PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα ασκησεων βοηθεια για πρωι απογευμα



blackgym
09-02-09, 16:30
βγαζω ενα προγραμμα για πρωι απογευμα προπονησης 5 ημερων θα ηθελα να μια βοηθεια για το προγραμμα ,


στηθος επεξα σημερα συνγεκριμενα

πιεσης στηθους 3*12 1*8 50 ,60,70,80 μαζι με μπαρα
πιεσης κατακλινης
ανοιγματα κατακλινης
crossover απο κατω λιγα κιλα 6 +6
crossover apo πανω προσ τα κατω με 11 και 11
πιεσης στηθους με αλτηρες 15+15

και κοιλιακα

RUHL
09-02-09, 16:43
too much pain never never gain

Polyneikos
09-02-09, 16:51
Όταν λες πρωι απόγευμα τι εννοείς;Διπλες προπονησεις ;;Ανελυσε το λίγο αν θες...

blackgym
09-02-09, 17:04
ναι για διπλες προπονησεις , σημερα επεξα στηθος κοιλιακα το απογευμα θα πεξω δικεφαλα μπροστα ποδια , αυριο πλατη τραπεζοδι , τρικεφαλα πισω ποδια και τεταρτη ομους ...και παλι απο την αρχη ..σε ολα τα μερη εκτος στηθους κανω 4*15 4*12 στο στηθος κανω 6 ασκησεις 4*12 απλα το καλοκαιρι δεν θα εχω χρονο λογο δουλειας και τωρα για δυο μηνες σκεφτομαι διπλες προπονησεις... η γνωμη σας

blackgym
09-02-09, 17:10
ναι για διπλες προπονησεις , σημερα επεξα στηθος κοιλιακα το απογευμα θα πεξω δικεφαλα μπροστα ποδια , αυριο πλατη τραπεζοδι , τρικεφαλα πισω ποδια και τεταρτη ομους ...και παλι απο την αρχη ..σε ολα τα μερη εκτος στηθους κανω 4*15 4*12 στο στηθος κανω 6 ασκησεις 4*12 απλα το καλοκαιρι δεν θα εχω χρονο λογο δουλειας και τωρα για δυο μηνες σκεφτομαι διπλες προπονησεις... η γνωμη σας

ειμαι σε περιοδο γραμμωσης

slaine
09-02-09, 17:25
κάνεις πάρα πολλά. αν δεν παίρνεις φάρμακα, μείωσε τα

blackgym
09-02-09, 17:36
καμια βοηθεια ? εχω αφησει ρεπο τιν πεμπτη και τιν κυριακη ..τι ειδους φαρμακα ?

RAMBO
09-02-09, 17:37
αναβολικα και τα λοιπα :bodybuilder2:

blackgym
09-02-09, 17:39
η γνωμη μου ειναι μακρια , οσο ποιο ευκολα φουσκονεις τοσο ευκολα ξεφουσκονεις...

απλα πιστευω μια πρωτεινη αμινοξεα και κανενα νος καλα ειναι ...

RAMBO
09-02-09, 17:40
:rocking:

Polyneikos
09-02-09, 18:57
Επειδη ο Slaine στο είπε λίγο ξερα χωρίς να στο επεξηγησει θα σου γραψω τι πιστευω ότι εννουσε και ας με διορθωσει.
Οι διπλες προπονησεις καθιερωθηκαν από τους επαγγελματίες κατ΄αρχην που είναι η βασικη τους δουλεια και το μονο που κανουνε είναι προπόνηση,ξεκουραση,διατροφή και φαρμακα,αναβολικα δηλαδη να το πω απλά γιατι στην αρχη δεν το καταλαβες.
Μια από τις βασικες λειτουργιες των φαρμακων είναι η γρηγορη ανάρρωση του μυικου συστηματος και λογικο και επακόλουθο είναι καποιος να είναι ετοιμος να προπονησει το ίδιο μερος του σωματος σε πολύ λιγότερες ημερες από έναν φυσικο αθλητη.
Τι εννοω;;όταν παίξεις στηθος την Δευτερα θα πάρει καποιες μερες να αναρρωσει και είναι 100% έτοιμο για μια καινουργια προπονηση.
Είσαι σίγουρος ότι δεν καταβολίζεσαι με καθημερινες διπλες προπονησεις και με ρεπό των 2 ημερών;θα σου πρότεινα μια λογικη αναθεωρηση του split σου,προσαρμοσμενη πάντα στις συνηθειες σου αλλά χχωρις βιασυνες.Η μυικη αναπτυξη δεν είναι αυτοκινητο όσο πιο γρήγορα το τρεξεις τόσο πιο γρηγορα θα φτασεις...

slaine
09-02-09, 19:03
αυτό που είπε ο Πολύνεικος.
αν θέλεις να κάνεις διπλές προπονήσεις (υπάρχει ήδη αντίστοιχο τόπικ) θα σου πρότεινα να μειώσεις τον όγκο την προπόνησης αρκετά.

blackgym
09-02-09, 19:14
l-gloutaminh θα βοηθησει? το προγραμμα σκεφτομαι να το κανω για 3-4 βδομαδες οχι παραπανω και ανα 48 ωρες τιν καθε μυικα ομαδα
διαβασα οτι θελει 48 ωρες ο μυς να αναπληρωσει και να ξεκουραστει ,

απλα θα πεζω τα παντα χ2 δεν κανει ?δεν θα εχει αποτελεσμα?

ετσι και αλλιως πηγενα 5-6 φορεσ στο γυμναστηριο συνηθως επεζα δυο φορες στηθος και ομους και μερικες φορες το αλλαζα πλατη απλα πιγενω το πρωι και απογευμα για ποιο καλα σε θεμα δυναμης το πρωι στιν πλατη και στο στηθος , πλατη πεζω ελευθερο μονοζυγο κανονικο και οπισθολεμιες 4*8 και 4* 7 και θελει δυναμη το οποιο το απογευμα εξαντλουμε

blackgym
09-02-09, 19:15
και ενα λινκ για το τοπικ γιατι δεν το βρισκω..

slaine
09-02-09, 19:20
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=4192

η γλουταμίνη μάλλον πιο πολύ ανοσοποιητικό βοηθάει. κακό δε θα κάνει πάντως.

μαζί με τους εκάστοτε μυς που γύμνασες (που εγώ τους νιώθω κουρασμένους και πιασμένους για περισσότερο απο 48 ώρες)κουράζεται και το σώμα ολόκληρο(νευροκινητικό σύστημα) και αυτό θέλει ανάρρωση.

blackgym
09-02-09, 19:26
θα το κανω για 2-3 βδομαδες βαζω φοτο και μου λες αν εχω διαφορα ..ευχαριστω παντως

slaine
09-02-09, 19:28
καλή επιτυχία μαν! :thumbup:
ενημέρωνέ μας και βάλε και καμία φωτό να βλέπουμε την πρόοδό σου

kyriakos23
10-02-09, 04:29
για να αναρωσει ο μυς που χρειαζοντε καποιες μερες οπως ειπατε,ποσες μερες ειναι?

slaine
10-02-09, 05:10
εξαρτάται από πολλά:

-φαγητό
-ξεκούραση
-ύπνος
-γενικότερο στυλ ζωής/εργασίας κλπ
-ενταση προπόνησης
-συχνότητα προπόνησης
-διάρκεις προπόνησης
-ψυχολογία
-επίπεδο αθλητή
κλπ...

μπορεί να χρειαστείς παραπάνω από 48 ώρες που λένε γενικά.
μην ξεχνάς ότι το σώμα έιναι ένα σύνολο :wink:

blackgym
11-02-09, 01:47
thanks for the tip mate... :chinese:

BRaWNy
11-02-09, 09:49
Να έχετε υπόψιν, ότι το νευρικό σύστημα αναρρώνει πιό αργά απο τους μυες, οπότε θα πρέπει να υπολογίζεται και αυτό (σε όσα είπε ο slaine, και που σχετίζεται και με αυτά).
Ακόμη και μυες που έχουν αναρρώσει, αν δεν έχει αναρρώσει το νευρικό σύστημα, δεν μπορουν να "ενεργοποιηθούν" σωστά.

slaine
11-02-09, 15:09
+1 αυτό εννοούσα όταν έλεγα το σώμα είναι ένα σύνολο.