PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλησπερα!!!!



milena89
31-07-17, 15:26
Καλως σας βρηκα..μετα απο καιρο που διαβαζω το φορουμ σας πηρα αποφαση να γινω μελος κ να ζητησω την βοηθεια σας.Λιγα πραγματα για μενα.Ειμαι 28 ετων υψος 1,76 57 κιλα κ ποσοστο λιπους 13%.Μεχρι τα 20 ημουν υπερβαρη (100 κιλα) εως οτου πηρα την αποφαση κ με μεγαλη προσπαθεια δυτυχως ομως χωρις γυμναστικη εχασα 50 κιλα.Απο τοτε εχω ταλαιπωρησει κατα καιρους τον οργανισμο μου με ακραιες διαιτες,σχεδον στο σταδιο ανορεξιας με βουλιμικα επεισοδια κ μια μονιμη εμμονη με τη ζυγαρια απο φοβο μηπως ξαναπαρω κιλα.Το σωμα μου σε γενικες γραμμες χαλαρωσε σε ποδια γλουτους χερια αλλα οχι σε υπερβολικο βαθμο.Ειναι ομως αντιαισθητικο επειδη ο σωματοτυπος μου ειναι αχλαδι κ λογω χαλαρωσης η κυτταριτιδα ειναι σε ασχημη ορατη κατασταση.Αποφασισα λοιπον να ξεκινησω γυμναστικη κ διατροφη για να αποκτησω επιτελους καποια στιγμη ενα υγιες κ ωραιο σφιχτο σωμα.Λογω υπεροβολικου φορτου εργασιας το καλοκαιρι δν εχω ελευθερο χρονο κ ετσι εδω κ 3 μηνες κανω στα curves 40' την ημερα 5-6 φορες την εβδομαδα κ η αλήθεια ειναι εχω δει βελτιωση.Απο οκτωβρη σκεφτομαι να παω στα βαρη.Θα ηθελα την βοηθεια σας οσον αφορα το τι πρεπει να κανω για να δω βελτιωση,σε θεμα διατροφης περισσοτερο προς το παρον.Συγνωμη για τις πολλες πληροφοριες περιμενω τις συμβουλες σας :)

RAMBO
31-07-17, 15:38
Καλησπερα,καλως ηρθες στην παρεα μας:welcome:

Λογικο μετα που εχασες τοσα κιλα να ηπαρχει χαλαρωση,οπως επισης και στο δερμα το οποιο ''τεντωθηκε'' .Τα κιλα που εχεις τωρα αναλογικα με το υψος σου ειναι αρκετα πιο κατω και λογικα θα φενεσαι αρκετα αδυνατη ισως και ανορεκτικη,μην φοβασαι τα παραπανω κιλα,με καλη γυμναστικη και διατροφη θα αυξησεις την μυικοτητα και το σωμα σου θα φενεται ακομα καλυτερο και πιο υγιες και θηλυκο με καμπυλες

Ioannis Duff
31-07-17, 16:46
Καλως ηρθες :welcome:
Ενα τεραστιο συγχαρητηρια απο μενα για το κατορθωμα σου. Μην το παρακανεις και πας στην αλλη ακρη ομως :P

milena89
31-07-17, 19:50
Σας ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα.Ισχυει πως αναλογικα ειναι λιγα τα κιλα απλα το λεγομενο skinny fat.Λογω χαλαρωσης φαινομαι αρκετα περισσοτερο οχι στο πανω μερος αλλα στα ποδια περισσοτερο.Κ εγω στοχο το υγιες εχω πλεον κ μετα απο πολυ κοπο κ προσπαθεια καταφερα να σταματησω την εμμονη με τη ζυγαρια.Απλα δεν θα ηθελα να μεινω σταθερη πανω κατω σε αυτα τα κιλα.Κ αν οχι ελπιζω πως αν σφιξω θα φαινομαι οντως πολυ καλυτερα

milena89
04-08-17, 15:41
Γεια σας κ παλιι :turtle: Θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με τις τροφες που πρεπει να καταναλωνω για να πετυχω σιγα σιγα συσφιξη μειωση κυταρριτιδας κ μακροπροθεσμα ας ελπισουμε να βαλουν θεμελια για γραμμωση. :thumbup: Περιμενω αποψεις

