PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα εβδομαδος για ογκο



dimitris
10-10-06, 23:46
kalispera se olous.san neos sto horo tha ithela nas sas doso to programma tis evdomadas kai na mou pite ti gnomis sas..efprosdekti opia gnomi..stohos mou o ogkos,ok?
loipon:

- deftera: stithos
piesis paggou 5set 10/8/6/6/4 se kathe set prostheto 5kgr
piesis epiklini paggou 5set 10/8/6/6/4
pek ntek 5set 10/8/6/6/4
vithisis dizigo 4set 8 epan
kros over ektaseon 4set x8

- triti: plati
opistholaimies anihti lavi 5x10/8/6/6/4 apo ta 50kgr sta 80 stis 4
emprostholaimies klisti 5x10/8/6/6/4 apo ta 50kgr sta 80 stis 4
kopilatiki anihti lavi 4x8
kopilatiki klisti ena heri 4x8
kopilatiki me altira 4x10

- pempti: dikef
kampsis mpara orthios 5x 10/8/6/6/4
kampsis krossover anapodi lavi 4x8
elxis monozigo klisti lavi 4xmax
trikef
piesis trohalia anapodi lavi 5x10/8/6/6/4
kick back altira 4x8
pieseis tohalia kanoniki lavi 5x10/8/6/6/4

- savvato: omoi
opistolemies sto smith 5x10/8/6/6/4
ektasis altiron orthios 5x10/8/6/6/4
protasis me mpara sto crosssover 4x8
ektasis sto crossover skiftos taftohrona 4x8

AFTA !!!elpizo na min kurasa...apories:i piramides opu tis kano ine sostes ta set ton 4x8 na ta kano ki afta piramides?? giati den lene tipota sta gymnastiria????????opidipote simvouli efprosdekti...kai opio allo programma oggou...ime 1,75 75kgr..thanks paidia...kai kati akoma o diadromos sindiazete?

Nick3
10-10-06, 23:55
Κουράστηκα και που τα είδα!
Πέντε ασκήσεις στήθος?Πέντε ασκήσεις πλάτη και άρσεις θανάτου δεν έχει το πρόγραμμά σου?Πόδια δεν κάνεις?Αεροβική κάνε την ξεχωριστή μέρα από βάρη.

dimitris
11-10-06, 00:02
podia..nope...entelos lathos ine???

Nick3
11-10-06, 00:13
1.Αν γυμνάσεις τα πόδια λογικά θα είσαι συμμετρικός
2.Βάζοντας μυς στα πόδια θα σε βοηθήσει να κάψεις λίπος
3.Είναι μαγκιά να γυμνάζεις πόδια. :bodybuilder2:

dimitris
11-10-06, 00:59
ok...na ta valo mazi me omus?to ipolipo nick pos to vlepis?opu ehi set 4x8 na ta kano pyramida 5x10/8/6/6/4? ine sosto i lathos giati den mu ehun dosi piramida anti 4x8?i askisis gia ta heria ine arketes?protinis kammia allagi sto programma?

billys15
11-10-06, 08:41
5 επαναληψεις για τους δικεφαλους (ορθιος) πολλες δεν ειναι; κοιταξε,επειδη εισαι και καινουργιος,οπως εχω ξαναπει,το σωμα δεν ειναι "οσο περισσοτερο,τοσο καλυτερα".εγω νομιζω 4 επαναληψεις ειναι αρκετες.τωρα αν εχω λαθος ας με διορθωσουν τα παιδια του forum

Nick3
11-10-06, 10:47
ok...na ta valo mazi me omus?to ipolipo nick pos to vlepis?opu ehi set 4x8 na ta kano pyramida 5x10/8/6/6/4? ine sosto i lathos giati den mu ehun dosi piramida anti 4x8?i askisis gia ta heria ine arketes?protinis kammia allagi sto programma?
Λοιπόν,γιατί κάνεις τόσα πολλά σετ?Δε νομίζω να έχεις αναρώσει μέχρι την επόμενη προπόνηση.Δεν ισχύει όσο περισσότερο τόσο καλύτερα.Είμαι της άποψης λίγα και καλά,με ένταση.Πόδια κάνε τα μόνα τους μαζί με κοιλιακούς.Τις πυραμίδες για ποιο λόγο τις κάνεις?
Ο διαχωρισμός δεν είναι και ότι καλύτερο.Προτείνω κανένα σπλιτ του στυλ
Δευτέρα Πόδια κοιλιακά
Τετάρτη Στήθος ώμοι τρικέφαλοι
Παρασκευή Πλάτη δικέφαλοι
Τρεις φορές βάρη είναι καλά για όγκο.
Οι προπονήσεις σου να διαρκούν το πολύ μια ώρα.
Όσον αφορά τις ασκήσεις,στήθος μείνε με ίσιο πάγκο,επικλινή και πεκ ντεκ.
Πλάτη(εδώ προτείνω κάποια μια πολυαρθρική άσκηση-άρσεις θανάτου πρέπει να υπάρχει κάποιο άρθρο εδώ στο φόρουμ που λέει γι αυτές),μονόζυγο και καποια κωπηλατική.
Πόδια καθίσματα,πρέσσα,κάμψεις δικέφαλων μηριαίων και γάμπες.
Τρικέφαλα βυθίσεις ή πιέσεις στην τροχαλία ή γαλλικές-τι είναι τα κικμπακ οέο?
Δικέφαλα κάμψεις με ίσια μπάρα είναι σπουδαία άσκηση.
Ώμοι,θα έβγαζα τις προτάσεις.

newbie
11-10-06, 11:41
ρε παιδιά χτες είπα στον γυμναστή να μου βγάλει πρόγραμμα ογκου.... Με ρωτάει για πόσες μέρες του λέω 5 την εβδομάδα και μου απαντάει ότι είναι πολλές....

δεν το κατάλαβα....

υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος ;;;;

dimitris
11-10-06, 13:30
Thanks για τις απαντησεις παιδια.. δεν ξερω γιατι κανω πυραμιδες...ετσι μου ειπαν..μπορει να μου προτεινει κανεις κανενα αλλο προγραμμα για 4 φορες την εβδομαδα με σετ και επαναληψεις?

newbie
11-10-06, 14:06
ρε παιδιά χτες είπα στον γυμναστή να μου βγάλει πρόγραμμα ογκου.... Με ρωτάει για πόσες μέρες του λέω 5 την εβδομάδα και μου απαντάει ότι είναι πολλές....

δεν το κατάλαβα....

υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος ;;;;

ενταξει παιδια μου την απάντησε ο διατροφολόγος την ερώτηση....

Nick3
11-10-06, 16:36
Thanks για τις απαντησεις παιδια.. δεν ξερω γιατι κανω πυραμιδες...ετσι μου ειπαν..μπορει να μου προτεινει κανεις κανενα αλλο προγραμμα για 4 φορες την εβδομαδα με σετ και επαναληψεις?
Έτσι σου είπαν? :lol:
Λοιπόν για ρίξε μια ματιά στα παρακάτω σπλιτ.Από ασκήσεις σου είπα παραπάνω,αν θες διευκρινήσεις εδώ είμαστε.

Δευτέρα στήθος-τρικέφαλα
Τρίτη πλάτη-δικέφαλα-πήχεις(αν θες)
Τετάρτη κενό
Πέμπτη ώμοι
Παρασκευή πόδια-κοιλιακά
Σάββατο κενό
Κυριακή κενό

Δευτέρα πόδια-κοιλιακά
Τρίτη στήθος-τρικέφαλα
Τετάρτη κενό
Πέμπτη πλάτη-δικέφαλα-πήχεις(αν θες)
Παρασκευή ώμοι
Σάββατο κενό
Κυριακή κενό

Αυτό που προτείνω
Δευτέρα τρικέφαλα-δικέφαλα
Τρίτη πόδια-κοιλιακά
Τετάρτη κενό
Πέμπτη στήθος-εμπρόσθιοι-πλάγιοι δελτοειδείς
Παρασκευή πλάτη-οπίσθιοι δελτοειδείς-πήχεις(αν θες)
Σάββατο κενό
Κυριακή κενό

Έχω δοκιμάσει μόνο το τρίτο τώρα το καλοκαίρι και έμεινα πολύ ικανοποιημένος.

dimitris
11-10-06, 18:07
Thanks Nick για τις απαντησεις..κι απο σετ,επαναληψεις τι να κανω?να συνεχισω πυραμιδες?ποσα σετ να κανω σε καθε ασκηση?ποσες επαναληψεις?σορρυ αν κουραζω...ασχετος γαρ..

Nick3
11-10-06, 19:11
Thanks Nick για τις απαντησεις..κι απο σετ,επαναληψεις τι να κανω?να συνεχισω πυραμιδες?ποσα σετ να κανω σε καθε ασκηση?ποσες επαναληψεις?σορρυ αν κουραζω...ασχετος γαρ..
Σε εμένα δουλεύουν 2 βαριά σετ.Πυραμίδες δεν κάνω προς το παρόν δεν νομίζω να ναι παραγωγικό να κάνεις πυραμίδες σε κάθε προπόνηση και με όλες τις ασκήσεις.Ίσως σε λίγες.Δεν ξέρω πόσα σετ βαριά θα κάνεις είναι δικό σου θέμα.Όχι όμως πάνω από τρία.Είναι υπερβολή πιστεύω.
Από επαναλήψεις 6-12 ανάλογα και την άσκηση.
Εννοείται πριν τα βαριά σετ θα κάνεις κάποια σετ ζέσταμα δηλαδή ας πούμε στα καθίσματα,αν ξεκινήσεις την προπόνηση σου των ποδιών μ αυτά,θα κάνεις 2-3 σετ ζέσταμα(εξαρτάται και από τα κιλά που σηκώνεις)και μετά θα μπεις στα βαριά σετ.Εάν συνεχίσεις με πρέσσα ας πούμε δε χρειάζεται ζέσταμα γιατι θα είσαι ήδη ζεστός απ τα καθίσματα...
edit:Ας πει και κάποιος πιο έμπειρος την άποψη του.

dimitris
12-10-06, 00:22
thanks παιδια για τη βοηθεια ..οποια αλλη συμβουλη ευπροσδεκτη.

Gasturb
12-10-06, 11:28
Καλωσήρθες dimitris στο forum. Όπως σωστα είπαν τα παιδία για αρχη μείωσε τα σετ στα 4 με μεγαλύτερη ένταση κ όλα τα μέρη του σωματός πρέπει να γυμνάζουμε για μιά σωστή συμμετρία.

dimitris
13-10-06, 01:18
τελικα κανω πυραμιδα την βασικη ασκηση καθε μυικης ομαδας και 4χ8 τις υπολοιπες.ελπιζω να ειναι οκ! α...εβαλα και ποδια..

anastasisk
13-10-06, 10:14
ρε παιδιά χτες είπα στον γυμναστή να μου βγάλει πρόγραμμα ογκου.... Με ρωτάει για πόσες μέρες του λέω 5 την εβδομάδα και μου απαντάει ότι είναι πολλές....

δεν το κατάλαβα....

υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος ;;;;

ενταξει παιδια μου την απάντησε ο διατροφολόγος την ερώτηση....

Kαι τι ακριβως σου ειπε ο διατροφολογος?Ρωταω γιατι εμενα καποτε ο γυμναστης μου,μου ειχε πει οτι γινεται μεχρι 6 φορες την βδομαδα.

newbie
13-10-06, 10:24
ρε παιδιά χτες είπα στον γυμναστή να μου βγάλει πρόγραμμα ογκου.... Με ρωτάει για πόσες μέρες του λέω 5 την εβδομάδα και μου απαντάει ότι είναι πολλές....

δεν το κατάλαβα....

υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος ;;;;

ενταξει παιδια μου την απάντησε ο διατροφολόγος την ερώτηση....

Kαι τι ακριβως σου ειπε ο διατροφολογος?Ρωταω γιατι εμενα καποτε ο γυμναστης μου,μου ειχε πει οτι γινεται μεχρι 6 φορες την βδομαδα.

καλημερα σε όλους...

ο διατροφολόγοσ μου είπε το εξείς ότι όταν κάνουμε γυμναστική ανεξαρτήτως του τμήματος που γυμνάζουμε ο οργανισμός καταναλώνει το γλυκογόνο που βρίσκονται στο σώμα. Συνεπώς αν πάμε κάθε μέρα δεν δίνουμε την δυνατότητα στον οργανισμό να παράξει γλυκογόνο. Οπότε δεν θα πρέπει να ξεπερνάμε τις 4 μέρες γυμναστικής την εβδομάδα. Μάλιστα μου πρότεινε να σπάσω τις ημέρες σε 2 μέρες γυμναστήριο μία μέρα αποχή και το ΣΚ ξάπλα....δηλ Δευτερα Τρίτη Γυμναστήριο Τετάρτη αποχή Πέμπτη και Παρασκευή Γυμναστήριο ΣΚ ρελαξ

Nick3
13-10-06, 13:31
Σ εμένα πάντως είναι παραγωγικά τριήμερα και τετραήμερα σπλιτ,όχι παραπάνω.
Πιστεύω όμως ότι για να αντέχει κανείς να βγάλει έξι φορές τη βδομάδα βάρη ή είναι ο σούπερμαν ή είναι φαρμακάς ή δεν κάνει καλή προπόνηση.

StopBy
15-08-10, 19:28
Οταν θες να αυξησεις ογκο δεν κανεις σπλιτ ...

Το καλυτερο δυνατο που μπορεις να κανεις ειναι

Δευτερα- Στηθος
Τριτη- Χερια (δικεφαλα - τρικεφαλα εννοειται)
Τεταρτη- Ρεπο
Πεμπτη-Πλατη
Παρασκευη- Ωμους
Σαβατο- Ποδια
Κυριακη- Ρεπο

Αν θες να παιζεις πυραμιδες καντο μονο στο στηθος στον επικλινη και τον οριζοντιο με μπαρα . 4 σετ 12-8-6-4 και οσο αναφορα ενταση το 12αρη στο 40% το 8 στο 60%
το 6 στο 80% και το 4 στο 100% σε οποιαδηποτε αλλη ασκηση πυραμιδες δεν εχουν νοημα.... Ενοειται πως κανεις διαδρομο ενα 20αλεπτο πριν και κοιλιακους ραχιαιους σε καθημερινη βαση.. 4 σετ απο 25 ασπουμε.. θες γερη μεση και γερο κορμο για να ανοι3εις απανω...

dionisos
15-08-10, 22:23
Από το 2006 είναι το θέμα!!!!:toast: