PDA

Επιστροφή στο Forum : Squat και πλατυποδια



vagg
17-02-09, 17:42
ξερω οτι ο συνδιασμος χτυπαει γονατα και φοβαμαι οτι ειμαι παθων.
επειδη το ηξερα απο πριν ειχα αγορασει πατους κοινους δερματινους του εμποριου(για πλατυποδια) πριν βαλω την ασκηση στο προγραμμα μου
παρολα αυτα μαλλον δεν καναν δουλεια οι πατοι γτ εχω καποιεσ περιστασιακεσ ενοχλησεις τι οποιες απεκτησα με μολις 2 πρπονησεις ποδιων
τα φωτα σας παρακαλω.... :help:

slaine
17-02-09, 17:50
είναι πολύ σημαντικό γιατί υφίσταται συνέχεια.

1)αλλάζεις παππούτσια και παίρνεις πάτους από φαρμακείο/μαγαζί με ορθοπαιδικά

2)ακόμα καλύτερα (και πιο ακριβά) κάνεις πελματογράφημα και μετά βάσει αυτού φτιάχνεις πάτους στα μέτρα οσυ και είσαι κομπλέ.

slaine
17-02-09, 17:52
αχαχαχα τώρα είδα την υπογραφή σου... χεχεχεχε

vagg
17-02-09, 18:00
είναι πολύ σημαντικό γιατί υφίσταται συνέχεια.



εννοεις οτι πολυσ κοσμος το πα8αινει;;;


απο μαγαζι με ορ8οπεδικα τους πηρα αλλα πρεπει να ηταν μουφα...τσαμπα τα 25e
επρεπε να εχω παει για πελματογραφημα απο την αρχη...για οποιον αλλο ενδιαφερετε μου ειπαν 250ε οι εξετασεις και 50 οι πατοι,αυτοι κρατανε το φακελο με την εξεταση και οποτε θες τουσ περνεις και τους λες να σου φτιαξουν πατους

τα γονατα μου ρε σλαινε δεν με εχοχλουν συνεχεια αλλα σε ασχετες φασεις τρωνε φρικη και μου πετανε κατι πονακια.μαγνητικη κανουνε στα γονατα για διαγνωση;;;λεω να παω αυριο ιατρικο κεντρο

vagg
17-02-09, 18:02
αχαχαχα τώρα είδα την υπογραφή σου... χεχεχεχε


χαχαχαχαχαχ προβλημα προβλημα;;ξεεερω ποιος το λυνει......χααχχαχα

slaine
17-02-09, 18:08
εννοώ ότι αν έχεις πλατυποδία είναι κάτι που σε επιβαρύνει συνέχεια! και ναι το έχουν σχεδόν όλοι σε μικρό ή μεγάλο ποσοστό.

σύνολο εκεί θα σου πάει 300 ευρώ, αν κι εγώ έιχα ρωτήσει κάποτε και είχαν πει 150 πελματογράφημα , για τους πάτους δε θυμάμαι.

πάρε καλά παπούτσια, κάνε καλό ζέσταμα- εγώ αυτά τα 2 δεν τα πρόσεχα/έκανα και είχα συνέχεια ενοχλήσεις, τώρα το άλλαξα και είμαι οκ.

επίσης όταν άρχισα τα βαριά σκουώτ παρατήρησα ότι βοηθήθηκα παραδόξως.

καλά λίπη για τις αρθρώσεις, βοηθάνε κι εκεί.

ναι μαγνητική μπορείς να κάνεις αλλά για να στη δικαιολογήσει το ταμείο/γράψει γιατρός πρέπει να έχεις σοβαρό πρόβλημα ή να κινηθείς "πλαγίως" :shifty:

βρες ένα καλό φυσιοθεραπευτή να σε δει και να σου πει τι νομίζει αυτός ότι χρειάζεσαι ή/και ένας καλός αθλίατρος.

πάγο μετά τις προπονήσεις ποδιών πάντα

vagg
17-02-09, 18:18
και εγω ρε γαμωτο δεν τα προσεξα και τωρα εχουν βαρεσει ολα...γονατα μεση ωμοι....ενα ερειπιο εχω καταντησει(για να μην πω μπου****ο)
8ελω να παω σε γιατρο και δεν ξερω γτ να πρωτοπαω

οταν λες καλα παπουτσια μιλαμε για ενα καλο ζευγαρι αθλητικα απο τισ γνωστες επωνυμες μαρκες;;

slaine
17-02-09, 18:28
δεν το έψαξα και πολύ εγώ αλλά είχα κάτι άθλια του στρατού για προπόνηση και με γ@μησ@ν. πήρα κάτι ρίμποκ και είμαι οκ.

κάτι μου λέει ότι κάνεις πολλά λάθη στην προπόνηση...
σε ζέσταμα, τεχνική και ανεβάσματα κιλών...

πάρε 1 βδομάδα οφ με λίγο περπάτημα να θες μόνο, πάρε μουρουνέλαιο και ξεκίνα.

πήγαινε στις ειδικότητες που σου είπα και πες τα όλα.

vagg
17-02-09, 18:43
κάτι μου λέει ότι κάνεις πολλά λάθη στην προπόνηση...
σε ζέσταμα, τεχνική και ανεβάσματα κιλών...
.

εκτος απο αυτο το κατι στο λεω και εγω ευθεος...χαχααχχα
θα ακολου8ησω τις συμβουλες σου

Billy
22-02-09, 11:41
να χρησιμοποιείς Ορθοπεδικούς πάτους και να δένεις σφιχτά το πόδι με ένα ελαστικό επίδεσμο έτσι ώστε το όλο πέλμα να είναι πιο σφιχτό
και φυσικά αθλητικά παπούτσια που επίσης να δένουν σφιχτά και να αγκαλιάζουν το πέλμα σαν χταπόδι (αυτό είναι μπηχτή για τον slaine).

slaine
24-02-09, 23:27
:evil2: