PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΖ84 = Η διατροφή μου



ΓΖ84
04-02-09, 20:31
Γεια! Εδώ παραθέτω το πρόγραμμα διατροφής που ακολουθώ όσο πιστά μπορώ εδώ και 2 εβδομάδες.

Πριν ξεκινήσω, ένα λίγα πράγματα για εμένα.

Όνομα = Γιώργος
Ηλικία = 24
Ύψος = 1.84
Βάρος = 81
Μένω Αθήνα (Γλυκά Νερά), είμαι τελειόφοιτος στο Τεχνολογικό τμήμα (ΤΕΙ) Γεωπονίας στη Δυτική Μακεδονία και εργάζομαι part time (6ώρες με σταθερό ωράριο 6.30-12.30 και σπάνια μέχρι 14.30) στ ΑΒ Βασιλόπουλο εδώ στην Αθήνα.

Το παρακάτω είναι ενδεικτικό του τι τρώω κάθε μέρα. Βέβαια υπάρχουν παραλλαγές στα είδη των τροφών (αναφέρομαι κυρίως σε γεύμα/ δείπνο).
Θα γράψω όσες λεπτομέρειες μπορώ. Ποιές ώρες τρώω, πόση ποσότητα, πότε κοιμάμαι κτλ...

05.30
1 scoop πρωτεΐνης σε 200ml νερό + 1 μπανάνα + δημητριακά 30+ γρ. με μισό ποτήρι γάλα + 1 χάπι αμινοξέα.

09.30
Μισή μπαγκέτα ολικής με 70+ γρ. βραστή γαλοπούλα, 70+ γρ. Τρικαλινό light, μαρούλι, τομάτα, τυρί Philadelfia με λίγα λιπαρά + 1 χάπι αμινοξέα.

11.30
Αμύγδαλα + Καρύδια + μαύρη σταφίδα + 1 μπανάνα. Για να καταλάβεται τη ποσότητα των ξηρών καρπών φανταστείτε ένα κυπελάκι γιαούρτι 170γρ. σχεδόν γεμάτο με αυτούς. Νομίζω είναι περίπου 80+ γρ.

13.30
Μοσχαρίσια μπριτζόλα 130γρ. σε τηγάνι grill + ρύζι καστανό 100+γρ. + μπρόκολο (ή πράσινη σαλάτα ή τομάτα) + 1 χάπι αμινοξέα + 1 πορτοκάλι μετά το γεύμα

15.00
Μεσημεριανός ύπνος για 1,5-2 ώρες

17.00
1 scoop πρωτεϊνης + 50+ γρ. βρώμης + μισό ποτήρι γάλα + 1 μπανάνα κομμένη = όλα αυτά μαζί + 1 χάπι αμινοξέα

18.00
Γυμναστήριο για 2 ώρες το πολύ (αερόβια 45 λεπτά - βάρη 1 ώρα και 15 λεπτά)

20.00
1,5 scoop πρωτεΐνης + 100ml γλυκόζης σε σιρόπι + 1 χάπι αμινοξέα

21.00
Φιλέτο κοτόπουλο 130γρ. σε τηγάνι grill + βραστή κόκκινη γλυκοπατάτα (δεν έγω μετρήσει γραμμάρια) + πράσινη σαλάτα (ή μπρόκολο ή τομάτα) + 1 χάπι αμινοξύ + 1 ακτινίδιο

23.00
500ml γάλα 1,5% + 170γρ. γιαούρτι 0% + 1 χάπι αμινοξύ

23.30 - 5.30
Ύπνος

Και τώρα μερικές λεπτομέρειες:
Γάλα = Νουνού Family 1,5%
Γιαούρτι = Φάγε Total 0%
Σκεύασμα πρωτεϊνης = EAS - Mypro Whey 100% (Φράουλα)
Σκεύμασμα αμινοξέων = Optimum Nutrition - Superior Amino 2222 Tabs (160 tablets)

Αυτό είναι το πρόγραμμά μου το οποίο δεν μου το έφτιαξε κανείς. Ύστερα από αρκετό ψάξιμο στο διαδίκτυο και μέσα από διαλόγους με άλλα άτομα στο γυμναστήριο έκανα μια σούμα των όσων έμαθα και με τον καιρό κατέληξα σε αυτό - μου πήρε αρκετά ομολογώ καθώς έχω μια μανία ότι κάνω να το κάνω από μόνος μου - όπως πολλές ήταν οι αποφάσεις που έπαιρνα στο γυμναστήριο σχετικά με το ποιές ασκήσεις να κάνω κλπ. αν και όλα αυτά με πήγαν σίγουρα πίσω χρονικά. Από την άλλη... δεν βρήκα ουσιαστική υποστήριξη ΣΧΕΔΟΝ από ΚΑΝΕΝΑΝ σε όποια γυμναστήρια και αν πήγα, με όποιους προχωρημένους "σωματικά" και αν συνομίλησα. Κρίμα.

Κάπου εδώ να αναφέρω ότι από τη 1η Γυμνασίου έκοψα ΚΑΘΕ επαφή με την "άσκηση" του σώματος. Μέχρι και τα 22 μου χρόνια. Δεν ήμουν χοντρός. Γεμάτος απλά ανα διαστήματα και σίγουρα σε ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥ κακή φυσική κατάσταση.
Έχω ανεβάσει και το ασκησιολόγιό μου στο αντίχοιχο topic! Τσεκάρετέ το.

_kwstas_
04-02-09, 20:53
μετα την προπονιση θες υδατανθρακα... οχι μονο πρωτεινη εγω να σου δοσω ενα παραδειγμα μετα την προπονιση τροω 3 μπριζολες μαζι με μπολικο ρυζι(μαυρο) και σαλατα..

ΓΖ84
04-02-09, 20:57
Είσαι εντελώς λάθος σε ότι έγραψες.

100 γραμμάρια γλυκόζης που γράφω = 100γρ. υδατάνθρακας.

Επίσης το ότι τρως 3 μπριζόλες είναι το πιο άκυρο που έχω διαβάσει σε forum. Γράψε τα αλλού αυτά.

peris
04-02-09, 21:03
ωραιος γιωργο το μονο λαθος για μενα ειναι το γαλα πριν τον υπνο στη θεση σου θα το εβγαζα και θα εβαζα ιδια ποσοτητα πρωτεινης απο ασπραδια η whey ομως 45 λεπτα αεροβια γιατι στον ογκο?καθε μερα αυτο? βαρη κανε οσο μπορεις 45 λεπτα με μια ωρα το πολυ οσο για τις 3 μπριζολες lol σιγα μη φας και 15 αν εισαι νατουραλ ειναι 90++ γρ πρωτεινης εστω και μετα απο προπονηση δεν αποροφουνται τοσα ελεος:cyclops: :1laugh:

KATERINI 144
04-02-09, 21:05
καλο και μελετιμενο το προγραμμα διατροφης.

KATERINI 144
04-02-09, 21:07
Είσαι εντελώς λάθος σε ότι έγραψες.

100 γραμμάρια γλυκόζης που γράφω = 100γρ. υδατάνθρακας.

Επίσης το ότι τρως 3 μπριζόλες είναι το πιο άκυρο που έχω διαβάσει σε forum. Γράψε τα αλλού αυτά.

μην ωρμας αμεσος, ειναι η δεν ειναι σωστη η γνωμη του φιλου, ηπαρχουν πολοι τροποι απαντησης. :wink:

_kwstas_
04-02-09, 21:25
σου ειπα τι τρωω εγω δεν σου προτηνα να το ακολουθισεις απαρετητα..αλλο προγραμμα εγω αλλο προγραμμα εσυ αλλο καποιος αλλος... σου εφερα απλα ενα παραδειγμα.. σου λεω για τον υδατανθρακα γιατι μου φενετε πολυ λιγος.. τωρα οτι θες κανε.. το γιαουρτι το βραδυ το βρισκω μια χαρα..

ΓΖ84
04-02-09, 22:04
Ήμουν λίγο απότομος ναι... δεν θα ξαναγίνει!

Peris, στο τελευταίο γεύμα προτιμώ γάλα και γιαούρτι για να έχω αργή απορρόφηση κατα τη διάρκεια του ύπνου. Εκτός αν εννοείς να καταναλώνω το αντίστοιχο είδος πρωτεΐνης απλά προτιμώ να μη μπλέκω με επιπλέον σκευάσματα. Τι λες?

Κάπου εδώ να αναφέρω ότι εγώ είχα πάντα πρόβλημα με τη λακτόζη. Τα τελευταίο χρόνο όμως που άρχισα πάλι το απλό γάλα (έπαιρνα το Δέλτα Daily -70% λακτόζη) δεν έχω προβλήματα. Παλιά θυμάμαι που είχα συσπάσεις στο έντερο, πήγαινα τουαλέτα +1 φορά πέρα από το κλασικό "πρωινό" μου - καλά τότε βέβαια έκανα και τη χειρότερη διατροφή. Ενώ τώρα τρώω όλα αυτά + το μισό λίτρο γάλα (που κανονικά θα με γονάτιζε!) και το στομάχι μου λειτουργεί σε φυσιολογικά πλαίσια. Μπορεί να παίζει ρόλο το ότι τώρα τρώω πολύ πιο σωστά και αθλούμαι.

peris
04-02-09, 22:07
απλα επειδη το γαλα δεν εχει και το καλυτερο υδατανθρακα και ιδιεταιρα βραδυ το λεω για το κοστος στο θολωμα που μπορει να εχεις

εγω θα προτιμουσα whey η ασπραδια+γιαουρτι + καρυδια η αμυγδαλα(για να καθυστερησουν την αφομοιωση της πρωτεινης)

τωρα επιλεγεις εσυ τι θες και τι σου αρεσει

ΓΖ84
04-02-09, 22:12
Ίσως τελικά να προτιμήσω τα ασπράδια+γιαούρτι+ξηρούς καρπούς τότε μιας και έχω βγάλει τα αυγά από τη διατροφή μου εδώ και καιρό.

Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν και περιμένω και από άλλους!!! :)

RUHL
04-02-09, 23:19
Tα αμινο δεν εχει νοημα να τα βαζεις απο 1 σε ολα τα γευματα πρωτον επειδη ειναι ολη η αλησυδα=αχρηστα Imo αν τρως τα κρεατακια σου
Και που τα βαζεις σε γευματα τι να σου κανουν ?να πας 0,5 γραμ παραπανω πρωτεινη παλι ολη την αλυσιδα

Βγαλτα παρτα ολα και βαλε ακριβως πριν την προπονηση η ακριβως πριν μπεις στην αεροβια η αμεσως μολις τελειωσεις οταν σου τελειωσει ολο το κουτι μην αγωρασεις ποτε τα ιδια παρε bcaa (γιατι? βρες το τοπικ μου)

Λιπος δεν εχεις


11.30
Αμύγδαλα + Καρύδια + μαύρη σταφίδα + 1 μπανάνα. Για να καταλάβεται τη ποσότητα των ξηρών καρπών φανταστείτε ένα κυπελάκι γιαούρτι 170γρ. σχεδόν γεμάτο με αυτούς. Νομίζω είναι περίπου 80+ γρ.
Αν καταλαβα αυτο το γευμα δεν εχει γιαουρτακι μεσα και το χρησημοποιεις μονο ως τροπο μετρησης ακυρο λοιπον
θα βαλεις και σε αυτο ποσοτητα πρωτεινης και να βγαλεις το λιπος

σχετικα με το λιπος το μοιραζεις περιπου ισα σε ολα τα γευματα
πρωινο ολοκληρα αυγα μετα διαφορους ξυρους καρπους λαδια κτλ
ολα τα γευματα εκτος απο το μεταπροπονετικο
επισης σε ολα τα γευματα μπαινουν ινες=σαλατες εκτος απο το μεταπροπονετικο και το πρωινο

πριν τον υπνο δεν κανει να πηνεις γαλα εχει υψηλο ινσουλινικο δεικτη
εκει βαλε γιαουρτι η ακομα καλυτερα cotage+ whey 50% απο το καθενα + λιπος φυσικα

Δεν μου αρεσει πως μηραζεις τον υδατανθρακα σου

αν και ειπα τα ιδια να κοιτα αυτο
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=34805#34805

δεν καταλαβα αυτη τι ειδους διατροφη ειναι παντως για γραμμωση ειναι πολλα αλλα για καποιο λογω εχεις αεροβια

στοχος??

ΓΖ84
05-02-09, 00:02
Πρέπει να πω οτι έχασα τη μπάλα τώρα. Δυστυχώς ΜΟΝΟ μέσω internet δεν μπορώ να αποκτήσω τις γνώσεις σας για να μπορώ να ελίσσομαι σωστά στο τι να τρώω, τι ασκήσεις να κάνω κτλ...

Μπορώ αλλά όχι σε ΤΟΣΟ προχωρημένο επίπεδο - το οποίο βέβαια δεν είναι στα πλάνα μου μιας και ανήκω σε αυτούς που σέβονται τη γυμναστική/ διατροφή, μαθαίνουν πράγματα και βελτιώνονται με το καιρό και... όπου μας πάει. Δεν έχω δλδ κάποιο τρελό στόχο από το να είμαι όσο υγειής και αθλημένος μπορώ.

Δεν ξέρω - δυστυχώς για μια ακόμη φορά παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα = οι γνώμες διαφέρουν - πολύ μάλιστα! Και σέβομαι σχεδόν όλα όσα γράφετε γιατί έχω ξαναμπεί σε αυτό το forum. Απλά - μάλλον καλύτερα είναι να πάρω την απόφαση που έχω εδώ και καιρό στο μυαλό μου - να πάω σε κάποιο ακριβό καλό γυμναστήριο και να μιλήσω με αθλίατρο να με ενημερώσει και να μου βγάλει ένα προσωπικό διαιτολόγιο και ασκησιολόγιο.

Περιμένω και άλλα σχόλια!

RUHL
05-02-09, 00:14
και να μιλήσω με αθλίατρο να με ενημερώσει και να μου βγάλει ένα προσωπικό διαιτολόγιο και ασκησιολόγιο.
Toτε εχεις ηδη αποτυχει μην σπαταλας τον χρονο μας ειναι πολυτιμος

ΓΖ84
05-02-09, 00:22
Ruhl δεν περίμενα να διαβάσω κάτι τέτοιο. Και δεν ξέρω γιατί σου φάνηκε τόσο περίεργο. Δεν σταματάω να το ψάχνω και το ότι ανέφερα αθλίατρο κλπ δεν σημαίνει ότι θα βασιστώ επάνω του αλλά θα είναι μια ακόμη πηγή πληροφόρησης για εμένα - όπως είναι αυτό το forum, όπως ο καθένας στο γυμναστήριο που πηγαίνω, όπως ένα βιβλίο με ασκήσεις που πρόσφατα αγόρασα κλπ κλπ.

Το αν έχω αποτύχει το ξέρω καλά εγώ - και μάλλον το αντίθετο ισχύει γιατί έχω κάνει στροφή 180 μοιρών τα τελευταία 3 χρόνια. Αργά και σταθερά. Μάλλον εσύ απέτυχες με αυτό που έγραψες στο να με πληροφορήσεις και στο να βοηθήσεις κάποιον να μάθει με πιο ομαλό τρόπο κάποια πράγματα. Γιατί γράφεις σαν να είμαι ανερχόμενος BB που θα πάει για αγώνες - δεν μαθαίνουν έτσι όμως. Και εσύ δεν έμαθες όσα γνωρίζεις τώρα από τη μια στιγμή στην άλλη.

peris
05-02-09, 00:27
απλα φιλε ζητας γνωμες και συμβουλες και αφου σου εγραψε ενα ολοκληρο ποστ και σου εδωσε και λινκ και εσυ απαντησες θα παω σε καποιον να πληρωσω να τελειονουμε ενω σου ειπαμε τοσα πραγματα γιατι δε το εκανες απο την αρχη πριν ποσταρεις πως θα σου φαινοταν εσενα αυτο? σκεψου το λιγο φιλικα παντα :D

RUHL
05-02-09, 00:40
κοιτα λιγο ποσα γευματα εχεις και ποια πραγματα τηρης ολη μερα δεν ειναι τυχαια εγω σε διορθωσα κατι λιγα
λολ ρε 8 γευματα εχεις και λες οτι σου ειπα υπερβολες και οτι θα πας για αγωνες εσυ περα απο τις βασικες γνωσεις περι ββινγκ πρεπει να μαθεις λιγο να κρηνεις αυτα που κανεις τωρα

με αυτα που σου ειπα εγω δεν θα κατεβεις αγωνες αλλα θα φτασεις ποιο γρηγορα στους στοχους σου ουτε με ενδιαφερει αν θα τα τηρησεις εγω οτι ειχα να πω το ειπα μπορει να μην τα κανεις εσυ αλλα θα τα κανει ο επομενος που θα εχει στοχους και θα θελει να τους πετυχει γρηγορα

επειδη ξερω τι παιζει εχω δει ατομα να πηγαινουν σε αυτους που λες και να μην περνουν καν τις βασικες γνωσεις που περνεις απο το φορουμ και τσαμπα πληρωνεις και χανεις τον χρονο σου


εγω μονο ατομα στο μρ Ο κατεβαζω 8) με πανεληνια κτλ δεν ασχολουμε ειναι χαμηλου επιπεδου 8)

mantus3
05-02-09, 00:43
γιωργο το προγραμα του ρουλ ειναι μια χαρα! ακολουθησε το...
κοιτα, αμα πας σε καποιον "ιδικο" σιγουρα θα σου πει τι να κανεις.. θα ειναι ορθα βεβαια? δεν νομιζω... αν θες την γνωμη μου βαλε καποιον στοχο στην διατροφη σου, οστε να μπορουν να υπαρχουν καποιες καλητερες διορθοσεις.

απο οτι ειδα, εχεις πολα γευματα, αρα προσπαθεις, πραγμα πολυ καλο. επισεις με εκπλησει το οτι μπηκες δυναμικα στο φορουμ κ φεναιτε να εχεις καποιες γνωσεις. οποτε γιατι να μην τις ακιοποιησεις? μην ξεχνας οτι σε θεματα διατροφης η λεπτομερια κανει την διαφορα.. κανεις που κανεις τον κοπο, ανετα μπορεις να αποκομισεις κατι παραπανω..

ενταξι βεβαια καποιες αποψεις περι μπριζολων μετα την προπονιση δεν ειναι κακες, γευστικα ειναι πολυ καλες - κατα τα αλλα ειναι :banghead: :banghead: :jason:

Exci
05-02-09, 00:47
Ισως να φαινεται αποτομος ο ρουλης ωρες ωρες αλλα να τον ακους :^^:

Και εσύ δεν έμαθες όσα γνωρίζεις τώρα από τη μια στιγμή στην άλλη.Μα γι'αυτο ακριβως σου λεει τι να προσεξεις, για να γλιτωσεις τον κοπο..

επισης ενα καλο ακριβο (???) γυμναστηριο δεν βλεπω τι θα σου προσφερει. Αν περιμενεις απο γυμναστες σωθηκες, πισω απο τις κοπελιτσες θα τρεχουν.

KATERINI 144
05-02-09, 00:48
Επειδή έχουν ποστάρει στο παρελθον και αλλα μέλη προγράμματα διατροφής από διατροφολογους γυμναστές και λοιπά , και ηταν λιαν επιεικώς απαράδεκτα, γιαυτο το λεει.

κοιτα η διατροφή σου καλη ειναι, (εκτος απο αυτο στις 11:30 που δεν το ειδα λογο ηλικιας), μερικη ψαχνουν και το παραμικρο, για μενα δε χρειαζεται, ιδικα στον ογκο, στη γράμμωση ψαξτο λιγο παραπάνω.

ο ruhl τα λεει ετσι γιατι είναι γκαγκα και δεν μπορεί να κάνει σωμα, γιαυτο νευριάζει, μη δίνεις σημασία. :moderator:

RUHL
05-02-09, 01:13
απο εδω και στο εξεις μονο στους competitor θα ποσταρω 8) 8) 8)

SiCkOheL
05-02-09, 01:34
Κάπου εδώ να αναφέρω ότι εγώ είχα πάντα πρόβλημα με τη λακτόζη. Τα τελευταίο χρόνο όμως που άρχισα πάλι το απλό γάλα (έπαιρνα το Δέλτα Daily -70% λακτόζη) δεν έχω προβλήματα. Παλιά θυμάμαι που είχα συσπάσεις στο έντερο, πήγαινα τουαλέτα +1 φορά πέρα από το κλασικό "πρωινό" μου - καλά τότε βέβαια έκανα και τη χειρότερη διατροφή. Ενώ τώρα τρώω όλα αυτά + το μισό λίτρο γάλα (που κανονικά θα με γονάτιζε!) και το στομάχι μου λειτουργεί σε φυσιολογικά πλαίσια. Μπορεί να παίζει ρόλο το ότι τώρα τρώω πολύ πιο σωστά και αθλούμαι.[/quote]


μπορείς να βελτιώσεις το θέμα τις ευαισθησίας με την λακτόζη αυξάνοντας σιγά σιγά τις ποσότητες του γάλατος ώστε να μπορέσεις κάποια στιγμή να πίνεις normal gala και να μην έχεις πρόβλημα

SiCkOheL
05-02-09, 01:38
απο εδω και στο εξεις μονο στους competitor θα ποσταρω 8) 8) 8)

εμενα εννοεί
είμαι ανερχόμενος MR κτήνος 2010 :notice: :bbbiceps: :lift2hand:

RUHL
05-02-09, 01:52
αφου σου εδωσα και τον κυκλο αας θα κανεις ολα τα φαρμακα 2 χρονια ον και 2 οφφ 8)

mantus3
05-02-09, 01:56
αφου σου εδωσα και τον κυκλο αας θα κανεις ολα τα φαρμακα 2 χρονια ον και 2 οφφ 8)

SiCkOheL παπαδες σου πουλαει. απλα θελει να σου φαει την θεση...
απο φαρμακο θα εισαι 2 χρονια ον 2 μερες οφφ...

οσο για αυτο που ειποθηκε, ειδικα στο θεμα "γυμναστιριο" το ακριβοτερο δεν ειναι παντα κ το καλητερο...
:sneaky:

SiCkOheL
05-02-09, 02:05
μου λέει ο ruhl κάτι ειδικές μεθόδους για να γίνω νταμάρι
τον πιστεύω εγώ γιατί είναι καλο παιδί
και βλέπω ήδη αποτελέσματα
έχω πάρει 32 μυϊκά κιλά σε 1 μηνα
το μονο πρόβλημα είναι κάτι υπόθετα που μου είπε να πάρω με δυσκολεύουν γιατί είναι λίγο μεγάλα
έχουν και κάτι αλογάκια απέξω
δεν ξέρω τον λόγο αλλα δεν τρέχει πρόβλημα
αλλα νταξή στον νομο τις επιτυχίας τι να κανεις.. :liftheavy:

Piratis
05-02-09, 02:13
μερικες παρατηρησεις και απο μενα χωρις να ειναι πολλες μιας και η διατροφη ειναι αρκετα καλη.

αυγα δεν βλεπω , εκτος αν δεν ειδα καλα.

βγαλε τις βραστες γαλοπουλες και τα τυρια και βαλε φυστικοβουτυρο.

βγαλε το 1.5% γαλα λιπαρα(που σημαινει 25% με τους απατεωνες) το βραδυ και βαλε 0%..μην σου πω να το βγαλεις και τελειως απο βραδυ γιατι βραδυ τρωμε κυριως πρωτεινουλα και οχι υδατανθρακα.

προσθεσε fish oil. (omega 3)

peris
05-02-09, 02:32
^^^^ σωστος ο πειρατης :awesome:

_kwstas_
05-02-09, 07:03
ΓΖ84 Στην τελικη υπαρχει ενας καλος personal trainer που εχει η μενεγακη αμα θες πηγενε σε αυτον θα σου βγαλει ενα καλο προγραμμα για διατροφη και ασκηση... παρε παραδειγμα την μενεγακη τι κορμαρα εχει! mantus θα συμφονισω κατα 50% με αυτο που ειπες ειναι πεντανοστυμη η μπιζολα η μοσχαρισια ψημενη στην σχαρα!! αλλα οχι και οτι δεν εχει να σου δωσει κ τιποτα....

m3ssias
05-02-09, 09:18
ΓΖ84 πολύ καλό το πλάνο σου...
Απλώς το βράδυ το γάλα μαζί με το γιαούρτι 8α σου φέρνει στις καούρες το πρωί και γενικότερα θα σου ταλαιπωρεί το στομάχι,εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις 2 γιαούρτια στραγγιστά 2% σε έναμεγάλο shaker να βάλεις και άλλο τόσο σε νερό και να τα ανακατέψεις καλά με ένα μεγάλο κουτάλι......αύτό είναι πολύ καλύτερο και ελαφρύ,κι έτσι έχεις και 32 γρ. ποιοτικής πρωτείνης γρήγορα και εύκολα

KATERINI 144
05-02-09, 11:42
2 γιαούρτια στραγγιστά 2% σε έναμεγάλο shaker να βάλεις και άλλο τόσο σε νερό και να τα ανακατέψεις καλά με ένα μεγάλο κουτάλι......αύτό είναι πολύ καλύτερο και ελαφρύ,κι έτσι έχεις και 32 γρ. ποιοτικής πρωτείνης γρήγορα και εύκολα
+1
35γρ ποιοτικης καζεινης-πρωτεινης.

stavro
05-02-09, 12:54
Πρέπει να πω οτι έχασα τη μπάλα τώρα. Δυστυχώς ΜΟΝΟ μέσω internet δεν μπορώ να αποκτήσω τις γνώσεις σας για να μπορώ να ελίσσομαι σωστά στο τι να τρώω, τι ασκήσεις να κάνω κτλ...

Μπορώ αλλά όχι σε ΤΟΣΟ προχωρημένο επίπεδο - το οποίο βέβαια δεν είναι στα πλάνα μου μιας και ανήκω σε αυτούς που σέβονται τη γυμναστική/ διατροφή, μαθαίνουν πράγματα και βελτιώνονται με το καιρό και... όπου μας πάει. Δεν έχω δλδ κάποιο τρελό στόχο από το να είμαι όσο υγειής και αθλημένος μπορώ.

Δεν ξέρω - δυστυχώς για μια ακόμη φορά παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα = οι γνώμες διαφέρουν - πολύ μάλιστα! Και σέβομαι σχεδόν όλα όσα γράφετε γιατί έχω ξαναμπεί σε αυτό το forum. Απλά - μάλλον καλύτερα είναι να πάρω την απόφαση που έχω εδώ και καιρό στο μυαλό μου - να πάω σε κάποιο ακριβό καλό γυμναστήριο και να μιλήσω με αθλίατρο να με ενημερώσει και να μου βγάλει ένα προσωπικό διαιτολόγιο και ασκησιολόγιο.

Περιμένω και άλλα σχόλια!







δεν χρειαζεται να κανεις κατι τετοιο ,αφου γενικα φαινεται οτι το κατεχεις το θεμα , ο βασικος κορμος του πλανου σου εναι σωστος κανε τις μικροαλλαγες που σου προτεινουν τα παιδια πειραματισου και συ λιγο και εισαι οκ

m3ssias
05-02-09, 16:21
Ένα φιλαράκι που δουλεύει σε μεγάλη γαλακτοβιομηχανία εδώ στις σέρρεσ,μου είπε οτι τα ΣΤΡΑΓΓΙΣΤΑ γιαουρτια τα φιάχνουν μέ σκόνη whey......και μάλιστα η εταιρία απο την οποία παίρνουν την whey τουσ είναι η ATLA ή κάπως έτσι.....κι επειδή την αγοράζουν με τους τόνους το κιλό τους κοστίζει ΜΟΝΟ 3 euro.......εξ ου και το στραγγιστό έχει 8% πρωτεινη,ενώ το απλό γιαούρτι έχει 3.3%......

ΓΖ84
05-02-09, 17:01
Μεγάλη ανταπόκριση και θέλω να πω ένα ευχαριστώ για όλα (όχι, δεν έγινα "καλός" μετά τον ruhl). Φταίω που σχετικά με το ακριβό γυμναστήριο κλπ δεν το ανέπτυξα παραπάνω και απλά το έγραψα χύμα λες και ξέρετε τι σκέψεις έχω κάνει κλπ.

Ας το ξεκαθαρίσω λίγο. Σίγουρα το ότι σκας χρήματα σε ένα γυμναστήριο - δεν λέει σχεδόν τίποτα. Λέω σχεδόν γιατί άλλο να τρέχεις σε σούπερ ντούπερ διαδρόμους με ωραίο περιβάλλον και με τεράστια ποικιλία σε ολοκαίνουργια βαράκια/ μηχανήματα κλπ κλπ και άλλο σε αυτό που πηγαίνω εγώ πχ. (Κάποιος που ρώτησε - στο Reborn Gym πηγαίνω - Γλυκά Νερά). Και επίσης άλλο να έχεις πάντα έναν να σε βοηθάει στα όργανα. Όπως επίσης και το γεγονός ότι υπάρχει σχεδόν πάντα ένας αθλίατρος εκεί μέσα και μπορώ να τον ζαλίζω όποτε θέλω για ότι θέλω. Δεν είναι και λίγα αυτά.
Αυτά δεν τα λέω τυχαία - είχα γραφτεί για ένα μήνα στο γυμναστήριο και τα έζησα. Οι σκέψεις είναι πολλές απλά όπως έγραψα μεγάλη μου μαλακία που δεν ανέλυσα το θέμα για να δείτε ότι έχω λόγο που το έγραψα. Σχετικά με τα εξειδικευμένα προγράμματα σίγουρα δεν έχω απαιτήσεις γιατί παίζει πολύ κλέψιμο από πολλούς "ειδικούς" αλλά αν πάρεις μια εμπειρία και από αυτό δεν είναι κακό νομίζω - και ας μη έχεις αποτέλεσμα. Δεν είναι άλλωστε νόμος ότι όλα είναι στραβά. Μπορεί να πέσω σε καλή περίπτωση. Μπορεί να βγω και μαλάκας. Δεν έχω πρόβλημα με το δεύτερο. Μου αρέσει να τη πατάω για να μαθαίνω. Και όχι να αποφεύγω κάτι επειδή είναι και καλά "σίγουρο". Λίγο γενικά όλα αυτά αλλά έπρεπε να τα γράψω.

Μετά από όσα διάβασα το σίγουρο είναι ότι θα αλλάξω το βραδινό μου. Και άλλα πράγματα βέβαια απλά δεν τα αναφέρω γιατί μου προτείνατε πολλά και διάφορα και πρέπει να τα μελετήσω λίγο! Σχετικά με τον πειρατή που μου πρότεινε να βγάλω τη γαλοπούλα και το τυρί... γιατί? Ειδικά αυτό το γεύμα κατα την άποψή μου είναι υπερβολικά καλό και μου δίνει full πρωτεϊνη/ υδατάνθρακα μεταξύ άλλων. Το φυστικοβούτηρο... πόσο να φάω? Έτρωγα λίγο μια περίοδο αλλά δεν περιέχει και ΠΟΛΥ λίπος?

Και σχετικά με τα αμινοξέα που είχαν αναφερθεί στην αρχή... είναι μάλλον κάτι που "μου το πρότειναν - το δοκίμασα" σχεδόν τυφλά. Θα διαβάσω Ruhl οτιδήποτε σχετικό και θα δω τι θα κάνω. Τα σταματάω όμως από τώρα. Θα παίρνω 2 πριν 2 μετα το γυμν. μέχρι να τελειώσουν. Η πλάκα είναι πως ο γυμναστής μου είπε ότι είναι πολύ καλά τα συγκεκριμένα και να παίρνω 2 μάλιστα πριν από κάθε γεύμα. Το βρήκα όμως υπερβολικό και έτσι δεν τον άκουσα.