Όπου_υπάρχει_θέληση_
04-08-17, 18:48
Δεν υπάρχουν τροφές που προκαλούν "σύσφιξη"....Γενικά πρέπει να προσανατολιστείς σε μια 80%-90% "καθαρή" διατροφή και στο υπόλοιπο 10% μπορείς να κάνεις μια παρασπονδία....

Δεν νομίζω ότι πρέπει να χάσεις και άλλα κιλά...είσαι σε καλό νούμερο, παρακάτω θα σαι υπερβολικά αδύνατη (αν δεν είσαι ήδη).

Προσπάθησε να φας ισοθερμδικά, δλδ να λαμβάνεις όσες θερμίδες χρειάζεσαι για να διατηρηθείς....Με ψηλά πρωτεϊνή και ισοθερμιδικά μπορείς σε βάθος χρόνου να κάνεις ένα καλό recomposition που θα βελτιώσει αισθητικά το σώμα σου σε όλα τα επίπεδα.

Η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις τα βάρη (αν μπορείς) από τώρα...Μιας και είσαι αρχάρια στα βάρη θα σε βοηθήσεις να βάλεις μυς και να χάσεις λίπος ταυτόχρονα...είσαι στην καλύτερη κατηγορία αθλούμενων....

Δεν χρειάζεται τρομερός χρόνος 45'-60' 3x/βδομάδα....λιγότερο από ότι κάνεις τώρα στην εβδομάδα δηλαδή.

Κόψε ζάχαρη στους καφέδες (τζάμπα θερμίδες είναι), γλυκά (φάε λίγο μέλι ή μαύρη σοκολάτα ή φρούτα), τροφές με αρκετή πρωτεϊνη (κοτόπουλο, μοσχάρι, χοιρινό- γενικά κρέας, αυγά, γαλακτοκομικά, ψάρι) καλά λιπαρά (ωμό ελαιόλαδο, ξηρούς καρπούς, φυστικοβούτυρο, λάδι καρύδας που είναι καλο και για μαγείρεμα), λαχανικά (μπρόκολο, κουνουπίδι, σπανάκι, λάχανο) και υδατάνθρακα (κατά προτίμηση ολικής άλεσης)

milena89
04-08-17, 20:39
Ευχαριστω παρα πολυ.Σαν πλανο διατροφης εχω το παρακατω σε γεννικες γραμμες

πρωινο
τοταλ 2% 1 κεσεδακι 40 γραμ βρωμη

μεταπροπονητικο
1 μπανανα κ 1 scoop πρωτεινη με γαλα αμυγδαλου unsweetned

μεσημεριανο
2 σουβλακια κοτοπουλο η φιλετο η μπιφτεκι με ενα αγγουρι η πρασινη σαλατα

απογευματινο
1 γιαουρτι 2% με 40 γραμ cranberries goji berries σπορους chia κ 1 κτγ μελι

βραδινο
4 ασπραδια 1 κροκο ομελετα με μανιταρια κ 1 κτγ λαδι η φιλετο κοτοπουλο η μοσχαρι απαχο κ σαλατα

Πως σας φαινεται? Ερωτηση αν πειναω ενδιαμεσα καποια στιγμη μπορω να φαω αγγουρι η μισο κεσεδακι κοτατζ light η ενα αυγο?

Και ισοθερμιδικα εννοωντας το ΒΜΡ η ΗΘ?

