PDA

Επιστροφή στο Forum : Λόρδωση και πρόγραμμα εκγύμνασης



Παναγιώτα
16-01-18, 20:12
Είμαι 21 ,1.70 και 61 κιλά . Μέχρι τώρα η διατροφή μου δεν ήταν καθόλου καλή με έλλειψη νερού . Έχει 1 μισή μήνα που την ισσοροπησα . Έχω ξεκινήσει συγχρόνως γυμναστική σε ένα γυμναστήριο . Αλλά είμαι ανίδεη και έχω λόρδωση οπότε φοβάμαι μην επιβαρύνω την μέση μ .θέλω να να γυμνασω γενικώς το σώμα μου ώστε να δυναμώσω..με ιδιαίτερη προσοχή σε γλουτούς και πόδια . Θα μπορούσε κάποιος να μ δώσει ένα πρόγραμμα διατροφής και εκγύμνασης; Πηγαίνω 2-3 φορές στο γυμναστήριο από 50 λεπτά ... Ευχαριστώ εκ των προτέρων

mono AEK
16-01-18, 21:40
Η λορδωση δεν είναι κάποια πάθηση από όσο ξέρω

Δεν έχεις δηλαδή κάποιο πρόβλημα οπότε ξεκινάς όπως όλοι οι αρχάριοι

Πιάνεις έναν γυμναστή να σου δείξει κάποιες βασικές ασκήσεις και να σου βγάλει ένα πρόγραμμα προσαρμογής κι εδώ είμαστε να τα λέμε

Παναγιώτα
16-01-18, 21:44
Ο γυμναστής εκεί που είμαι ασχολείται ειδικότερα με το τμημα Taekwondo οπότε μου είπε να κάνω λίγο χέρια,λίγο πόδια και λίγο κυλιακους .. δηλαδή γενικουρες !! Απλά να δώσω βάση στους ραχιαίους για την μέση . Στην ουσία δεν μ εδώσε συγκεκριμένο πρόγραμμα για αυτό και απευθύνθηκα εδώ

beefmeup
16-01-18, 23:42
αφου πηγαινεις 2-3 φορες, δες κατι σε upper/lower, (https://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13019-Upper-Lower-split!) η full body προπονησεις..αν πηγαινεις 3, μπορεις να τα συνδιασεις αυτα, κανοντας ενα upper, ενα lower κ ενα full.
η μπορεις να δεις κ push/pull (https://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?18663-Push-Legs-Pull-3-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CF%89%CE%BD)

mono AEK
17-01-18, 01:12
Και εννοείται θα δώσεις έμφαση σε κοιλιακούς ραχιαους

Βοηθά και στη λορδωση

Metalhead|T|
20-01-18, 01:39
Ένας γενικός κανόνας είναι να ξεκινήσεις με ένα πρόγραμμα αρχαρίων η έστω ένα κυκλικό πρόγραμμα 3 με 4 φορές τη βδομάδα για να αρχίσει να συνηθίζει το σώμα..

Από κει και πέρα θα σου πρότεινα να αποφύγεις για αρχή ασκήσεις που θα σε κουράζουν στη μέση...προτίμησε μηχανήματα κ γενικά ασκήσεις που θα σε βοηθήσουν στην ενδυνάμωση των μερών που επιθυμείς.. δες αυτά που σ υπέδειξαν παραπάνω κ ότι απορίες έχεις το συζητάμε.. το να σου βγάλουμε ένα πρόγραμμα είναι σχετικά δύσκολο γτ δεν ξέρουμε τη διατροφική σου ρουτίνα πως γυμναζεσαι κ.ο.κ

Σιγά σιγά θα γίνουν όλα.. Καλώς ήρθες