Άσε που μου είπε ότι τα ίδια παίρνει και αυτός και είναι σούπερ αλλά όταν του έκανα θέμα σχετικά με το πως τα καταναλώνει επειδή είναι σαν extra large υπόθετα σε μέγεθος εκεί έδειξε ότι μου έλεγε μαλακίες και ότι δεν ήξερε τίποτα σχετικά με αυτά τα συγκεκριμένα. Οπότε καταλαβαίνετε τι κακή πληροφόρηση δεχόμαστε όλοι εμείς που ασχολούμαστε ερασιτεχνικά και απλά θέλουμε να είμαστε δυνατοί και υγειείς (χωρίς τις τρελές υπερβολές) από όλους αυτούς τους άχρηστους που δουλεύουν σε γυμναστήρια. Απλά χάος...

NASSER
05-02-09, 17:16
Και σχετικά με τα αμινοξέα που είχαν αναφερθεί στην αρχή... είναι μάλλον κάτι που "μου το πρότειναν - το δοκίμασα" σχεδόν τυφλά. Θα διαβάσω Ruhl οτιδήποτε σχετικό και θα δω τι θα κάνω. Τα σταματάω όμως από τώρα. Θα παίρνω 2 πριν 2 μετα το γυμν. μέχρι να τελειώσουν. Η πλάκα είναι πως ο γυμναστής μου είπε ότι είναι πολύ καλά τα συγκεκριμένα και να παίρνω 2 μάλιστα πριν από κάθε γεύμα. Το βρήκα όμως υπερβολικό και έτσι δεν τον άκουσα.

Υπαρχουν διαφοροι τυποι αμινοξεων και σκευασματων. Δεν συμαινει πως ολα μπορεις να τα καταναλωνεις με τον ιδιο τροπο, ουτε να τα διαχωριζουμε σε καλα και κακα αμινοξεα.
Τα αμινοξεα σαν συμπληρωμα ειναι καλα! Αυτα που παιρνεις ισως να χριαζεται να τα παιρνεις ''πριν'' τα γευματα κανα μισαωρο με ενα τεταρτο. Δεν ειναι λαθος να τα καταναλωσεις και μαζι με το γευμα. Δεν λειτουργουν ολα με τον ιδιο τροπο.

KATERINI 144
05-02-09, 17:26
Σχετικά με τον πειρατή που μου πρότεινε να βγάλω τη γαλοπούλα και το τυρί... γιατί? Ειδικά αυτό το γεύμα κατα την άποψή μου είναι υπερβολικά καλό και μου δίνει full πρωτεϊνη/ υδατάνθρακα μεταξύ άλλων. ελα ντε.......... ούτε εγω κατάλαβα.
μια χαρά ειναι αυτό το γευμα.

Piratis
05-02-09, 20:14
ειναι απλο , γιατι οπως το γαλα λεει 1.5% λιπαρα (και εχει στην πραγματικοτητα 25%) ετσι και η γαλοπουλα δεν ξερω τι εχει , και ειναι και επεξεργασμενη..αν βαλεις κομματακια γαλοπουλας απο κρεας που αγορασες δεν θα ειχα κανενα προβλημα. το ιδιο ισχυει και για το τυρι.

ενδεικτικα αναφερω μια τελευταια διαφημιση γαλοπουλας που λεει... 1% λιπαρα και 30% λιγοτερο αλατι... φαντασου δλδ τι εχει μεσα.. + οτι το 1% το μεταφραζουν σαν ποσοστο επι της ποσοτητας και οχι σαν ποσοστο επι των θερμιδων που λαμβανεις.

αν κατι ειναι σιγουρο για το καλο του λιπος αυτο ειναι το φυστικοβουτυρο , 2 μεγαλες κουταλιες την ημερα μπορεις να τρως ανετα. ( ο Tom Venuto ελεγε ενδεικτικα..οταν αυξανα το ημερησιο ποσοστο του λιπους π.χ απο 20 στο 25% γραμμωνα περισσοτερο..οσο και αν αυτο φαινεται περιεργο)

λιπη χρειαζομαστε αρκετα , αλλα πρεπει να ειναι σιγουρα καλα.

KATERINI 144
05-02-09, 20:37
οκ σύμφωνοι, για το αν ειναι αλλαντικό, αλλα ακομη και αλλαντικό να ειναι θα αντικαταστήσει αυτο το γευμα με φυστικοβουτιρο σκέτο?
δεν συμφωνώ. :chinese:

ας πουν και άλλοι τη γνώμη τους.

Piratis
05-02-09, 20:39
οχι σκετο , φυστικοβουτυρο μαζι με το ψωμι ολικης που ειπε ο φιλος..

ας ακουσουμε και αλλες γνωμες ναι :thumbsup:

KATERINI 144
05-02-09, 20:45
καλα εχει πρωτεινη το φυστικοβουτιρο?! και αν ναι ποση εχει? η θα φαει σκετα λιπαρα με υδατανθρακα για γευμα. :???:

ΓΖ84
05-02-09, 20:46
Σχετικά με το αλλαντικό μπορεί η γαλοπούλα όσο την αναθρέφουν να είναι "φέτες", να γυμνάζεται ρε παιδί μου, της τραβάνε και μερικές ενέσεις κάτω από τα φτερά και γίνεται βιονική, τούμπανο γεμάτο μύες! Οπότε μόλις τη σφάξουν σου έρχεται εσένα μια φέτα γαλοπούλας με 1% λιπαρά και τέλος!

Τώρα πέρα από τη πλάκα... σχετικά με το τι τρώμε, πάω πάσο ότι πλέον τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ σε όλα τα τρόφιμα. Θα πέφτει σίγουρα χημική επεξεργασία και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αλλά αν είναι έτσι τότε δεν θα πρέπει να τρώμε τίποτα με όλα αυτά τα χημικά/ φυτοφάρμακα κλπ. Δεν γίνεται όμως κάτι τέτοιο. Το θέμα είναι τουλάχιστον τα στοιχεία που μας δίνουν να είναι αληθινά και όχι μούφες. Τώρα τι επεξεργασία γίνεται - ποτέ δεν ξέρεις και μάλλον δεν μπορείς να μάθεις.

BRaWNy
05-02-09, 21:05
Kαλύτερα να αποφεύγονται υδατανθρακες μαζί με λιπαρά.
Αν είναι να φαγωθεί φυστικοβούτυρο που περιέχει αρκετή δόση λιπαρών, καλύτερα σε γεύμα protein-fat** και όχι σε protein-carb, ή απο την άλλη, αν είναι με ψωμί, να εκληφθεί σαν cheat meal.

Το ψωμί δεν είναι καλή επιλογή υδατάνθρακα (επεξεργασμένο αλευρι), ειδικά αν περιέχει γλουτένη.
Είναι καλύτερο να προτιμάμε ρύζι, πατατες, γλυκοπατατες, βρωμη και τέτοια.

Και το φυστικοβούτυρο που αγοράζουμε μπορει να μην είναι εμπιστοσύνης, καθότι το φτιάχνουν/προσθέτουν με διάφορα φυτικά έλαια κακής ποιότητας κ.α.
Σίγουρα σπιτικό αν ήταν, θα ηταν προτιμότερο.

**σε γευμα protein-fat μπορουμε να έχουμε και λαχανικά, μπορει να έχουν υδατάνθρακες, αλλά είναι περισσότερο απο ίνες, οπότε δεν τους υπολογίζουμε.

Piratis
05-02-09, 22:47
οσον αφορα το P+F συμφωνω απολυτα , εγω δεν ειπα να αρκεστει σε ψωμι ολικης και φυστικοβουτυρο σαν γευμα (δεν εφτιαξα διατροφη στο παιδι) , ειπα να βαλει φυστικοβουτυρο αντι γαλοπουλας και τυριου.

μπορει καλλιστα να φαει και μερικα ασπραδια (τα οποια δεν υπαρχουν στη διατροφη του φιλου) οπως επισης και ενα φρουτο.

και μιας και γιναμε πιο συγκεκριμενοι, για βραδυνο θα σου προτεινα σαλατα και κρεας ..αντε και essential fat σε περιπτωση που θελεις να συμπληρωσεις καποια καλα λιπαρα.

KATERINI 144
05-02-09, 22:57
απο γευση θα σκιζει παντος, φυστικοβουτιρο+ασπραδια+μιλο. :puke:

:green:

Piratis
05-02-09, 23:03
ενταξει τα ασπραδια ουτως η αλλως δεν φημιζονται για την γευση τους ουτε η βρωμη νομιζω να αρεσει σε πολλους..αλλα τι να κανουμε.. εγω παντως μια χαρα τρωω ασπραδια , μετα ψωμι ολικης με φυστικοβουτυρο και μετα μια μπανανα

απο το να φαω επεξεργασμενη γαλοπουλα με κακα λιπαρα 1000 φορες

RUHL
05-02-09, 23:06
, ειπα να βαλει φυστικοβουτυρο αντι γαλοπουλας και τυριου.
Δηλαδη αντι για πηγη λιπους να βαλει πηγη πρωτεινης τι λες ρε ανθρωπε καταλαβες τι ειπες?

ολα τα γευματα εχουν πρωτεινη αυτο ειναι στανταρ

Piratis
05-02-09, 23:07
μαλλον εσυ δεν καταλαβες τι διαβασες και αν θεωρεις πρωτεινη την επεξεργασμενη γαλοπουλα..σωθηκαμε

RUHL
05-02-09, 23:14
πχ
τυρι τρικαλινο 10% που κολας?
ποιος περνει αλαντικα βραστη γαλοπουλα η ψητη

Piratis
05-02-09, 23:16
10% ??? εχεις δει τα nutrition στοιχεια του και λες 10% ???



και για να ασπαστω κατι απο πραγματα που διαβαζω

Just slap together a peanut butter (and honey or jelly) sandwich on multi-grain bread, and you have the makings of a heart-healthy meal, if not a childhood memory.

goutsos
05-02-09, 23:18
η γαλοπουλα βραστη τ αλλαντικο δεν εχει καμια σχεση σε βιολογικη αξια απο την κανονικη?ε?

Piratis
05-02-09, 23:20
για μενα φιλε goutsos τα επεξεργασμενα δεν υπαρχουν πολυ απλα.. προσπαθω να μενω μονο σε σκονες πρωτεινης σαν το μονο παραπτωμα μου(οχι οτι ειναι μικρο) και οτι αλλο τρωω θελω να ειναι σωστο απο τη στιγμη που μπορω

KATERINI 144
05-02-09, 23:20
, ειπα να βαλει φυστικοβουτυρο αντι γαλοπουλας και τυριου.
Δηλαδη αντι για πηγη λιπους να βαλει πηγη πρωτεινης ?

αναποδα τα εγραψες :cursing:

goutsos
05-02-09, 23:21
α καταλαβα κ δηλαδη αμα θελεις να βαλεις γαλοπουλα στ τοστ περνεις κανονικη?κ πως τ ζητας?

KATERINI 144
05-02-09, 23:24
φιλετο γαλοπουλα ρε γουτσο, ωμο απο το σουπερ μαρκετ, το ψινεις και το βαζεις στο τοστ. :idea:

goutsos
05-02-09, 23:27
ευχαριστω πολυ ειναι γιουτσος οχι γουτσος χαχαχαχχαχαχαχαχαχ
ευχαριστω πολυ
:awesome:

RUHL
05-02-09, 23:31
10% ??? εχεις δει τα nutrition στοιχεια του και λες 10% ???



και για να ασπαστω κατι απο πραγματα που διαβαζω

Just slap together a peanut butter (and honey or jelly) sandwich on multi-grain bread, and you have the makings of a heart-healthy meal, if not a childhood memory.

τρικαλινο τυρι και γραφει απο εξω εχει 10% λιπος αλλα αν διαβασεις τα στοιχεια γραφει 90% ασε μας νυχτιατικα με τις χαζομαρες που ρωτας :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

καλα το δευτερο κοματι τι ακριβως ειναι :lol: :lol: ?wtf? where is the protein ?

ωμο απο το σουπερ μαρκετ, το ψινεις και το βαζεις στο τοστ.
Μην λες μυστικα ρε θειο :sneaky: :sneaky: πως να τρωνε την γαλοπουλα :lol: :lol: χωρις συντηρητικα :lol: :lol:

αλλα ακομα και αυτη με τα συντηρητικα εκτος απο τα ιδια τα συντηρητικα τι προβλημα εχει η πρωτεινη τους? βρωμαει?η δεν εχει ολα τα βασικα αμινο και ειναι Β κατηγορια πρωτεινης? :chinese:

KATERINI 144
05-02-09, 23:36
αλλα ακομα και αυτη με τα συντηρητικα εκτος απο τα ιδια τα συντηρητικα τι προβλημα εχει η πρωτεινη τους? βρωμαει?η δεν εχει ολα τα βασικα αμινο και ειναι Β κατηγορια πρωτεινης? :chinese:ε ενταξη επιδη ειναι αλεσμενο κρεας θα πατανε και καργα λιπος μεσα, και καλα. μεταξη μας εγω την τσακιζω παντος :chinese:

Exci
05-02-09, 23:44
Γαλοπουλα σε φετες σαν αλλαντικο κ ετσι να αποφευγουμε δλδ? :clown2:

KATERINI 144
05-02-09, 23:51
Γαλοπουλα σε φετες σαν αλλαντικο κ ετσι να αποφευγουμε δλδ? :clown2:ναι σαν το διαβολο το λιβανι που λενε, ενταξη δε θα πεθανεις κιολλας, ειπαμε λογο το οτι ειναι αλεσμενο σηγουρα δεν θα ειναι τοσο καθαρο οσω ενα νοπο στιθος γαλοπουλας, θα'χει μεσα και μπουτι και καμια πετσα κλπ.


ειναι γιουτσος οχι γουτσος
οκ γιουτσε σορι
:oops:


:P

RUHL
05-02-09, 23:55
Δεν ξερω για τους ελληνες παντως τους γερμανους τους εμπειστευομε και στα αλαντικα 8) οτι δεν θα πεταξουν καμια σαβουρα μεσα και οτι γραφει απο εξω εχει και απο μεσα τουλαχιστον αυτους τους ελενχουν και πεφτουν μηνυσεις κληνουν μαγαζια χανοντε αδειες εδω δεν υπαρχει τιποτα απο αυτα :idea:

ΓΖ84
06-02-09, 00:04
Ρε έλεος! Μη αποφεύγεις τη γαλοπούλα σε αλλαντικά κλπ! Εδώ μέσα βλέπω πως όλοι φοβούνται μη πάρουν 1 κιλό λίπος + το χρόνο ή 0,1 κιλό μυικής μάζας το έτος! ΧΑΧΑΧΑ!

Τρώγε εσύ κανονικά Exci! Σχετικά με το τρικαλινό έχει όντως γύρω στο 10-15% αν θυμάμαι καλά. Και μιλάμε για το Light πάντα! Τώρα τι να πω αν αμφισβητείτε ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ τη θρεπτική αξία που αναγράφουν οι εταιρίες στα προϊόντα ε μην τρώτε τίποτα. Ούτε κρέας γιατί τρώνε ποντίκια, ούτε κότα γιατί με διάφορες μεθόδους δεν αναπτύσουν ολόκληρη τη κότα αλλά μόνο το "στήθος", τα γάλατα είναι όλα από σκόνη της Βουλγαρίας, οι κονσέρβες είναι τίγκα στα χημικά για να μην μη ελοιώνονται... δεν πάει έτσι. Και όντως... που ξέρεις τι επεξεργασία έχει περάσει το φυστικοβούτηρο και δεν είναι φτιαγμένο με χημικά!

