PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυμναστικη ακαδημια



kyriakos23
09-02-09, 08:01
για να το σπουδασεις μονο σε πανεπιστιμιο αν ξερετε η υπαρχει κ σε ιδιωτικο τομεα?

NASSER
09-02-09, 14:18
Υπαρχει και στον ιδιοτικο τομεα αλλα δεν θα εχει την ιδια βαρυτητα ως πτυχιο, και ειδικα στην Ελλαδα.

the_big_litho
11-02-09, 00:07
οπως ειπε ο nasser δεν εχει βαρυτητα απλα μονο ισως να αντλησεις καποιες γνωσεις αλλα περιοριζονται σε ειδικοτητες πχ πιλατες γιογκα αερομπικ κτλ.....

kyriakos23
11-02-09, 04:38
καταλαβα :(

leftis
04-01-12, 15:07
Για πέρσοναλ μια ιδιωτική σχολή πχ http://www.afstudies.gr/default.htm είναι καλύτερα από την γυμναστική ακαδημία?

gym
04-01-12, 15:26
leftis εξαρταται τι θελεις να κανεις και ποσο οργανωμενος θελεις να εισαι....
η σχολη σου δινει οτι χρειαζεσαι για τα περσοναλ αλλα κ η γυμναστικη ακαδημια ενα ενα συν παραπανω...
εαν ηταν οργανωμενα τα πραγματα στην ελλαδα κ αξιζαν τα τεφφα θα πηγαινα και στα δυο σιγουρα....
ξεκαθαρισε τους στοχους σου και μην κολλας τοσο στο ''περσοναλ'',αρα θα βγαλω λεφτα...;)

Dreiko
04-01-12, 15:28
leftis εξαρταται τι θελεις να κανεις και ποσο οργανωμενος θελεις να εισαι....
η σχολη σου δινει οτι χρειαζεσαι για τα περσοναλ αλλα κ η γυμναστικη ακαδημια ενα ενα συν παραπανω...
εαν ηταν οργανωμενα τα πραγματα στην ελλαδα κ αξιζαν τα τεφφα θα πηγαινα και στα δυο σιγουρα....
ξεκαθαρισε τους στοχους σου και μην κολλας τοσο στο ''περσοναλ'',αρα θα βγαλω λεφτα...;)

+123456789:thumbup:
ακριβως οπως τα λεει η gym ειναι...

leftis
04-01-12, 15:53
leftis εξαρταται τι θελεις να κανεις και ποσο οργανωμενος θελεις να εισαι....
η σχολη σου δινει οτι χρειαζεσαι για τα περσοναλ αλλα κ η γυμναστικη ακαδημια ενα ενα συν παραπανω...
εαν ηταν οργανωμενα τα πραγματα στην ελλαδα κ αξιζαν τα τεφφα θα πηγαινα και στα δυο σιγουρα....
ξεκαθαρισε τους στοχους σου και μην κολλας τοσο στο ''περσοναλ'',αρα θα βγαλω λεφτα...;)


Το εξηγείς λίγο καλύτερα αυτό? Δηλαδή τι μου προτείνεις? Επίσης ο στόχος μου είναι να καταφέρω να γίνω personal trainer γιατί πιστεύω ότι αυτό μου αρέσει. Δεν είναι τα λεφτά το θέμα. Αν ήταν τα λεφτά θα σπούδαζα πληροφορική ;)

Ariel
04-01-12, 16:03
leftis εξαρταται τι θελεις να κανεις και ποσο οργανωμενος θελεις να εισαι....
η σχολη σου δινει οτι χρειαζεσαι για τα περσοναλ αλλα κ η γυμναστικη ακαδημια ενα ενα συν παραπανω...
εαν ηταν οργανωμενα τα πραγματα στην ελλαδα κ αξιζαν τα τεφφα θα πηγαινα και στα δυο σιγουρα....
ξεκαθαρισε τους στοχους σου και μην κολλας τοσο στο ''περσοναλ'',αρα θα βγαλω λεφτα...;)
τα τεφαα....αξιζουν παραπανω απο τις ιδιωτικες...
πιστευω ειναι αδικο αυτο που γινεται για εμας τους ανεργουσ...
ναι μεν τα ιδιωτικα εχουν εξειδικευση επι γυμναστηριακων κυριως θεματων αλλα αν ολοι αυτοι που ασχολουνται με τα ιδιωτικα εδιναν βαση στο δημοσιο θα προωθουνταν καλυτερα τα πραγματα...
καλο ειναι οπως ειναι οι καταστασεις να τα συνδυαζεις και τα 2 αφου δεν αλλαζει τιποτα στην ελλαδα και πανε ολα προς το χειροτερο....παντως τα τεφαα ειναι πολυ παρεξηγημενη σχολη...ολοι νομιζουν πως ειναι σαν τα ΤΕΙ!!!...ε ρε ανατομια και βιομηχανικη κινησεων που τους χρειαζεται!!!!!!!:P:green:

gym
04-01-12, 16:14
Το εξηγείς λίγο καλύτερα αυτό? Δηλαδή τι μου προτείνεις? Επίσης ο στόχος μου είναι να καταφέρω να γίνω personal trainer γιατί πιστεύω ότι αυτό μου αρέσει. Δεν είναι τα λεφτά το θέμα. Αν ήταν τα λεφτά θα σπούδαζα πληροφορική ;)


τοτε πηγαινε και στα δυο...σιγουρα σε μια ιδιωτικη αν θες να εχεις δουλεια αλλα εφοσον πρεπει να εισαι κ μικρος ,να πας κ τεφφα
αν σου αρεσει τοτε κηνυγα το αλλα ολοκληρωμενα...αναλογα τι θες να κανεις ,το ξαναλεω...αρα θες να γινεις γυμναστης,να πας κ τεφφα λοιπον...
αλλιως αν θες να κανεις κατι αλλο σαν επαγγελμα πηγαινε σε μια ιδιωτικη,μαθε για το χομπι κ αυτο ειναι ολο...κ αν θες μπες να δουλεψειες μετα,αν το εχεις κ εισαι καλος...

παιδια δεν ειναι τοσο ροδινα τα πραγματα παντως...παω παινρω ενα χαρτι βγαινω αστερι κ ετοιμος να παρω ολα τα περσοναλ του κοσμου...αν δεν το εχεις....δεννννννν ;)


τα τεφαα....αξιζουν παραπανω απο τις ιδιωτικες...
πιστευω ειναι αδικο αυτο που γινεται για εμας τους ανεργουσ...
ναι μεν τα ιδιωτικα εχουν εξειδικευση επι γυμναστηριακων κυριως θεματων αλλα αν ολοι αυτοι που ασχολουνται με τα ιδιωτικα εδιναν βαση στο δημοσιο θα προωθουνταν καλυτερα τα πραγματα...
καλο ειναι οπως ειναι οι καταστασεις να τα συνδυαζεις και τα 2 αφου δεν αλλαζει τιποτα στην ελλαδα και πανε ολα προς το χειροτερο....παντως τα τεφαα ειναι πολυ παρεξηγημενη σχολη...ολοι νομιζουν πως ειναι σαν τα ΤΕΙ!!!...ε ρε ανατομια και βιομηχανικη κινησεων που τους χρειαζεται!!!!!!!:P:green:

τα τεφφα ειναι παρεξηγημενα σχολη απο θεμα οργανωσης κ πιοτητας κ κ κ ...οι ιδιοι οι καθηγητες το λενε...
εγω ελλαδα 4 χρονια δεν περναω απο τεφφα για να τους εχω να μου ζητανε φακελακια....αυτο δεν το εχω ξανακουσει σε καμια σχολη αλλα ελλαδα ειμαστε τι να πεις...
τεσπα...ο καθενας την γνωμη του λεει....εχω παει σε τεφφα γερμανιας κ συγκρινω ,.γι αυτο λεω οτι απλα δεν αξιζουν...κ σαν πτυχιο δεν λεει κατι αν πας για δουλεια αριελ ,εφοσον λες οτι εισαι ανεργη το εχεις καταλαβει΄...;)

Ariel
04-01-12, 16:24
τα τεφφα ειναι παρεξηγημενα σχολη απο θεμα οργανωσης κ πιοτητας κ κ κ ...οι ιδιοι οι καθηγητες το λενε...
εγω ελλαδα 4 χρονια δεν περναω απο τεφφα για να τους εχω να μου ζητανε φακελακια....αυτο δεν το εχω ξανακουσει σε καμια σχολη αλλα ελλαδα ειμαστε τι να πεις...
τεσπα...ο καθενας την γνωμη του λεει....εχω παει σε τεφφα γερμανιας κ συγκρινω ,.γι αυτο λεω οτι απλα δεν αξιζουν...κ σαν πτυχιο δεν λεει κατι αν πας για δουλεια αριελ ,εφοσον λες οτι εισαι ανεργη το εχεις καταλαβει΄...;)
κοιτα...γλυψιμο παντου υπαρχει...ειτε ιδιωτικη ειτε δημοσια σχολη...εχω δει με τα ματια μου περιστατικα και στους 2 τομεις...
αλλα τουλαχιστον με το πτυχιο καταθετεις χαρτια και περιμενεις να σε προσλαβουν εφοσον πληροις προυποθεσεις...
3 χρονια ημουν με συμβαση αλλα φετος τα παγωσαν ολα και τωρα παλευω για κανα μεταπτυχιακο στη σχολη μου(τεφαα) αλλα μονο αν παρω την υποτροφια,αλλιως δε λεει!
εχεις σπουδασει γερμανια σε τεφαα δημοσιο εκει??μια γνωστη μου ειχε παει βουλγαρια...αλλα αυτα αναγνωριζονται εδω τα πτυχια???δεν το χω ψαξει αυτο το θεμα...εγω θα ηθελα να περασω ασεπ και να παω γερμανια ως γυμναστρια....αλλα το καταραμενο ασεπ ειναι δυσκολοοοοοοοο....:unsure:

Qlim4X
04-01-12, 16:29
τοτε πηγαινε και στα δυο...σιγουρα σε μια ιδιωτικη αν θες να εχεις δουλεια αλλα εφοσον πρεπει να εισαι κ μικρος ,να πας κ τεφφα
αν σου αρεσει τοτε κηνυγα το αλλα ολοκληρωμενα...αναλογα τι θες να κανεις ,το ξαναλεω...αρα θες να γινεις γυμναστης,να πας κ τεφφα λοιπον...
αλλιως αν θες να κανεις κατι αλλο σαν επαγγελμα πηγαινε σε μια ιδιωτικη,μαθε για το χομπι κ αυτο ειναι ολο...κ αν θες μπες να δουλεψειες μετα,αν το εχεις κ εισαι καλος...

παιδια δεν ειναι τοσο ροδινα τα πραγματα παντως...παω παινρω ενα χαρτι βγαινω αστερι κ ετοιμος να παρω ολα τα περσοναλ του κοσμου...αν δεν το εχεις....δεννννννν ;)



τα τεφφα ειναι παρεξηγημενα σχολη απο θεμα οργανωσης κ πιοτητας κ κ κ ...οι ιδιοι οι καθηγητες το λενε...
εγω ελλαδα 4 χρονια δεν περναω απο τεφφα για να τους εχω να μου ζητανε φακελακια....αυτο δεν το εχω ξανακουσει σε καμια σχολη αλλα ελλαδα ειμαστε τι να πεις...
τεσπα...ο καθενας την γνωμη του λεει....εχω παει σε τεφφα γερμανιας κ συγκρινω ,.γι αυτο λεω οτι απλα δεν αξιζουν...κ σαν πτυχιο δεν λεει κατι αν πας για δουλεια αριελ ,εφοσον λες οτι εισαι ανεργη το εχεις καταλαβει΄...;)

τεφφα = τεφαα η για αλλη σχολη μηλας?

gym
04-01-12, 16:35
περαστικα τοτε αριελ...

δουεψα περσυ σε τεφφα γερμανια κ παρακολουθησα μαθηματα...αλλη φαση αστο..

αλλα για ελλαδα για να μενουμε ον τοπικ,αν ειναι να διαλεξω αναμεσα σε ενα πτυχιο που θα μου δωσει αμεσα δουλεια κ σε ενα πτυχιο που θα μεινει στον τοιχο ουσιαστικα,θα διλαεξω το πρωτο...
αν εχω την ευχερεια να κανω κ τα δυο,θα κανω κ τα δυο....γενικα το λεω(οχι οτι θα το εκανα ελλαδα εγω αυτο )

δυστυχως ειναι ασχημο να λεγεται οτι η σχολη που εχεις τελειωσει δεν αξιζει στην ουσια...αλλα τι να γινει...πρεπει να το δεχομαστε...δεν ειναι τυχαιο που οι μισοι γυμναστες ειναι στα μπαρ,οι αλλοι μισοι στα καφε κ καποιοι δουλευουν ...ελαχιστοι ομως απο τους νεους>!
οσοι δουλευουν σε σχολεια ειδικα ειναι ολοι παλιοι!
τεσπα...μεγαλη ιστορια..

gym
04-01-12, 16:36
τεφφα = τεφαα η για αλλη σχολη μηλας?

αιντε ρε αλεξ ...να σαι καλα που μου διορθωσες το ορθρογραφικο μου κ δεν καταλαβαμε τι ηθελα να πω...

σημαντικη σημειωση σου.

Qlim4X
04-01-12, 16:38
τμημα επιστημων φυσικης φυσικοτατης αγωγης? :green:

gym
04-01-12, 16:39
αλεξακη....μεινε ον τοπικ κ ασε τα σπαμ σε παρακαλω....

Ariel
04-01-12, 16:41
περαστικα τοτε αριελ...

δουεψα περσυ σε τεφφα γερμανια κ παρακολουθησα μαθηματα...αλλη φαση αστο..

αλλα για ελλαδα για να μενουμε ον τοπικ,αν ειναι να διαλεξω αναμεσα σε ενα πτυχιο που θα μου δωσει αμεσα δουλεια κ σε ενα πτυχιο που θα μεινει στον τοιχο ουσιαστικα,θα διλαεξω το πρωτο...
αν εχω την ευχερεια να κανω κ τα δυο,θα κανω κ τα δυο....γενικα το λεω(οχι οτι θα το εκανα ελλαδα εγω αυτο )

δυστυχως ειναι ασχημο να λεγεται οτι η σχολη που εχεις τελειωσει δεν αξιζει στην ουσια...αλλα τι να γινει...πρεπει να το δεχομαστε...δεν ειναι τυχαιο που οι μισοι γυμναστες ειναι στα μπαρ,οι αλλοι μισοι στα καφε κ καποιοι δουλευουν ...ελαχιστοι ομως απο τους νεους>!
οσοι δουλευουν σε σχολεια ειδικα ειναι ολοι παλιοι!
τεσπα...μεγαλη ιστορια..
περαστικα σε ολους τους ανεργους που ειναι και πολλοι απο καθε κλαδο!....:unsure:
μα οχι....στον τοιχο μου δεν μενει ποτε,μονο αν το παρατησεις...η πλειοψηφια το κανει αλλα εγω προσωπικα δεν κανω αλλη δουλεια περα απο το στοιχειο μου...μαλιστα παρατησα και φιλολογικη που ειχα περασει για να δωσω με το 10% για τεφαα την επομενη χρονια...:shock:
απο τοτε που τελειωσα αμεσως δουλεια επιασα και ειμαι χρονια στον τομεα του cheer που ειναι κατι σχετικο κι αυτο.
φετος εχουν λοξοδρομησει ολα και ειπα να δωσω για υποτροφια..
δουλευες εκει???πως?

gym
04-01-12, 16:44
τοτε καλα κανεις κ το κηνυγας κ να μην το αφησεις...παλεψε το!
εγω ειμαι αλλη ιστορια...κ θα ειναι οφφ τοπικ!;)

Ariel
04-01-12, 16:52
τοτε καλα κανεις κ το κηνυγας κ να μην το αφησεις...παλεψε το!
εγω ειμαι αλλη ιστορια...κ θα ειναι οφφ τοπικ!;)
μα αν μπορουμε να το κανουμε κι αυτο γιατι να ειναι οφ τοπικ???μαλιστα ρωταγα καποιους αν μπορουμε να παμε κι εμεις εξωτερικο καπως ετσι και δεν ηξεραν...γι αυτο ειπα μπας και...
τεσπα..........παντως εχει μαθηματα η σχολη που αξιζουν αρκετα....και ειναι δυσκολα τα ρημαδια....
τα ιδιωτικα προς το παρον εχουν περιορισμενη αναγνωρισιμοτητα και φασμα αθληματων...
χεχε,,,,αν δεν κανεεις ενοργανη δε λεει!...:green:

gym
04-01-12, 17:03
σχεδον ολες οι ιδιωτικες...εχουν αλλαξει τα πραγματα!ψαξτε το λιγο παραπανω!;)

γερμανια ημουν ερασμους κ παρακολουθησα μαθηματα της ακαδημιας τους οπου κ εδωσα βιογραφικο,περασα απο εξετασεις(οχι οτι ναναι) και δουλεψα σε αιθουσα(τροπος του λεγειν)...η αιθουσα μοου ηταν συνεδριακη με 80 ατομα και ανω...ετσι κανουν εκει με ολαααααααα τα παντα μεσα απο εξοπλισμο...και αλλα πολλα...τι να σου λεω...θα ζηλεψεις!
το θεμα ειναι οτι εγω ειχα κ εκπαιδευσεις αλλα και με τεσταραν!δεν πας ετσι απλα

Andrikos
04-01-12, 17:09
σχεδον ολες οι ιδιωτικες...εχουν αλλαξει τα πραγματα!ψαξτε το λιγο παραπανω!;)

γερμανια ημουν ερασμους κ παρακολουθησα μαθηματα της ακαδημιας τους οπου κ εδωσα βιογραφικο,περασα απο εξετασεις(οχι οτι ναναι) και δουλεψα σε αιθουσα(τροπος του λεγειν)...η αιθουσα μοου ηταν συνεδριακη με 80 ατομα και ανω...ετσι κανουν εκει με ολαααααααα τα παντα μεσα απο εξοπλισμο...και αλλα πολλα...τι να σου λεω...θα ζηλεψεις!
το θεμα ειναι οτι εγω ειχα κ εκπαιδευσεις αλλα και με τεσταραν!δεν πας ετσι απλα

Ελένη Φυσιολογία διδάσκεται στις ιδιωτικές σχολές και αν ναι σε τι έκταση, π.χ 4 ώρες την εβδομάδα;

gym
04-01-12, 17:11
αντρεα δεν γνωριζω ακριβως το ποσες ωρες και δεν θυμαμαι ποσες εκανα εγω τοτεεεε...
καθε σχολη ομως εχει το δικο της προγραμμα...
καταλαβαινω τι θες να πεις αλλα μιλαω για τα δεδομενα της ελλαδας...τα οποια θεωρω ανεπαρκη...

