PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσες φορές την εβδομάδα προπόνηση για στήθος??



knightr
16-02-09, 20:09
Καλησπέρα

Θα ήθελα γνώμες για το πόσες φορές είναι καλύτερα να γυμνάζεις στήθος μέσα σε μία εβδομάδα σε περίοδο αύξησης όταν τρως και ξεκουράζεσαι αρκετά.

Ευχαριστώ

slaine
16-02-09, 20:17
όλα είναι σχετικά... παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες, όπως όγκος και συχνότητα πρόπόνησης, επίπεδο αθλητή κλπ.
δεν υπάρχει απόλυτη απάντηση...

με λίγα λόγια όμως μία και καλή φτάνει, άντε και δεύτερη με απόσταση όμως από την πρώτη και καποιες άλλες προυποθέσεις...

Hurricane38
17-02-09, 00:16
+1

NASSER
21-02-09, 13:56
Καλησπέρα

Θα ήθελα γνώμες για το πόσες φορές είναι καλύτερα να γυμνάζεις στήθος μέσα σε μία εβδομάδα σε περίοδο αύξησης όταν τρως και ξεκουράζεσαι αρκετά.

Ευχαριστώ

Mε πιο σκεπτικο θελεις να γυμνασεις το στηθος 2 φορες τη βδομαδα?

skrwz21
21-02-09, 14:00
2 φορες τι βδομαδα :shock:
τι προγραμμα ειναι αυτο ??
για να εχεις χρονο και να νοιωθεις καλα να κανεις μια μυικη ομαδα 2η φορα σε μια βδομαδα συγνωμη αλλα μαλλον δεν δουλευεις σωστα στο γυμναστηριο. η μαλλον απλα συντηρεισαι !

thegravijia
21-02-09, 14:20
2 φορες τι βδομαδα :shock:
τι προγραμμα ειναι αυτο ??
για να εχεις χρονο και να νοιωθεις καλα να κανεις μια μυικη ομαδα 2η φορα σε μια βδομαδα συγνωμη αλλα μαλλον δεν δουλευεις σωστα στο γυμναστηριο. η μαλλον απλα συντηρεισαι !

+10 γιατι δεν εχεις μονο το στηθος εχεις κ τις υπολοιπες μυικες ομαδες.. κ θα το κουρασεις πολυ το σωμα σου ...

τωραν θες 2 φορες μειωσε τα σετ κ καντο με διαφορα 4-5 μερες...

κοιτα κ εδω http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=4734&highlight= knightr

αν και πιο πολυ θα σε μπερδεψω τωρα .... :evil2: :

Steve KinG STyLe
21-02-09, 14:26
Γιατι απορειτε τοσο?Αυτο που ειπε ο Slaine ισχυει...αν καποιος εχει καποιο λογο να δουλεψει και 2η και 3η φορα μια μυικη ομαδα γινετε αλλα εξαρτατε απο αλλες παραμετρους οπως ειπε ο Νικος.Συνεπαγεται απο την ενταση της προπονησης και τον ογκο της(volume) και φυσικα την αναρωση του καθενος και με ιδιετερη σημασια στο νευρικο συστημα.
Και εγω παραδειγμα τωρα και λογο εληψης χρονου και επειδη με βολευει καλυτερα χρησιμοποιω upper-lower body split και συνεπως βγαινουν ή 2προπονησεις στηθους-πλατης ή 2 ποδιων απλα εχω μειωμενο volume για να ανταπεξελθω.
Γιατι δεν ειναι λογικο καποιος να εχει απετηση απο το σωμα του να κανει 2προπονησεις π.χ στηθους κανοντας πολλα set και εκτεταμενα με μεθοδους εντασης φτανωντας σε κοπωση...ακομα και να το κανει δεν πιστευω οτι θα αποδοσει γιατι το λεω με 100% σιγουρια ας εχει ανναρωσει το μυικο συστημα το νευρικο δεν το εχει κανει...

BRaWNy
21-02-09, 14:36
Γίνεται και 2 φορές την εβδομάδα, γίνεται και κάθε 4-5 μέρες, γίνεται και 1 φορά την εβδομάδα.
Όλα εξαρτώνται απο την ποσότητα προπόνησης του, την ένταση, το επίπεδο ανάρρωσης κ.α.

π.χ. εγω προσωπικά γυμνάζω κάθε ομάδα κάθε 4-5 μέρες (αφου το πλάνο που ακολουθώ είναι upper body/lower body μέρα παρα μέρα για 3 φορες την εβδομάδα προπόνηση), έχω όμως χαμηλό volume, 1 άσκηση ανα ομάδα κάθε φορά με ρυθμιζόμενη ένταση ή προοδευτική ένταση.

Καλά τα είπε και ο Slaine.

Απάντηση στο πόσες φορές ειναι καλύτερα δεν μπορει να δωθεί, δεν είναι θέμα αριθμού και τέτοια.
Εξαρτάται απο το είδος της προπόνησης, το πλάνο κλπ, άρα μια λάθος χρησιμοποίηση κάποιων παραμέτρων μπορουν να κάνουν το 2 φορές να είναι αρνητικό, ή και το 1 φορά αρνητικό και πάει λέγοντας.
Σε αυτά θα πρέπει να εστιάζεται κανείς.

Θα ηταν πιό σωστό η ερώτηση να έλεγε: Πως πρεπει να προπονηθούν οι μυικές ομάδες για 2 φορες την εβδομάδα συχνότητα προπόνησής τους?, ή πως πρέπει να είναι ένα πλάνο και η προπόνηση, όταν θέλουμε να έχουμε συχνότητα προπόνησης μιας μυικής ομάδας ανα 1 φορα την εβδομάδα?, ή πως μπορουμε να δώσουμε έμφαση σε κάποια ξεχωριστή ομάδα? κλπ κλπ.

Για αυτό πολλές ερωτήσεις τέτοιου τύπου όπως του τόπικ, μένουν συνήθως αναπάντητες, ή παίρνουν διάφορες διαφορετικές απαντήσεις, διότι κατα κάποιον τρόπο δεν είναι προσδιορισμένες.

Φυσικά, όταν κανείς κάνει τέτοιες ερωτήσεις, σημαίνει ότι σε μεγάλο ποσοστό είναι αρχάριος, δεν έχει εστιαστεί στις λειτουργίες/παραμέτρους προπόνησης, και μάλλον θα έπρεπε να δωσει βάση στο να χτίσει κάποιες βάσεις και προϋποθέσεις αρχικά και να εστιαστεί στα βασικά, και δεν θα' πρεπε να τον απασχολούν προς το παρόν τετοια θέματα όπως η ερώτηση, ειδικά αν πρόκειται για ειδική προτεραιότητα σε κάποια μυική ομάδα, μιας και αναφερθηκε μόνο το στηθος.

BRaWNy
21-02-09, 14:37
τωραν θες 2 φορες μειωσε τα σετ κ καντο με διαφορα 4-5 μερες...

Eδω θα έλεγα το έχεις πιάσει κατα κάποιον τρόπο το νόημα.

BRaWNy
21-02-09, 14:38
2 φορες τι βδομαδα :shock:
τι προγραμμα ειναι αυτο ??
για να εχεις χρονο και να νοιωθεις καλα να κανεις μια μυικη ομαδα 2η φορα σε μια βδομαδα συγνωμη αλλα μαλλον δεν δουλευεις σωστα στο γυμναστηριο. η μαλλον απλα συντηρεισαι !Μπορεις να μου τα αναλύσεις αυτά που λες?

BRaWNy
21-02-09, 14:41
Γιατι απορειτε τοσο?Αυτο που ειπε ο Slaine ισχυει...αν καποιος εχει καποιο λογο να δουλεψει και 2η και 3η φορα μια μυικη ομαδα γινετε αλλα εξαρτατε απο αλλες παραμετρους οπως ειπε ο Νικος.Συνεπαγεται απο την ενταση της προπονησης και τον ογκο της(volume) και φυσικα την αναρωση του καθενος και με ιδιετερη σημασια στο νευρικο συστημα.
Και εγω παραδειγμα τωρα και λογο εληψης χρονου και επειδη με βολευει καλυτερα χρησιμοποιω upper-lower body split και συνεπως βγαινουν ή 2προπονησεις στηθους-πλατης ή 2 ποδιων απλα εχω μειωμενο volume για να ανταπεξελθω.
Γιατι δεν ειναι λογικο καποιος να εχει απετηση απο το σωμα του να κανει 2προπονησεις π.χ στηθους κανοντας πολλα set και εκτεταμενα με μεθοδους εντασης φτανωντας σε κοπωση...ακομα και να το κανει δεν πιστευω οτι θα αποδοσει γιατι το λεω με 100% σιγουρια ας εχει ανναρωσει το μυικο συστημα το νευρικο δεν το εχει κανει...Μπράβο Στέφανε, υποκλίνομαι. :thumbup:

Ποστάρισες την ωρα που έγραφα και εγω το αρχικό πόστ μου.

Κατα την δική μου άποψη, θα πας πολύ μπροστά στον χώρο.

BRaWNy
21-02-09, 14:42
Καλησπέρα

Θα ήθελα γνώμες για το πόσες φορές είναι καλύτερα να γυμνάζεις στήθος μέσα σε μία εβδομάδα σε περίοδο αύξησης όταν τρως και ξεκουράζεσαι αρκετά.

Ευχαριστώ

Mε πιο σκεπτικο θελεις να γυμνασεις το στηθος 2 φορες τη βδομαδα?Πολύ καλή ερώτηση :thumbup:

NASSER
21-02-09, 14:51
Γιατι απορειτε τοσο?Αυτο που ειπε ο Slaine ισχυει...αν καποιος εχει καποιο λογο να δουλεψει και 2η και 3η φορα μια μυικη ομαδα γινετε αλλα εξαρτατε απο αλλες παραμετρους οπως ειπε ο Νικος.Συνεπαγεται απο την ενταση της προπονησης και τον ογκο της(volume) και φυσικα την αναρωση του καθενος και με ιδιετερη σημασια στο νευρικο συστημα.
Και εγω παραδειγμα τωρα και λογο εληψης χρονου και επειδη με βολευει καλυτερα χρησιμοποιω upper-lower body split και συνεπως βγαινουν ή 2προπονησεις στηθους-πλατης ή 2 ποδιων απλα εχω μειωμενο volume για να ανταπεξελθω.
Γιατι δεν ειναι λογικο καποιος να εχει απετηση απο το σωμα του να κανει 2προπονησεις π.χ στηθους κανοντας πολλα set και εκτεταμενα με μεθοδους εντασης φτανωντας σε κοπωση...ακομα και να το κανει δεν πιστευω οτι θα αποδοσει γιατι το λεω με 100% σιγουρια ας εχει ανναρωσει το μυικο συστημα το νευρικο δεν το εχει κανει...

Σωστα αυτα που λες αλλα πρωτα να πει το παλικαρι με ποιοα λογικη σκευτηκε να κανει 2 φορες μια μυικη ομαδα, ωστε να τον βοηθησουμε. Δεν χριαζεται να κανει συγκριση τα δεδομενα κανενός, παρα μονο των δυνατοτητων του.

Steve KinG STyLe
21-02-09, 14:53
Ναι εχεις απολιτο δικιο απλα απαντησα στον skrwz γιατι τον ειδα πολυ απολυτο...περιμενουμε λοιπον :P

thegravijia
21-02-09, 15:00
αν θυμαστε παλιοτερα την ειχα κανει κ αυτη την ερωτηση , με το σκεπτικο οτι η μυες αναρωνουν μεσα σε 3-4 μερες (σχετικο ειναι αυτο ) εγω απλα σας λεω το σκεπτικο που ειχα - και να μην αφηνουμε να ατρωφει ο μυς οποτε να τον γυμναζουμε 2 φορες την βδομαδα οποτε μεγαλυτερη αναπτυξη ...
φανταζομαι ετσι θα το σκεφτεται ο φιλος μας.

BRaWNy
21-02-09, 15:14
Eίναι και το νευρικό συστημα που θα πρέπει να αναρρώσει και όχι μόνο οι μύες.
Επίσης, υπάρχει και θέμα υπεραναπλήρωσης πολλές φορές.

Η ποσόστητα και η ένταση μπορουν να αλλάξουν τον χρόνο ανάρρωσης σε αυτά.

Πάντως γίνεται να γυμνάσεις μια ομάδα καθε 3 μέρες εως και κάθε 9 μέρες, ανάλογα πως θα ρυθμίσεις τους άλλους παράγοντες.

Πολλές φορές οι άλλο παράγοντες είναι αυτοί που καθορίζουν και την συχνότητα, γιατι συνηθως είναι πιό εύκολα να ρυθμιστούν αυτοί πρωτα, αν με πιάνετε.

Όσο για τον λόγο ή σκεπτικό που θέλει ο φίλος μας για να γυμνάσει 2 φορες το στηθος του, προφανώς είναι επειδή το αισθάνεται να υστερεί.
Όμως όπως είπα και πριν στα προηγούμενα ποστς, μάλλον δεν θα χρειάζεται να τον απασχολεί αυτό αρχικά, και ότι θα πρέπει αρχικά να τον απασχολεί αν ο τρόπος που προπονείται κλπ είναι κατάλληλος, αν πιθανόν φταίει αυτός για το ότι αισθάνεται να υστερεί το στηθος, σε τι οφείλεται αυτό (μοχλισμό, μη διέγερση κλπ κλπ) και άλλα τέτοια.

skrwz21
21-02-09, 15:16
2 φορες τι βδομαδα :shock:
τι προγραμμα ειναι αυτο ??
για να εχεις χρονο και να νοιωθεις καλα να κανεις μια μυικη ομαδα 2η φορα σε μια βδομαδα συγνωμη αλλα μαλλον δεν δουλευεις σωστα στο γυμναστηριο. η μαλλον απλα συντηρεισαι !Μπορεις να μου τα αναλύσεις αυτά που λες?

αυτος φανταζομαι οτι μιλαει για προγραμμα στηθους στο οποιο θα κανει 4-6 ασκησεις στηθους και οχι 1 οπως κανεις εσυ.. οποτε δεν ειναι λογικο να το κανει και 2η φορα σε μια βδομαδα

BRaWNy
21-02-09, 15:20
2 φορες τι βδομαδα :shock:
τι προγραμμα ειναι αυτο ??
για να εχεις χρονο και να νοιωθεις καλα να κανεις μια μυικη ομαδα 2η φορα σε μια βδομαδα συγνωμη αλλα μαλλον δεν δουλευεις σωστα στο γυμναστηριο. η μαλλον απλα συντηρεισαι !Μπορεις να μου τα αναλύσεις αυτά που λες?

αυτος φανταζομαι οτι μιλαει για προγραμμα στηθους στο οποιο θα κανει 4-6 ασκησεις στηθους και οχι 1 οπως κανεις εσυ.. οποτε δεν ειναι λογικο να το κανει και 2η φορα σε μια βδομαδαΑυτό όμως δεν το ξέρεις και δεν το ξέρουμε, μιας και δεν προσδιόρισε την ερώτησή του ή τον προβληματισμό του.

Για αυτό και ο Nasser του έκανε την ερωτηση "με ποιό σκεπτικό" κλπ

Εσυ όμως βιάστηκες να απαντήσεις, και βγήκε η απαντησή σου σαν κάτι απόλυτο, για αυτό και έγραψα όσα έγραψα, επειδή δεν είναι στανταρ.

thegravijia
21-02-09, 15:24
ασκησεις 4-6 για το στηθος ??
οοοο τι λες ρε ...εγω πιστευω 3 βασικες ειναι αρκετες...απο 5 σετ η καθε μιακ εισαι οκ ...

εγω κανω το εξης πιεσεις οριζοντια - επικλινη - κατακλινη ή ανοιγματα
διαλεγω 3 απο αυτες κ ετσι ειναι η προπονηση που κανω..
πιστευω ητε εισαι σε διαιτα ητε οχι οι βασικες ειναι ο κορμος μιας σωστης προπονησης..
βεβαια πρεπει να κανεις αυτες που σε πιανουν\δηλ εμενα πιεσεις επικλινη με μπαρα δεν με πιανει - την προτιμω με αλτηρες- γενικα οι πιεσεις με αλτηρες μου αρεσουν πιο πολυ..

skrwz21
21-02-09, 15:41
οκ Μιχαλη παω πασο τοτε..
εχεις δικαιο σαυτο αλλα ως συνηθως οι περισσοτεροι αυτο κανουνε καταλαβες..
πιστευω οτι θα ειχε κανει αναφορα αν επαιζε με χαμηλο volume ασκησεων

TRIANTAFYLLOU
21-02-09, 19:40
όπως είπε και ο μιχάλης ανάλογα με τον όγκο προπόνησης το στύλ και το επίπεδο αλλά γινετε όπως σε κάθε περίπτωση και να έχει και το επιθυμητό αποτέλεσμα , απλα αν κάποιος νομίζει δεν προλαβαίνερι να έχει ανάρωση ώστε να κάνει επικοδομητική προπόνηση μένει στη μια φορά , εγώ πάντως για χρόνια έκανα 2 φορες την εβδομάδα αλλα καλύτερα αποτελέσματα είχα με μια αλλά γερή γιατί είχα χρόνο αναρωσης , στην περίπτωση 2 προπονήσεων διαφοροποιούμε τα προγράμματα .

αλλά αν κάποιος δεν βλέπει αποτελέσματα μην νομίζει οτι φταίει η μια η οι δυο προπονήσεις ,αλλα ας ψαξει αλλού τα αίτια , 'οπως σωστό πρόγραμμα και διατροφή .

Billy
22-02-09, 11:08
Eίναι και το νευρικό συστημα που θα πρέπει να αναρρώσει και όχι μόνο οι μύες.
.


καί πώς μπορούμε να καταλάβουμε αν έχει αναρρώσει το Νευρικό Σύστημα;;

Steve KinG STyLe
22-02-09, 12:19
Eίναι και το νευρικό συστημα που θα πρέπει να αναρρώσει και όχι μόνο οι μύες.
.
καί πώς μπορούμε να καταλάβουμε αν έχει αναρρώσει το Νευρικό Σύστημα;;
Χωρις να μπορω να μιλησω με σιγουρια στο θεμα,παλι δεν μπορουμε να το προσδηορισουμε αυτο πιστευω τουλαχιστον οχι με σιγουρια.Συνηθως η πιο σωστη προσεγκηση που εχω διαβασει απο τον Thib ειναι το CNS μπορει να χρηαστει και 5-6φορες περισσοτερο καιρο να αναρωσει απο το μυικο...

BRaWNy
22-02-09, 13:09
Eίναι και το νευρικό συστημα που θα πρέπει να αναρρώσει και όχι μόνο οι μύες.
.


καί πώς μπορούμε να καταλάβουμε αν έχει αναρρώσει το Νευρικό Σύστημα;;Θα "διαβάζουμε" τα "σημάδια", έχωντας γνωσει και του τι κάνουμε.(ειναι ένας τρόπος)
Ή αν θες, χωρις να μπορουμε να το καταλάβουμε, θα φροντίσουμε με τις επιλογές μας, να το κάνουμε λιγότερο πιθανό το να μην έχει προλάβει να αναρρώσει και να δράσει αρνητικά, όπως λέμε "φυλαγε τα ρούχα σου..." ή "κάλιο 5 και στο χέρι...."

Δεν χρειάζεται να το ξέρουμε επιστημονικά, απλά παρατηρούμε τις αλλαγές σε ότι κάνουμε και στο σωμα/οργανισμό μας.
Με λίγα λόγια πειραματιζόμαστε.
Αν στην επόμενη προπόνηση δεν τραβάμε ή δεν ανεβαίνουμε κλπ κλπ, σημαίνει ότι ή κάναμε πάρα πολλά τη προηγούμενη και δεν επαρκει ο χρόνος μεχρι την επανάληψη της επόμενης προπόνησης, άρα δεν είμαστε "έτοιμοι", είτε μυικά ειτε νευρικά κλπ, οπότε αφηνουμε περισσότερο χρόνο, ή κάνουμε λιγότερα (μεχρι να βρουμε όσα χρειάζεται) ωστε να είμαστε "ετοιμοι" στην επόμενη προπόνηση για πρόοδο κλπ.

Το πιό καλό είναι να ξεκινάμε πάντα με λίγα και να ρυθμίζουμε αν χρειαστεί ή μας παίρνει να αυξήσουμε, παρα να ξεκινήσουμε με πολλά/υπερβολικά για να ρυθμίσουμε μειώνοντας, διότι είναι πιό δυσκολη η ρύθμιση στην δευτερη περίπτωση, ειδικά αν φτάσουμε σε προσωρινό κατα κάποιον τρόπο burnout του CNS.

Όταν κανείς γνωρίζει κάποια βασικά αλλά και γενικά πως λειτουργεί η προπόνηση και τα άλλα, μπορει πιό εύκολα να διακρίνει και να ξεχωρίζει κάποια σημάδια κλπ, να καταλαβαίνει περι τινος πρόκειται, αλλά και να "γνωρίζει/μαθαίνει" τον εαυτό του, και πάνω απο όλα, να προλαβαίνει.

Το αντιθετο είναι να τα κάνει όλα μηχανικά, κάτι σαν παπαγαλία και βλέποντάς τα απλά σαν γραμμένα στο χαρτί, ή αντιγράφοντας άλλους.

Το θέμα είναι να βρει κανείς να δίνει τόσο εργο όσο χρειάζεται ωστε να υπάρχουν θετικές προσαρμογές, με την ποσότητα, συχνότητα, πυκνότητα κλπ της προπόνησης που διάλεξε, ή και βασει αυτού να καθορίζει τι θα διαλέξει.
Κάποια στανταρς και σημεία αναφοράς υπάρχουν, συνεχώς τα αναφέρουμε και τα βρίσκουμε διαβάζοντας και μελετώντας γυρω απο τον χώρο.

Όπως και να έχει, το θέμα θέλει πολλή ανάλυση.

manosbd
11-02-13, 01:38
δλδ το καλυτερο για αυξηση στηθους ειναι το πολυ 2 φορες την βδομαδα γερη προπονηση?

Nikolas_mk2
11-02-13, 01:48
@manosbd Αυτη η απάντηση πιστευω σε καλύπτει....


όπως είπε και ο μιχάλης ανάλογα με τον όγκο προπόνησης το στύλ και το επίπεδο αλλά γινετε όπως σε κάθε περίπτωση και να έχει και το επιθυμητό αποτέλεσμα , απλα αν κάποιος νομίζει δεν προλαβαίνερι να έχει ανάρωση ώστε να κάνει επικοδομητική προπόνηση μένει στη μια φορά , εγώ πάντως για χρόνια έκανα 2 φορες την εβδομάδα αλλα καλύτερα αποτελέσματα είχα με μια αλλά γερή γιατί είχα χρόνο αναρωσης , στην περίπτωση 2 προπονήσεων διαφοροποιούμε τα προγράμματα .

αλλά αν κάποιος δεν βλέπει αποτελέσματα μην νομίζει οτι φταίει η μια η οι δυο προπονήσεις ,αλλα ας ψαξει αλλού τα αίτια , 'οπως σωστό πρόγραμμα και διατροφή .

ελμερ
11-02-13, 01:50
Μεχρι 2 φορες τη βδομαδα ειναι μια χαρα....:welcome:

manosbd
11-02-13, 01:57
δλδ αν κανεις πανω απο 2 δεν εχεις αποτελεσμα ε?

Dakonblackblade
14-02-13, 20:17
Αν δεν έχεις αποτελέσματα με 1 φορά ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ.

Τώρα πως έβγαλες το παρακάτω συμπέρασμα δεν ξέρω. 10 φορές την εβδομάδα , θα έχεις αποτέλεσμα. Καλύτερο από 1 φορά? Τρέχα γύρευε. Δεν έχει εγγύηση το μηχάνημα.

Χριστοφορος123
14-02-13, 20:30
Αν δεν έχεις αποτελέσματα με 1 φορά ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ.

Τώρα πως έβγαλες το παρακάτω συμπέρασμα δεν ξέρω. 10 φορές την εβδομάδα , θα έχεις αποτέλεσμα. Καλύτερο από 1 φορά? Τρέχα γύρευε. Δεν έχει εγγύηση το μηχάνημα.

Ωραια απαντηση! :clap:

gretyl666
14-02-13, 20:49
1 φορα φτάνει και παραφτανει .