RAMBO
04-08-17, 21:40
μεσημεριανο
2 σουβλακια κοτοπουλο η φιλετο η μπιφτεκι με ενα αγγουρι η πρασινη σαλατα

απογευματινο
1 γιαουρτι 2% με 40 γραμ cranberries goji berries σπορους chia κ 1 κτγ μελι

βραδινο
4 ασπραδια 1 κροκο ομελετα με μανιταρια κ 1 κτγ λαδι η φιλετο κοτοπουλο η μοσχαρι απαχο κ σαλατα

Πως σας φαινεται? Ερωτηση αν πειναω ενδιαμεσα καποια στιγμη μπορω να φαω αγγουρι η μισο κεσεδακι κοτατζ light η ενα αυγο?

Και ισοθερμιδικα εννοωντας το ΒΜΡ η ΗΘ?


Kατσε,σουβλακια οπως τα λεμε στην Αθηνα η στην Θεσσαλονικη:P

Στη ΦΑΓΕ δουλευεις?:P..πολυ γιαουρτι ρε παιδι μου:rolf:

milena89
04-08-17, 21:47
χαχαχαχα με το κιλο τα γιαουρτια...οπως τα λεμε στην Κερκυρα :P σκετο το κοτοπουλο οποτε καλαμακια να υποθεσω .. απο στηθος απαχα..καλα θα ταν οπως τα λετε εκει στην Αθηνα :green:

Όπου_υπάρχει_θέληση_
04-08-17, 22:12
Ισοθερμιδική όχι με βάση το BMR αλλά με βάση τον ρυθμό που λαμβάνει υπόψη και την καθημερινή δραστηριότητα....Βέβαια αυτά είναι εκτιμήσεις αλλά εύκολα βρίσκεις αν είναι σωστές....

Υπάχρουν online calculators (και στο forum) υπολογίζεις τις θερμίδες, φτιάχνεις μια διατροφή και πριν την ξεκινήσεις ζυγίζεσαι (πρωί, χωρίς ρούχα παπούτσια, χωρίς να χεις πιει νερό και αφού πας τουαλέτα) μετά από 7-10 μέρες ξαναζυγίζεσαι με τις ίδιες συνθήκες.

Αν έβαλες βάρος τρως πολλές θερμίδες άρα πρέπει να μειώσεις.
Αν έμεινες σταθερή συνεχισέ την.
Αν έχασες (εξαρτάται τον στόχο) πρέπει να αυξήσεις θερμίδες αν θες να μείνεις στα ίδια κιλά ή κράτας ως έχουν αν θες να συνεχίσεις να χάνεις.

RAMBO
05-08-17, 01:25
χαχαχαχα με το κιλο τα γιαουρτια...οπως τα λεμε στην Κερκυρα :P σκετο το κοτοπουλο οποτε καλαμακια να υποθεσω .. απο στηθος απαχα..καλα θα ταν οπως τα λετε εκει στην Αθηνα :green:


Kαλα θυμαμαι οτι μτο φαγητο σας ειναι λιγο ξενερωτο,μονο για τις παραλιες ειστε:P

mono AEK
05-08-17, 02:45
Ευχαριστω παρα πολυ.Σαν πλανο διατροφης εχω το παρακατω σε γεννικες γραμμες

πρωινο
τοταλ 2% 1 κεσεδακι 40 γραμ βρωμη

μεταπροπονητικο
1 μπανανα κ 1 scoop πρωτεινη με γαλα αμυγδαλου unsweetned

μεσημεριανο
2 σουβλακια κοτοπουλο η φιλετο η μπιφτεκι με ενα αγγουρι η πρασινη σαλατα

απογευματινο
1 γιαουρτι 2% με 40 γραμ cranberries goji berries σπορους chia κ 1 κτγ μελι

βραδινο
4 ασπραδια 1 κροκο ομελετα με μανιταρια κ 1 κτγ λαδι η φιλετο κοτοπουλο η μοσχαρι απαχο κ σαλατα

Πως σας φαινεται? Ερωτηση αν πειναω ενδιαμεσα καποια στιγμη μπορω να φαω αγγουρι η μισο κεσεδακι κοτατζ light η ενα αυγο?

Και ισοθερμιδικα εννοωντας το ΒΜΡ η ΗΘ?

Εμένα μαρεσει η διατροφή σου, το μόνο που θα έκανα θα έβαζα και 150 γρ ρύζι ή πατάτα η όσπρια μέσα στη μέρα (για αρχή) και αν πείνας κάνα φρούτο
Με αυτό το πλανο έχασες τα κιλά η συντηρεισαι ομως?

Και εννοείται να ξεκινήσεις βάρη όπως σου είπε και το παλικάρι γιατί αυτά είναι που θα φέρουν τη σύσφιξη

milena89
05-08-17, 16:24
Kαλα θυμαμαι οτι μτο φαγητο σας ειναι λιγο ξενερωτο,μονο για τις παραλιες ειστε:P

ναι αλλα φατε ματια ψαρια οπως λεει κ το γνωστο ρητο :shock::P

milena89
05-08-17, 16:27
Εμένα μαρεσει η διατροφή σου, το μόνο που θα έκανα θα έβαζα και 150 γρ ρύζι ή πατάτα η όσπρια μέσα στη μέρα (για αρχή) και αν πείνας κάνα φρούτο
Με αυτό το πλανο έχασες τα κιλά η συντηρεισαι ομως?

Και εννοείται να ξεκινήσεις βάρη όπως σου είπε και το παλικάρι γιατί αυτά είναι που θα φέρουν τη σύσφιξη

καλησπεραα :) οχι με αυτο νομιζω πως εχω παρει κιολας γιατι η αληθεια ειναι πως παρα πολυ καιρο τρεφομουν υποθερμιδικα για χρονια βασικα..θερμιδες συντηρησης μου βγαινουν 2081 κ ΒΜΡ 1400..απο οταν εβαλα γευματα ημουν 54 εχω παει 57..η αληθεια ειναι πως τα κιλα μου ειναι 54 κ ειμαι ψιλοκαπως αλλα αυτο που λετε ολοι ισχυει..με συσφιξη το οπτικο αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο απο οτι οι αριθμοι στη ζυγαρια,αρα υπομονη.Επειδη για βαρη μονο απο οκτωβρη δυστυχως αν εκανα ασκησεις με το βαρος του σωματος συνδιαστικα με το γυμναστηριο που παω θα ειχε καποια διαφορα?

milena89
05-08-17, 16:39
Ισοθερμιδική όχι με βάση το BMR αλλά με βάση τον ρυθμό που λαμβάνει υπόψη και την καθημερινή δραστηριότητα....Βέβαια αυτά είναι εκτιμήσεις αλλά εύκολα βρίσκεις αν είναι σωστές....

Υπάχρουν online calculators (και στο forum) υπολογίζεις τις θερμίδες, φτιάχνεις μια διατροφή και πριν την ξεκινήσεις ζυγίζεσαι (πρωί, χωρίς ρούχα παπούτσια, χωρίς να χεις πιει νερό και αφού πας τουαλέτα) μετά από 7-10 μέρες ξαναζυγίζεσαι με τις ίδιες συνθήκες.

Αν έβαλες βάρος τρως πολλές θερμίδες άρα πρέπει να μειώσεις.
Αν έμεινες σταθερή συνεχισέ την.
Αν έχασες (εξαρτάται τον στόχο) πρέπει να αυξήσεις θερμίδες αν θες να μείνεις στα ίδια κιλά ή κράτας ως έχουν αν θες να συνεχίσεις να χάνεις.


σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια κ για τις γρηγορες απαντησεις :thumbup: μου βγαινει στις 1920 θερμιδες η εξισωση.Δεν ειναι παρα πολλες για σταθερο βαρος?

Όπου_υπάρχει_θέληση_
06-08-17, 11:53
Λοιπόν....κάνε κάποιες ασκήσεις με το βάρος του σώματος push ups, έλξεις, βυθίσεις κοιλιακούς ραχιαίους, squat με το σωματικό βάρος....Γενικά όσο κινείσαι βοηθάει να κάψεις θερμίδες αλλά βοηθάει και αρθρώσεις και γενικά στην υγεία του σώματος κλπ κλπ...

Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα πάρε κανά δυο ελαφριά βαράκια και κανά λάστιχο....θα κάνεις μια προεργασία για τον Οκτώβρη...

Κοίτα δεν είμαι σίγουρος για τις θερμίδες....Τώρα πόσες έτρωγες με την διατροφή που έκανες και λες ότι έβαλες κάποια κιλάκια? Είναι κοντά σ'αυτές που υπολόγισες?

Γενικά αυτά τα calculators ποτέ δεν θα ναι ακριβώς....Ο μόνος τρόπος να σαι σίγουρη είναι να κάνεις το πειραματάκι που σου πα για 7-10 μέρες...

milena89
06-08-17, 19:05
Λοιπόν....κάνε κάποιες ασκήσεις με το βάρος του σώματος push ups, έλξεις, βυθίσεις κοιλιακούς ραχιαίους, squat με το σωματικό βάρος....Γενικά όσο κινείσαι βοηθάει να κάψεις θερμίδες αλλά βοηθάει και αρθρώσεις και γενικά στην υγεία του σώματος κλπ κλπ...

Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα πάρε κανά δυο ελαφριά βαράκια και κανά λάστιχο....θα κάνεις μια προεργασία για τον Οκτώβρη...

Κοίτα δεν είμαι σίγουρος για τις θερμίδες....Τώρα πόσες έτρωγες με την διατροφή που έκανες και λες ότι έβαλες κάποια κιλάκια? Είναι κοντά σ'αυτές που υπολόγισες?

Γενικά αυτά τα calculators ποτέ δεν θα ναι ακριβώς....Ο μόνος τρόπος να σαι σίγουρη είναι να κάνεις το πειραματάκι που σου πα για 7-10 μέρες...

Οκ τελεια αυτα τα εχω ηδη καθως κ ελλειπτικο κ power plate οποτε οτι κανω καλο ειναι :) εγω τις υπολογιζα περιπου 1300-1400 αρκετα κατω απο τις ΗΘ.Να φανταστεις με ιατρικη μετρηση ο ΒΜΡ μου ειναι 1380.Πααντως οπως ειπες βλεποντας κ κανοντας.Θα φτιαξω προγραμμα θα μετραω γραμ θερμιδες και μετα απο μια βδομαδα 10 μερες θα σας γραψω πως τα πηγα κ αν ειχε διαφορα.Αν και απο τη μια οταν τοσο καιρο τρεφομουν υποθερμιδικα ειναι λογικο νομιζω να εβαλά κατευθειαν κιλα ετσι?

Όπου_υπάρχει_θέληση_
06-08-17, 20:00
Εγώ θα σου λεγα να φας κοντά στις 1700-1800 θερμίδες για ασφάλεια αυτές τις πρώτες μέρες....Και αναλόγως τα αποτελέσματα βλέπεις και κάνεις....

Η διατροφή που μας έγραψες ότι έχεις σαν πλάνο έχεις υπολογίσει πόσες θερμίδες έβγαινε?

milena89
06-08-17, 21:17
Εγώ θα σου λεγα να φας κοντά στις 1700-1800 θερμίδες για ασφάλεια αυτές τις πρώτες μέρες....Και αναλόγως τα αποτελέσματα βλέπεις και κάνεις....

Η διατροφή που μας έγραψες ότι έχεις σαν πλάνο έχεις υπολογίσει πόσες θερμίδες έβγαινε?

