PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμπληρώματα για όγκο



dimitris
16-10-06, 16:01
Ρε παιδια σαν νεος στο αθλημα θα χρειαστω για αλλη μια φορα τη βοηθεια σας.Αποφασισα να παρω καποιο συμπληρωμα διατροφης και πηγαινοντας σε γνωστο καταστημα του χωρου μου προτεινε καποιο weight gainer για αρχη συγγεκριμενα procomplex gainer.Τελικα το πηρα.Τι διαφορα εχει απο ενα συμπληρωμα πρωτεινης?θετικα?αρνητικα?αυτο χρειαζομουν τελικα?σωστη η λαθος επιλογη?

billys15
16-10-06, 16:39
sorry αν σε "ριξω" λιγο,αλλα μαλλον ειναι λαθος επιλογη.αν ομως δεν ειχες αποτελεσματα απο την κανονικη διατροφη σου,επειδη καταναλωνες λιγοτερους υδατανθρακες,τοτε ισως δεις καποια αποτελεσματα.η διαφορα απο την whey ειναι αυτο που ανεφερα,δλδ το weight gainer εχει πολλους υδατανθρακες,και υπαρχει περιπτωση να σου γεμισει λιπος την κοιλια,ενω η whey δεν εχει σχεδον καθολου υδατανθρακες και θα σου δωσει καθαρη μυικη μαζα.αλλα αφου το πηρες τωρα χρησιμοποιησε το και δες αν εχεις καλα αποτελεσματα.αν οχι,τοτε μην ξαναπαιρνεις gainers :wink:

Gasturb
16-10-06, 20:01
Dimitris καλωςήρθες στο forum, αφού από οτι κατάλαβα είσαι καινούργιος στο άθλημα χρησιμοποίησε το προιόν που αγόρασες αλλά να προτιμήσεις την επόμενη φορά καθαρές whey πρωτείνες.

dimitris
16-10-06, 21:39
Thanks παιδια την επομενη φορα θα ρωταω πρωτα!κατι ακομα..σε καθαρη whey πρωτεινη ποια ειναι η ημερησια δοσολαγια λεω οταν τελειωσει το gainer να παρω της eas..ποσα scoop χρειαζονται την ημερα?πρεπει να λαμβανεται καθε μερα?μετα την προπονηση?sorry για τις πολλες ερωτησεις...i m a rookie!!!σε τι τιμες παιζει η συγγεκριμενη?καποια αλλη που προτεινετε?
μηπως να το πεταξω ρε σεις το gainer?τρομαξα με τα περι λιπους..και επειδη στην κοιλια δεν ειμαι και flat..λετε να βαλω κι αλλο???

Theristis
16-10-06, 23:17
Μπορείς να πέρνεις μέχρι και 3 δόσεις την ημέρα(Πρωί,Μετά την προπόνηση και βράδυ) εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να πέρνεις το πρωϊ με το που ξυπνάς με άδειο στομάχι και αμέσως μετά την γυμναστική όπου αυτό είναι το πιο σημαντικό γεύμα της ημέρας σου.
:army2:

sakisboy
17-10-06, 12:54
Μπορείς να πέρνεις μέχρι και 3 δόσεις την ημέρα(Πρωί,Μετά την προπόνηση και βράδυ) εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να πέρνεις το πρωϊ με το που ξυπνάς με άδειο στομάχι και αμέσως μετά την γυμναστική όπου αυτό είναι το πιο σημαντικό γεύμα της ημέρας σου.
:army2:

:army2: :army2: :army2:

billys15
17-10-06, 14:35
Δημητρη εγω λεω να το παρεις το προιον σου,μιας και το αγορασες,απλα αλλη φορα να ενημερωνεσαι πρωτα :wink: .επισης το παραπανω που εγραψε ο theristis αναφερεται στην πρωτεινη (δεν ξερω ομως αν ισχυει το ιδιο και για τα gainers).σχετικα με την EAS,ειναι καλη εταιρεια,αλλα μπορεις να βρεις και κατι καλυτερο σε χαμηλοτερη τιμη (elite της dymatize κ.α.).παντα να συγκρινεις διαφορες εταιρειες σε προιοντα που ενδιαφερεσαι και μην επηρεαζεσαι απο διαφημισεις (τωρα που λεω διαφημισεις,μακρια απο Muscletech!!)

dimitris
17-10-06, 17:44
Οk,τελικα λεω να παρω της dytamize μιας και προτεινεται αρκετα στο forum.
Δυο ερωτησεις ακομα αν δεν κουραζω:

1. μπορω μετα τα βαρη να κανω διαδρομο,γρηγορο περπατημα για 15min?(καψιμο λιπους..) αν ναι, ειναι καλο να παρω την πρωτεινη πριν μπω στο διαδρομο?(1scoop π.χ?)η μετα τον διαδρομο?

2. μου ειπε γνωστος γυμναστης οτι μετα τις 6-8 εβδομαδες πρεπει να διακοπτεται το συμπληρωμα πρωτεινης γιατι δεν προσφερει τιποτε στον οργανισμο.ισχυει?

Αυτα..thanks!

Nick3
17-10-06, 17:53
Για το πρώτο δε συμφωνώ καλύτερα αερόβια διαφορετικές μέρες και όχι πριν την προπόνηση των ποδιών.
Για το δεύτερο δεν έχω ακούσει κάτι...

billys15
17-10-06, 22:31
οντως καλα θα ηταν να κανεις διαδρομο διαφορετικες μερες.σχετικα με το δευτερο,εχω ακουσει οτι δεν χρειαζεται να εφαρμοζεις διακοπτομενη χρηση στην πρωτεινη

Gasturb
18-10-06, 01:18
Φίλε dimitris αν θέλεις να ασχοληθείς κάπως σοβαρά με το χάσιμο λίπους η ιδανικότερη κ πιο αποτελεσματικη ώρα είναι πριν τον πρωινό η έστω σε διαφορετικό δίαστημα απο τα βάρη - (καλύτερα το πρωί). Τώρα αν ακολουθήσεις την λογική σου μετα την gym δηλαδή τότε κάνεις περισσοτέρο καρδιοαγγειακές ασκήσεις που είναι εξίσου απαραίτητες στο άθλημα με συχνοτητα 3 φορές την εβδομάδα.