PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενδυνάμωση Ώμων



tezaman
15-02-09, 19:38
Εδω και 6 περίπου μήνες που ξεκίνησα την γυμναστική με βάρη και ύστερα απο 4 χρόνια κα8ηστικής ζωής, παρατήρησα πως οι ώμοι μου ζορίζονται περισσότερο από κάθε άλλη μυική ομάδα στις διάφορες ασκήσεις και ποιο πολύ στις ασκήσεις στήθους

μια περίοδο οπού τους είχα ζορίσει υπερβολικά είχαν αρχίσει να με πονάνε συνεχόμενα κατά την διάρκεια της ημέρας και αυτό με είχε ανησυχήσει πάρα πολύ, ειδικά νιώθω το πρόβλημα να είναι μεγαλύτερο στον δεξή μου ώμο και συγκεκριμένα στην εμπρόσθια κεφαλή του δελτοειδή όπου και αισθάνομαι την μεγαλύτερη πίεση ( επίσης σε εκείνο το σιμείο αισθάνομαι ένα κλακ σε μία συγκεκριμένη γωνία όταν ανεβοκατεβάζω τον ώμο μου )

εκ του φυσικού τους οι ώμοι μου τείνουν να έχουν μια κλήση προς τα μπροστά, ίσως λόγο της κακής στάσης του σώματος μου μέχρι σήμερα.

σκέφτομαι πως ίσως αν κάνω ένα καλό πρόγραμμα ενδυνάμωσης να σταματήσουν να με ενοχλούν γιαυτό αν κάποιος έχει κάτι υπόψιν του ας το πει :green:

tezaman
15-02-09, 19:44
σκέφτομαι να ακολουθήσω αυτό το πλάνο ενδυνάμωσης http://www.menshealth.gr/fitness.exercise.6.7737.html

όμως έχω τους ενδοιασμούς μου μιας και δεν πολυεμπιστέυομαι το mensheath :shifty:

slaine
15-02-09, 19:57
ήδη σου έχω δώσει βιντεάκια και σου έχω πει τις απόψεις μου. τα λέω άλλη μία να τα δεις πάλι αλλά και όποιος ενδιαφέρεται:

1)ασκήσεις για τους περιστροφικούς μυς του ώμου και ειδικά με λάστιχα
2)ασκήσεις κλειστής αλυσίδας
3)έμφαση σε posterior chain (έτσι δε γράφεται?)
4)γυμνασε όλες τις μοίρες του δελτοειδή
5)διατάσσεις
6)μουρουνέλαιο/λινέλαιο/σησαμέλαιο
7)πάγο
8)διόρθωσε τη στάση του σώματος σου ειδικά στον υπολογιστή που περνάς πολλή ώρα και έχεις την τάση να καμπουριάζεις και να φορτίζεις τους ώμους
9)ίσως να χρειάζεσαι πλήρη ξεκούραση ή ξεκούραση από τις ασκήσεις τύπου πιέσεων

BRaWNy
15-02-09, 20:06
Το πρόβλημά σου μπορει να οφείλεται πιθανόν και στους παρακατω λόγους.
1-Τους ζόρισες κάνοντας υπερβολική προπόνηση, συν το οτι σχεδόν σε όλες τις ασκήσεις ανω σωματος εμπλέκονται
2-Είχες κακή τεχνική, και σε συνδιασμό ίσως και με το παραπάνω

Σίγουρα μπορει να υπάρχουν άλλοι λόγοι εκτός αυτων.
Αν τους τραυμάτισες, τότε αυτά που σου είπαν θα βοηθήσουν.
Αν δε τους τραυμάτισες και είναι απλά απο παραπάνω ζόρι και κούραση, τότε θα πρέπει συγχρόνως να στραφείς και σε άλλες λύσεις, που θα ρυθμίσουν και τους παραπάνω λόγους που ανέφερα, τους οποίους θα πρέπει να έχεις κατα νου και μετα την αποκατάσταση για να μην έχεις τα ίδια.

yannis88
15-02-09, 20:52
ήδη σου έχω δώσει βιντεάκια και σου έχω πει τις απόψεις μου. τα λέω άλλη μία να τα δεις πάλι αλλά και όποιος ενδιαφέρεται:

1)ασκήσεις για τους περιστροφικούς μυς του ώμου και ειδικά με λάστιχα
2)ασκήσεις κλειστής αλυσίδας
3)έμφαση σε posterior chain (έτσι δε γράφεται?)
4)γυμνασε όλες τις μοίρες του δελτοειδή
5)διατάσσεις
6)μουρουνέλαιο/λινέλαιο/σησαμέλαιο
7)πάγο
8)διόρθωσε τη στάση του σώματος σου ειδικά στον υπολογιστή που περνάς πολλή ώρα και έχεις την τάση να καμπουριάζεις και να φορτίζεις τους ώμους
9)ίσως να χρειάζεσαι πλήρη ξεκούραση ή ξεκούραση από τις ασκήσεις τύπου πιέσεων

Μπορείς να βάλλεις και τα βιντεάκια? αν τα έχεις πλέον βέβαια.

slaine
15-02-09, 20:56
πρέπει να ψάξω να τα βρω, αν τα βρω 8α τα ποστάρω.
ίσως ο τέζας να τα έχει, να τα βάλει.

tezaman
15-02-09, 22:16
τα έχω κατεβάσει απο το youtube στο αρχείο μου στον υπολογιστή μου :|

μου είχε στείλει ένα και με έναν γκέι ο Νίκος :chinese: που έτσι και την έκανα την άσκηση έτσι στο γυμναστήριο θα μου κρεμούσαν κουδούνια :lol:

θα δοκιμάσω το πρόγραμμα που πόσταρα απο πάνω και θα σας πω υα αποτελέσματα 8)

slaine
15-02-09, 22:19
σκέφτομαι να ακολουθήσω αυτό το πλάνο ενδυνάμωσης http://www.menshealth.gr/fitness.exercise.6.7737.html

όμως έχω τους ενδοιασμούς μου μιας και δεν πολυεμπιστέυομαι το mensheath :shifty:

1)σβήσε το σάιτ κλπ και βάλε το κείμενο μόνο.
2)έλεος ρε! τι το ιδιαίτερο λέει? πιέσεις εμπροσθολαίμες, εκτάσεις όρθιος και σκυφτός, και προτάσεις! πφφφφ :banghead:

tezaman
15-02-09, 22:21
δεν είπα ότι λέει κάτι το ιδιαίτερο 8) το σάιτ γιατί να το σβήσω? :cursing:

slaine
15-02-09, 22:26
δεν είπα ότι λέει κάτι το ιδιαίτερο 8) το σάιτ γιατί να το σβήσω? :cursing:

1)απαγορεύεται να βάζουμε λινκ από άλλα σάιτ σχετικά
2)8ες βοήθεια και μας λες να μπούμε σε άλλο λινκ, αντί να το έχεις εδώ...
με πιάν'ς?

NASSER
15-02-09, 22:36
δεν είπα ότι λέει κάτι το ιδιαίτερο 8) το σάιτ γιατί να το σβήσω? :cursing:

1)απαγορεύεται να βάζουμε λινκ από άλλα σάιτ σχετικά
2)8ες βοήθεια και μας λες να μπούμε σε άλλο λινκ, αντί να το έχεις εδώ...
με πιάν'ς?


slain το ειδα το link, δεν ειναι τιποτ σπουδαιο και δεν χριαζεται να σβηστει. :wink:

tezaman
15-02-09, 22:37
όχι δεν σε πιάνω, είπα πως άν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά με την ενδυνάμωση των ώμων θα με βοηθούσε να το ποστάρει, το συγκεκριμένο λινκ είναι απο σάιτ περιοδικού, δεν είναι καν φόρουμ, λινκ σε άλλα φόρουμ απαγορεύετε να ποστάρουμεν, τι να το γράψω όπως έχει τι να πατίσει κάποιος ένα κλίκ να το δεί είναι το ίδιο και το αυτό, ας μην κοροϊδευόμαστε αν με πιάνεις :green:

_kwstas_
15-02-09, 22:45
Εγω με την σειρα μου θα σου πω οτι αν δεν σου περασει ο πονος-κουραση και δεν κανεις ενα μικρο off μονο χειροτερα θα τους κανεις..

tezaman
15-02-09, 22:47
ευτυχός η χειρότερη περίοδο που τους είχα κουράσει πολύ έπεσε μέσα στα χριστούγεννα που έκανα ένα μήνα οff απο το gym και στρώσανε κάπως :)

_kwstas_
15-02-09, 22:51
και εγω κατι αντιστιχο.. οι διακοπες τον χριστουγεννων με εσωσαν απο διαφορους επερχομενους τραυματισμους... οταν κανεις πολλα κιλα και μπαινεις σε ενα off πυστευω οτι ξαναμπαινεις στο παιχνιδι αρκετα δυνατοτερος!