1400-1600 καποιες φορες με αλλαγες μπορει κ 1300 παντως τις 1600 δεν τις ξεπερνουσα σιγουρα

lila_1
06-08-17, 21:20
Οκ τελεια αυτα τα εχω ηδη καθως κ ελλειπτικο κ power plate οποτε οτι κανω καλο ειναι :) εγω τις υπολογιζα περιπου 1300-1400 αρκετα κατω απο τις ΗΘ.Να φανταστεις με ιατρικη μετρηση ο ΒΜΡ μου ειναι 1380.Πααντως οπως ειπες βλεποντας κ κανοντας.Θα φτιαξω προγραμμα θα μετραω γραμ θερμιδες και μετα απο μια βδομαδα 10 μερες θα σας γραψω πως τα πηγα κ αν ειχε διαφορα.Αν και απο τη μια οταν τοσο καιρο τρεφομουν υποθερμιδικα ειναι λογικο νομιζω να εβαλά κατευθειαν κιλα ετσι?


Aυτές οι θερμίδες (1300-1400) είναι λογικές για τα 57 κιλά σου. Τόσες θες για ισοθερμιδική.
Οι αλγόριθμοι υπερτιμούν πολύ τις ημερίσιες ανάγκες

milena89
06-08-17, 21:58
Aυτές οι θερμίδες (1300-1400) είναι λογικές για τα 57 κιλά σου. Τόσες θες για ισοθερμιδική.
Οι αλγόριθμοι υπερτιμούν πολύ τις ημερίσιες ανάγκες

Οποτε η διατροφη να βασιστει σε αυτες για να μην παρω αλλο βαρος? Για απωλεια πρεπει δηλαδη να πεσω στις 1000?

beefmeup
06-08-17, 22:29
οι 1000 ειναι πολυ λιγες.
απο ενα σημειο κ μετα δεν μπορεις να ριξεις πολυ χαμηλα τις θερμιδες σου γιατι απλα δεν κανει.
αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να το ισοσταθμισεις με τις προπονησεις για να καις περισοτερο.

κατι αλλο..αν εχεις υπολογισει τον BMR στις 1400 θερμιδες, κ τρως τοσο για να συντηρηθεις ολη την μερα, κανονικα θα επρεπε να κοιμασαι ολη μερα για να συντηρηθεις εκει.
ο BMR σου πρεπει να ειναι πιο χαμηλα απο τις 1400.

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ξεκινησεις μια διατροφη, με μετρημενες θερμιδες (οπως γραφτηκε κ απο πανω) στις 1400 κ ο,τι κανεις μεσα στην μερα για 15 μερες..μονο ετσι θα καταλαβεις που παιζει το σωμα σου πραγματικα..κ μετα απο τις 15 μερες, αναλογα απο το αν θα εχεις χασει, αν θα εχεις παρει κιλα, θα κινηθεις.

lila_1
06-08-17, 22:55
Οποτε η διατροφη να βασιστει σε αυτες για να μην παρω αλλο βαρος? Για απωλεια πρεπει δηλαδη να πεσω στις 1000?

Απώλεια βάρους για σένα μάλλον δεν είναι καλή ιδέα. Ξεκίνα ισοθερμιδική στις 1400 μαζί με βάρη για ένα διάστημα και μόλις δείς βελτίωση αύξησε θερμίδες για να πάρεις βάρος

milena89
09-08-17, 16:43
Ωραια σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.Ξεκινησα ενα μενου μεχρι 1400 την ημερα.Τωρα θα δουμε το αποτελεσμα σε 10 ημερες.Τα γυμναστηρια εδω εκλεισαν για 2 εβδομαδες οποτε τουλαχιστον να το σωσουμε με διατροφη κ οτι ασκησεις θα κανω σπιτι. :weights:

Madd_Chadd
17-08-17, 02:09
:welcome::welcome: