PDA

Επιστροφή στο Forum : καλησπερα παιδια καλως σας βρηκα :D



ΜαρίαΜαρία
08-10-17, 23:50
Καλησπέρα , ειμαι η Μαρία

Εχω διάφορες απορίες σχετικά με την ενδυνάμωση του σώματος και το κάψιμο λίπους.
Έχω διαβάσει διάφορα σχετικά άρθρα στο forum και έχω κατατοπιστεί πάνω κάτω.Ευχαριστώ, τα βρήκα άκρως ενημερωτικά!!
Θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα πιο εξειδικευμένα για τον δικό μου σωματότυπο.

Έχω ύψος 1,54 ζυγίζω 49 κιλά και είμαι 22 χρονών. Κάνω σωστή διατροφή πάνω κάτω,όχι όμως την υγιεινότερη διότι έχω στο μενου μου περισσότερο υδατάνθρακα απ' ότι χρειαζεται και λίγο λιγότερη πρωτεινη απ'οτι πρεπει.Έχω καλο μεταβολισμό και αυτο πιστευω οτι προκειπτει απο τα συχνα γευματα που κανω

Στο δια ταυτα λοιπον,
Ξεκινησα γυμναστηριο πριν απο μια εβδομαδα γιατι θελω να δυναμωσω μυικα και να χασω ολο το λιπος π εχω περιττο.Ο στοχος μου ειναι η γραμμωση και μακαρι να το καταφερω( γιατι μου αρεσει πολυ το φαγακι :p )

Χρειαζεται απαραίτητα να παρω συμπλήρωμα λιποδιαλυτων και πρωτεινης για να πετυχω το αποτελεσμα που θελω?
Επίσης,χωρίς αερόβια,κάνοντας μονο βάρη μπορω να πετυχω και καυση λίπους?
Ποσες φορές να πηγαίνω γυμναστήριο?
Πόσο χρόνο διάλειμμα να κανω μετα απο κάθε σετ?Μήπως αν κάνω souper sets θα δω πιο γρήγορα αποτελέσματα?
Βοηηηηθειααα,χρειαζομαι κατατοπισμα :p
(Οι γυμναστές του γυμναστηριου που πηγαινω δεν ειναι τελικα τοσο εξυπηρετικοι οσο ηταν στην εγγραφη :p)

Eυχαριστώ εκ των προτέρων,
Και παλι καλως σας βρηκα :D

Δημητρης 1924
09-10-17, 01:31
Κατα αρχήν καλός ήρθες στην παρέα μας :welcome:
Απο οτι βλεπω βιάζεσαι λιγάκι,όπως καταλαβαίνεις μια βδομάδα γυμναστηριο ειναι σαν να λεμε μια ισων καμία.
Ειναι παρα πολυ νωρίς για να σκέφτεσαι την γράμμωση απο τωρα,μπες σιγα σιγα σε ενα προγράμμα γυμναστικής διατροφής να δεις πως θα σε παει και πιο μετα βάζεις πλώρη για την γράμμωση.

Α) Οχι δεν χρειάζεσαι λιποδιαλύτες δεν θα δεις καμία διαφορά αυτη την στιγμη για να δουλέψει ο λιποδιαλυτης πρεπει να εχεις ρίξει πολυ δουλειά πολυ ιδροτα και να εχεις πολυ σφιχτή διατροφη,μονο τοτε θα σε βοήθησει στο κατι παραπάνω.
Αυτη την στιγμη δεν χρειάζεται να παρεις συμπλήρωμα πρωτεΐνης,η πρωτεΐνη δεν ειναι συμπλήρωμα που θα σε βοηθήσει να γραμμωσης τα εχεις λιγω μπερδεμένα αν ηταν με την πρωτεΐνη και ενα λιποδιαλυτη να γινόμασταν φέτες θα είμασταν ολοι ευτυχισμένη,οποτε κρατά τα λεφτά σου πρως το παρών.

Η προπονηση με αντιστάσεις ( βαρη) βοηθάει να καις λίπος,αλλα το ποσο εξαρτάται απο τον τροπο που κανεις προπονηση (ένταση συχνότητα). Με το αεροβιο καις ακομα περισσοτερο λίπος ,ειναι παρα πολυ συμαντικο να κανεις αεροβιο γιατι βοηθάει στο καρδιαγγειακό,κρατάει ψιλά τον μεταβολισμό,ο οργανισμός αφομοιώνει καλητερα τα συστατικά απο τις τροφές κλπ κλπ οποτε το αεροβιο ειναι απαραίτητο.

Το πόσες φορες να πηγαίνεις γυμναστηριο αυτο εξαρτάται απο εσενα ανάλογα με τις υπόλοιπες υποχρεώσεις που εχεις , μια πρόταση ειναι τρεις φορες την βδομάδα το ελάχιστα αλλα απο εκει και πέρα μπορεις να πηγαινεις και πεντε και έξι αλλα αν δεν εχεις χρονο λόγω άλλων υποχρεώσεων μπορει να πας και δυο,αλλα και αυτο ισως να αλλάζει απο βδομάδα σε βδομάδα δεν υπάρχει κάποιο πρωτόκολλο που να το ακολουθούμε πίστα απλα προσαρμόζουμε την προπονηση μεσα στα υπόλοιπα που έχουμε καθημερινά.

Ο χρόνος μεταξύ των σετ διαφέρει ανάλογα με τον τύπο της προπονήσεις παράδειγμα οταν παίζουμε βαριά εινα δυσκολο να κάνουμε off 30" η 1-1:30' οποτε εινα λογικό οτι ο χρόνος μεγαλώνει,οταν θελουμε να δώσουμε μεγαλητερη ένταση ο χρόνος παίζει μεταξύ 30" και 1' σε κάποιες περίπτωσης ειναι και λιγότερο απο 30" ειναι ολα σχετικα αλλα αυτο μην σε αγχόνη,εσυ στη φαση που εισαι τωρα κρατά off 1:30' μεταξύ των σετ.
Αυτη την στιγμη δεν χρειάζεσαι να κανεις superset δεν υπάρχει κανένας λόγος δεν θα σε βοηθήσουν πουθενά το μονο που θα κερδίσεις ειναι κούραση χωρις κανένα αποτελεσμα.

Υπομονή,επιμονή,συνέπεια,και ολα τα αλλα θα έρθουν,καλη συνέχεια στους στόχους σου.

ΜαρίαΜαρία
10-10-17, 08:44
Κατα αρχήν καλός ήρθες στην παρέα μας :welcome:
Απο οτι βλεπω βιάζεσαι λιγάκι,όπως καταλαβαίνεις μια βδομάδα γυμναστηριο ειναι σαν να λεμε μια ισων καμία.
Ειναι παρα πολυ νωρίς για να σκέφτεσαι την γράμμωση απο τωρα,μπες σιγα σιγα σε ενα προγράμμα γυμναστικής διατροφής να δεις πως θα σε παει και πιο μετα βάζεις πλώρη για την γράμμωση.

Α) Οχι δεν χρειάζεσαι λιποδιαλύτες δεν θα δεις καμία διαφορά αυτη την στιγμη για να δουλέψει ο λιποδιαλυτης πρεπει να εχεις ρίξει πολυ δουλειά πολυ ιδροτα και να εχεις πολυ σφιχτή διατροφη,μονο τοτε θα σε βοήθησει στο κατι παραπάνω.
Αυτη την στιγμη δεν χρειάζεται να παρεις συμπλήρωμα πρωτεΐνης,η πρωτεΐνη δεν ειναι συμπλήρωμα που θα σε βοηθήσει να γραμμωσης τα εχεις λιγω μπερδεμένα αν ηταν με την πρωτεΐνη και ενα λιποδιαλυτη να γινόμασταν φέτες θα είμασταν ολοι ευτυχισμένη,οποτε κρατά τα λεφτά σου πρως το παρών.

Η προπονηση με αντιστάσεις ( βαρη) βοηθάει να καις λίπος,αλλα το ποσο εξαρτάται απο τον τροπο που κανεις προπονηση (ένταση συχνότητα). Με το αεροβιο καις ακομα περισσοτερο λίπος ,ειναι παρα πολυ συμαντικο να κανεις αεροβιο γιατι βοηθάει στο καρδιαγγειακό,κρατάει ψιλά τον μεταβολισμό,ο οργανισμός αφομοιώνει καλητερα τα συστατικά απο τις τροφές κλπ κλπ οποτε το αεροβιο ειναι απαραίτητο.

Το πόσες φορες να πηγαίνεις γυμναστηριο αυτο εξαρτάται απο εσενα ανάλογα με τις υπόλοιπες υποχρεώσεις που εχεις , μια πρόταση ειναι τρεις φορες την βδομάδα το ελάχιστα αλλα απο εκει και πέρα μπορεις να πηγαινεις και πεντε και έξι αλλα αν δεν εχεις χρονο λόγω άλλων υποχρεώσεων μπορει να πας και δυο,αλλα και αυτο ισως να αλλάζει απο βδομάδα σε βδομάδα δεν υπάρχει κάποιο πρωτόκολλο που να το ακολουθούμε πίστα απλα προσαρμόζουμε την προπονηση μεσα στα υπόλοιπα που έχουμε καθημερινά.

Ο χρόνος μεταξύ των σετ διαφέρει ανάλογα με τον τύπο της προπονήσεις παράδειγμα οταν παίζουμε βαριά εινα δυσκολο να κάνουμε off 30" η 1-1:30' οποτε εινα λογικό οτι ο χρόνος μεγαλώνει,οταν θελουμε να δώσουμε μεγαλητερη ένταση ο χρόνος παίζει μεταξύ 30" και 1' σε κάποιες περίπτωσης ειναι και λιγότερο απο 30" ειναι ολα σχετικα αλλα αυτο μην σε αγχόνη,εσυ στη φαση που εισαι τωρα κρατά off 1:30' μεταξύ των σετ.
Αυτη την στιγμη δεν χρειάζεσαι να κανεις superset δεν υπάρχει κανένας λόγος δεν θα σε βοηθήσουν πουθενά το μονο που θα κερδίσεις ειναι κούραση χωρις κανένα αποτελεσμα.

Υπομονή,επιμονή,συνέπεια,και ολα τα αλλα θα έρθουν,καλη συνέχεια στους στόχους σου.


Σε ευχαριστώ πολυ Δημήτρη.εβαλα στόχο να πηγαινω 4 γτ δουλευω κάθε μέρα μέχρι απόγευμα κ πολλες φορές και κανα 2ωρες παραπανω. Μακάρι να καταφέρω να πηγαινω τουλάχιστον 4. Απλά δν προλαβαινω να κάνω κ αερόβια. 40' γρήγορο περπατημα κάθε μέρα πιανεται για αεροβική? 20'πριν τη προπ και 20' μετά

Δημητρης 1924
10-10-17, 08:54
Ναι ειναι αεροβική ασκηση,20++20 ειναι μια χαρα,εναλλακτικά 30' περπάτημα σε ανηφόρα μέτριο τέμπο μετα την προπονηση απο τα βαρη.

ΜαρίαΜαρία
10-10-17, 15:25
[QUOTE=Δημητρης 1924;893449]Ναι ειναι αεροβική ασκηση,20++20 ειναι μια χαρα,εναλλακτικά 30' περπάτημα σε ανηφόρα μέτριο τέμπο μετα την προπονηση απο τα βαρη.[/QUOTE

Ωραια. Αντε τωρα κ ο Θεος βοηθος :P σε ευχαριστω πολυ να σαι καλα.

Polyneikos
11-10-17, 14:28
Welcome :welcome:

Madd_Chadd
12-10-17, 01:20
:welcome::welcome:

wonderboy
12-10-17, 08:11
welcome

ΜαρίαΜαρία
19-10-17, 20:59
Καλως σας βρηκα:)