Ariel
04-01-12, 17:13
σχεδον ολες οι ιδιωτικες...εχουν αλλαξει τα πραγματα!ψαξτε το λιγο παραπανω!;)

γερμανια ημουν ερασμους κ παρακολουθησα μαθηματα της ακαδημιας τους οπου κ εδωσα βιογραφικο,περασα απο εξετασεις(οχι οτι ναναι) και δουλεψα σε αιθουσα(τροπος του λεγειν)...η αιθουσα μοου ηταν συνεδριακη με 80 ατομα και ανω...ετσι κανουν εκει με ολαααααααα τα παντα μεσα απο εξοπλισμο...και αλλα πολλα...τι να σου λεω...θα ζηλεψεις!
το θεμα ειναι οτι εγω ειχα κ εκπαιδευσεις αλλα και με τεσταραν!δεν πας ετσι απλα
ερασμους ε???...χμ.....αυτο ειναι μονο οταν σπουδαζεις ε?εμεις ειχαμε παιδια απο εξω θυμαμαι...
καλα απο εξοπλισμο εμεις σκιζουμε!!!χχαχαχαχαχχαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχαχααχ...και χαχαχχαχαχχα
η εισαγωγη στη σχολη μας παντως ειναι αδικη...ακους εκει να διαλεγεις 3 απο 4 αγωνισματα (3 στιβου και 1 υγρου στιβου)
....κι αυτοι(εγω)που ειμασε απο αλλα αθληματα??????!!!!:(
καλα μονο για μορια ειναι...ΑΛΛΆ!
ας ελπισουμε στη γενικοτερη αναπτυξη Ελλαδας....και ολα τα αλλα θα ερθουν!:P:green:

gym
04-01-12, 17:14
μονο για την ακαδημια στις σερρες νομιζω μου εχουν πει τα καλυτερα...

Ariel
04-01-12, 17:17
κι εγω εχω ακουσει οτι τα πανω ειναι καλυτερα...αλλα δεν εχω δει....θα μας διαφωτισει κανεις????μπορει να ειναι καποιος απο τεφαα εκει ψηλα!

gym
04-01-12, 17:17
και απο πλευρα εξοπλισμου και υποδομων και απο πλευρα καθηγητων...ψαξε εκει για μεταπτυχιακο ;)

Ariel
04-01-12, 17:24
και απο πλευρα εξοπλισμου και υποδομων και απο πλευρα καθηγητων...ψαξε εκει για μεταπτυχιακο ;)
ποιος μεταναστευει τωρα???χαχα..no money...μακαρι να μπορουσα!μια αποψη να εχουμε απλα!;)

spyros Bodybuilding
06-01-12, 22:07
τα τεφαα....αξιζουν παραπανω απο τις ιδιωτικες...
πιστευω ειναι αδικο αυτο που γινεται για εμας τους ανεργουσ...
ναι μεν τα ιδιωτικα εχουν εξειδικευση επι γυμναστηριακων κυριως θεματων αλλα αν ολοι αυτοι που ασχολουνται με τα ιδιωτικα εδιναν βαση στο δημοσιο θα προωθουνταν καλυτερα τα πραγματα...
καλο ειναι οπως ειναι οι καταστασεις να τα συνδυαζεις και τα 2 αφου δεν αλλαζει τιποτα στην ελλαδα και πανε ολα προς το χειροτερο....παντως τα τεφαα ειναι πολυ παρεξηγημενη σχολη...ολοι νομιζουν πως ειναι σαν τα ΤΕΙ!!!...ε ρε ανατομια και βιομηχανικη κινησεων που τους χρειαζεται!!!!!!!:P:green:

γιατι τα ΤΕΙ τι ειναι???

Ariel
08-01-12, 00:32
γιατι τα ΤΕΙ τι ειναι???

τει ειναι τεχνικα...δεν συγκαταλεγονται στην ανωτατη εκπαιδευση...το τεφαα ανηκει στο καποδιστριακο.δεν ειπα κατι για τα τει,απλα ειναι διαφορετικα πεδια.

tasos2
08-01-12, 00:56
τει ειναι τεχνικα...δεν συγκαταλεγονται στην ανωτατη εκπαιδευση...το τεφαα ανηκει στο καποδιστριακο.δεν ειπα κατι για τα τει,απλα ειναι διαφορετικα πεδια.

Βασικα υπαρχουν 2 ξεχωριστοι τομεις ο πανεπιστημιακος και ο τεχνικος. Και οι 2 θεωρουνται ανωτατα εκπαιδευτικα ιδρυματα. Αρχικα θωρουνταν μονο τα πανεπιστημια και τα πολυτεχνεια αλλα απο το 2001 και τα ΤΕΙ. Αν δεις τον ορισμο του ΤΕΙ στην wikipedia θα το διαπιστωσεις

TEFAAtzis
08-01-12, 01:40
και απο πλευρα εξοπλισμου και υποδομων και απο πλευρα καθηγητων...ψαξε εκει για μεταπτυχιακο ;)

τα καλυτερα ΤΕΦΑΑ ειναι των Τρικαλων και της Κομοτηνης τουλαχιστον απο πλευρας υποδομης και εγκαταστασεων

spyros Bodybuilding
08-01-12, 02:16
τει ειναι τεχνικα...δεν συγκαταλεγονται στην ανωτατη εκπαιδευση...το τεφαα ανηκει στο καποδιστριακο.δεν ειπα κατι για τα τει,απλα ειναι διαφορετικα πεδια.
τα ΤΕΙ ειναι το ιδιο με τα αλλα,αλλο αμα στην πιατσα τα θεωρουν ακομη κατωτερα.Ξαναψαξε το θεμα,εχεις λαθος αντιληψη για τα ΤΕΙ,μην τα υποβιβαζεις.


Βασικα υπαρχουν 2 ξεχωριστοι τομεις ο πανεπιστημιακος και ο τεχνικος. Και οι 2 θεωρουνται ανωτατα εκπαιδευτικα ιδρυματα. Αρχικα θωρουνταν μονο τα πανεπιστημια και τα πολυτεχνεια αλλα απο το 2001 και τα ΤΕΙ. Αν δεις τον ορισμο του ΤΕΙ στην wikipedia θα το διαπιστωσεις

:thumbup::thumbup:

the_big_litho
08-01-12, 17:43
Γεια σας και απο μενα
Στην Ελλαδα δυστυχως τα ΤΕΦΑΑ ειναι παρεξηγημενα και φυσικα υπαρχει λογος γι αυτο. Τοσο καποιοι καθηγητες εχουν ξεφυγει απο τον δρομο τους, οσο και οι περισσοτεροι φοιτητες προσπαθουν να παρουν το χαρτι οσο πιο δημοσιουπαλληλιστικα γινεται. Στην συγκριση των ΤΕΦΑΑ, η Κομοτηνη και οι Σερρες διαθετουν καλες εγκαταστασεις και μετα τα Τρικαλα.
Στην συγκριση τωρα μεταξυ ιδιωτικων σχολων και ΤΕΦΑΑ φοβαμαι οτι ειναι μεγαλη ιστορια. Σιγουρα δεν μπορει να συγκριθει ο πλουτος βαθυτατων γνωσεων που μπορεις να αντλησεις απο τα ΤΕΦΑΑ, στην αντιπερα οχθη τα λεφτα που πληρωνεις και ο πιο prive χωρος των ιδιωτικων σχολων σε κανουν να γινεσαι πιο απορροφητικος εκει.

Επισης η βαρυτητα του χαρτιου του ΑΕΙ ειναι τεραστια, αλλα στις μερες μας αυτο δεν ειναι και τοσο σημαντικο σε χωρους του ιδωτικου τομεα (γυμναστηρια) γιατι ως γνωστον υπαρχει μεγαλο αλισβερισι μεταξυ γυμναστηριων και ιδ. σχολων.

Τωρα το personal training ειναι μια αλλη ιστορια. Ειναι μια δουλεια που απαιτει γνωσεις, εμπειρια αλλα κυριως επικοινωνια και καλες δημοσιες σχεσεις.

Ο κλαδος μας πλητεται βαναυσα. Θα προτεινα οσοι ειστε συναδελφοι μην το βαζεται κατω. Δυσκολοι καιροι, καντε οτι καλυτερο μπορειται με οτι εφοδια εχετε και συνεχως πρεπει να εξελισομαστε... Σιγουρα τωρα στα δυσκολα θα κανουμε και αλλες ασχετες δουλειες αλλα μην ξεχνατε αυτο που επιλεξατε.

chro
08-01-12, 22:04
leftis εξαρταται τι θελεις να κανεις και ποσο οργανωμενος θελεις να εισαι....
η σχολη σου δινει οτι χρειαζεσαι για τα περσοναλ αλλα κ η γυμναστικη ακαδημια ενα ενα συν παραπανω...
....Σου δίνει η ιδιωτκή σχολή άδεια ασκήσεως επαγγέλματος που είναι το βασικό χαρτί που χρειάζεσαι για το πέρσοναλ?
χωρίς αυτό δε μπορείς να εργαστείς. Πως θα κόβεις αποδείξεις και πως θα είσαι καλυμμένος σε περίπτωση που πάθει κάτι κάποιος αθλούμενος.
Το πτυχίο της γυμναστικής ακαδημίας σίγουρα δίνει.
Από εκεί και πέρα αν θες να γίνεις πχ μόνο προπονητής για κάτι ειδικό (και δεν έχεις πτυχίο Γυμναστικής Ακαδημίας) πχ για box, kick-box, AKIDO, άρση βαρών κτλ κτλ, υπάρχει και η δυνατότητα να παρακολουθήσεις σχολή προπονητών η οποία είναι υπό την Γενική Γραμματεία αθλητισμού. Δηλαδή δημόσιες σχολές υπό την Γ.Γ.Α

Αφού πάρεις το Δίπλωμα, πρέπει να περάσεις και από υγειονομική επιτροπή, κάνεις αίτηση στην ΓΓΑ και σου εκδίδει απόφαση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος. Δεν απαιτείται επαγγελματική προϋπηρεσία.

Δε γνωρίζω αν οι ιδιωτικές σχολές γίνονται δεκτές αυτή τη στιγμή από το κράτος. Πάντως κάποια στιγμή θα αναγνωριστούν.

Ariel
09-01-12, 03:34
Βασικα υπαρχουν 2 ξεχωριστοι τομεις ο πανεπιστημιακος και ο τεχνικος. Και οι 2 θεωρουνται ανωτατα εκπαιδευτικα ιδρυματα. Αρχικα θωρουνταν μονο τα πανεπιστημια και τα πολυτεχνεια αλλα απο το 2001 και τα ΤΕΙ. Αν δεις τον ορισμο του ΤΕΙ στην wikipedia θα το διαπιστωσεις
sorry τοτε αν εχεις δικιο...τοτε γτ λεγονται ΑΕΙ???ΑΝΩΤΑΤΑ σημαινει...απο εκει το πηρα,,,θα επρεπε να το προσθεσουν καπου και στα τει τοτε...:unsure:

gym
09-01-12, 04:03
παιδια ας μην αναλυσουμε τι ειναι το αει κ τι το τει...
το θεμα ειναι για την γυμναστικη ακαδημια κ οχι τι αξια εχουν τα παραπανω...
please stay on topic!:toast:

gym
09-01-12, 04:05
Γεια σας και απο μενα
Στην Ελλαδα δυστυχως τα ΤΕΦΑΑ ειναι παρεξηγημενα και φυσικα υπαρχει λογος γι αυτο. Τοσο καποιοι καθηγητες εχουν ξεφυγει απο τον δρομο τους, οσο και οι περισσοτεροι φοιτητες προσπαθουν να παρουν το χαρτι οσο πιο δημοσιουπαλληλιστικα γινεται. Στην συγκριση των ΤΕΦΑΑ, η Κομοτηνη και οι Σερρες διαθετουν καλες εγκαταστασεις και μετα τα Τρικαλα.
Στην συγκριση τωρα μεταξυ ιδιωτικων σχολων και ΤΕΦΑΑ φοβαμαι οτι ειναι μεγαλη ιστορια. Σιγουρα δεν μπορει να συγκριθει ο πλουτος βαθυτατων γνωσεων που μπορεις να αντλησεις απο τα ΤΕΦΑΑ, στην αντιπερα οχθη τα λεφτα που πληρωνεις και ο πιο prive χωρος των ιδιωτικων σχολων σε κανουν να γινεσαι πιο απορροφητικος εκει.

Επισης η βαρυτητα του χαρτιου του ΑΕΙ ειναι τεραστια, αλλα στις μερες μας αυτο δεν ειναι και τοσο σημαντικο σε χωρους του ιδωτικου τομεα (γυμναστηρια) γιατι ως γνωστον υπαρχει μεγαλο αλισβερισι μεταξυ γυμναστηριων και ιδ. σχολων.

Τωρα το personal training ειναι μια αλλη ιστορια. Ειναι μια δουλεια που απαιτει γνωσεις, εμπειρια αλλα κυριως επικοινωνια και καλες δημοσιες σχεσεις.

Ο κλαδος μας πλητεται βαναυσα. Θα προτεινα οσοι ειστε συναδελφοι μην το βαζεται κατω. Δυσκολοι καιροι, καντε οτι καλυτερο μπορειται με οτι εφοδια εχετε και συνεχως πρεπει να εξελισομαστε... Σιγουρα τωρα στα δυσκολα θα κανουμε και αλλες ασχετες δουλειες αλλα μην ξεχνατε αυτο που επιλεξατε.

σωστο ποστ...και τονιζω κ παλι κ εγω το τελευταιο!μην ξεχνατε τι επιλεξατε ως επαγγελμα!:toast:

TEFAAtzis
09-01-12, 05:27
Γεια σας και απο μενα
Στην Ελλαδα δυστυχως τα ΤΕΦΑΑ ειναι παρεξηγημενα και φυσικα υπαρχει λογος γι αυτο. Τοσο καποιοι καθηγητες εχουν ξεφυγει απο τον δρομο τους, οσο και οι περισσοτεροι φοιτητες προσπαθουν να παρουν το χαρτι οσο πιο δημοσιουπαλληλιστικα γινεται. Στην συγκριση των ΤΕΦΑΑ, η Κομοτηνη και οι Σερρες διαθετουν καλες εγκαταστασεις και μετα τα Τρικαλα.
Στην συγκριση τωρα μεταξυ ιδιωτικων σχολων και ΤΕΦΑΑ φοβαμαι οτι ειναι μεγαλη ιστορια. Σιγουρα δεν μπορει να συγκριθει ο πλουτος βαθυτατων γνωσεων που μπορεις να αντλησεις απο τα ΤΕΦΑΑ, στην αντιπερα οχθη τα λεφτα που πληρωνεις και ο πιο prive χωρος των ιδιωτικων σχολων σε κανουν να γινεσαι πιο απορροφητικος εκει.

Επισης η βαρυτητα του χαρτιου του ΑΕΙ ειναι τεραστια, αλλα στις μερες μας αυτο δεν ειναι και τοσο σημαντικο σε χωρους του ιδωτικου τομεα (γυμναστηρια) γιατι ως γνωστον υπαρχει μεγαλο αλισβερισι μεταξυ γυμναστηριων και ιδ. σχολων.

Τωρα το personal training ειναι μια αλλη ιστορια. Ειναι μια δουλεια που απαιτει γνωσεις, εμπειρια αλλα κυριως επικοινωνια και καλες δημοσιες σχεσεις.

Ο κλαδος μας πλητεται βαναυσα. Θα προτεινα οσοι ειστε συναδελφοι μην το βαζεται κατω. Δυσκολοι καιροι, καντε οτι καλυτερο μπορειται με οτι εφοδια εχετε και συνεχως πρεπει να εξελισομαστε... Σιγουρα τωρα στα δυσκολα θα κανουμε και αλλες ασχετες δουλειες αλλα μην ξεχνατε αυτο που επιλεξατε.

τα λες πολυ καλα συναδελφε!!!

spyros Bodybuilding
09-01-12, 16:37
sorry τοτε αν εχεις δικιο...τοτε γτ λεγονται ΑΕΙ???ΑΝΩΤΑΤΑ σημαινει...απο εκει το πηρα,,,θα επρεπε να το προσθεσουν καπου και στα τει τοτε...:unsure:
ΝΑΙ λεγονται και ΑΤΕΙ (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%95%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%8A%CE%B4%CF%81%CF%85%CE%BC%CE%B1)

Γιάννης Καραμπέρης
16-02-12, 09:43
poia einai h kalyterh epilogh gia epaggelmatikh apokatastash meta to telos ths gymnastikhs akadhmias?

*** Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φορουμ.Mods Team ***

Ariel
16-02-12, 16:06
poia einai h kalyterh epilogh gia epaggelmatikh apokatastash meta to telos ths gymnastikhs akadhmias?

*** Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φορουμ.Mods Team ***

ΑΣΕΠ....
αλλα μεχρι να ξαναγινουν εξετασεισ...φεξε μου και γλυστρησα!:P

PEGY
16-02-12, 16:22
Εγώ αν και άσχετη με το χώρο είχα παρακολουθήσει μαθήματα yoga στην grafics αν την γράφω σωστά.
Τα μαθήματα ήταν άψογα, όμως τα δίδακτρα απλησίαστα κ καθόλου ανάλογα με τις ώρες.
Απ ότι θυμάμαι όμως η συγκεκριμένη σχολή είναι συμβεβλημένη με αρκετά γυμναστήρια κ ινστιτούτα αδυνατίσματος κ πολλά απ τα παιδιά ήλπιζαν να βρούν δουλεία σε κάτι τέτοιο

kritsinaki!
16-02-12, 16:40
τα ΤΕΙ ειναι το ιδιο με τα αλλα,αλλο αμα στην πιατσα τα θεωρουν ακομη κατωτερα.Ξαναψαξε το θεμα,εχεις λαθος αντιληψη για τα ΤΕΙ,μην τα υποβιβαζεις.

εδω καπου θα συμφωνησω απολυτα ...ειδικα για το δικο μ τμημα θα μιλησω αισθητικη τει ...ειμαστε η μονη χωρα στην ευρωπη που εχει την αισθητικη σε επιπεδο ανωτατης εκπαιδευσης κ με διαρκεια φοιτησης 4 ετων σε ολες τις αλλες χωρες ειναι σε επιπεδο ιεκ...κ εχω περασει κ απο τεε κ απο τει πιστεψε καμια μα καμια σχεση...;)

kritsinaki!
16-02-12, 16:47
τα τεφαα....αξιζουν παραπανω απο τις ιδιωτικες...
πιστευω ειναι αδικο αυτο που γινεται για εμας τους ανεργουσ...
ναι μεν τα ιδιωτικα εχουν εξειδικευση επι γυμναστηριακων κυριως θεματων αλλα αν ολοι αυτοι που ασχολουνται με τα ιδιωτικα εδιναν βαση στο δημοσιο θα προωθουνταν καλυτερα τα πραγματα...
καλο ειναι οπως ειναι οι καταστασεις να τα συνδυαζεις και τα 2 αφου δεν αλλαζει τιποτα στην ελλαδα και πανε ολα προς το χειροτερο....παντως τα τεφαα ειναι πολυ παρεξηγημενη σχολη...ολοι νομιζουν πως ειναι σαν τα ΤΕΙ!!!...ε ρε ανατομια και βιομηχανικη κινησεων που τους χρειαζεται!!!!!!!:P:green:

συμφωνω οτι ειναι αδικο καποιος να σκιζεται για ν μπει μεσω πανελληνιων στα τεφαα κ να σκιζεται αλλο τοσο για ν βγαλει την σχολη κ να μενει ανεργος κ ν δουλευει καποιος ο οποιος εχει κανει καποια σεμιναρια κ καλα personal trainer κ ν τοθ παιρνει την θεση...μπορει οντως αυτος που εχει κανει τα σεμιναρια να αγαπαει αυτο που κανει κ ν ειναι καλος δν αντιλεγω αλλα ειναι αδικια πως να το κανουμε...αλλα εσυ τι κολλημα εχεις φαει ρε αγαπη μ με τα τει...μονο οσοι εχουμε περασει απο εκει ξερουμε τι εστι ;););) τα λογια νομιζω ειναι περιττα...

marpi
16-02-12, 17:03
αχχχ η ανατομια μεγαλη υποθεση!!!! κ την δινω κ σε λιγεσ μερεσ!!!!
εγω βασικα ειμαι κατα του δημοσιου, το θεωρω πολυ περιοριστικο κ η επιστημη του αθλητισμου ειναι αρκετα πολυπλευρη!
αδικια μεγαλη που ποσα ατομα απο ιδιωτικες σχολεσ εχουν θεσεισ μας ενω ειναι ειδη κορεσμενο επαγγελμα..
αμα κανει καποιοσ ,καποιο αθλημα καλο ειναι να εργαστει ως προπονητης κ αν εχει ορεξη πολυ καλο θα ηταν σπουδες διατροφολογιας η φυσικοθεραπιας
επισης κ το αθλητικο εμποριο δεν πεθαινει ποτε..

Ariel
17-02-12, 00:35
αδικια μεγαλη που ποσα ατομα απο ιδιωτικες σχολεσ εχουν θεσεισ μας ενω ειναι ειδη κορεσμενο επαγγελμα..


:clap::thumbup:

Ariel
17-02-12, 00:37
συμφωνω οτι ειναι αδικο καποιος να σκιζεται για ν μπει μεσω πανελληνιων στα τεφαα κ να σκιζεται αλλο τοσο για ν βγαλει την σχολη κ να μενει ανεργος κ ν δουλευει καποιος ο οποιος εχει κανει καποια σεμιναρια κ καλα personal trainer κ ν τοθ παιρνει την θεση...μπορει οντως αυτος που εχει κανει τα σεμιναρια να αγαπαει αυτο που κανει κ ν ειναι καλος δν αντιλεγω αλλα ειναι αδικια πως να το κανουμε...αλλα εσυ τι κολλημα εχεις φαει ρε αγαπη μ με τα τει...μονο οσοι εχουμε περασει απο εκει ξερουμε τι εστι ;););) τα λογια νομιζω ειναι περιττα...

αυτα εχουν κολλημα μαζι μου!...:green::P
τα ΄παμε ΑΤΕΙ...
...
...

marpi
17-02-12, 00:45
:clap::thumbup:

απο γυμναστικη ακαδημια εισαι?

Ariel
17-02-12, 00:47
ναι..γι'αυτο με πολεμανε!!!!!!!!!:unsure:

gym
17-02-12, 00:48
ποιος σε πολεμαει καλε?:unsure:

Ariel
17-02-12, 00:51
οπως ειπα εγω κατι για τα τει ...ολοι βαλθηκαν να με πετροβολησουν...καποιοι ομως απο την αλλη μερια θεωρουν τα τεφαα οτι κατωτερο και δεν εχουν ιδεα για το τι μαθηματα παιζουν εκει μεσα...καποιοι δε ξερουν οτι βαθμολογουμαστε!....νομιζουν πως ολη μερα παιζουμε...:unsure:

gym
17-02-12, 00:54
καλα σχετικο το αν παιζετε η οχι...τα ειπαμε κ σε προηγουμενες σελιδες...ο καθενας εχει την αποψη του...εσυ τη δικη σου...
μην νιωθεις οτι σε πολεμαει καποιος...συζητηση γινεται!;);):toast:

Ariel
17-02-12, 00:56
αυτο λεω κι εγω......:thumbup:
αποψη μου....
ναι παιζουμε...με την ανατομια-εργοφυσιολογια-εργομετρια-βιομηχανικη-αθλητιατρικη....ουφ...

marpi
17-02-12, 00:56
οπως ειπα εγω κατι για τα τει ...ολοι βαλθηκαν να με πετροβολησουν...καποιοι ομως απο την αλλη μερια θεωρουν τα τεφαα οτι κατωτερο και δεν εχουν ιδεα για το τι μαθηματα παιζουν εκει μεσα...καποιοι δε ξερουν οτι βαθμολογουμαστε!....νομιζουν πως ολη μερα παιζουμε...:unsure:

εδω νομιζουν οτι μονο πραξεις εχουμε κ οταν τους λες ενα μαθημα οπως π.χ. στατιστικη..φυσιολογια..κοινωνιολογια.. λενε "τι κανετε κ τετοια εσεισ??!"αχαχαχ ελεοσ!!!
(κοπελια κ μια πυ το φερε η κουβεντα ενοργανη εχεις περασει να μ δωσεις καμια χειρα βοηθειας?!! :green: )

Ariel
17-02-12, 00:59
εδω νομιζουν οτι μονο πραξεις εχουμε κ οταν τους λες ενα μαθημα οπως π.χ. στατιστικη..φυσιολογια..κοινωνιολογια.. λενε "τι κανετε κ τετοια εσεισ??!"αχαχαχ ελεοσ!!!
(κοπελια κ μια πυ το φερε η κουβεντα ενοργανη εχεις περασει να μ δωσεις καμια χειρα βοηθειας?!! :green: )

xaxa..ενοργανη ειδικοτητα..εχω τελειωσει απο 2008!.....;)στειλε μου προσωπικο μηνυμα:green:

gym
17-02-12, 00:59
αυτο λεω κι εγω......:thumbup:
αποψη μου....
ναι παιζουμε...με την ανατομια-εργοφυσιολογια-εργομετρια-βιομηχανικη-αθλητιατρικη....ουφ...

αυτο σου λεω ρε....εσυ πχ δεν παιζεις...μετρα ομως στο τμημα σου...ποσα ατομα οντως ΕΙΝΑΙ εκει κ ποσα παιζουν?

;);)

υ.γ. εχω φιλη συμμαθητρια στη σχολη μου που ηταν ενοργανη χρονια κ δεν ηξερε ποιος ειναι ο τρικεφαλος κ ποιος ο δικεφαλος κ οχι δεν κανω πλακα...κ εχω κ αλλα πολλα πραδειγματα...

η γυμναστικη πολλοι νομιζουν ειναι μονο πραξη...η επιτυχια ομως θα ερθει(οπως κ σε αλλα επαγγελματα)μεσα απο τις γνωσεις κ την πρακτικη(θεωρια κ πραξη=επιτυχια για μενα)

τα εχω πει πιο πισω...ας μην επαναλαμβανομαι :toast:

marpi
17-02-12, 01:02
xaxa..ενοργανη ειδικοτητα..εχω τελειωσει απο 2008!.....;)στειλε μου προσωπικο μηνυμα:green:

ωωωωω ανθρωπε μου!!οκ!

Ariel
17-02-12, 01:04
^^καλα αυτα παντου συμβαινουν....ξερω θεολογουσ που δεν ηξεραν να μου πουν τους 3 ιεραρχεσ και ψαχναμε στο ινετρνετ!χαχα!:P
θεληση και αγαπη πανω απ'ολα...

gym
17-02-12, 01:04
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

racingman
27-02-12, 14:07
Τα αθληματα για την γυμναστικη ακαδημια(ΤΕΦΑΑ) γινονται πριν βγουν τα αποτελεσματα των πανελληνιων?και γενικα ειναι πολυ δυσκολο να πετυχει κανεισ το 20 σε αυτα?πχ στην σφαιρα?

leftis
20-05-12, 23:22
Το να πετύχεις το 20 (4) και στα 3 μου φαίνεται πολύ δύσκολο αν όχι ακατόρθωτο. Τώρα αν σε κάποιο εκ των τριών προπονείσαι καιρό τότε κάτι κάνεις. Αυτά βέβαια δεν τα λέω εκ πείρας αλλά απο αυτά που έχω ακούσει ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.


EDIT: ναι....τώρα είδα ότι ξέθαψα ερώτηση 3 μηνών, σόρρυ

leftis
21-05-12, 21:49
Ποιες είναι οι ειδικότητες που παρέχει το ΤΕΦΑΑ;

Ariel
22-05-12, 12:13
http://www.phed.uoa.gr/proptyxiakes-spoydes.html
αυτο ειναι το site....
εχει αρκετες...αλλα οχι τα παντα...!

leftis
21-09-12, 23:07
Με απασχολεί πολύ τελευταία και σκέφτομαι μήπως τελικά πάω για ΤΕΦΑΑ. Θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει να με προϊδεάσει για το τι να περιμένω επειδή ο χρόνος λιγοστεύει, είμαι φέτος 3η λυκείου. Άν ξεκινήσω προπόνηση από αρχές οκτωμβρίου μπορώ να πετύχω σεβαστούς χρόνους? (δεν ασχολήθηκα ποτέ με στίβο, κολύμβηση κλπ αλλά δεν είμαι και κεφτές). Ποιά είναι τα εύκολα αθλήματα? Τέλος ενδιαφέρομαι και για φυσικοθεραπεία, πως μπορώ να τα συνδέσω? έχει ειδικότητα το τεφαα ή με κατατακτήριες?

Gaby
07-07-20, 10:56
Σας χαιρετώ από τη Κύπρο. Θα ήθελα τις απόψεις σας όσον αφορά τα ΤΕΦΑΑ Ελλάδος και εννοώ εαν απο εμπιρεία γνωρίζεται ποιο είναι το καλύτερο ΤΕΦΑΑ για να σπουδάσει κάποιος απο ακαδημαϊκής άποψης και εγκαταστάσεων. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων