PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελευθερα βαρη



kyriakos23
08-02-09, 11:46
πεδια στο προγραμα μου τωρα ο γυμναστης μου εβαλε πολλα ελευθερα(μπαρες,βαρακια...) αλλα δεν ξερω..
πριν που ειχα πιο πολλα μηχανηματα ειλικρινα εβλεπα μεγαλη διαφωρα.
κιτιομουνα στον καθρεφτη κ ουτε εγω δεν το πιστευα.
εσας πια η γνωμη σας?
συμβενει κ σε αλλους αυτο?

NASSER
08-02-09, 11:51
πεδια στο προγραμα μου τωρα ο γυμναστης μου εβαλε πολλα ελευθερα(μπαρες,βαρακια...) αλλα δεν ξερω..
πριν που ειχα πιο πολλα μηχανηματα ειλικρινα εβλεπα μεγαλη διαφωρα.
κιτιομουνα στον καθρεφτη κ ουτε εγω δεν το πιστευα.
εσας πια η γνωμη σας?
συμβενει κ σε αλλους αυτο?

Τι να συμβαινει? Να κοιτιόμαστε στον καθρέφτη :???: :geek:
Ο συνδιασμος ελευθερα και μηχανματα ειναι οτι καλυετρο. Εχει γινει παλιοτερα τοπικ. Ψαξε λιγο να δεις.

Steve KinG STyLe
08-02-09, 11:57
+1 Στον Νασσερ το κατακτητη.
Τωρα στο θεμα σου πιθανοτατα να μην κανεις σωστα τις ασκησεις επειδη ειχες συνηθισει στην μηχανικη κινηση καποιον μηχανων και η αλλη ειναι να φοβασε τα βαρη.Μην τα παρατησεις λεω εγω συνεχισε και σιγουρεψου για την σωστη τεχνικη των ασκησεων.

kyriakos23
08-02-09, 12:04
αν εκανα μονο μηχανηματα δεν γινετε?

NASSER
08-02-09, 12:09
αν εκανα μονο μηχανηματα δεν γινετε?

τσου!
Βρειτε το τοπικ που εχει γινει αναλυση του θεματος.

Steve KinG STyLe
08-02-09, 12:12
Ready
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3085 !!!

RUHL
08-02-09, 12:56
Τι να συμβαινει? Να κοιτιόμαστε στον καθρέφτη
ρε τον οφφ τοπακια τον νασσερ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ναι συμβαινει ομως και εμεις κοιτιομαστε 8)
Κανενας συνδιασμος τα ελευθερα βαρη ειναι τα καλυτερα και τα ασφαλεστερα απο τα μηχανηματα επειδη η κινηση γηνετε natural(χωρις αας δλδ :lol: )

BRaWNy
08-02-09, 13:07
Καλύτερα να κάνεις μόνο ελεύθερα αρχικά, και αργότερα να προσθέσεις και κάποια μηχανήματα, κυρίως αυτά με τα οποία δεν είναι δυνατό ή βολικά να γίνουν ελεύθερες κινήσεις.
π.χ. leg curl σε μηχάνημα είναι καλύτερα και πιό βολικά απο ότι leg curl σε πάγκο κρατώντας αλτηρα ανάμεσα στα πόδια.

Κακώς ξεκίνησες μόνο με μηχανήματα, σαν να έχτισες τους τοίχους σε ένα σπίτι, χωρις να έχεις βάλει θεμέλεια και κολώνες, και τωρα προσπαθείς να βάλεις τα θεμέλεια και τις κολώνες με τους υπάρχοντες τοίχους.
Πιθανότατα κάποιοι να γκρεμιστούν.
Παρόλα αυτά, αν ξαναχτιστεί απο την αρχή, είναι καλύτερα, και θα το καταλάβεις μακροπρόθεσμα.

just απόψεις που ασπάζομαι.

_kwstas_
08-02-09, 21:18
Λοιπον φιλε δεν υπαρχει καλυτερη ασκηση απο τα ελευθερα βαροι οι λογοι προαναφερθηκαν ποιο πανω απο τους 2 φιλους! απλα να προσθεσω οτι τα ελευθερα βαροι σε γυμναζουνε σε μεγαλυτερο ευρος.. ενω τα μηχανιματα απομονονουνε καποιες συγκεκριμενες μηικες ομαδες οποτε ειναι λογικο αυτο που λες.. να εκανες τετρακεφαλους π.χ σε μηχανιμα και μετα τους εβλεπες πολυ πρισμενους γιατι το μηχανιμα απομονοσε την συγκεκριμενη μυηκη ομαδα.. αλλα δεν σε γυμνασε σε αλλες μυηκες ομαδες σημεια..οπως θα γινοτανε με τα ελευθερα βαροι! δεν μπορω να στο εξιγισω αλλιως πυστευω να εγινα κατανοητος!! αν δεν καταλαβες ξανα ρωτα!! :squat:

mantus3
09-02-09, 00:54
απλα να προσθεσω οτι τα ελευθερα βαροι σε γυμναζουνε σε μεγαλυτερο ευρος..

+1000

επισεις με τα ελευθερα μπορεις να αλαζεις διαφορες γωνιες πανω στις ιδιες ασκησεις κ ετσι να εχεις αποτελεσματα (να σε πιανουν οι ασκησεις) κ μετα απο αρκετο καιρο.. επισεις τα μηχανιματα σιχνα επιδι απομονονουν καποιες μυικες ομαδες συχνα δημιουργουν τραυματισμους κ ανομοιομορφίες

kyriakos23
09-02-09, 07:48
ωρεα :thumbsup:
σας ευχαριστο. :hantel: