PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα ήθελα την γνώμη σας και την βοήθεια σας.



Anastasiapl
11-01-18, 16:39
Καλησπέρα σε όλους...
Ονομάζομαι Αναστασία και είμαι 27 χρονών.
Είμαι 1.60 και 117 κιλά. Έχω ξεκινήσει εδώ και 6 εβδομάδες την λεγόμενη κετογονική δίαιτα..

ΤΡΏΩ:
Αρκετή πρωτεΐνη: (χοιρινό,μοσχάρι, κοτόπουλο, ψάρι).
Ξυρούς καρπούς : (αμύγδαλα, κάσιους)
Λαχανικά : (φασολάκια, αρακά, λάχανο, πράσο )
Σαλάτες : ( μαρούλι, μπρόκολο, κουνουπίδι, χόρτα, λαχανίδα, λάχανο)
Όσπρια : ( φασόλια, φακές) .
Επίσης στον καφέ μου βάζω ζαχαρίνη.

ΔΕΝ ΤΡΩΩ:
Φρούτα
ζυμαρικά(πατάτες, ψωμί , μακαρόνια, ρύζι , ζάχαρη κ.τ.λ.)
αναψυκτικά
και οτι εχει σχέση με υδατάνθρακα.
Το ακολουθώ αυτό για 14 μέρες και την 15 μέρα τρώω φουλ υδατάνθρακα. Μέχρι στιγμής στις 6 εβδομάδες έχω χάσει 7, 5 κιλά χωρίς καθόλου άσκηση.

Θα ήθελα να μάθω απο εσας που ξέρετε αμα την κάνω σωστά ή αμα θα έπρεπε να αλλάξω κάτι ώστε να χάνω περισσότερο.
Επίσης έχω ακούσει οτι με αυτήν την δίαιτα χάνεις περισσότερο λίπος. Είναι αλήθεια?
Θα πρέπει να αρχίσω περπάτημα για να δω μεγαλύτερα αποτελέσματα και για να μην κρεμάσω ?
Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

aris1994
11-01-18, 18:17
κετογονική με φακές και γενικά όσπρια δεν πολύ στέκει...τα όσπρια γενικά έχουν κάμποσο υδατάνθρακα...σαν επλογές τροφών εννοείται οι φακές και γενικά τα όσπρια ειναι μια χαρα,ωστόσο στην κετογονική δεν προβλέπονται...μπορείς εννοείται να φτιάξεις μια διατροφή με αυτα τα τρόφιμα που αναφέρεις όμως δύσκολα θα ειναι κετογονική

spyros Bodybuilding
13-01-18, 19:55
Θα σου πρότεινα να βγάλεις τις φακές, γιατί περιέχουν αρκετό υδατάνθρακα. Άμ θες μπορείς να προσθέσεις ως σνακ κανα γιαούρτι full λιπαρών και αυγά. Γενικά οι τροφές που έχεις επιλέξει είναι πολύ καλές για κέτο, ενώ σωστά αποφεύγεις όλες τις υπόλοιπες τροφές που αναφέρεις.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ανεβάζεις τον υδατάνθρακα κάθε 14 μέρες. Μπορείς να επιλέξεις την λογική των refeed, αλλά προσωπικά δεν βλέπω κάποιο πλεονέκτημα. Καλύτερα να είσαι μονίμως σε κατάσταση κέτωσης, πάρα να βγαίνεις έκτος κετο και μετά να πρέπει να ξαναπεράσεις την φάση προσαρμογής.

Τέλος θα ήταν εξαιρετικά ωφέλιμο να ξεκινήσεις γυμναστήριο και αερόβια. Η κετογονική δίαιτα είναι μια πολύ αποτελεσματική δίαιτα και με πολλά οφέλη, που πιστεύω ότι άμα την συνδυάσεις με αερόβια και βάρη θα έχεις τα μέγιστα αποτελέσματα. Υποθέτωντας ότι είσαι αρχάρια και δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία με την γυμναστική, θα δεις τρομερά αποτελέσματα τόσο σε απώλεια λίπους, όσο και σε αύξηση μυικότητας, ενέργειας και δύναμης. Μόνο καλό θα σου κάνει η ενασχόληση με την γυμναστική, για αυτό σε παρακινώ να ξεκινήσεις.

Υ.Γ. Μην φοβάσαι όταν ακους για "αύξηση της μυικότητας". Είναι μύθος ότι η γυναίκα μπορεί να αναπτύξει υπερβολικά μεγάλους μυς σε περίπτωση που σηκώνει πολλά κιλά. Οι περισσότερες γυναίκες που πάνε γυμναστήριο έχουν ως σκοπό να μειώσουν το λίπος και να "μαζέψουν" λίγο το σώμα τους, ειδικά σε σημεία που "κρέμεται" το δέρμα τους ή έχουν παραπανίσια κιλά. H συνταγή είναι πάντα η ίδια και ισχύει για όλους: σωστή διατροφή και σκληρή προπόνηση.