PDA

Επιστροφή στο Forum : Πειτε προγραμμα για ενα κοριτσι



RAMBO
14-02-09, 15:38
εχω μια φιλη στο γυμ και θελει ενα προγραμμα για να γραμμωφει.απλα πραγματα για να ειναι σε φορμα.και εγω σαν σωστοσ κυριοσ τησ ειπα οτι θα τησ βρω ενα.{και θα τησ δειξω και τισ ασκησεισ εννοειται σιγα μην την αφησω].μπορειτε να μου πειτε καποιο για 4 φορεσ την εβδομαδα??? :moderator: :moderator: :moderator: :moderator: :moderator: :moderator:

pikolo
14-02-09, 15:48
αν περιμενει απο σενα σωθηκε..χεχε60 ωρες gym την μερα.χαχα
:bodybuilder2:

RAMBO
14-02-09, 15:50
μην βγουμε εκτοσ θεματοσ παρακαλω :help:

KATERINI 144
14-02-09, 15:59
ραμπο αν εισαι έξυπνος πρωτινέ τις 3 ασκήσεις

σκουοτ, ανοίγματα (σε εκεινο το περιεργο μηχάνημα που κανουν οι γυναίκες) και Leg curls, :chinese:

τιποτα αλλο δε χρειάζεται. 8)

tezaman
14-02-09, 16:24
ραμπο αν εισαι έξυπνος πρωτινέ τις 3 ασκήσεις

σκουοτ, ανοίγματα (σε εκεινο το περιεργο μηχάνημα που κανουν οι γυναίκες) και Leg curls, :chinese:

τιποτα αλλο δε χρειάζεται. 8)

θεός απλά... :bowdown:

Steve KinG STyLe
14-02-09, 16:28
Ειστε σοβαροι? :chinese: Πες στο κοριτσι να κανει και αρσεις θανατου Romanian πολη καλη ασκηση πιανει καλα πες της 8) 8)
Α και RAMPE πες της αν θελει καλες γαμπες να κανει Donkey Calve Raises :shock:

pikolo
14-02-09, 18:19
steve ασε τισ μλκσ εσυ καλα τα πε ο κατερινης!Για ανω κορμο ελαχιστα χρειζεται πιστευω εγω....ελεος πια δνε χρειαζεται ολες να ναι bodybuilders... :moderator:

BRaWNy
14-02-09, 19:02
steve ασε τισ μλκσ εσυ καλα τα πε ο κατερινης!Για ανω κορμο ελαχιστα χρειζεται πιστευω εγω....ελεος πια δνε χρειαζεται ολες να ναι bodybuilders... :moderator:Διαφωνώ.
Ταχα δεν θελουν, αλλά γράμμωση θέλουν.
Η γράμμωση δεν ειναι κάτι που χρησιμοποιείται πιό πολύ απο μποντυμπίλντερς?

Όπως και να έχει, όποιοι οι στοχοι, τα ίδια πράγματα χρειάζονται (και για τις γυναίκες) και η ίδια προσπάθεια, δεν υπάρχει θέλω να γραμμώσω λίγο θα κάνω "λιγη" δίαιτα ή θελω να αυξηθω πολύ λιγο ή να σφίξω, θα κάνω "λιγη" προπόνηση ή και πολλές επαναλήψεις κλπ
Η διατροφή και τα γεννετικά και εν μέρει η προπονηση, θα καθορίσουν τα μεγέθη (οχι μονο τα σωματικά).
Τα βαρη επειτα δεν ειναι μονο για μποντυμπίλντερς.
Ελπίζω να γινομαι κατανοητός γιατι σε αυτη την περίπτωση δυσκολεύομαι πολύ να εκφρασω ακριως αυτό που θέλω με τον γραπτό λόγο.


Στο θεμα μας:
Όπως θα σκεφτόταν ένας άνδρας, ετσι να σκεφτεί και να κοιτάξει το θέμα.
Εννοώ ότι θα ακολουθούσε ένας άνδρας, παρόμοια και οι γυναίκες.
Ισχύουν βεβαια τα ίδια και απο άποψης μου, αν είναι ετοιμη για γράμμωση κλπ, δηλαδή αυτά που λέω συνήθως ότι πρέπει να σκεφτούμε πρωτα την αναλογία μυων/λίπους στο σωμα, υπερ των μυων.
Και φυσικά όταν λέω γράμμωση σε αυτη την περίπτωση, δεν μιλώ για αγωνιστική και τέτοια, απλά μιλώ για απώλεια λίπους να καθαρίσει το σωμα.

slaine
14-02-09, 19:20
υπάρχουν ήδη έτοιμα προγραμμάτα στο φόρουμ για κοπέλα, αλλά το θέμα δεν είναι τόσο το τι αλλά το πως. αν είναι η κλασσική κοπέλα που κωλοβαράει ότι και να της πει να κάνει...

στην τελική σόρι αλλά μου φαίνεται ότι θες τη βοήθει΄αμας για να κάνεις άλλα πράγματα... τεσπα.

δες τα προγράμματα που ήδη έχουν προταθεί για γυναίκες.
συμφωνώ με Brawny

pikolo
14-02-09, 19:35
εγω πιστευω οτι μια γυναικα και λιγο παραπανω λιπος αν εχει αν εχει γυμνασμενουσ μυεσ απο μεσα στα σημεια π πρεπει μπορει να δεχνει μια χαρα θυληκη..αλλα εξαρταται τι θελει ο καθενας περι ορεξεως.... :inandout:

BRaWNy
14-02-09, 19:51
εγω πιστευω οτι μια γυναικα και λιγο παραπανω λιπος αν εχει αν εχει γυμνασμενουσ μυεσ απο μεσα στα σημεια π πρεπει μπορει να δεχνει μια χαρα θυληκη..αλλα εξαρταται τι θελει ο καθενας περι ορεξεως.... :inandout:Σε αυτο συμφωνώ, εν μέρει αυτο εννοουσα και με το προηγουμενο ποστ μου.

Για να κάνει όμως μυες απο μεσα και συνεπώς σωστές και καλές καμπύλες, θέλει "καλή" προσπάθεια, δηλαδή βασικές ασκήσεις κλπ, και μια νοοτροπία heavy και τρόπο προπόνησης όπως και οι ανδρες.

Mε "ψιλοασκήσεις" και με ροζ αλτηράκια δεν γίνονται τέτοια πράγματα, ουτε και βοηθούν αυτά στο να χάσει λίπος για να έρθει σε μια καλή εμφάνιση.

Φυσικά δεν έχει να φοβηθεί οτι θα γίνει σαν άνδρας, αφου δεν το επιτρέπουν οι ορμόνες της, άσε που πολλοί άνδρες παρόλο που έχουν πιό αναπτυξιακές ορμόνες κλπ, δεν είναι και πολύ μακριά απο μια εικόνα μιας καλογυμνασμένης σε νορμάλ επίπεδο (οχι μποντυμπιλντερ) γυναίκας, και αυτό πιό πολύ λόγω κακού εστιασμού και έλειψης σωστής νοοτροπίας.

Ασκήσεις όπως τυπου Σκουωτ ελευθερα, Άρσεις θανάτου, καθως και γενικότερα ασκήσεις για posterior chain μπορουν να κάνουν πολλά ΚΑΙ σε γυναίκες.
Φυσικά και βασικές για ανω σωμα, απλά δεν χρειάζεται να υπάρχουν απευθείας ασκήσεις για χέρια (ειδικότερα στην περίπτωσή μας στο τόπικ, όπως φαντάζομαι και έχω μια εικόνα)

RAMBO
15-02-09, 12:26
ΠΟΥ θα βρω προγραμμα ?εψαξα και δεν ειχε κατι

NASSER
15-02-09, 13:27
Να υποθεσω RaMbo πως η κοπελα ειναι συνομηλικη σου.
Για αρχη να την βαλεις να κανει

1η μερα
στηθος- πλατη απο τρεις ασκησεις 4*10
Πεκ-ντεκ, ανοιγματα, πιεσεις με αλτηρα σε επικλινη παγκο. Να της κρατας τα χερακια να κανει σωστη εκτελεση :wink:
Τροχαλια μπροστα ανοιχτη λαβη, τροχαλια κλιστη λαβη με τις παλαμες να κοιταμε εσενα, και κωπηλατικη με αλτηρα στο παγκακι... ξερεις εσυ

2η μερα ομους-δικεφαλο-τρικεφαλο
πιεσεις με αλτηρα, εκτασεις , προτασεις, ολα 3*10
αλτηρες εναλλαξ, αυτοσυγκεντρωση ενα χερι 3*10
τροχαλια τρικεφαλο, γαλλικες με αλτηρα 4*10

3η μερα ποδια
βαλε την να κανει εκτασεις, πρεσα, δικεφαλο ποδιου με δυο ποδια και μηχανημα γλουτων ολα 4*10

Επαναλαμβανει το προγραμμα για κανα μηνα. Να τη βαλεις να κανει και αεροβια 30 λεπτα μετα το τελος των ασκησεων και 2 φορες τη βδομαδα κοιλιακους και ραχιαιους.

οκ?

RAMBO
15-02-09, 13:29
OK.ΚΟΙΚΙΑΚΟΥΣ δεν γινεται να κανει και τισ 4 φορεσ??.2 χρονια μικροτερη ειναι

NASSER
15-02-09, 13:30
OK.ΚΟΙΚΙΑΚΟΥΣ δεν γινεται να κανει και τισ 4 φορεσ??.2 χρονια μικροτερη ειναι

αμα θελει μπορει να κανει και 4 φορες απο 6 σετ το πολυ.

tezaman
15-02-09, 19:56
χόσου ράμπε πιπινοφάγε!! χόσου!! επίσης να της τονίσεις την σημασία ενός καλού μεταπροπονητικού γεύματος και να της προτείνεις να πάτε σπίτι να της δήξεις πως χτυπάνε την πρωτεΐνη 8) :evil2:

RAMBO
16-02-09, 15:17
τησ το εδειξα το σαββατο το βραδυ στο λεωφορειο και σε ενα παρκακι. :rocking:

Polyneikos
16-02-09, 15:26
"Δούλεψε;" :rolf: :rolf:

RAMBO
16-02-09, 15:32
περασα καλα.αν και μετα που ειπε οτι δεν ηθελε σχεση κ να μεινουμε φιλοι.δεν πειραζει εχω κ αλλη στο γυμν και ψα παω σαυτην κ την γυμναστρια :rocking:

tezaman
16-02-09, 17:30
Ράμπε είσαι μεγάλος 8)

jordan_z750
16-03-09, 11:09
τησ το εδειξα το σαββατο το βραδυ στο λεωφορειο και σε ενα παρκακι. :rocking:

πολλοι λενε οτι η καλυτερη γυμναστικη ειναι το σ...
οποτε μπορεις να την γυμνασεις:D