PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με γυμναστική, διατροφή και συμπληρώματα



Ste_lios
08-07-17, 00:06
Καλησπέρα κατ' αρχήν, νέο μέλος εδώ. Όπως γράφω και στον τίτλο θέλω μερικές συμβουλές σε διάφορα θέματα οπότε γράφω στις γενικές συζητήσεις!

Μερικά στοιχεία για μένα, είμαι στα 23, ύψος 1,78, 83 κιλά έχω ξεκινήσει απ τον Μάρτιο μια προσπάθεια να βελτιώσω λίγο την κατάσταση μου, ήδη εχω δει μερικά αποτελέσματα μέσω γυμναστηρίου, κολυμβητηρίου, δουλειάς και διατροφής, έχω χάσει 6 κιλά σε 3 μήνες και καταλαβαίνω διαφορά και στην μυϊκή μάζα.

Για να μην πολυλογώ, στον τομέα της διατροφής είναι περιορισμένα τα πράγματα. Λόγω δουλειάς τρώω 2 γεύματα μαγειρεμένο φαγητό στην λέσχη, κατά βάση ρύζι πατάτες ή μακαρόνια μαζί με κάποιο κρέας, και έχω ελευθερία επιλογής πρωινου και βραδινού στο σπίτι. Το πρωί μεχρι τις 9 συνήθως προτιμώ γάλα μαζί με κάποιον υδατάνθρακα ενώ για βράδυ μετά τις 8 πριν τις 10 συνήθως έχω κρατήσει το 2ο γεύμα της λέσχης αφού έχω πιεί μια δόση πρωτεινης. Άρα συνολικά είμαι στα 3 με 4 γεύματα την μέρα. Χωρίς κάποιο συμπλήρωμα παίζει και να περάσει μέρα που δεν εχω φάει ίχνος πρωτεινης που λέει ο λόγος.

Πηγαίνω γυμναστήριο 6 φορές την εβδομάδα με ένα πολύ γενικό σπλιτ, χέρια-ωμοι, πλάτη-στηθος, πόδια και κοιλιακούς σχεδόν καθε μέρα. Δεν έχω πολύ εμπειρία απο γυμναστήρια οπότε προσπαθώ να κάνω πολυ-ομαδικες ασκήσεις για γενική ενδυνάμωση. Ξεκινάω με τρέξιμο ή/και ποδήλατο-ελλειπτικό και μετά βάρη.

Στον τομέα των συμπληρωμάτων τώρα. Μου έχουν περισσέψει 4-5 σκουπ από την Sci-MX Whey Plus Rippedcore που μου είχε προταθεί ως καλή για βοήθεια σε απώλεια βάρους και έχω πάρει την μικρή συσκευασία της Solgar Whey To Go για να δοκιμάσω κάτι καινούργιο. Γενικά είμαι της άποψης οτι ο καθένας πρέπει να βρει αυτό που του ταιριάζει, όχι μόνο στον τομέα fitness, γι αυτο και θέλω να δοκιμάσω διαφορετικά συμπληρώματα μέχρι να είμαι σε θέση να πω, αυτό μου κάνει. Προς το παρόν παίρνω διπλή δόση, μια το πρωί και μια μετά το γυμναστήριο.

Στόχος μου είναι αυτό που λένε στα εγγλέζικα lean body. Η κάτι κοντά σ αυτό. Μέχρι να είμαι ικανοποιημένος οπτικά. Γι αυτό και γράφω εδώ, για να ακούσω κάποια άποψη πάνω στην κατάσταση μου, σχετικά με το γυμναστήριο αλλά και τα συμπληρώματα διατροφής. Ελπίζω να έγινα κατανοητός και οχι κουραστικός! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

mono AEK
08-07-17, 11:48
Πολύ χονδρικά πρέπει να τρως 1.5 γρ πρωτεΐνης ανά κιλό τη μέρα
Καλύπτεις τις υπόλοιπες ανάγκες σου με υδατάνθρακα και λιπαρά Και Κάνε το αερόβιο μετά τα βάρη

stratosask
08-07-17, 14:15
Καλως ηρθες.
Η διατροφη σου δεν ειναι καλη αν θελεις πραγματικα να κανεις διατροφη πρεπει να εχεις προγραμμα.
Δεν μπορεις να τρωως οτι μαγειρευουν πχ μακαρονια ασπρα.
Πρεπει να εχεις 5-6 σωστα γευματα την μερα.
Διαβασε λιγο εδω μεσα θεματα διατροφης δλδ τι πρεπει κ τι γευματα αναλογα πρωι-μεσημερι-βραδυ κ ποτε ειναι καλυτερα να παιρνεις πρωτεινη,διπλη δοση το πρωι δεν χρειαζεται.
6 φορες γυμναστηριο ειναι πολλες.4 ειναι καλα κ βαλε και αεροβια.
Η κολυμβηση ειναι πολυ καλη.
Φτιαξε λιγο τα σπλιτ σου.πρεπει να κανεις λαθη,πχ. πλατη και στηθος μαζι σε μια μερα,καλο ειναι να μην γινονται μαζι.Εσυ δεν εχεις εμπειρια οκ,ο γυμναστης σου που ειναι?!
Καλο ειναι να κανεια αεροβια 5-10 λεπτα πριν τα βαρη μονο για ζεσταμα κ μετα τα βαρη να κανεις 20-30 λεπτα.δουλευει καλυτερα ετσι.
Διαβασε μεσα εδω κ θα σου λυθουν πολλες αποριες!

Ste_lios
08-07-17, 21:46
Μάλιστα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όντως θα δοκιμάσω αερόβια μετά τα βάρη να δω πως θα πάει. Δυστυχώς η διατροφή μου θα συνεχίσει να είναι μέτρια. Θα προσπαθήσω όπως είπες να το προγραμματισω τουλάχιστον στο θέμα του χρόνου και τα διάστημα μεταξύ γευμάτων.

Κατα τ αλλα έχουμε κάποια άποψη πάνω στο θέμα πρωτεινης; Βρώμικη, πολύ βρώμικη η καθαρή θα με βοηθούσε περισσότερο. Εγώ θα έκλινα προς το καθαρή καθώς σκέφτομαι πως δεν χρειάζομαι έξτρα υδατάνθρακα όσο χρειάζομαι πρωτεινη. Σωστά;

mono AEK
09-07-17, 01:26
Αν θες να χάσεις πάρε καθαρη

stratosask
09-07-17, 10:53
Η πρωτεινη ειναι συμπληρωμα διατροφης οπως ολα τα αλλα.αναλογα αν θελεις να χασεις ή να βαλεις κανεις κ την διατροφη σου.αναλογα παιρνεις κ το συμπληρωμα (πρωτεινη).
Πχ. Εγω θελω να χασω λιπος, προσεχω 100% την διατροφη μου.θελω οσο πιο λιγες θερμιδες υδατανθακες κ λιπαρα για αυτο τωρα στην γραμμωση πηρα isolate δλδ απο τις πιο καθαρες!