Αν είναι η μόνη σωτηρία είναι να έχεις κότες στην αυλή, λαχανικά πιο δίπλα, μια αγελάδα να βόσκει παραπέρα και να της τραβάς τα βυζιά κάθε μέρα να ξέρεις τι πίνεις, και μερικά μοσχαράκια να τους κόβεις το κώλο και να ξέρεις ότι τρως καλό κρέας... τότε πάμε να φουντάρουμε να τελειώνουμε. Δεν είναι έτσι.

m3ssias
06-02-09, 21:17
Σωστός φίλε μου!!!!Τρώγετε ρε!!!!!Το φαί είναι απόλαυση και δεν είναι ψεύτικο.....ΦΑΙ ΡΕ :rocking: :P

_kwstas_
06-02-09, 21:29
Αν είναι η μόνη σωτηρία είναι να έχεις κότες στην αυλή, λαχανικά πιο δίπλα, μια αγελάδα να βόσκει παραπέρα και να της τραβάς τα βυζιά κάθε μέρα να ξέρεις τι πίνεις, και μερικά μοσχαράκια να τους κόβεις το κώλο και να ξέρεις ότι τρως καλό κρέας... τότε πάμε να φουντάρουμε..... Αν αυτα τα θεωρεις για φουντο τοτε τραβα και αυτοκτονα καλητερα... Γιατι οποιοι το εχουν κανει αυτο ειναι ατομα με @@... και μπραβο τους!!!!

Exci
06-02-09, 21:30
Ρε έλεος! Μη αποφεύγεις τη γαλοπούλα σε αλλαντικά κλπ! Εδώ μέσα βλέπω πως όλοι φοβούνται μη πάρουν 1 κιλό λίπος + το χρόνο ή 0,1 κιλό μυικής μάζας το έτος! ΧΑΧΑΧΑ!

Τρώγε εσύ κανονικά Exci! Σχετικά με το τρικαλινό έχει όντως γύρω στο 10-15% αν θυμάμαι καλά. Και μιλάμε για το Light πάντα! Τώρα τι να πω αν αμφισβητείτε ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ τη θρεπτική αξία που αναγράφουν οι εταιρίες στα προϊόντα ε μην τρώτε τίποτα. Ούτε κρέας γιατί τρώνε ποντίκια, ούτε κότα γιατί με διάφορες μεθόδους δεν αναπτύσουν ολόκληρη τη κότα αλλά μόνο το "στήθος", τα γάλατα είναι όλα από σκόνη της Βουλγαρίας, οι κονσέρβες είναι τίγκα στα χημικά για να μην μη ελοιώνονται... δεν πάει έτσι. Και όντως... που ξέρεις τι επεξεργασία έχει περάσει το φυστικοβούτηρο και δεν είναι φτιαγμένο με χημικά!

Αν είναι η μόνη σωτηρία είναι να έχεις κότες στην αυλή, λαχανικά πιο δίπλα, μια αγελάδα να βόσκει παραπέρα και να της τραβάς τα βυζιά κάθε μέρα να ξέρεις τι πίνεις, και μερικά μοσχαράκια να τους κόβεις το κώλο και να ξέρεις ότι τρως καλό κρέας... τότε πάμε να φουντάρουμε να τελειώνουμε. Δεν είναι έτσι.Ναι βρε συ, μαζι σου σε αυτο που λες, εννοειται οτι ειμαι χαλαρος σε τετοια θεματα, απλα για γαλοπουλα απο σουπερ μαρκετ δεν ξερω τι εχει μεσα απο συστατικα, οχι οτι τη φοβαμαι, αλλα δεν ξερω ποση προτεινη/υδατ/λιπος εχει μεσα, οποτε μπλεκομαι :geek:

Εννοειται οτι δεν μετραω το λιπος με το σταγονομετρο :clown:

ΓΖ84
07-02-09, 01:01
Κώστα ή εγώ δεν κατάλαβα το σχόλιό σου ή εσύ ζεις σε άλλο πλανήτη! Χαχαχα! Διάβασε καλύτερα τι έγραψα και θα καταλάβεις ότι ΔΕΝ κατηγόρησα τη "προσωπική" παραγωγή αγαθών - φυσικά. Απλά αν αυτή είναι η μόνη λύση και όλοι έξω μας δουλεύουν τόσο ψιλό γαζί ε ας πάμε να φουντάρουμε. Τέσπα... βαριέμαι να γράφω... ξαναδιάβασε!!

Piratis
07-02-09, 16:46
Ρε έλεος! Μη αποφεύγεις τη γαλοπούλα σε αλλαντικά κλπ! Εδώ μέσα βλέπω πως όλοι φοβούνται μη πάρουν 1 κιλό λίπος + το χρόνο ή 0,1 κιλό μυικής μάζας το έτος! ΧΑΧΑΧΑ!

Τρώγε εσύ κανονικά Exci! Σχετικά με το τρικαλινό έχει όντως γύρω στο 10-15% αν θυμάμαι καλά. Και μιλάμε για το Light πάντα! Τώρα τι να πω αν αμφισβητείτε ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ τη θρεπτική αξία που αναγράφουν οι εταιρίες στα προϊόντα ε μην τρώτε τίποτα. Ούτε κρέας γιατί τρώνε ποντίκια, ούτε κότα γιατί με διάφορες μεθόδους δεν αναπτύσουν ολόκληρη τη κότα αλλά μόνο το "στήθος", τα γάλατα είναι όλα από σκόνη της Βουλγαρίας, οι κονσέρβες είναι τίγκα στα χημικά για να μην μη ελοιώνονται... δεν πάει έτσι. Και όντως... που ξέρεις τι επεξεργασία έχει περάσει το φυστικοβούτηρο και δεν είναι φτιαγμένο με χημικά!

Αν είναι η μόνη σωτηρία είναι να έχεις κότες στην αυλή, λαχανικά πιο δίπλα, μια αγελάδα να βόσκει παραπέρα και να της τραβάς τα βυζιά κάθε μέρα να ξέρεις τι πίνεις, και μερικά μοσχαράκια να τους κόβεις το κώλο και να ξέρεις ότι τρως καλό κρέας... τότε πάμε να φουντάρουμε να τελειώνουμε. Δεν είναι έτσι.

θρεπτικη αξια δεν υπαρχει καν στην επεξεργασμενη γαλοπουλα. αν δεις πουθενα να αναγραφεται πες μου και μενα να ξερω.

το φυστικοβουτυρο το παιρνω απο μαγαζι με βιολογικα ,βλεπω τι αναγραφει πισω και ξερω τι θα φαω αν αποφασισω να το φαω.

και κατι τελευταιο , αν μπορεις διαχωρισε τις μερες που κανεις αεροβικη απο τις μερες που κανεις βαρη.

ΓΖ84
07-02-09, 17:24
Τώρα μπερδεύτηκα - εσύ τι εννοείς επεξεργασμένη γαλοπούλα?

Θα σου πω εγώ το δικό μου που ισχύει 100% γιατί έχω φάει περίπου μισή ώρα να κοιτάζω πόση πρωτεΐνη έχει εκείνη μάρκα γαλοπούλα και πόση η άλλη!

Μιλάω για την γνωστή γαλοπούλα το αλλαντικό. που τη παραγγέλνεις για τόστ στο σημείο με τα αλλαντικά μαζί με τα τυριά/ σαλάμια αέρος κλπ. Έχω πάει από πίσω και έχω τσεκάρει πολλά πινακάκια θρεπτικής αξίας! Δεν ξέρω γιατί επιμένεις ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο - για αυτό και σε ρωτάω τι εννοείς επεξεργασμένη γαλοπούλα.

Και επειδή εσύ δεν δουλεύεις σε υπεραγορά και δεν μπορείς να πας πίσω στα ζαμπόν και να δεις... κάνε κάτι πιο απλό. Πήγαινε στα ψυγεία που έχουν τα τυποποιημένα αλλαντικά/ λουκάνικα κλπ και εκεί θα βρεις έτοιμα πακετάκια που έχουν για παράδειγμα 10 φέτες γαλοπούλα και 10 φέτες τυρί τόστ. Εταιρίες δεν γράφω - τις ξέρουμε καλά όλοι. Απλά τσέκαρε εκεί. Και αυτά έχουν πινακάκια με τα όλα τους.

Πληροφοριακά - να αποφεύγετε όσες γαλοπούλες έχουν λιγότερο αλάτι γιατί χαλάνε ΠΟΛΥ γρήγορα και μυρίζουν. Το έχω δοκιμάσει και είναι ενοχλητικό.

Σχετικά με το φυστικοβούτηρο - δεν λέω όχι αλλά ΔΕΝ είναι πλήρες γεύμα γιατί για να πάρεις 25-30 γραμμάρια πρωτεΐνης μόνο από αυτό πρέπει να φας πολύ και το ΠΟΛΥ έχει και τρελό λίπος. Και δεν αμφιβάλλω ότι δεν ισχύουν αυτά που αναγράφονται πίσω από το βαζάκι που αγοράζεις αλλά "πάστα" να είναι ένα πλήρες γεύμα εμένα δεν μου κάθεται φυσιολογικό. Ειδικά αν μιλάμε για πρωί και ειδικά αν το συγκρίνεις με ψωμί ολικής+γαλοπούλα+τυρί+τομάτα+μαρούλι και + αυγό αν θες μέσα σε αυτά... απλά γεύμα ΤΟΥΜΠΑΝΟ. Με λίγα λιπαρά, με φυτικές ίνες, με υδατάνθρακα, με πόσες βιταμίνες, με πρωτεΐνη φουλ... δεν ξέρω γιατί είσαι τόσο ενάντιος...

Και σχετικά με το να χωρίζω τις ημέρες αερόβιας και με βάρη... έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά αυτό μπορούν να το κάνουν άλλοι διότι σημαίνει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ γυμναστήριο... δεν είμαι για τέτοια... έχω κοπέλα, έχω δουλειά, έχω αγγλικά, αργότερα θα έχω περαιτέρω σπουδές. Πολύ δύσκολο και βασικά δεν το θέλω κιόλας το θεωρώ too much και το καταλαβαίνω για όποιον ασχολείται μόνο επαγγελματικά.

Piratis
07-02-09, 17:27
ειλικρινα δεν εχω δει αυτα τα πινακακια και δεν ξερω , αν γνωριζεις μπορεις να μου πεις.

παντως ελπιζω να μην ισχυει αυτο που ακουγα παλιοτερα οτι την γαλοπουλα την παιρνουν και την αλεθουν ολοκληρη οπως ειναι (μαζι με τα κοκκαλα) για να γινει αυτο το αλλαντικο που βλεπουμε.

και μην νομιζεις..εγω ετρωγα συνεχεια γαλοπουλα (fouadre η αδυναμια μου).

ΓΖ84
07-02-09, 17:36
Κοίτα να δεις... παίζει! Τα ξέω και εγώ αυτά... αλλά από την άλλη εγώ σαν άτομο δεν μπορώ να το ξέρω ούτε ο καθένας μας. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να στείλεις δείγμα για εξετάσεις σε ειδικά ιατρεία. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως υπάρχει τέτοια επιλογή - που σίγουρα ελάχιστοι θα την κάνου πράξη. Δεν μπορώ να σου απαντήσω με κάτι παραπάνω από ένα από "Δύσκολα - αλλά παίζει".

Ας ελπίσουμε όμως ότι δεν ισχύει. Σκέψου όμως και κάτι άλλο και δεν μιλάω για φυστικοβούτηρο... αυτά που τρως... ξέρεις τι έχουν φάει? Αναφέρομαι κυριολεκτικά για ζώα και μεταφορικά για φυτά κτλ... τελειώνω ΤΕΙ Γεωπονίας... το μαρούλι που τρώτε όλοι και λέτε "Μαλάκ*" (έβαλα και *) να τρώς πάντα πράσινη σαλάτα κάνει καλό... καλύτερα να το λέτε "να τρως πάντα φυτοφάρμακα" έχουν φυτικές ίνως. Και μη μου αναφέρετε βιολογικά προιόντα. Γιατί και εκεί τρώτε ότι σας πασάρουν.

Τα παραπάνω τα έγραψα σε σχετικά ακραία γλώσσα γιατί έτσι έλαβα και εγώ τη κατηγορία για τη γαλοπούλα... Δηλαδή αν λέτε για γαλοπούλα τουλάχιστον πείτε και για τη μπριτζολίτσα που κάνει τόσο καλό, για τα γιαούρτια το ίδιο, για τα όσπρια επίσης...



Όπως είπε και ο Μ3ssias και μου άρεσε...

"Τρώγετε ρε!!!!! Το φαί είναι απόλαυση και δεν είναι ψεύτικο.....ΦΑΙ ΡΕ!!!!!"



ΧΑΧΑΧΑ! Συμφωνώ!

slaine
07-02-09, 17:58
1)λίγο καλύτερη έκφραση
2)φυστικοβούτυρο δεν το τρώμε για πρωτείνες! αν ήταν έτσι θα τρώγαμε μόνο φασόλια και θα γινόμασταν τούμπανα.
3)μακριά απο άλλαντικά έχω πάει σε εργοστάσιο που τα φτιάχνουν.... απλά μακριά (όσο μπορείτε δηλαδή γιατί κι εγώ μόλις έφαγα 4 τοστάκια)

ΓΖ84
07-02-09, 18:46
1. OK!
2. Όντως... έχει και πολύ υδατάνθρακα - και πάλι η άποψή μου είναι ίδια. Μήπως να βάλω φυστικοβούτηρο στο 3ο μου γεύμα εκεί που είναι οι ξηροί καρποί και οι μπανάνες? Αλλά σκέτο? Να διαβάσω απόψεις.
3. Έγραψες! :rocking: Αλλά 4 τόστ? Με τι μέσα? Πες μου και γραμμάρια κάθε φέτας για να καταλάβω - αν είναι σαν τις δικές μου στο 2ο γεύμα εγώ προσωπικά θα τα έβγαζα λίγο αφού τα έτρωγα!!

Πριν το γυμναστήριο πρόσθεσα και 1 ελληνικό καφέ - πρώτη φορά ήπια 1 φλυτζάνι. Μέχρι σήμερα απλά είχα δοκιμάσει με γλυκό του κουταλιού. Θα αρχίσω να πίνω όμως με το ζόρι για να είμαι λίγο πιο τσιτωμένος (αν με πιάνει - θα το δω σήμερα). Ένας στο γυμναστήριο έρχεται πάντα με το shaker πρωτεΐνης σχεδόν γεμάτο με καφέ. Μισό λίτρο δηλαδή. Χαχαχα!

BRaWNy
07-02-09, 20:09
Να προσπαθήτε για ποιότητα αντι για ποσότητα.
Όταν θα βρείτε την ποιότητα, μετα η ποσότητα κανονίζεται απο την ποσότητα λήψης.

π.χ. ένα είδος κασεριού έχει 30γρ πρωτεΐνης στα 100γρ, ενω το στηθος κότας έχει 22γρ.
Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερο το κασέρι.

Αν θέλετε να λάβετε 30γρ, τότε φάτε παραπάνω γραμμάρια στηθους κότας ωστε να τα "πιάσετε" αυτα τα 30γρ.

Απλα ενημερωτικά και υπενθυμιστικά τα λέω.

kyriakos23
08-02-09, 01:53
δεν ξερω για τα αλαντικα παντος ακουσα απο πολλους που ειδανε πως φτιαχνοντε(ιδιως σαλαμι) κ δεν ξαναφαγανε ποτε στην ζωη τους.
εγω δεν ειδα κ προτιμο να μην δω.

slaine
08-02-09, 01:58
ρε κυριάκο τι μας λες για αλλαντικά... εσύ εχεις τη σούβλα κλπ με αυτά ασχολείσαι ρε! φάε και σσσσσιουσσσσσσιουκο να είσαι οκ :P

kyriakos23
08-02-09, 02:02
διαβασα πανω για τα αλαντικα γιαυτο :D

skrwz21
08-02-09, 03:38
ρε κυριάκο τι μας λες για αλλαντικά... εσύ εχεις τη σούβλα κλπ με αυτά ασχολείσαι ρε! φάε και σσσσσιουσσσσσσιουκο να είσαι οκ :P

γ#μ@ει ο σουσσουκος ε? αυτο απο σταφυλι δεν ειναι ? με αμυγδαλο μεσα !
μου εχουνε φερει κατι φιλαρακια

kyriakos23
08-02-09, 04:10
ναι απο σταφυλι :geek:
μερικα εχουν αμυγδαλο μερικα οχι,οπως σαρεσει.