PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή γράμμωσης Lee Priest



thegravijia
10-02-09, 22:26
ΓΕΥΜΑ 1. (μετα απο 1 ωρα cardio)
65 γραμμαρια πρωτεινης απο ροφημα και μισο φλυτζανι ρυζι.

ΓΕΥΜΑ 2
250 γραμμαρια απαχο μοσχαρισιο κρεας και ενα φλυτζανι ρυζι

ΓΕΥΜΑ 3
255 γραμμαρια στηθος κοτοπουλο και μισο φλυτζανι ρυζι και πρασινα λαχανικα.

ΓΕΥΜΑ 4
65 γραμμαρια πρωτεινης απο ροφημα και μισο φλυτζανι ρυζι.

ΓΕΥΜΑ 5
255 γραμμαρια στηθος κοτοπουλο και μισο φλυτζανι ρυζι

ΓΕΥΜΑ 6
65 γραμμαρια πρωτεινης απο ροφημα και μισο φλυτζανι ρυζι

συμπληρωματα ..
πολυβιταμινη
βιταμινη E
βιταμινη C
συνενζυμο Q10
αμινοξεα
λιποδιαλιτικα
γλουταμινη
πρωτεινη ορου γαλακτος

(Aπο την στιγμη που θα αρχισει την διαιτα κανει 2 ωρες αεροβιο την ημερα.)

RUHL
10-02-09, 23:56
thegravijia απο που τα περνεις? ετσι μια απορεια δεν κατακρινο τιποτα περιεργεια

αν και τον πριεστ θα τον ρωτησω τον ιδιο τι τρωει αν και εκανε κετο διετα πριν 2 εβδομαδεσ δεν του αρεσε και την εκοψε

blackgym
11-02-09, 00:01
συνενζυμο Q10 τι ειναι? :cyclops:

RUHL
11-02-09, 00:08
συνενζιμο :lol: :lol: :lol: :lol: :rolf: :rolf:

ειναι σαν να εχει βιταμινι C πχ εκει και ρωτας τι ειναι η βιταμινη :lol: :P

blackgym
11-02-09, 00:30
τι προσφερει και απου μπορουμε να το λαβουμε... :banghead: :shock:

ioannis1
14-02-09, 23:08
εσυ ρουλ που θα τον ρωτησεις αν επιτρεπεται; 8)

napstor
14-02-09, 23:49
εχει κονε :P

slaine
14-02-09, 23:54
τι προσφερει και απου μπορουμε να το λαβουμε... :banghead: :shock:

αναζήτηση δεν κάνετε ρε παιδιά??? όλο αυτό λέμε! ρωτάτε και ξαναρωτάτε τα ίδια και τα ίδια
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=4142&highlight=%F3%F5%ED%E5%ED%E6%F5%EC%EF

vagg
15-02-09, 00:26
ta χει γραψει ο σλαινε 8)

kostaspsa
15-02-09, 16:53
Ενδιαφερον!
Ο Priest γραφει στο md forum, οποτε εκει πιστευω θα τον ρωτησει.

aggeloskrv
16-07-10, 14:51
Να ρωτησω κ εγω κατι σαν νεος!

Το ανα φλιτζανι ρυζι ποσα γραμμαρια ειναι?

ioannis1
16-07-10, 16:55
μαλον βρασμενο εννοει γυρω στα 150 γρ

superman79
16-07-10, 17:32
ρε παιδια ω3 δεν βλεπω πουθενα,ουτε απο φαγητο ουτε συμπληρωμα. δεν σας κανει εντυπωση? καλα οτι και να λεμε ο Lee ειναι απιστευτος απλα συζητηση κανω.

aggeloskrv
16-07-10, 17:43
μαλον βρασμενο εννοει γυρω στα 150 γρ

Να ρωτησω κατι ioanni1?

Βλεπω οτι βαζει αρκετο υδατανθρακα στη διατροφη του κ ας ειναι διατροφη για γραμμωση!

Εχει περισσοτερο υδατανθρακα απο τις διατροφες των αλλων pro b.b. καλα δεν λεω?

Οταν αναφερονται στις διατροφες στα γραμμαρια του υδατανθρακα τον ενοουν μαγειρεμενο σε αυτα τα γραμμαρια?

thegravijia
16-07-10, 20:21
Να ρωτησω κατι ioanni1?

Βλεπω οτι βαζει αρκετο υδατανθρακα στη διατροφη του κ ας ειναι διατροφη για γραμμωση!

Εχει περισσοτερο υδατανθρακα απο τις διατροφες των αλλων pro b.b. καλα δεν λεω?

Οταν αναφερονται στις διατροφες στα γραμμαρια του υδατανθρακα τον ενοουν μαγειρεμενο σε αυτα τα γραμμαρια?
μην κολας σε αυτο .οσο περναει η διαιτα τοσο μειωνει τους υδατανθρακες
αυτη την διατροφη του την ειχα παρει απο συνεντευξη του .
εκει ειχε πει πως εχει δοκιμασει και αλλα οπως κετοση κτλ .
ενδεικτικη ειναι απλα

thegravijia
16-07-10, 20:22
ρε παιδια ω3 δεν βλεπω πουθενα,ουτε απο φαγητο ουτε συμπληρωμα. δεν σας κανει εντυπωση? καλα οτι και να λεμε ο Lee ειναι απιστευτος απλα συζητηση κανω.
ουτε απο colemAN ΕΧΩ δει να περνει ω3 σε διαιτα .
αντιθετα εχει υδατανθρΑΚες σε καθε γευμα με εξαιρεση το τελευταιο

deluxe
17-07-10, 02:28
Θα πω καμμια κακια παλι αλλα ειναι η ωρα τετοια...

Goude
26-01-11, 04:03
αν με 6 γευματα πχ τρως 3000 θερμιδες αν κανεις 3 γευματα απο 1000 το καθενα εχει το ιδιο αποτελεσμα?

thegravijia
26-01-11, 04:13
αν με 6 γευματα πχ τρως 3000 θερμιδες αν κανεις 3 γευματα απο 1000 το καθενα εχει το ιδιο αποτελεσμα?
μερικοι λενε ναι αλλοι οχι
οι λογοι-
κυριως καποιοι κατα λογο μειωσεις του μεταβολισμου
επισης με καθε γευμα που τρως δημιουργητε θερμογενεση (δεν ξερω πως το λενε ακριβως )
επισης λενε πιο πολυ εκριξη ινσουλινας λογο πχ πιο πολυ υδατανθρακα
αναγκαστικα για να πιασεις τις 1000 θα φας πιο πολυ απο οτι στα 6 που θα τον εσπαγες στα 2 ...
και κατι τετοια να ουμε...

δοκιμασε το και δες αμα σου κολαει πανω σου

Wolve
26-01-11, 12:17
μερικοι λενε ναι αλλοι οχι
οι λογοι-
κυριως καποιοι κατα λογο μειωσεις του μεταβολισμου
επισης με καθε γευμα που τρως δημιουργητε θερμογενεση (δεν ξερω πως το λενε ακριβως )
επισης λενε πιο πολυ εκριξη ινσουλινας λογο πχ πιο πολυ υδατανθρακα
αναγκαστικα για να πιασεις τις 1000 θα φας πιο πολυ απο οτι στα 6 που θα τον εσπαγες στα 2 ...
και κατι τετοια να ουμε...

δοκιμασε το και δες αμα σου κολαει πανω σου

εγω θεωρω πως ειναι καλο να τα σπας σε πολλα γευματα για τους λογους που εξηγησες, παρ'ολα αυτα...

υπαρχουν ζωντανα παραδειγματα που ξερω απο 4 ανρθωπους που κανουν το αντιθετο, οι τυποι τρωνε πρωινο και μεσημεριανο ( σπανια και βραδυνο ) σε πολυ μεγαλη ποσοτητα ( φτανουν 3.000-4.000 θερμιδες ) και εχουν τα ιδια αποτελεσματα και σε γραμμωση και σε ογκο αυξομειωνοντας αυτα τα γευματα. ειναι απιστευτο να βλεπεις φοβερα σωματα ( Indeed φοβερα και αρμονικα αντρικα σωματα ) με τετοια διατροφη.

για αυτο σε καποια φαση σκεφτομαι να το δοκιμασω και ο ιδιος να κανω 4 γευματα ( 2 πριν την προπ,1 μετα και 1 γιαουρτακι με καρυδια το βραδυ για την καζε ) και να δωσω reviews

edit: το μονο που με χαλαει ειναι οτι με 4 γευματα ποσο πρωτεινη να μπορει να αφομειωθει...?!

tasos2
27-01-11, 22:08
Αυτος παιρνει 65-80 γραμμαρια πρωτεινη ανα γευμα. Μπορει να αφομοιωσει ο οργανισμος τετοια ποσοτητα μαζεμενη?

Pavlos17
27-01-11, 22:12
Αυτος παιρνει 65-80 γραμμαρια πρωτεινη ανα γευμα. Μπορει να αφομοιωσει ο οργανισμος τετοια ποσοτητα μαζεμενη?

καποιος να του πει τι αλλο κυλαει στις φλεβες του για να τα αφομοιωσει :rolf:

Wolve
28-01-11, 00:48
καποιος να του πει τι αλλο κυλαει στις φλεβες του για να τα αφομοιωσει :rolf:

κακιες :P

thegravijia
28-01-11, 00:57
Αυτος παιρνει 65-80 γραμμαρια πρωτεινη ανα γευμα. Μπορει να αφομοιωσει ο οργανισμος τετοια ποσοτητα μαζεμενη?
κοντα στα 4-4.5 γρ ανα κιλο περνει πρωτεινη
αλλοι ειναι μισοι απο αυτον και νατουραλ και τρωνε τοσο

tasos2
28-01-11, 01:17
κοντα στα 4-4.5 γρ ανα κιλο περνει πρωτεινη
αλλοι ειναι μισοι απο αυτον και νατουραλ και τρωνε τοσο

Το ερωτημα ειναι αν μπορει να αφομοιωθουν σε ενα μονο γευμα 80 γρ. πρωτεινη. Το πεπτικο συστημα απο οσο ξερω μπορει να αφομοιωσει συγκεκριμενη ποσοτητα ανα 3 ωρες (και το πλεονασμα αποβαλλεται) η οποια νταξει διαφερει ανα ατομο αλλα 80 γρ. μου φαινονται πολλα σε σχεση με τα 30-40 που παιρνουν ολοι. Θα μπορουσε να τη χωριζει σε περισσοτερα γευματα ας πουμε. Τα στεροειδη δε νομιζω οτι εχουν να κανουν με αυτο:unsure:

Devil
28-01-11, 01:23
Το ερωτημα ειναι αν μπορει να αφομοιωθουν σε ενα μονο γευμα 80 γρ. πρωτεινη. Το πεπτικο συστημα απο οσο ξερω μπορει να αφομοιωσει συγκεκριμενη ποσοτητα ανα 3 ωρες (και το πλεονασμα αποβαλλεται) η οποια νταξει διαφερει ανα ατομο αλλα 80 γρ. μου φαινονται πολλα σε σχεση με τα 30-40 που παιρνουν ολοι. Θα μπορουσε να τη χωριζει σε περισσοτερα γευματα ας πουμε. Τα στεροειδη δε νομιζω οτι εχουν να κανουν με αυτο:unsure:

οχι δεν ισχυει αυτο με τη συγκεκριμενη ποσοτητα....

οση να του δωσεις τοση τραβαει... κραταει οση θελει για τους μυς και τα υπολοιπα οργανα και η υπολοιπη γινετε λιπος...

thegravijia
28-01-11, 01:32
Το ερωτημα ειναι αν μπορει να αφομοιωθουν σε ενα μονο γευμα 80 γρ. πρωτεινη. Το πεπτικο συστημα απο οσο ξερω μπορει να αφομοιωσει συγκεκριμενη ποσοτητα ανα 3 ωρες (και το πλεονασμα αποβαλλεται) η οποια νταξει διαφερει ανα ατομο αλλα 80 γρ. μου φαινονται πολλα σε σχεση με τα 30-40 που παιρνουν ολοι. Θα μπορουσε να τη χωριζει σε περισσοτερα γευματα ας πουμε. Τα στεροειδη δε νομιζω οτι εχουν να κανουν με αυτο:unsure:
sτην αφομοιωσει παιζει ρολο κ η μυικη μαζα που κουβαλα ο καθενας
αφου εμεις υποτιθετε αφοιμωνουμε 20-30 ο λεε που ναι γομαρ λες να μην μπορει το διπλασιο ??
+τα ματζουνια που βοηθανε κ αυτα

thedon
28-01-11, 03:25
Το ερωτημα ειναι αν μπορει να αφομοιωθουν σε ενα μονο γευμα 80 γρ. πρωτεινη. Το πεπτικο συστημα απο οσο ξερω μπορει να αφομοιωσει συγκεκριμενη ποσοτητα ανα 3 ωρες (και το πλεονασμα αποβαλλεται) η οποια νταξει διαφερει ανα ατομο αλλα 80 γρ. μου φαινονται πολλα σε σχεση με τα 30-40 που παιρνουν ολοι. Θα μπορουσε να τη χωριζει σε περισσοτερα γευματα ας πουμε. Τα στεροειδη δε νομιζω οτι εχουν να κανουν με αυτο:unsure:



λαμβανοντας στεροειδη δημοιυργειται αναβολικο περιβαλλον στον οργανισμο καθολη την διαρκεια της μερας και μπορει να αφομιωσει το σωματικο του βαρος επι 4!!!οποτε σκεψου αν ειναι off season 150kg ποσα μπορει να αφομιωσει ημερισιως!
οποτε δεν αποββαλει τιποτα

jimmy007
28-01-11, 04:48
οχι δεν ισχυει αυτο με τη συγκεκριμενη ποσοτητα....

οση να του δωσεις τοση τραβαει... κραταει οση θελει για τους μυς και τα υπολοιπα οργανα και η υπολοιπη γινετε λιπος...

Kαταρχάς ο οργανισμός πάντα κρατάει απόθεμα αμινοξέων για να είναι εξασφαλισμένη η επιβίωσή του.Οπότε όντως δεν ισχύει αυτό για συγκεκριμένη ποσότητα,τουλάχιστον στα πολύ στενά πλαίσια του ενός γεύματος. Ουσιαστικά η επιπλέον πρωτείνη(το άζωτο των αμινοξέων) απομακρύνεται μέσω των νεφρών και του ουροποιητικού συστήματος με τη μορφή αμμωνίας. Τώρα το ότι η πρωτείνη γίνεται λίπος λίγο χλωμό μου φαίνεται χωρίς ωστόσο να μπορώ να βάλω το χέρι μου στη φωτιά. Αν βρω χρόνο απο τη Βιοστατιστική:shock::shock::(:(, θα το ψάξω εκτενέστερα..



λαμβανοντας στεροειδη δημοιυργειται αναβολικο περιβαλλον στον οργανισμο καθολη την διαρκεια της μερας και μπορει να αφομιωσει το σωματικο του βαρος επι 4!!!οποτε σκεψου αν ειναι off season 150kg ποσα μπορει να αφομιωσει ημερισιως!
οποτε δεν αποββαλει τιποτα

Όλοι μας μπορούμε να έχουμε αναβολικό περιβάλλον σχεδόν καθόλη τη διάρκεια της μέρας και χωρίς αναβολικά στεροειδή.
Επίσης μην νομίζετε ότι με αυτά κάποιος μπορεί να βάζει μισό κιλό μύες την ημέρα...

Slack `N Track
28-01-11, 07:17
Kαταρχάς ο οργανισμός πάντα κρατάει απόθεμα αμινοξέων για να είναι εξασφαλισμένη η επιβίωσή του.Οπότε όντως δεν ισχύει αυτό για συγκεκριμένη ποσότητα,τουλάχιστον στα πολύ στενά πλαίσια του ενός γεύματος. Ουσιαστικά η επιπλέον πρωτείνη(το άζωτο των αμινοξέων) απομακρύνεται μέσω των νεφρών και του ουροποιητικού συστήματος με τη μορφή αμμωνίας. Τώρα το ότι η πρωτείνη γίνεται λίπος λίγο χλωμό μου φαίνεται χωρίς ωστόσο να μπορώ να βάλω το χέρι μου στη φωτιά. Αν βρω χρόνο απο τη Βιοστατιστική:shock::shock::(:(, θα το ψάξω εκτενέστερα..




Όλοι μας μπορούμε να έχουμε αναβολικό περιβάλλον σχεδόν καθόλη τη διάρκεια της μέρας και χωρίς αναβολικά στεροειδή.
Επίσης μην νομίζετε ότι με αυτά κάποιος μπορεί να βάζει μισό κιλό μύες την ημέρα...

A. H πρωτεινικη υπερκαταναλωση συντελει στην αποθηκευση λιπους αλλα αυτο ειναι το ελαχιστο μπροστα σε αλλα προβληματα που ισως να δημιουργησει σε εναν ανθρωπο.

Check out: 1 (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=85:2009-09-25-06-37-13&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4) 2 (http://www.innvista.com/health/nutrition/amino/pdisease.htm)

B. On Class-II roids κυκλο αναγκαζεσε να ακολουθεις διετες υψηλων πρωτεινικων και θερμιδικων απαιτησεων...μερικες φορες πρεπει να λαβεις το 50 % (ισως και παραπανω μερικες φορες αναλογα την περιπτωση) των θερμιδικων σου αναγκων απο πρωτεινη και ενα 30% απο carbs για εναν σχετικα αποδοτικο κυκλο...οποτε αντε βγαλε ακρη.

Φυσικα τα σχολια μου ειναι εντελως φιλικα και σε καμμια πειπτωση δεν προσπαθω να θιξω, την αποψη κανενος και ουτε και τον αθλητη στον οποιο αναφερετε το αρχικο post.


:)

thedon
28-01-11, 15:33
Όλοι μας μπορούμε να έχουμε αναβολικό περιβάλλον σχεδόν καθόλη τη διάρκεια της μέρας και χωρίς αναβολικά στεροειδή.
Επίσης μην νομίζετε ότι με αυτά κάποιος μπορεί να βάζει μισό κιλό μύες την ημέρα...[/QUOTE]


δεν νομιζω οτι ειπα για μισο κιλο μυς ημερισιως, απλα οτι μπορουν να αφομοιωσουν την 4πλασια ποσοτητα απο καποιον που δεν κανει χρησει αας.

jimmy007
28-01-11, 18:59
Όλοι μας μπορούμε να έχουμε αναβολικό περιβάλλον σχεδόν καθόλη τη διάρκεια της μέρας και χωρίς αναβολικά στεροειδή.
Επίσης μην νομίζετε ότι με αυτά κάποιος μπορεί να βάζει μισό κιλό μύες την ημέρα...


δεν νομιζω οτι ειπα για μισο κιλο μυς ημερισιως, απλα οτι μπορουν να αφομοιωσουν την 4πλασια ποσοτητα απο καποιον που δεν κανει χρησει αας.[/QUOTE]

Σχεδόν το ίδιο είναι αυτό που λες... Πες ότι ο οργανισμός τους χρειάζεται 2 γρ/κιλό σωματικου βάρους την ημέρα(που είναι σίγουρα λιγότερο αλλά τέσπα) για όλες τις διαδικασίες, πέρά από την μυική ανάπτυξη.. Τα υπόλοιπα λοιπόν 2,5 γρ/κιλό όπως λες αξιοποιούνται όλα για την ανάπτυξη μυών. Εφόσον είναι 150 κιλά, αυτά ισούνται με 375 γρ πρωτεινών(αμινοξέων). Άρα πρακτικά κάθε μέρα όποιος κάνει τέτοιο κύκλο κερδίζει 375 γρ μυικό ιστό.. Επίσης, ο όρος αφομοίωση πρωτεινών που χρησιμοποιείται ευρέως μου φαίνεται λίγο άκυρος(καταλαβαίνω τι εννοείτε με αυτό απλά το αναφέρω για να είμαστε όσο το δυνατόν πιο εύστοχοι στους όρους που χρησιμοποιούμε,χωρίς να προσπαθώ να το παίξω κάποιος)


A. H πρωτεινικη υπερκαταναλωση συντελει στην αποθηκευση λιπους αλλα αυτο ειναι το ελαχιστο μπροστα σε αλλα προβληματα που ισως να δημιουργησει σε εναν ανθρωπο.

Check out: 1 (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=85:2009-09-25-06-37-13&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4) 2 (http://www.innvista.com/health/nutrition/amino/pdisease.htm)

B. On Class-II roids κυκλο αναγκαζεσε να ακολουθεις διετες υψηλων πρωτεινικων και θερμιδικων απαιτησεων...μερικες φορες πρεπει να λαβεις το 50 % (ισως και παραπανω μερικες φορες αναλογα την περιπτωση) των θερμιδικων σου αναγκων απο πρωτεινη και ενα 30% απο carbs για εναν σχετικα αποδοτικο κυκλο...οποτε αντε βγαλε ακρη.

Φυσικα τα σχολια μου ειναι εντελως φιλικα και σε καμμια πειπτωση δεν προσπαθω να θιξω, την αποψη κανενος και ουτε και τον αθλητη στον οποιο αναφερετε το αρχικο post.


:)

Δεν νομίζω να παρεξήγησε κανείς τα σχόλιά σου.:thumbup: Γνώμες ανταλλάσουμε προσπαθώντας να φτάσουμε στην αλήθεια. Δεν θιγόμαστε προσωπικά αν κάποιος διαφωνεί με εμάς γιατί η διαφωνία είναι απαραίτητο κατά τη γνώμη μου συστατικό ενός υγιούς διαλόγου ο οποίος μέσω επιχειρημάτων οδηγεί στην εύρεση και την κατανόηση της αλήθειας.

Αυτό για την νεφρική υπερλειτουργία και την πιθανότητα πρόκλησης νεφρικής ανεπάρκειας μου φαίνεται πολύ κινδυνολογικό γιατί εδώ και χρόνια πολλοί natural bodybuilders καταναλώνουν υπερβολική ποσότητα χωρίς κάποια παρενέργεια. Επίσης, έχουν υπάρξει αρκετές έρευνες(μπορώ να ψάξω αν θες) που ακυρώνουν αυτή την υπόθεση όπως και τη σχέση κορεσμένων λιπαρών και ασθενειών.

Eπιπλέον, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο τρόπο με τον οποίο οι πρωτείνες γίνονται λίπος. Αν μπορεί κάποιος άλλος,παρακαλώ ας τον παρεθέσει..

Slack `N Track
10-02-11, 07:34
Δεν νομίζω να παρεξήγησε κανείς τα σχόλιά σου.:thumbup: Γνώμες ανταλλάσουμε προσπαθώντας να φτάσουμε στην αλήθεια. Δεν θιγόμαστε προσωπικά αν κάποιος διαφωνεί με εμάς γιατί η διαφωνία είναι απαραίτητο κατά τη γνώμη μου συστατικό ενός υγιούς διαλόγου ο οποίος μέσω επιχειρημάτων οδηγεί στην εύρεση και την κατανόηση της αλήθειας.

Αυτό για την νεφρική υπερλειτουργία και την πιθανότητα πρόκλησης νεφρικής ανεπάρκειας μου φαίνεται πολύ κινδυνολογικό γιατί εδώ και χρόνια πολλοί natural bodybuilders καταναλώνουν υπερβολική ποσότητα χωρίς κάποια παρενέργεια. Επίσης, έχουν υπάρξει αρκετές έρευνες(μπορώ να ψάξω αν θες) που ακυρώνουν αυτή την υπόθεση όπως και τη σχέση κορεσμένων λιπαρών και ασθενειών.

Eπιπλέον, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο τρόπο με τον οποίο οι πρωτείνες γίνονται λίπος. Αν μπορεί κάποιος άλλος,παρακαλώ ας τον παρεθέσει..

Δημητρη,

οπως θα γνωριζεις σε ολο αυτο το φασμα των συμπληρωματων, διατροφης κλπ, συνεχεια μια θεωρια ερχετε να εκτοπισει μια υπαρχουσα, κ.ο.κ.

Χρονια τωρα, διαβαζουμε καθε λιγο μια μελετη η οποια αναφερει κατι και τελικα λεει και ενα "may occur" or "may cause". :unsure:

Αυτα τα μπορει, και πιθανον αντιλαμβανεσαι οτι καθε φορα προσθετουν και μια νοτα αβεβαιοτητας στο θεμα. (τουλαχιστον αυτο αντιλαμβανομε εγω).

Αν εχεις παρατηρησει λεω (μεσα απο ολα τα μπορει και ισως που εχω διαβασει και εγω), οτι μπορει και ενδεχετε να βλαψει εναν ανθρωπο. Εαν υπαρχουν φυσικα και καποιες αλλες προυποθεσεις αν θες.

Το οτι θα φορτωσει λιγο λιπος πανω του...μικρο το κακο...αλλα τα υπολοιπα που εχουν κατα καιρους ακουστει και παρατηρηθει αν μη τι αλλο χρειζουν μια καποια ελαχιστη προσοχη, και δεν ειναι μονον η νεφρικη κοπωση.

Τωρα το για το εαν η υπερβολικη και μακροχρονια ληψη πρωτεινης συντελει στη συσσωρευση λιπους και αυτο ειναι κατι που σηκωνει μεγαλη συζητηση, με πολλες αντικρουομενες αποψεις και σκεπτικα. Ο καθε ενας μας ομως μπορει αν παρατηρησει το σωμα του πως "συμπεριφερεται", χωρις να θετει την υγεια του σε κινδυνους, και να βγαλει ετσι ποιο αντιπροσωπευτικα συμπερασματα.

;)





Συγνωμη για το off topic.