PDA

Επιστροφή στο Forum : H προσωπικη μου εμπειρια με το Bodybuilding!



Peter1990
11-03-18, 12:44
Γεια σας φίλοι!

Θα ήθελα να μοιραστώ την ιστορία μου μαζί σας!

Είμαι 28 χρονών και ασχολήθηκα εντατικά με το άθλημα του Bodybuilding για πάνω από 12 χρόνια.Θυσίασα βαθμούς στο σχολείο,εργασίες,εξόδους,σχέσεις με συγγενείς και φίλους,χρήματα, αμέτρητες ώρες προπόνησης και ποτάμια ιδρώτα! Λόγω προσωπικών περιστάσεων και προβλημάτων όμως σταμάτησα την διατροφή και την προπόνηση!Μετά από τόσα χρόνια κόπου και μόχθου όλα μου τα αποτελέσματα εξαφανίστηκαν με την μία!Πραγματικά έδωσα νου,σώμα και πνεύμα για το άθλημα της σωματικής διάπλασης αλλά στο τέλος σωματικά δεν μου έμεινε τίποτα πέρα από ένα τσακισμένο κορμί από τραυματισμούς και καταπονήσεις!ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΜΟΡΦΗ ΑΣΚΗΣΗΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΑ!Είναι τόσο απλό!Όλα όσα πέρασα αυτά τα χρόνια εύχομαι κανείς να μην τα περάσει γιατί δεν αξίζει ούτε στο ελάχιστο!Καλύτερα να είχα ασχοληθεί με κάτι άλλο πιο δημιουργικό,παραγωγικό και γόνιμο το οποίο θα έμενε σε βάθος χρόνου!Ας μην παρεξηγηθώ όμως!Το Bodybuilding πάντα θα έχει μία ιδιαίτερη θέση στην καρδιά μου και η άσκηση έχει πολλά ωφέλη αλλά οι ακρότητες και η υπερβολική ενασχόληση μόνο σε κακό οδηγούν!Η συμβουλή που θα έδινα σε όλους όσους διαβάζουν αυτό το post είναι να ζήσετε την ζωή σας και να την απολαύσετε με ανθρώπους που αγαπάτε και να μην κάνετε ακρότητες γιατί αυτές οι στιγμές δεν επιστρέφουν ποτέ!Αυτή είναι η γλυκόπικρη αλήθεια της γυμναστικής που κανείς προπονητής,κανένας γυμναστής και κανένας διατροφολόγος δεν λέει γιατί πολύ απλά η αλήθεια πονάει!Σωματικά πλέον δεν είμαι όπως παλιότερα και αυτό με πείραξε πολύ ψυχολογικά και πνευματικά αλλά η ζωή συνεχίζεται και κοιτάω μπροστά!Το σημαντικότερο πράγμα από όλα είναι η υγεία! Αγάπη και ευημερία πάνω από όλα!

beefmeup
11-03-18, 13:12
καλημερα φιλε, ο μονος λογος που εδωσα εγκριση στο θεμα ειναι για να σου γραψω οτι εγω ειμαι 40 (παρα 1), εχω πολυ καλυτερη κατασταση υγειας απο ολους τους παιδικους μου φιλους (χτυπα ξυλο) το σωμα μου ειναι κατα πολυ καλυτερο απο τον μεσο ορο κ αυτων που προπονουνται, αλλα κ οχι, οι ασκησεις με βαρη με εκαναν να εχω αποκατασταση σε βαθμο 99% σε ενα θεμα που εχω με τη σπονδυλικδη στηλη χαμηλα και που εχριζε ακομα κ χειρουργειο, κανενα αποτελεσμα πανω μου δεν εχει χαθει κ δεν κανω με την ιδια συχνοτητα που εκανα καποτε, κ τελος δεν εχω θυσιασει τπτ ουτε απο τη ζωη μου, ουτε απο την διατροφη μου οσον αφορα τη σχεση τους με το ββ..

οποτε αναμεσα στα 28 δικα σου χρονια κ τα 40 δικα μου, ελπιζω να καταλαβαινεις οτι τα 12 κοντα περισοτερα χρονια μου εχουν μεγαλυτερη βαρυτητα σαν αποψη για διαφορους λογους.
προφανως κατι λαθος εκανες στην προσεγγιση σου, αλλα για αυτο δεν σου φταιει το "bodybuilding" ..

κ να εισαι σιγουρος οτι σαν εμενα υπαρχουν πολλοι εκει εξω, οπως κ γω ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν κ αρκετοι σαν εσενα που ακολουθουν αυτη τη λαθος προσεγγιση.
αν θες να δωσεις μια συμβουλη απο το "παθημα" σου, ισως ειναι καλυτερο να παραμεινεις στις ακροτητες που αναφερεις, γιατι κανεις δεν ξερει τι εκανες η δεν εκανες, οποτε σιγουρα οταν αναφερεσαι σε "ακροτητες" λογικο ειναι να εχεις κ προβληματα μετα που τις ακολουθουν, ειτε ασχολεισαι με το "bodybuilding", ειτε με την κοπτοραπτικη..οι ακροτητες αυτα εχουν.

beefmeup
11-03-18, 13:25
επισης εκανα ενα μικρο edit στον τιτλο γιατι οταν μιλαμε για αληθεια, υπαρχουν πολλες αποτι φαινεται.

Polyneikos
11-03-18, 13:41
Βάλε μια φωτογραφία του πριν με τα gains Που λές ότι τα είχες θυσιάσει όλα και αλλη μια του μετα που τα έχασες όλα, για να δω αν αξίζει να ποστάρω καμιά έκθεση ολόκληρη Κυριακάτικα.:thumbup:

Σβήσε πρόσωπα και ότι μπορεί να παραπέμπει σε προσωπικό στοιχείο, αν φοβάσαι οτι θα εκτεθείς. Γενικά διαφωνώ απόλυτα με όλη σου την προσέγγιση.

Peter1990
11-03-18, 15:24
Είναι ανόητος όποιος από νομίζει ότι θα μείνει σε κορυφαία φόρμα για μια ολόκληρη ζωή.Αυτό είναι κάτι προσωρινό που θα έχεις όσο είσαι νέος και αυτό πάλι παίζεται.Επειδή δεν έχετε καταλάβει στοιχειώδη πράγματα ή μάλλον δεν το έχετε διαπιστώσει εμπειρικά γιατί ακόμη είστε νέοι,θα σας πω εγώ τι συμβαίνει:Κανένας bodybuilder δεν κράτησε ποτέ καμία δύναμη,κανένας bodybuilder δεν συντήρησε κανέναν όγκο και για όνομα του Θεού κανένας bodybuilder δεν έμεινε όπως ήταν στα καλύτερα του.Από την στιγμή που σταματήσεις την προπόνηση και την υπέρμετρη κατανάλωση φαγητού είναι θέμα χρόνου μέχρι να καταρρεύσει ότι έχεις φτιάξει χρόνια ή και δεκαετίες πριν.Ακόμη και αν τα κάνεις όλα σωστά μέχρι ποια ηλικία θα αντέξει το σώμα νομίζετε;Θα είσαι 110 κιλά κομμένος στα 55;Θα έχεις 52 εκατοστά δικέφαλο στα 60;Ή μήπως θα κάνεις βαθύ κάθισμα 250 κιλά στα 70;Με άλλα λόγια θέλω να πω ότι η κατάσταση του bodybuilder είναι κάτι τελείως προσωρινό όπως είπα και θέλει έστω και αυτό το μικρό διάστημα πολλές θυσίες για να το κρατήσεις.Δείτε όλους τους παλιούς πρωταθλητές πώς έχουν γίνει σήμερα σε σχέση με αυτό που ήταν και τα λέμε πάλι μετά.Όσον αφορά τις φωτογραφίες μου δεν έχω να αποδείξω τίποτα και σε κανέναν και για τους δικούς μου προσωπικούς λόγους δεν θα βάλω καμία εδώ.Πραγματικά λυπάμαι όλους αυτούς τους ανθρώπους μαζί και εμένα που σπατάλησαν τα νιάτα τους και τα καλύτερα τους χρόνια στα γυμναστήρια κυνηγώντας το τέλειο σώμα λόγω της ματαιοδοξίας τους και της νεανικής τους αλαζονείας.Στο τέλος του δρόμου καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά δεν σε ωφέλησαν σε τίποτα στην μετέπειτα ζωή σου και στο τέλος μένεις με ένα κενό.Ο μόνος λόγος που αξίζει κάποιος να ασκηθεί είναι για την υγεία του και τίποτα παραπάνω.Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε για να είχαμε να πούμε.Καλή συνέχεια και να είστε όλοι καλά.

beefmeup
11-03-18, 15:33
φιλε δεν εχεις ιδεα γιατι μιλας, κ φαινεται..μη συνεχισεις, θα εχει κραξιμο.
επισης τι "ειμαστε νεοι", φιρι φιρι το πας να γινω Τσουκαλας ναπουμε..
σε περναω 12 χρονια, κ σου γραφω αυτα που σου γραφω..ακου "ειμαστε νεοι.."
κ για το αν ωφελουν η οχι ασε αλλους να το ξερουν καλυτερο.

ισως θα την καλυτερα να σπαταλησεις τα χρονια σου κ τα νιατα σου στα μπουζουκια, χορευοντας τσιφτετελια κ στις καφετεριες κανοντας κανα 2 πακετα τσιγαρα φιλοσοφοντας, που το εχεις καλυτερα..
κ να λυπασαι τον εαυτο σου, κανεις αλλος δεν θελει την λυπηση σου..υγεια κ μακροζωια ευχομαι κ μακρια απο το "bodybuilding".

aris1994
11-03-18, 15:52
bodybuilder δεν είμαι,είμαι πιτσιρικάς μπροστά σας και σίγουρα δεν έχω τις εμπιρίες σας,όμως είπα να πω και εγω δυο λόγια για το θεμα.
Αρχικά πολλές φορές όταν έχουμε συνηθίσει να ειμαστε σε μια άριστη φορμα οτιδήποτε λιγότερο ίσως να μας φαίνεται καπως.Υπάρχουν ατομα που εχουν αφήσει τα βαρη για χρονια και οταν επεστρεψαν μεσα σε 1-2 χρονια βρισκονταν σε μια εξερετική φορμα.Το σώμα θυμάται είναι γνωστό αυτο,το να καταδικάζουμε κατι επειδή λογικά εμείς δε το χειριστίκαμε σωστά είναι λάθος.Με την δικιά σου λογική όλοι μας θα έπρεπε να μείνουμε μακρία από κάθε είδος άθλημα διότι σε κανενα αθλημα δε θα μπορουμε να συγκριθούμε οταν ειμαστε 70 με οταν ειμαστες 25.Ουτε αυτοι που τρεχουν κατοσταρια θα κανουν την ιδια ταχυτητα στα 70 τους,αρα μακρια απο τον στιβο.Το ίδιο και σε πολλά άλλα.
Ναι το να αθλήσαι για θέμα υγείας ειναι πολύ καλό,όμως περα απο αυτο υπαρχει και η εκτόνωση,ξεχνιεσαι απο ποβλημματα,λυπες και το συμαντικότερο σου μαθαίνει να προσπαθείς να ξεπεράσεις τον εαυτό σου και να γίνεις καλύτερος.Υπάρχουν άτομα που ειναι 70+ και βρισκονται σε εξαιρετική κατασταση τόσο σε υγεία όσο και εμφάνιση.Μπορεί να μην ειναι όπως στα 30 τους όμως κρατούν ένα πολύ καλό σώμα.με την δικιά σου λογική όλοι θα έπρεπε να αφήσουν τα γυμναστηρια,θα επρεπε να αφησουν εντελώς το σωμα μας και να στραφούμε αλλού.

Χρήστος Τριανταφύλλου
11-03-18, 16:08
''Φιλε'' μου Peter καταλαβαινω απολυτα πως νιωθεις κ με ποια οπτικη γωνια εχεις δει ...η μαλλον βλεπεις το θεμα.
Για να μη λεω τα ιδια συμφωνω με αυτα που ειπε ο Beff κ η προσεγγιση σου ειναι μονοπλευρη , κ εγω δεν ειμαι 40 σαν αυτον αλλα 56;).
Κ αγωνιστικος αθλητης υπηρξα για 5 χρονια με οποιες δυνατοτητες ,γνωσεις,κ μυαλο μπορουσα να ειχα κ ακομα γυμναζομαι κ εχω μια διατροφικη συνειδηση χωρις τπτ υπερβολικο που με κανει να ζω ...Καλυτερα!
Φυσικα κ δεν εχω το σωμα κ τις επιδοσεις σαν νεωτερος (Ναι...με στεναχωρει αυτο ,αλλα τι να κανουμε; Δεν θα κανω κατι ακραιο για να ξαναγινω...ισως κατι παραπανω μονο στην προσπαθεια μου που αρμοζει στην ηλικια μου για το πως αισθανομαι κ την ψυχολογια μου.
Αν μπορουσα να φανταστω τον εαυτο μου χωρις γυμναστικη 40 χρονια....απλα δεν θα ημουν αυτος που ειμαι ,θα ημουν ενας αλλος ανθρωπος , τωρα εαν θα ηταν καλυτερα; Δεν ξερω....πιστευω παντως οχι.
Ολη αυτη την ευφορια που σε κανει να αισθανεσαι η γυμναστικη ειναι αναντικαταστατη ,τωρα βεβαια οι υπερβολες σε ολα τα θεματα οχι μονο στο ΒΒing εχουν κ τις επιπτωσεις τους.
Ολοι μας εχουμε περασει κ αρνητικες επιπτωσεις ,τα βαζουμε στη ζυγαρια με ολα τα θετικα που εχουμε παρει κ στο τελος ...κρινουμε.;) Κ για μεχρι εδω...κ για την συνεχεια.

Polyneikos
11-03-18, 18:17
Όσον αφορά τις φωτογραφίες μου δεν έχω να αποδείξω τίποτα και σε κανέναν και για τους δικούς μου προσωπικούς λόγους δεν θα βάλω καμία εδώ.Πραγματικά λυπάμαι όλους αυτούς τους ανθρώπους μαζί και εμένα που σπατάλησαν τα νιάτα τους και τα καλύτερα τους χρόνια στα γυμναστήρια κυνηγώντας το τέλειο σώμα λόγω της ματαιοδοξίας τους και της νεανικής τους αλαζονείας.Στο τέλος του δρόμου καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά δεν σε ωφέλησαν σε τίποτα στην μετέπειτα ζωή σου και στο τέλος μένεις με ένα κενό.Ο μόνος λόγος που αξίζει κάποιος να ασκηθεί είναι για την υγεία του και τίποτα παραπάνω.Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε για να είχαμε να πούμε.Καλή συνέχεια και να είστε όλοι καλά.

Επειδή εισαι 28 λοιπόν, δεν σπάταλησες φίλε κανένα νιάτο, ακόμα νέος είσαι.
Αν τωρα μπηκες στα " βαθια" και τελικά τα έκοψες, επανήλθες στα φυσιολογικά σου επίπεδα που σου επιτρέπει το dna σου.
Αν δηλ το χέρι σου είναι για 35αρι και να το κανεις 50αρι, αν τα κόψεις όλα (προπονηση, διατροφή, κτλ "κτλ") θα επανέλθεις στα κανονικά.
Το να κυνηγάς μια ζωή να έχεις 50 πόντους χέρι ενώ η κατασκευή σου δεν το επιτρέπει, ναι , είναι ματαιοδοξία και λούκι
Εγω την φωτογραφία την ζήτησα για να καταλάβουμε το επίπεδο που μιλάμε, γιατί για να πεις οτι τα θυσίασες όλα, είναι βαριά κουβέντα.
Αλλιως όπως είπες σωστα να είχαμε να λέγαμε και να χαμε να πουμε, το bodybuilding είναι για αρχόντους :P


https://www.youtube.com/watch?v=NdyokCBxGWM

TheWorst
11-03-18, 18:51
Απο αυτα που γραφεις μπορει να καταλαβω τι εχει γινει νομιζω. Συμβαινει το οτι σε πειραξε πολυ ψυχολογικα το θεμα απο την αρχη , εγινες αλαζωνικος , εγωϊστης και νομιζεις το σημαντικοτερο ειναι να'χεις σωμα και οι αλλοι να παν να γ@μηθουν και η συμπεριφορα σου θα ηταν αθλια και για αυτο τους εχασες. Τωρα το τι θυσεις εκανες τοσο μεγαλες δε ξερω , μπορω να καταλαβω κι εγω , αλλα χωρις περισσοτερα να πεις για τις θυσιες τι σημασια να δωσει κανεις , καμια βαρυτητα δεν εχει. Ξερω πως ειναι αυτα , αλλα το αλλο πραγμα η γκομενα που θελει μπαρ και μπουζουκια καθε μερα και της λες οχι και αλλο ο πατερας σου χτυπησε με το αυτοκινητο μες στα αιμματα βγαινουν εντοσθια και εσυ λες εχω γευμα σε 1 ωρα αργοτερα μπορει να'ρθω . Παντα θα υπαρχει διαφορα μεταξυ αυτων που κανουν αυτο το αθλημα και των μην ασκουμενων ή αυτων που ασκουνται ετσι για την υγεια τους που λεμε γιατι χρεαιζεται πολυ οργανωση και χρονος αφου εισαι συνεχως αποσχολημενος με κατι. Απλα πρεπει να εχεις προτεραιοτητες και να βλεπεις τι ειναι πιο σημαντικο για σενα. Οταν οι αλλοι μετα απο 12 ωρη δουλεια πηγαιναν στα μπαρ , εγω κανω τα γευματα - μαγειρευω για την επομενη μερα , υπνος , το πρωϊ νωρις σηκωνομαι, παω γυμναστηριο ,μετα δουλεια 12 ωρες και ο αυτος ειναι ο κυκλος.

Χρήστος Τριανταφύλλου
11-03-18, 20:38
Είναι ανόητος όποιος από νομίζει ότι θα μείνει σε κορυφαία φόρμα για μια ολόκληρη ζωή.Αυτό είναι κάτι προσωρινό που θα έχεις όσο είσαι νέος και αυτό πάλι παίζεται.Επειδή δεν έχετε καταλάβει στοιχειώδη πράγματα ή μάλλον δεν το έχετε διαπιστώσει εμπειρικά γιατί ακόμη είστε νέοι,θα σας πω εγώ τι συμβαίνει:Κανένας bodybuilder δεν κράτησε ποτέ καμία δύναμη,κανένας bodybuilder δεν συντήρησε κανέναν όγκο και για όνομα του Θεού κανένας bodybuilder δεν έμεινε όπως ήταν στα καλύτερα του.Από την στιγμή που σταματήσεις την προπόνηση και την υπέρμετρη κατανάλωση φαγητού είναι θέμα χρόνου μέχρι να καταρρεύσει ότι έχεις φτιάξει χρόνια ή και δεκαετίες πριν.Ακόμη και αν τα κάνεις όλα σωστά μέχρι ποια ηλικία θα αντέξει το σώμα νομίζετε;Θα είσαι 110 κιλά κομμένος στα 55;Θα έχεις 52 εκατοστά δικέφαλο στα 60;Ή μήπως θα κάνεις βαθύ κάθισμα 250 κιλά στα 70;Με άλλα λόγια θέλω να πω ότι η κατάσταση του bodybuilder είναι κάτι τελείως προσωρινό όπως είπα και θέλει έστω και αυτό το μικρό διάστημα πολλές θυσίες για να το κρατήσεις.Δείτε όλους τους παλιούς πρωταθλητές πώς έχουν γίνει σήμερα σε σχέση με αυτό που ήταν και τα λέμε πάλι μετά.Όσον αφορά τις φωτογραφίες μου δεν έχω να αποδείξω τίποτα και σε κανέναν και για τους δικούς μου προσωπικούς λόγους δεν θα βάλω καμία εδώ.Πραγματικά λυπάμαι όλους αυτούς τους ανθρώπους μαζί και εμένα που σπατάλησαν τα νιάτα τους και τα καλύτερα τους χρόνια στα γυμναστήρια κυνηγώντας το τέλειο σώμα λόγω της ματαιοδοξίας τους και της νεανικής τους αλαζονείας.Στο τέλος του δρόμου καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά δεν σε ωφέλησαν σε τίποτα στην μετέπειτα ζωή σου και στο τέλος μένεις με ένα κενό.Ο μόνος λόγος που αξίζει κάποιος να ασκηθεί είναι για την υγεία του και τίποτα παραπάνω.Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε για να είχαμε να πούμε.Καλή συνέχεια και να είστε όλοι καλά.

Ειναι λογικο να πιστευει κανεις οτι θα ειναι σε κορυφαια φορμα για παντα; Σε οποιοδηποτε αθλημα η τελικη κορυφωση (προσκαιρη για ενα διαστημα μονο κ αναλογα τη φυση του αθληματος) ερχεται αναλογα με την εντατικη κ σωστη προετοιμασια στοχευοντας συγκεκριμενο χρονικο διαστημα. Μετα ο καθε δρομεας ,αλτης, ριπτης θα εχει μια μικρη πτωση , αυτο σημαινει οτι ολη η προηγουμενη προσπαθεια εχει παει αδικα; Οχι.
Η διαρκεια , η συνεπεια που θα εχει μετα κ αναλογα τι θελει κ τι στοχους εχει ,θα ειναι η αιτια που θα του δωσουν το αποτελεσμα για να ειναι ικανοποιημενος .
Σε ολους υπαρχουν διαστηματα αλλων υποχρεωσεων που δε μπορουμε να γυμναστουμε ακομα κ καθολου , οταν καποια στιγμη θα αισθανθουμε οτι ηρθε η ωρα να βελτιωσουμε την εικονα μας κ να παρουμε τα πανω μας σε ολους τους τομεις , η γυμναστικη θα ειναι το κινητρο κ η ελπιδα μας να επανελθουμε....κ ας μη φτασουμε αμεσα στο προηγουμενο μας επιπεδο. Το οτι το σωμα εχει μνημη ειναι γνωστο;).
Τωρα συγκεκριμενα για το πρωταθλητικο ΒΒing που μαλλον αναφερεσαι ,ναι εχεις δικιο η διαφορα ''εικονας'' της ημερας του αγωνα με μετα ,σε πολλες περιπτωσεις ειναι μεγαλη. Αυτο δε σημαινει οτι ολη η γυμναστικη που εχουμε κανει πηγε αδικα η ειναι λογος να μη ξανακανουμε. Παντα θα ειμαστε σε ανωτερο επιπεδο κ μυικης εικονας κ υγειας οπως λες.

Ioannis Duff
11-03-18, 21:21
"Ειμαι 28, εχω φαει τον κοσμο με το κουταλι και πρεπει να σας πω οτι τιποτα δεν μενει οποτε γιατι να το κυνηγησουμε? Αραξτε στο καναπε σας με κανα τσιγαρο μην σας πει και κανενας αλαζονα οχι τιποτα. Γιατι οπως ολοι ξερουμε το κτισιμο του σωματος ειναι ματαιοδοξια"

Ο πολυνεικος το εθεσε πολυ καλα. Εισαι σαφες οτι ησουν στα "βαρια" για καιρο και τωρα αντιμετωπιζεις τις επιπτωσεις. Οποτε ολοι οσοι θελουν ενα καλυτερο φυσικο σωμα για τον εαυτο τους και δεν επιδιδοντε σε ακροτητες αξιζουν την λυπη σου. Τραγικο post σε σημειο αηδιας.

Peter1990
11-03-18, 21:30
Αυτο δε σημαινει οτι ολη η γυμναστικη που εχουμε κανει πηγε αδικα η ειναι λογος να μη ξανακανουμε.

Κι όμως.Εδώ είναι το κομβικό σημείο που διαφωνούμε.Όλοι μας έχουμε δει άτομα και μέσα σε αυτούς βάζω και τον εαυτό μου που ενώ κάποτε μεσουρανούσαν και παίρνανε πρωταθλήματα τώρα έχουν παρακμάσει.Και μιλάμε για δαιδαλώδη διαφορά σε σημείο που ο άλλος φαίνεται σαν να μην έχει αγγίξει αλτήρα στην ζωή του.Ακόμη και φυσικοί καθημερινοί άνθρωποι πέφτουν κατά πολύ.Μπορεί να πεινάς όπως ξέρεις για χρόνια και με ένα 6μηνο καθιστικής ζωής και κρεπάλης να πας από εκεί που ξεκίνησες ή ακόμη χειρότερα.Και έρχομαι πάλι στο αρχικό μου ερώτημα:"Αξίζει όλος αυτός ο κόπος για μερικές στιγμές;Και ας μην ξεχνάμε ότι το Bodybuilding είναι πανάκριβο άθλημα που μπορεί να κοστίσει πολλές χιλιάδες Ευρώ το μήνα (αφού μιλάμε για Bodybuilding αμιγώς).Η γυμναστική και ειδικά το Bodybuilding δεν είναι κάτι απτό δηλαδή κάτι που μπορείς να προσεγγίσεις.Σήμερα είσαι στην κορυφή και αύριο είσαι στον πάτο.Κλείνοντας θέλω να πω με απλά λόγια ότι η γυμναστική έχει ωφέλη μόνο για όσο διάστημα την κάνεις.Μην τυχόν και την σταματήσεις το οικοδόμημα που έχτισε εξανεμίζεται μέσα σε ένα διάστημα χρόνου.

Χαράλαμπος
11-03-18, 21:30
Θα απάνταγα σοβαρά στον topic starter, αλλά δεν νομίζω πως αξίζει τον κόπο...

https://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?36102-Χάσιμο-όγκου&p=892657#post892657

Peter1990
11-03-18, 21:39
"Αραξτε στο καναπε σας με κανα τσιγαρο μην σας πει και κανενας αλαζονα οχι τιποτα. Γιατι οπως ολοι ξερουμε το κτισιμο του σωματος ειναι ματαιοδοξια".

Εσύ τώρα όπως και ο Beef πήγατε στο άλλο άκρο.Δεν είπα να κάνει κανείς καταχρήσεις.Το σημείο μου ήταν ότι το όμορφο σώμα δεν μένει σε βάθος χρόνου.Το ότι είναι ματαιοδοξία το κυνήγι του ωραίου σώματος είναι δεδομένο.Ποτέ και κανέναν δεν ωφέλησε πρακτικά ένα χτισμένο σώμα και φυσικά κανένας bodybuilder δεν είναι αξιόλογος άνθρωπος πλην ορισμένων ελάχιστων εξαιρέσεων.

Fataoulas
11-03-18, 21:43
Και ας μην ξεχνάμε ότι το Bodybuilding είναι πανάκριβο άθλημα που μπορεί να κοστίσει πολλές χιλιάδες Ευρώ το μήνα ....



.... εκατοντάδες χιλιάδες.
Προχθές πήρα μια κρεατινη, τα 300 γρ 700 ευρω

Ioannis Duff
11-03-18, 21:45
Οχι εσυ το εχεις παει στο αλλο ακρο, συγκρινοντας την φυσικη γυμναστικη με την ακραια πραγματικοτητα του αγωνιστικου bodybuilding. Οταν ξεκιναμε να κουμπωνουμε μαθαινουμε πρωτα ενα δυο πραγματα, ζυγιζουμε τα θετικα με τα αρνητικα και αντιλαμβανομαστε την σκληρη πραγματικοτητα οτι ολα ειναι προσωρινα. Δεν κανουμε καταχρηση και μετα μας φταινε οι αλλοι. Εισαι σαν να εχεις πεσει απο τα συννεφα. Βγηκες απο τον κυκλο και επεσες σωματικα και ψυχολογικα. Εμεις και η γυμναστικη μας τι σχεση εχουμε με αυτο?

Fataoulas
11-03-18, 21:46
Θα απάνταγα σοβαρά στον topic starter, αλλά δεν νομίζω πως αξίζει τον κόπο...

https://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?36102-Χάσιμο-όγκου&p=892657#post892657



Busted :turtle:

Polyneikos
11-03-18, 21:47
.... εκατοντάδες χιλιάδες.
Προχθές πήρα μια κρεατινη, τα 300 γρ 700 ευρω

Αν μιλάμε για αγωνιστική προετοιμασία ενός σώματος 110+, εχει δίκιο.
Θέλει λεφτακια, καποια χιλιάρικα τον μήνα, αν τα πληρώνεις όλα απο τσέπη;)

AlexakisKon
11-03-18, 21:52
το οτι αποφασισεσ να σταματησεις για οποιους λογους δεν σημαινει ουτε οτι δεν αξιζει το bodybuilding ουτε οτι εχεις δικιο στα λεγομενα σου, επισης εσυ μπορει να παιρνεις κατι απο την ενασχοληση και αλλος κατι αλλο, εσυ μιλας απολυτως με σωματικα κριτηρια αλλα για πολλους το bodybuilding ειναι πολλα παραπάνω, πειθαρχια, ηρεμία και χαλάρωση, τωρα αν εσυ κυνηγουσες απιαστα ονειρα δεν σου φταιει κανεις

Peter1990
11-03-18, 23:01
Αν μιλάμε για αγωνιστική προετοιμασία ενός σώματος 110+, εχει δίκιο.
Θέλει λεφτακια, καποια χιλιάρικα τον μήνα, αν τα πληρώνεις όλα απο τσέπη;)

Αφού δεν ξέρουν ορισμένοι τι απαιτεί το άθλημα.Νομίζουν ότι με μια γυμναστικούλα της πλάκας και 5 ευρώ στην τσέπη φτιάχνεις σώμα της κατηγορίας που ανέφερες.Ένας από τους λόγους που σταμάτησα μεταξύ άλλων είναι το οικονομικό.Ρε έχετε ιδέα ποσά λεφτά χρειάζονται;Εδώ μια πρωτεΐνη 2.5 κιλά παίρνεις και κοστίζει 100άρικο.Για αυτό και το Bodybuilding στην Ελλάδα έχει παρακμάσει επειδή κανείς ή λίγοι έχουν τα λεφτά για να προοδεύσουν.

Peter1990
11-03-18, 23:08
Οχι εσυ το εχεις παει στο αλλο ακρο, συγκρινοντας την φυσικη γυμναστικη με την ακραια πραγματικοτητα του αγωνιστικου bodybuilding. Οταν ξεκιναμε να κουμπωνουμε μαθαινουμε πρωτα ενα δυο πραγματα, ζυγιζουμε τα θετικα με τα αρνητικα και αντιλαμβανομαστε την σκληρη πραγματικοτητα οτι ολα ειναι προσωρινα. Δεν κανουμε καταχρηση και μετα μας φταινε οι αλλοι. Εισαι σαν να εχεις πεσει απο τα συννεφα. Βγηκες απο τον κυκλο και επεσες σωματικα και ψυχολογικα. Εμεις και η γυμναστικη μας τι σχεση εχουμε με αυτο?

Φίλε μιλάμε αποκλειστικά για Bodybuilding και Bodybuilding μόνο και όχι για τον Λάκη που ζυγίζει 80 κιλά με πέτρες στις τσέπες.Η σωματική πτώση στην οποία αναφέρομαι δεν έχει να κάνει με το αν είσαι φυσικός ή όχι απλά στην δεύτερη περίπτωση η πτώση θα είναι μεγαλύτερη.Από την στιγμή που τα παρατάς για τον Χ ή Ψ λόγο είναι αναμενόμενο ότι τα χάνεις όλα.

Peter1990
11-03-18, 23:10
.... εκατοντάδες χιλιάδες.
Προχθές πήρα μια κρεατινη, τα 300 γρ 700 ευρω

Ναι κι εγώ μπήκα σε 6μηνο κύκλο με αυξητική με ένα 10αρικο.Άσε μας μωρέ

Ioannis Duff
11-03-18, 23:18
Φίλε μιλάμε αποκλειστικά για Bodybuilding και Bodybuilding μόνο και όχι για τον Λάκη που ζυγίζει 80 κιλά με πέτρες στις τσέπες.Η σωματική πτώση στην οποία αναφέρομαι δεν έχει να κάνει με το αν είσαι φυσικός ή όχι απλά στην δεύτερη περίπτωση η πτώση θα είναι μεγαλύτερη.Από την στιγμή που τα παρατάς για τον Χ ή Ψ λόγο είναι αναμενόμενο ότι τα χάνεις όλα.

Και ομως εχει, αποτελεσματα με φυσικο τροπο αποχωρουν με πολυ πιο αργο ρυθμο. Σταματας ενα μηνα ολοκληρο και χανεις ελαχιστα. Περιοδοι μεγαλυτεροι δεν χριζουν καν συζητηση, αν δεν εισαι διαθετημενος να προπονησαι μια φορα τις 2 βδομαδες για να μεινεις στασιμος δεν αξιζεις το σωμα που ειχες. Για ατομα που κουμπωνοντε ειναι τελειως διαφορετικο. Οτι και να κανεις, οσο και να γυμναζεσαι, οταν βγεις απο τον κυκλο θα χασεις τα παντα μεχρι να πεσεις παλι στο max natural potential σου. Και δεν τα βγαζω απο το κεφαλι μου, εχω δει ατομα που πηραν 1 μηνα deload με ισοθερμιδικη διατροφη και μειναν σχεδον ιδιοι.

AlexakisKon
11-03-18, 23:31
και προσβλητικος ο φιλος βλεπω, μαλλον το pct δεν δουλεψε σωστα και εχεις ψυχολογικα sides, και παλι λεω το οτι ΕΣΥ αδυνατεις να πετυχεις τους στοχους που ΕΣΥ ο ιδιο εθεσες για οποιονδηποτε λογο αφορα εσενα και οχι εμας η το bodybuilding σαν αθλημα. Το οτι δεν εχεις να διαθεσεις 10 χιλιαρικα για να παρεις αυξητικη η οτιδηποτε δεν σημαινει οτι το bodybuilding δεν αξιζει, ισως να μην γινεται να πετυχεις επαγγελματικα αλλα και πάλι αυτο ειναι δικο σου θεμα καθως εσυ εθεσες στοχο να το κυνηγησεις.

Χρήστος Τριανταφύλλου
11-03-18, 23:36
Κατσε....γιατι τωρα με το ξεθαμα (χρησιμο) του Χαραλαμπου , προ εξαμηνου θεματος σου πως να ''μικρηνεις'' σωματικα κ να χασεις ακομα κ τα μυικα κιλα που εχεις κερδισει ,καπου μας τα μπερδευεις .
Τοτε δλδ ελεγες οτι ηθελες να χασεις οτι μυικο ειχες κερδισει (κ σου εχει μεινει) με τοσο κοπο, ''ιδιως σε χερια πλατη στηθος'' (αν ελεγες μονο για λιπος θα ακουγοταν λογικο) , κ τωρα παρουσιαζεσαι απογοητευμενος γιατι εχασες ολα τα μυικα σου κερδη αμεσα μολις σταματησες κ γιατι ''δεν θα εισαι 110 κιλα κομματια στα 55'' η ''δε θα εχεις 52 εκατοστα χερι στα 60''.
Μετα λες.......
Το σημείο μου ήταν ότι το όμορφο σώμα δεν μένει σε βάθος χρόνου.Το ότι είναι ματαιοδοξία το κυνήγι του ωραίου σώματος είναι δεδομένο.Ποτέ και κανέναν δεν ωφέλησε πρακτικά ένα χτισμένο σώμα και φυσικά κανένας bodybuilder δεν είναι αξιόλογος άνθρωπος πλην ορισμένων ελάχιστων εξαιρέσεων.

Εσυ τι εννοεις τελικα για να καταλαβουμε; Τι ειναι ''ωραιο σωμα'' για σενα; Οπως μας λες ηθελες το ''υπερβολικο'' αφου τα εδωσες ολα για 12 χρονια , μετα επειδη ''επεσες'' μολις τα σταματησες ηθελες να ξαναγινεις αδυνατος οπως κ νασαι αρκει...αδυνατος.
Ενω καποια σημεια του θεματος σου βγαζουν ενα ενδιαφερον κ εναν προβληματισμο για συζητηση κ ανταλλαγη αποψεων ,λες κ κατι κουφα που παραπεμπουν καθαρα σε Τρολια..

AlexakisKon
11-03-18, 23:39
Κατσε....γιατι τωρα με το ξεθαμα (χρησιμο) του Χαραλαμπου , προ εξαμηνου θεματος σου πως να ''μικρηνεις'' σωματικα κ να χασεις ακομα κ τα μυικα κιλα που εχεις κερδισει ,καπου μας τα μπερδευεις .
Τοτε δλδ ελεγες οτι ηθελες να χασεις οτι μυικο ειχες κερδισει (κ σου εχει μεινει) με τοσο κοπο, ''ιδιως σε χερια πλατη στηθος'' (αν ελεγες μονο για λιπος θα ακουγοταν λογικο) , κ τωρα παρουσιαζεσαι απογοητευμενος γιατι εχασες ολα τα μυικα σου κερδη αμεσα μολις σταματησες κ γιατι ''δεν θα εισαι 110 κιλα στα 55'' η ''δε θα εχεις 52 εκατοστα χερι στα 60''.
Μετα λες.......
Το σημείο μου ήταν ότι το όμορφο σώμα δεν μένει σε βάθος χρόνου.Το ότι είναι ματαιοδοξία το κυνήγι του ωραίου σώματος είναι δεδομένο.Ποτέ και κανέναν δεν ωφέλησε πρακτικά ένα χτισμένο σώμα και φυσικά κανένας bodybuilder δεν είναι αξιόλογος άνθρωπος πλην ορισμένων ελάχιστων εξαιρέσεων.

Εσυ τι εννοεις τελικα για να καταλαβουμε; Τι ειναι ''ωραιο σωμα'' για σενα; Οπως μας λες ηθελες το ''υπερβολικο'' αφου τα εδωσες ολα για 12 χρονια , μετα επειδη ''επεσες'' μολις τα σταματησες ηθελες να ξαναγινεις αδυνατος οπως κ νασαι αρκει...αδυνατος.
Ενω καποια σημεια του θεματος σου βγαζουν ενα ενδιαφερον κ εναν προβληματισμο για συζητηση κ ανταλλαγη αποψεων ,λες κ κατι κουφα που παραπεμπουν καθαρα σε Τρολια..

ειτε προσπαθει να μειωσει και να μηδενισει τα παντα επειδη κατι τον αναγκαζει να σταματησει (προβλημα υγειας π.χ) ειτε ειναι τρολ που παραθετει και καποια λογικη στα λεγομενα του ωστε να μην φαει αμεσο μπαν

bocanegra180
13-03-18, 00:58
Peter1990, το ότι εσυ χάλασες χιλιάδες ευρώ στο να πάρεις όποια απαγορευμένη ουσία υπάρχει και ότι τώρα που δεν τις παίρνεις έχεις γίνει χάλια , όπως λες , δε σου φταίει το bodybuilding αλλά το ίδιο σου το κεφάλι ! Μην τα ισοπεδώνεις όλα !

nikosBMW
13-03-18, 18:09
Αφού δεν ξέρουν ορισμένοι τι απαιτεί το άθλημα.Νομίζουν ότι με μια γυμναστικούλα της πλάκας και 5 ευρώ στην τσέπη φτιάχνεις σώμα της κατηγορίας που ανέφερες.Ένας από τους λόγους που σταμάτησα μεταξύ άλλων είναι το οικονομικό.Ρε έχετε ιδέα ποσά λεφτά χρειάζονται;Εδώ μια πρωτεΐνη 2.5 κιλά παίρνεις και κοστίζει 100άρικο.Για αυτό και το Bodybuilding στην Ελλάδα έχει παρακμάσει επειδή κανείς ή λίγοι έχουν τα λεφτά για να προοδεύσουν.
η πρωτεινη δεν ειναι απαραιτητη κανεις δε σε υποχρεωνει να παρεις συμπληρωμα...

nikosBMW
13-03-18, 18:10
με ολο το θαρρος ξεκινησες να μας λες κατι και μετα το πηγες αλλου ...

Peter1990
13-03-18, 21:21
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω την θέση μου:

Το Bodybuilding το σταμάτησα γιατί δεν μπορούσα να ανταπεξέλθω πια οικονομικά στα τρομακτικά έξοδα που απαιτούνται για να μπορέσει να συντηρηθεί μια μεγάλη σωματική διάπλαση και δεν άντεξα άλλο το μεγάλο πόνο και φόρτο από τις βάναυσες προπονήσεις που χρειάζονται για να διατηρηθεί η μάζα.Πλέον η προπόνηση μου φαίνεται περισσότερο βάσανο παρά κάτι το οποίο με ευχαριστεί ή με ενθουσιάζει μιας και το Bodybuilding έχει απομυθοποιηθεί στα μάτια μου προ πολλού.Επίσης δεν μπορούσα πλέον να αντέξω τις σπατάλες χρημάτων και να επιβαρύνω δικούς μου κοντινούς ανθρώπους με το χόμπι μου γιατί πολύ απλά ήμουν χομπίστας όπως και πολλοί ασκούμενοι εκεί έξω απλά εγώ είχα πάρει το όλο θέμα προσωπικά και κατάκαρδα από την πρώτη στιγμή.Όπως έγραψα και πιο πάνω ή γυμναστική και η άσκηση έχει πολύ προσωρινά αποτελέσματα είτε το κάνεις αυτό με φυσικό τρόπο είτε όχι.Προκαλώ δημόσια εδώ μέσα τον οποιονδήποτε είναι σε κορυφαία φόρμα να σταματήσει διατροφή,συμπληρώματα,προπόνηση,ανάρρωση και ό,τι αυτό περιλαμβάνει για 1-2 χρόνια και να μας δείξει το πριν και το μετά.Είμαι σίγουρος ότι θα ξενερώσετε την ζωή σας με τα αποτελέσματα.Και για να σπάσω και την σαπουνόφουσκα μέσα στην οποία ζουν ορισμένοι δεν είστε ούτε ο επόμενος Arnold ούτε ο επόμενος Yates όπως και εγώ δεν ήμουν.Ζείτε στην Ελλάδα του 2018 στην οποία το άθλημα της σωματικής διάπλασης έχει παρακμάσει εδώ και χρόνια λεφτά δεν υπάρχουν και οι περισσότεροι φυτοζωούν (αλήθεια πότε είχε ανθίσει στην χώρα μας; ).Δεν κατηγορώ κανέναν και ό,τι έκανα το έκανα από επιλογή μου.Λέω ναι σήμερα στην άσκηση ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για λόγους υγείας και όχι για λόγους ματαιοδοξίας και κυνήγι του ανέμου.Τα λέω όλα αυτά σε όσους διαβάζουν αυτό το post έτσι ώστε να ανοίξουν τα μάτια τους και να δουν τα πράγματα όπως έχουν και να μην κάνουν μεγάλα ανοίγματα με το σώμα τους όπως έκανα εγώ και ξυπνήσουν ένα πρωί και διαπιστώσουν ότι όλες οι προσπάθειες,οι κόποι και τα όνειρα τους όλα αυτά τα χρόνια πήγαν χαμένα.Υγεία και τίποτα άλλο.

Ioannis Duff
13-03-18, 22:18
Ειναι προφανες οτι δεν θες να καταλαβεις αλλα εγω θα το ξαναπω. Δεν θελουμε - οι περισσοτεροι - να ειμαστε ο επομενος arnold. Δεν θελουμε να ξοδευουμε χιλιαρικα σε αυξητικες και κυκλους για αποτελεσματα τα οποια θα φυγουν μολις βγουμε. Οι περισσοτεροι θελουν να εχουν ενα υγιες κτισμενο σωμα, να φαινεσαι εντυπωσιακος αλλα χωρις ακροτητες. Ο στοχος αυτος ειναι κατι που συντηρειτε για μια ζωη. Οτιδηποτε αν το αφησεις για 2 χρονια σε αφηνει και αυτο. Σε οποιοδηποτε ακαδημαικο κλαδο αν δεν παρακολουθεις τις εξελιξεις μενεις πισω - μια ξενη γλωσσα αν σταματησεις να την χρησιμοποιεις για 2 χρονια πιστευεις θα την ξερεις καλα? Μπορω να βρω αμετρητα παραδειγματα. Δεν μας λες απολυτως τιποτα καινουργιο. Εσυ τι ηθελες? Να φτιαξεις ενα σωμα - με αναβολικα κιολας - και μετα να εισαι ετσι μια ζωη χωρις κανενα κοπο?

Ασκηση μονο για υγεια λεει ο αλλος. Οχι ρε φιλε, και τα PR μας θα κανουμε και τα gains μας θα κανουμε. Και ολα αυτα υγιεις και με λειτουργικο πεος.

Χρήστος Τριανταφύλλου
14-03-18, 01:05
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω την θέση μου:

Το Bodybuilding το σταμάτησα γιατί δεν μπορούσα να ανταπεξέλθω πια οικονομικά στα τρομακτικά έξοδα που απαιτούνται για να μπορέσει να συντηρηθεί μια μεγάλη σωματική διάπλαση και δεν άντεξα άλλο το μεγάλο πόνο και φόρτο από τις βάναυσες προπονήσεις που χρειάζονται για να διατηρηθεί η μάζα.Πλέον η προπόνηση μου φαίνεται περισσότερο βάσανο παρά κάτι το οποίο με ευχαριστεί ή με ενθουσιάζει μιας και το Bodybuilding έχει απομυθοποιηθεί στα μάτια μου προ πολλού.Επίσης δεν μπορούσα πλέον να αντέξω τις σπατάλες χρημάτων και να επιβαρύνω δικούς μου κοντινούς ανθρώπους με το χόμπι μου γιατί πολύ απλά ήμουν χομπίστας όπως και πολλοί ασκούμενοι εκεί έξω απλά εγώ είχα πάρει το όλο θέμα προσωπικά και κατάκαρδα από την πρώτη στιγμή.Όπως έγραψα και πιο πάνω ή γυμναστική και η άσκηση έχει πολύ προσωρινά αποτελέσματα είτε το κάνεις αυτό με φυσικό τρόπο είτε όχι.Προκαλώ δημόσια εδώ μέσα τον οποιονδήποτε είναι σε κορυφαία φόρμα να σταματήσει διατροφή,συμπληρώματα,προπόνηση,ανάρρωση και ό,τι αυτό περιλαμβάνει για 1-2 χρόνια και να μας δείξει το πριν και το μετά.Είμαι σίγουρος ότι θα ξενερώσετε την ζωή σας με τα αποτελέσματα.Και για να σπάσω και την σαπουνόφουσκα μέσα στην οποία ζουν ορισμένοι δεν είστε ούτε ο επόμενος Arnold ούτε ο επόμενος Yates όπως και εγώ δεν ήμουν.Ζείτε στην Ελλάδα του 2018 στην οποία το άθλημα της σωματικής διάπλασης έχει παρακμάσει εδώ και χρόνια λεφτά δεν υπάρχουν και οι περισσότεροι φυτοζωούν (αλήθεια πότε είχε ανθίσει στην χώρα μας; .Δεν κατηγορώ κανέναν και ό,τι έκανα το έκανα από επιλογή μου.Λέω ναι σήμερα στην άσκηση ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για λόγους υγείας και όχι για λόγους ματαιοδοξίας και κυνήγι του ανέμου.Τα λέω όλα αυτά σε όσους διαβάζουν αυτό το post έτσι ώστε να ανοίξουν τα μάτια τους και να δουν τα πράγματα όπως έχουν και να μην κάνουν μεγάλα ανοίγματα με το σώμα τους όπως έκανα εγώ και ξυπνήσουν ένα πρωί και διαπιστώσουν ότι όλες οι προσπάθειες,οι κόποι και τα όνειρα τους όλα αυτά τα χρόνια πήγαν χαμένα.Υγεία και τίποτα άλλο.

ΜΠΛΕ.....Απολυτα λογικα κ σεβαστα τα λεγομενα σου κ η αποφαση σου.

ΚΟΚΚΙΝΑ.....Εδω εισαι απολυτα λαθος κ δε μας λες κατι καινουργιο οτι αμα αφησεις οτιδηποτε ...θα σε αφησει κ αυτο ,ο Duff στα λεει ακριβως. Μαλλον μεσα σε σαπουνοφουσκα ζουσες εσυ ,οχι ολοι οι αθλουμενοι.

ΜΩΒ.... Οπως πολλα εχουν παρακμασει στην Ελλαδα του 2018 εχει μια πτωση κ το ΒΒing ,οικονομικος κ ψυχολογικος ο λογος....φυσικο ειναι. Ποτε ειχε ανθισει; Δεκαετιες 80 κ 90 , ποσο χρονων ησουν τοτε;;)

Υπολοιπα;)......Πανω απ ολα σιγουρα η υγεια , ο καθενας ας παρει τις αποφασεις του με τα ρισκα του κ ειναι υπευθυνος για τα αποτελεσματα κ τη συνεχεια. Αμα μπορουσαμε να ρωτουσαμε ας πουμε τον Coleman, που κανει τη μια εγχειρηση πισω απ την αλλη λογω των υπερβολικων προπονησεων ,να μην ειχε αυτη τη διαδρομη ,πιστευεις οτι θα ελεγε οχι; Κ αλλων πολυ μικροτερου βεληνεκους αθλητων ,αν δεν ειχαν καποιο σοβαρο προβλημα κ την ''πατησαν'' ,παλι δεν θα ανταλλασαν αυτη τη περιοδο της ζωης τους κ ας ειναι σημερα σωματικα ετσι (μη παμε σε υπερβολες ομως) που να μη μαρτυρα τη παρελθοντα εμφανιση τους.

Χρήστος Τριανταφύλλου
14-03-18, 10:44
Με λιγα λογια...συνεχισε προπονηση κ μια καλη διατροφη για να εισαι υγιεις οπως λες κ μια σωματικη εμφανιση που θα τονωσει το πεσμενο ψυχολογικο σου εγω ,που φαινεται εχει πεσει στα ταρταρα. Βεβαια θα πρεπει να επαναπροσδιορισεις ολα τα περι ''110 κιλα κομματια'' κ ''50 ποντους χερι'' σαν στοχο κ οτι θα πρεπει ετσι για παντα.
Και πιστευω θα το κανεις καποια στιγμη , γιατι απο εναν ερωτα 12 χρονων ;) παντα μενουν μεσα μας καποιες καλες στιγμες κ αναμνησεις ...κ που ξερεις; Αν αλλαξει κ λιγο χαρακτηρα κ νοοτροπια να ταιριαξετε κ να ξαναγινει επανασυνδεση :P

vaggan
14-03-18, 17:35
Είναι ανόητος όποιος από νομίζει ότι θα μείνει σε κορυφαία φόρμα για μια ολόκληρη ζωή.Αυτό είναι κάτι προσωρινό που θα έχεις όσο είσαι νέος και αυτό πάλι παίζεται.Επειδή δεν έχετε καταλάβει στοιχειώδη πράγματα ή μάλλον δεν το έχετε διαπιστώσει εμπειρικά γιατί ακόμη είστε νέοι,θα σας πω εγώ τι συμβαίνει:Κανένας bodybuilder δεν κράτησε ποτέ καμία δύναμη,κανένας bodybuilder δεν συντήρησε κανέναν όγκο και για όνομα του Θεού κανένας bodybuilder δεν έμεινε όπως ήταν στα καλύτερα του.Από την στιγμή που σταματήσεις την προπόνηση και την υπέρμετρη κατανάλωση φαγητού είναι θέμα χρόνου μέχρι να καταρρεύσει ότι έχεις φτιάξει χρόνια ή και δεκαετίες πριν.Ακόμη και αν τα κάνεις όλα σωστά μέχρι ποια ηλικία θα αντέξει το σώμα νομίζετε;Θα είσαι 110 κιλά κομμένος στα 55;Θα έχεις 52 εκατοστά δικέφαλο στα 60;Ή μήπως θα κάνεις βαθύ κάθισμα 250 κιλά στα 70;Με άλλα λόγια θέλω να πω ότι η κατάσταση του bodybuilder είναι κάτι τελείως προσωρινό όπως είπα και θέλει έστω και αυτό το μικρό διάστημα πολλές θυσίες για να το κρατήσεις.Δείτε όλους τους παλιούς πρωταθλητές πώς έχουν γίνει σήμερα σε σχέση με αυτό που ήταν και τα λέμε πάλι μετά.Όσον αφορά τις φωτογραφίες μου δεν έχω να αποδείξω τίποτα και σε κανέναν και για τους δικούς μου προσωπικούς λόγους δεν θα βάλω καμία εδώ.Πραγματικά λυπάμαι όλους αυτούς τους ανθρώπους μαζί και εμένα που σπατάλησαν τα νιάτα τους και τα καλύτερα τους χρόνια στα γυμναστήρια κυνηγώντας το τέλειο σώμα λόγω της ματαιοδοξίας τους και της νεανικής τους αλαζονείας.Στο τέλος του δρόμου καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά δεν σε ωφέλησαν σε τίποτα στην μετέπειτα ζωή σου και στο τέλος μένεις με ένα κενό.Ο μόνος λόγος που αξίζει κάποιος να ασκηθεί είναι για την υγεία του και τίποτα παραπάνω.Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε για να είχαμε να πούμε.Καλή συνέχεια και να είστε όλοι καλά.ειτε κανεις κατι (μποντυμπιλντινγκ αρση βαρων μπαντμιντον βολει δωματιου οτι οπωςκαιανλεγεταιαυτο) ειτε καθεσαι ολημερις και οληνυκτις σε μια καρεκλα και ασχολεισαι με την πεοκρουσια σε βαθος χρονου αποκλειεται να μεινεις ο ιδιος οπως και να χει...next..

Χαράλαμπος
14-03-18, 17:40
:rolf::rolf::rolf:

Peter1990
15-03-18, 16:56
Ποτε ειχε ανθισει; Δεκαετιες 80 κ 90 , ποσο χρονων ησουν τοτε;

Ναι,επί ΠΑΣΟΚ και Νέας Δημοκρατίας με τις παχιές αγελάδες που δένανε τους σκύλους με τα λουκάνικα...Η μόνη άνθιση ήταν στα λημέρια των bodybuilderάδων και όχι στο ευρύ κοινό γιατί το ευρύ κοινό αλλά τους αποστρέφεται....Γιατί πάντοτε οι σφίχτες με την εμφάνιση και την συμπεριφορά τους ήταν στο περιθώριο της κοινωνίας ως παρείσακτοι και παρακμιακοί....Και για να λέμε και την σκληρή αλήθεια και με νύχτα είναι μπλεγμένοι πολλοί και με όπλα και με ναρκωτικά και ένα σωρό άλλα πράγματα και ως ένα βαθμό έχουν δίκιο στις κατηγορίες που μας προσάπτουν...Ακόμη και εν έτει 2018 σε όσα expo έχω παρευρεθεί πολλοί αν όχι όλοι του χώρου έχουν υφάκι 10 χιλιάδων καρδιναλίων και πως θα βγάλει ο ένας το μάτι του άλλου...Και μη νομίζετε ότι είναι και κάτι το ιδιαίτερο ο καθένας μέχρι εκεί που τον παίρνει κάνει μαγικές... Γιατί η ζωή σήμερα αξίζει όσο μια μαχαιριά η μία σφαίρα στο κεφάλι...Άρα ο οποιοσδήποτε επιβάλλεται στον άλλον μέχρι εκεί που του βαστάει...Με άλλα λόγια το bodybuilding πάντα ήταν ακραίο άθλημα και πάντα οι αθλητές θα αντιμετωπίζονται σαν σκουπίδια...Βγήκα off topic.

Peter1990
15-03-18, 16:59
ειτε κανεις κατι (μποντυμπιλντινγκ αρση βαρων μπαντμιντον βολει δωματιου οτι οπωςκαιανλεγεταιαυτο) ειτε καθεσαι ολημερις και οληνυκτις σε μια καρεκλα και ασχολεισαι με την πεοκρουσια σε βαθος χρονου αποκλειεται να μεινεις ο ιδιος οπως και να χει...next..

Με την μόνη διαφορά ότι στο bodybuilding η πτώση είναι ραγδαία και άμεση.Αν μείνεις χωρίς διατροφή για ένα δίμηνο χάνεις για πλάκα 20-30 κιλά...Και όσοι το έχουν κάνει ξέρουν πολύ καλά για τι πράγμα μιλάω...Δεν είναι πυρηνική φυσική...

beefmeup
15-03-18, 18:09
Καλώς το υπεραναλυσαμε χωρίς λόγο κ ξαφνικά από την διατροφή κ το ββ σου φταίει ο κόσμος όλος..λουκέτο κ καλή συνέχεια..