PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη πριν την προπονηση



Piratis
08-02-09, 23:40
Αυτο το τοπικ το ανοιγω γιατι ειλικρινα ειμαι λιγο μπερδεμενος οσον αφορα την διατροφη πριν μια προπονηση η οποια κατα πολλους θεωρειται εξισου σημαντικη με την μεταπροπονητικη.

Εχω διαβασει διαφορα βιβλια απο τα οποια τα περισσοτερα λενε το εξης.

αρχικα αναφερονται στο οτι η διατροφη πριν και μετα την προπονηση πρεπει να ειναι P+C (αυτο νομιζω ειναι κατανοητο απο ολους μας).

Οι δοσολογιες πρεπει να ειναι υδατανθρακας 0,8γρ/κιλο και πρωτεινη 0,4γρ/κιλο.

Μερικα γραμμαρια κρεατινη πριν και μετα και φυσικα η πρωτεινη να περιεχει μεσα bcaa κ.λ.π.

οι αποριες μου ειναι οσον αφορα τον υδατανθρακα που λενε οτι πρεπει να ειναι δεξτροζη και πριν την προπονηση (αμεσως πριν , γιατι ειναι αμεσα αποροφησιμη μπλα μπλα) και για την πρωτεινη οτι πρεπει να ειναι hydrolyzed για τον ιδιο λογο.

παρακαλω τα φωτα σας , ευχαριστω.

Υ.Γ ζητω συγνωμη αν υπαρχει παρομοιο τοπικ και δεν το εχω δει.

RUHL
08-02-09, 23:45
Οι δοσολογιες πρεπει να ειναι υδατανθρακας 0,8γρ/κιλο και πρωτεινη 0,4γρ/κιλο.
Που το διαβασες? και τι κιλο ειναι αυτο γιατι μπορει να εχεις 10% λιπος μπορει και 25% δεν παει ιδια ποσοτητα για τον καθενα



οι αποριες μου ειναι οσον αφορα τον υδατανθρακα που λενε οτι πρεπει να ειναι δεξτροζη και πριν την προπονηση (αμεσως πριν , γιατι ειναι αμεσα αποροφησιμη μπλα μπλα) και για την πρωτεινη οτι πρεπει να ειναι hydrolyzed για τον ιδιο λογο.
Μαλον δεν δοκημασες να παρεις ποτε ακριβως πριν την προπονηση δεξτρο :lol: :lol: εχω δοκημασει στην μεση της προπονησης μενεις απο ενεργεια crach

Hydrolize για τα λεφτα τις με βαση αυτα που δηνει δεν αξηζει και βρομαει χεχε

εχει ενα παρομοιο τοπικ(απλος κατα την προπονηση) ο τεζας το εφτιαξε στα γενικα εκει νομιζω ανακαλυφτηκε το αναβολικο μελι :lol:

Piratis
08-02-09, 23:48
δυο βιβλια που θυμαμαι προχειρα γιατι ειναι αρκετα ειναι το "scrawny to brawny" (το οποιο μου φανηκε εξαιρετικο) και του vince delmonte "no nonsense bodybuilding".

0,8γρ/κιλο εννοει αν εισαι π.χ 80 κιλα οτι θα παρεις 0,8χ80 = 64γρ υδατανθρακα.

RUHL
08-02-09, 23:52
ρε ξερω τι ενοει εσυ δεν καταλαβες τι ειπα επειδη το λιπος δεν θελει να διατηρηθει με την απαχη μαζα δουλευουμε να το θυμασε

ο berardi παντως αλαζει γνωμες συνεχεια κατι ειχε στο σιτε του ενα αρθρο για γυρο απο την προπονηση υδατανθρακας εβγαιναν υπερβολικες ποσοτητες :shock:

Piratis
08-02-09, 23:53
εγω δεν κολαω τοσο στο 0,8 η στο 0,4 αλλα στο αν πρεπει να παιρνουμε δεξτροζη πριν την προπονηση και hydrolyzed whey... (με βλεπω να σου χαριζω την instant :P )

RUHL
08-02-09, 23:55
διαβαζεις καθολου τι λεω :lol: :lol: η απλος πατας next post χωρις να βλεπεις :lol:

Piratis
08-02-09, 23:58
εχεις δικιο δεν ειχα δει ολοκληρη την απαντηση σου...σημερα πηρα αμεσως πριν την προπονηση δεξτροζη για 1η φορα και μπορω να σου πω οτι ενιωθα καλυτερα στη προπονηση.

η hydro το ξερω οτι "βρωμαει" αλλα αν αποροφαται αμεσα για τις αναγκες τις προπονησης ενω η αλλη οχι μηπως τελικα ειναι απαραιτητη τουλαχιστον για πριν και μετα την προπονηση..

RUHL
09-02-09, 00:03
σε πραγματικο κοσμο δεν θα δεις διαφορα αν περνεις hydrolize η απλη whey δεν μπορεις να φανταστεις τι λεπτομερεια ειναι :lol:

Καλα 20 λεπτα προπονηση κανεις? δεν επεσες στην μεση της προπονησης ποσα γραμμαρια πηρες (αφου τα πηρες πριν ενοειτε ολα με την μια κατω ε?)



ποιο φτηνα και ποιο καλα θα σου βγουν τα αμινο bcaa κατα προτημηση

Piratis
09-02-09, 00:07
οχι γυρω στα 45 λεπτα κανω προπονηση παντα.

πηρα γυρω στα 50γρ πριν και 50 μετα..

εχω bcaa της reflex :thumbsup:

RUHL
09-02-09, 00:23
πολυ περιεργο :clown2: :clown2: :clown2: που δεν ειχες crash

παντως κατα την προπονηση η μαλτοδεξρινη δουλευει καλυτερα :clown2:

slaine
09-02-09, 00:25
διάβασα στην αρχή κατάλάθος "διαστροφή" αντί για "διατροφή" :drunken:

RUHL
09-02-09, 00:29
δεν εχεις και αδικο με τον τροπο που σκεφτετε ^^ ο πειρατης :lol: :lol:

Εμενα το Pre workout ειναι 1-1,5 ωρα πριν κρεας+ριζυ κανενα λαχανικο μεσα ισος και λιγο λιπος απο καποιο λαδι

30 λεπτα η 20 πριν 1 μηλο 150-200 γραμ περιπου + bcaa (οταν δεν εχει τελειωση η σκονη :rabbit: και εχω λεφτα :rabbit: )


Ο αδερφος μου πηνει πανω στην προπονηση whey+malto+dextro

tezaman
09-02-09, 05:51
εκει νομιζω ανακαλυφτηκε το αναβολικο μελι :lol:

μιάς και η έρευνα έλεγε πως το μέλι λόγω " ίσως " των πολλών ειδών υδατανθράκων που περιέχει καταφέρνει να κρατήσει την ινσουλίνη σε ιψιλά επίπεδα για πολύ περισσότερο απο ότι η δεξτρόζη, δοκίμασα 2 κουταλιές σούπας μέλι με 20 γραμμάρια γύρη ,bcaa κ 2,5 γραμμάρια κρεατίνη 40 λεπτά πριν την προπόνηση και μπορώ να πω πως ήταν ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει μέχρη σήμερα 8) :squat:

Piratis
09-02-09, 11:57
δεν εχεις και αδικο με τον τροπο που σκεφτετε ^^ ο πειρατης :lol: :lol:

Εμενα το Pre workout ειναι 1-1,5 ωρα πριν κρεας+ριζυ κανενα λαχανικο μεσα ισος και λιγο λιπος απο καποιο λαδι

30 λεπτα η 20 πριν 1 μηλο 150-200 γραμ περιπου + bcaa (οταν δεν εχει τελειωση η σκονη :rabbit: και εχω λεφτα :rabbit: )


επειδη εχεις καταντησει κουραστικος που μου την λες συνεχεια το προ-προπονητικο σου δεν θα επρεπε να εχει καθολου λιπαρα.

:rolf: εγω παντως θα συνεχισω και σημερα με (whey μιση ωρα πριν) δεξτροζη κρεατινη αμεσως πριν την προπονηση και με τον συνδυασμο και των τριων αμεσως μετα, αν και κανονικα πρεπει και στην μεση της προπονησης. (το μελι θα το εχω υποψην, ευχαριστω πολυ)

Exci
09-02-09, 12:51
Ολα αυτα δεν θελουν ενα μισαωρο να αποροφηθουν?
θελω να πω, ενα shake στη μεση της προπονησης δε θα αποροφηθει στο τελος? Αρα δεν θεωρειται μεταπροπονητικο? :|

Piratis
09-02-09, 14:08
η δεξτροζη ειναι αμεσα αποροφησιμη..στην whey υπαρχει ενα προβληματακι..αλλοι λενε hydrolyzed αλλοι απλη γιατι δεν εχει μεγαλες διαφορες.

RUHL
09-02-09, 14:32
στην whey υπαρχει ενα προβληματακι.
ναι για 10-15 λεπτα παραπανω κατι τρεχει στα γυφτικα τωρα :lol: :lol: και πρεπει να πληρωσεις 2πλασια τιμη να γουσταρεις αμεση αποροφοση στο επιπεδο μρ Ο που βρησκομαστε ειδικα :lol:


το προ-προπονητικο σου δεν ειναι P+C (βασικα δεν εχεις καν προ-προπονητικο) και αν αναφερθεις σε αυτο που κανεις 1,5 ωρα πριν εχει και FAT. 01. Razz (χωρια οτι δεν κοιτας αναλογιες)
Γιατι ντε και καλα πριν την προπονηση πρεπει να τρως P+C εγω βαζω και λιπος για ποιο αργη αφομιωση(πιο νορμαλ εκρησεις και χαμηλου GI C)
Εσυ εχεις μπερδεψει και τις λεξεις προ προπονετικο ειναι το γευμα που κανεις οχι τα συμπληρωματα απαρετητα δλδ αν καποιος επιλεξει να μην χρησημοποιησει συμπληρωματα χεχε δεν εχει προ προπονετικο αχχαχα
Ακομα και με την χαζη λογικη σου να το παρεις εχω τελικα μηλο(η καποιο φρουτο γενικα) και μερικα αμινοξεα το μηλο μου παρεχει ισαριθμες εκρησεις ινσουληνης και δεν πεφτω ξαφνηκα στη μεση της προπονησης

Και δεν υπαρχουν στανταρ νουμερα οπως τα λες εμενα τα στανταρ νουμερα ειναι τι τροω ολη την ημερα και λιγοτερο τι τροω πχ πριν την προπονηση ας πουμε εχεις στανταρ νουμερα απο την αρχη μετα οταν θα αυξησεις θερμιδες που θα χωσεις αυτα τα στανταρ νουμερα αν ειναι ηδη γεματες οι αλλες ωρες?
Και κατι που δεν προσεχεις και στο τονισα 2 φορες αντε να το πω και 3η (για τους χαζους αυτη την φορα :lol: )
Κοιτα στο αρθρο του ΜΒ οταν δηνει νουμερα τι χρησημοποιη κιλα η απαχη μαζα?δεν εχουν τις ιδιες αναγκες ενα ατομο 90 κιλα 20% λιπος και 90 κιλα 5% λιπος
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=95
Βασικα δεν ειναι ακριβως τι τρως εκεινη την ωρα αλλα τι τρως εκεινη την ημερα σε περιοδο αναπτυξης μαζας εμενα ειναι παντα γεματο το ντεποζιτο και εχω αρκετο υδατανθρακα. Επειδη εγω τηρω τα γευματα για αυτο ισως να μην βλεπω διαφορα αν βαλω κατι πανω στην προπονηση επειδη ηδη ρεουν μεσα στο αιμα μου :rabbit: και αμινοξεα και υδατανθρακες για αυτο και το εξτρα να μην βοηθαει

Μην επικεντρωνεσε τοσο πολυ στο δεντρο και να χανεις το δασος γιατι το δασος εχει σημασια ποιο πολυ


τεζα καλη ιδεα θα δοκημαστει :drunken:

Piratis
09-02-09, 14:39
Βασικα δεν ειναι ακριβως τι τρως εκεινη την ωρα αλλα τι τρως εκεινη την ημερα σε περιοδο αναπτυξης μαζας εμενα ειναι παντα γεματο το ντεποζιτο και εχω αρκετο υδατανθρακα. Επειδη εγω τηρω τα γευματα για αυτο ισως να μην βλεπω διαφορα αν βαλω κατι πανω στην προπονηση επειδη ηδη ρεουν μεσα στο αιμα μου :rabbit: και αμινοξεα και υδατανθρακες για αυτο και το εξτρα να μην βοηθαει

Μην επικεντρωνεσε τοσο πολυ στο δεντρο και να χανεις το δασος γιατι το δασος εχει σημασια ποιο πολυ


τεζα καλη ιδεα θα δοκημαστει :drunken:

ειναι πολυ σημαντικο τι θα φας πριν την προπονηση , κανεις πολυ μεγαλο λαθος.

energy phase P+C (2:1)(ratio carbo to prot) (πριν την προπονηση)

anabolic phase P+C (2:1) (ratio carbo to prot)(μετα την προπονηση)

growth phase P+C (1:1) και essential fats

αν ειχα 20% λιπος δεν θα καθομουνα να ασχολουμαι με αναπτυξη μυικης μαζας θα ετρεχα στον διαδρομο απο το πρωι μεχρι το βραδυ και
τα ποσοστα 1,1 και 0,55 απαχης μαζας ειναι παραπλησια με 0,8 και 0,4 σε κανονικα κιλα
.

ευχαριστω για το χαζος.. με σημαδεψες για ολη μου την ζωη τωρα !!

RUHL
09-02-09, 14:50
ρε μην ποσταρεις copy paste απο τον berardi :lol: :lol: μαλον πρεπει να την ψαξεις την δουλεια λιγο περισσοτερο απο 1-2 συγγραφεις
Ο μπεραρντι τα αλλαζει αυτο θα το πηρες απο το βιβλιο του ενω στο σιτε του γερνει προς αλλες μεριες



αν ειχα 20% λιπος δεν θα καθομουνα να ασχολουμαι με αναπτυξη μυικης μαζας θα ετρεχα στον διαδρομο απο το πρωι μεχρι το βραδυ και
τα ποσοστα 1,1 και 0,55 απαχης μαζας ειναι παραπλησια με 0,8 και 0,4 σε κανονικα κιλα
Πες οτι εχεις 15% λιπος εγω εχω 5% τα ιδια θα τρωμε ποια παραπλησια :lol: :lol: :lol:



ειναι πολυ σημαντικο τι θα φας πριν την προπονηση , κανεις πολυ μεγαλο λαθος.
Οσα εχεις διαβασει μεχρι τωρα εγω τα εχω εφαρμωσει οποτε εχουμε ενα σημαντικο πραγμα που λεγετε πραγματικος κοσμος
Εγω σου λεω 1-1,5 ωρα που τροω το γευμα μου πριν ειναι αρκετο ενω αυτο που κανεις τωρα σου προκαλει crash και στον επιστημονικο κοσμο και σοτν πραγματικο απλος μαλον η προπονηση σου δεν θα ειναι αναλογη για να προλαβεις να πεσεις η να προκαλεις το crash

Piratis
09-02-09, 14:53
και τι να ποσταρω..τις μεθοδους benedict που μου λενε οτι πρεπει να εχω 2.500 θερμιδες συντηρησης γιατι ειναι κοινες για ολους ενω σε hardgainers ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα?

και δεν το λεει μονο ο berardi..το λενε παρα πολλοι.

Piratis
09-02-09, 14:56
Πες οτι εχεις 15% λιπος εγω εχω 5% τα ιδια θα τρωμε ποια παραπλησια :lol: :lol: :lol:

αν ειχα 15% λιπος το goal μου δεν θα ηταν αναπτυξη μυικης μαζας θα ηταν ελαχιστοποιηση λιπους , οταν ομως εισαι σε χαμηλο επιπεδο λιπους οι διαφορες στα γραμμαρια θα σου βγουν απειροελαχιστες.

RUHL
09-02-09, 14:59
Τα αλαζει τα δεδομενα αυτος μια βαζει πολυ πρωτεινη μια παει σε μετρια μια βγαζει τυπους για υδατανθρακα πχ 20% πρωινο 30 πριν 30 μετα
40 πρωινο 20 πριν 20 μετα
μετα απο καποιο καιρο τα αλαζει τα βαζει ολα μετα την προπονηση καποια πριν δεν ειναι στανταρ πραγματα αυτο θελω να καταλαβεις
Μποορει κατι που διαβασες πριν 4 χρονια να το εχει αλαξει ηδη εξαλου crawny to brawny ποιας χρονια ειναι?

RUHL
09-02-09, 15:01
Πες οτι εχεις 15% λιπος εγω εχω 5% τα ιδια θα τρωμε ποια παραπλησια :lol: :lol: :lol:

αν ειχα 15% λιπος το goal μου δεν θα ηταν αναπτυξη μυικης μαζας θα ηταν ελαχιστοποιηση λιπους , οταν ομως εισαι σε χαμηλο επιπεδο λιπους οι διαφορες στα γραμμαρια θα σου βγουν απειροελαχιστες.

Γιατι παλι δεν θελεις να καταλαβεις αυτο που σου λεω? παραδειγματα ειναι αυτα και εσυ μου λες να χασεις λιπος μπορει ο αλλος να μην εχει καθολου μυιηκη αναπτυξη μολις ξεκινησε τα βαρη γιατι να χασει λιπος? αντε να δουμε ποτε θα παρεις μπρος :spank:

Exci
09-02-09, 15:04
Ρε συ πειρατη επειδη το αποτελεσμα απο 0.4επι ολικο βαρος συμπιπτει μαθηματικα με το 0.55 επι μυικο βαρος στο ΔΙΚΟ σου ΤΩΡΙΝΟ σωμα δεν λεει κατι..τι σε επιασε 8)

Piratis
09-02-09, 15:04
Τα αλαζει τα δεδομενα αυτος μια βαζει πολυ πρωτεινη μια παει σε μετρια μια βγαζει τυπους για υδατανθρακα πχ 20% πρωινο 30 πριν 30 μετα
40 πρωινο 20 πριν 20 μετα
μετα απο καποιο καιρο τα αλαζει τα βαζει ολα μετα την προπονηση καποια πριν δεν ειναι στανταρ πραγματα αυτο θελω να καταλαβεις
Μποορει κατι που διαβασες πριν 4 χρονια να το εχει αλαξει ηδη εξαλου crawny to brawny ποιας χρονια ειναι?



σε αυτο εχεις δικιο αλλα δεν το κανει μονο αυτος. (το βιβλιο βγηκε το 2005).

αν δεις τι λενε διαφορα site π.χ για τον υπολογισμο θερμιδων σε hardgainer θα δεις να λεει το ενα κιλα χ 20 , το αλλο κιλα χ 24 , το αλλο κιλα χ 18.. το αλλο την μεθοδο benedict..τουλαχιστον αυτο το βιβλιο με εχει βοηθησει παρα πολυ σε πολλα πραγματα.

Exci
09-02-09, 15:07
Πως οριζει τους hardgainers? ολοι οι λεπτοι στο ιδιο τσουβαλι?..

Piratis
09-02-09, 15:11
Πες οτι εχεις 15% λιπος εγω εχω 5% τα ιδια θα τρωμε ποια παραπλησια :lol: :lol: :lol:

αν ειχα 15% λιπος το goal μου δεν θα ηταν αναπτυξη μυικης μαζας θα ηταν ελαχιστοποιηση λιπους , οταν ομως εισαι σε χαμηλο επιπεδο λιπους οι διαφορες στα γραμμαρια θα σου βγουν απειροελαχιστες.

Γιατι παλι δεν θελεις να καταλαβεις αυτο που σου λεω? παραδειγματα ειναι αυτα και εσυ μου λες να χασεις λιπος μπορει ο αλλος να μην εχει καθολου μυιηκη αναπτυξη μολις ξεκινησε τα βαρη γιατι να χασει λιπος? αντε να δουμε ποτε θα παρεις μπρος :spank:

ωραια ας υποθεσουμε οτι σε αυτο το πραγμα το βιβλιο κανει λαθος γιατι μπορει να βγουν διαφορετικα γραμμαρια στις δοσεις..δεν σημαινει αυτο ομως οτι κανει και λαθος στο P+C αυστηρα πριν την προπονηση χωρις λιπη.

Piratis
09-02-09, 15:12
Πως οριζει τους hardgainers? ολοι οι λεπτοι στο ιδιο τσουβαλι?..

μια απλη επεξηγηση ειναι οτι αν παιρνεις πολυ δυσκολα κιλα ενω αντιθετως χανεις πολυ ευκολα εισαι hardgainer.

Exci
09-02-09, 15:17
Πως οριζει τους hardgainers? ολοι οι λεπτοι στο ιδιο τσουβαλι?..

μια απλη επεξηγηση ειναι οτι αν παιρνεις πολυ δυσκολα κιλα ενω αντιθετως χανεις πολυ ευκολα εισαι hardgainer.
Ξερω τι σημαινει hardgainer, εκει που βρηκες για κιλα επι 20-24 για hardgainers, εννοουσε ολους τους λεπτουληδες μαζι? Τι γενικευση ειναι αυτη..
Εννοω οτι δεν μπορεις να βαλεις σε ολους αυτους βαρος επι κατι και να βγαλεις θερμιδες. :?

RUHL
09-02-09, 15:18
αν δεις τι λενε διαφορα site π.χ για τον υπολογισμο θερμιδων σε hardgainer θα δεις να λεει το ενα κιλα χ 20 , το αλλο κιλα χ 24 , το αλλο κιλα χ 18.. το αλλο την μεθοδο benedict..τουλαχιστον αυτο το βιβλιο με εχει βοηθησει παρα πολυ σε πολλα πραγματα.
Ρε ασε τον μπενεντικ αυτος δεν εβγαλε εξαλου για τους ββερς αυτη την μεθοδο και για εμας η καταληλη ειναι Katch-McArdle
που δουλευεις με αλοιπη μαζα
Ναι εχει χρησημα πραγματα μεσα αλλα εγω θα σου δωσω ενα quote απο ενα βιβλιο του poliquine οπου λεει μεσα μπορει σε αυτο το βιβλιο να λεω διαφορετικα πραγματα απο οτι στο παλιοτερο που "επερνα ορκο" για αυτα αλλα μπορει σε μερικα χρονια να λεω παλι αλλα πραγματα σε αυτο τον χωρο συνεχως αναπτυσοντε αυτα βγαινουν καινουριες ερευνες καινουρια δεδομενα
^^ αυτο θελω να καταλαβεις

Και πολυ συχνα δεν λενε ολη την αληθεια στα βιβλια λενε αλλα την μηση (αλλο quote απο τον brawny)

Δεν ειναι τοσο απαρετητα να την ψαχνεις στα βιβλια τους ναι ειναι καλη πηγη αν δεν ξερεις καποια πραγματα αλλα συνηθως τα περισσοτερα τα μαθαινεις ον λινε σε ξενα φορουμ οπου αυτοι οι "ειδικοι" του χωρου μπαινουν σε συζητησεις


Πως οριζει τους hardgainers?
Καποιος που περνει δυσκολα μαζα :lol: και εγω ημουν εκει η ειμε ακομα :unsure: :unsure: :unsure:

RUHL
09-02-09, 15:19
δεν σημαινει αυτο ομως οτι κανει και λαθος στο P+C αυστηρα πριν την προπονηση χωρις λιπη.

καλα λοιπον πες μου γιατι δεν πρεπει να εχουμε λιπος στο γευμα πριν την προπονηση?




ωραια ας υποθεσουμε οτι σε αυτο το πραγμα το βιβλιο κανει λαθος
Δεν ειπα κανει λαθος απλος δεν λεει ολη την αληθεια
Και αν κανεις το πλανο anabolic diet ενα ειδος κετο αλλα για αυξηση ογκου που εχει ελαχιστο υδατανθρακα μεσα τοτε.......

Υπαρχουν πολλες αποψεις και αν τους διαβασεις ολοι λενε καλα λογια για τα δικα τους δεδομενα αποριπτοντας αλλους αλλα ποιος εχει δικιο???
Κανενας και ολοι πας με το trial and error

Piratis
09-02-09, 15:24
γιατι εκεινη την στιγμη δεν σου προσφερει τιποτα οι μυς σου θελουν ενεργεια(υδατανθρακα) και πρωτεινη για να μεγαλωσουν.

ειναι σαν να πας να κανεις αεροβικη το πρωι αλλα με γεματο στομαχι..θα καψεις λιπος? ο οργανισμος σου θα ασχοληθει με αυτο που εφαγες τελευταιο

με ειπες χαζο στα γενεθλια μου..να το ξερεις :cry:

Muscleboss
09-02-09, 15:29
με ειπες χαζο στα γενεθλια μου..να το ξερεις :cry:

o RUHL το κανε αυτό;;;;; :evil: :smash:

ΜΒ

Exci
09-02-09, 15:30
Aυτη τη φορα ΦΤΑΙΕΙ ο ρουλ :rolf:

RUHL
09-02-09, 15:31
ειναι σαν να πας να κανεις αεροβικη το πρωι αλλα με γεματο στομαχι..θα καψεις λιπος?
Nαι θα καψεις αν κανεις hiit μερικοι προτηνουν να κανεις γευμα κιολας



γιατι εκεινη την στιγμη δεν σου προσφερει τιποτα οι μυς σου θελουν ενεργεια(υδατανθρακα) και πρωτεινη για να μεγαλωσουν.
Ποση πρωτεινη? μηπως εχεις δει καθολου τα δεδομενα με ποση πρωτεινη μεγαλωνεις? εδω εχουν κανει ερευνα και επερναν σκονη αυγου μετα την προπονηση και για πρωτεινοσυνθεση το μεγιστο ηταν 20 γραμ πρωτεινη στα 40 γραμ επερνες το ιδιο αποτελεσμα αρα κανει λαθος στα νουμερα του ο μπεραρντι? με τοσες μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης ανα μερα?
Ποιος ξερει

Εγω ρωτησα γιατι να μην περνεις που κανει κακο εσυ λες δεν κανει καλο ομως σε τι? μπορει το πλανο μου να εχει ισες ποσοτητες λιπους μοιρασμενα σε καποια γευματα ενω δεν χωρανε αλλου για να μην γηνουν πολυ μεγαλα
Η μπορει να βαλω και ινες πριν την προπονηση για ποιο χαμηλες εκρησεις ινσουλινης μαζι με το λιπος :inandout:

RUHL
09-02-09, 15:32
με ειπες χαζο στα γενεθλια μου..να το ξερεις :cry:

o RUHL το κανε αυτό;;;;; :evil: :smash:

ΜΒ

αμφησβητησε το αρθρο σου επρεπε να επεμβω :lol: :lol: :box1: :box1: :box: :lol:

Piratis
09-02-09, 15:53
Πως οριζει τους hardgainers? ολοι οι λεπτοι στο ιδιο τσουβαλι?..

μια απλη επεξηγηση ειναι οτι αν παιρνεις πολυ δυσκολα κιλα ενω αντιθετως χανεις πολυ ευκολα εισαι hardgainer.
Ξερω τι σημαινει hardgainer, εκει που βρηκες για κιλα επι 20-24 για hardgainers, εννοουσε ολους τους λεπτουληδες μαζι? Τι γενικευση ειναι αυτη..
Εννοω οτι δεν μπορεις να βαλεις σε ολους αυτους βαρος επι κατι και να βγαλεις θερμιδες. :?

αν ψαξεις στο ιντερνετ για calorie intake σε hardgainers θα δεις 20 διαφορετικες απαντησεις

κιλα χ 20 εννοει αν π.χ εισαι 80 κιλα 80 χ 2.2(για να γινουν pounds) x 20 = 3500 περιπου θερμιδες συντηρησης

Piratis
09-02-09, 15:55
με ειπες χαζο στα γενεθλια μου..να το ξερεις :cry:

o RUHL το κανε αυτό;;;;; :evil: :smash:

ΜΒ

αμφησβητησε το αρθρο σου επρεπε να επεμβω :lol: :lol: :box1: :box1: :box: :lol:

δεν το αμφισβητησα ρε συ..μα δεν εχω κολλησει στα γραμμαρια που εχεις κολλησει εσυ..εχω κολλησει γενικα στο pre-workout meal.

RUHL
09-02-09, 15:58
Aλλη υποθεση γιατι αυτα ολα τα δεδομενα δεν μπορουν να ισχυουν τα 2 προς 1 χ τοσο χ λιγο ακομα κτλ
πες εγω θα κανω προπονηση για ποδια 20 σετ τετρακεφαλο και μοιριεο και μεσα θα εχει σκουωτ προβολες πιεσεις ,αρσεις θανατου με αλυγηστα ποδια βαριες ασκησεις δυσκολες και θα κανω 10 επαναληψεις και πανω
Αλλη μερα εχω μονο χερια παλι 20 σετ δικεφαλο 10 τρικεφαλο 10 και θα κανω 10 και κατω επανληψεις

Και στις 2 περιπτωσεις περνουμε τα ιδια δεδομενα? για πριν την προπονηση και μετα?



δεν το αμφισβητησα ρε συ..μα δεν εχω κολλησει στα γραμμαρια που εχεις κολλησει εσυ..
Εγω σου βγαζω τις παροπιδες και εσυ δεν θελεις εγω σου δηχνω γενικα τι γηνετε οτι εχει πολλες υποθεσεις απο πολλους και δεν ειναι τοσο ευκολο να πεις α οκ εγω θα παρω 11,22% υδατανθρακα εδω εκει θα βαλω 32,88 και χ 1,34 γραμ πρωτεινης απλος εσυ παλι δεν θελεις να τα δεις αυτα που λεω :lol:


Υποψην σε αυτο το τοπικ δεν μηλαμε εξατομηκευμενα οπου μπαινεις μονο εσυ και θελεις οτι ειναι για σενα και οπως σου ταιριαξει αυτο ειναι για το ευρη κοινο εσυ οπως λες μπορει να εχεις 9% λιπος αλλος εδω μπορει να εχει 13 15 18 και να θελει να παρει μαζα μπορει να μην τον ενδιαφερει καθολου η γραμμωση βλεπε τον προερδρο του κρις ντιμ του φορουμ μας :green: :P
Το θεμα ειναι τι βαζουμε πριν την προπονηση σε περιοδο αναπτυξης μαζας

Piratis
09-02-09, 16:03
[quote]ειναι σαν να πας να κανεις αεροβικη το πρωι αλλα με γεματο στομαχι..θα καψεις λιπος?

Nαι θα καψεις αν κανεις hiit μερικοι προτηνουν να κανεις γευμα κιολας



αν φας γευμα πριν την αεροβικη ο οργανισμος σου θα ασχοληθει πρωτα με το γευμα και μετα με το λιπος γιαυτο και μιλανε για πρωινη αεροβικη.


μπορει το πλανο μου να εχει ισες ποσοτητες λιπους μοιρασμενα σε καποια γευματα ενω δεν χωρανε αλλου για να μην γηνουν πολυ μεγαλα


ειναι απαραιτητο να ειναι το λιπος μοιρασμενο σε γευματα? ο tom venuto ελεγε π.χ για essential fats κυριως στο βραδυνο.

RUHL
09-02-09, 16:09
αν φας γευμα πριν την αεροβικη ο οργανισμος σου θα ασχοληθει πρωτα με το γευμα και μετα με το λιπος γιαυτο και μιλανε για πρωινη αεροβικη.
Γιατι εισαι τοσο σιγουρος? και αν σου πω οτι θα προστατεψεις μαζα και θα χασεις ακομα περισσοτερο λιπος επειδη θα εχεις καλυτερη αποδοση σε μια Hiit ξερεις τι ειναι η hit?


ειναι απαραιτητο να ειναι το λιπος μοιρασμενο σε γευματα? ο tom venuto ελεγε π.χ για essential fats κυριως στο βραδυνο.
Kαι ομως ειναι εγω την ημερα εχω 25% λιπος αν μηλησουμε με ποσοστα φανταζεσε ποσες θερμιδες θα βγει το γευμα πριν τον υπνο αν τα χωσω ολα εκει μεσα? ας χρησημοποιησω τα λογια του μπεραρντι αν το γευμα ξεπερναει τις 700 θερμιδες αρχηζεις να περνεις λιπος μετα

Piratis
09-02-09, 16:11
Aλλη υποθεση γιατι αυτα ολα τα δεδομενα δεν μπορουν να ισχυουν τα 2 προς 1 χ τοσο χ λιγο ακομα κτλ
πες εγω θα κανω προπονηση για ποδια 20 σετ τετρακεφαλο και μοιριεο και μεσα θα εχει σκουωτ προβολες πιεσεις ,αρσεις θανατου με αλυγηστα ποδια βαριες ασκησεις δυσκολες και θα κανω 10 επαναληψεις και πανω
Αλλη μερα εχω μονο χερια παλι 20 σετ δικεφαλο 10 τρικεφαλο 10 και θα κανω 10 και κατω επανληψεις

Και στις 2 περιπτωσεις περνουμε τα ιδια δεδομενα? για πριν την προπονηση και μετα?


το παραδειγμα που λες τωρα αναιρει και τα γραμμαρια στην απαχη μαζα..μαζι με το δικο μου.

και ναι υπαρχει τροπος (μεθοδος) να μετρας την ενεργεια που σπαταλας στις ασκησεις αλλα αν εμπαινα σε τετοια διαδικασια να υπολογιζα και αυτα..δεν θα εκανα τπτ αλλο στη ζωη μου , γιαυτο μιλαμε γενικα.

εσυ προφανως θελεις να μου πεις να μην κολαμε καθολου στα γραμμαρια γιατι παντα θα υπαρχει περιπτωση λαθους αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το να μην εφοδιαζω σωστα τον οργανισμο μου πριν την ασκηση.

RUHL
09-02-09, 16:14
ναι αλλα μπορει να γηνεις χοντρος :idea: :idea: :idea: :idea: αν περνεις εξτρα ζαχαρη κιολας

το παραδειγμα που λες τωρα αναιρει και τα γραμμαρια στην απαχη μαζα..μαζι με το δικο μου.
Το γνωριζω αυτο σου λεω σε καθε ποστ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΑΝΤΑΡ ΣΤΟ ΒΒΙΝΓΚ ΡΕ! :lol: :lol:


και ναι υπαρχει τροπος (μεθοδος) να μετρας την ενεργεια που σπαταλας στις ασκησεις αλλα αν εμπαινα σε τετοια διαδικασια να υπολογιζα και αυτα..δεν θα εκανα τπτ αλλο στη ζωη μου , γιαυτο μιλαμε γενικα.
Εσυ την ανοιξες την κουβεντα και εγω σου λεω και αλλες επιλογες εσυ το πηγενες στο εξηδηκευμενο εγω ειπα το ριζακι και το κρεατακι πριν την προπονηση μια χαρα δουλευει :idea: :idea: αντε και κανενα μηλο πριν

Μην την γυρηζεις την κουβεντα :box1: στο απλο και γενικα και να ειχαμε να λεγαμε τωρα :sneaky:

Muscleboss
09-02-09, 16:15
αν φας γευμα πριν την αεροβικη ο οργανισμος σου θα ασχοληθει πρωτα με το γευμα και μετα με το λιπος γιαυτο και μιλανε για πρωινη αεροβικη.

αυτο που λές δεν είναι λάθος. o ruhl μίλησε για hiit. οι περισσότεροι προτιμούν στα προχωρημένα στάδια της δίαιτας να μην τρώνε πλήρες γεύμα πιρν την πρωινή αεροβική. ίσως μόνο κάποια αμινοξέα/ ή γεύματα πρωτέινης.


ειναι απαραιτητο να ειναι το λιπος μοιρασμενο σε γευματα? ο tom venuto ελεγε π.χ για essential fats κυριως στο βραδυνο.

φυσικά και δεν μπορείς να παίρνεις όλο το λίπος της μέρας στο προ-ύπνου γεύμα. και φυσικά τα efa είναι σημαντικότερα πριν τον ύπνο, αυτό δε σημαίνει ότι την υπόλοιπη μέρα δεν πρέπι να παίρνεις λίπος./

ΜΒ

Muscleboss
09-02-09, 16:16
όσο για pre-work out η επιλογή μου είναι whey+complex carbs.

MB

RUHL
09-02-09, 16:17
complex= malto? :unsure: :unsure:

Piratis
09-02-09, 16:18
αν φας γευμα πριν την αεροβικη ο οργανισμος σου θα ασχοληθει πρωτα με το γευμα και μετα με το λιπος γιαυτο και μιλανε για πρωινη αεροβικη.
Γιατι εισαι τοσο σιγουρος? και αν σου πω οτι θα προστατεψεις μαζα και θα χασεις ακομα περισσοτερο λιπος επειδη θα εχεις καλυτερη αποδοση σε μια Hiit ξερεις τι ειναι η hit?


ειναι απαραιτητο να ειναι το λιπος μοιρασμενο σε γευματα? ο tom venuto ελεγε π.χ για essential fats κυριως στο βραδυνο.
Kαι ομως ειναι εγω την ημερα εχω 25% λιπος αν μηλησουμε με ποσοστα φανταζεσε ποσες θερμιδες θα βγει το γευμα πριν τον υπνο αν τα χωσω ολα εκει μεσα? ας χρησημοποιησω τα λογια του μπεραρντι αν το γευμα ξεπερναει τις 700 θερμιδες αρχηζεις να περνεις λιπος μετα

στο γυμναστηριο μου μονο εγω κανω HIIT και εχω μαθει και πολλες μεθοδους για μεσα στο σπιτι..ακομα και στις σκαλες της πολυκατοικιας μπορεις να κανεις ΗΙΙΤ.το ξερεις οτι αν κανω εγω ΗΙΙΤ 3 φορες την εβδομαδα δεν 8α μου μεινει μυς ουτε για δειγμα? δεν καιγεται μονο λιπος σε πολλες περιπτωσεις.

δεν σου ειπα να βαλεις ολο το λιπος το βραδυ αλλα δεν ειναι τοσο σημαντικη η ισοποση μοιρασια του λιπους σε ολη τη μερα ποσο μαλλον πριν και μετα την γυμναστικη.

Piratis
09-02-09, 16:19
όσο για pre-work out η επιλογή μου είναι whey+complex carbs.

MB

υπαρχει θεος.. :thumbsup:

RUHL
09-02-09, 16:34
στο γυμναστηριο μου μονο εγω κανω HIIT και εχω μαθει και πολλες μεθοδους για μεσα στο σπιτι..ακομα και στις σκαλες της πολυκατοικιας μπορεις να κανεις ΗΙΙΤ.το ξερεις οτι αν κανω εγω ΗΙΙΤ 3 φορες την εβδομαδα δεν 8α μου μεινει μυς ουτε για δειγμα? δεν καιγεται μονο λιπος σε πολλες περιπτωσεις.
ξερεις τι λενε οι ερευνες οτι με Hiit προστατευεις ποιο πολυ μαζα απο οτι με αργη και χανεις περισσοτερο συνολικο λιπος για τον χρονο που κανεις
Αλλοι λενε παλι αν χασεις μυεις θα ειναι τοσο λιγοι που δεν προσεχοντε καθολου
μην ανηγεις τετοια κουβαρια ειναι πολυ μεγαλα και μακρια και δεν καταληγουν πουθενα και εκει μπαινει τι πιστευεις εσυ για ολα και τι αποτελεσματα βλεπεις στο real world

εδω ακομα μερικοι πιστευουν οτι για να καψεις λιπος πρεπει να περασεις 20 λεπτα καποιας αεροβιας ασκησης η 40 κατι τετοιο λενε :lol: οτι απο εκει και περα καιει


ασε που το μησο τοπικ ειναι οφφ επειδη προσπαθω να σου ανοιξω τα ματια :lol: :lol: και στο τελος λες γενικα μηλαμε μωρε :lol: :lol:


σωπα ρε :lol: :lol:

tezaman
09-02-09, 18:34
ρε πειρατή μην είσαι απόλυτος για τίποτα που λένε στα διάφορα βιβλία αν δεν το δεις σε σοβαρές έρευνες, ακόμα και τότε όμως δεν σημαίνει πως θα λιτουργείσει έτσι ακριβός όπως το λέει η έρευνα και στο δικό σου το σώμα, κράτα ένα log στο pc σου και προσπάθησε να δοκιμάσεις τι δουλεύει καλύτερα για σένα :wink:

Άλεξ αρκεί το μέλι να μην είνα νοθευμένο με γλυκόζη ε :green: :green: αν και εσύ έχεις άκρες εκεί πάνω και μάλλον σου δίνουνε το καλύτερο ( στήλε μας και εμάς κανένα βαζάκι :cyclops: )

RUHL
09-02-09, 19:40
αν και εσύ έχεις άκρες εκεί πάνω και λιγα λες :P :P :P :P :P πρεπει να βαλω καμια φωτο εγω ενα "βαζακι" :green: