PDA

Επιστροφή στο Forum : Με ποιον τροπο να αδυνατισω σωστα



aliexandros
06-03-18, 04:16
Καλησπερα σας...
Ελπιζω να γραφω στην σωστη κατηγορια , μιας και ειμαι νεο μελος εδω.
Να πω αρχικα για εμενα...
Παντα ειχα αρκετο λιπος πανω μου , συνκεκριμενα απο 3η γυμνασιου μεχρι 3η λυκειου ειχα πανω κατω το ιδιο σωματοτυπο(υψος 1,80-1,81 και 120 κιλα)..μεχρι που περασα πρωτο ετος φοιτητης , και μεσα σε λιγους μηνες εφτασα τα 133 κιλα , οπου και ειπα οτι δεν παει αλλο και κατι πρεπει να κανω..
Με διατροφη εφτασα τα 125 κιλα , οπου και τοτε ξεκινησα γυμναστικη(personal) , και μετα απο 5-6 μηνες περιπου , εφτασα στην κατασταση που ειμαι τωρα. Συνκεκριμενα: Υψος: 1,82 Βαρος: 117 κιλα απο τα οποια Λιπος : 37 κιλα (31%) και Μυικη Μαζα : 76 κιλα (65%)(με βαση τη λιπομετρηση που εκανα)
Οι περισσοτεροι μου λενε τωρα να κανω φουλ αεροβια για να χασω οσα περισσοτερα κιλα γινεται , κι ας χασω και μεγαλο ποσοστο απο μυς... Εγω ομως ως τωρα προσπαθω να χανω πιο αργα βαρος , αλλα απο αυτο που χανω να χανω οσους λιγοτερους μυς μπορω , κανοντας αεροβια ασκηση ΚΑΙ μυικη ενδυναμωση , ωστε οταν χασω τα κιλα που θελω , με καποια καθυστερηση , να εχω ενα πιο γερο και ''μυικο'' σωμα.
Εσεις τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο να κανω?
Η αν υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω , διαφορετικο απο αυτα που ανεφερα , θα χαρω πολυ να το ακουσω...
:)

aliexandros
07-03-18, 18:21
Μα κανεις??...

beefmeup
07-03-18, 22:07
αρχικα πρεπει να βγαλεις μια υποθερμιδικη διατροφη με αρκετη πρωτεινη ωστε να καλυπτει τις αναγκες σου..μετα οσον αφορα τις προπονησεις, πρεπει να κανεις σιγουρα κ αεροβια, αλλα κ βαρη..κ τα 2 χρειαζονται για τους δικους τους λογους.
απο πλευρας προπονησεων δεν ειναι κ καμια επιστημη, ειδικα μεχρι να φτασεις σε ενα καλο σημειο..απο εκει κ μετα θα πρεπει να παιξεις αρκετα με λεπτομεριες για να βελτιωθεις περισοτερο αν θες..
διαβασε τα παρακατω θα σε βοηθησουν

Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο... (https://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5923-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF)
Μια ματιά στις δίαιτες χαμηλές σε υδατάνθρακα. (https://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?32288-%CE%9C%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B4%CE%AF%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CF%85%CE%B4%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B1)
Θερμίδες...Είναι απαραίτητο να τις υπολογίζουμε; (https://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?30570-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%95%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5)
Μυικη αναπτυξη σε περιοδο υποθερμιδικης διατροφης..Ειναι εφικτο? (https://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?24352-%CE%9C%CF%85%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CF%82-%CE%95%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%BF)

aliexandros
07-03-18, 23:27
Ευχαριστω πολυ αδερφε...μου εδωσες τις πληροφοριες που χρειαζομουν...
Μια τελευταια ερωτηση...μπορω να αντικαταστησω τα βαρη με προπονηση TRX?
Μπορει να εχω καλυτερα αποτελεσματα η οχι?
Ευχαριστω και παλι

beefmeup
07-03-18, 23:32
τα TRX τυπου προπονησεις ειναι οκ τωρα για αρχη μαζι με αεροβια, αλλα να ξερεις στην πορεια μονο προπονησεις με βαρη κ προοδευτικη επιβαρυνση (αυξηση κιλων) θα σου δωσουν καλυτερα μυικο ιστο.
μπορεις να τα συνδιασεις, πχ να κανεις 1-2 προπονησεις trx κ αλλες 2 με βαρη (upper/lower (https://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?13019-Upper-Lower-split!)).

aliexandros
07-03-18, 23:40
Οκ καταλαβα...ευχαριστω και παλι

Fataoulas
08-03-18, 19:57
Με διατροφη εφτασα τα 125 κιλα , οπου και τοτε ξεκινησα γυμναστικη(personal) , και μετα απο 5-6 μηνες περιπου , εφτασα στην κατασταση που ειμαι τωρα.... 117 κιλα


Αν καταλαβα καλα, μετα απο 6 μηνες διατροφης και γυμναστικης με περσοναλ κιολας, εχασες 8 κιλα... :unsure:

Αν ειναι ετσι τα πραματα, κατι κανεις λαθος φιλε μου

Ioannis Duff
08-03-18, 20:30
Οπως και να'χει τετοιες πρωτοβουλιες απο ατομα που εχουν φτασει τα 130 πρεπει να επικροτουντε. Απλα να ξερεις οτι θα μπορουσες να εχεις χασει ακομα περισσοτερα. Επισης να θυμασαι να βαλεις τον πυχη πολυ ψηλα. Αν τελικα κανεις τοσο κοπο για να το αφησεις στα 110 και να πεις καλα ειναι δεν εχει πολυ νοημα.

Polyneikos
08-03-18, 21:04
Εγω πάλι νομίζω οτι ακόμα και τα 8 κιλά είναι ένα καλό βήμα, καθώς ένας ανθρωπος που είχε αφεθεί για χρόνια, σαφώς δεν στρατικοποιείται μέσα σε 6 μήνες και φυσικά το σώμα του δεν έχει την τόση άμεση ανταπόκριση.
Φίλε πάρε οσες πληροφορίες μπορείς, βάλε αερόβια όσο μπορείς, οχι ακομα σε υψηλή ένταση αλλα διαρκεια μέχρι να πέσεις λιγα κιλα, κανε την διατροφή σου και θα δείς και άλλα αποτελέσματα.
Συνέχισε, ακομα και αν κάνεις ένα βήμα πίσω, να κοιτάς να κανεις 2 βήματα εμπρός:thumbup:

Fataoulas
08-03-18, 21:52
Οπως και να'χει τετοιες πρωτοβουλιες απο ατομα που εχουν φτασει τα 130 πρεπει να επικροτουντε.


Δε διαφωνω καθολου, ουτε με σενα ουτε και με Πολυνικο. Και μονο η αποφαση που παιρνει καποιος και περνα τη πορτα του γυμναστηριου, θα πρεπει να επικροτειται

αλλα.......


Απλα να ξερεις οτι θα μπορουσες να εχεις χασει ακομα περισσοτερα.


....αυτο ακριβως εννοουσα οταν ειπα οτι κανει κατι λαθος ;)




Επισης να θυμασαι να βαλεις τον πυχη πολυ ψηλα

Εδω μα βρισκεις λιγο αντιθετο (λιγο ομως) Γιατι, οι ψηλοι στοχοι ειναι και πολυ δυσκολο να πραγματοποιηθουν, κατι που οδηγει στην απογοητευση και στο τελος παραιτηση απο το στοχο

TheWorst
08-03-18, 23:11
Φιλε το αεροβιο τωρα καλο ηταν , αλλα χωρις διατροφη οπως πρεπει ειναι 1 πισω βημα 2 μπρος ,γιατι απο το τπτ παλι πρεπει να εχεις αποτελεσματα..
Αλλα διαβασε διατροφη , βγαλε μια low - carb που να τρως καθε 4-5 μερες και περισσοτερους υ/ες , κανε καλο προγραμμα στο γυμναστηριο , με 3-4 αεροβιες για ολη την εβδομαδα και 4-5 φορες την εβδομαδα (μπορει ολο το σωμα) προπονηση με βαρη και αν δεν δεις μεσα σε 1 μηνα αρκετα μεγαλα αποτελεσματα στον καθρεφτη καπου κανεις λαθος παλι τσεκαρε ξανα και γραψε εδω να δουμε

aliexandros
09-03-18, 02:23
Αν καταλαβα καλα, μετα απο 6 μηνες διατροφης και γυμναστικης με περσοναλ κιολας, εχασες 8 κιλα... :unsure:

Αν ειναι ετσι τα πραματα, κατι κανεις λαθος φιλε μου

Οντως ισχυει οτι εχασα λιγα κιλα αυτους τους 6 μηνες...ομως , οπως ειπα και πριν , ουτως η αλλως προσπαθω να χανω οσο περισσοτερο λιπος και οσο λιγοτερους μυες , κι ας το χανω πιο αργα...
Πχ απο τα 133 κιλα πηγα στα 125 σε 2 μηνες(φυσιολογικο) αλλα μονο με διατροφη...
Επισης δεν θελω να χανω αποτομα βαρος , ωστε να μην ΄κρεμασω' πολυ στο τελος...

aliexandros
09-03-18, 02:27
Φιλε το αεροβιο τωρα καλο ηταν , αλλα χωρις διατροφη οπως πρεπει ειναι 1 πισω βημα 2 μπρος ,γιατι απο το τπτ παλι πρεπει να εχεις αποτελεσματα..
Αλλα διαβασε διατροφη , βγαλε μια low - carb που να τρως καθε 4-5 μερες και περισσοτερους υ/ες , κανε καλο προγραμμα στο γυμναστηριο , με 3-4 αεροβιες για ολη την εβδομαδα και 4-5 φορες την εβδομαδα (μπορει ολο το σωμα) προπονηση με βαρη και αν δεν δεις μεσα σε 1 μηνα αρκετα μεγαλα αποτελεσματα στον καθρεφτη καπου κανεις λαθος παλι τσεκαρε ξανα και γραψε εδω να δουμε

Οκ φιλε...θα προσπαθησω να ακολουθησω ενα τετοιο προγραμμα...και θα γραψω την προοδο μου σε λιγο καιρο...
Ευχαριστω

Fataoulas
09-03-18, 10:53
Απλα, τωρα που το πηρες αποφαση και ξεκινησες, μη τα παρατησεις :thumbup:


Για οτι αλλο χρειαστεις, εδω ειμαστε :welcome: