PDA

Επιστροφή στο Forum : Μοσχάρι



yannis88
23-11-08, 21:06
Από αυτά που γνωρίζω το νουά είναι το πιο άπαχο μοσχαρίσιο κομμάτι.Παρόλαυτα δεν μπορώ να βρω συγκεκριμένα το ποσοστό λίπους του.Εσεις ποιο κομμάτι του μοσχαριού προτιμάτε?Αν γνωρίζει κανείς περισσοτερα για το συγκεκριμένο κομμάτι ας διαφωτήσει και εμένα :clown2:

jay cutler
05-12-08, 00:47
απο τα πιο απαχα κοματια ειναι μοσχαρισιο τρανς κιλοτο και το πιο ολοκαθαρο αλλα πανακριβο ειναι το μοσχαρισιο φιλετο :moderator:

yannis88
05-02-09, 21:43
Ρε παιδιά αγόρασα σήμερα φιλέτο μοσχαριού(για πρώτη φορά...)25 ευρο το κιλό το έχουν σε 2-3 κρεοπωλεία που πήγα..Τι γίνεται?Ζω σε άλλο πλανήτη?
Αξίζει τα παραπάνω λεφτά κατα τη γνώμη σας?

SiCkOheL
05-02-09, 21:46
Ρε παιδιά αγόρασα σήμερα φιλέτο μοσχαριού(για πρώτη φορά...)25 ευρο το κιλό το έχουν σε 2-3 κρεοπωλεία που πήγα..Τι γίνεται?Ζω σε άλλο πλανήτη?
Αξίζει τα παραπάνω λεφτά κατα τη γνώμη σας?

αν είναι βουτηγμένο και μαριναρισμένο με κρεατίνη bcaa γλουταμίνη χρώμιο νάτριο ναι αξίζει αλλιώς..

:|

ΓΖ84
05-02-09, 22:22
Για εμένα αυτά τα θέματα είναι απλά. Και ότι γράψω θα είναι γενικό. Αν έχεις τα φράγκα - τα σκας - και όχι, δεν νομίζω ότι είσαι μ***** αν τα ΕΧΕΙΣ και τα ΣΚΑΣ. Τώρα αν νιώθεις ότι βάζεις βαθιά το χέρι στη τσέπη και ζορίζεσαι - όχι δεν αξίζει κατα τη γνώμη μου.

Συγκεκριμένα για το κρέας, αν τρως συνέχεια τέτοιο, ε δεν συμφέρει. Αλλά αν τρως πιο αραιά μοσχάρι τότε δεν έγινε και τίποτα αν το πληρώσεις πιο ακριβά. Και άλλωστε μια μερίδα σου δεν χρειάζεται να είναι πάνω από 150γρ. οπότε σιγά τα λεφτά.[/list]

m3ssias
06-02-09, 21:24
25 ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΙΛΟ??????????????????????????OMG...........Τί μοσχάρι είναι αυτό ρε φιλέ???απο τον κήπο του Bill Gates????
Για τί κομμάτι μιλάμε?Bon Fillet?(αλλα και κείνο γύρω στο 15αρι βγαίνει......)
Πάρε μοσχάρι-Κόντρα,είναι το πιό ψαχνό κομμάτι και βγαίνει 7.90ευρω το κιλό....
ή αλλιώς σπάλα(ίδια τιμή,αλλα παραπάνω λίπος....) :jason: :porc:

ovelix
06-02-09, 21:51
φιλε yiannis88 ζητα απο τον κρεοπολη σπαλονουα πεστου να στο κοψει φετες και αστο να σιτεψει ειναι σχεδον το ιδιο μαλακο με το φιλετο :food:

_kwstas_
06-02-09, 21:52
ΟΠΑ! ΟΠΑ,ΟΠΑ!!!!ΜΙΣΟ!!! επειδη δουλευω σε μαγαζι με τροφημα και συγκεκριμενα στο τμημα του κρεωπολειου!! το μοσχαρι αναλογα το μερος που θα διαλεξεις εχει και την αναλογη τιμη ας πουμε απο λαιμο η τιμη ειναι γυρο στα 8ευρω απο σπαλα γυρω στα 10 απο φιλετο ειναι απο 15-17ε 20 με 25 σε ποιασαν τρελο κοτσο αλλα θα μου πεις στις μερες μας υπαρχει τρελη αλητεια σε αυτο το θεμα! επισεις το μοσχαρι δεν μας ειπες τι προελευσης ηταν κ τα σχετικα αλλα δεν δικαιολογιτε αυτη η τιμη για κανενα λογο στο λεω εγγιημενα!!

johhnn00
06-02-09, 22:53
Αν θέλεις κοιτα και σε κανενα μαγαζί με κατεψηγμενα προϊόντα. Εγώ παίρνω μοσχάρι στρογγυλό που είναι αρκετα καθαρό κομμάτι λίγο ποιό κάτω απο τα 6 ευρώ. Βέβαια είναι κατεψηγμένο.Ενώ στο σουπερ μαρκετ το ίδιο κομματι το εχω δει γύρω στα 10.

sTeLaKoS
21-05-12, 15:37
Ξέρει κάποιος τα μακροσυστατικά του νουά; Ή έστω πως να το ψάξω στα αγγλικά; (Αμερικανικά συγκεκριμένα.)
Ξέρω πως είναι μέρος από το πίσω μπούτι(round), αλλά εκεί είναι πολλά κομμάτια.

average_joe
21-05-12, 15:40
@sTeLaKoS
με καθε επιφυλαξη ειναι αυτο

http://nutritiondata.self.com/facts/beef-products/3756/2

τουλαχιστον εγω με βαση αυτο το υπολογιζω και το ψαχνα καιρο.

sTeLaKoS
21-05-12, 21:06
Ευχαριστώ :thumbup:

Για βρασμένο, το ίδιο κομμάτι που μου δωσες(round top) στο calories king βρήκα τά εξής μάκρος:
45846

Τα 1100γρ ωμό, όταν έβρασε έμειναν 610.

sTeLaKoS
11-07-12, 21:33
Με αφορμή κάποια ποστ στις Γενικές ερωτήσεις διατροφής, βάζω τον πίνακα κι εδώ για να υπάρχει:

51175

51176

Makhs
27-06-13, 04:05
Γεια χαρά forum θα ήθελα να σας ρωτήσω τι μέρος του μοσχαριού αγοράζετε από τον κρεοπώλη η supermarket π.χ. φιλέτο,λαιμός,κτλπ
Με ενδιαφέρει να μάθω ποιο Κόψιμο έχει μεγαλύτερο ποσοστό σε Πρωτεΐνες για να ξέρω τι ζητάω από τον κρεοπώλη.
Α και κάτι ακόμα βρίσκει κανείς γλυκοπάτατα τετοια εποχη γιατι στη λαικη δεν υπαρχει ουτε στο supermarket.

DENNISGR
03-07-13, 13:49
Νουαααα :bowdown: :bowdown: :bowdown:
Εγω παντως παω στο χασαπι και του λεω απαχο μοσχαρι φιλετα και μου δινει :P
Και εγω αυτο κανω αλλα σπανια γιατι ειναι και ακριβο:(

nikos123456789
05-10-13, 19:54
Συγνωμη ρε παιδια αλλα θα τρελαθω διαβαζω οτι το μοσχαρισιο κρεας εχει τις περρισοτερες πρωτεινες αλλα δεν ειναι καλο να το τρομε λογο της υψηλης χοληστερολης που εχει.Θα μου πειτε οτι ειναι αναλογα με το κομματι που θα παρω αλλα πιο ειναι το πιο απαχο.Αλου ακουω οτι ειναι σπαλα αλου τα πλευρα.Αν μπορειτε απαντηστε:green::green:

Dragonbreath
15-11-13, 11:39
Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει ειδικά στο μοσχαρίσιο-βοδινό κρεας, ότι, ποιο σημείο έχει λιγότερο λίπος, είναι σχετικό και ποικίλει, ανάλογα με το... θήραμα:).
εχω βρει π.χ στηθος μόσχου, τόσο άλιπο, όσο και τέρμα λιπαρό.... ακόμα και ενδομυικά στις ίνες , να υπάρχει αισθητή διαφορά.

SkillBill
17-11-13, 16:04
Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει ειδικά στο μοσχαρίσιο-βοδινό κρεας, ότι, ποιο σημείο έχει λιγότερο λίπος, είναι σχετικό και ποικίλει, ανάλογα με το... θήραμα:).
εχω βρει π.χ στηθος μόσχου, τόσο άλιπο, όσο και τέρμα λιπαρό.... ακόμα και ενδομυικά στις ίνες , να υπάρχει αισθητή διαφορά.

ε ναι ρε σιγουρα!!αλλα στα εργοστασιακα ειναι πανω κατω τα ιδια τα σημεια :P

nikos123456789
11-01-14, 13:46
Παντως απο οτι εχω δει το νουα ειναι το πιο απαχο κομματι απο το μοσχαρι αλλα ειναι αρκετα σκληρο.Υπαρχει και το χτενι που βγαινει απο την σπαλα με λιγο παραπανω λιπος αλλα το πιο μαλακο κομματι.Εγω προτιμω το χτενι γιατι ειναι μαλακο και μπορω να βγαλω απο πανω του το ορατο λιπος

margarita02
12-03-14, 00:28
http://www.kathimerini.gr/757464/article/epikairothta/ellada/dyo-nekra-vooeidh-me-th-noso-twn-trelwn-ageladwn-sth-f8iwtida

Παιδιά δείτε τί βρήκα:green:

Επιτέλους θα πέσει λίγο η τιμή. Όποιος έχει περισσότερες πληροφορίες ας ενημερώσει.

TRIANTAFYLLOU
12-03-14, 00:40
εδω δεν μιλάμε όμως ότι θα πέσει η τιμή , αλλα και τζάμπα να το δίνουν κανείς δεν θα το τρώει , τέτοια πτωση να λείπει το βύσσινο που λένε , κατα τα άλλα όταν ακούω να λένε εγω προσέχω και κανω διατροφή και τρωω λαχανικα και άπαχο κρέας , λεω πόσο βαθεια νυκτωμένοι είναι γιατι σημασία έχει απο που προέρχονται αυτες οι τροφές και πόσο κατάλληλες για την υγεία είναι

margarita02
12-03-14, 00:56
Τα συγκεκριμένα από Ολλανδία προέρχονταν και παίρνει η μπάλα και τα παράγωγά τους όπως γάλα, γιαούρτι και τυρί.

Όσο για την τιμή, ποτέ δεν άξιζαν όσο μας τα πουλούσαν. Πάντα πρόβλημα είχαν και αυτά και εμείς που τα αγοράζουμε.

Είχα κάποτε ένα συμμαθητή μου που πέθανε από αυτό. Έτσι είχαν πει τότε τουλάχιστον. Ο εγκέφαλός του είχε γίνει σαν σφουγγάρι και ήταν φυτό για κάποιες εβδομάδες. Τις προηγούμενες μέρες είχε πιει κατι ποτά στην πενταήμερη. Ούτε βρήκαν από τί το έπαθε.

Helixirion
22-05-14, 19:33
Καλησπερα στην παρεα. Διαβαζοντας το θεμα δαν επισκεπτης δεν μπορεσα να αντισταθω και γραφτηκα για να πω και εγω την αποψη μου σαν σαλιγκαροτροφος. Κατα αρχας οπως θα φανταζεστε απο φιλετο σε φιλετο και απο κρεας σε κρεας υπαρχει μια αβυσσος στην εκτροφη καθε ζωντανου περαν του κερδοσκοπικου χαρακτηρα οσο αφορα την τιμη. Εχεται σκεφτει τη αναβολικα και τη αντιβιοτικα τρωνε τα μοσχαρια, τα κοτοπουλα και οι χοιροι; πολλοι κοιτανε μονο το ποσοστο πρωτεινων χανοντας ομως το ποιο ουσιαστικο θεμα στην ολη ιστορια, και δηλαδη ποσο υγειηνο ειναι το συγκεκριμενο κρεας που αγοραζουμε. Υπαρχει και βιολογικο φιλετο με 35 ευρω το κιλο. Τρελη τιμη και για λιγους. Οποτε το τη τιμη εχει η βαρβακιος και τη τιμη θα το παρω απο τον χωριανο μου που εχει δεκα αγελαδες συνολικα, ναι παιζει ρολο. Δυστηχως με το ευρω εχουμε χασει τον μπουσουλα και το μονο που κοιταμε ειναι η τιμη και ας τρωμε και κακακια :-) βεβαια περιτο να αναφερω πως το καλυτερο κρεας ειναι του σαλιγκαριου :-)

margarita02
22-05-14, 20:52
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και ... καλά τα λες για το μοσχάρι πες μας όμως τα σαλιγκάρια τί τιμή έχουν το κιλό και γιατί έγινες σαλιγκαροτρόφος;

RAMBO
23-05-14, 00:53
Η τιμη τους ειναι στα 5-6 ευρω το κιλο περιπου.

solid-snake
14-06-14, 14:42
Παιδιά γνωρίζει κανείς διατροφικά στοιχεία για μοσχαρίσια μπριζόλα κομμάτι σπάλα;

Αυτό εδώ είναι ; http://nutritiondata.self.com/facts/beef-products/3820/2

Mου φαίνονται πολύ λίγα τα 10 γρ λίπος στα 100γρ μπριζόλας...

Έχει και το wikipedia άλλα διατροφικά στοιχεία (δεξία κάτω από την εικόνα στο απο κατω link)

https://www.google.gr/search?q=beef+steak+nutrition+data&client=firefox-a&hs=03n&rls=org.mozilla:en-GB:official&source=lnms&sa=X&ei=oDScU8PsF8uQ0QWz3oGACQ&ved=0CAcQ_AUoAA&biw=1366&bih=609&dpr=1#q=steak+beef&rls=org.mozilla:en-GB:official

sTeLaKoS
14-06-14, 21:43
Μπριζόλα από πιο σημείο του ζώου; Στη 2η σελίδα αυτού του τόπικ υπάρχουν αναλυτικά τα μέρη του μοσχαριού και η διατροφική τους αξία.

solid-snake
15-06-14, 04:32
ΣΠάλα, νομίζω αυτό είναι μετά το λαιμό...

psonara
10-08-15, 20:16
καλησπερα φορουμοπαρεα!μια ερωτηση.εψαξα σε πολλες πηγες αλλα οι απαντησεις ηταν διαφορετικες!μπορει να μου πει καποιος ποση πρωτεινη εχουν 100 γρ ψημμενου μοσχαριου?γενικα τα διαθρεπτικα του στοιχεια?μιλαμε παντα για βραστο η' ψητο χωρις τιποτα απο πανω.ευχαριστω;)

pankol
10-08-15, 23:49
γενικά εξαρτάται από το κομμάτι και το ψήσιμο, δεν απόλυτα τα 100γρ. Αλλά αυτά ψιλά γράμματα. Υπολόγιζε γύρω στα 20-25γρ να'σαι μέσα.

andrB2Ctsi
01-10-15, 02:22
εξαρτάται απο το μέρος του μοσχαριου, άσε που η αμερική εχει διαφορετικό τρόπο τεμαχισμού απο την ελλάδα με αποτέλεσμα και απο ξένα σάιτ οπως το nutrition data να μην μπορείς να βγαλεις άκρη για ποια μέρη του ζώου αναφέρεται.. μύλος!!

alex13
03-12-15, 02:55
μετα απο μια συγκριση τροφων ειδα οτι το νουα νικαει αρκετα σε αυτα τα τρια στοιχεια:φθοριδιο,ψευδαργυρος,χολινη ...ειναι σημαντικος λογος για να το ενταξω στη διατροφη μου απ τη στιγμη που αλλες τροφες υπολοιπονται σ αυτα τα τρια?

imbacook
20-10-16, 11:13
Ερωτηση..εαν σαν επιλογη γευματων εχουμε 150γρ μοσχαρι πχ..θα μπορουσε σε φαση π δν υπαρχει φαγητο να παραγγειλει κανεις 150γρ ντονερ γυρο απο ενα σουβλατζιδικο ή τα μακρο ειναι αλλα

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sTeLaKoS
20-10-16, 14:19
Υποθέτω ότι είναι από λιπαρό κιμά για να είναι νοστιμότερο.
Αυτό όμως δεν έχει και αρνίσιο; Το Τούρκικο έχει σίγουρα πολύ αρνί μέσα, ίσως και περισσότερο αναλογικά απ' ότι μοσχάρι.

beegee
20-10-16, 15:34
αλλο το κεμπαπ αλλο το ντονερ κεμπαπ ...
το πρωτο ειναι το κλασσικο με τον κιμα το δευτερο ειναι γυρος μοσχαρισιος ουσιαστικα
πολυ καλυτερο απο τον χοιρινο αλλα σιγουρα χειροτερο απο το κοτοπουλο
καλυτερα να φας ενα καλαμακι μοσχαρισιο η κοτοπουλο

arnold94
30-03-23, 18:07
Ποια είναι τα μάκρος της σπαλας κιμάς στο τηγάνι μόνο με νερό γιατί μπερδεύτηκα στα αγγλικά;