PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για φορουμ σχετικα με σκονη πρωτεϊνης



electra_mar
20-09-17, 20:04
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα !!!



Είμαι 50 χρονών, 1.70, 51 κιλά , άτομο δραστήριο και αθλητικό, πάντα έκανα κάποιο σπορ και τώρα ασχολούμαι με το αγαπημένο μου την κολύμβηση.
Πηγαίνω πισίνα κάθε μέρα από Δευτέρα έως Παρασκευή και κολυμπάω μία ώρα καθημερινά..
'Οσον αφορά το φαγητό, παίρνω ένα πολύ καλό πρωινο και μεσημεριανό, το βράδυ ένα γιαούρτι, ένα φρούτο, κάτι ελαφρύ.

Λοιπόν, με ενδιαφέρει να αγοράσω σκόνη πρωτεϊνης γιατί θέλω να πετύχω αύξηση των μυών.
Σκέφτομαι να πάρω την whey protein της εταιρείας solgar...είναι καλό αυτό το σκεύασμα ?
Ποια γεύση να προτιμήσω ?
Πότε θα πρέπει να την παίρνω ? πριν το κολύμπι ή μετά ?
Πόση ώρα πριν την προπόνηση ?
Ή πόση ώρα μετά την προπόνηση ?
Πόση ποσότητα πρωτεϊνης θα πρέπει να πάρω καθημερινα για να πετύχω την αύξηση των μυών ?
Διάβασα ότι πίνεται διαλυμένο σε χλιαρό νερό ή με γάλα. Υπάρχουν άλλοι τρόποι χρήσης ?
Σε πόσο χρονικό διάστημα θα δω διαφορά ?
Θα πάρω βάρος με το ναπίνω σκόνη πρωτεϊνης ?
Επίσης, οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, είναι ευπρόσδεκτη.

Θα περιμένω την απάντησή σας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοηθειά σας.

electra_mar

Polyneikos
20-09-17, 20:44
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum
Θα προσπαθησω να απαντήσω στις περισσότερες ερωτησεις σου.
Η Solgar είναι μια καλή εταιρία, η οποία επειδή πωλείται κυρίως σε φαρμακεία, η τιμή της ειναι φαρμάκι:green:
Εταιρίες με περισσότερη έμφαση σε συμπληρώματα διατροφής, ειναι σε μισή τιμή στην ίδια ποσότητα..
Κακο προιόν παντω δεν ειναι, Overated, σίγουρα.
Απο εκεί και πέρα μπορείς να την χρησιμοποιείς μετά την κολύμβηση, έτσι ώστε να μπορείς να κάνεις μετά από 1 ωρα και ένα στέρεο γεύμα.
Αλλά και ενδιάμεσα, όταν θες να πάρεις μια καλή ποσότητα πρωτεινης , χωρις πολλές περιττές θερμίδες.
Η πρωτείνη σε σκόνη πινεται και με κρύο νερό και με γάλα.
Στην δεύτερη περίπτωση ειναι λίγο πιο παχύρευστο και πιο βαρύ, αν θες μετά να ακολουθήσει στέρεο γεύμα, προτιμησε με νερό.
Διαφορά στην μυικότητα, ή στο βάρος, δεν εξαρτάται από ενα ρόφημα αλλά απο ένα γενικότερο πλάνο προπονησης/διατροφής, εκεί πλέον σηκώνει πολυ συζήτηση.

electra_mar
20-09-17, 21:17
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum
Θα προσπαθησω να απαντήσω στις περισσότερες ερωτησεις σου.
Η Solgar είναι μια καλή εταιρία, η οποία επειδή πωλείται κυρίως σε φαρμακεία, η τιμή της ειναι φαρμάκι:green:
Εταιρίες με περισσότερη έμφαση σε συμπληρώματα διατροφής, ειναι σε μισή τιμή στην ίδια ποσότητα..
Κακο προιόν παντω δεν ειναι, Overated, σίγουρα.
Απο εκεί και πέρα μπορείς να την χρησιμοποιείς μετά την κολύμβηση, έτσι ώστε να μπορείς να κάνεις μετά από 1 ωρα και ένα στέρεο γεύμα.
Αλλά και ενδιάμεσα, όταν θες να πάρεις μια καλή ποσότητα πρωτεινης , χωρις πολλές περιττές θερμίδες.
Η πρωτείνη σε σκόνη πινεται και με κρύο νερό και με γάλα.
Στην δεύτερη περίπτωση ειναι λίγο πιο παχύρευστο και πιο βαρύ, αν θες μετά να ακολουθήσει στέρεο γεύμα, προτιμησε με νερό.
Διαφορά στην μυικότητα, ή στο βάρος, δεν εξαρτάται από ενα ρόφημα αλλά απο ένα γενικότερο πλάνο προπονησης/διατροφής, εκεί πλέον σηκώνει πολυ συζήτηση.Ευχαριστώ για την απάντηση, όλες οι πληροφορίες είναι πολύ χρήσιμες [emoji106] ποιο προιον προτεινετε που θα ειναι πιο οικονομικο ?


Sent from my SM-A510F using Tapatalk

Metalhead|T|
21-09-17, 00:05
Καλησπερα κ καλως ηρθες κ απο εδω...Με καλυψε απόλυτα ο Polyneikos σε οοσα ειπε απο πανω..
Δοκιμαστικα μπορεις να ξεκινησεις με καποια συσκευσια του κιλου Που βγαινει Οικονομικα ..εγω αυτη την περιοδο χρησιμοποιω την Nls Whey Plus..θα την βρεις Εδώ https://athlitis.gr/simpliromata/proteines/whey-plus-1kg-bag-nls/

Η γευσση βανιλια ειναι ελαφρια κ κλασσικη για ολες τις ωρες..
Μπορεις να ριξεις μια ματια στο eshop κ να ρωτησεις αν βρεις κατι παραλληλο Που σε ενδιαφερει

Στάλθηκε από το iQ1804_5_M μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Panhell34
21-09-17, 10:29
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα !!!



Είμαι 50 χρονών, 1.70, 51 κιλά , άτομο δραστήριο και αθλητικό, πάντα έκανα κάποιο σπορ και τώρα ασχολούμαι με το αγαπημένο μου την κολύμβηση.
Πηγαίνω πισίνα κάθε μέρα από Δευτέρα έως Παρασκευή και κολυμπάω μία ώρα καθημερινά..
'Οσον αφορά το φαγητό, παίρνω ένα πολύ καλό πρωινο και μεσημεριανό, το βράδυ ένα γιαούρτι, ένα φρούτο, κάτι ελαφρύ.

Λοιπόν, με ενδιαφέρει να αγοράσω σκόνη πρωτεϊνης γιατί θέλω να πετύχω αύξηση των μυών.
Σκέφτομαι να πάρω την whey protein της εταιρείας solgar...είναι καλό αυτό το σκεύασμα ?
Ποια γεύση να προτιμήσω ?
Πότε θα πρέπει να την παίρνω ? πριν το κολύμπι ή μετά ?
Πόση ώρα πριν την προπόνηση ?
Ή πόση ώρα μετά την προπόνηση ?
Πόση ποσότητα πρωτεϊνης θα πρέπει να πάρω καθημερινα για να πετύχω την αύξηση των μυών ?
Διάβασα ότι πίνεται διαλυμένο σε χλιαρό νερό ή με γάλα. Υπάρχουν άλλοι τρόποι χρήσης ?
Σε πόσο χρονικό διάστημα θα δω διαφορά ?
Θα πάρω βάρος με το ναπίνω σκόνη πρωτεϊνης ?
Επίσης, οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, είναι ευπρόσδεκτη.

Θα περιμένω την απάντησή σας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοηθειά σας.

electra_mar

Καλώς ήρθες! :welcome:
Για το ποια μάρκα θα συμφωνήσω με Metalhead!Πάρε την whey plus ή την Just whey της nls!Είναι και οι 2 καλές και value for money!Για γεύση αυτό εξαρτάται από τα δικά σου κριτήρια περισσότερο!Είναι υποκειμενικό!Εμένα η σοκολάτα δεν μ'αρέσει ας πούμε σε πρωτείνη,θα προτιμούσα βανίλια ή φράουλα!
Καλύτερα είναι να την πάρεις μετά το κολύμπι,τότε ζητάει ο οργανισμός μας πιο πολύ και έχει ανάγκη!
Μέχρι 45 λεπτά αν δεν κάνω λάθος,μετά την γυμναστική αλλά καλό είναι όσο τον δυνατόν νωρίτερα αν μπορείς!
Για το πόση ποσότητα καθημερινά υπολόγισε περίπου το βάρος σου επί 2!Δηλαδή με γύρω στα 100γρ. την ημέρα είσαι εντάξει!Πρόσεξε όμως να είναι από όλα τα γεύματά σου 100γρ. και όχι μόνο απ'το συμπλήρωμα!Και να είναι κατανενημένα σωστά μέσα στη μέρα!(Εδώ ίσως θα έπρεπε να μας γράψεις στο θέμα διατροφής και την διατροφή που κάνεις για να έχουμε μια εικόνα)

electra_mar
21-09-17, 11:51
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum
Θα προσπαθησω να απαντήσω στις περισσότερες ερωτησεις σου.
Η Solgar είναι μια καλή εταιρία, η οποία επειδή πωλείται κυρίως σε φαρμακεία, η τιμή της ειναι φαρμάκι:green:
Εταιρίες με περισσότερη έμφαση σε συμπληρώματα διατροφής, ειναι σε μισή τιμή στην ίδια ποσότητα..
Κακο προιόν παντω δεν ειναι, Overated, σίγουρα.
Απο εκεί και πέρα μπορείς να την χρησιμοποιείς μετά την κολύμβηση, έτσι ώστε να μπορείς να κάνεις μετά από 1 ωρα και ένα στέρεο γεύμα.
Αλλά και ενδιάμεσα, όταν θες να πάρεις μια καλή ποσότητα πρωτεινης , χωρις πολλές περιττές θερμίδες.
Η πρωτείνη σε σκόνη πινεται και με κρύο νερό και με γάλα.
Στην δεύτερη περίπτωση ειναι λίγο πιο παχύρευστο και πιο βαρύ, αν θες μετά να ακολουθήσει στέρεο γεύμα, προτιμησε με νερό.
Διαφορά στην μυικότητα, ή στο βάρος, δεν εξαρτάται από ενα ρόφημα αλλά απο ένα γενικότερο πλάνο προπονησης/διατροφής, εκεί πλέον σηκώνει πολυ συζήτηση.Ευχαριστω πολύ !

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

electra_mar
21-09-17, 12:01
Καλησπερα κ καλως ηρθες κ απο εδω...Με καλυψε απόλυτα ο Polyneikos σε οοσα ειπε απο πανω..
Δοκιμαστικα μπορεις να ξεκινησεις με καποια συσκευσια του κιλου Που βγαινει Οικονομικα ..εγω αυτη την περιοδο χρησιμοποιω την Nls Whey Plus..θα την βρεις Εδώ https://athlitis.gr/simpliromata/proteines/whey-plus-1kg-bag-nls/

Η γευσση βανιλια ειναι ελαφρια κ κλασσικη για ολες τις ωρες..
Μπορεις να ριξεις μια ματια στο eshop κ να ρωτησεις αν βρεις κατι παραλληλο Που σε ενδιαφερει

Στάλθηκε από το iQ1804_5_M μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστω πολυ, θα κατεβω Αθηνα σημερα, ετσι θα περασω απο το μαγαζι!

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

electra_mar
21-09-17, 20:41
Καλώς ήρθες! :welcome:
Για το ποια μάρκα θα συμφωνήσω με Metalhead!Πάρε την whey plus ή την Just whey της nls!Είναι και οι 2 καλές και value for money!Για γεύση αυτό εξαρτάται από τα δικά σου κριτήρια περισσότερο!Είναι υποκειμενικό!Εμένα η σοκολάτα δεν μ'αρέσει ας πούμε σε πρωτείνη,θα προτιμούσα βανίλια ή φράουλα!
Καλύτερα είναι να την πάρεις μετά το κολύμπι,τότε ζητάει ο οργανισμός μας πιο πολύ και έχει ανάγκη!
Μέχρι 45 λεπτά αν δεν κάνω λάθος,μετά την γυμναστική αλλά καλό είναι όσο τον δυνατόν νωρίτερα αν μπορείς!
Για το πόση ποσότητα καθημερινά υπολόγισε περίπου το βάρος σου επί 2!Δηλαδή με γύρω στα 100γρ. την ημέρα είσαι εντάξει!Πρόσεξε όμως να είναι από όλα τα γεύματά σου 100γρ. και όχι μόνο απ'το συμπλήρωμα!Και να είναι κατανενημένα σωστά μέσα στη μέρα!(Εδώ ίσως θα έπρεπε να μας γράψεις στο θέμα διατροφής και την διατροφή που κάνεις για να έχουμε μια εικόνα)Αγόρασα την NLS whey plus με γεύση βανιλια, τέλεια γεύση !!!
Λοιπόν, το πρωί τρώω καθημερινά ένα σφιχτό αυγό, 1 κούπα γάλα, 1 φρυγανισμένη φέτα τοστ με βούτυρο και σπιτική μαρμελάδα. Το μεσημέρι μαγειρεύω και τρώω σπιτικό φαγητό πάντα, σαλατα οπωσδηποτε, οσπρια, ζυμαρικα, κρεας λευκό και κοκκινο, τηγανιτα ή στον φουρνο, λαχανικα στην κατσαρολα και στον φουρνο, δεν ειμαι τοσο φιλη του ψωμιού. Το βράδυ ένα γιαούρτι με μια κουταλιά νουτέλα ή μαρμελάδα, διαφορετικά ένα φρούτο, για παραδειγμα μπανανα, θελω κατι ελαφρυ το βραδυ και δεν τρωω κατι μετα τις 8 το βραδυ !

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

Call Me Rp
10-11-17, 20:37
Ερώτηση :

Μετά από αερόβια άσκηση ,μέτριας έντασης 5-10 χλμ ,προτείνεται η κατανάλωση σκόνης πρωτείνης ή θεωρείται αχρείαστη ;
Στη περίπτωση μου έχω στερεο γεύμα(υδ/κας - πρωτεινη) μετά από 30 - 50 λεπτά από το αερόβιο.Είμαι 1,82 ,82 κιλά ,στόχος η απώλεια λίπους και η μυικη ενδυνάμωση.

Panhell34
11-11-17, 01:16
Ερώτηση :

Μετά από αερόβια άσκηση ,μέτριας έντασης 5-10 χλμ ,προτείνεται η κατανάλωση σκόνης πρωτείνης ή θεωρείται αχρείαστη ;
Στη περίπτωση μου έχω στερεο γεύμα(υδ/κας - πρωτεινη) μετά από 30 - 50 λεπτά από το αερόβιο.Είμαι 1,82 ,82 κιλά ,στόχος η απώλεια λίπους και η μυικη ενδυνάμωση.
Γιατί όταν τρέχεις γυμναστική δεν κάνεις?Πόση ώρα σε παίρνει η αερόβια και όταν λες μέτριας έντασης τι εννοείς?Τζόγκιν ή γρήγορο βάδισμα?Μη μου θυμίζεις τη διατροφολόγο που πήγα σήμερα και όταν την ρώτησα τι άποψη έχει για τα συμπληρώματα διατροφής μου είπε μην τα παίρνεις,κάλλιστα μπορείς να πάρεις αυτά που χρειάζεσαι από τα φαγητά,και όταν μου ζήτησε να της πάω εξετάσεις αίματος και είδε ότι η κρεατινίνη ήταν λίγο πιο πάνω απ'το όριο με ρώτησε αν έχω πρόβλημα με τα νεφρά και της είπα ότι έπαιρνα κρεατίνη εκείνη την περίοδο και μου έβαλε τις φωνές!Ελεος δηλαδή :green:
Για να μην βγαίνω εκτός θέματος,συγνώμη κιόλας,η άποψή μου είναι ότι μπορείς να κάνεις ότι θέλεις και ότι το σώμα ζητάει μετά την άσκηση και πρέπει να το ταίσουμε!Τώρα αν μπορείς να το ταίσεις με δικό σου μαγειρευτό φαγητό ακόμα καλύτερα!Πράγμα δύσκολο (για μένα) να είμαι με ένα τάπερ συνέχεια!
Αν έχω λάθος ας με διορθώσει κάποιος (μήπως μάθω κι εγώ τίποτα παραπάνω)

Ioannis Duff
11-11-17, 02:30
offtopic αλλα Panhell η κρεατινινη εκτοξευεται σε ατομα που γυμναζοντε με αντιστασεις. Θυμαμαι ειχα 3 φορες το μαξ φυσιολογικο νουμερο και δεν επαιρνα καν κρεατινη. Οποτε ναι μεν συνδεοντε αυτα τα δυο αλλα η αυξηση της κρεατινινης δεν ειναι απαραιτητα παραγωγο της καταναλωσης επιπλεον κρεατινης.

ontopic Φανταζομαι εφοσων στοχευεις για απωλεια λιπους εισαι σε υποθερμιδικη διατροφη. Αρα αν σκοπευεις να διατηρησεις οσο μπορεις την δυναμη και την μυικη μαζα σου πρεπει να διατηρησεις και μια επαρκη καταναλωση πρωτεινης η οποια εχει αντικαταβολικες ιδιοτητες. Ειτε αυτο σημαινει πρωτεινη απο κανονικα γευματα ειτε απο συμπληρωματα. Τωρα αν σε ενδιαφερει ο χρονισμος - αν πρεπει να πιεις το shake ακριβως μετα το τρεξιμο - ειναι τεραστια συζητηση κατα την γνωμη μου, δεν εχω καταληξει. Αλλα αυτο που θα εκανα ειναι να το επαιρνα αμεσως μετα απο καθε ειδους προπονηση για ψυχολογικους λογους.

TheWorst
11-11-17, 04:35
Αγόρασα την NLS whey plus με γεύση βανιλια, τέλεια γεύση !!!
Λοιπόν, το πρωί τρώω καθημερινά ένα σφιχτό αυγό, 1 κούπα γάλα, 1 φρυγανισμένη φέτα τοστ με βούτυρο και σπιτική μαρμελάδα. Το μεσημέρι μαγειρεύω και τρώω σπιτικό φαγητό πάντα, σαλατα οπωσδηποτε, οσπρια, ζυμαρικα, κρεας λευκό και κοκκινο, τηγανιτα ή στον φουρνο, λαχανικα στην κατσαρολα και στον φουρνο, δεν ειμαι τοσο φιλη του ψωμιού. Το βράδυ ένα γιαούρτι με μια κουταλιά νουτέλα ή μαρμελάδα, διαφορετικά ένα φρούτο, για παραδειγμα μπανανα, θελω κατι ελαφρυ το βραδυ και δεν τρωω κατι μετα τις 8 το βραδυ !

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

God , just give me strength .. Γιατι τι θες αυτη τη πρωτεϊνη, αφου διατροφη ειναι σιγουρο οτι δε κανεις και πρεπει να ξεκινησεις απο κει . Καυση λιπους με βουτηρο , μαρμελαδα και νουτελλα, ελαχιστο φαγητο βεβαια , αλλα περιττες θερμιδες το 70-80% του φαγητου σου

Call Me Rp
11-11-17, 08:03
Γιατί όταν τρέχεις γυμναστική δεν κάνεις?Πόση ώρα σε παίρνει η αερόβια και όταν λες μέτριας έντασης τι εννοείς?Τζόγκιν ή γρήγορο βάδισμα?
Για να μην βγαίνω εκτός θέματος,συγνώμη κιόλας,η άποψή μου είναι ότι μπορείς να κάνεις ότι θέλεις και ότι το σώμα ζητάει μετά την άσκηση και πρέπει να το ταίσουμε!Τώρα αν μπορείς να το ταίσεις με δικό σου μαγειρευτό φαγητό ακόμα καλύτερα!Πράγμα δύσκολο (για μένα) να είμαι με ένα τάπερ συνέχεια!
Αν έχω λάθος ας με διορθώσει κάποιος (μήπως μάθω κι εγώ τίποτα παραπάνω)

Τρέξιμο π.χ. 5 χλμ σε 20 λεπτά.

Γεύμα έχω πάντα ... κ γι αυτό δεν είμαι σίγουρος αν είναι απαραίτητη η λήψη πρόσθετης πρωτείνης σε μορφή σκόνης ,αν δηλαδή πιάνει τόπο.
Καλημέρα.

Panhell34
11-11-17, 11:00
Τρέξιμο π.χ. 5 χλμ σε 20 λεπτά.

Γεύμα έχω πάντα ... κ γι αυτό δεν είμαι σίγουρος αν είναι απαραίτητη η λήψη πρόσθετης πρωτείνης σε μορφή σκόνης ,αν δηλαδή πιάνει τόπο.
Καλημέρα.
Κοίτα έχω έναν φίλο που τον τελευταίο καιρό κάνει μόνο αερόβια,και μετά την προπόνησή του έχει πάντα ένα shake πρωτείνης απλά αντί να γεμίζει όλο το scoop βάζει το μισό!Αν θεωρείς ότι είναι περιττό μπορείς να κάνεις κάτι αντίστοιχο!
Ioannis,ευχαριστώ για το σχόλιο γιατί η αλήθεια είναι ότι με είχε αγχώσει στην αρχή αυτή :thumbup:

Call Me Rp
11-11-17, 15:23
Σίγουρα ...ξέρεις τι γίνεται ;Οι απόψεις διιστανται σε πληθώρα θεμάτων και δε ξέρω τι να πρωτοπιστέψω.Ο καθένας λεεί τα δικά του : Γυμναστές ,συναθλητές και πάει λέγοντας.
1.Πιάνει δηλαδή τόπο η πρόσθετη πρωτείνη ή έτσι όπως μπήκε <<φεύγει>>;
2.Ο υδ/κας μεταπροπονητικά ,επεξεργασμένος ή όχι ,έχει διαφορά (όταν έχει προηγηθεί αερόβια άσκηση) ;

Panhell34
11-11-17, 16:10
Σίγουρα ...ξέρεις τι γίνεται ;Οι απόψεις διιστανται σε πληθώρα θεμάτων και δε ξέρω τι να πρωτοπιστέψω.Ο καθένας λεεί τα δικά του : Γυμναστές ,συναθλητές και πάει λέγοντας.
1.Πιάνει δηλαδή τόπο η πρόσθετη πρωτείνη ή έτσι όπως μπήκε <<φεύγει>>;
2.Ο υδ/κας μεταπροπονητικά ,επεξεργασμένος ή όχι ,έχει διαφορά (όταν έχει προηγηθεί αερόβια άσκηση) ;
Εχεις υπολογίσει τα macros σου?Αν το έχεις κάνει μετά την προπόνηση χρειάζεται πρωτείνη ο οργανισμός και δεν πάει χαμένη!Η δεύτερη ερώτησή σου απαντήθηκε πρόσφατα χτες,προχτες αλλά δεν θυμάμαι το topic τώρα!Εγώ αυτό που έχω διαβάσει στο βιβλίο διατροφογνωσία του Σταύρου Δεδούκου γράφει σε ένα σημείο ότι οι απλοί αθλούμενοι μετά την προπόνηση χρειάζονται 15-30 γρ. απλού υδατάνθρακα γρήγορης απορρόφησης σε υγρή ή ημίρευστη μορφή!Δηλαδή δεξτρόζη σε shaker ή μέλι γιατί απορροφούνται γρήγορα απ'τον οργανισμό και στο γεύμα που ακολουθεί της προπόνησης χρειάζεται ένα μέρος πρωτείνη και υδατάνθρακα μέσης ή βραδείας απορρόφησης!Και μάλιστα αυτό που γράφει και το έχω κι εγώ απορία είναι ότι αυτήν την ποσότητα που παίρνουμε από δεξτρόζη ή μέλι μην την ανακατεύουμε με πρωτείνη γιατί αργεί να απορροφηθεί έτσι ο υδατάνθρακας από τον οργανισμό!

beefmeup
11-11-17, 16:14
φιλε αν δεν εχεις τις βασικες γνωσεις, σημαινει οτι δεν μπορεις να εχεις κ αποψη για αυτο που σου λενε, κ αρα δεν μπορεις να το αξιολογησεις.
οποτε κανε αυτο που νομιζεις οτι ειναι πιο σωστο, κ ολα καλα θα πανε.
το αλλο που θα μπορουσες να κανεις, ειναι να διαβασεις 5 πραγματα απο αξιοπιστες πηγες, κ να κρινεις απο μονος σου..αλλα αυτο ειναι το δυσκολο κομματι.

Call Me Rp
11-11-17, 16:18
Εχεις υπολογίσει τα macros σου?Αν το έχεις κάνει μετά την προπόνηση χρειάζεται πρωτείνη ο οργανισμός και δεν πάει χαμένη!Η δεύτερη ερώτησή σου απαντήθηκε πρόσφατα χτες,προχτες αλλά δεν θυμάμαι το topic τώρα!Εγώ αυτό που έχω διαβάσει στο βιβλίο διατροφογνωσία του Σταύρου Δεδούκου γράφει σε ένα σημείο ότι οι απλοί αθλούμενοι μετά την προπόνηση χρειάζονται 15-30 γρ. απλού υδατάνθρακα γρήγορης απορρόφησης σε υγρή ή ημίρευστη μορφή!Δηλαδή δεξτρόζη σε shaker ή μέλι γιατί απορροφούνται γρήγορα απ'τον οργανισμό και στο γεύμα που ακολουθεί της προπόνησης χρειάζεται ένα μέρος πρωτείνη και υδατάνθρακα μέσης ή βραδείας απορρόφησης!Και μάλιστα αυτό που γράφει και το έχω κι εγώ απορία είναι ότι αυτήν την ποσότητα που παίρνουμε από δεξτρόζη ή μέλι μην την ανακατεύουμε με πρωτείνη γιατί αργεί να απορροφηθεί έτσι ο υδατάνθρακας από τον οργανισμό!

Σ ευχαριστώ φίλε μου.