή χώρα?
Το 1,90 που είσαι είναι πολύ πιο "τρελό" νούμερο.
Και γιατί το 1,73 είναι "πρόβλημα" όπως λες και δεν είναι το 1,90?
Εγώ πάντως που είμαι 1,78, προσωπικά θα προτιμούσα άπειρες φορές να είμαι 1,73, παρά 1,90, ιδίως λόγω της ενασχόλησής μου με το bbing στο οποιο, κακά τα ψέματα, αν δεν παίρνεις τα κέρατά σου δεν πρόκειται ποτέ να φτιάξεις σοβαρό σώμα με 1,90 ύψος, εκτός κι αν έχεις τα τέλεια γονίδια, ή περνάς τη μισή ζωή σου σε πάγκους και έχοντας από κοντά ταπεράκια με φαί.

Υπόψιν, δεν λέω τα παραπάνω με προσβλητικό ύφος, είναι καθαρά η άποψή μου.

lila_1
17-06-14, 17:20
μπα εξαρτάται. Υπάρχουν κάτι νταβραντισμένα αγόρια στο 1.90φεύγα, βάζουν κάτω τα πιο ripped μπιλτένρια του 1.70.
:green:

Fylpa17
17-06-14, 23:54
0εγω ειμα ειμαι 1.88 ο ογκος δεν ειναι δυσκολο κομματι η στρογγυλαδα ειναι το δυσκολο
ενας καλος ψηλος σαν εικονα δεν συγκρινετε με εναν κοντο και αυτο ειναι το καλο μας :)
Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

El Topo
18-06-14, 00:26
Nαι, απλά εδώ δε συζητάμε για έναν ψηλό και κοντό, μιλάμε για έναν ψηλό που είναι εξ'ορισμού δύσκολο να κτίσει σώμα, κι έναν μετρίου αναστήματος (1,75 πχ) που δεν έχει θέμα ύψους αλλά φτιάχνει και καλό σώμα πολύ ευκολότερα.
Ε, δεν καταλαβαίνω γιατί να προτιμήσει κανείς το πρώτο.

Fylpa17
18-06-14, 00:29
θεωρο το 1.70-5 κοντο για αντρα αποψη μου παντα. αν μια κοπελα 160-163 (κοντη) βαλει γοβες σε εφτασε :P (off topic) το προβλημα των ψηλων ειναι η στρογγυλαδα και η λιγο μεγσλυτερη δυσκολια σε.bodyweight. ασκησεις!

Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

lila_1
18-06-14, 00:48
Ε, δεν καταλαβαίνω γιατί να προτιμήσει κανείς το πρώτο.

Γιατί κάποιος να προτιμήσει το δεύτερο?
Οι ψηλοί είναι εκ των πραγμάτων πιο εντυπωσιακοί και υπερτερούν στα περισσότερα αθλήματα. Κανείς δεν ενδιαφέρεται για ββριστικες λεπτομέρειες στις οποίες (ίσως) υστερούν οι ψηλοί.

El Topo
18-06-14, 01:04
Γιατί κάποιος να προτιμήσει το δεύτερο?
Οι ψηλοί είναι εκ των πραγμάτων πιο εντυπωσιακοί και υπερτερούν στα περισσότερα αθλήματα. Κανείς δεν ενδιαφέρεται για ββριστικες λεπτομέρειες στις οποίες (ίσως) υστερούν οι ψηλοί.
Ναι, μόνο που εδώ είμαστε forum bbing οπότε αυτό μας αφορά.
Επίσης, ούτε αυτό με τα αθλήματα ισχύει, πλην μπάσκετ και βόλευ. Στα υπόλοιπα το κάθε ύψος έχει τα αντίστοιχα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, με κάποια αθλήματα όπως την άρση βαρών πχ να ευνοούν τα πιο χαμηλά ύψη φερειπείν.

Τώρα το πιο εντυπωσιακό, εντάξει, γούστα είναι αυτά.
Προσωπικά με νοιάζει η ουσία και οι εντυπωσιακοί μύες, που μπορώ να αποκτήσω με πολύ μεγαλύτερη επιτυχία από κάποιον 1,90.
Γι'αυτό και οι κορυφαίοι bbers είναι κατα κανόνα μετρίου αναστήματος (cutler, heath, green, warren κλπ).
Κι αυτό είναι κάτι αντικειμενικό, σε αντίθεση με τις εντυπώσεις που είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό, γιατί ξέρω πολλές γυναίκες που ύψη όπως το 1,90 το θεωρούν μειονέκτημα σε σχέση με ένα ύψος λίγο πάνω ή κάτω απ'το 1,80.
Αλλά είπαμε, αυτά είναι γούστα και εδώ μιλάμε για bbing.

Χριστοφορος123
18-06-14, 01:10
Κάποιος ψηλός που έχει καταφέρει να γεμίσει καλά και έχει μια χ μυικότητα θα είναι πιο εντυπωσιακός απο κάποιον πιο κοντό που θα έχει παρόμοια μυικότητα άσχετα αν είναι πιο δύσκολο να το πετύχει ο ψηλότερος. Με σωστή δουλειά και καλή προπόνηση πιστεύω ψηλός, κοντός μπορείς να το πετύχεις. Ο ένας πιο έυκολα, ο άλλος πιο δύσκολα.

jimarasxxx
18-06-14, 01:20
Ναι, μόνο που εδώ είμαστε forum bbing οπότε αυτό μας αφορά.
Επίσης, ούτε αυτό με τα αθλήματα ισχύει, πλην μπάσκετ και βόλευ. Στα υπόλοιπα το κάθε ύψος έχει τα αντίστοιχα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, με κάποια αθλήματα όπως την άρση βαρών πχ να ευνοούν τα πιο χαμηλά ύψη φερειπείν.

Τώρα το πιο εντυπωσιακό, εντάξει, γούστα είναι αυτά.
Προσωπικά με νοιάζει η ουσία και οι εντυπωσιακοί μύες, που μπορώ να αποκτήσω με πολύ μεγαλύτερη επιτυχία από κάποιον 1,90.
Γι'αυτό και οι κορυφαίοι bbers είναι κατα κανόνα μετρίου αναστήματος (cutler, heath, green, warren κλπ).
Κι αυτό είναι κάτι αντικειμενικό, σε αντίθεση με τις εντυπώσεις που είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό, γιατί ξέρω πολλές γυναίκες που ύψη όπως το 1,90 το θεωρούν μειονέκτημα σε σχέση με ένα ύψος λίγο πάνω ή κάτω απ'το 1,80.
Αλλά είπαμε, αυτά είναι γούστα και εδώ μιλάμε για bbing.

Κατα την αποψη μου δεν υπαρχει συγκριση,Ειδικα με τα νουμερα που λες φιλε μου,1,70 που να παει καποιος οσο και να φουσκωση 1,70 θα μεινει,και διπλα σε αγυμναστω 1,90 να παει και παλι ο ψιλος καλυτερα θα δειχνει....Για σκεψου να γυμναστει και ο ψιλος,εκει δεν υπαρχει συγκρισει......

El Topo
18-06-14, 01:24
Κάποιος ψηλός που έχει καταφέρει να γεμίσει καλά και έχει μια χ μυικότητα θα είναι πιο εντυπωσιακός απο κάποιον πιο κοντό που θα έχει παρόμοια μυικότητα άσχετα αν είναι πιο δύσκολο να το πετύχει ο ψηλότερος. Με σωστή δουλειά και καλή προπόνηση πιστεύω ψηλός, κοντός μπορείς να το πετύχεις. Ο ένας πιο έυκολα, ο άλλος πιο δύσκολα.
Δεν είναι μόνο θέμα ευκολίας, όσο πιο μακριά άκρα/μύες έχει κάποιος, τόσο πιο αδύνατο είναι να τα φτάσει στο επίπεδο κάποιου με πιο κοντά άκρα.
Για να το πω απλά, τους δικέφαλους του lee priest δεν μπορεί να τους φτιάξει κάποιος με ύψος 1,90, όση προσπάθεια και να κάνει, διότι παίζει ρόλο και το μάκρος/μήκος, όχι μόνο ο όγκος, για κορυφαίο αποτέλεσμα.

Κι επαναλαμβάνω, αν ήταν μόνο θέμα δουλειάς, θα υπήρχαν πολλοί περισσότεροι κορυφαίοι bbers με ύψος κοντά στο 1,90.
Το ότι είναι ελάχιστοι (πχ Dennis Wolf) δείχνει ότι είναι υπερβολικά δύσκολο, εκτός κι αν πούμε ότι δεν υπάρχουν ψηλοί που να δουλεύουν συστηματικά, κάτι που δεν το πιστεύω.

Όπως είναι πάρα πολύ δύσκολο κάποιος με ύψος 1,70 να γίνει κορυφαίος μπασκετμπολίστας, άλλο τόσο και πιο πολύ είναι κάποιος 1,90 να γίνει κορυφαίος bber.
Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, επαναμβάνω ότι τα ύψη των κορυφαίων αθλητών του είδους μιλάμε από μόνα τους για το τι συμβαίνει.

Κατα την αποψη μου δεν υπαρχει συγκριση,Ειδικα με τα νουμερα που λες φιλε μου,1,70 που να παει καποιος οσο και να φουσκωση 1,70 θα μεινει,και διπλα σε αγυμναστω 1,90 να παει και παλι ο ψιλος καλυτερα θα δειχνει....Για σκεψου να γυμναστει και ο ψιλος,εκει δεν υπαρχει συγκρισει......
Τι εννοείς θα δείχνει καλύτερα? Εδώ μιλάμε για bbing, όχι για το ποιον θα κοιτάξει η γκόμενα (που ούτε τον ένα θα προτιμήσει ούτε τον άλλο μπροστά σε κάποιον γύρω στο 1,80).
Βρες μου λοιπόν έναν γυμνασμένο 1,90 όπως λές που να δείχνει πιο κτηνώδης από τον Branch Warren που είναι 1,70 και τότε τα ξαναλέμε.

lila_1
18-06-14, 01:25
Επίσης, ούτε αυτό με τα αθλήματα ισχύει, πλην μπάσκετ και βόλευ. Στα υπόλοιπα το κάθε ύψος έχει τα αντίστοιχα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, με κάποια αθλήματα όπως την άρση βαρών πχ να ευνοούν τα πιο χαμηλά ύψη φερειπείν.


Σχεδόν σε όλα τα αγωνίσματα του στίβου, στη κολύμβηση και στο πόλο, στο μπάσκετ, στο βόλευ, στο ποδόσφαιρο και σε πολλά ακόμα οι ψηλοί πάντα υπερτερούν γιατί έχουν μακρύτερα άκρα/ μεγαλύτερο δρασκελισμό/ μεγαλύτερο άλμα κοκ. Στα αθλήματα που δεν υπερτερούν είναι η άρση βαρών, το bbing και η ενόργανη. Αντε και η κατάδυση.

Eπίσης ο τόπικ στάρτερ ρώτησε αν μπορείς απλώς να πετύχεις ικανοποιητικό αποτέλεσμα με 1.90+. Φυσικά και γίνεται και έχει περισσότερο να κάνει με τη σκελετική κατασκευή, το frame και το πόσο έυκολα βάζει βάρος παρά με το ύψος.

Αν μιλάμε για ερασιτέχνες που δεν σκοπεύουν να πάρουν το σκοτεινό δρόμο τότε ένας δουλεμένος 1.85 πάντα θα δείχνει καλύτερος, με ρούχα ή χωρίς, από μια μισορυξιά του 1.70- που απλώς θα πετύχει καλύτερα μπαλαρίσματα...who cares? :green: :turtle:
No offence κιόλας

El Topo
18-06-14, 01:47
Σχεδόν σε όλα τα αγωνίσματα του στίβου, στη κολύμβηση και στο πόλο, στο μπάσκετ, στο βόλευ, στο ποδόσφαιρο και σε πολλά ακόμα οι ψηλοί πάντα υπερτερούν γιατί έχουν μακρύτερα άκρα/ μεγαλύτερο δρασκελισμό/ μεγαλύτερο άλμα κοκ. Στα αθλήματα που δεν υπερτερούν είναι η άρση βαρών, το bbing και η ενόργανη. Αντε και η κατάδυση.

Eπίσης ο τόπικ στάρτερ ρώτησε αν μπορείς απλώς να πετύχεις ικανοποιητικό αποτέλεσμα με 1.90+. Φυσικά και γίνεται και έχει περισσότερο να κάνει με τη σκελετική κατασκευή, το frame και το πόσο έυκολα βάζει βάρος παρά με το ύψος.

Αν μιλάμε για ερασιτέχνες που δεν σκοπεύουν να πάρουν το σκοτεινό δρόμο τότε ένας δουλεμένος 1.85 πάντα θα δείχνει καλύτερος, με ρούχα ή χωρίς, από μια μισορυξιά του 1.70- που απλώς θα πετύχει καλύτερα μπαλαρίσματα...who cares? :green: :turtle:
No offence κιόλας
Δεν έχω λόγο να παρεξηγηθώ γιατί είμαι 1,78, αν και όσοι είναι 1,70 ή παρακάτω επίσης δεν βρίσκω λόγο να παρεξηγηθούν απ΄το προσωπικό γούστο κάποιου ή κάποιας.

Στον σκελετό που λες, συμφωνώ απόλυτα, απλά τυγχάνει κατα κανόνα οι μετρίου αναστήματος να έχουν ιδανικότερο σκελετό για χτίσιμο από τους αρκετά ψηλούς ή κοντούς, χωρίς να είναι απαραίτητο βέβαια.

Μια παρένθεση μόνο.
Στο ποδόσφαιρο όλα τα ύψη έχουν θέση. Ο Μέσι ή ο Μαραντόνα δεν θα ήταν οι κορυφαίοι ever αν ήταν 1,90 πάντως, όπως και ένας κορυφαίος μπακ είναι ουσιαστικά αδύνατο να είναι κοντός.
Ούτε για το στίβο ισχύει αυτό που λες, γιατί οι αθλητές μεγάλων αποστάσεων είναι κατα κανόνα κοντοί.
Λίγα είναι τα αθλήματα που η περίσσεια ύψους ή η έλλειψη παίζουν καθοριστικό ρόλο γενικά, στα περισσότερα μετράει το ταλέντο.
Το bbing όμως είναι ένα από αυτά.