PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχαρια αναζητα τα φωτα σας !!



Lily89
01-06-18, 18:28
Καλως σας βρηκαα! Ειμαι 28 χρονων σας διαβαζω εδω κ 1 χρονο κ επιτελους :P πηρα την αποφαση κ εγω πριν 3 μηνες να ξεκινησω γυμναστηριο (μετα απο παμπολλες αποτυχημενες αποπειρες στο παρελθον) :turtle: !Για να μην σας κουραζω υπηρξα υπερβαρη στο παρελθον,εδω κ 8 χρονια ημουν σταθερη στα 52 κιλα με υψος 1,76 κ ελαχιστο φαγητο.Πλεον ειμαι στα 59 με λιπος τελευταια μετρηση προχθες στο 23%.Οταν ξεκινησα γυμναστηριο ημουν στο 26,6% κ 62 κιλα.Στοχος μου πλεον να αποκτησω ενα υγιες σφιχτο σωμα.Γυμναστηριο παω 6 φορες την εβδομαδα..τις 5 κανω κυκλικο με βαρη(κοιλιακους καθημερινα) συν αεροβιο (20'στην αρχη κ 20' στο τελος) κ την 6η μονο αεροβιο κ κοιλιακους.Η διατροφη μου εχει ως εξης σχεδον καθημερινα

πρωινο 9.00

40 γραμ βρωμη 1/2 scoop scitec professional whey(για τη γευση πιο πολυυ :P ) 200 γραμμ τοταλ 2%

προπονηση

μεταπροπονητικο 14.30

1 μπανανα
1 scoop scitec professional whey

μεσημεριανο ( περιπου μια ωρα μετα)

100 γραμμ φιλετο κοτοπουλο η μοσχαρισιο μπιφτεκι απαχο η σολωμο
(1 φορα την εβδομαδα 200 γραμμ φακες με τονο ντοματα κ κρεμμυδι η κατι αλλο σε οσπριο)
1 αγγουρι και 150 γραμ καστανο ρυζι(100 αν εχω μοσχαρι)

απογευματινο 18.30
1 ξινομηλο(ακτινιδιο) κ 1 αυγο/η γιαουρτι 0%

βραδινο 21.30
1 κοτατζ 4% κ 1 κουτι ντοματινια ισως κ ενα αγγουρι
η ομελετα με 200 γραμ μανιταρια 3 ασπραδια 1 κροκο
η 2 αυγα κ σαλατα η τονοσαλατα

Συνηθως την κυριακη μπορει να φαω ενα γλυκακι η κατι σε βρωμικο ;):green::P

Θα ηθελα να μου πειτε πως σας φαινεται κ αν θα αλλαζατε κατι...θελω να χασω λιπος (περιπου στο 18 μακροπροθεσμα) και ακομα τι αλλο θα μπορουσα να βαλω στο απογευματινο για αλλαγη καμια φορα.

θερμιδες ειναι γυρω στις 1450 Υ 150 Π 110 Λ 35

Δημητρης 1924
01-06-18, 19:48
Καλως σας βρηκαα! Ειμαι 28 χρονων σας διαβαζω εδω κ 1 χρονο κ επιτελους :P πηρα την αποφαση κ εγω πριν 3 μηνες να ξεκινησω γυμναστηριο (μετα απο παμπολλες αποτυχημενες αποπειρες στο παρελθον) :turtle: !Για να μην σας κουραζω υπηρξα υπερβαρη στο παρελθον,εδω κ 8 χρονια ημουν σταθερη στα 52 κιλα με υψος 1,76 κ ελαχιστο φαγητο.Πλεον ειμαι στα 59 με λιπος τελευταια μετρηση προχθες στο 23%.Οταν ξεκινησα γυμναστηριο ημουν στο 26,6% κ 62 κιλα.Στοχος μου πλεον να αποκτησω ενα υγιες σφιχτο σωμα.Γυμναστηριο παω 6 φορες την εβδομαδα..τις 5 κανω κυκλικο με βαρη(κοιλιακους καθημερινα) συν αεροβιο (20'στην αρχη κ 20' στο τελος) κ την 6η μονο αεροβιο κ κοιλιακους.Η διατροφη μου εχει ως εξης σχεδον καθημερινα

πρωινο 9.00

40 γραμ βρωμη 1/2 scoop scitec professional whey(για τη γευση πιο πολυυ :P ) 200 γραμμ τοταλ 2%

προπονηση

μεταπροπονητικο 14.30

1 μπανανα
1 scoop scitec professional whey

μεσημεριανο ( περιπου μια ωρα μετα)

100 γραμμ φιλετο κοτοπουλο η μοσχαρισιο μπιφτεκι απαχο η σολωμο
(1 φορα την εβδομαδα 200 γραμμ φακες με τονο ντοματα κ κρεμμυδι η κατι αλλο σε οσπριο)
1 αγγουρι και 150 γραμ καστανο ρυζι(100 αν εχω μοσχαρι)

απογευματινο 18.30
1 ξινομηλο(ακτινιδιο) κ 1 αυγο/η γιαουρτι 0%

βραδινο 21.30
1 κοτατζ 4% κ 1 κουτι ντοματινια ισως κ ενα αγγουρι
η ομελετα με 200 γραμ μανιταρια 3 ασπραδια 1 κροκο
η 2 αυγα κ σαλατα η τονοσαλατα

Συνηθως την κυριακη μπορει να φαω ενα γλυκακι η κατι σε βρωμικο ;):green::P

Θα ηθελα να μου πειτε πως σας φαινεται κ αν θα αλλαζατε κατι...θελω να χασω λιπος (περιπου στο 18 μακροπροθεσμα) και ακομα τι αλλο θα μπορουσα να βαλω στο απογευματινο για αλλαγη καμια φορα.

θερμιδες ειναι γυρω στις 1450 Υ 150 Π 110 Λ 35


Σε γενικές γραμμές καλή είναι η διατροφή σου,τι θα άλλαζα εγώ αν την έκανα εγώ, θα έβγαζα την μπανάνα μετά την προπόνηση,στο απογευματινό θα έβγαζα το αυγό και το γιαούρτι αλλά αν ήταν να κρατήσω κάτι θα προτιμούσα το γιαούρτι όχι όμως κάθε μέρα, για το βράδυ θα έβγαζα τα ντοματινια (ένα κουτί :P) και την ομελετα με τα μανιτάρια,αυτό το γεύμα _ομελετα και μανιτάρια -θα το έβαζα μόνο αν έκανα βράδυ προπόνηση σαν μεταπροπονητικο γεύμα.

Lily89
01-06-18, 19:55
Σε γενικές γραμμές καλή είναι η διατροφή σου,τι θα άλλαζα εγώ αν την έκανα εγώ, θα έβγαζα την μπανάνα μετά την προπόνηση,στο απογευματινό θα έβγαζα το αυγό και το γιαούρτι αλλά αν ήταν να κρατήσω κάτι θα προτιμούσα το γιαούρτι όχι όμως κάθε μέρα, για το βράδυ θα έβγαζα τα ντοματινια (ένα κουτί :P) και την ομελετα με τα μανιτάρια,αυτό το γεύμα _ομελετα και μανιτάρια -θα το έβαζα μόνο αν έκανα βράδυ προπόνηση σαν μεταπροπονητικο γεύμα.

Καλησπεραα κ σε ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση.Απογευματινο εβαλα κ τ αυγο η γιαουρτι για να εχω κ πηγη πρωτεινης μαζι με υδατανθρακα,αρα λες ειναι καλυτερα να αφησω μονο το μηλο?Για το βραδινο τι περιπου θα μου προτεινες?Η αληθεια ειναι πειναω αρκετα μεχρι εκεινη την ωρα κ επειδη κοιμαμαι αρκετα πιο αργα (1 και) θελω κατι να με κρατησει σχετικα :P

Fataoulas
01-06-18, 21:15
τις 5 κανω κυκλικο με βαρη(κοιλιακους καθημερινα) συν αεροβιο (20'στην αρχη κ 20' στο τελος) κ την 6η μονο αεροβιο κ κοιλιακους.

Να σου πω ενα μυστικο? Κανοντας κοιλιακους καθε μερα για να σου γινουν πιο γρηγορα, απλα κανεις τα πραγματα χειροτερα.
2 φορες τη βδομαδα (αντε τρεις, γιατι ειμαι σιγουρος οτι δε προκειτε να μεινεις στις δυο)

Lily89
01-06-18, 21:21
Να σου πω ενα μυστικο? Κανοντας κοιλιακους καθε μερα για να σου γινουν πιο γρηγορα, απλα κανεις τα πραγματα χειροτερα.
2 φορες τη βδομαδα (αντε τρεις, γιατι ειμαι σιγουρος οτι δε προκειτε να μεινεις στις δυο)

χαχαχα και σωστος εισαι!! Να ρωτησω γιατι? αν και η αληθεια ειναι οτι τους κανω επεδη το προγραμμα μου ειναι κυκλικο κ εχει 2 ασκησεις απο καθε ομαδα καθημερινα.:bowdown::shock:

Δημητρης 1924
01-06-18, 21:28
Κρατα το κοτατζ και μπορεις να βάλεις μια χούφτα αμύγδαλα όσα ειναι τωρα για γραμμάρια μην τρελενεσαι,η τα δυο αυγά (βραστά φαντάζομαι) με λιγο λάδι (δεν λέω μια κουτάλια της σούπας αλλα λιγο το βλεπεις) και μαρούλι φουλ όσο θελεις,λόγω των φυτικών ινών που εχει το μαρούλι σε φουσκώνει και εχεις την αίσθηση του κορεσμού
η την τονοσαλατα (εγω βάζω μαρούλι λεμόνι λιγο λάδι λίγη μουστάρδα αλάτι πιπέρι και τον τόνο) τωρα για πιο εξτριμ νύχτες κοτατζ με αγγούρι χωρις λάδι και αλάτι η τόνο στραγγισμένο με αγγούρι χωρις λάδι αλάτι.
Ναι κρατα το μήλο
Στο μεσημεριανό μπορεις να βάλεις και πατάτα η γλυκοπατάτα αλλα και λευκό ρύζι δεν ειναι ανάγκη να εχεις συνεχεια καστανο ρύζι,εδω μπορεις να βάλεις δυο τρία ντοματίνια με την σαλάτα

Κυριακή ενα cheat meal ειναι ok προσοχή ομως στην cheat day.

Lily89
01-06-18, 21:51
Κρατα το κοτατζ και μπορεις να βάλεις μια χούφτα αμύγδαλα όσα ειναι τωρα για γραμμάρια μην τρελενεσαι,η τα δυο αυγά (βραστά φαντάζομαι) με λιγο λάδι (δεν λέω μια κουτάλια της σούπας αλλα λιγο το βλεπεις) και μαρούλι φουλ όσο θελεις,λόγω των φυτικών ινών που εχει το μαρούλι σε φουσκώνει και εχεις την αίσθηση του κορεσμού
η την τονοσαλατα (εγω βάζω μαρούλι λεμόνι λιγο λάδι λίγη μουστάρδα αλάτι πιπέρι και τον τόνο) τωρα για πιο εξτριμ νύχτες κοτατζ με αγγούρι χωρις λάδι και αλάτι η τόνο στραγγισμένο με αγγούρι χωρις λάδι αλάτι.
Ναι κρατα το μήλο
Στο μεσημεριανό μπορεις να βάλεις και πατάτα η γλυκοπατάτα αλλα και λευκό ρύζι δεν ειναι ανάγκη να εχεις συνεχεια καστανο ρύζι,εδω μπορεις να βάλεις δυο τρία ντοματίνια με την σαλάτα

Κυριακή ενα cheat meal ειναι ok προσοχή ομως στην cheat day.


Τελεια σε ευχαριστω πολυυ απο αυριο θα τα εφαρμοσω,ναι σε αυτο εχεις δικιο την πρωτη φορα επεσα στη παγιδα ε ας φαω κ εκεινο αλλα τωρα μονο ενα κ μεσημερι..Οι θερμιδες μου κ τα μακρος σου φαινονται ενταξει? (υπολογισε και σιγουρα 400 καιω που καθε πρωι με αεροβια)

Ioannis Duff
01-06-18, 22:33
Να ρωτησω γιατι?
Γενικα οτι κανουμε πρεπει να κοιταμε αν συμβαδιζει με τους στοχους μας. Οι ασκησεις κοιλιακων δεν καινε πολλες θερμιδες σε σχεση με αλλες ασκησεις, οποτε αν τις κανεις για να φυγει το λιπος απο την κοιλια καλυτερα να το ξανασκεφτεις. Δεν υπαρχει στοχευμενη απωλεια λιπους, οι κοιλιακοι δεν κανουν τιποτα για το λιπος της κοιλιας. Αυτο που κανουν αναμεσα σε αλλα ειναι να δυναμωνουν τους κοιλιακους μυς βοηθοντας στην σταθεροτητα του κορμου, στην αποφυγη τραυματισμων, μελλοντικων πονων στην μεση και να τους μεγαλωνουν λογω υπερτροφιας (προφανως σε μικροτερο βαθμο σε σχεση με εναν αντρα, μην φανταστεις οτι θα τουμπανιασουν). Ειναι γνωστο πανηγυρι ομως γυναικες να παιρνουν ενα αλτηρακι και να γερνουν δεξια-αριστερα για να εξαφανισουν τα πιασιματα. Το μονο που καταφερνουν - εφοσων οπως ειπαμε επιλεκτικη απωλεια λιπους δεν υπαρχει - ειναι να μεγαλωνουν οι κοιλιακοι μυς της περιοχης κατω απο το λιπος και να το σπρωχνουν ακομα πιο εξω. Δεν θελω να σε τρομαξω βεβαια, τονιζω οτι αυτα ειναι ακραια παραδειγματα. Κρατα οτι αν σε ενδιαφερει η απωλεια λιπους το πιο σημαντικο ειναι η διατροφη σου και αμεσως μετα η αεροβια ασκηση. Τους κοιλιακους σου θα τους κανεις 2-3 φορες την εβδομαδα αλλα χωρις υπερβολες.

Lily89
01-06-18, 23:30
ευχαριστω πολυ που μπαινεις στον κοπο να μου αναλυσεις [emoji2] κ ο γυμναστης μου για ενδυναμωση κορμου τις θελει επειδη ειχα πονους στη μεση μεχρι προσφατα,αλλα καταλαβαινω τι εννοεις..οποτε νομιζεις θα ηταν καλυτερα να ριξω θερμιδες μαζι με το αεροβιο;τωρα κυμαινομαι στις 1500 κ μηπως θα επρεπε να
περιορισω κι αλλο υδατανθρακα;

Ioannis Duff
02-06-18, 00:00
Τα περι διατροφης δεν ειναι το πεδιο μου :P
θα σου απαντησουν τα παιδια

Lily89
02-06-18, 00:06
χαχαχα οκ [emoji16] σε ευχαριστωωω


Sent from my iPhone using Tapatalk

mono AEK
02-06-18, 10:14
Εμένα μου αρέσει πολύ η διατροφή σου

Και με τις διορθώσεις που σου είπε ο Δημήτρης μαρεσει ακόμα πιο πολύ

Συνέχισε έτσι με επιμονή και υπομονή και θα τα καταφέρεις

Γνωμη μου το τσιτ μιλ να το κάνεις κάθε 2η βδομάδα

Lily89
02-06-18, 18:20
Ναι αυτο ηθελα κ εγω να το προσπαθησω νομιζω θα ηταν πολυ καλυτερα [emoji16] απο σημερα ξεκινησα ως εξης

πρωινο
γιαουρτι 0% 15 γραμμ πρωτεινη κ 30 γραμμ βρωμη

προπονηση

μεταπροπονητικο
1 σκουπ γουει

μεσημεριανο
150 γραμ ρυζι
150 γραμ κοτοπουλο κ ενα αγγουρι

απογευματινο
1 ξινομηλο κ 1 γιαουρτι 0%(δν αντεξα λυγισα [emoji23])

και για βραδινο θα εχω ενα κοτατζ με αγγουρι σκετα


θερμιδες 1259 Π 120 Υ 134 Λ 18

προπονηση σημερα 30’ στεπ 10’ διαδρομο (450 θερμιδες) κ 1 ωρα βαρη κυκλικο [emoji1377]
Α! Και μια ερωτηση (ασχετη εγω) ενω το λιπος μου ειναι αρκετο ακομα (22%) σε κοιλια κ χερια
βγαινουν φλεβες σιγα σιγα να υποθεσω ειμαι σε καλο δρομο;

Sent from my iPhone using Tapatalk

beefmeup
02-06-18, 18:26
γιαουρτι τρωγε 2%..τα λιπαρα χρειαζονται κ εχει πολυ λιγοτερη επεξεργασια αποτι το 0%.

Lily89
02-06-18, 18:30
γιαουρτι τρωγε 2%..τα λιπαρα χρειαζονται κ εχει πολυ λιγοτερη επεξεργασια αποτι το 0%.


Ω και τοσο καιρο με 2% ετρωγα η αληθεια ειναι το 0% ειναι χαλια και σε υφη κ γευση αλλα ειπα μηπως θα ηταν καλυτερα,αρα πρωινο βαζω κανονικα 2% οπως το ειχα κ οποιες φορες το εχω απογευματινο να βαλω 0 η παλι 2?

beefmeup
02-06-18, 18:32
το 0% ειναι απαραδεκτο διατροφικα..καλυτερα τρωγε μονο 2%.

Lily89
02-06-18, 18:37
με μεγαλη μου ευχαριστηση τοτε [emoji39] απαραδεκτο σε ολα ειναιι! σε ευχαριστω για τη συμβουλη

beefmeup
02-06-18, 19:05
α, κατι αλλο...
ειναι πολυ δυσκολο να εκαψες 450 θεριδες αυτα που γραφεις για αεροβια..απο τις ενδειξεις των μηχανηματων τα πηρες?
αν ναι, να ξερεις δεν εχουν επαφη με την πραγματικοτητα..

για το αλλο που ρωτας, αν βλεπεις να χανεις εισαι οκ..πρωτα θα το καταλαβεις κ απο τα ρουχα που φορας καλυτερα, παρα απο τη ζυγαρια, γιατι τις περισοτερες φορες ειδικα στην αρχη γινεται ενα body recomposition οποτε τα ρουχα ειναι καλυτερη ενδειξη οτι κανεις δουλεια..

Lily89
02-06-18, 19:13
α, κατι αλλο...
ειναι πολυ δυσκολο να εκαψες 450 θεριδες αυτα που γραφεις για αεροβια..απο τις ενδειξεις των μηχανηματων τα πηρες?
αν ναι, να ξερεις δεν εχουν επαφη με την πραγματικοτητα..

για το αλλο που ρωτας, αν βλεπεις να χανεις εισαι οκ..πρωτα θα το καταλαβεις κ απο τα ρουχα που φορας καλυτερα, παρα απο τη ζυγαρια, γιατι τις περισοτερες φορες ειδικα στην αρχη γινεται ενα body recomposition οποτε τα ρουχα ειναι καλυτερη ενδειξη οτι κανεις δουλεια..


καταλαβα οποτε να μην τα κοιταω καν ετσι?απλα τα υπολογιζα να βλεπω τι θερμιδικο ελλειμα υπηρχε κ απο ασκηση κ οχι μοονο διατροφη.. βασικα για τα κιλα δε με νοιαζει πλεον,μετα απο χρονια κ απειρα προβληματα με το φαγητο επιτελους καταλαβα οτι μονη σημασια εχει η υγεια μας κ ο καθρεφτης.. κ πρωτη φορα μετα απο τοσο καιρο αισθανομαι καλα γεματη εεργεια κ δεν νιωθω συνεχως αδυναμη.Διαβαζω κ προπσπαθω να ενημερωνω συνεχως κ να βρω τι δουλευει καλυτερα πανω μου αλλα η αληθεια ειναι καποιες φορες μπερδευομαι γιατι αντικρουονται πολλες αποψεις κ για αυτο ευχαριστω πολυ οσους μπαινετε στο κοπο να μου απαντησετε κ να με βοηθατε. :)

beefmeup
02-06-18, 19:16
ναι μην τους δινεις κ πολυ σημασια..αν ηταν τοσο ευκολο να καψουμε 450 θερμιδες θα ηταν ολλοι κομματια.
αποψεις πολλες, το θεμα ειναι να διαβαζεις εκτος απο τις αποψεις γενικοτερα για να μπορεις απο μονη σου να αξιολογησεις ποιες εχουν βαση κ ποιες οχι..δυστυχως ετσι ειναι ο χωρος αυτος.

Lily89
02-06-18, 19:20
ναι μην τους δινεις κ πολυ σημασια..αν ηταν τοσο ευκολο να καψουμε 450 θερμιδες θα ηταν ολλοι κομματια.
αποψεις πολλες, το θεμα ειναι να διαβαζεις εκτος απο τις αποψεις γενικοτερα για να μπορεις απο μονη σου να αξιολογησεις ποιες εχουν βαση κ ποιες οχι..δυστυχως ετσι ειναι ο χωρος αυτος.

πολυ σωστα..να κανω κ μια τελευταια ερωτηση?ποια θεωρεις καλυτερη αεροβια για να βοηθησει στην συσφιξη των ποδιων? εννοειται πως τα βαρη εχουν πρωταρχικο ρολο απλα για να επιλεξω την πιο αποτελεσματικη

beefmeup
02-06-18, 19:24
πολυ σωστα..να κανω κ μια τελευταια ερωτηση?ποια θεωρεις καλυτερη αεροβια για να βοηθησει στην συσφιξη των ποδιων?

τα squat.
η αεροβια εξ ορισμου δεν ειναι για αυξηση μυικοτητας κ αυτο το "συσφιξη" σαν ορος δεν υπαρχει αν κ κυριως οι γυναικες το χρησιμοποιειτε κατα κορον..αυτο που συμβαινει ειναι οτι αυξανεις την μυικοτητα σου κ τονιζονται οι μυς, δεν "σφιγγει" κατι..η αεροβια βοηθα στην αξειδωση του λιπους σε ενεργεια, κ τονωση του καρδιαγγειακου.

κ μετα αναλογα αν θες να δωσεις εμφαση σε κωλαρακιαιους, μπορεις να κανεις hip thrust..

Ioannis Duff
02-06-18, 19:26
τα squat
ετοιμος ημουν να γραψω το ιδιο αλλα με προλαβες :thumbup:

Lily89
02-06-18, 19:31
όλες μας όμως [emoji23] hip thrust ξεκινησα εδω κ 20 μερες κ οπως το πες τρεμουν τα ποδια μου..τι τραβαμε να λες για αυτους τους κωλαρακιαιους ..οποτε συνεχιζεται το διαβασμα η προπονηση κ οι αλλαγες στη διατροφη κ βλεπουμε [emoji41]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Fataoulas
04-06-18, 20:10
Να ρωτησω γιατι?


Φυσικα κα να ρωτησεις. Περα απο τις απαντησεις που σου εδωσαν τα ιππολοιπα παιδια (και που συμφωνω 100% μαζι τους) ακου και ενα αλλο λογο, κατι που εχω δει πΑμπολες φορες....

Οσες κοπελες ερχονται γυμναστηριο, αρχιζουν καθημερινα κοιλιακους, και οταν τις ρωτας "γιατι" σου απαντουν οτι θελουν να γινουν πιο γρηγορα, ε αυτες ειναι και που μετα απο ενα μηνα που δε θα εχουν δει καμια διαφορα με πριν, θα τα παρατησουν.

Lily89
06-06-18, 16:31
χαχαχα σωστοος ημουν ετσι κ εγω αλλα ν σ πω την αληθεια τοτε το εκανα απο αγγαρεια.Τωρα ειναι η πρωτη φορα που πραγματικα απολαμβανω την ωρα μου εκει ηρεμω κ κανω κατι καλο για μενα ταυτοχρονα.Το σωμα καποια στιγμη ελπιζω πως θα φτιαξει. Με επιμονη κ υπομονη κ φυσικα ρεαλιστικους στοχους καθε φορα! Εδω ειναι 2 φωτο πριν μια βδομαδα μετα απο 2 1/2 μηνες προπονηση.Θελω να πιστευω πως θα καταφερω να φυγει κι αλλο το χαλαρωμα (ηταν μεγαλη απωλεια,50 κιλων) και μετα απο τοσα χρονια αρχιζω κ βλεπω μια μικρη βελτιωση
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180606/dadc7b4ab9acd3e2176f4894828e16b5.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180606/05d977bb6bd44b11f0507f76e528dd94.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lily89
06-06-18, 16:32
Α και μια αλλη ερωτηση αν καποιες μερες στο μεσημεριανο βαλω πατατα βραστη αντι για ρυζι ειναι πολλα 200 γραμμ; η να παω κ εκει στα 150;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lily89
06-06-18, 17:09
Φυσικα κα να ρωτησεις. Περα απο τις απαντησεις που σου εδωσαν τα ιππολοιπα παιδια (και που συμφωνω 100% μαζι τους) ακου και ενα αλλο λογο, κατι που εχω δει πΑμπολες φορες....

Οσες κοπελες ερχονται γυμναστηριο, αρχιζουν καθημερινα κοιλιακους, και οταν τις ρωτας "γιατι" σου απαντουν οτι θελουν να γινουν πιο γρηγορα, ε αυτες ειναι και που μετα απο ενα μηνα που δε θα εχουν δει καμια διαφορα με πριν, θα τα παρατησουν.

1000% σωστοος ημουν ετσι ακριβως κ εγω τοσα χρονια αλλα ν σ πω την αληθεια τοτε το εκανα απο αγγαρεια.Τωρα ειναι η πρωτη φορα που πραγματικα απολαμβανω την ωρα μου εκει ηρεμω κ κανω κατι καλο για μενα ταυτοχρονα.Το σωμα καποια στιγμη ελπιζω πως θα φτιαξει. Με επιμονη κ υπομονη κ φυσικα ρεαλιστικους στοχους καθε φορα!



Sent from my iPhone using Tapatalk

Lily89
06-06-18, 17:13
σορρυ ποσταρα 2 φορες την ιδια απαντηση :unsure: θα το μαθω που θα παει

Δημητρης 1924
06-06-18, 19:45
Μπορείς να βάλεις βραστή η ψητή πατάτα για να το αλλάξεις με το ρύζι,τα 200 g είναι ok αντιστοιχούν σε μια μέτρια στο μέγεθος πατάτα.

Οι φωτογραφίες που έβαλες είναι παλιές η τωρινές ? Αν είναι τώρα έτσι είσαι σε πολύ καλή κατάσταση.

Lily89
06-06-18, 20:09
Μπορείς να βάλεις βραστή η ψητή πατάτα για να το αλλάξεις με το ρύζι,τα 200 g είναι ok αντιστοιχούν σε μια μέτρια στο μέγεθος πατάτα.

Οι φωτογραφίες που έβαλες είναι παλιές η τωρινές ? Αν είναι τώρα έτσι είσαι σε πολύ καλή κατάσταση.

φλουδα μπορω να αφησω;για τις φυτικες ινες πιο πολυ την θελω δν επηρεαζει καπου ετσι; πριν μια εβδομαδα ναι,μετα απο 2 1/2 μηνες που ξεκινησα γυμναστηριο κ διατροφη! Αφοτου εχασα τα κιλα μεχρι κ προσφατα ημουν ορισμος του skinny fat. Υψος 1,76 50 κιλα(περυσι τωρα ειμαι 58) αλλα χαλαρη παντου ειδικα ποδια χερια.Επεσα 3,3% λιπος τωρα ειμαι στο 23 κ αντε να δουμε τι θα καταφερουμε σιγα σιγα :weights:

Δημητρης 1924
06-06-18, 23:01
φλουδα μπορω να αφησω;για τις φυτικες ινες πιο πολυ την θελω δν επηρεαζει καπου ετσι; πριν μια εβδομαδα ναι,μετα απο 2 1/2 μηνες που ξεκινησα γυμναστηριο κ διατροφη! Αφοτου εχασα τα κιλα μεχρι κ προσφατα ημουν ορισμος του skinny fat. Υψος 1,76 50 κιλα(περυσι τωρα ειμαι 58) αλλα χαλαρη παντου ειδικα ποδια χερια.Επεσα 3,3% λιπος τωρα ειμαι στο 23 κ αντε να δουμε τι θα καταφερουμε σιγα σιγα :weights:

Φλούδα μπορείς να φας αλλά λόγω των φυτικών ινών καθυστερεί η πέψη και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να αργεί η απορρόφηση της πρωτεΐνης,και ένα άλλο θέμα είναι αν έχεις πρόβλημα με το έντερο γιατί θα σου φέρει φούσκωμα (τυμπανισμο),κατά τα άλλα δεν υπάρχει πρόβλημα.
Τα υπόλοιπα με μπέρδεψαν λίγο :unsure:

Lily89
06-06-18, 23:22
Φλούδα μπορείς να φας αλλά λόγω των φυτικών ινών καθυστερεί η πέψη και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να αργεί η απορρόφηση της πρωτεΐνης,και ένα άλλο θέμα είναι αν έχεις πρόβλημα με το έντερο γιατί θα σου φέρει φούσκωμα (τυμπανισμο),κατά τα άλλα δεν υπάρχει πρόβλημα.
Τα υπόλοιπα με μπέρδεψαν λίγο :unsure:

χαχαχα..λοιπον ημουν υπερβαρη μεχρι τα 19 (98 κιλα) εχασα 50 κιλα κ εμεινα σταθερη πλεον στα 48/50 κιλα απο τα 21 μου μεχει κ περυσι..τωρα ειμαι 29 [emoji16] τα εχασα μονο με διαιτα με αποτελεσμα να υπαρχει χαλαρωση φυσικα..εκανα κατα καιρους λιγο γυμναστικη αλλα τελειως της πλακας κ αυτο που ειπε πιο πανω το παιδι πιστευα οτι θ δω αποτελεσμα σε ενα μηνα κ μετα εξαφανιζομουν..φυσικα διατροφη αθλια κ υποθερμιδικη των ακρων..Απο περυσι εβαλα κιλα αλλα πιο πολυ με κακη διατροφη παλι κ εν τελει το αποφασισα εδω κ 3 μηνες να αλλαξω τα παντα.,κυριως διατροφη αρχικα αλλα μετα πραγματικα αρχιζω να ερωτευομαι τη γυμναστικη..για πρωτη φορα ανυπομονω καθημερινα για την προπονηση,σας διαβαζω ασταματητα κ θελω να γινω οσο καλυτερη μπορω πλεον κ για την υγεια μ κυριως κ αισθητικα γιατι παρολο που κουραστηκα να χασω τοσα κιλα ποτε δεν καταφερα να μου αρεσει το σωμα μου..αυτα τα λιγα [emoji23]



Sent from my iPhone using Tapatalk

Fataoulas
07-06-18, 11:12
Εδω ειναι 2 φωτο πριν μια βδομαδα



Ρε μας δουλευεις? Μια χαρα εισαι :clap:
Μπραβο, πολυ καλη. :thumbup:

Lily89
07-06-18, 14:23
Ρε μας δουλευεις? Μια χαρα εισαι :clap:
Μπραβο, πολυ καλη. :thumbup:

ευχαριστω ρε παιδια ειλικρινα το να το ακους απο καποιους που ειναι σχετικοι εχει μεγαλη σημασια..θελω πολυ δουλεια σε ποδια γλουτους κ το κλασικο χερακι που κρεμεται ακομα λιγο..δεν εβαλα ακομα φωτο απο ποδια θα ανεβασω συντομα.. λογω σωματοτυπου μαζευω πιο πολυ λιπος εκει κ η χαλαρωση ειναι μεγαλυτερη σε σχεση με το πανω..αλλα τωρα πηρα κ εξτρα ωθηση [emoji1377]


Sent from my iPhone using Tapatalk

beefmeup
07-06-18, 15:41
η αληθεια ειναι οτι δειχνεις αρκετα στεγνη στον ανω κορμο τουλαχιστον..απορω που λες οτι εχεις χαλαρωση στα χερια..λογικα δεν κανεις αρκετα βαρη για να τα δυναμωσεις, δεν πρεπει να ειναι θεμα λιπους πλεον..
για τα ποδια ειναι πιο λογικο, το εγραψα πιο πισω..

Lily89
07-06-18, 16:42
η αληθεια ειναι οτι δειχνεις αρκετα στεγνη στον ανω κορμο τουλαχιστον..απορω που λες οτι εχεις χαλαρωση στα χερια..λογικα δεν κανεις αρκετα βαρη για να τα δυναμωσεις, δεν πρεπει να ειναι θεμα λιπους πλεον..
για τα ποδια ειναι πιο λογικο, το εγραψα πιο πισω..


εχεις δικιο ηδη υπαρχει αισθητη διαφορα αλλα θελω ακομα δουλεια..ναι τα ποδια το μεγαλο μου προβλημα..οπως λες ομως λογικο..εχω δει σε ατομα εδω τεραστιες βελτιωσεις κ διαφορες σωματικα με τον καιρο οποτε θελω να πιστευω οτι αν μεινω πιστη στο προγραμμα κ στη διατροφη μου δεν μπορει θα φτιαξει κι αυτο


Sent from my iPhone using Tapatalk

mono AEK
08-06-18, 10:08
λιλυ οπως ολοι θα σου πω κι εγω οτι δειχνεις αρκετα στεγνη στο ανω σωμα

τωρα εικονα απο τα υπολοιπα δεν εχουμε αλλα βλεπωντας τον τροπο που γραφεις θελω να σε προειδοποιησω για μια λεπτη γραμμη που υπαρχει μεταξυ του υγιες και του εμμονικου
προσοχη γιατι ειναι ευκολο να ξεπερασεις τα ορια και να θες κι αλλο στεγνωμα κι αλλο σφιξιμο με τελικο αποτελσμα ενα γυμνασμενο μεν σωμα αλλα υπερβολικα αδυνατο και μη θυληκο

αυτο στο γραφω κυριως γιατι ενω δειχνεις να εισαι σε ενα πολυ καλο επιπεδο και μπραβο σου, αυτοπαρουσιαζεσαι σαν κατι πολυ κατωτερο

φιλικα παντα

υ.γ. δε θελω να σε αποθαρυνω, συνεχισε τη πολυ καλη δουλεια που κανεις μεχρι τωρα, τα καλυτερα ερχονται με υπομονη και επιμονη

Davman
09-06-18, 21:28
Λιλη μην γραμμωσεις πολυ, η γυναικα τραβαει πολυ τα βλεμματα στο 15% με 20% ποσοστο λιπους.

Θα κανεις ποδια δυο φορες την εβδομαδα με squat , romanian deadlift και hip thrusts και μετα στειλε και κανα μηνυμα αμα θες γιατι ειμαι ελευθερος. :P

Lily89
10-06-18, 18:28
λιλυ οπως ολοι θα σου πω κι εγω οτι δειχνεις αρκετα στεγνη στο ανω σωμα

τωρα εικονα απο τα υπολοιπα δεν εχουμε αλλα βλεπωντας τον τροπο που γραφεις θελω να σε προειδοποιησω για μια λεπτη γραμμη που υπαρχει μεταξυ του υγιες και του εμμονικου
προσοχη γιατι ειναι ευκολο να ξεπερασεις τα ορια και να θες κι αλλο στεγνωμα κι αλλο σφιξιμο με τελικο αποτελσμα ενα γυμνασμενο μεν σωμα αλλα υπερβολικα αδυνατο και μη θυληκο

αυτο στο γραφω κυριως γιατι ενω δειχνεις να εισαι σε ενα πολυ καλο επιπεδο και μπραβο σου, αυτοπαρουσιαζεσαι σαν κατι πολυ κατωτερο

φιλικα παντα

υ.γ. δε θελω να σε αποθαρυνω, συνεχισε τη πολυ καλη δουλεια που κανεις μεχρι τωρα, τα καλυτερα ερχονται με υπομονη και επιμονη

Καλησπερα,συγνωμη γι ατην καθυστερηση τα κακα οταν μπαινει σεζον κ τρεχεις στη δουλεια..:unsure: Εννοειται κ δεν με αποθαρρυνεις,εξαλλου για αυτο το λογο γραφτηκα κ στο φορουμ για να συζητησω με ανθρωπους που ξερουν καποια πραγματα παραπανω κ να ακουσω κ αλλες αποψεις.Η αληθεια ειναι πως απο οταν ειχα χασει τα παραπανω κιλα μου εμεινε ενα κομπλεξ με το σωμα μου.Αλλα οπως ειπες κ εσυ δεν θελω να γινω εμμονικη,ημυν ηδη αρκετα χρονια με το να μην παρω γραμμαριο κ αφου καταφερα να ξεπερασω αυτο δεν θελω με τιποτα να ξανακολλησω με κατι αλλο.Και πανω απο ολα αυτο που λες,δεν θελω να αποκτησω το υπερβολικα γυμνασμενο σωμα,δεν αρεσει ουτε σε εμενα.Απλα ανυπομονω πως κ πως να δω μεγαλυτερη βελτιωση και στα ποδια και καποιες φορες γινομαι ανυπομονη,το κλασικο λαθος..Σε ευχαριστω για την απαντηση σου,συνεχιζω οπως λες και θελω να πιστευω πως ολα θα γινουν. ;):weights:

Lily89
10-06-18, 18:39
Λιλη μην γραμμωσεις πολυ, η γυναικα τραβαει πολυ τα βλεμματα στο 15% με 20% ποσοστο λιπους.

Θα κανεις ποδια δυο φορες την εβδομαδα με squat , romanian deadlift και hip thrusts και μετα στειλε και κανα μηνυμα αμα θες γιατι ειμαι ελευθερος. :P

Για να ειμαι ειλικρινης επειδη κανεις απο τον περιγυρο μου δεν ασχολειται ουτε καν με γυμναστικη,τις σχετικες εικονες με τα ποσοστα λιπους μονο ονλαιν τις εχω δει.Στο 18% λιπος σε γυναικα μου φανηκε πολυ ωραιο κ θυληκο το σωμα της,λες να μην ανταποκρινονται κ πολυ στην πραγματικοτητα ε?:unsure:
Ποδια κ γλουτους αυτες κανω συν πρεσα γλουτων + πρεσα ποδιων,προσαγωγους/απαγωγους σε μηχανημα,πλαγια/οπισθια ανοιγματα σε τροχαλια,καμψεις οπισθιου μηριαιου συν καποιες με ελευθερα βαρη κ αντιστασεις τις οποιες δεν εχω μαθει ακομα το ονομα..θα επανελθω για αυτο :green:

Davman
10-06-18, 19:59
Για να ειμαι ειλικρινης επειδη κανεις απο τον περιγυρο μου δεν ασχολειται ουτε καν με γυμναστικη,τις σχετικες εικονες με τα ποσοστα λιπους μονο ονλαιν τις εχω δει.Στο 18% λιπος σε γυναικα μου φανηκε πολυ ωραιο κ θυληκο το σωμα της,λες να μην ανταποκρινονται κ πολυ στην πραγματικοτητα ε?:unsure:
Ποδια κ γλουτους αυτες κανω συν πρεσα γλουτων + πρεσα ποδιων,προσαγωγους/απαγωγους σε μηχανημα,πλαγια/οπισθια ανοιγματα σε τροχαλια,καμψεις οπισθιου μηριαιου συν καποιες με ελευθερα βαρη κ αντιστασεις τις οποιες δεν εχω μαθει ακομα το ονομα..θα επανελθω για αυτο :green:

Και η πρεσσα πολυ καλη ασκηση ειναι. Κανε αυτες τις τρεις ασκησεις που σου ειπα + πρεσα και γαμπες ορθια. Τις υπολοιπες τις θεωρω υπερβολη γιατι απαγωγοι προσαγωγοι γυμναζονται με τις πολυαρθρικες.

Αν θα κανεις απομονωτικη ασκηση προσαγωγους θα κανεις ορθια, οχι καθιστη, υπαρχει λογος για αυτο.

2 προπονησεις ποδια την εβδομαδα με διαστημα 3-4 μερες κενο αναμεσα τους. Πχ Δευτερα και Πεμπτη

Lily89
10-06-18, 21:34
Και η πρεσσα πολυ καλη ασκηση ειναι. Κανε αυτες τις τρεις ασκησεις που σου ειπα + πρεσα και γαμπες ορθια. Τις υπολοιπες τις θεωρω υπερβολη γιατι απαγωγοι προσαγωγοι γυμναζονται με τις πολυαρθρικες.

Αν θα κανεις απομονωτικη ασκηση προσαγωγους θα κανεις ορθια, οχι καθιστη, υπαρχει λογος για αυτο.

2 προπονησεις ποδια την εβδομαδα με διαστημα 3-4 μερες κενο αναμεσα τους. Πχ Δευτερα και Πεμπτη

Οκ σε ευχαριστω πολυ θα το κανω ετσι απο αυριο,Δευτερα Πεμπτη ειναι καλο,απλα κανω κυκλικο δεν κανω μια ομαδα την φορα,υπαρχει προβλημα αν βαλω κ 2 ασκησεις απο τις υπολοιπες ομαδες μετα τα ποδια?

Ioannis Duff
10-06-18, 21:43
Ειδικα για τις γυναικες το κυκλικο ειναι μονοδρομος, φυσικα και μπορεις να βαλεις ασκησεις αλλων μυικων ομαδων μετα τα ποδια :thumbup:
Δεν εχει καθολου αδικο ο davman, πρεπει να επικεντρωθεις σε squat, romanian deadlift και hip thrust. Με καλη τεχνικη και σταδιακη αυξηση των κιλων
θα δεις απιστευτα αποτελεσματα και μονο αυτες να εκανες για το κατω σωμα.

Lily89
10-06-18, 22:04
Ειδικα για τις γυναικες το κυκλικο ειναι μονοδρομος, φυσικα και μπορεις να βαλεις ασκησεις αλλων μυικων ομαδων μετα τα ποδια :thumbup:
Δεν εχει καθολου αδικο ο davman, πρεπει να επικεντρωθεις σε squat, romanian deadlift και hip thrust. Με καλη τεχνικη και σταδιακη αυξηση των κιλων
θα δεις απιστευτα αποτελεσματα και μονο αυτες να εκανες για το κατω σωμα.

Οποτε συνεχιζω κανονικα τις προπονησεις μου με κυκλικο κ επικεντρωνομαι σε αυτες 2 φορες την εβδομαδα.Και πραγματικα ευχαριστω ειναι πραγματικα μεγαλη βοηθεια οι συμβουλες σας ;) :thumbup:

Davman
10-06-18, 22:20
Οποτε συνεχιζω κανονικα τις προπονησεις μου με κυκλικο κ επικεντρωνομαι σε αυτες 2 φορες την εβδομαδα.Και πραγματικα ευχαριστω ειναι πραγματικα μεγαλη βοηθεια οι συμβουλες σας ;) :thumbup:

Δεν θα κανεις κυκλικο. Θα παιζεις τα ποδια μονα τους δυο φορες την εβδομαδα λεμε.

Και αλλες 2 φορες την εβδομαδα θα παιζεις στηθος+ωμους+πλατη.

Τεταρτη Σαββατο μπορεις να κανεις αεροβιο αφου θελεις να πηγαινεις gym 6 φορες την εβδομαδα.

Davman
10-06-18, 22:32
Κατ'αρχας δεν εννοεις κυκλικο αλλα full body.
Λοιπον για bodybuilding προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το full body ειναι μετριο επιεικως.

Αν θα εβαζα σε καποιον full body θα το εβαζα μονο μια φορα την εβδομαδα. Σε στυλ push-pull-legs-full body.

Κανε ενα λεπτο διαλλειματα στις ασκησεις και βαζε και κανα κιλο να πιεζεσαι και λιγο.

Ioannis Duff
10-06-18, 22:41
Και αυτη φιλε μου ειναι......η προσωπικη σου αποψη. Ολοι full body εννοουν οταν λενε κυκλικο. Τι ειναι για σενα το κυκλικο?

Davman
10-06-18, 22:47
Μπορει να ειναι η προσωπικη μου αποψη αλλα στηριζεται σε συγκεκριμενη λογικη.
Αν θελει ας ακολουθησει τη δικη σου προταση, δεν εχω καποιο προβλημα.

lila_1
10-06-18, 23:02
Και αυτη φιλε μου ειναι......η προσωπικη σου αποψη. Ολοι full body εννοουν οταν λενε κυκλικο. Τι ειναι για σενα το κυκλικο?

κυκλικό λένε το πρόγραμμα που πηγαίνεις από τη μία άσκηση στην άλλη συνεχόμενα χωρίς διαλείμματα.
Full body είναι κανονικό πρόγραμμα με βάρη, με διαλείμματα, στο οποίο κάνεις όλες τις μυικές ομάδες.


Το full body λοιπόν για τη φίλη εδώ, είναι η ιδανική λύση.
Και γενικά για γυναίκες, η συχνότητα δίνει το maximum αποτέλεσμα σε υπερτροφία και δύναμη.

Davman
10-06-18, 23:07
κυκλικό λένε το πρόγραμμα που πηγαίνεις από τη μία άσκηση στην άλλη συνεχόμενα χωρίς διαλείμματα.
Full body είναι κανονικό πρόγραμμα με βάρη, με διαλείμματα, στο οποίο κάνεις όλες τις μυικές ομάδες.


Το full body λοιπόν για τη φίλη εδώ, είναι η ιδανική λύση.
Και γενικά για γυναίκες, η συχνότητα δίνει το maximum αποτέλεσμα σε υπερτροφία και δύναμη.

Οι γυναικες εχουν την ιδια ανταποκριση στις ασκησεις με αντιστασεις σε σχεση με τους αντρες.
Μονο σε σενα θα απανταω. :P

Fataoulas
10-06-18, 23:08
για bodybuilding προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το full body ειναι μετριο επιεικως.
.



Και μενα η δικη μου αποΠση για full body που εφαρμοζω ενα 6μηνο τωρα, ειναι οτι απλα γαμΕΙ

lila_1
10-06-18, 23:11
Οι γυναίκες έχουν καλύτερη και ταχύτερη ανάρρωση μεταξύ προπονήσεων λόγω των οιστρογόνων, άρα η μεγάλύτερη συχνότητα είναι πιο αποτελεσματική.

Davman
10-06-18, 23:15
Οι γυναίκες έχουν καλύτερη και ταχύτερη ανάρρωση μεταξύ προπονήσεων λόγω των οιστρογόνων, άρα η μεγάλύτερη συχνότητα είναι πιο αποτελεσματική.

Πανω απο τρεις φορες την εβδομαδα δεν βγαινουν τα κουκια για μυικη υπερτροφια χωρις αυξητικη.
Τωρα γιατι το full body το θεωρω μετριο δεν θα κατσω να γραψω σεντονι. Οποιος θελει μετρια αποτελεσματα ας κανει full body.

Ioannis Duff
11-06-18, 03:50
κυκλικό λένε το πρόγραμμα που πηγαίνεις από τη μία άσκηση στην άλλη συνεχόμενα χωρίς διαλείμματα
ενδιαφερον, βλεποντας τοσα ατομα να αναφεροντε σε "κυκλικο" και να εννοουν full body τα ειχα για συνωνυμα.


Και μενα η δικη μου αποΠση για full body που εφαρμοζω ενα 6μηνο τωρα, ειναι οτι απλα γαμΕΙ
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Davman
11-06-18, 12:45
Η αποψη μου ειναι οτι το καλυτερο ειδος αθλησης ειναι αυτη που μας κανει και παιρναμε πιο ευχαριστα και δεν βαριομαστε.

Αρα υπο αυτη την αποψη δεν υπαρχει σωστο προγραμμα.

Παντα ειναι καλυτερο να αθλειται κανεις απο το να μην κανει απολυτως τιποτα.

Fataoulas
11-06-18, 14:17
Η αποψη μου ειναι οτι το καλυτερο ειδος αθλησης ειναι αυτη που μας κανει και παιρναμε πιο ευχαριστα και δεν βαριομαστε.

Καποια φεγγαρια εκανα αυτο που λες. Ειχα μπροστα μου ενα μπωλ παρατακια και με το χερι μου εκανα τη κινηση να μεταφερω το υλικο απο το μπωλ στο στομα μου (δικεφαλα) Στη συνεχεια, τα μασουσα (σιαγωνες) και εβλεπα ασταματητα ολα τα Star Wars.
Ο'τι πιο ευχαριστο, και δε βαρεθηκα ουτε λεπτο..... μυες ομως δεν εβαλα :unsure:

Φιλε τα'χεις μπερδεψει λιγο. Εδω μιλαμε για το πως θα μεγαλωσει το ποντικι μας, πως θα κανουμε εκλειψη ηλιου με το μεγεθος της πλατης μας.
Οποτε, τα ευχαριστα και ωραια πραματακια δε χωρανε εδω. Για να μεγαλωσεις πρεπει να ιδρωσεις, μα φτυσεις αιμα, να πονεσεις, να τραυματιστεις, να πεινασεις, να πεις το δεσποτη παναγιωτη απο την ιππερενταση

Ioannis Duff
11-06-18, 14:55
Η αποψη μου ειναι οτι το καλυτερο ειδος αθλησης ειναι αυτη που μας κανει και παιρναμε πιο ευχαριστα και δεν βαριομαστε.

Ολη η συζητηση περι προγραμματων πηγαζει απο την ερωτηση "τι ειναι βελτιστο;"
Τωρα αν καποιος δεν θα παει στο γυμναστηριο καθολου αν του αλλαξεις την κοσμοθεωρια καλυτερα να συνεχισει οτι κανει.

Lily89
11-06-18, 16:21
κυκλικό λένε το πρόγραμμα που πηγαίνεις από τη μία άσκηση στην άλλη συνεχόμενα χωρίς διαλείμματα.
Full body είναι κανονικό πρόγραμμα με βάρη, με διαλείμματα, στο οποίο κάνεις όλες τις μυικές ομάδες.


Το full body λοιπόν για τη φίλη εδώ, είναι η ιδανική λύση.
Και γενικά για γυναίκες, η συχνότητα δίνει το maximum αποτέλεσμα σε υπερτροφία και δύναμη.


Οποτε και εγω λαθος ημουν.Full body ειναι το προγραμμα μου οχι κυκλικο,2 καποιες φορες κ 3 ασκησεις απο καθε μυικη ομαδα με διαλλειματα.Δεν ειναι αναγκη τοτε για καλυτερο αποτελεσμα να αλλαξω κατι?

beefmeup
11-06-18, 16:25
η lila_1 απαντα στην lily89:turtle:

οχι αν κανεις full body μην αλλαζεις κατι..

Lily89
11-06-18, 16:47
η lila_1 απαντα στην lily89:turtle:

οχι αν κανεις full body μην αλλαζεις κατι..

Η Lily89 αν καταφερει να γινει εστω και lila89 με τις προπονησεις που ειδα οτι βγαζει η κοπελα θα κανει παρτυ :weights::clap: χαχαχα..
Δεν αλλαζωω τοτε..σημερα hipthrust καταφερα τελευταιο σετ 15 επαναληψεις με 55 κιλα(5 σετ συνολο 30kg/25 40kg/20 45kg/18 50kg/16)..:turtle: οκ δεν ειναι πολλαα αλλα επειδη ξεκινησα πριν 1 μηνα την ασκηση με 10 πολυ το χαρηκα :) Next time harder !

beefmeup
11-06-18, 16:54
ενα βημα προς αυτη την κατευθυνση θα ειναι ισως να ανοιξεις κ συ ενα log προπονησεων/διατροφης για να καταγραφεις καθημερινα τι κανεις, η τι δεν κανεις τεσπα..ετσι θα μπορεις να εχεις σημεια αναφορας για την προοδο σου..

Lily89
11-06-18, 16:59
ενα βημα προς αυτη την κατευθυνση θα ειναι ισως να ανοιξεις κ συ ενα log προπονησεων/διατροφης για να καταγραφεις καθημερινα τι κανεις, η τι δεν κανεις τεσπα..ετσι θα μπορεις να εχεις σημεια αναφορας για την προοδο σου..

Αυτο ακριβως ειχα σκοπο απλα για αρχη καποιες απο τις ασκησεις μπορει να τις περιγραφω λιγο ασχετα γιατι δεν εχω μαθει ακομα την ακριβη ονομασια γι αυτο κ το καθυστερω.Εντος των ημερων θα το ξεκινησω ε και σιγα σιγα θα τα μαθω που θα παει [emoji16]


Sent from my iPhone using Tapatalk

beefmeup
11-06-18, 17:00
δεν εχει να κανει, ετσι κ αλλιως ο,τι απορια εχεις για αυτα που κανεις μπορεις να τα ρωτας εκει περα για να παιρνεις απαντησεις οπως κανεις εδω, απλα εκει θα ειναι ολα μαζεμενα σε ενα θεμα..

Lily89
11-06-18, 17:29
δεν εχει να κανει, ετσι κ αλλιως ο,τι απορια εχεις για αυτα που κανεις μπορεις να τα ρωτας εκει περα για να παιρνεις απαντησεις οπως κανεις εδω, απλα εκει θα ειναι ολα μαζεμενα σε ενα θεμα..

Τελεια σε ευχαριστω θα το ξεκινησω αυριο τοτε! [emoji1308][emoji1377]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Davman
11-06-18, 21:08
Το βελτιστο ειναι 6 προπονησεις την εβδομαδα , λιγη κοινη λογικη δεν υπαρχει στο οτι δεν γινεται να βγαλεις τον ιδιο 'η περισσοτερο ογκο προπονησης σε 3 ημερες απο οτι σε 6.
Εγω προσωπικα κανω 4 προπονησεις , αλλα παιζω και δυναμη αλλιως θα εκανα 6 προπονησεις.