PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπερπροπονηση



Elenapap
07-10-17, 13:21
Γεια σας χρειαζομαι την βοηθεια σας ειμαι αρχαρια στο bodybuilding εδω και ενα μηνα ασχολουμε με βαρυ προσπαθω για υπερτροφια αλλα χθες έμαθα για κατι που εκανα λαθος στο γημναστηριο εκανα 2 ωρες βαρυ και και εκανα γυρω στις 8 ασκησης καθε μυικη ομαδα θελω να με βοηθησετε με ενα προγραμμα για μυικη υπερτροφια και να μου πειτε τι να κανω τωρα για να μην καψω τους μυς που εχω επειδη χθες εκανα υπερπροπονηση ωσα παραπανω πρωτεινη για να μηνβπρολαβουν να καουν καλα εκανα? Ειχα ανορεξια και τωρα προσπαθω να διορθοσω το σωμα μου δεν θελω να χασω κι αλλη μυικη μαζα θελω αργοτερα να ασχοληθω με το bodybuilding επαγγελματικα πηστευεται πως μπορω να τα καταφερω? Εχω υψος 160 κιλα 42 ηλικια 20 για αρχη στοχευω να βαλω ενα κιλο το μηνα εχω και χαμηλο σωματικο λιπος δεν εχω θεμα να βαλω και λιπος αλλα θελω να βαλω και μυικη μαζα τι με συμβουλευεται να κανω να κανω ισοθερμιδικη η υπερθερμιδικη να τρωω παραπανω με 200 θερμιδες ειμαι αρχαρια και χρειαζομαι συμβουλες επεισης εχω αμμηνορροια αυτο θα επηρεαση την προσπαθεια μου ευχαριτω για τον χρονο που αφιερωσατε για να διαβασεται το μυνημα μου

beefmeup
07-10-17, 13:25
αρχικα στην Ελλαδα δεν υπαρχει "επαγγελματικο" bb, οποτε προφανως εννοεις καποια στιγμη να κατεβεις σε καποιον αγωνα.
το οτι μια φορα εκανες κατι παραπανω σε μια προπονηση, δεν σημαινει οτι θα "καψεις" τπτ μυς..απλα καλο ειναι να μην το παρακανουμε γενικα..στην πορεια, απο μονη σου θα βρεις ποια ειναι τα ορια σου..
τα υπολοιπα που ρωτας ειναι πολυ γενικα κ αοριστα, κ χρειαζονται περισοτερες λεπτομεριες για το τι τρως κ τι ειδους προπονησεις κανεις για να παρεις απαντησεις..
αν θες γραφεις σε αυτο το θεμα τις προπονησεις που κανεις αναλυτικα, κ ανοιγεις ενα αλλο θεμα στις διατροφες μελων, για να ποσταρεις αναλυτικα την διατροφη σου, με ποσα μακρος κ θερμιδες εχεις..

Elenapap
07-10-17, 13:51
λοιπων απο διατροφη
πρωινο ενα scoop πρωτεινης και ενα μηλο η δημιτριακα με γαλα
σνακ αραβικη πιτα με τυρι κοτατζ
μεσημεριανο κατι το οποιο θα εχει η κρεας η ψαρι η κοτοπουλο με ρυζι η μακαρονια η κοινοα η μπωρει να φτοιαξω φακορυζο μετα παω γυμναστηριο μετα το γυμναστηριο πηνω ενα σκουπ πρωτεινης whey μετα θα φαω η πατατα με κοτοπουλο η γαλα με μια μπανανα η γαλα με 40 γρ δημιτριακα allbran η βρομη

Elenapap
07-10-17, 13:53
[QUOTE=Elenapap;893299]λοιπων απο διατροφη
πρωινο ενα scoop πρωτεινης και ενα μηλο η δημιτριακα με γαλα
σνακ αραβικη πιτα με τυρι κοτατζ
μεσημεριανο κατι το οποιο θα εχει η κρεας η ψαρι η κοτοπουλο με ρυζι η μακαρονια η κοινοα η μπωρει να φτοιαξω φακορυζο μετα παω γυμναστηριο μετα το γυμναστηριο πηνω ενα σκουπ πρωτεινης whey μετα θα φαω η πατατα με κοτοπουλο η γαλα με μια μπανανα η γαλα με 40 γρ δημιτριακα allbran η βρομη
ασκησης legs 4x15 9<br>
chest press 5x12 4κιλα<br>
rowing 4x15 4κιλα<br>
shoulders 4x12 4κιλα<br>
arm curl 4x15 4κιλα<br>
tractions 4x15 4κιλα<br>
gluteus 4x15 10κιλα<br>
triceps 5x12 4κιλα<br>
leg press horizontaal 4x15 100κιλα<br>
pectoral 3x15 15κιλα<br>
vertical traction 4x15 20 κιλα<br>
vertical row 4x15 15 κιλα<br>
αλτηρες 5κιλα 4χ15 σε ισιο παγκο <br>
και ανεβοκατεβασμα (δεν ξερω ονομα της ασκησης ειδα εναν τυπο να την κανει και απλα προσπαθησα να τον μυμιθο με αλτηρες κανω κι αλλα και σηκωνω οσο πιο βαρια μπορω και εμαθα πως αυτο ειναι λαθος

Elenapap
07-10-17, 14:00
να ρωτησω κατι η αμμηνοροια εμποδηζει την μυικη αναπτυξη?

aris1994
07-10-17, 14:15
λοιπον για να τα παρουμε απο την αρχη...

από οτι κατάλαβα ακολουθείς κυκλικό προγραμμα...καλό ειναι εφόσον εχεις μαθει την τεχνική καλα στις ασκησεις να βαζεις κιλά ωστε οι τελευταιες επαναληψεις να βγαινουν ανετα...
ακομα το προγραμμα που εχεις καταγραψει δεν ειναι πολύ σαφες,απο οτι καταλαβα πας στο τζυμ και κανεις αλλες ασκησεις καθε φορα,αυτο δεν ειναι και τοσο καλο...θα πρεπει να βρεις εναν σταθερο κορμο απο ασκησεις squats,πιεσεις παγκου κλπ...

όσο για την αμινορρία δε γνωρίζω αν εμποδίζει την μυική αναπτυξη ωστόσο λογικά οι απότομες αλλαγές βάρους ειναι αυτο που ευθύνεται.Σε γυναικολογο εχεις παει?ποσο καιρό εχεις που εχεις βγει απο την ανορεξία?σε τετοιες πεπτώσεις η διατροφη θα πρεπει να ειναι αντοίστιχη γιατι συνηθως για την αμινορρια παίζει ρόλο το χαμιλό ποστό λιπους,η αλλαγες βαρους...

Elenapap
07-10-17, 14:32
εχω παει σε διατροφολογο μου ειπε πως πρεπει να παρω κιλα πριν ενα μηνα βγηκα απο την ανορεξια κατευθειαν αρχισα να τρωω υπερθερμιδικα μου εδεινε κατι ροφηματα με βιταμηνες και πολλες θερμιδες για να παρω κιλα αλλα δεν θελω να παρω κιλα οτι ναναι θελω να παρω ποιοτικα κιλα για αυτο τωρα στοχευω να παρω ενα κιλο τον μηνα δεν ξερω τι θα καταφερω και θελω να αποκαταστησω το βαρος μου σωστα ωστε να μην καταληξω με σαρκοπενικη παχυσαρκια και θελω να βαλω μυς ωστε αργοτερα να μην μου ειναι δυσκολο να διατηρησω το βαρος μου για αυτο σας ρωτησα δεν ζω ελλαδα ζω ολλανδια και εδω οι διατροφολογοι ειναι οτι να ναι μου ειπε να μην κανω γυμναστικη ουτε βαρυ μου ειπε πως τα κιλα που θα παρω θα ειναι ποιοτικα και χωρις την γυμναστικη απο την στιγμη που το ειπε εχασα την εμπιστοσινη μου σε αυτην και να μην αναφερω οτι μου ειπε να τρωω πολες ζαχαρες για αυτο ζηησα την βοηθεια σας ελπιζω να μην σας πρειζω και να σας κουραζω με αυτα που λεω απλα εχω ενα φοβο και αυτο ειναι να μην μπωρεσω να διορθωσω αυτο που εκανα να μην μπορεσω να αποκαταστησω τους μυες που εκαψα μεσα σε 2 μηνες ειχα χασει 11 κιλα νηστευα δεν ετρωγα τιποτα παρα μονο μια φορα την ημερα και εκανα 3 ωρες γυμναστικη 2 ωρες ποδηλατο και 1 αεροβια αργα καταλαβα το λαθος που εκανα δεν ξερω τι να κανω για να το διωρθωσω χρειαζομαι την βοηθεια σας

beefmeup
07-10-17, 14:41
ριξε κ μια ματια

Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο... (https://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5923-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF)


Μια ματιά στις δίαιτες χαμηλές σε υδατάνθρακα. (https://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?32288-%CE%9C%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B4%CE%AF%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CF%85%CE%B4%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B1)

επισης προσπαθησε να γραφεις προτασεις, με παραγραφους κ αλλαγες γραμμων οπου χρειαζεται, ειναι κουραστικο κανεις να διαβαζει ποστ μονοκομματα, κ αρκετοι δεν θα τα διαβασουν μονο κ μονο για αυτο το λογο.

aris1994
07-10-17, 14:59
αρχικά δε θελω να αγχώνεσαι και όλα θα φτιαξουν!καλώς ή κακώς λιγο λίπος θα παρεις,από εκεί και πέρα αν φας υποθερμιδικα με σωστές τροφές,αρκετή πρωτείνη και καλά λιπαρα θα βαλεις και μυες.Να πάρεις ποιοτικά κιλά χωρίς άθληση και ιδικα βαρη δεν γινεται...

αρχικά προσπάθησε να φτιαξεις τν διατορφή σου με γευματα καλά σε λιπος,πρωτεινη και υδαταθρακες

Υδατάνθρακες

ρύζι
πατατα
μακαρονια
βρώμη
φρουτα
οσπρια

κλπ

καλά λιπαρα

Αναλατοι ξυροι καρποι
φυστικοβούτυρο
αιλεολαδο


πρωτεινη
κρεας
ψαρι
γαλακτοκομικα
αυγα


μεσα στην μερα μαζι με τα απο πανω προσπαθησε να εχεις καποιες φιτικες ιννες,δηλαδη λαχανικα...

έπειτα προσπαθησε και μεσα απο το φορουμ να βρεις ενα καλο προγραμμα...εχεις πολλές επιλογες

Elenapap
07-10-17, 15:09
διαβασα τα αρθρα για να αποκτισω μυικο ογκο πρεπει να πολαπλασιασω τα κιλα μου με 30-40 δηλαδη 42χ30-40=1,220 δεν ειναι λιγα?
επεισης να ρωτησω η κοπελες μπωρουν να πετυχουν μυικη υπερτροφια η οχι διαβασα σε πολλα σιτε οτι ειναι αδυνατον
και κατι τελευταιο κατα ποσο να αυξησω θερμιδες ας πουμε πρεπει να παρω 7 κιλα θα ηθελα τα 3 να ειναι μυικα και τα υπολοιπα δεν εχω θεμα να ειναι λιπος μπορω να το καταφερω αμα στοχευσω ενα κιλο τον μηνα δηλαδη 7 μηνες με σωστη διατεοφη και ασκηση

Elenapap
07-10-17, 15:11
ελπιζω να μην σας πριζω η να γινομαι ενοχλιτικη αλλα πραγματικα χρειαζομαι την βοηθεια σας

aris1994
07-10-17, 15:15
εννοείται οτι οι γυναικες μποορουν να πετυχουν μυικη υπερτροφια...η διαφορα με τους ανδρες ειναι απλα οτι οι ανδρες εχουν καποιες ορμονες οπως τεστοστερονη που τους βοηθα σε αυτο...ομως εννοειται οτι με καλη διατροφη και προπονηση θα πετυχεις.
πρωτα ερχετε ο καθρευτης και μετα τα κιλα...το αν απο τα 7 κιλα που θα παρεις,το ποσα ειναι μυικα,λιπος,νερα κλπ το ξερεις μονο απο λιπομετρηση,που αν θες την γνωμη μου μην κανεις,απλα βλεπε καθρευτη και ζιγαρια μετα.το σιγουρο ειναι οτι με καλη διατροφη το λιπος που θα παρεις δε θα ειναι υπερβολικο.

Elenapap
07-10-17, 15:20
ευχαριτω για ολα αμα δεν γινομαι κουραστικη μπωρειται να μου πειτε ενα προγραμα γυμναστικης ? και οι 1220 θερμιδες για να βαλο ογκο δεν ειναι λιγες?

Elenapap
07-10-17, 15:24
αρχικά δε θελω να αγχώνεσαι και όλα θα φτιαξουν!καλώς ή κακώς λιγο λίπος θα παρεις,από εκεί και πέρα αν φας υποθερμιδικα με σωστές τροφές,αρκετή πρωτείνη και καλά λιπαρα θα βαλεις και μυες.Να πάρεις ποιοτικά κιλά χωρίς άθληση και ιδικα βαρη δεν γινεται...

αρχικά προσπάθησε να φτιαξεις τν διατορφή σου με γευματα καλά σε λιπος,πρωτεινη και υδαταθρακες

Υδατάνθρακες

ρύζι
πατατα
μακαρονια
βρώμη
φρουτα
οσπρια

κλπ

καλά λιπαρα

Αναλατοι ξυροι καρποι
φυστικοβούτυρο
αιλεολαδο


πρωτεινη
κρεας
ψαρι
γαλακτοκομικα
αυγα


μεσα στην μερα μαζι με τα απο πανω προσπαθησε να εχεις καποιες φιτικες ιννες,δηλαδη λαχανικα...

έπειτα προσπαθησε και μεσα απο το φορουμ να βρεις ενα καλο προγραμμα...εχεις πολλές επιλογες

αυτες ειναι η τροφες που εχω στο προγραμα μου επεισης απο λιπαρα εχω βαλει και ταχινι να τα αφερεσω και απο υδατανθρακες εχω βαλει αραβικη πιτα και μελι αυτα να τα αφερεσω?

Elenapap
07-10-17, 15:26
γενικα ζαχαρη και τζανκ φουντ εχω να φαω δυο χρονια εκτος απο κρημενη ζαχαρη στα φαγητα οπως δημιτριακα ουτε γλυκαντικα αυτα ξερω θα με βοηθησουν απλα μπωρει να το παρακανω στο κορεσμενο λιπος απο κρεατα

Dimitrisbo
07-10-17, 15:32
Σε βλέπω κάπως πελαγωμένη,δε χρειάζεται.Δες στην ενότητα της διατροφής ποιες ακριβώς τροφές πρέπει να τρως και ποιες όχι.Βγάλε ένα πρόγραμμα διατροφής καθημερινό και αναλόγως με το αν παίρνεις γρήγορα κιλά η όχι ρυθμίζεις της ποσότητες.Επειδή στη διατροφή σου έχεις αρκετή whey,θα σου πρότεινα να βασιστείς περισσότερο σε τροφές και για τη λήψη πρωτείνης και την whey αστην για μετά τη προπόνηση μόνο.Το φαγητό είναι πάντα καλύτερο όταν πας για να πάρεις κιλά,αρκεί βέβαια να μπορείς να παίρνεις στη δουλειά σου φαγητό κτλ.Επίσης επειδή βλέπω ότι κανείς πολλές επαναλήψεις σε κάθε σετ,νομίζω ότι δεν είναι ο βέλτιστος τρόπος για υπερτροφία,ένα πλάνο 4 σετ τον 10 επαναλήψεων είναι καλύτερο με όσα κιλά μπορείς περισσότερα.Επίσης αερόβια μη κανείς καθόλου.Της συμβουλές της διατροφολόγου ειδικά περί ζάχαρης δε τη σχολιάζω καν.
(Επειδή δεν είμαι και ειδικός αν γράφω κάτι λάθος ας με διορθώσει κάποιος μη πάρω τη κοπέλα στο λαιμό μου)

Elenapap
07-10-17, 15:41
ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες πραγματικα σας ειμαι πολυ ευγνωμων αλλα η αληθεια ειναι οτι τρεφομαι με 1600 θερμιδες και διατηρο το βαρος μου οποτε μου φανηκε καπος το 1,220

lila_1
07-10-17, 15:47
να ρωτησω κατι η αμμηνοροια εμποδηζει την μυικη αναπτυξη?


Όχι, μόλις πάρεις κανα κιλό, λογικά θα σου ρθει και περίοδος

aris1994
07-10-17, 15:49
έλενα εφοσον με τις 1600 δεν εβλεπες αλαγή βαρους,ειναι δυνατον επειδη απλα βγηκες ενας αριθμος,να μειωσεις θερμιδες?συνεχισε στις 1600 για μενα για 2 βδομαδες...αν δε δεις αλαγη ανεβασε θερμιδες στις 1700 κλπ...Ειναι λογικο ο μεταβολισμος σου,λογο της ανορεξιες,καθως και αρκετες ορμονες να εχουν επηρεαστει...συνεχισε στις 1600 και αν δε δεις διαφορα ανεβασε...με 1-2 κουταλιες μελι,αραβικες με μετρο κλπ δε θα εχεις κανενα θεμα...δεν χρειαζονται υπερβολες...

Dimitrisbo
07-10-17, 15:49
Και το ταχίνι μια χαρά είναι και το μέλι μια χαρά ειδικά μετά τη προπόνηση.Φυσικά με μέτρο γιατί έχουνε αρκετές θερμίδες.

Elenapap
07-10-17, 15:54
σας ευχαριστω ολους!!!

Elenapap
07-10-17, 15:58
μπερδευτικα τωρα το 42χ30-40= 1220 στο αρθρο που μου στηλατε πριν ελεγε πως ετσι υπολογιζουμε για να μαθουμε ποσες θερμιδες χρειαζομαστε για να βαλουμε ογκο αλλα πως γινεται να πρεπει να τρωω 1,220 και ενω τρεφομαι με 1600 δεν περνω βαρος? ποσο κανονικα πρεπει να τρεφομαι τα 1220 δεν ειναι λιγα? για να διατηρησω βαρος η να παρω τπυλαχιστον βαρος

aris1994
07-10-17, 16:02
ναι έλενα,απλα αυτος ειναι μονος ενας αριθμος...ο οργανισμος σου απο την νευρικη ανορεξια κλπ θελει λιγο χρονο πριν αρχησει να λειτουργει παλι ομαλα...αν εσυ τρως 1600 θερμιδες και δε παιρνεις βαρος,συμαινει οτι για τωρα πρεπει να φας παραπανω...

Elenapap
07-10-17, 16:05
καταλαβα και παλι ευχαριστω

Elenapap
07-10-17, 16:21
παιδια να κανω μια ηληθεια ερωτηση πηστευεται πως μετα απο δυο χρονια θα εχω αποκαταστηση τους μυες που εκαψα?

aris1994
07-10-17, 16:31
έλενα η μυες δεν καίγονται τόσο ευκολα όσο νομίζεις,η υπερπροπόνηση που λεμε δεν ειναι αυτο ακριβώς που νομιζουν ολοι...μια χαρά θα εισαι αρκεί να φτιαξεις ενα καλο προγραμμα και ορθολογικο!συνεχισε και θα δεις

Elenapap
07-10-17, 17:09
δεν λεω μονο για την προπονιση λεω και για την κακομεταχιρηση που εκανα στο σωμα μου οταν ειχα ανορεξια δεν γινεται τα δεκα κιλα που εχασα να ηταν μονο λιπος μεσα σε 1,5 μηνα και τωρα που θα πρεπει να παρω πισω ολα τα κιλα φοωαμαι δεν θα ειναι το ιδιο με πριν διοτι πριν ειχα μυες και λιπος ενω τωρα θα ειναι ολα λιπος αυτο ειναι που με αγχωνει βασικα δεν ξερω αν θα ειναι ολα η θα καταφερω να γινω οπως πριν

aris1994
07-10-17, 17:17
το σώμα θα χρειαστεί εννοείται ενα διάστημα μεχρι να επανέλθει στα φυσιολογικά,όμως να ξες οτι το σωμα παντα θυμαται...τα 10 κιλά που εχασες σιγουρα δεν ηταν μονο λιπος,όμως θα δεις οτι οταν ξεκολήσεις λιγο θα επανελθεις γρηγορα

Elenapap
07-10-17, 17:25
αρα μπωρει να χρειαστω και λιγοτερο απο δυο χρονια για να ανακαμψω?

aris1994
07-10-17, 17:36
εννοείται μπορείς να επανέλθεις σε λιγοτερο με σωστη ασκηση και διατροφη

Elenapap
07-10-17, 17:39
ευχαριστω για ολα!!!!!

liveris
07-10-17, 20:19
θα πρεπει να ελατωσεις αρκετα την προπονηση μια ωρα φτανει και να αρχισεις να τρως κανονικα χωρις να φοβασαι. οταν παρεις μερικα κιλα
θα σου ερθει κ η περιοδος. πρεπει να τρως περισσοτερους υδατανθρακες (ρυζι πατατα μακαρονια) , ξεκινα να τρως κ ζαχαρη σου χρειαζεται!

Elenapap
08-10-17, 00:55
αφου η ζαχαρη ειναι κενες θερμιδες σε τι την χρειαζομαι δεν προσφερει κατι νομιζω πως ειναι καλητερα να περνω ζαχαρη απο φρουτα διαφορετικα δεν θα βαλω ποιοτικα κιλα

Dimitrisbo
08-10-17, 06:11
Τώρα στην αρχή και οι κενές θερμίδες μπορεί να σου κάνουν καλό,είσαι πολύ χαμηλά σε ποσοστό λίπους και δεν νομίζω ότι είναι και ότι καλύτερο αυτό.

Elenapap
08-10-17, 11:55
το ξερω αλλα λογικα στην προσπαθεια μου να αυξησω μυικη μαζα θα παρω και αρκετο λιπος τοτε δεν θα υπαρχει θεμα.

beefmeup
08-10-17, 11:58
διαβασε λιγο αυτο

Πως παχαίνουμε; (https://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?30174-%CE%A0%CF%89%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5)


ειναι ισως απο τα πιο χρησιμα αρθρα που θα διαβασεις για να καταλαβεις καποια πραγματα σωστα..

οπως γραφτηκε κ απο πανω, τα παντα εχουν θεση σε μια διατροφη, αρκει αυτος που την κανει να ειναι σε θεση να αξιολογησει τις αναγκες του.

το σημαντικοτερο ειναι πως καποιος ο οποιος γυμναζεται θα εχει διαφορετικη διαχειριση του καθε μακροσυστατικου σε σχεση με καποιον που δεν γυμναζεται, κ πως οι μυς πρακτικα λειτουργουν σαν "εργοστασιο" για αυτο το λογο.

Elenapap
08-10-17, 12:34
το διαβασα πολυ βοηθειτικο ευχαριστω

Elenapap
09-10-17, 20:01
παιδια να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα της μυικης ενδυναμωσης απο υπερτροφια ειναι το ιδιο πραγμα?

Ioannis Duff
09-10-17, 20:43
παιδια να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα της μυικης ενδυναμωσης απο υπερτροφια ειναι το ιδιο πραγμα?

Υπερτροφια ειναι η διαδικασια κατα την οποια ενας μυς μετα απο προπονηση αντιστασεων αναδομειται και μεγαλωνει σε μεγεθος. Η ενδυναμωση ενος μυος αναφερεται αποκλειστικα στην αυξηση αποδοσης οσων αφορα την δυναμη. Δηλαδη το ενα ειναι το φουσκωμα ενω το αλλο η αυξηση δυναμης. Φυσικα το ενα δεν ακυρωνει το αλλο, αντιθετως, αυτα κατ'εμε πανε μαζι ( περισσοτερο για τους ανδρες βεβαια ).

Elenapap
09-10-17, 23:36
για να αποκτιση κανεις μυικη ενδυναμωση πρεπει να τρωει υπερθερμιδικα η μπωρει να το πετυχει και ισοθερμιδικα η υποθερμιδικα? και κατι τελευταιο με την μυικη ενδυναμωση αυξανεται ο μεταβολικος ρυθμος του ατομου η μονο με την αυξηση ογκου?

Ioannis Duff
10-10-17, 00:48
για να αποκτιση κανεις μυικη ενδυναμωση πρεπει να τρωει υπερθερμιδικα η μπωρει να το πετυχει και ισοθερμιδικα η υποθερμιδικα? και κατι τελευταιο με την μυικη ενδυναμωση αυξανεται ο μεταβολικος ρυθμος του ατομου η μονο με την αυξηση ογκου?

Εξαρταται απο το τωρινο σου "λεβελ" ενας αθλητης που γυμναζεται 1,5-2+ χρονια δυσκολα θα εχει αναπτυξη δυναμης ενω βρισκεται υποθερμιδικα, διοτι η ενεργεια προφανως πεφτει και οσο πεφτουν και τα σωματικα κιλα πεφτει και η δυναμη. Αλλα εσυ που εισαι αρχαρια δεν θα εχεις προβλημα να αυξησεις την δυναμη σου υποθερμιδικα, μπορουμε να μιλαμε ακομα και για υπερτροφια. Με την αυξηση δυναμης δεν αυξανεται ο μεταβολικος ρυθμος επειδη οι μυες απλα δυναμωνουν η γινοντε πιο εξειδικευμενοι σε ορισμενα μοτιβα κινησεων. Αυτο που χρειαζεται για να αυξηθει ο μεταβολικος ρυθμος ειναι η δημιουργια νεου μυικου ιστου ο οποιος με την σειρα του θα καιει θερμιδες, αρα υπερτροφια. :thumbup:

Elenapap
10-10-17, 01:11
καταλαβα ευχαριστω!! τωρα που ειμαι αρχαρια μπωρο να πετυχω υπερτροφια και υποθερμιδικα?

Elenapap
10-10-17, 01:16
να ρωτησω κατι αλλο πως μπορω να διωρθοσω τον μεταβολισμο μου? ας πουμε αφου εχασα κιλα εχασα κι αρκετα μυικα κιλα και τωρα που πτοσπαθω να τα ξαναπαρω θα ειναι το ιδιο με πριν?
για την μυικη ενδυναμωση ρωτησα επειδη καθε ευδομαδα μπορω να σηκωσω ολο και πιο βαρια βαρυ ενω δεν παρατηρω καμοια υπερτροφια ακομα και κανονικο push up που πριν 2 μηνες δεν ηξερα να κανω καθολου τωρα μπορω να κανω 20-25 παρολω που δυναμωνω δεν πετυχαινω υπερτροφια

beefmeup
10-10-17, 01:22
ρωτας πραγματα που δεν εχουν απολυτες απαντησεις..για αλλους ειναι ετσι, για αλλους ειναι αλλιως κ σιγουρα δεν υπαρχει μονοδρομος.
η μυικη υπερτροφια θελει χρονο, το οτι κανεις περισοτερες καμψεις μετα απο 2 μηνες προφανως σημαινει οτι εχεις αυξησει εστω κ λιγο την μυικη σου μαζα, αλλα για να φανει κατι κ δεδομενης της καταστασης που εισουν ειναι μικρο χρονικο διαστημα.
υπαρχουν ανθρωποι που θελουν αρκετους μηνες μεχρι να δουν να σχηματιζεται το σωμα τους κ αλλοι που μπορει με 2-3 μηνες προπονησης να εχουν καλυτερα αποτελεσματα..
ξεκινα απλα με 1500 θερμιδες, κ βλεπεις πως θα σε παει, οσο το ψυριζεις θα μεινεις στα εγκυκλοπαιδικα του πραγματος..

Elenapap
10-10-17, 01:32
καταλαβα ευχαριστω για τις πληροφοριες

Elenapap
10-10-17, 20:21
παιδια να ρωτησω κατι με αυξηση βαρους κανωντας γυμναστικη θα καταφερω να εχω σωστα ποσοστα λιπους και μυικης μαζας αφου εχασα κιλα τα χερια μου φενονται τοσο πλαδαρα και αυτο φεναιτε πολυ ασχημο πως μπορω να το διορθωσω?

aris1994
11-10-17, 10:28
Αρχικά αν τρως σωστά δε θα βάλεις πολλά κιλά λίπους,ασφαλώς το να μπουν λίγο είναι αναμενόμενο.Δεύτερον ένας άτομο γυμνασμένο και 20% λίπος πχ δε φαίνεται ίδιο με ένα άτομο αγύμναστο και 20% λίπος.

Elenapap
11-10-17, 13:24
μπωρειτε να μου πειτε μια διατροφη
ας πουμε λογο του οτι δουλευω παω σχολιο και γυμναστηριο δεν εχω χρονο για να τρωω για αυυο τρωω τρια μεγαλα γευματα πχ ας πουμε εχθες εφαγα
πρωινο 4 φετες τοστ ολικης δηλαδη δυο τοστ με τυρι γκουντα light και γαλοπουλα χωρις αλατι με ντοματα και αγγουρι μετα πινω νερο με λεμονι μετα απογευματινο 3 γεμιστα κολοκυθακια με ριζι και μοσχαρισιο κιμα μετα απο τρεις ωρες παω προπονιση μετα πινω προτεινη whey ενα scoop μια μπανανα η ενα μηλο και ενα ποτιρι γαλα σηνηθος ετσι τρωω αλλα ειμαι στασιμη σε αυτα τα κιλα τρεις εβδομαδες και πιστευω πως τρωω πολυ και σιγουρα ειναι πανω απο 1500 θερμιδες που ειναι σηντηριση και καποιες φορες στην ζυγαρια καταιβαινω κιολας ειμαι συνεχεια στα 41,7 42 κιλα σημερα το πρωι που ζηγυστικα ημουν 42 χθες το πρωι 42,3 προχθες 41,4 πριν 4 μερες 42,7 πως θα καταλαβω πως χανω και πως περνω αφου καθε μερα βλεπω διαφορετικο αποτελεσμα

beefmeup
11-10-17, 13:29
διατροφη θα βγαλεις μονη σου, δεν μπορει να σου βγαλει καποιος εδω μεσα..σου εδωσα καποια αρθρα που τα εξηγουν αυτα, για αυτο ακριβως τον λογο..προτασεις για τροφες που θα την πλαισιωνουν εχεις παρει ηδη, βαλτα κατω κ συνδιασε τα.
ξεκινα σταθερα στις 1.500 θερμιδες καθημερινα, κ θα ζυγιζεσαι καθε 7 μερες, οχι καθε μερα..αν μετα απο 15 μερες, εισαι στα ιδια κιλα, θα αυξησεις τις θερμιδες, κ θα ξαναζυγιστεις μετα απο αλλες 15 μερες..κ.ο.κ.

Elenapap
11-10-17, 14:12
να ρωτησω κατι δεν ξερω αμα αυτο ειναι που επειρεαζει την κατασταση οταν αναρωσα απο την ανορεξια αρχισα να τρεφομαι με 2000 θερμιδες απο συμβουλη γιατρου με ροφηματα επειδη τοτε ημουν 38 κιλα με το προγραμμα τθς καταφερα να παρω 3 κιλα σε ενα μηνα εκανα και την γυμναστικη μου βαιβεα αλλα τωρα εχω παραπανω απο 20 μερες οπου τρεφομαι γυρο στις 1600-1800 και δεν περνω βαρος αλλα παρατηρο οτι χανω αντι να περνω αυτο εγινε εξαιτιας του οτι επερνα πολλες θερμιδες και μετα επεσα?

beefmeup
11-10-17, 14:17
αυτα ολα επρεπε να τα γραψεις εξ'αρχης..
ειμαστε τωρα στις 3 σελιδες θεμα κ ανακυκλωνουμε τα ιδια κ τα ιδια..
αφου ξερεις οτι στις 2000 θερμιδες βαζεις κιλα, μεινε εκει περα.
προφανως κ φταιει το οτι επεσες στις 1.500 στο οτι μενεις σταθερα στα κιλα σου.

Elenapap
12-10-17, 15:05
http://www.in2life.gr/wellbeing/exercise/article/262181/bodybuilding-gia-arharioys-ta-prota-sas-varh.html

σε αυτο το αρθρο λεει οτι μπορουμε να αυξησουμε την μυικη μαζα υποθερμιδικα αν καταναλωνουμε 2 γρ πρωτεινης ανα σωματικο κιλο ποσο υσχειι? συγγνωμη κανω πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι αρχαρια και δεν εχω αρκετες γνωσεις ελπιζω να με ανεχτιτε λιγακι

beefmeup
12-10-17, 15:11
ναι κ εδω το λεει

Μυικη αναπτυξη σε περιοδο υποθερμιδικης διατροφης..Ειναι εφικτο? (https://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?24352-%CE%9C%CF%85%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CF%82-%CE%95%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%BF)


κ γενικα μπες σε αυτη την ενοτητα κ διαβασε τα αρθρα..

https://bodybuilding.gr/forum/forumdisplay.php?15-%CE%86%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1-amp-%CE%9C%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%9C%CE%B5%CE%BB%CF%8E%CE%BD

το προβλημα εδω ειναι οτι για να κανεις κατι τετοιο, πρεπει να ξερεις να το κανεις, κ εσυ αν κρινω απο τις ερωτησεις που κανεις, μαλλον δεν ξερεις, κ θες καθοδηγηση απο καποιον που ξερει..
περαν αυτου, εσυ γραφεις οτι βγηκες απο ανορεξια, κ θες να παρεις κιλα κ αυτο κανεις, πραγμα που σημαινει οτι δεν εισαι σε φαση για υποθερμιδικες, οποτε δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως σκαλιζεις να βρεις εδω περα..
η διαδικασια του να βαλει καποιος μυς υποθερμιδικα, θελει πολυ χρονο κ εμπειρια για να το κανει..για να βαλεις 1 κιλο καθαρο μυικο, μπορει να σου παρει απο 1 εως και 6 μηνες (rough estimate), αναλογα το πως θα αντιδρασει ο οργανισμος σου, κ με την προυποθεση οτι κανεις σωστες προπονησεις με βαρη κ η διατροφη σου ειναι οπως πρεπει..αν νομιζεις οτι μπορεις κ ξερεις να το κανεις, δοκιμασε το.

στην φαση που εισαι ομως, κ αποτι εχεις γραψει μεχρι τωρα, νομιζω οτι δεν θα σου βγει οπως το περιμενεις.

Elenapap
12-10-17, 16:12
ρωταω επειδη θελω να βαλω μυικη μαζα και αφου παρω τα κιλα που θελω ας πουμε πηρα τα κιλα που πρεπει για το υψος μου θελω και μετα πο αυτο να βαλω μυικη μαζα επειδη εχω χασει λογικα γυτο στα 7 κιλα μυικης μαζας με τα 9 κιλα που θα βαλω τωρα δεν θα ειναι ολα μυς οποτε αφου φτασω στο φυσιολογικο μου βαρος θελω να βαλω μυες αυτο ειναι που καθομαι και ψαχνω και θελω να δω αν γινεται η ειναι εφικτο

beefmeup
12-10-17, 16:13
αν εχεις φτασει τα κιλα που θες, τοτε να μεινεις ισοθερμιδικα κ να συνεχισεις με προπονησεις, δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο.

Elenapap
12-10-17, 16:27
ακομα δεν εχω φτασει θελω αλλα 8 κιλα και αυυο ειναι που με αγχωνει τοσο πολυ προσπαθω τοσο σκληρα με την ασκηση αποφευγω ολα τα τζανκ και τρεφομαι μονο με οτι λεγεται υγηεινο αλλα φοβαμαι οτι δεν θα καταφερο να κερδισω τιποτα λενε 8 ωρες υπνο το κανω και αυτο λενε για μεταπροπονιτικο γευμα υο κανω και αυτο υψηλη πρωτεινη το κανω και αυτο αλλα φοβαμαι οτι δεν θα καταφερω να επιστρεψω οπως πριν οσο σκληρα και αν δουλεψω δεν ξερω τη την χρειαζομουν την διαιτα πολξες φορες ευχομαι να γυρισω το χρονο πισω και να τα αλαξω ολα δεν ξερω ποια τι να κανω λογικα τωρα εχω μειωσει και αρκετα λογικα τον μεταβολισμο μου εξετιασ τις χαμενης μιηκης μαζας πριν που ημουν αδυνατη και ετρωγα τα παντα χωρις να μετραω θερμιδες και να παχαινω τωρα το μονο που κανω ειναι να μετραω θερμιδες και εχω κουραστει πολυ απο ολο αυτο θελω να νιωσο σαν φυσιολογικος ανθροπως που δεν ζει μονο για ναμετραει θερμιδες

beefmeup
12-10-17, 16:33
δεν υπαρχει κατι που δεν διορθωνεται, απλα καποια πραγματα θελουν τον χρονο τους.
θα τρως οσες θερμιδες σου χραιζονται για να ανεβαινεις σε κιλα, κ οσο γινεται πιο ποιοτικες..αν δεν σου βγαινουν δοκιμασε κ ενα συμπληρωμα τυπου φορμουλας αυξησης βαρους που ειναι πιο ευκολες θερμιδες σε σχεση με το πολυ φαγητο που μπορει να σε μπουχτιζει..
αναγκαστικα θα πρεπει να μετρας λιγο τις θρμιδες μεχρι να φτασεις εκει που θες, αλλα δεν γινονται ολα ευκολα, θελει κ λιγο κοπο καμια φορα..οταν ομως το καταφερεις, απο εκει κ μετα θα επανελθεις μια χαρα στα φυσιολογικα σου.

ξαναγραφω, μην ψαχνεις για υποθερμιδικες κ κουραφεξαλα για να μην γραφουμε τα ιδια κ τα ιδια..τρως οσο πρεπει, για να ανεβαζεις κιλα σταθερα, χωρις να το παρακανεις με σαβουρα..θα τρως ομως κ λιγη σαβουρα, γιατι αλλιως δεν γινεται στην κατασταση που εισαι, ειναι σημαντικο να το καταλαβεις αυτο.
με σαλατες κ κοτοπουλα δεν πηρε κανεις κιλα.

Elenapap
12-10-17, 16:50
καταλαβα και ευχαριστω που καθεστε και ακουτε τα παραπονα μου αλλα δεν εχω σε ποιον να μηλησω να με βοηθησει

Elenapap
12-10-17, 16:52
να σε ρωτησω η σαβουρα δεν θα ανεβασει τα κιλα με λαθος τροπο

beefmeup
12-10-17, 16:54
γραψαμε κ πιο πανω, οτι το σωμα που γυμναζεται μπορει να διαχειριστει διαφορετικα τα μακροσυστατικα.
κ ακομα περισοτερο το σωμα που εχει μια καλη μυικοτητα..
κ ειπαμε, "λιγη" σαβουρα δεν μιλαμε για μονο σαβουρα...συπμληρωματικα δλδ για να μπορεσεις να δωσεις κατι παραπανω στις θερμιδες σου.

Ioannis Duff
12-10-17, 16:59
Πνιγεσαι σε ενα κουταλακι νερο, δεν υπαρχει λογος να μην ειναι αντιστρεψιμη η διαδικασια. Καλο ειναι που τρως υγειινα αλλα δεν χρειαζεται να το παρακανεις αν νιωθεις οτι βασανιζεσαι, στο κατω κατω ο στοχος ειναι να παρεις κιλα. Η λογικη θα παρω 9 κιλα καθαρα μυικα μηδεν λιπος ειναι τελειως λαθος σου συνιστω να την ξεχασεις. Το λιπος θα ερθει αναγκαστικα, η μυικη υπετροφια απο την αλλη ειδικα στις γυναικες ειναι μια διαδικασια που απαιτει πολυ χρονο και υπομονη. Οπως λεει και ο beef δεν υπαρχει κανενας λογος να προσπαθεις να διαβασεις τοσα πολλα πραγματα ταυτοχρονα απο την στιγμη που το μονο που κανουν ειναι να σε μπερδευουν. Βγαινοντας απο ανορεξια θα περασει πολυυυς καιρος για να μπορει καν να σου περασει απο το μυαλο η υποθερμιδικη διατροφη. Ειναι το ακρως αντιθετο του στοχου σου. Επισης μην θυματοποιεισαι, δεν σταματησες να εισαι φυσιολογικος ανθρωπος επειδη μετρας θερμιδες - με λιγη συνηθεια ειναι πανευκολο.

Elenapap
12-10-17, 17:08
καταλαβα και εαν καπιος δεν εχει πολυ μυικοτητα?
στα χερια τα εχω χασει τελειως μονο στα ποδια εχω διατιρηση την μυικοτητα επειδη κανω ποδηλατο καθημερινα

Ioannis Duff
12-10-17, 17:33
Οταν καποιος δεν εχει απο την αρχη πολυ μυικοτητα εχει μεγαλυτερο περιθωριο προοδου ;)
Δεν εχει σημασια απο που ξεκινας, το αποτελεσμα παντα θα ερθει αμα δουλεψεις για αυτο απλα θα ερθει πιο αργα.

Elenapap
12-10-17, 17:41
καταλαβα παιδια πραγματικα σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια που μου προσφερεται

Elenapap
14-10-17, 23:57
παιδια να ρωτησω κατι ποια τα οφελη τις μυικης ενδυναμωσης σε κοπελα? ενωω αν δεν εχει πολυ μυικοτητα (μυικη μαζα) αλλα εχει δυναμη ?

RAMBO
15-10-17, 05:10
Kαλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας:welcome:

Οπως λενε και τα παιδια,μην πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο και σε καμοια περιπτωση μονομιας δεν μπορεις να αποροφησεις τοσο μεγαλο ογκο πληροφοριων.Δεν χρειαζεται βιασυνες και ουτε και ζυγαρια ειναι η αληθεια.Κανε τα γευματα σου,την προπονηση σου και θα ερθει κ η μυικη μαζα.Οσο για την τελευταια σου ερωτηση θα σου πω οτι ειτε εισαι γυναικα ειτε αντρας,η δυναμη φερνει ογκο,ο ογκος δεν φερνει δυναμη.

Elenapap
17-10-17, 11:21
τι σημαινει η προταση η δυναμη φερνει ογκο? αφου δυναμη αποκταω αλλα ογκο δεν και ειπαν τα παιδια οτι η δυναμη ειωαι διαφορετικη απο τον ογκο

Elenapap
17-10-17, 16:49
http://www.menshealth.gr/blog/fitness/για-αρχάριους/γυναίκες-και-βάρη

αυτο το αρθρο ειναι αληθες

Ioannis Duff
17-10-17, 18:43
Φυσικα το ενα δεν ακυρωνει το αλλο, αντιθετως, αυτα κατ'εμε πανε μαζι ( περισσοτερο για τους ανδρες βεβαια ).

Η αυξηση δυναμης χονδρικα προκαλει την αυξηση του μυικου ογκου. Απλα θελει χρονο να μεταφραστει σε ογκο.
Δεν ειπα τιποτα διαφορετικο με τον ραμπο. Μπορει να ειναι διαφορετικα πραγματα αλλα το ενα φερνει το αλλο.

Elenapap
17-10-17, 23:00
ειπαρχη κατι που δεν καταλαβαινω η αυξηση μυικης δυναμης γινεται και χωρις υπερτροφια σωστα? ενω αντιθετα ογκο βλεπουμε μονο με υπερτροφια αν καπιος χωρις αρκετη μυικη μαζα αλλα σηκωνει πολλα κιλα σε βαρη αυτο δεν σημαινει απλα οτι ανεβαινει σε δυναμη? πως γινεται μετα να αποκτισει ογκο ενω απλα αποκταει δυναμη χωρις να κανει υπερτροφια

chris12234
17-10-17, 23:43
H προπονηση που εστιαζεται καθαρα στην αυξηση της δυναμης οπου το ευρος των επαναληψεων ειναι χαμηλο απο 1-5 για παραδειγμα δεν φερνει μεγιστα επιπεδα υπερτροφιας.Ξερω ενα παιδι που ειναι powerlifter και σηκωνει πιο πολλα κιλα απο εμενα,10 κιλα ελαφρυτερος,αλλα ο τυπος ειναι μισος απο εμενα χωρις ιδιατερη μυικοτητα.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι για να πετυχεις την μεγιστη υπερτροφια καλο ειναι να προπονεισαι στο ευρος των 8-12 επαναληψεων με το 70% της μεγιστης επαναληψης σου.Γενικα η αυξηση της δυναμης φαιρνει υπερτροφια αλλα ειναι μικροτερη για αυτον που προπονειται στο ευρος 1-5 επαν. σε σχεση με τις 8-12 επαν.

Elenapap
18-10-17, 01:29
αρα για μυικη υπερτροφια πρεπει να κανω επαναλιψεις 8-12 για καθε ασκηση εγω κανω 4χ12-15 αυτο ειναι λαθος

RAMBO
18-10-17, 01:36
Eισαι στην αρχη ακομα,κανε τους πρωτους μηνες ενα προγραμμα να προσαρμοσεις το σωμα σου,να βρεις πως δουλευουν πανω σου οι ασκησεις κτλ και με το καθε προγραμμα που αλαλζεις θα πειραματιζεσαι με αυτα

Elenapap
18-10-17, 12:51
να ρωτησω και κατι αλλο μια κοπελα η οποια αυξανει περισσοτερο τις θερμιδες για να βαλει μυικη μαζα πχ αντι να τρωει 200 θερμιδες παραπανω απο συντιριση αλλα περνει 500 ετσι θα βαλει περισσοτερη μυικη μαζα αλλα θα βαλει και αρκετο λιπος η απλα η μυικη ναζα που θα εβαζε θα ηταν ιδια με το αν επερνε 200 απλα στις 200 δεν υα εβαζε πολυ λιπος? αυτο βεβαια βασιζεται σε καθαρη τροφη που λεω και προπονηση

mono AEK
18-10-17, 13:46
Μάλλον έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο και το ψάχνεις υπερβολικά

Αντί να κάνεις αυτό άνοιξε ένα λογκ στην αντίστοιχη ενότητα γράφε τι προπόνηση κάνεις και τη διατροφή σου και να ζυγιζεσαι μια φορά τη βδομάδα και να γράφεις τη πρόοδο
Αν υπάρχει και μεζούρα για να μετριεσαι ακόμα καλύτερα

Και επί τόπου θα γίνονται οι διορθώσεις που χρειάζονται
Δώσε χρόνο στη προσπάθεια σου και στο σώμα σου να ανταποκριθεί και μην το ψάχνεις τόσο
Είναι τόσες πολλές οι πληροφορίες που είναι αδύνατο να τις απορροφήσεις και να τις κατανοήσεις όλες μαζί

Elenapap
18-10-17, 14:48
εδω ειναι το θεμα οτι δεν ξερω ποσο τρωω μετα απο αυτα που περασα οι γονεις μου εχουν πεταξει την ζυγαρια με την οποια ζυγησα το φαει και δεν με αφηνουν πια να ζυγησω τιποτα ολα τα υπολογιζω στο μυαλο μου δεν ξερω τι να κανω και οσο να τους εξηγω πως χρειαζομαι την ζυγαρια δεν με ακουνε μεχρι και την ζυγαρια με την οποια ζυγηζομουν μου πηραν οποτε δεν μπορω τωρα να ξερω τι προοδο κανω ζυγιζομαι σε σπιτια φιλων μου για πρωινο θα φαω μια χουφτα δημιτιακα με 1ποτηρι γαλα και μησο μιλο μετα μεσημεριανο μπωρει να ειναι μισο ποτιρη δημιτριακο πχ ρυζι,κινοα με μισο ποτιρη οσπριο πχ φακες ρεβιθεια η καπιο κρεας πχ κοτοπουλο στηθος σε μεγεθος παλαμης και μια σαλατα τελος βραδινο 1 τοστ με τυρι η αυγο ετσι υπολογιζω περιπου 2000 θερμιδες

aris1994
18-10-17, 19:26
αυτά που έγραψες μου φαίνεται αδύνατον να είναι 2000 θερμίδες.αφού έχεις τέτοιο θέμα υπολόγιζε αναγκαστηκά ως εξείς τα φαγητά,αν και είμαι κατά αυτης της μεθόδου.υπολόγισε την μια κουταλια της σούπας δημητριακών και ρυζιου στα 14-15 γραμμάρια.το ένα κλασικό ποτίρι γάλα στα 250 ml.το κοτόπουλο στηθος σε μέγεθος παλάμης περίπου στα 100 γραμ.Όμως όλα αυτά ειναι πολύ χοντρικά. Προσπάθησε όμως να πεις στους γονοίς σου ότι θες την ζυγαριά για να φας παραπάνω και όχι λιγότερο,εξηγισέ τους ότι θες να πάρεις κιλά.κατά δεύτερον ανέβασε λίγο τα γεύματα σου.ακόμα για ποιο λόγο δεν συνδυάζεις υδατάνθρακα με πρωτείνη;εγώ δηλαδή το μεσημέρι θα έβαζα και την μισή κουπα με οσπρια κλπ + μαζί το κοτόπουλο με το μαρούλι...και το βράδυ θα έκανα το τοστακι με γαλοπουλα + τυρί + αυγο.Ακόμα θα μπορούσες πριν τον ύπνο μαζί με τα άλλα να βάλεις και κανα γιαούρτι με ξυρούς καρπους.ακομα στο πρωινό σου βάλε και κανα φρουτο και κανά αυγο αν εχεις τον χρονο.ακομα βάλε στην διατροφή σου αιλεόλαδο και γενικά καποια καλά λιπαρα

Elenapap
18-10-17, 19:34
θα δοκιμασω την μεθοδο που λες αλλα αυτα τα φαγητα δεν ειναι πολλα?

aris1994
18-10-17, 19:41
οι 2000 θερμίδες ελένη σίγουρα δεν τις φτάνουμε με σαλατούλες κλπ.100 γραμ κοτόπουλο δεν έχουν ουτε 180 γραμ γραμμαρια,πως περιμενεις να φτασεις στις 2000?βάλε λίγο παραπάνω φαγητό μην το φοβάσαι,το θέμα είναι να κρατήσεις τις καλές πηγές πρωτείνης,λίπους και υδατάνθρακα.και όπως σου είπα,βάζε στο μεσημέρι σου υδατάνθρακα,λιπος,πρωτείνη...το ίδιο στο πρωινό και στο βραδινό.και βάλε πριν τον ύπνο και ένα γιαουρτάκι

Elenapap
19-10-17, 04:18
να σε ρωτησω επειδη εχω υψος 1,60 κιλα 41 μου εχει διξει βασικος μεταβολισμος 1,400 οταν υπολογισα στο myfitnesspal αυτος ο αριθμος ειναι ακριβες? και γυμναστικη με βαρυ κανω 1:30 ωρα και παω κικ μποξινγκ και καρατε αλλα δεν ξερω ποσες θερμιδες καιω με την ασκηση τα 2000 δεν ειναι πολλα για αυξιση μυικης μαζας επειδη εχω χασει μυικη μαζα απο δικεφαλους και τρικεφαλους θελω να παρω αρκετο ογκο σε αυτα τα δυο και για αυτο στοχευω ενα κιλο το μηνα με τα 2000 δεν θα βαλω παραπανω απο ενα κιλο?

aris1994
19-10-17, 10:56
Βασανίζεσαι χωρίς λόγο...Όπως μας είχες πει κατανάλωνες 1600 θερμίδες πάνω κάτω και δεν έπαιρνες βάρος.προφανώς λοιπόν για να πάρεις βάρος για σένα οι 2000 είναι καλά.Το 1400 είναι απλά ένα νούμερο,σου δίνει μια βάση όμως από την εμπειρία και στον καιρό θα καταλάβεις πόσες θερμίδες πρέπει να λάβεις.Αν λάμβανες 1600 και δεν έπερνες βάρος προφανώς θες ποιο πολλές. Σκέφτεσαι συνεχώς το λίπος και αυτό σε μπλοκάρει.Θα στο πω για άλλη μια φορά,ένα γυμνασμένο άτομο με 18% λίπος για παράδειγμα,δεν έχει καμιά σχέση με ένα άτομο αγύμναστο με 18% λίπος.

mono AEK
19-10-17, 11:27
να σε ρωτησω επειδη εχω υψος 1,60 κιλα 41 μου εχει διξει βασικος μεταβολισμος 1,400 οταν υπολογισα στο myfitnesspal αυτος ο αριθμος ειναι ακριβες? και γυμναστικη με βαρυ κανω 1:30 ωρα και παω κικ μποξινγκ και καρατε αλλα δεν ξερω ποσες θερμιδες καιω με την ασκηση τα 2000 δεν ειναι πολλα για αυξιση μυικης μαζας επειδη εχω χασει μυικη μαζα απο δικεφαλους και τρικεφαλους θελω να παρω αρκετο ογκο σε αυτα τα δυο και για αυτο στοχευω ενα κιλο το μηνα με τα 2000 δεν θα βαλω παραπανω απο ενα κιλο?

βασικα ουτε τρως αυτα που σου λενε ολοι
ουτε θερμιδες ανεβαζεις
και συνεχιζεις και την υπερπροπονηση (και βαρη και κικ και καρατε) που σου ανεβαζει τις καυσεις

και κυριως ψαχνεις να βγαλεις απο τη μυγα ξυγκι

ξεκινα το φαι μη το φοβασαι, ανεβασε θερμιδες (κυριως υδατ/κα - λιπαρα) μειωσε τις αεροβιες προπονησεις, τρωγε και μια φορα τη βδομαδα σαβουρα και θα εκπλαγεις απο το ποσο γρηγορα επανερχεται το σωμα στα φυσιολογικα του κιλα
ασε τη θεωρια και κανε πραξη τις συμβουλες χρειαζεσαι 10-15 κιλα και απο το αγχος σου δεν εχεις παρει ουτε 1

κι αν στη πορεια δεις οτι λιπωνεις (πραγμα που ειναι λογικο, φυσιολογικο και ομορφο μεχρι ενα σημειο) αλλα δε σαρεσει κανεις διορθωσεις

Elenapap
19-10-17, 12:13
μα αμα το κανω αυτο θα ριμαι σε κατασταση γιογιο και θα φενεται χειροτερα απο πριν το σωμα μου επειδη οταν εχασα κιλα εχασα και μυες και τωρα πρεπει να επιστρεψω στα ιδια κιλα αλλα με λιγοτερους μυς ετσι το σωμα μου θα φενεται χαλαρο και αυτο με τρομαζει τοσο πολύ

mono AEK
19-10-17, 13:03
ανικητη!

Elenapap
19-10-17, 13:16
ανικητη?

beefmeup
19-10-17, 15:49
απαλευτη:thumbup:
σου εχουν απαντηθει ολα, κ υπαρχουν ακομα περισοτερα να διαβασεις για να λυσεις τις αποριες σου στο φορουμ, αλλα εσυ duracel, δινεις πονο..

RAMBO
19-10-17, 17:19
Δακρυσα.. :rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

aris1994
19-10-17, 17:29
χαχαχα:rolf:

Ελένη έχεις τόση μεγάλη φοβία μην βάλεις λίπος,μην το ένα,μην το άλλο που καταλήγεις ακριβώς στο αντίθετο από αυτό που ζητάς.Σε έχει πιάσει φοβία μην μπουν 1-2 κιλά λίπος,τα πράγματα είναι ποιο απλά από ότι νομίζεις.φάε ποιο πολύ,δοκίμασε όλα όσα σου είπαμε και σε 1 μήνα θα περιμένουμε να δούμε τα κιλά σου.Όμως φάε,όχι να κάνεις του κεφαλιού σου.Φτιάξε 3-4 γευματα,σε όλα βάλε πρωτεΐνη,υδατάνθρακα, λίπος,φτιάξε μια καλή προπόνηση και σε 1 μήνα θα δεις

Elenapap
20-10-17, 00:31
θα κανω αυτα που λετε

Elenapap
20-10-17, 16:31
http://woman.thenest.com/much-muscle-can-woman-gain-strength-training-9532.html
συγγνωμη που ρωταω πολλα αλλα αυτο θελω να μαθω αν υσχειι βρηκα αυτο το αρθτο οπου λεει πως μια γυναικα χαμηλου βαρους και χωρις αρκετη μυικη μαζα μπωρει να κερδειση 0,5-1,5 κιλο τον μηνα με σκληρη προπονιση εξαρτατε και ο σωματοτυπος ενω αλλα σιτε λενε οι κοπελες κερδιζουν με υπερτροφια μεχρι δυο κιλα τον χρονω και αλλα 5-6 τελικα πιο απο ολα υσχειι εχω μπερδευτει το ξερω σας ζαλιζω αλλα ειναι κατι που θελω να μαθω

mono AEK
20-10-17, 16:42
Τίποτα δεν ισχύει και όλα ισχύουν

Παίζει ρόλο η ηλικία η προπόνηση το φαγητό ή ξεκούραση και τα γονίδια

Και τώρα που πήρες απάντηση για πες μας σε τι σε βοήθησε αυτό που ήθελες να μάθεις?
Παίρνεις μήπως ένα κιλό μυϊκό το μήνα και ήθελες να δεις αν το τερμάτισες ή έχεις ακόμα?
Απλή περιέργεια μη παρεξηγηθώ δε το λέω με ύφος

Elenapap
20-10-17, 17:33
τωρα που πηρα απαντιση μπορω να εχω ελπιδα οτι ισως μπορεσω να επιστρεψω οπως πριν αμα δουλεψω σκληρα θελω να διορθοσω τον μεταβολισμο μου ξερω οτι θα μου παρει 2-3 χρονια αν κανω καθημερινα σκληρη προπονηση και τρωω καθαρα και οτι δεν κουραζομαι καθημερινα για το τιποτα

aris1994
21-10-17, 10:18
έχεις αγχωθει τοσο πολύ που χάνεις την ουσια του πράγματος.Πιέζεις τον εαυτό σου,δινεις βάση σε πραγματα χωρίς ουσια και χάνεις το βασικό κομμάτι.το αν θα επιστρεψεις σε 2 μηνες,2 χρονια και και εξαρτάται απο πολλά.Ζησε την όλη φαση,κανε την προπονησουλα σου,φτιαξε την διατροφή σου και μην αγχόνεσαι για το καθε τι.είναι καλό που θες και προσπαθείς να φτάσεις τον στόχο σου,είναι καλό που θες να προσπαθήσεις σκληρά όμως όλα θέλουν σύστημα και υπομονη.πήγαινε,φτιαξε εδω ενα ημερολογιο και απλα γραφε διατροφη και προπονηση που κανεις καθε μερα και ετσι θα βλεπουμε τι γινεται σωστα και τι οχι.

Elenapap
21-10-17, 12:33
που μπορω να φτιαξω το ημερολογιο?

Elenapap
21-10-17, 13:03
να σε ρωτησω προχθες εκανα προπονιση με βαρυ για δικεφαλους και τρικεφαλους για 1:30 ωρα αλλα το γυμναστηριο θα παραμεινη κλειστο μεχρι δευτερα που θα πει οχι προπονιση για τρεις μερες αυτο θα χαλασει κατι και χθες εφαγα μονο δυο γευματα και μαλλον δεν καλειψα την προτεινη το πρωι 4 ασπραδια αυγων με μια αραβικη πιτα ολικης που εχει 7γρ πρωτεινης και εχει 210 θερμιδες ντομα,λεμονι,ανηθος,ρηγανη και μετα για μεσημεριανο μια πιτσα με τιρι γκουντα χαμηλων λιπαρων μοτσαρελα μανιταρια πιπερια σαλτσα ντοματας

Χαράλαμπος
21-10-17, 13:29
Στον παρακάτω σύνδεσμο...

https://bodybuilding.gr/forum/forumdisplay.php?36-Ημερολόγια-Προπόνησης

Ο χρόνος έχει 360 μέρες. Αν χαθεί καμία προπόνηση ή παρασπονδία στο φαγητό ο κόσμος συνεχίζει να ζει και η γη συνεχίζει να περιστρέφεται.:green:

Elenapap
21-10-17, 13:51
προγραμμα διατροφης για σημερα εφαγα για πρωινο ενα βραστο καλαμποκι μετα για μεσημεριανο θα φαω 2 κοματια πιτσας που εμειναν απο χθες με τιρυ χαμηλων λιπαρων μοτσαρελα σαλτσα ντοματας μανιταρια και πιπερια μετα θα παω δουλεια και μολις επιστρεψω στις 11:00 το βραδυ θα φαω φασολια με ρυζι και κρεας ετσι καληπτο θερμιδες η ειναι πολλα? επειδη διαβασα πως ενα καλαμποκι εχει περιπου 400 θερμιδες τα δυο κοματακια πιτσας 600-700 και το ρυζι νε φασολια και κρεας δσν ξερω ποσα να πω την αληθεια υπολογιζω 600 θερμιδες γινανε συνολο 1700 θερμιδες και η θερμιδες συντιρησης μου ειναι 1600 οπως υπολογισα στο myfitnesspal

chris12234
21-10-17, 16:30
Στον παρακάτω σύνδεσμο...

https://bodybuilding.gr/forum/forumdisplay.php?36-Ημερολόγια-Προπόνησης

Ο χρόνος έχει 360 μέρες. Αν χαθεί καμία προπόνηση ή παρασπονδία στο φαγητό ο κόσμος συνεχίζει να ζει και η γη συνεχίζει να περιστρέφεται.:green:

:turtle::turtle::turtle: