PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεος στο forum - Ζητω τη γνωμη σας !



Mugen
15-02-09, 21:03
Καλησπερα σε ολους/-ες.
Ειμαι 21 ετων, υψος 1.85 , βαρος 101kg για την ωρα, καπνιζω 1-1.5 πακετο τη μερα (χρειαζεται να σας πω κατι αλλο? Αν ναι ρωτηστε ελευθερα.)
Η ζωη μου ηταν(πλεον δεν ειναι!) κυριως καθιστικη, και λογω εργασιας αλλα και λογω..τεμπελιας αν θελετε. Ακομα και στον ελευθερο χρονο, αν δεν ημουν εξω για καφε με την παρεα, θα καθομουν σπιτι να δω τηλεοραση ή καποια ταινια, δηλαδη καναπες καναπες και παλι καναπες.

Μετα την φετινη πρωτοχρονια, κοιταχτηκα στον καθρεφτη και λεω "καλα ρε μλκ πως εγινες ετσι?".
Ανεβηκα στη ζυγαρια που παντα την αντιπαθουσα(παντα ειχα παραπανω κιλα, αλλα πλεον δεν παει αλλο...), και βλεπω το νουμερο "109kg" και λεω οκ αντε γεια χοντρε.

Απο την πρωτοχρονια μεχρι και σημερα, παω γυμναστηριο 6-7 φορες την εβδομαδα οποτε εχω κεφια, αλλιως 5 οπως και προτεινε ο γυμναστης στο προγραμμα.
Διατροφη...δεν θα ελεγα σωστη διατροφη...αλλα τουλαχιστον δεν παιρνω οσες θερμιδες επαιρνα πριν. Πλεον τρωω:
-Πρωινο 1 ποτηρι χυμο πορτοκαλι(φυσικος χυμος)
-Δεκατιανο 1 τοστ ή ενα κουλουρι
-Μεσημεριανο σαλατα
-Απογευματινο οταν το θυμηθω (κανα φρουτο ή τοστ)
-Βραδινο παλι σαλατα !

Εχω πηξει στην σαλατα...αλλα μονο ετσι νιωθω οτι τρωω σωστα. Αν φαω κανονικο γευμα νιωθω πλεον οτι δεν χορταινω. Καποιες φορες θα φαω τσιπουρα ή καποιο λαδερο, αλλα κυριως σαλατες.

Ετσι απο την 7η Ιανουριου (τελος γιορτων) μεχρι σημερα, πηγα απο τα 109kg στα 101kg. Πλεον ΔΕΝ πειναω, υπαρχουν μερες που θα ξεχασω να φαω.

Ποσα κιλα πρεπει να παω για ειμαι κανονικος και οχι χοντρος? (θα ελεγα παχυσαρκος αλλα προτιμω να ακουω τη λεξη χοντρος και να κομπλαρω για να συνεχισω να χανω κιλα)

Μου αρεσει να ψωνιζω...εχω τοσα ωραια παντελονια και μπλουζες, που ομως ΔΕΝ τα χαιρομαι γιατι ή το παντελονι θα μου ειναι ισα-ισα ή η μπλουζα θα ειναι οκ στο στηθος/πλατη μου αλλα στην περιοχη του "σωσιβιου" να ειναι τσιμα-τσιμα. Αυτο θελω να αλλαξει.

Η κοπελα μου ειναι 1.70 και σχεδον 55kg και εγω ειμαι...διπλασιος! Ακομα και οταν ειμαστε μαζι :love: νιωθω ασχημα πλεον γιατι οταν την γνωρισα ημουν γυρω στα 90-95kg αν θυμαμαι καλα..ποσο μαλλον τωρα...

Στο γυμναστηριο, το προγραμμα ηταν 15 λεπτα χαλαρος διαδρομος, ασκησεις στα οργανα(στηθος πλατη ποδια κλπ..τα ξερετε) και 15 λεπτα παλι διαδρομος.
Αλλα επειδη ειμαι κλασσικος Ελληναρας τι ξερει ο γυμναστης? :P Για αυτο εκανα 30 λεπτα διαδρομο(τις πρωτες μερες χαλαρα, πλεον πιο γρηγορα ή και sprints και μετα παλι χαλαρα), βαρη με καποιες φορες παραπανω sets και αλλα 30 λεπτα διαδρομο.

Πλεον δεν μπορω να τρεξω γρηγορα, με χαλαρο ρυθμο ειμαι οκ, αν τρεξω γρηγορα δεν αντεχω τον πονο στο δεξι γονατο.(Δεν του το ειπα γιατι μου ειχε πει αυστηρα 15+15..και εγω καλυπτομενος απο οοοοοολο το κοσμο στο γυμναστηριο, εκανα 30+30 σκεπτομενος οτι "σιγα μη με δει και μου πει τιποτα").
Τις τελευταιες 10-12 μερες του Γεναρη, εφευγα απο το γυμναστηριο πραγματικα μουσκεμα στον ιδρωτα. Πλεον απο τον πονο(τρεχω οσο μπορω, μετα σταματαω και κανω μονο οργανα) φευγω και ειμαι ισα-ισα ιδρωμενος.
Εκανα ζημια στο γονατο μου? Σε τι γιατρο πρεπει να απευθυνθω?

Επισης, υπαρχει καποιο φαρμακευτικο σκευασμα χωρις παρενεργειες(συκωτι, στειροτητα κ.α) το οποιο μπορω να παρω για να καιω λιγες παραπανω θερμιδες ή λιπος?
Οτι παραπανω καψω καλο θα μου κανει.

Γιατι ξερετε...ο απελπισμενος (και ο χοντρος!) απο τα μαλλια του πιανεται.

Με εκτιμηση,
Mugen

ΥΓ: Να ζητησω 1000 συγγνωμη για το μακροσκελες ποστ, και ισως για την οχι και τοσο καλη συνοχη του κειμενου, αλλα ειναι σκορπιες σκεψεις που ηθελα να αναφερω.
Δεν ηξερα ποιο section ηταν το καταλληλοτερο για να postαρω, παρακαλω μετακινειστε το αν χρειαστει.

slaine
15-02-09, 21:15
κατ'αρχάς καλώς ήρθες φίλε! αν θες πες και ένα γεια στο "νέα μέλη" να γνωριστούμε καλύτερα

πάνω σε αυτά που ρωτά κάνεις τραγικά λάθη, τι να πρωτογράψω...
γι'αρχή διάβασε πάνω κέντρο προς αριστερά που λέει διατροφή, μπες εκεί και δες το άρθορ διατροφή γράμμωσης να κατλαάβεις 5 πράγματα. αφού το διαβάσεις και το καταλάβεις προχώρα και στα υπόλοιπα άρθρα, γενικά διάβασε όσο μπορέις το φόρουμ. κάνεις λάθη και στη διατροφή και στην προπόνηση με βάρη και στην αεροβική.

διάβασε και ό,τι απορία έχεις μας ρωτάς
:^^:

Mugen
15-02-09, 21:26
κατ'αρχάς καλώς ήρθες φίλε! αν θες πες και ένα γεια στο "νέα μέλη" να γνωριστούμε καλύτερα

πάνω σε αυτά που ρωτά κάνεις τραγικά λάθη, τι να πρωτογράψω...
γι'αρχή διάβασε πάνω κέντρο προς αριστερά που λέει διατροφή, μπες εκεί και δες το άρθορ διατροφή γράμμωσης να κατλαάβεις 5 πράγματα. αφού το διαβάσεις και το καταλάβεις προχώρα και στα υπόλοιπα άρθρα, γενικά διάβασε όσο μπορέις το φόρουμ. κάνεις λάθη και στη διατροφή και στην προπόνηση με βάρη και στην αεροβική.

διάβασε και ό,τι απορία έχεις μας ρωτάς
:^^:

Στο forum επεσα τυχαια λογω Google. Θα περασω να συστηθω και απο το θεμα που ειπες.

Σχετικα με τα λαθη, το ξερω οτι κανω, για αυτο και ειμαι εδω.

Επισης να πω, οτι περισι πηγαινα σε γνωστο διαιτολογο(τοτε δεν το ειχα παρει ζεστα το θεμα με αποτελεσμα να χανω/παιρνω κιλα συνεχεια), και εχω κρατησει ακομα τα προγραμματα διατροφης που επαιρνα.
Το δυσκολο για μενα ειναι τα εφαρμοσω, λογω περιορισμενου χρονου!!

Φιλε slaine να σε ευχαριστησω που εκατσες να διαβασεις ολο το κατεβατο μου.. :rocking:

slaine
15-02-09, 21:35
πόσταρε στον τομέα της διατροφής το πλάνο του διατροφολόγου απο περιέργεια να δούμε τι έγραφε γιατί αρκετοί υποτιθέμενοι ειδικοί κάνουν "εγκλήματα".

αν δεν είσαι αποφασισμένος, δύσκολο να πετύχεις αυτό που θέλεις ή έστω θα το κάνεις σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα...

διάβασε αρκετά κι εμείς εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε :wave:

Mugen
15-02-09, 21:41
slaine περασα και απο τα νεα μελη.

Σχετικα με τον διατροφολογο, θες να ποσταρω ολες τις διατροφες που εχω κρατησει?(θα παρει λιγο χρονο) ή 1 ενδεικτικη?

Πλεον ειμαι αποφασισμενος και μιας και αναφερθηκα για φαρμακα, οπως καταλαβες θελω να ξεμπερδευω οσο το δυνατον πιο γρηγορα με τα περιττα κιλα μου.

NASSER
15-02-09, 21:44
slaine περασα και απο τα νεα μελη.

Σχετικα με τον διατροφολογο, θες να ποσταρω ολες τις διατροφες που εχω κρατησει?(θα παρει λιγο χρονο) ή 1 ενδεικτικη?

Πλεον ειμαι αποφασισμενος και μιας και αναφερθηκα για φαρμακα, οπως καταλαβες θελω να ξεμπερδευω οσο το δυνατον πιο γρηγορα με τα περιττα κιλα μου.

ποσταρε το προγραμμα διατρογης που ακολουθεις τωρα ή αυτο που ακολουθουσες τελευταια.

slaine
15-02-09, 21:51
αναφερθηκα για φαρμακα, οπως καταλαβες θελω να ξεμπερδευω οσο το δυνατον πιο γρηγορα με τα περιττα κιλα μου.

φάρμακα??? μάλλον δεν ξέρεις τι λες... φάρμακα ή συμπληρώματα? άλλο το ένα και άλλο το δεύτερο.

πόσταρε την τωρινή διατροφή σου (αν και το έκανες αόριστα όμως κάπως) και σε ξεχωριστό τόπικ αν δε βαριέσαι βάλε και τι σου έχει προτέινει ο διατροφολόγος μαζί με τα κιλά σου σε κάθε πρόγραμμα.

όσο πιο γρήγορα αλλάξεις κάτι (που λες πάνω) τόσο πιο κακό για το σώμα. άλλο να εκμεταλλευτείς στο έπακρο τη διατροφή-προπόνηση και άλλο να πάρεις φάρμακα και μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα να χάσεις πολλά κιλά, ειδικά αν δεν έχεις την εμπειρία-γνώσεις-επίπεδο που χρειάζεται...

Mugen
15-02-09, 21:56
Στον διατροφολογο αυτον πηγαινα απο Μαρτη-Ιουνιο 2008.
Μετα δεν πηγαινα γιατι εφυγα διακοπες ολο το καλοκαρι, και μετα τις διακοπες δεν συνεχισα τις συνεδριες γιατι ηξερα οτι δεν το εχω παρει σοβαρα το θεμα.
Τη μια βδομαδα εχανα 2-3 κιλα...την αλλη επαιρνα 1 κιλο λογω δικης μου βλακειας(δεν τηρουσα το προγραμμα).

Εχω κρατησει τα προγραμματα αλλα δεν τα ακολουθω ουτε και τωρα γιατι δεν εχω χρονο να μαγειρευω(αν και μου αρεσει οταν εχω κεφια).

Φιλε NASSER το προγραμμα που ακολουθω τωρα ειναι "δικο μου" και για...γελια.
Πρωινο 1 φυσικος χυμος πορτοκαλι.
Δεκατιανο 1 τοστ(1 φετα γαλοπουλα- 1 τυρι) ή ενα κουλουρι ή 1 σπανακοπιτα
Μεσημεριανο 1 σαλατα (ειτε σπιτικη ειτε απ'εξω καμια ceazar's ή ροκα παρμεζανα)
Απογευματινο 1-2 ξυνομηλα ή γιαουρτι
Βραδινο 1 σαλατα ή τοστ

Και φυσικα πινω 4-5 μπουκαλια 1Lt νερου τη μερα.

Ολα αυτα βεβαια σε μερες που...ετυχε να τα ακολουθησω ολα! Για παραδειγμα χθες εφαγα μια σαλατα ολη κ ολη γιατι λογω κραιπαλης παρασκευη βραδυ, σαββατο ξυπνησα 6 το απογευμα..

Ξερω οτι σε καμια περιπτωση το προγραμμα δεν ειναι σωστο. Δεν νιωθω το αισθημα της πεινας ομως πλεον. Αλλα πρεπει να φτιαξω παλι ενα σωστο προγραμμα διατροφης..το θεμα ειναι που θα βρω το χρονο να μαγειρευω!!

Mugen
15-02-09, 21:59
αναφερθηκα για φαρμακα, οπως καταλαβες θελω να ξεμπερδευω οσο το δυνατον πιο γρηγορα με τα περιττα κιλα μου.

φάρμακα??? μάλλον δεν ξέρεις τι λες... φάρμακα ή συμπληρώματα? άλλο το ένα και άλλο το δεύτερο.

πόσταρε την τωρινή διατροφή σου (αν και το έκανες αόριστα όμως κάπως) και σε ξεχωριστό τόπικ αν δε βαριέσαι βάλε και τι σου έχει προτέινει ο διατροφολόγος μαζί με τα κιλά σου σε κάθε πρόγραμμα.

όσο πιο γρήγορα αλλάξεις κάτι (που λες πάνω) τόσο πιο κακό για το σώμα. άλλο να εκμεταλλευτείς στο έπακρο τη διατροφή-προπόνηση και άλλο να πάρεις φάρμακα και μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα να χάσεις πολλά κιλά, ειδικά αν δεν έχεις την εμπειρία-γνώσεις-επίπεδο που χρειάζεται...

Καλη ερωτηση! Εχω πληρη αγνοια για το θεμα. Κατι που καιει πιο γρηγορα λιπος απο τις κανονικες καυσεις του οργανισμου θεωρειται "φαρμακο" ή απλα συμπληρωμα?

Εχω ακουσει τοσα και τοσα που εχω μπερδευτει πλεον..

Δεν περιμενω να κοιμηθω σημερα 100 κιλα και να ξυπνησω αυριο 80 ! Προς Θεου.. απλα αν κατι μπορω να το καταφερω σε 3 μηνες για παραδειγμα, θα το προτιμουσα απο το να το κανω σε 5 (τυχαια νουμερα).

slaine
15-02-09, 22:05
κάνε μία αναζήτηση με το search και τους κατάλληλοςυ όρους για να δεις τι έιναι φάρμακα, αναβολικά, συμπληρώματα, λιποδιαλύτες, ποιά δουλεύουν και ποιά όχι, ποιά είναι επικίνδυνα και ποιά είναι πεταμένα λεφτά και τα ξανασυζητάμε... επίσς διάβασε και για προπόνηση και για διατροφή, αυτά τα 2 είναι η βάση.

με λίγα λόγια οι λιποδιαλύτες που είναι συμπληρώματα και όχι φάρμακα είναι τα περισσότερα άχρηστα. κάποιοι ωστόσο σε συνδοιασμό με σωστή διατροφή και γυμναστική μπορεί να σε βοηθήσουν.
τα φάρμακα δουλεύουν αλλά με κάποιο "κόστος"

Mugen
15-02-09, 22:14
κάνε μία αναζήτηση με το search και τους κατάλληλοςυ όρους για να δεις τι έιναι φάρμακα, αναβολικά, συμπληρώματα, λιποδιαλύτες, ποιά δουλεύουν και ποιά όχι, ποιά είναι επικίνδυνα και ποιά είναι πεταμένα λεφτά και τα ξανασυζητάμε... επίσς διάβασε και για προπόνηση και για διατροφή, αυτά τα 2 είναι η βάση.

με λίγα λόγια οι λιποδιαλύτες που είναι συμπληρώματα και όχι φάρμακα είναι τα περισσότερα άχρηστα. κάποιοι ωστόσο σε συνδοιασμό με σωστή διατροφή και γυμναστική μπορεί να σε βοηθήσουν.
τα φάρμακα δουλεύουν αλλά με κάποιο "κόστος"

Κοστος ε? Μπα αστα...και το συκωτι μου θελω αλλα και το σπερμα μου :rocking:

Δωστε μου μερικες μερες να διαβασω ολο το forum γιατι μολις το βρηκα !
Και θα επανελθω με ερωτησεις.

Σας ευχαριστω :thumbsup:

NASSER
15-02-09, 22:17
Mugen ελπιω να κανεις και προπονησεις...

Η διατροφη σου που μου παρουσιασες δεν ειναι καθολου καλη φιλε μου και ειδικα για το σωματικο σου βαρος.

Θα ηταν καλο να ξεκινησεις να διαβαζεις τα αρθρα διατροφης και επειτα οτι αλλο χριαστεις. Οτι δεν καταλαβαινεις εδω ειμαστε να μας ρωτησεις.

slaine
15-02-09, 22:17
:thumbup:

Rise above
16-02-09, 00:20
ρε φιλε δεν έχεις λιμοκτονήσει με αυτά που trws ? :affraid: :unsure:


:doh:

Mugen
16-02-09, 01:31
ρε φιλε δεν έχεις λιμοκτονήσει με αυτά που trws ? :affraid: :unsure:


:doh:

Αυτο ειναι το περιεργο, πλεον δεν πειναω καθημερινα. Αντε να πεινασω (σε φαση να πειναω και οχι απλα να θελω να μασησω κατι) 1 μερα τη βδομαδα, αλλα και παλι ξααααανα σαλατα και τερμα η πεινα.

Φιλε NASSER το ειπα και το ξερω οτι η διατροφη μου χαρακτηριζεται τραγικη... αλλα δεν ξερω τι να κανω. Προτιμω να φαω ενα μεγαλο μπωλ γεματο με μαρουλι ή λαχανο και να καταλαβω οτι "εσκασα" παρα να φαω μια παλαμη κοτοπουλο για παραδειγμα.

Εχω και αλλο ελαττωμα που ξεχασα να αναφερω, τις σαλατες παντα τις τρωω σχετικα αργα μπορω να πω, τα υπολοιπα γευματα πολυ πιο γρηγορα απο οτι θα επρεπε.
Και ναι το γυμναστηριο το συνεχιζω κανονικα.

psv
16-02-09, 01:43
ρε φιλε δεν έχεις λιμοκτονήσει με αυτά που trws ? :affraid: :unsure:


:doh:

Προτιμω να φαω ενα μεγαλο μπωλ γεματο με μαρουλι ή λαχανο και να καταλαβω οτι "εσκασα" παρα να φαω μια παλαμη κοτοπουλο για παραδειγμα.



Φιλε ξεκινα να διαβαζεις οπως σου ειπαν οι αλλοι απο πανω και μαλιστα γρηγορα :bodybuilder1: .

slaine
16-02-09, 01:48
διάβασες το άρθρο διατροφή γράμμωσης που σου είπα?

Mugen
16-02-09, 01:48
Ξερω οτι ειμαι λαθος για αυτο σταματηστε να μου την λετε συνεχεια για αυτο το θεμα :oops: Πειτε με χοντρο θα το δεχτω πιο ευκολα :D :D
Συνεχιζω το διαβασμα, οτι προλαβω σημερα και τα υπολοιπα αυριο απο τη δουλεια.. :green:

slaine, ναι.

pikolo
16-02-09, 11:46
διαβασε burn the fat feed the muscles ολο και θα καταλαβεις τα βασικα...μετα πηγαινε και διαβασε τα αρθρα εδω.....τα αρθρα ειναι πολυ καλα αλλα πρεπει κατι αν ξερεις ειδη απο πριν....που το βιβλιο σε ξεκιναει απο μηδενικο επιπεδο οπου και εισια και το χρειαζεσαι! :chinese:

BRaWNy
16-02-09, 15:05
Aν έφτασες σε σημείο να μην πεινάς με αυτη τη διατροφή, κακά τα μαντάτα.
Έχεις κάνει τον μεταβολισμό σου να δουλεύει αργά σε στυλ χειμέρειας νάρκης (το σωμα ριχνει τον μεταβολισμό οταν δεν "λαμβάνει", είναι μηχανισμός επιβίωσης).
Επίσης, θα προκαλέσεις και πολλές ορμονικές διαταραχές στο σωμα σου.

Όταν κανείς αρχίζει να γυμνάζεται, θα πρέπει να ξέρει ότι οι απαιτήσεις του σε θρεπτικά στοιχεία αυξάνονται κατα πολύ απο ότι πριν (ειδικά η λήψη πρωτεΐνης).
Είναι "εγκληματικό" να βάζει κανείς το σωμα του να γυμνάζεται κλπ, και ταυτόχρονα να μειώνει την λήψη τροφής, θερμιδών κλπ.
Το αποτέλεσμα θα είναι να φτάσεις κατα κάποιον τρόπο σε αδιέξοδο, με μόνο επακόλουθο να ξαναγυρίσεις στις παλιές συνήθειες/καταστάσεις και σε χειρότερη θέση απο πριν, στην καλύτερη περίπτωση.

Γενικά, όταν κανείς μειώνει τις θερμίδες και έχει και έλειψη θρεπτικών στοιχείων ή αν θες κακή αναλογία/ισορροπία κλπ (και ειδικότερα κι αν γυμνάζεται), θα παρουσιάσει σε μεγάλο βαθμό τα παρακάτω:

- Να μειωθεί ο μεταβολισμός.
- Να δυσχερένει/μειωνει την λειτουργία του θυροειδή.
- Να χάσει κανείς μυες, ειδικά άν και η δραστηριότητα είναι υψηλή, προπόνηση με βάρη και αερόβιες.
- Να μην μπορουν να γινονται καλές συσπάσεις στους μυες.
- Το νευρικό συστημα να έχει τα χάλια του.
- Να αυξηθούν και οι καταβολικές ορμόνες στο σωμα.
- Να φέρει το σωμα του σε τέτοιο ορμονολογικό επίπεδο που να προάγει την δημιουργία νέων λιποκυττάρων**, αλλά και γενικά την αποθήκευση λίπους με κάποιες διαδικασίες ορμονολογικές, με την πρωτη ευκαρία που οι θερμίδες θα ανεβούν (**αδρενεργοί υποδοχείς κλπ).
- Να επιφέρει ψυχολογικό στρες και διαφορα άλλα επακολουθα ψυχολογικά σε αυτόν όταν θα καταλάβει τα αρνητικά και το λάθος του, όπου μπορει να επακολουθήσει κι άλλο λάθος για να διορθωθεί το προηγούμενο, όταν κανεις δεν γνωρίζει.
- Να έχει αντίκτυπο στο τέλος, και στην εμφάνιση

^^Απο παλιό ποστ μου

Αν το διατροφικό σου πλάνο είναι απο διατροφολόγο, τι να πώ για αυτόν?
...να μην πω, γιατι θα είναι πολύ άσχημο.

pikolo
16-02-09, 15:07
brawny μια φορα που συμφωνουμε σε ολα +1! :notice: :chinese:

Mugen
16-02-09, 16:27
Φιλε BRaWNy πιστευεις οτι διατροφολογος θα μου εδινε τετοιο προγραμμα και θα τον πληρωνα και για την υπηρεσια του?

Οπως ειπα αυτο το αθλιο διατροφικο προγραμμα βγηκε...απο μενα. Αλλα θα αλλαξει απο σημερα.

Φιλε pikolo ευχαριστω και σενα.

BRaWNy
16-02-09, 19:43
Φιλε BRaWNy πιστευεις οτι διατροφολογος θα μου εδινε τετοιο προγραμμα και θα τον πληρωνα και για την υπηρεσια του?

Οπως ειπα αυτο το αθλιο διατροφικο προγραμμα βγηκε...απο μενα. Αλλα θα αλλαξει απο σημερα.

Φιλε pikolo ευχαριστω και σενα.Απλά έτσι κατάλαβα (αν και δεν είμουν σίγουρος) απο τις περιγραφές σου.
Λάθος μου, απλά υπάρχει και έλλειψη χρόνου για να μπορει κανείς να εμπεδώσει κάτι.

Απο την άλλη, εχω δει/ακούσει παρόμοια πλάνα απο διατροφολόγους, για αυτό και πολύ εύκολα μου δημιουργηθηκε αυτη η εντύπωση.

Αν είναι δικό σου πλάνο, δικαιολογείται εν μέρει και δεν ειναι για να σου ριχνει κανείς ευθύνες, αλλά αν θα ηταν απο διατροφολόγο δεν δικαιολογουταν με τίποτε, αν με πιάνεις.

Οπότε, αν θες, κρατα τα άλλα που είπα να τα έχεις κατα νου για απο δω και πέρα.

Mugen
16-02-09, 21:13
Φιλε BRaWNy πιστευεις οτι διατροφολογος θα μου εδινε τετοιο προγραμμα και θα τον πληρωνα και για την υπηρεσια του?

Οπως ειπα αυτο το αθλιο διατροφικο προγραμμα βγηκε...απο μενα. Αλλα θα αλλαξει απο σημερα.

Φιλε pikolo ευχαριστω και σενα.Απλά έτσι κατάλαβα (αν και δεν είμουν σίγουρος) απο τις περιγραφές σου.
Λάθος μου, απλά υπάρχει και έλλειψη χρόνου για να μπορει κανείς να εμπεδώσει κάτι.

Απο την άλλη, εχω δει/ακούσει παρόμοια πλάνα απο διατροφολόγους, για αυτό και πολύ εύκολα μου δημιουργηθηκε αυτη η εντύπωση.

Αν είναι δικό σου πλάνο, δικαιολογείται εν μέρει και δεν ειναι για να σου ριχνει κανείς ευθύνες, αλλά αν θα ηταν απο διατροφολόγο δεν δικαιολογουταν με τίποτε, αν με πιάνεις.

Οπότε, αν θες, κρατα τα άλλα που είπα να τα έχεις κατα νου για απο δω και πέρα.

Κανενα προβλημα αγαπητε, απλα ηθελα να το ξεκαθαρισω για να μην εννοουνται αλλα αντι αλλων, φιλικα παντα.

Φυσικα και κραταω τα οσα ειπες, προς γνωσιν και συμμορφωσιν χαχα :P

Αναχωρω για το γυμναστηριο τωρα... :bbbiceps: τα λεμε το βραδακι.

Mugen
19-02-09, 01:37
Καλημερα και παλι :wave:

Ο πονος στο δεξι γονατο εφυγε και πλεον μπορω να τρεχω στον διαδρομο οπως πριν. Επισης σταματησα να τρωω μονο σαλατες.
Διαβασα στο φορουμ οτι το ψαρολαδο (ποσο ασχημα ακουγεται χαχα) και το πρασινο τσαι βοηθουν στην αυξηση θερμοκρασιας και στην καυση λιπους. Καλα το παω ή να τα ξαναδιαβασω? :oops:

Η ερωτηση ειναι η εξης, μπορειτε να μου προτεινετε ειτε εδω ειτε σε π.μ αν θελετε ποιο συμπληρωμα να παρω? Μπορω να παιρνω και τα 2 μαζι καθημερινα? Ποιας εταιριας να προτιμησω και απο που? Αν τα στελνουν κατευθειαν σπιτι με courier ακομα καλυτερα.
Ψαχνω δηλαδη καποιο site για on-line shopping.

Αλλα επειδη σιγουρα θα υπαρχουν 1000 διαφορετικα συμπληρωματα ψαρολαδου και τσαγιου, ποιο ηταν/ειναι αυτο που ειδατε καποια αλλαγη χρησιμοποιωντας το μαζι με τις προπονησεις?

Ρωτω γιατι το ψαρολαδο(Ω3) θα το βρω ειτε σε συμπληρωμα ειτε στον σολωμο, και το τσαι...που να βραζω 6-7 κουπες τη μερα? Εδω καποιες μερες δεν φτανει ο χρονος ουτε να στυψω ενα χυμο πορτοκαλι!!!

Ευχαριστω,
Και ο αγωνας συνεχιζεται :P

Piratis
19-02-09, 01:51
φιλε μου αν εσυ χρειαζεσαι καποιο συμπληρωμα ειναι απλα μια καθαρη πρωτεινη whey για πριν + μετα την γυμναστικη.

κατα τα αλλα να εχεις 6 γευματα σωστα , ισορροπημενα , και φυσικα να συνεχισεις να πηγαινεις τακτικα στο γυμναστηριο κανωντας συχνα και αεροβικη.

αν ειδα καλα εισαι 101 κιλα οποτε ενας προχειρος υπολογισμος θερμιδων συντηρησης ειναι 101χ2.2χ12=2666 θερμιδες.

θα πρεπει να πεσεις αρχικα π.χ στις 2.200 και μαζι με την γυμναστικη να δεις τι αλλαγες θα προκυψουν πανω σου. απο εκει και περα βλεπωντας και κανωντας.

κατι τελευταιο που πρεπει να προσεξεις ειναι η κατανομη των θερμιδων σε υδατανθρακες-πρωτεινη και λιπαρα , αυτα τα ποσοστα παιζουν αναλογως τις αναγκες του καθενος-ιδιατεροτητες απο 50%-30%-20% σε 40%-40%-20% κ.λ.π.

Mugen
19-02-09, 01:57
Αγαπητε Pirati μιλας π.χ για αυτην?

100% WHEY PROTEIN 2342 gr (http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=2534&category=562)

Να ριξω την παραγγελεια τωρα δηλαδη? :doh: :nana:

Γυμναστηριο παω καθημερινα, 5 ή 6 φορες τη βδομαδα. Αλλαγες εχω δει ηδη, οχι τιποτα τρελο, μαλλον λιγο λιπος(νομιζω εχω μαζεψει λιγο απο τα 109,υπαρχει διαφορα πχ στις μπλουζες μου) και σιγουρα αρκετα υγρα.