PDA

Επιστροφή στο Forum : Το αιώνειο πρόβλημα των κοιλιακών



kappadee
08-02-09, 23:08
gia sas.. elpizw na einai to katalhlo section gia na postarw to thema mou..
to provlhma: perisio lypos-derma sthn koiliakh xwra
h eteia:apotomh meiwsh varous
ektenestera..tria xronia prin exasa grigora varos (apo 105 sta 80 kg se 4-5 mhnes) me tre3imo kai diaita. (otan lew tre3imo enow jogging xwris na kserw ti einai to cardio, diladh etrexa xalara kai entona xwris na metrw palmous, kai otan lew diaita enow poly salata kai ola ta ala apo ligo)
otan eftasa pleon sta 80 kg, valthika na valw myes panw mou pou eixa ginei petsi kai kokalo, graftika se gym, ala syntoma ta paratisa strefomenos se ala sport xwris weight lifting, ala me bodyweight lifting. Pleon prosexw thn diatrofh mou, kai athloumai kathe 2 meres an oxi kathe mera, me mia h 2 meres ksekourash thn evdomada..
to thema einai oti an kai exw ksekinisei na pernw ogko(kala mhn fantasteite)
oi koiliakoi mou -an kai tous ethanomai me psilafish- sklhrous kai parwntes, den fainontai. eimai poly pladaros sthn perioxh ths koilias kai afto fenetai otan eimai se kathistikh thesh opou emfanizetai swsiviaki ala mono mprosta..
to programma twn koiliakwn mou einai 5 set twn 35 epanalipsewn ana2 meres..



ps:eilikrina sygnomh gia ta orthografika..

peris
08-02-09, 23:11
οι κοιλιακοι στη κουζινα σου θα γινουν με προσεχτικοι διατροφη αν και τωρα αν εισαι στον ογκο λογικο να εχεις λιγο λιπος τι στοχο εχεις?

γραφε ελληνικα ειναι κανονας του φορουμ στο ξαναπε καποιος στα νεα μελη που ποσταρες

slaine
08-02-09, 23:19
ναι εγώ πέρη

ύψος-ηλικία-κιλά τώρα?
αυτά που ρωτάς ήδη έχουν απαντηθεί στο φόρουμ, θα σε βοηθήσει πολύ αν διαβάσεις αυτά που ήδη υπάρχουν... και μετά μας ρωτάς ότι δεν καταλάβες.

επίσης πόσταρε πρόγραμμα διατροφής και γυμανστικής να σου πούμε καμία γνώμη.

αν έχει"κρεμασμένο" δέρμα δε μπορείς να κάνεις και πολλά με φυσικό τρόπο. κάτι κρέμες υποτίθεται ψιλοβοηθάνε, να χάσεις λίπος λογικά θα βοηθήσει όχι απότομα όμως και να (αυτό προτέινω εγώ) αυξήσεις τη μάζα σου(μυική κυρίως έτσι ώστε το ποσοστό λίπους να μέινει σταθερό ή να πέσει κι άλλο)

kappadee
08-02-09, 23:21
το θεμα ειναι πως γενικα λιπος δεν εχω στο υπολιπο σωμα μου (συγκριτικα παντα μιλαμε) επισυναπτω φωτογραφιες για καλυτερη κατανοηση

http://www.fileden.com/files/2007/7/1/1229931/dddddddddddddddddddd.jpg

http://www.fileden.com/files/2007/7/1/1229931/eeeeeeeeeeeeeeeeee%20copy.jpg

kappadee
08-02-09, 23:30
ναι εγώ πέρη

ύψος-ηλικία-κιλά τώρα?
αυτά που ρωτάς ήδη έχουν απαντηθεί στο φόρουμ, θα σε βοηθήσει πολύ αν διαβάσεις αυτά που ήδη υπάρχουν... και μετά μας ρωτάς ότι δεν καταλάβες.

επίσης πόσταρε πρόγραμμα διατροφής και γυμανστικής να σου πούμε καμία γνώμη.

αν έχει"κρεμασμένο" δέρμα δε μπορείς να κάνεις και πολλά με φυσικό τρόπο. κάτι κρέμες υποτίθεται ψιλοβοηθάνε, να χάσεις λίπος λογικά θα βοηθήσει όχι απότομα όμως και να (αυτό προτέινω εγώ) αυξήσεις τη μάζα σου(μυική κυρίως έτσι ώστε το ποσοστό λίπους να μέινει σταθερό ή να πέσει κι άλλο)

καταρχιν συγνωμη για τα ελληνοαγγλικα,
ειμαι 28 χρονον, 83 κιλα, 1.87 υψος, εχω χρισιμοποιησει τετοιες κρεμες που λες αλα τιποτα.
προγραμμα διατροφης (σχετικο)
4 ασπραδια για πρωι εναν κροκο και εναν καφε η γαλα με βρωμη και εναν καφε

2 ωρες μετα σαντουιτς γαλοπουλα μαρουλι,
μεσιμεριανο (μακαρονια η ρυζι η οσπρια)
προ της προπονισης 2 φρουτα,
μετα την προπονιση συνιθως μπροκολο η πρασινη σαλατα με στιθος κοτοπουλο και οπου χοραει σαντουιτς γαλοπουλα μαρουλι

slaine
08-02-09, 23:42
1)μίκρυνε τις φωτογραφίες και άνοιξε τόπικ στο αντίστοιχο υποφόρουμ.
2)οι ραγάδες δε φεύγουν
3)δε βλέπω χαλάρωση. αύξησε τη μυική σου μάζα και θα βελτιωθείς :wink:

slaine
08-02-09, 23:43
4)βάλε τη διατροφή σου στον τεμέα της διατροφής.
με λίγα λόγια όπως τηνε ίδα χάλια

Gasturb
23-02-09, 11:32
Μην σε απασχολουν κατα αποκλειστικότητα οι κοιλιακοί. Ακολούθησε ενα σωστό πρόγραμμα γυμναστικής συν την διατροφή όγκου/γράμμωσης κ μαζί με το σφίξιμο σε όλο το κορμί θα κάνουν κ την εμφανισή τους οι κοιλιακοι. Οποτε gym, καλο φαγητό κ προπάντων υπομονή

Stephany
12-03-09, 17:21
gia sas.. elpizw na einai to katalhlo section gia na postarw to thema mou..
to provlhma: perisio lypos-derma sthn koiliakh xwra
h eteia:apotomh meiwsh varous
ektenestera..tria xronia prin exasa grigora varos (apo 105 sta 80 kg se 4-5 mhnes) me tre3imo kai diaita. (otan lew tre3imo enow jogging xwris na kserw ti einai to cardio, diladh etrexa xalara kai entona xwris na metrw palmous, kai otan lew diaita enow poly salata kai ola ta ala apo ligo)
otan eftasa pleon sta 80 kg, valthika na valw myes panw mou pou eixa ginei petsi kai kokalo, graftika se gym, ala syntoma ta paratisa strefomenos se ala sport xwris weight lifting, ala me bodyweight lifting. Pleon prosexw thn diatrofh mou, kai athloumai kathe 2 meres an oxi kathe mera, me mia h 2 meres ksekourash thn evdomada..
to thema einai oti an kai exw ksekinisei na pernw ogko(kala mhn fantasteite)
oi koiliakoi mou -an kai tous ethanomai me psilafish- sklhrous kai parwntes, den fainontai. eimai poly pladaros sthn perioxh ths koilias kai afto fenetai otan eimai se kathistikh thesh opou emfanizetai swsiviaki ala mono mprosta..
to programma twn koiliakwn mou einai 5 set twn 35 epanalipsewn ana2 meres..



ps:eilikrina sygnomh gia ta orthografika..
kapadee νομίζω ότι οι επαναλήψεις σου είναι πολλές! Είχα διαβάσει ότι σε πάνω από 108 επαναλήψεις ο μυς υπερπροπονείται(τώρα δεν αναφερόντουσαν μεταβλητές όπως η ένταση κλπ αλλά φαντάζομαι ότι η αναφορά ήταν για έντονη προπόνηση). Εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ τη μέθοδο drop sets με rest pause στους κοιλιακους αλλά δε ξέρω κατά πόσο τους 'δουλεύει'. Εσείς τι μέθοδο χρησιμοποιείτε? Κάθε φορά βάζω πολύ βάρος και φροντίζω να αλλάζω τις ασκήσεις(ακολουθώ και αρκετές πολυαρθρικές για να γυμνάζονται από όλες τις πλευρές οι κοιλιακοί μου & οι πλάγιοι & οι ορθοί.

BRaWNy
12-03-09, 17:33
Oι κοιλιακοί δεν είναι κάτι το διαφορετικό απο τους άλλους μυες, και έτσι και με αυτούς ισχύουν οι ίδιες παράμετροι προπόνησής τους, όπως των άλλων μυων.
Κάθε παράμετρος και μέθοδος έχει και τον καιρό της, και όλες μπορουν να δουλέψουν αλλά και να μην δουλέψουν αν δεν χρησιμοποιηθούν σωστά και γίνονται υπερβολές.

Stephany, μου αρέσουν οι αντιλήψεις που έχεις, δείχνεις να έχεις πιάσει το νόημα, έτσι όπως το κρίνω και το καταλαβαίνω εγω απο προσωπικής μου άποψης.

Stephany
12-03-09, 18:04
τώρα πρόσεξα & κάτι ακόμα, λες ότι τους γυμνάζεις ανά 2 μέρες.. Είναι ελάχιστος ο χρόνος ανάρρωσης τους έτσι, δε 8α έχεις τα αποτελέσματα που επιθυμείς.. Ίσως καλύτερα να το περιορίσεις σε 1-2φορές αλλά με πολλή ένταση & πρόσθετο βάρος τόσο στους πλάγιους όσο & στον ορθό. Εσείς οι υπόλοιποι τι λέτε? Σας δίνω & μια σελίδα για σχολιασμό:http://en.wikipedia.org/wiki/Vacuum_exercise. Προσέξτε καλά την εκτέλεση.Στο σημείο που αναφέρεται: Some perform a vacuum in conjugation with bending over, reaching overhead, or when lifting heavy weights etc στην ενότητα 'performing a vacuum' πως γίνεται στην πράξη,καταλάβατε? εσείς κάνετε τις ασκήσεις αυτές για τον ΑTV μυ? διάβασα πως είναι ο εσωτερικός μυς(κάτω από τους ορθούς κοιλιακούς,κρυμμένος) ο οποίος αν γυμναστεί ξεχωριστά μπορεί να τους αναδείξει καλύτερα και να μειώσει αυτό το σωσίβιο που δεν οφείλεται στο λίπος. Τι λέτε,πόσα σετ να τους γυμνάζω τους ATV? Brawny σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, είναι ενθαρρυντικό να το ακούω αυτό από κάποιον που είναι ο πιο ψαγμένος, σύμφωνα με την κρίση μου, για το άθλημα :-) Αλήθεια πόσο καιρό έχεις ασχοληθεί συνολικά με το να ψάχνεις τόσο στα θέματα scitrition,μεθόδους προπόνησης κλπ?

mantus3
12-03-09, 23:41
καποτε ειχα ακουσει απο εναν γνωστο μου την φραση "αμα δεν εχεις τους κατω, δεν εχεις τιποτα..." στην αρχη ειπα τι μα**** λεει ο τιπος αλλα αργοτερα καταλαβα οτι το "πακετακι" δεν βγενει απλα με ροκανισματα.... κοινως, γυμναστε κ τους κατω, οστε να αποκτησεις γρηγοροτερα σχημα...

BRaWNy
13-03-09, 10:23
Αλήθεια πόσο καιρό έχεις ασχοληθεί συνολικά με το να ψάχνεις τόσο στα θέματα scitrition,μεθόδους προπόνησης κλπ?Απο τότε που υπάρχει ιντερνετ, πιό τακτικά.


Υ.Γ.Δεν υπάρχουν κάτω και ανω κοιλιακοί.
Ο ορθός κοιλιακός μυς είναι ένας, και κάθετος.
Δηλαδή, δεν μπορει να συσπασθεί μόνο το κάτω μέρος του χωρις να συσπασθεί και το ανω μέρος του, όπως δεν μπορει να τεντωθεί ένας σπάγγος που κραταμε στα χερια μας μόνο απο την μία άκρη, και η άλλη να μείνει χαλαρή και κρεμασμένη.

Και είναι άλλο θέμα, όταν μιλάμε για κινήσεις, όταν π.χ. η συσπαση του ορθου κοιλιακού γίνεται απο τα hips ας πούμε, δεν σημαίνει ότι μπαίνει στο παιχνίδι το κάτω μέρος μόνο, αλλά ότι η κίνηση γίνεται απο εκει.
Δοκιμάστε π.χ. να κάνετε έλξεις γονάτων και ψιλαφήστε όλη την περιοχή του κοιλιακού, και θα δείτε ότι σε όλο το μήκος του συσπάται.

Όπως ακριβως δεν μπορουμε να πούμε ότι αν αλλάξουμε τις εμπροσθολαίμιες πιέσεις με τις οπισθολαίμιες, θα αλλάξουμε και συμετοχή στους μυες, ειδικά μιλώ για την εμπρόσθια μοίρα των δελτοειδών, η οποία εμπλέκεται και στις δυο περιπτώσεις και όχι επειδή αν κάνουμε τις πιέσεις πίσω (λογω της λέξης "πισω") θα εμπλακουν οι πισω δελτοειδείς και όχι πλέον οι εμπρόσθιοι, αλλά απο άλλη "γωνία και μοχλισμό" αν θέλετε.

Επίσης, επειδή ο ορθός κοιλιακός δεν έχει αρθρωση, ουτε κατω ουτε πάνω, μπορει κινήσεις/ασκήσεις κοιλιακών που εμπλέκουν άρθρωση, να δίνουν την αίσθηση ότι γυμνάζεται κάποιο ξεχωριστό μερος του ορθού κοιλιακού, αλλά είναι λόγω της επιπλεόν έντασης που νοιώθετε στους μυες της αρθρωσης που εμπλέκονται.

Όσο για την εμφάνιση, εξαρτάται απο το % λίπους, και συνήθως στο κάτω μέρος προς την λεκάνη, υπάρχουν περισσότερες λιπαποθήκες και συνήθως "καθαρίζουν" πιό δυσκολα και μετα απο το πάνω μέρος της κοιλιάς.
Αυτό δεν σημαίνει ότι λόγω αγυμνασίας του κάτω μέρους κλπ.

υπάρχουν κι άλλοι μυες στην περιοχή της κοιλιάς, όπως οι πλάγιοι κοιλιακοί (obligues) κλπ, αλλά είναι κάτι ξεχωριστό απο τον ορθό κοιλιακό.



Απλώς απόψεις που ασπάζομαι, αν σας ενδιαφέρουν.

jemstone
13-03-09, 11:03
Υ.Γ.Δεν υπάρχουν κάτω και ανω κοιλιακοί.
Ο ορθός κοιλιακός μυς είναι ένας, και κάθετος.
Δηλαδή, δεν μπορει να συσπασθεί μόνο το κάτω μέρος του χωρις να συσπασθεί και το ανω μέρος του, όπως δεν μπορει να τεντωθεί ένας σπάγγος που κραταμε στα χερια μας μόνο απο την μία άκρη, και η άλλη να μείνει χαλαρή και κρεμασμένη.

.

Εύγε έχω βαρεθεί να το ακούω αυτό ..
«Για τους κάτω τη να κάνω?»
«Μόνο τους πάνω γυμνάζουμε όταν κάνουμε αυτή την άσκηση?»
Και άντε μέσα στο μάθημα να κάθεσαι κάθε φορά να τους το εξηγείς…

Stephany
13-03-09, 11:05
λέτε να τον γυμνάζουμε(τον ΑΤV) αμέσως μετά τους ορθούς κοιλιακούς? Ωστε να είναι ήδη 'ζεστοί' οι κοιλιακοί μας. Η καλύτερα ξεχωριστά,άλλη ημέρα απ'ότι οι ορθοί ώστε να δώσουμε το 100% που μπορούμε σε αυτόν?

BRaWNy
13-03-09, 11:24
λέτε να τον γυμνάζουμε(τον ΑΤV) αμέσως μετά τους ορθούς κοιλιακούς? Ωστε να είναι ήδη 'ζεστοί' οι κοιλιακοί μας. Η καλύτερα ξεχωριστά,άλλη ημέρα απ'ότι οι ορθοί ώστε να δώσουμε το 100% που μπορούμε σε αυτόν?Προσωπικά δεν με απασχολεί τόσο ή να θες δεν δίνω έμφαση απο την πλευρά του να κάνω την vacuum exercise.
Δίνω περισσότερη έμφαση ή μάλλον αφήνω να δουλευτει, πέρα των κοινών ασκήσεων για κοιλιακούς, την εσωτερική πλευρά (το core) απο ασκήσεις Squats and Deadlifts και κυρίως box squats, που αυτά βάζουν τον πυρήνα αρκετά στο παιχνίδι.
Υπάρχουν κι άλλες ασκήσεις βέβαια και για πυρήνα κλπ.

Όσων αφορά αυτό που ρωτάς, θα έλεγα να προτιμάς να τα κάνεις μαζί την ίδια μέρα, εκτός κι με το πλάνο σου "χτυπάς" τους κοιλιακούς πολύ συχνά.
Αν και νομίζω ότι όπως και να γίνει, δεν υπάρχει πρόβλημα εφόσων τηρούνται γενικώς οι σωστές παράμετροι με την προπόνηση.

Απο ότι κατάβα τους γυμνάζεις 1-2 φορες την εβδομάδα.
Καλό θα είναι να κάνεις ενα τοπικ/λογκ αν θες, να δουμε και γενικότερα το πλάνο σου.

kyriakos23
14-03-09, 04:46
ισως να ειμαι χαζος,δεν ξερω στο θεμα τον κοιλιακων δεν καταλαβα απολυτος τπτ,μπερδευτικα...
ο ενας γυμναστης λεει ετσι,ο αλλος αλιως...
ελπιζω να μου λυσετε την απορια.
λοιπον αποτι καταλαβα(ισως καταλαβα λαθος) οταν γυμναζεις τον πανω κοιλιακο γυμναζετε και ο κατω αρα δεν χρειαζετε να κανουμε ασκησεις για πανο και κατω.σωστα ως εδω?
δηλαδη αν κανω 3 σετ πλαγιους κ 3 σετ πανω κοιλιακους στο (μηχανημα) ειμαι καλιμενος?
συγνωμη αν σας κουρασα αλλα στους κοιλιακους ειμαι τελιος ασχετος,ειναι κριμα να τα κανω λαθος τοσους μηνες.

BRaWNy
14-03-09, 08:57
λοιπον αποτι καταλαβα(ισως καταλαβα λαθος) οταν γυμναζεις τον πανω κοιλιακο γυμναζετε και ο κατω αρα δεν χρειαζετε να κανουμε ασκησεις για πανο και κατω.σωστα ως εδω?

Είναι πιό απλό απο όσο νομίζεις.
Όπως λες π.χ. θα γυμνάσω στήθος και θα χρησιμοποιήσω αυτές τις ασκήσεις, και μετα κατα καιρούς θα χρησιμοποιήσω και κάποιες άλλες ασκήσεις απο άλλη γωνία, και μετα αλλιως κλπ κλπ, έτσι θα κάνεις και με τους κοιλιακούς.

το αν θα είσαι καλυμμένος σε κάτι δεν εξαρτάται απο τον αριθμό των σετ κλπ, αλλά απο την ποιότητα της εκτέλεσης αυτων των σετ, και γενικότερα του πλάνου και της προπόνησης.
Άρα μπορει να καλύπτεσαι π.χ. με μια ασκηση και 2 σετ, μπορει με 3 ασκήσεις και απο 1 σετ, μπορει και με καμμία κατα καιρόύς, μπορει με 2 ασκήσεις και απο 3 σετ, μπορει απο 2 ασκήσεις και απο 2 σετ....και πάει λέγοντας



ο ενας γυμναστης λεει ετσι,ο αλλος αλιως...Για αυτό και εγω τόσο καιρό λέω, εστιαστείτε στο να μάθετε την λειτουργία όσων κάνετε και να μπορειτε δοκιμάζοντας να κρίνετε πως και τι κλπ, και όχι απλά σε ότι λενε οι άλλοι και σαν κάτι γραμμένο στο χαρτί, και μηχανικά.