PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεε και Κυριε!!(Brawny's daughter...)



embrance
11-02-09, 17:15
Η μεγάλη μου κόρη έχει τα 100κιλά για ΜΑΧ, φαντάζομαι αν τη βάλω να κάνει παράλληλα, τα έχει ανετα τα 120.
Οταν διαβασα αυτο εμεινα.16 η κορη και κανει τοσα?Καθησμα ενοεις το σκουοτ?Εγω κανω με το ζορι 50(βασικα μαλλον κανω παραπανω,απλα δεν εχω δοκιμασει...)

Το θεμα δεν ειναι η κορη του φιλου Brawny εδω,αλλα καιτ που ειχα διαβασιε παλια...Οτι τονα χτισεις δυναμη δεν εχει καμια σχεση το να χτισεις ογκο.Οτι οι παουερλιφτερς σηκωνουν πολλα παραπανω απο εναν ΒΒ σε σχεση με το βαρος τους,και δενειναι αναγκη να κανουν τοσο "αυστηρη" διατορφη,παρα μονο να προσεξουν τα προ-προπονιτικα και μετα-προπονιτηκα γευματα του.Ισχυει?Μπορει πχ καποιςο να ειναι 75 κιλα σε συνολικο σωματικο βαρος και να σηκωνει 100κιλα σε ισιο παγκο?Η ειναι ενας μυθος?

slaine
11-02-09, 17:19
ναι αλλό προπόνηση για μυικη υπερτροφία και άλλο για δύναμη

RUHL
11-02-09, 17:29
Kαι η μικρη νομιζω σε εχει :lol: :lol: :lol: :wave:

kyriakos23
11-02-09, 17:48
εγω ειμαι 65 κιλα περιπου τωρα και στην μπαρα για στηθος σικωνο 80 συνολικα.μερικες φωρες 90.

embrance
11-02-09, 18:01
Kαι η μικρη νομιζω σε εχει :lol: :lol: :lol: :wave:
Αστα να πανε.Του χρονουπου λεω ναπαω ΤΕΦΑΑ,λεω δεν θα εχω παρε δωσε με τις τυπισσες εκει.Μην με σκωτωσει καμια...λολ :geek:

BRaWNy
11-02-09, 18:28
ναι αλλό προπόνηση για μυικη υπερτροφία και άλλο για δύναμηΑυτό παίζεται, διότι το ποσόν της μυική υπερτροφίας εξαρτάται κατα ένα μεγάλο μέρος απο την διατροφή.
Η προπόνηση υπερτροφίας είναι και προπόνηση δύναμης, και έτσι θα πρέπει να εστιάζεται κανείς στις προπονήσεις (και δεν μιλάω μόνο για μονές reps και τέτοια).

Όσο για την απόλυτη δύναμη, είναι λιγάκι διαφορετικά τα πράγματα, παρόλα αυτά πάλι υπάρχει σε κάποιο βαθμό υπερτροφία.

Απο την άλλη υπάρχει και η relative δύναμη (σχέση σωματικού βάρους με κιλά σε άρση/κίνηση), και σε ένα μεγάλο ποσοστό εξαρτάται απο την ικανότητα απόδοσής της, μέσω νευρικού συστήματος (βλέπε αρσιβαρίστες κλπ)
Εκει μπορει κανείς να συναντήσει άτομα με σχετικά μικρή μυική μάζα να αποδίδουν π.χ. 2 φορες το βαρος τους σε Σκουωτ, 1,5 φορα το βαρος τους σε πιέσεις πάγκου και πάνω κλπ κλπ**
Απο κει και πέρα η υπερτροφία και το ποσόν της, μπορει να καθοριστεί απο άλλους παράγοντες, η οποία αν υπάρχουν άσεις relative δύναμης, θαείναι πολύ πιό "εύκολη" ή αν θέλετε "μόνιμη".

**Κάτι που σε στα περισσότερα άτομα που προπονούνται καθαρά με μοντέρνου μποντυμπίλντιγκ στυλ, όπου η μάζα είναι κυρίως "υγρής" μορφής, λείπει και δεν συναντιέται εύκολα.

Για να μην υπάρξει παρεξήγηση, όταν λέω "μοντέρνο" μποντυμπίλντιγκ φαντάζομαι καταλαβαίνεται τι ακριβως εννοώ, ότι αναφέρομαι κυρίως σε στυλ προπόνησης με υψηλές επαναλήψεις, έλειψη των παραπάνω προδιαγραφών, έλειψη επιλογής ασκήσεων που ενεργοποιούν καλύτερα το νευρικό συστημα κλπ.
Κάτι που είναι αποδεκτό απο κάποιον πολύ προχωρημένο σε κάποια φάση, ενω όχι απο κάποιον αρχάριο.
Κατα την γνώμη μου πάντα.

by the way
Η κόρη μου δεν προπονειται αποκλειστικά για ρεκόρ και απόλυτη δύναμη (αυτά τα έχουμε για αξιολόγηση κλπ), αλλά και για μυική μάζα, έκρηξη, ισχύ, ταχύτητα κλπ.
Μπορεί να έχει για ρεκόρ τα 117 κιλά για 2 στις Romanian Άρσεις, τα 100 κιλά για 1 στα Σκουωτ και τα 57κιλά για 1 στον πάγκο, (και εχθές με άνεση και χωρις αποτυχία τα 60 κιλά για 3 στα front squats), αλλά δεν προπονείται με αυτά τα κιλά.
Κυρίως δουλεύουμε με 70-85% απο τα ρεκόρ της και σπάνια κατα καιρούς με υψηλά κιλά για να δουμε που βρίσκεται.

Είχα ανεβάσει και βιντεος με την κόρη μου εν δράσει, στο youtube κάποτε, αλλά τα έσβησα/έβγαλα.

Steve KinG STyLe
11-02-09, 18:44
Welldone σε πατερα και κορη :rocking: :clapping:
Να ταν και μενα ετσι ο πατερας μου να καναμε μαζι προπονηση παρεα σε δικο μας γυμναστηριο και τι αλλο ηθελα...

embrance
11-02-09, 18:47
Ειναι ωραιο να βλεπεις σε μια οικογενεια να ασχολουντε ταμελη με τον αθλητισμο.Εμενα σε ολο το σοι,μονο ο πατερας μου εχει ασχοληθει με βαρη(204 κιλα σε παγκο εφτασε οταν ηταν στα 20-22 κοντα και ετσι τα κρατησε μεχρι και που πηγε 45+,και ολα αυτα χωρις συμπληροματα,χωρις τιποτα,μονο 15 κιλα φαι την μερα,χαχαχα).Απο του χρονου λεω αν εχει χρονο(γιατι τρεχει απο το πρωι μεχρι το βραδυ)να παμε γυμναστηριο μαζι,γιατι αλλο το να γυμναζεσαι μονος και αλλο με τον γερο σου!:).Αμα τον δειτε,θα βαλω μια φωτο απο το Αγ.Ορος που ειχα παει με εναν φιλο και ειχε ερθει ο πατερας μου για μια μερα...

embrance
11-02-09, 18:59
http://img26.imageshack.us/img26/6563/img018an1.jpg (http://img26.imageshack.us/my.php?image=img018an1.jpg)


να μαστε εγω και ο πατερ μου,λολ

embrance
11-02-09, 19:01
λαθος στην φωτο...τοτε ειμουν 16 οχι πριν 16...και καλα ποαραμε οτιτον εδειρα... :nana:

peris
11-02-09, 19:34
απο οτι βλεπω εχει καποια μαζα ο πατερας σε εχει ανετα μου φαινεται :nana: :nana: :P :P :^^: :D :bodybuilder2:

embrance
11-02-09, 22:34
"καποια" μαζα?αν πρεσεξες ο μπρατσο του ειναι οσο ο κορμος μου..:ΡΡΡ

_kwstas_
11-02-09, 22:57
Ναι οντως καποια μαζα το θεωρεις αυτο??? γιατι εγω το θεορω ντουκι.. ουτε διατροφη εκανε ουτε συμπλιρωματα μπραβο το παλικαρι...20-22(ασχολουτανε μονο 2 χρονια και εβγαζε τοσα κιλα??? 204?? μπραβο το παλικαριιιιιιιι βασικα εγω 24 ειμαι ασχολουμε κοντα 10 χρονια και με το ζορι φτανω τα 190 :oops: :oops: :oops: :oops: αλλα που θα μου παει θα τον ξεπερασω τον μπαμπα σου!!! χι χι :P :P :P

psv
11-02-09, 23:01
Λολ πες στον πατερα σου να γραφτει στο φορουμ να μας δινει συμβουλες :D

embrance
11-02-09, 23:26
Μια ειναι (καλα ειναι καμποσες,καμια 10αρα)η συμβουλη του:Τρωγε τα παντα,και μην βιαζεστε να ανεβαζετε κιλα.Αυτος εβαζε 2-3 σωματικα τον χρονο,και σιγα σιγα ανεβαινε και στα κιλα στον παγκο κτλ.Απο οτι μου ειπε το πλανο του ηταν να κανει ασκησεις με 50-60% του μεγιστου βαρους που σηκωνε την εκαστοτε περιοδο.Και δεν ειπα ατι απο τα 20 στα 22 πηγε στα 200 κιλα παγκο.Ειπα οτι καπου εκει τα εφτασε.ξεκινησε γυμναστικη με βαρη στα 15-16.Βασικα το ολο του πλανο ειχε πολυ απλες ασκησεις,κατα βαση με αλτηρες.Οταν ξεκινησα και εγω(1,5 χρονο πριν)μου ειπε 4 ασκσεις να κανω,και ετσι ξεκινησα απο αλτηρες 10κιλωνκαι τωρα κανω με 17,5.Εγω προσθεσα μονο σ οσα μου ειπε καθισματα με αλτηρες και τσι αρχισα σιγα σιγα να φτιαχνω μουσκλια.Ε απο εκει και περα αναγκαστικα πηγα γυμναστηριο λογο εξοπλισμου.Αφηστε και το αλλο,μια φορα πιαστηκαμε στα χερια...και του σκαω δυο μπουνιες,και δεν καταλαβε τιποτα.Τρομαξα!ηταν ο μοναδικος μεχρι σημερα που εφαγε μπουνια μου και δεν ξεραθηκε!Μεχρι τοτε(18)δεν ετυχε να βρεθω με καποιον να τσακωθω,και με μεγαλυτερους και ογκοδεστερους,και να σηκωθει μετα απο μια μπουνια μου...μετα με βρηκαν στο ΚΑΤ. :oops:

embrance
11-02-09, 23:28
Κα βασικα η φωτο τον αδικει πολυ.Αμα βρω καμια αλλη θα καταλαβετε τι θα πει γενετικα..:Ρ

psv
11-02-09, 23:37
Κα βασικα η φωτο τον αδικει πολυ.Αμα βρω καμια αλλη θα καταλαβετε τι θα πει γενετικα..:Ρ

Aυτο θα πει τυχη...Να εχεις καλα γενετικα...Ο θειος μου ολη του τη ζωη τρωει κρεπες,σουβλακια και γενικα ο,τιυπαρχει ετοιμο και ειναι τιγκα στους μυς...Και εχει και απιστευτη δυναμη :shock:

_kwstas_
11-02-09, 23:41
embrance καλα χαλαρωσε λιγο.. 101. Coolδεν ετυχε να βρεθω με καποιον να τσακωθω,και με μεγαλυτερους και ογκοδεστερους,και να σηκωθει μετα απο μια μπουνια μου...μετα με βρηκαν στο ΚΑΤ. 01. Embarassed

_kwstas_
11-02-09, 23:42
embrance καλα χαλαρωσε λιγο.. 101. Coolδεν ετυχε να βρεθω με καποιον να τσακωθω,και με μεγαλυτερους και ογκοδεστερους,και να σηκωθει μετα απο μια μπουνια μου...μετα με βρηκαν στο ΚΑΤ. 01. Embarassed και δεν εχει να κανει καμι σημασια τα μπουνιδια με τον ογκο!

_kwstas_
11-02-09, 23:46
psv και εμενα ο πατερας μου ηταν αρσιβαριστας.. η μονη συνταγη που μου ειχε πει ειναι πολυ φαγητο αυτο το ακολουθω κατα γραμμα!!

mantus3
12-02-09, 00:55
βασικα ντροπη ρε φιλε να βαρεσεις τον πατερα σου. εγω αμα ειχα κανει κατι τετοιο θα ειχα εξαφανιστει απο προσωπου γης!

Brawny πριν ποσα χρονια ηταν 16? :unsure: :roll:

BRaWNy
12-02-09, 00:59
βασικα ντροπη ρε φιλε να βαρεσεις τον πατερα σου. εγω αμα ειχα κανει κατι τετοιο θα ειχα εξαφανιστει απο προσωπου γης!

Brawny πριν ποσα χρονια ηταν 16? :unsure: :roll:Ποιός?
Η κόρη μου?
Τωρα είναι 16.
Και έχει ένα χρόνο και μισό που ξεκίνησε με τα βαρη, πριν μόνο με κικ-μποξ και τέτοια.

peris
12-02-09, 01:00
"καποια" μαζα?αν πρεσεξες ο μπρατσο του ειναι οσο ο κορμος μου..:ΡΡΡ

καλα ρε δεν τον εθιξα κιολας επειδη ειπα καποια μαζα αυτο ειναι το προβλημα?ελεος :lol: :lol: :lol: :lol:

Rise above
12-02-09, 04:36
τυχερή που σε έχει η κόρη σου browny :awesome: :clap: να τι χαίρεσαι


ps

είμαι ο μονος που αισθάνομαι λίγο σκουπίδι που μια κοπελίτσα 16 χρόνον μου σκάει 20 κιλά στα squat ? :geek: :joker: :rabbit:

tezaman
12-02-09, 06:35
respect 8) γονίδια είναι αυτά τι να κάνουμε :wink: κληρονόμησε τα χρωμοσώματα του μπαμπά

embrance
12-02-09, 08:27
"καποια" μαζα?αν πρεσεξες ο μπρατσο του ειναι οσο ο κορμος μου..:ΡΡΡ

καλα ρε δεν τον εθιξα κιολας επειδη ειπα καποια μαζα αυτο ειναι το προβλημα?ελεος :lol: :lol: :lol: :lol:
λολ,πλακιζομαι βρε! :lol:

embrance
12-02-09, 08:35
βασικα ντροπη ρε φιλε να βαρεσεις τον πατερα σου. εγω αμα ειχα κανει κατι τετοιο θα ειχα εξαφανιστει απο προσωπου γης!

Brawny πριν ποσα χρονια ηταν 16? :unsure: :roll:
Ε κοιτα...η τοτε καταστηαση ηταν καπως!Εγω βεβαια δεν εξαφανιστηκα απο προσοπου γης.:Ρ.Και στο κατω κατω μου εχει πει οτι αν γινω τοσο δυνατος ωστε να μπορω να το κανωενα με το πατωμα θα χαρει πολυ! 8) (Ειδατε πατερα?)Κωστα,αυτο που ειπα ειναια ληθεια.Καλα βασικα υπηρξε μια φορα ακομη που με χτυπησαν οχι τοσο δυνατα,αλλα στο κεφαλι οταν επεσα.Και γι ανα μην ρωτανε οι αλλοι,και απανταω ενα ενα...Ειμουν 14 και μου κολησε ενα 18χρονος τοτες.Και βασικα εγω απλα επαιζα μπαλα κτλ και χωρις λογο ερχοταν και καλα να τσακωθουμε. για να μην μακρυγορω,πιαστηκαμε στα χερια ανταλαξαμε μερικες,και τοτε καποιος(προφανος φιλος του)με εσπρωξε απο πισω και επεσα.Ε οσο ειμουν πεσμενος,πηρε ο αλλος φορα και μου εσκασε κλωτσια στη μαπα,στο πλαι πανω εκει που κανει ενα βαθουλωμα λιγο το κρανιο(εχει ενα τσουβαλι νυρα εκει).Ε μετα επαθα και την περιβοητη αποκοληση αμφιβληστροειδους.Ε τοτε καταλαβα το εξης:Επρεπε να γινω ποιο δυνατος,κατι σαν τον...Δικαστη Ντρεντ,και να αποδωσω δικαοσυνη! 8) :moderator:

peris
12-02-09, 17:16
"καποια" μαζα?αν πρεσεξες ο μπρατσο του ειναι οσο ο κορμος μου..:ΡΡΡ

καλα ρε δεν τον εθιξα κιολας επειδη ειπα καποια μαζα αυτο ειναι το προβλημα?ελεος :lol: :lol: :lol: :lol:
λολ,πλακιζομαι βρε! :lol:

me too :lol: :lol: :lol: :P
παντως ειναι τουμπανος ο πατερας σου :bowdown: :bowdown:

Steve KinG STyLe
12-02-09, 17:22
Που να δειτε τον δικο μου :bbbiceps: Τα χερια του δεν θανε 43-45εκατοστα?Την κοιλιτσα βεβαια την εχει αλλα ειναι δυνατος,οταν ηταν παιδι εκανε 15ελξεις μονοζυγο με 1χερι ετσι λεει τουλαχιστον :green: :green: :bowdown: :rolf:

Exci
12-02-09, 17:24
Που να δειτε τον δικο μου :bbbiceps: Τα χερια του δεν θανε 43-45εκατοστα?Την κοιλιτσα βεβαια την εχει αλλα ειναι δυνατος,οταν ηταν παιδι εκανε 15ελξεις μονοζυγο με 1χερι ετσι λεει τουλαχιστον :green: :green: :bowdown: :rolf:1 χερι? Εμενα ενας φιλος πηγε να καρφωσει και εσπασε τον καρπο του απο το τραβηγμα :lol: φαντασου να το εκανε 15 φορες :lol:

peris
12-02-09, 17:44
τι εγινε ολοι οι τουμπανοι πατεραδες εδω ειναι? :lol: :lol: :bodybuilder2:

slaine
12-02-09, 17:51
ρε φίλε άλλα χρόνια τότε. οχι σαν εμάς τους μαλθακούς αστούς που όλη μερά καθόμαστε, κινούμαστεμόνο με αμάξι/μηχανή, πάμε γυμναστήριο 3-5 φορές τη βδομάδα από 1 ώρα κατά μέσο όρο, με γαντάκια, με τα σένια μας ρουχαλάκια κλπ

embrance
12-02-09, 17:57
ρε φίλε άλλα χρόνια τότε. οχι σαν εμάς τους μαλθακούς αστούς που όλη μερά καθόμαστε, κινούμαστεμόνο με αμάξι/μηχανή, πάμε γυμναστήριο 3-5 φορές τη βδομάδα από 1 ώρα κατά μέσο όρο, με γαντάκια, με τα σένια μας ρουχαλάκια κλπ
Ασε Σλειν παιζεις με τον πονο μου.Εγω θελω να κανω μα τεμπελικη και βαρετη ζωη και δεν μου βγαινει!Ολο και εχ ωνα κανω!Αμαξι και μηχανη δε θα οδηγησω ποτε,γαντι αστο γυμνασητιορ δεν φοραω(το θεωρω φλωρια.:Ρ),και πρεπει να ειμαι ο πιο κακοντυμενος εκει μετα.παω με ενα σορτσακι μονο και την φανελα.:Ρ :box1:

tezaman
12-02-09, 18:47
είσαι οικολόγος? 8)

mantus3
12-02-09, 19:00
Ασε Σλειν παιζεις με τον πονο μου.Εγω θελω να κανω μα τεμπελικη και βαρετη ζωη και δεν μου βγαινει!Ολο και εχ ωνα κανω!Αμαξι και μηχανη δε θα οδηγησω ποτε,γαντι αστο γυμνασητιορ δεν φοραω(το θεωρω φλωρια.:Ρ),και πρεπει να ειμαι ο πιο κακοντυμενος εκει μετα.παω με ενα σορτσακι μονο και την φανελα.:Ρ :box1:

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3988 εχε το υποψην σου...

αμα προπονισε σε κυριλε γυμναστιρια που εχουν πιτα την θερμανση κ νομιζεις πως ειναι καλοκαιρι ετσι πας... :nana:

_kwstas_
13-02-09, 00:18
embrance Δεν λεω εχεις δικιο! σε ολους εχουν τυχει στραβες και χειροτερες απο αυτην που περιγραφεις!

embrance
13-02-09, 08:01
Ασε Σλειν παιζεις με τον πονο μου.Εγω θελω να κανω μα τεμπελικη και βαρετη ζωη και δεν μου βγαινει!Ολο και εχ ωνα κανω!Αμαξι και μηχανη δε θα οδηγησω ποτε,γαντι αστο γυμνασητιορ δεν φοραω(το θεωρω φλωρια.:Ρ),και πρεπει να ειμαι ο πιο κακοντυμενος εκει μετα.παω με ενα σορτσακι μονο και την φανελα.:Ρ :box1:

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3988 εχε το υποψην σου...

αμα προπονισε σε κυριλε γυμναστιρια που εχουν πιτα την θερμανση κ νομιζεις πως ειναι καλοκαιρι ετσι πας... :nana:
Μπα οχι.Εμας μας εχουν και τη πορτα ανοιχτη!Βασικαζεστενομαι.Φανταστητε τωρα το χειμωνα στο δωματιο κοιμαμαι στε κρεβατι με ενα πανι ουσιαστικα για σκεπασμα,και το καλοριφερ το εχω σκεπασμενο με πετσετα μπανιου γιατι...ζεστνομαι!Ειμαι θερμο αγορι...λολ :lol:

embrance
13-02-09, 08:02
είσαι οικολόγος? 8)Δοξα το Θεο...οχι.:Ρ

mantus3
13-02-09, 12:59
Ειμαι θερμο αγορι...

σε σινδιασμο κ με αλλα τοπικ, θα ηθελα ενοπιον ολων να καταγκιλω την εμεση διαφημιση καποιον μεσο του φορουμ! :affraid: :clown2: :nana: