PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιες ασκήσεις κάνουν αυτή τη διαχωριστική γραμμή μπροστά στην κνήμη στο πλαι ?



Alexandra89
18-11-17, 06:53
Χρειάζονται ασκήσεις για γάμπες ?

Alexandra89
18-11-17, 06:55
Χρειάζονται ασκήσεις για γάμπες ?

Alexandra89
18-11-17, 06:59
Πόσα σετ και επαναληψεις ? Σχετίζεται και με την αύξηση κιλών ?

Alexandra89
18-11-17, 07:03
Θεωρείται Καλή άσκηση για πλάτη ?

razor023
18-11-17, 15:32
Διαβαζω τα μυνηματα σου και προσπαθω να καταλαβω αν βρισκομαι σε ενα θεμα ή μου εμφανιζονται πολλα. Εφημεριδα καταπιες? Αυτη η γραμμη που λες για να γινει στην κνημη εννοειται οτι θελει ασκησεις για γαμπες. Θελει ομως και χαμηλο ποσοστο λιπους για να φανει. Ισως ειναι και θεμα γονιδιων καποιες φορες. Πχ σε καποιους ειναι εντονη. Μια καλη ασκηση για να γυμνασεις αυτον τον μυ ειναι η εξης: καθεσαι σε μια καρεκλα, βρες ενα τροπο να ακουμπανε μονο οι φτερνες σου και το υπολοιπο ποδι να ειναι στον αερα. Βαλε εναν αλτηρα αναμεσα στα παππουτσια σου και προσπαθησε να τον σηκωνεις προς τα πανω. https://youtu.be/Q3FsiatmBDU. Στο 4.20 δειχνει την ασκηση. Ειναι παραλλαγη της ασκησης που σου περιεγραψα. Προσοχη ομως γιατι αυτος ο μυς συμμετεχει σε πολλες ασκησεις και αν τον κουρασεις πολυ θα εχεις θεμα με το τρεξιμο ή το γρηγορο περπατημα. Θα παιρνουν φωτια τα καλαμια σου

Στάλθηκε από το LG-H320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Alexandra89
18-11-17, 19:45
Razor 023 σ Ευχαριστώ για την απάντηση ! Είσαι φίλος ! Και έχεις και χιούμορ ! Όσο για τα πολλά θέματα σορρυ ρε συ αλλά τα χω μαζεμένα καιρο

Alexandra89
18-11-17, 19:50
Εννοω τη γραμμή στην κνήμη αριστερά εκεί που κάνει το βαθουλωμα

razor023
18-11-17, 22:30
Χαχα ειμαι και φιλος; οκ. Αριστερα? Που αριστερα? Στο περιπτερο?

Στάλθηκε από το LG-H320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Alexandra89
18-11-17, 23:53
Ε τότε αδελφός μήπως ? Εξαρτάται που σε βολεύει στον επόμενο σταθμό μήπως ?

aris1994
19-11-17, 15:52
οι γάμπες γενικά θέλουν αρκετή δουλειά και πολλές φορές ειναι καλό να τις γυμνάζουμε 2-3 φορές την εβδομαδα.Γενικά η γαμπα λόγο των εριθρων μυικών ιννών είναι φτιαγμένη για να αντέχει οπότε καλό είναι να την έχουμε 2 φορές την εβδομάδα τουλάχιστον αν ειναι αδύναμη.Δούλεψε όλο το ευρως επαναλήψεων απο 10-20+ και δοκιμασε διαφορετικές γωνίες.Γαμπες ορθια,κλειστη,στην πρεσα.Παιξε αρκετες αρνητικές και drop set.

Alexandra89
19-11-17, 23:41
Σ Ευχαριστώ πολύ ! Επιτέλους και κάποιος που απαντάει σοβαρά !

Alexandra89
19-11-17, 23:43
Αρνητικές τι σημαίνει ? drop set επίσης τι σημαίνει ?

Χαράλαμπος
20-11-17, 00:03
Καλό κουράγιο Άρη!!!;)

razor023
20-11-17, 02:30
Τι θες να πεις ? Οτι εγω δεν απανταω σοβαρα? Κοπελια υπαρχει και το google υπαρχουν και τα γυμναστηρια. Μαθε πρωτα την αλφαβητα κ μετα ελα να ρωτησεις. Εισαι αναλφαβητη

Στάλθηκε από το LG-H320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aris1994
20-11-17, 16:04
Τι θες να πεις ? Οτι εγω δεν απανταω σοβαρα? Κοπελια υπαρχει και το google υπαρχουν και τα γυμναστηρια. Μαθε πρωτα την αλφαβητα κ μετα ελα να ρωτησεις. Εισαι αναλφαβητη

Στάλθηκε από το LG-H320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καλό κουράγιο Άρη!!!;)

Αυτό το καλό κουράγιο που είπε ο Χαράλαμπος με αγχώνει λίγο...

Εντομεταξύ πριν έλεγε ότι ο razor έχει χιουμορ,τωρα οτι δεν απαντα σοβαρα!χαχα:P

λοιπόν εξηγώ και τις αρνητικές και drop set αλλά μην κάνεις 800 ερωτήσεις,ψαξου και λίγο μόνη γιατί βλέπω να κλειδώνουν πάλι θέματα τα παιδιά...

drop set=Είναι μια τεχνική που αρχίζεις με ένα συγκεκριμένο βάρος τν άσκηση,εκτελείς τις επαναλήψεις που θες και στην συνέχεια χωρίς διάλειμμα μειώνεις κιλά και συνεχίζεις μέχρι αποτυχίας.
Για παράδειγμα κάνουμε στο μηχάνημα για γάμπες 20 κιλάx15 επαναλήψεις,όταν εκτελέσουμε 15 επαναλήψεις,χωρίς να κάνουμε δειάλειμμα μειώνουμε τα κιλά στα 10 και εκτελούμε μέχρι να μην μπορούμε να κάνουμε άλλη επανάληψη.

Αρνητικές=Είναι μια τεχινική που εκτελούμε πάρα πολύ αργά την αρνητική φάση μιας άσκησης και με την βοήθεια ενός σποτερ ή μονοι μας εκτελούμε κανονικά την θετική φάση.
Για παράδειγμα στο μηχάνημα για γάμπες σηκώνουμε το βάρος,την αρνητική κίνηση όμως,όταν αφήνουμε το βάρος δηλαδή την κάνουμε πάρα πολύ αργά,να διαρκεί δηλαδή περίπου 5 δεύτερα.


https://www.youtube.com/watch?v=gVHF5pA6ER4

δες το βιντεο