PDA

Επιστροφή στο Forum : Συκωτι και νεφρα - εξετασεις



thegravijia
17-02-09, 19:40
παιδες εκανα εξετασεις για το συκωτι και τα νεφρα και βγηκαν στο συκωτι στα ορια οι τρισαμινασης και στα νεφρα ολιγα λευκωματα,
ξερει κανεις τι ειναι τα λευκωματα στα νεφρα ??...
ειχα κανει και ξανα εξετασεις πριν 8 μηνες και παλι ηταν τσιμπημενες οι τρισαμηνασεις με τη διαφορα οτι τοτε δεν χρησιμοποιουσα δεξτροζη ενω τωρα χρησιμοποιω..


οι γιατροι απεδωσαν τα αποτελεσματα στη διατροφη που ακολουθω και στα συμπληρωματα...

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? :banghead:

περιμενω λυσεις απο τους ειδικους πανω στο θεμα..

isis
17-02-09, 19:57
.......................

_kwstas_
17-02-09, 19:59
E! Kλασικα που θα το απεδιδαν???? απευθινσου σε εναν αθληατρο καλητερα! αυτος θα σου πει κατι παραρανω...

thegravijia
17-02-09, 20:07
ξερει κανεις τι ειναι τα λευκωματα στα νεφρα ??...

Τα λευκώματα ονομάζονται και πρωτεΐνες, από την Ελληνική λέξη «πρώτος». Αποτελούν βασικό συστατικό της δίαιτας και τα δομικά στοιχεία τους ονομάζονται αμινοξέα. Υπάρχουν τα απαραίτητα αμινοξέα (είναι 9) και τα μη απαραίτητα, δηλαδή αυτά που μπορεί και κατασκευάζει ο οργανισμός μόνος του (είναι 13). Τα λευκώματα χωρίζονται σε υψηλής και χαμηλής βιολογικής αξίας, με βάση το αν περιέχουν ή όχι τα απαραίτητα αμινοξέα, όπως επίσης και με βάση το πόσο καλά πέπτονται (διασπώνται) στο έντερο. Τα ζωικά λευκώματα πέπτονται περίπου κατά 95% ενώ τα φυτικά κατά 80-90%.

Μερικά λευκώματα είναι μεγαλύτερης βιολογικής αξίας από άλλα με βάση το πόσο διαφορετικά αμινοξέα περιέχουν. Έτσι αυτά που περιέχουν πολλά διαφορετικά αμινοξέα είναι πιθανά καλύτερα από αυτά που περιέχουν λίγα, έστω και αν αυτά είναι τα απαραίτητα. Η αξία αυτή των λευκωμάτων παρέχεται από τη σχέση Protein Energy Ratio και την Βιολογική αξία του λευκώματος.

καΙ ΤΩΡΑ τι κανω?

πως διορθωνονται ?
παιζει οι αυξημενες τιμες να ειναι φυσιολογικες για εμας που προπονουμαστε?

thegravijia
17-02-09, 22:19
pe παιδια καποιος να με βοηθησει...
απαντηστε ...

kyriakos23
17-02-09, 22:26
αθλιατρο πως βρισκεις?

vagg
17-02-09, 23:46
αθλιατρο πως βρισκεις?

11880...χαχαχαχαχα

vagg
20-02-09, 03:20
φιλε thegravijia επειδη ειδα και το θεμα σε απασχολει και το ανεφερες και σε αλλο τοπικ να σου πω οτι αυτα μπορει να ειναι ανεβασμενα και μονο απο τη γυμναστικη η και χωρις λογο...αμα 8ες βαλε και τιμες αλλα και εγω ειχα λιγο τσιμπημενα λευκωματα (ο.3 πανω απο το φισιολογικο και δεν επερνα και συμπληρωματα και τπτ) και μαλιστα επειδη καναμε πολλα παιδια απο τη δουλεια μαζι ολοι ειχαν τσιμπημενα λιγο λευκωματα
τωρα και τρανσαμινασες αμα αντι για 45 εχεισ 60 δεν χαλασε ο κοσμος και σιγουρα ουτε το συκωτι σου....σε παθησεις του ηπατος αυτα φτανουνε 200 μοναδες πανω
στο λεω για να μην τρελενεσε και ανησυχεις αδικα και οι γιατροι ειναι λιγο υπερβολες και βαζουν αυστηρα ορια για να πουλανε φαρμακα...γραφουνε συνταγες και οι φαρμακοβιομηχανιες τουσ δινουν κινητα και λαπτοπ....

:cursing:

thegravijia
20-02-09, 03:55
φιλε thegravijia επειδη ειδα και το θεμα σε απασχολει και το ανεφερες και σε αλλο τοπικ να σου πω οτι αυτα μπορει να ειναι ανεβασμενα και μονο απο τη γυμναστικη η και χωρις λογο...αμα 8ες βαλε και τιμες αλλα και εγω ειχα λιγο τσιμπημενα λευκωματα (ο.3 πανω απο το φισιολογικο και δεν επερνα και συμπληρωματα και τπτ) και μαλιστα επειδη καναμε πολλα παιδια απο τη δουλεια μαζι ολοι ειχαν τσιμπημενα λιγο λευκωματα
τωρα και τρανσαμινασες αμα αντι για 45 εχεισ 60 δεν χαλασε ο κοσμος και σιγουρα ουτε το συκωτι σου....σε παθησεις του ηπατος αυτα φτανουνε 200 μοναδες πανω
στο λεω για να μην τρελενεσε και ανησυχεις αδικα και οι γιατροι ειναι λιγο υπερβολες και βαζουν αυστηρα ορια για να πουλανε φαρμακα...γραφουνε συνταγες και οι φαρμακοβιομηχανιες τουσ δινουν κινητα και λαπτοπ....

:cursing:

σε ευχαριστω που απαντησες , ναι με απασχολη γιατι ουτε φαρμακα παιρνω κ παρολα αυτα ηταν ανεβασμενα.
να πω κατι - οταν εκανα τις εξετασεις ειχε προηγηθει προπονηση την προηγουμενη μερα και το τελευταιο γευμα ειχε γινει στις 3 ωρα το βραδυ πηγα και εκανα τις εξετασεις κατα της 10 πρωι της επομενης μερας . πιαζει ρολο αυτο?? ΄η οχι??

ρωταω γιατι δεν ξερω τι να κανω επειδη οι γιατροι το αποδιδουν στα συμπληρωματα και πιστευω ειναι λογω της ασχετοσυνης τους ...ετσι νομιζω ,εσεις τι λετε/?

vagg
20-02-09, 04:32
εννοειτε ρε φιλε οτι παιζει ρολο....στο γιατρο το ειπες??
αμα 8ες πεσ μας και τιμεσ ποσο ξεπερασες τα ορια???

thegravijia
20-02-09, 12:33
εννοειτε ρε φιλε οτι παιζει ρολο....στο γιατρο το ειπες??
αμα 8ες πεσ μας και τιμεσ ποσο ξεπερασες τα ορια???

τι εννοεις οτι παιζει ρολο?
επρεπε να ηρεμησω πρωτα καποιες μερες κ μετα να παω να τις κανω?
εξηγησε το λιγο αν γνωριζεις πραγματα πανω στο θεμα..


(τις τιμες θα τις εχω συντομα)

vagg
20-02-09, 14:23
εννοω οτι επρεπε να μεινεις νυστικος 12 ωρες πριν τισ εξετασεις αυτο στο λενε πριν κανεις εξετασεις....στο γιατρο το ειπες οτι ειχες φαει στις 3 το βραδυ???

thegravijia
20-02-09, 14:51
οχι ρε φιλε - η γιατρος μου πε να φαω το βραδυ ετσι γενικα .
δεν της ειπα οτι εφαγα 3 το βραδυ.
μεταξυ μας δν πρεπει να της κοβει κ πολυ- περιορισμενης ευθυνης που λεμε,

και παω τωρα κ μου λεει οτι φταινε τα συμπληρωματα ουτε με ρωτησε τι παιρνω τιποτα...
μικροβιολογος ειναι..

αλλα μιλησα με μια διατροφολογο κ μου πε οτι για να κανω εξετασεις επρεπε να εχω σταματηση τις προπονησεις μια βδομαδα πριν,ισχυει??
για να μην εχουμε καποιο μικροτραυματισμο - γιατι αν εχεις τοτε ειναι ανεβασμενες οι τιμες στο συκωτι

vagg
20-02-09, 15:00
σου ειπε να φας το βραδυ αλλα εννοουσε 8 αντε 9 το βραδυ....οχι 3 ξημερωματα....επισης τι εφαγες θυμασε???αλλο να φας ενα γιαουρτι και αλλο ενα αρνι...και αυτο που σου ειπε για τη γυμναστικη ισχυει και οτι φυσικα μπορει οι δεικτες αυτοι να ειναι ανεβασμενοι λογω χρησης συμπληρωματων αλλα λογω της χρησης αυτη την περιοδο και οχι οτι απο αυτα γαμησες το συκωτι σου γενικα...απλα το εχεις να δουλευει λιγο στη τσιτα...μη στεναχωριεσε

thegravijia
20-02-09, 15:46
στις 3 το βραδυ εφαγα ψωμι και περιπου 45γραμμαρια πρωτεινης κοτοπουλο ..κ σαλατα...
τωρα αυτο που θα κανω ειναι να ξανακανω το πασχα και βλεπουμε τοτε ..το βραδυ θα ποσταρω και τους αριθμους απο τις εξετασεις...

goutsos
20-02-09, 16:41
ναι νομιζω οταν εισαι σε διαδικασια πρωτεινωσυνθεσης κ ουσιαστικα αναδομησης αν μπορω να τ πω ετσι των μυων απο την προπονηση ,,,λογικο να μην ειναι ο οργανισμος σ σε ηρεμια....καλο θα ηταν πριν πας να κανεις ενα διαλειματακι απο το γυμναστηριο...οχι απαραιτητα απλα γ να δεις :geek:

thegravijia
24-02-09, 16:16
σημερα τα πηγα σε γιατρους τα αποτελεσματα.
οι γιατροι ειπαν να κοψω αμεσως τα συμπληρωματα πρωτεινης -
να κοψω την μεγαλη ποσοτητα πρωτεινης -
τερμα τα κοτοπολυα λενε - μονο ψαρι

γιατι λενε η τοση μεγαλη ποσοστητα πρωτεινης δεν μπορει να μεταβολιστει απο τον οργανισμο κ καθεται στο συκωτι κ στα νεφρα υπαρχουν λευκωματα που αποβαλονται απ τα ουρα..

οποτε λενε ολα κομενα γιατι αμα συνεχισω μετα απο καιρο θα γινει λιπωδες το συκωτι κ τη μαμησα...


τωρα τι κανω..???

Exci
24-02-09, 16:22
Eγω λεω να ξανακανεις εξετασεις χωρις να εχεις φαει πριν 7 ωρες :chinese:
no?

goutsos
24-02-09, 16:32
ποσο καιρο παιρνεις σμπληρωμα πρωτ?τα κανεις ολα σωστα ?πινεις νερο κτλ?μ φαινεται παραξενο αλλα οχι κ απιθανο.μηπως εκανες υπερβολες? :liftheavy:

thegravijia
24-02-09, 17:54
υπερβολες δεν ξερω ... ισως με το φαι να εκανα
h διατροφη μου ειναι
γευμα1 ,6 αυγα 2 ολοκληρα
γευμα2 ,2 τοστ 110 γραμμαρια γαλοπουλα κ cottage.
γευμα3 , 45 γραμμαρια πρωτεινης κ 1 σκουρ δεξτροζη
γευμα4 , κοτοπουλο 120 γραμμαρια μετρημα μετα το μαγειρεμα με ρυζι + 2κουταλιες της σουπας λινελαιο
γευμα5 , κοτοπουλο 120 γραμμαρια μετρημα μετα το μαγειρεμα με ρυζι + 2κουταλιες της σουπας λινελαιο
γευμα6 , μια κονσερβα τονος 25γρ.πρωτεινη με ρυζι κ ελαιολαδο
γευμα7 ,1 σκουρ και ενα γιαουρτι και αμυγδαλα

παντα πΑιρνω συμπληρωματα ..
τα ειχα κοψει μονο την περιοδο χριστουγενων για 2βδομαδες....

thegravijia
24-02-09, 20:58
αν μειωσω την πρωτεινη στο μισο λετε να βοηθησει αυτο???

ας απαντηση καποιος που να ξερει γιατι δεν ξερω τι να κανω...

goutsos
24-02-09, 21:07
δεν μ φαινεται πολυ...μηπως να ξεκουραστεις λιγακι?κ απο προπονηση κ απο ολα?ξαναλεω μ φαινεται περιεργο αποτην διατροφη να τα επαθες ολα αυτα...μηπως εχεις καποια προδιαθεση?δεν ξερω κ τι να σπω... :clown:

KATERINI 144
24-02-09, 21:28
Καταρχήν λες ποιο πάνω εφαγες 45 γραμμάρια πρωτεΐνη από κοτοπουλο στις 3 το βράδυ,
Αυτές οι υπερβολικές ποσοτητες είναι λογικο να επιβαρύνουν τον οργανισμό σου δλδ αν εσυ τρως σε κάθε γευμα 45 γρ. οι αθλητές που παίρνουν αναβολικά και βαζουν 10 κιλα μαζα σε 4 μηνες ποσα γρ. πρέπει να πάρουν στο κάθε γεύμα 100?!
Καπου είχαμε ένα τοπικ με ερώτηση ποσα γραμμαρια πρωτεΐνη ανα γευμα, εγω ελεγα 30 λιγο παραπάνω ελεγε ο ioannis1 αν θυμάμαι καλα που είναι και αγωνιστικός .
Καπου αλλού ειπα πως η παραπάνω πρωτεΐνη φέρνει συχνοουρία ακριβός για το λογο που ειπε και ο γιατρός σου , και αυτό που σου ειπε πως επιβαρύνει το συκώτι γιατι μαζεύει λίπος ισχύει , το εχω διαβάσει,
Αλλα όλα αυτά οφείλονται σε υπερβολικές ποσότητες, δεν χρειάζονται ουτε 40 ουτε 50 γρ ανα γεύμα, τα 30 είναι αρκετα , και δε θα εχεις κανένα πρόβλημα.
Τελος αυτό που σου είπαν για το κοτόπουλο, αλλαγη με ψαρι είναι μεγάλη μουφα, πρωτεΐνη εχει το ένα πρωτεΐνη εχει και το άλλο.

thegravijia
25-02-09, 02:31
αν μειωσω την πρωτεινη στο μισο λετε να βοηθησει αυτο???

ας απαντηση καποιος που να ξερει γιατι δεν ξερω τι να κανω...

?

TRIANTAFYLLOU
25-02-09, 02:53
δεν υπάρχει κανένας λόγος πανικού σημασία έχει ποσο είναι ανεβασμένα σε σχέση με το ανώτερο φυσιολογικό ,δεν πρόσεξα αν έβαλες τις τιμές συνήθως αν κάνουμε εξετάσεις μετα απο βσρύ γεύμα η κατανάλωση αλκοόλ βγαίνουν τσιμπιμένα , επίσης αν δεν πίνουμε αρκετό νερο και το σώμα ασχετα αν δεν διψάμε βρίσκετε στα όρια αφυδάτωσης πάλι επηρεάζει τις εξετάσεις .

επίσης σε έναν που τρώει μεγάλες ποσότητες τροφής όπως ένας που γυμνάζετε μπορεί κάποιες τιμές να είναι ανεβασμένες σε σχέση και με τα δικά του δεδομένα , επειδή ο οργανισμός επεξεργάζετε μεγάλες ποσότητες τροφής και ένας που τρώει πολύ κρέας πρέπει να μάθει σε κάθε γεύμα να τρώει και μια σαλάτα , εποχής βέβαια μην ψαχνουμε πράγματα εκτός καιρού , κάθε πράγμα στον καιρό του που λέμε

η προπόνηση αν είναι και έντονη μπορεί να επηρεάσει αλλά επηρεάζει το cpk που δείχνει την κούραση του οργανισμού απο τα κατάλυπα ασ το πούμε του μεταβολισμού , δεν είδα τις προηγούμενες μέρες το πόστ γιατί κατα περίεργο λόγο δεν κοκκινιζει καμια φορα τα πόστ η χανονται

goutsos
25-02-09, 02:54
ρε φιλε μη φρικαρεις...λιγο παραπανω προσοχη θελει...κατι δεν εκανε σ καλα γι αυτο ειχεσ τετοια αποτελεσματα μη φερνεις την καταστροφη...

thegravijia
25-02-09, 02:58
ok αυτο που θα κανω τωρα ειναι να κατεβασω την πρωτεινη στα 2 γραμμαρια ανα σωματ.κιλο απο 3 που ετρωγα...
ελπιζοντας οτι θα διορθωθουν οι τιμες στα νεφρα κ συκωτι και οτι δεν θα χασω τον ογκο κ τα κιλα που εχω βαλει...

goutsos
25-02-09, 03:00
3 γρμμαρια ασ πουμε δεν ειναι πολυ που επαιρνες?στη γραμμοση παιρνεις τοσα...καλαθα κανεις κ ολα θα πανε καλα :^^:

_kwstas_
25-02-09, 04:11
συγνωμη πηγες για εξετασεις πρωι και εφαγες 45 γραμμάρια πρωτεΐνη από κοτοπουλο στις 3 το βράδυ??? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

peris
25-02-09, 12:09
3 γρμμαρια ασ πουμε δεν ειναι πολυ που επαιρνες?στη γραμμοση παιρνεις τοσα...καλαθα κανεις κ ολα θα πανε καλα :^^:

δεν ειναι και απολυτο αυτο που λες :sneaky:

peris
25-02-09, 12:10
συγνωμη πηγες για εξετασεις πρωι και εφαγες 45 γραμμάρια πρωτεΐνη από κοτοπουλο στις 3 το βράδυ??? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

σωστο πως να βγουν σωστα οι εξετασεις μετα :lol: :lol: :doh: :doh:

goutsos
25-02-09, 15:46
δεν ειναι απολυτο αλλα σε τετοια ποσοτητα η μη σωστη κατανλωση νερου η οποιοαδηποτε παρασπονδια στη διατροφη μπορει να επιβαρυνουν τον οργανισμο...

mantus3
25-02-09, 17:44
συγνωμη πηγες για εξετασεις πρωι και εφαγες 45 γραμμάρια πρωτεΐνη από κοτοπουλο στις 3 το βράδυ??? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

σωστο πως να βγουν σωστα οι εξετασεις μετα :lol: :lol: :doh: :doh:

βασικα αυτο το σκεπτικο ειναι λανθασμενο. κακα τα ψεματα, αλλα αμα ειναι να μην φας η πιεις τιποτα για κανενα 8ωρο κ μετα να κανεις τις εξετασεις δεν εχει νοημα... ολα κατεβασμενα θα βγουν..

το θεμα ειναι τι γυναιτε στον οργανισμο τις μερες που ολα τα κανουμε "κανονικα"... δηλαδη κ τρομε τα λιπαρα μας, κ πινουμε κ την πρωτεινη μας χτηπαμε κ προπονιση παμε... γιατι κακα τα ψεματα, το μεγαλητερο διαστιμα του χρονου ο οργανισμος μας ειναι φορτομενος κ το να παρουμε τιποτα χαμηλες τιμες το μονο που εχει να μας δωσει ειναι μια ψευτοηκανοποιηση... τιποτα αλλο... :rifle:

thegravijia
25-02-09, 22:43
οι εξετασεις ....

κρεατινηνη ουρων 24ωρου: 1677 / 400-2600
ουρια ουρων 24ωρου : 42.8 / 20.0-35.0
ουρικο οξυ ουρων: 1009 / 250-750
πρωτεινες ουρων : 158 / 40 - 250

σακχαρο: 95 / 60-110
ουρια: 42 / 10-50
κρεατινηνη: 0.76 / 0.2 - 1.3
ουρικο οξυ: 4.1 / 2.6 - 7.0
χοληστερηνη: 156 <220
τρανσηναμιναση AST(SGOT):30 <37
τρανσηναμιναση ALT (SGPT):68 <42
γ-γλουτ....(v-GT): 16 / 0-61
φωσφοταση αλκ. (ALP) 54 / 35 - 104

thegravijia
25-02-09, 22:47
Aν μπορει καποιος που ΝΑ ΞΕΡΕΙ ας μου πει την γνωμη του αν ειναι απο την προπονηση ετσι ανεβασμενες κ απο την διατροφη ή ειναι σκατα κ πρεπει να προσεχω απο εδω κ περα..

vagg
26-02-09, 00:45
φιλε εισαι μια χαρα και θα ζησεις 1000 χρονια....εγω απο την αρχη την ειχα ψιλιαστει οτι δεν εχεις τπτ
ας μην ετρωγες την κοτα στις 3 το βραδυ να μην αγχωνοσουνα :green:

mantus3
26-02-09, 14:47
τρανσηναμιναση ALT (SGPT):68 <42

οταν μιλάμε για σοβαρες διαταραχες τοτε εχουμε να κανουμε με το τετραπλασιο η το δεκαπλασιο.. οχι με λιγες μοναδες παραπανω.. επιδι ομως μιριζομαι κατα φαντασιαν ασθενη, κανενα τεστ χρονιας υπατιττδας εχεις κανει? εκτώς απο την γυμναστικη αυξηση λιγων μοναδων σε αυτην την τιμη μπορει να σου την δωσει κ η χρονια υπατιτιδα...



ουρια ουρων 24ωρου : 42.8 / 20.0-35.0
ουρικο οξυ ουρων: 1009 / 250-750

λιγο νερο παραπανω δεν βλαπτει...


γενικα οι εξετασεις σου ειναι μια χαρα αν λαβουμε υποψην οτι ασκησε συστηματικα... τωρα αμα καποιος σου ειπε οτι ειναι ανεβασμενα κτλ, μπορεις να μας διευκρινησεις σε ποιες τιμες αναφεροταν οστε να μπορεσουμε να δουμε το γιατι... οστοσο ολες οι τιμες που εχεις αναφερει μεχρι τωρα ειναι λιγο πολυ κυριλε

thegravijia
27-02-09, 00:45
παιδια μπορει καποιος να μου πει ποσα γραμμαρια πρωτεινης ειναι 100 γραμμαρια γαλοπουλα?

ποσα γραμμαρια πρωτεινης ειναι 100 γραμμαρια κοτοπουλο?

ποσα γραμμαρια πρωτεινης ειναι 100 γραμμαρια ψαρι ?

η μετρηση να ειναι μετα το μαγειρεμα ...!!!
εψαξα σε μερικα σαιτ που εχουν θερμιδες κλτ αλλα πιο πολυ μπερδευτικα..

ρωταω γιατι απο εδω κ περα πρεπει να προσεχω και να τα μετραω ολα οτι τρωω..
αν ξερει καποιος ας μου πει...

slaine
27-02-09, 01:02
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1879

vagg
27-02-09, 03:29
εσυ το χαλβα σου...σονι και ντε οτι δεν εισαι καλα
εδω τοσα παιδια επιστημονες με πτυχια σου λεμε δεν εχεις τπτ εσυ τα δικα σου :P καιμο το ειχες να τα μετρας ολα μου φαινετε
τπτ συμπληρωματα που να σου εχουν μεινει και να μη θες να τα φας εχεις τουλαχιστον;;τα αγοραζω μισοτιμης :green:

BRaWNy
27-02-09, 09:07
Να ζυγίζετε πριν τα μαγειρέψετε.
Με το μαγείρεμα υπάρχει πιθανότητα να αλλάξει το βάρος την μιά φορα απο την άλλη.
π.χ. αν βράσετε ρύζι και το αφήσετε παραπάνω να ρουφήξει νερό και να φουσκώσει θα είναι πίο βαρύ, απο ότι άλλη φορά.
100γρ ρυζι ωμό την μία μπορει να βγούν 250γρ βρασμένο και την άλλη 200γρ (παράδειγμα τυχαίο) και έτσι να σας μπερδέψει κλπ.

thegravijia
27-02-09, 12:47
εσυ το χαλβα σου...
τπτ συμπληρωματα που να σου εχουν μεινει και να μη θες να τα φας εχεις τουλαχιστον;;τα αγοραζω μισοτιμης :green:
xaxaoxaxa :rolf: :rolf:

SiCkOheL
27-02-09, 13:06
τουσ δινουν κινητα και λαπτοπ....

:cursing:[/quote]


πίστεψε με αυτά δεν είναι τίποτα :)
τους ντύνουν κανονικά οι εταιρίες ακόμα και ταξίδια τους δίνουν

thegravijia
22-04-09, 15:41
ξανακανα εξετασεις και εχει ως εξης.

κρεατινηνη ουρων 24ωρου: 1472 / 400-2600
ουρια ουρων 24ωρου : 56.0 / 20.0-35.0
ουρικο οξυ ουρων: 682 / 250-750
πρωτεινες ουρων : 58 / 40 - 250

σακχαρο: 73 / 60-110
ουρια: 29 / 10-50
κρεατινηνη: 0.87 / 0.2 - 1.3
ουρικο οξυ: 6.8 / 2.5 - 7.5
χοληστερηνη: 156 <220
τρανσηναμιναση AST(SGOT):43 <37
τρανσηναμιναση ALT (SGPT):120 <42
γ-γλουτ....(v-GT): 23 / 0-61
φωσφοταση αλκ. (ALP) 52 / 35 - 104


κατι παιζει με το συκωτι!
- αλλα οι γιατροι δεν ξερουν ,
ο 1ος που πηγα το ριξε στα συμπληρωματα (τα χα κοψει πριν κανα μηνα κανω τις εξετασεις)
ο 2ος οτι η πολλη πρωτεινη που τρωω εκανε το συκωτι μου λιποδες.
ειμαι 93κιλα και τρωω το πολυ 170-180γραμμαρια πρωτεινης.

τι κανουμε τωρα -?
αμα ΞΕΡΕΙ κανεις ας πει.
γιατι δεν θελω να συνεχισω να πηγαινω στα φιντανια γιατρους γιατι το ριχνουν στα συμπληρωματα κ τελειωσε η υποθεση .
ενω εγω εδω και ενα μηνα πριν κανω τις εξετασεις τα χα κοψει.

αυτα εδω ειναι πολυ ανεβασμενα
τρανσηναμιναση AST(SGOT):43 <37
τρανσηναμιναση ALT (SGPT):120 <42

pikolo
22-04-09, 16:28
φιλε μου ειχα και γω το ιδιο προβλημα.Εδω δεν θα σ κατηγορησειε καποιος τα συμπληρωματα η οχι και καλα θα ακνει.Εσυ κανε οτι σ πε ο γιατρος ς.Επισεις για να φανει διαφορα στις τρανσαμινασες σου πρεπει να περασουνς τουλαχιστον εικοσι μερες(τα ξερω και απο μενα)μικρες ειναι οι τιμες π εχεις ακομα για να φοβηθεις π[ρεπει να ναι 350 και πανω οποτε χαλαρωσε..και ακου το γιατρο εδω μεσα δε ειμαστε γιατροι οι περισσοτεροι τοθλαχιστον και ο καθενας λεει χςρις να ξερει οσα ενας γιατρος.φιλικα παντα.

RUHL
22-04-09, 17:41
ι κανουμε τωρα -?
αμα ΞΕΡΕΙ κανεις ας πει.
γιατι δεν θελω να συνεχισω να πηγαινω στα φιντανια γιατρους γιατι το ριχνουν στα συμπληρωματα κ τελειωσε η υποθεση .
ενω εγω εδω και ενα μηνα πριν κανω τις εξετασεις τα χα κοψει.αλκοολ? υπολοιπη διατροφη? ιστορικο στην οικογενεια?

Οπως και να εχει ψαξε για συμπληρωματα και βοτανα για το συκωτι καπου νομιζω ειχα κανει ενα ποστ ΝΟΜΙΖΩ αλλα παιζει να ειναι στα αας δεν θυμαμε καπου στον κυκλο του duke ισως κοιτα



π[ρεπει να ναι 350 και πανω οποτε χαλαρωσε..και ακου το γιατρο εδω μεσα δε ειμαστε γιατροι οι περισσοτεροι τοθλαχιστον και ο καθενας λεει χςρις να ξερει οσα ενας γιατρος.
φιλικα παντα.
Να τος ο πικολος αρχησε τα αας και παει το συκωτι και δεν μεγαλωσες παναθεμα σε χαχαχαχα
επιθετικα παντα:green::green:

thegravijia
22-04-09, 18:29
^^αλκοολ δεν πινω ποτε .
ο πατερας μου ειχε λιποωδες συκωτι αλλα το φτιαξε.
λεω να σταματησω τελειως τα συμπληρωματα τωρα ή εστω να αλλαξω μαρκα μηπως εχει τιποτα η συγκεκριμενη που παιρνω και με χαλαει αυτο,
τι λες?

RUHL
22-04-09, 21:33
^^αλκοολ δεν πινω ποτε .
ο πατερας μου ειχε λιποωδες συκωτι αλλα το φτιαξε.
λεω να σταματησω τελειως τα συμπληρωματα τωρα ή εστω να αλλαξω μαρκα μηπως εχει τιποτα η συγκεκριμενη που παιρνω και με χαλαει αυτο,
τι λες?

Εξαλου λιγη πρωτεινη περνεις 180 την ημερα(για να βγαλεις και whey) απο το φαγητο πολυ ευκολα περνετε για αυτο κανενα 1,5 μηνα δοκημασε μην παρεις εντελως τιποτα ουτε πολυ βηταμινη

Ξανα εξετασεις οχι πως θα δεις διαφορα αλλα κανενας δεν θα μπορει να σου που ναι τα συμπληρωματα φταινε


Βρηκα το ποστ μου



κατσε να ποσταρω οσα εχω βρει κατα καιρους για το συκωτ

Αυτα απο ενα ελληνικο βιβλιο

Ένας από τους καλύτερους τρόπους να κρατήσουμε το συκώτι μας υγείες είναι να κάνουμε μια διατροφή πλούσια σε πρωτεΐνη (γαλοπούλα, αυγά καθαρό κόκκινο κρέας, κοτόπουλο και ψάρι), που να περιέχει μεγάλη ποικιλία αμινοξέων και οπωροκηπευτικά πλούσια σε αντιοξειδωτικά όπως το μπρόκολο, το λάχανο και τα λαχανάκια Βρυξελλών. Υπάρχουνε 5 βασικά φυσικά συμπληρώματα που δυναμώνουν και προστατεύουν αυτό το τόσο ζωτική σημασίας όργανο.

1. Βιταμίνη C, Αυτό το συστατικό αυξάνει τα επίπεδα της αντιοξειδωτικής Γλουταθιόνης, η οποία είναι πολύ δραστική στην εξουδετέρωση των ελεύθερων ριζών, ειδικότερα στο συκώτι. Οι ελεύθερες ρίζες καθιστούν τον οργανισμό μας ποιο ευάλωτο στις ασθένειες και επιταχύνουν την διαδικασία της γήρανσης. (τυπική δόση 1.000 mg ημερησίως).
2. Βιταμίνη Ε, Αυτό το είναι ένα ακόμη αντιοξειδωτικό, Φροντίστε να προτιμάτε την φυσική της μορφή d-alpha-tocopherol, από την συνθετική μορφή dl-tocopherylacetate. Η φυσική μορφή απορροφάται ποιο εύκολα και διεγείρει ποιο αποτελεσματικά το ανοσοσύστημα.(τυπική δόση 300-600 mg ημερησίως).
3. Γάλα Γαϊδουράγκαθου(Milk thisle), ένας από τους κορυφαίους παράγοντες για την θεραπεία και τη προστασία του συκωτιού, αυτό το βότανο έχει ερευνηθεί πάρα πολύ για την χρησιμότητά του στη θεραπεία του ήπατος. Η χρησιμότητά του Γάλα Γαϊδουράγκαθου (Silybum marianum) σε καταστάσεις του συκωτιού και της σπλήνας χρονολογείται από το 1600, αλλά επίσης έγιναν πρόσφατες έρευνες από Γερμανούς Ιατρούς στην αποτελεσματικότητα του για την θεραπεία βλαβών στο συκώτι (και από τοξικότητα). Το Γαϊδουράγκαθο έχει επίσης αντιοξειδωτική και αντίφλεγμονώδη ιδιότητα. Οι έρευνες έχουν δείξει ότι το Γάλα Γαϊδουράγκαθου δεν έχει παρενέργειες, εντούτοις μια δόση πάνω από 1.500mg την ημέρα υπάρχει να προκαλέσει ευκοίλια.. (τυπική δόση 200-400 mg ημερησίως).
4. Άλφα Λιποϊκό Οξύ, είναι ένα ζωτικής σημασίας συστατικό για το συκώτι γιατί παίζει ρόλο κλειδί στην απομάκρυνση των τοξινών και προϊόντων των λιπαρών (που παράγονται από τον μεταβολισμό), επίσης υπεραμύνεται των τοξικών παρενεργειών του αλκοόλ. Το Άλφα Λιποϊκό Οξύ είναι επίσης είναι ένα πανίσχυρο αντιοξειδωτικό και προστατεύει άλλα αντιοξειδωτικά όπως την Γλουταθιόνης και το CoQ10. Κανένα άλλο συστατικό δεν το κάνει αυτό. Το Άλφα Λιποϊκό Οξύ θα είναι πολύ ποιο δραστικό όταν λαμβάνετε σε συνδυασμό με Σελήνιο και Γάλα Γαϊδουράγκαθου.(τυπική δόση 100-300 mg ημερησίως).
5. Πράσινο Τσάι, είναι γνωστό σαν πολέμιο του καρκίνου, αλλά προστατεύει επίσης και το συκώτι. Η κατεχίνη μέσα στο πράσινο τσάι είναι πανίσχυρο αντιοξειδωτικό ενάντια στις βλάβες που θα προκαλέσουν οι τοξίνες στα κύτταρα.. Έρευνες πάνω σε ζώα έδειξαν ότι βοηθάει αρκετά σε περιπτώσεις ηπατίτιδας και καρκίνου του ήπατος. (τυπική δόση 100-150 mg ημερησίως).


Υπαρχει και πουλανε το συμπληρωμα LiverPro (milk thirst Και Nac)

2 ερευνες για το Nac και το συκωτι
http://findarticles.com/p/articles/m...ll/ai_95147871 (http://findarticles.com/p/articles/mi_m0876/is_2002_Fall/ai_95147871)
http://www.medscape.com/viewarticle/470757


Αλλα δεν τα λες καλα καλυτερα παρε milk thirst παρα Nac καλυτερα καλο συκωτι παρα ποιο λιγη "πιθανη" δραση του wini

Μετα εχει κατι ριζες και κατι βοτανα οπως το
Dandelion Root βοηθαει στην καλη λειτουργεια του συκωτιου και ενυσχηει τις λειτουργεις απο της ουρικης οδου
http://www.nutrasanus.com/dandelion.html
δεν ξερω που θα το βρεις αυτο παντως φυτρωνει στην αυλη μου αμα θες σου στελνω :lol:


καλα το Liver52 εχει τις περισσοτερες ερευνες και αποτελειτε απο ενα μοιγμα φυτων και βοτανων
250+ ερευνες εχει :lol: σιγουρα κατι καλο θα κανει στο συκωτι
http://liv52.com/
ενω κατα τυχη βρηκα και μια σελιδα στην ελλαδα φαρμακειο
http://www.otc.gr/product_info.php?products_id=315
(αμα θελετε βρηστε το λινκ δεν το διαφημιζω ουτε λεφτα μου δηνουν απο εκει :green: )

συστατικα
The main ingredients in LiverCare/Liv.52 are:
Capers
Chicory
Black Nightshade
Arjuna
Negro Coffee
Yarrow
Tamarisk

thegravijia
22-04-09, 21:39
^^ αυτο θα κανω .
απλα σκεφτηκε οτι επειδη απο τα χριστουγενα κ μετα παιρνω μια συγκεκριμενη μαρκα και απο τοτε εμφανιστηκαν τα προβληματα -
για αρχη δεν θα παιρνω τιποτα κ μετα εννοειται θα αλλαξω.
τωρα σκεφτομαι να παρω
λεκιθηνη (για εσωτερικη λιποδιαλυση - λεμε τωρα)
αλφα λοποικο οξυ
και γαλα γαιδουραγκαθου

λες να βοηθησει - αλλα δεν ξερω για ποσο καιρο να τα παρω?


(με προλαβες..χε)

thegravijia
22-04-09, 22:58
ρε αφηστε τα γιαουρτα 0% ή 2% και πειτε τι κανουμε εδω περα....!!!:turtle:

RUHL
23-04-09, 00:58
το Liver52 παρτο 100% τα αλλα επηλεκτικα και μηλα και με τον γιατρο σου για αυτο παρε μια γνωμη(το πουλανε στα φαρμακεια χεχε ισως χαρει μπας και πεχτει ωφελος αχχαχα ριχτου μια μπηχτη και καλα εγω θα το αγωρασω ως συμπληρωμα χαχα)

thegravijia
23-04-09, 01:05
Ruhl λες επειδη εχω βαλει πολυ βαρος φετος 93κιλα ειμαι τωρα να εχει γεμισει το συκωτι λιπος???
ποσοστο λιπους μπορει να εχω και καμια 20αρα% - αλλα νομιζω λιγο πιο κατω ειναι../

mantus3
23-04-09, 01:14
ρε αφηστε τα γιαουρτα 0% ή 2% και πειτε τι κανουμε εδω περα....!!!:turtle:
Η AST είναι ένα ένζυμο που βρίσκεται κυρίως στην καρδιά και το ήπαρ και, σε μικρότερο βαθμό, σε άλλους μύες. Όταν τραυματίζονται ηπατικά ή μυϊκά κύτταρα, απελευθερώνουν AST στο αίμα.

Η ALT είναι ένα ένζυμο που βρίσκεται κυρίως στο ήπαρ; μικρότερες ποσότητες επίσης ευρίσκονται στους νεφρούς, την καρδιά και τους μύες. Υπό κανονικές συνθήκες τα επίπεδα της ALT στο αίμα είναι χαμηλά. Όταν υπάρχει ηπατική βλάβη η ALT απελευθερώνεται στην κυκλοφορία, συνήθως πριν να εκδηλωθούν προφανή συμπτώματα ηπατικής βλάβης, όπως ίκτερος (κιτρίνισμα των ματιών και του δέρματος).

καπου ετιχε να τα βρω, απλα μαλον οι τιμες σου επιβεβαιονουν οτι κατι παιζει.. αλλα εισαι λιγο πανω απο το οριο...

Η αλκαλική φωσφατάση είναι ένα ένζυμο, μία πρωτεΐνη, που βοηθά την λειτουργία των κυττάρων. Βρίσκεται σε υψηλές συγκεντρώσεις στα κύτταρα που παράγουν οστά και στο ήπαρ.Στο ήπαρ βρίσκεται στα κύτταρα που σχηματίζουν τα χοληφόρα, μικρούς σωλήνες που παροχετεύουν χολή από το ήπαρ στο έντερο, όπου χρειάζεται για την πέψη του λίπους της τροφής. Μικρότερες ποσότητες ALP βρίσκονται στον πλακούντα (ύστερο) εγκύων γυναικών και στο έντερο. Κάθε ένα από αυτά τα μέρη του σώματος παράγει διαφορετικές μορφές ALP . Αυτές οι διαφορετικές μορφές καλούνται ισοένζυμα.

μιας που ολες οι αλλες τιμες ειναι κυριλε, αλλα χωρις να ειμαι γιατρος η ειδικος πανω στο θεμα θα σου πρωτινα να μειωσεις τα λιπαρα που καταναλονεις. αμα υπηρχε οντως υπατικο προβλιμα η κρεατινηνη σου κ η ουρια σου θα ηταν πολυ πιο ανεβασμενα

Levrone
23-04-09, 09:51
λοιπον, για το φιλο που αγχωνεται , νομιζω αδικα..
θα πω την αποψη μου..τυγχανει να ειμαι γιατρος εστω και φοιτητης αλλα επισης εχω παθει και εγω το ιδιο..
εχω αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα και δεν ηξερα τοτε, μου ειπαν τοτε γιατροι για συμπληρωματα κτλ κτλ..τους εγραψα κανονικα και ψαχτηκα με αθλιατρο..(ειναι και η ειδικοτητα που θελω ;)) ...και επειδη στο νοσοκομειο με βλεπουν πολλοι γιατροι το πρωτο μα πρωτο που θα μου πουνε ειναι.."πας γυμναστηριο ε? και τι? παιρνεις και συμπληρωματα? κακως!" ..τους γραφω κανονικα και λεω ενα "ναι , ναι, ναι, ναι"..δε θα ακουσεις ποτε γιατρο με καλη αποψη για (ακομη και για σωστα ) συμπληρωματα...στο δια ταυτα τωρα...

για να κοιταξει ο γιατρος το ηπαρ και να προβληματιστει πρεπει οι τιμες των τρανσαμινασων να ειναι 5 φορες την ανωτατη τιμη του οριου..δηλαδη..στο νοσοκομειο που ειμαι εγω τα ορια στις τιμες των τρανσαμινασων ειναι 5-40...για να προβληματιστει ο γιατρος θα προβληματιστει μονο σε κανα 200αρι κτλ..

τωρα..ηπατικη βλαβη σημαινει 7x40=280..οποτε κατι 60ρια ή κατι 40ρια ή και 80ρια δε λενε τιποτα απολυτως..

επισης σαφως και η προπονηση ανεβαζει τις συγκεκριμενες τιμες, οπως και τη CPK που αναφερθηκε..γιατι η προπονηση ειναι μια καταπονηση, καποια μυικα κυτταρα καταστρεφονται και οι ουσιες που εκκρινονται ανεβαζουν τις τιμες των τρανσαμινασων..

κατα τη δικη μου αποψη, και δε μιλαω σα γιατρος, φιλε μπορεις να παρεις πρασινο τσαι, και μονο..γιατι αν μπλεξεις εκ νεου με σκευασματα για το συκωτι ισως δεις αποτελεσμα αλλα και αυτα καπου επεξεργαζονται μεσα στον οργανισμο..ας παρεις κατι φυσικο λοιπον..

για τηγανια, αλκοολ κτλ δε συζηταμε..το λεω γιατι υπαρχει κοσμος (μην το γελατε) που λεει για καλη διατροφη και συμπληρωματα και σου πα μου πες και τρωει και ενα τηγανακι 2-3 φορες την εβδομαδα..αλλα και παλι καλη διατροφη το θεωρει..

και κλεινοντας ειναι λαθος το να φας ενα μεγαλο γευμα λιγες ωρες πριν..

και λεγοντας για συμπληρωματα , εχει σημασια τι συμπληρωματα εννοεις..π.χ. η κρεατινη ειναι πιθανο να "κουρασει" τους νεφρους, θελει και την προσοχη της και τα νερα της..(και προσωπικα δε θα παρω και ποτε..αλλα αλλο αυτο)..δε μπορεις να πινεις ενα ποτηρι νερο τη μερα και να παιρνεις και μια κρεατινη..αυτο γενικα το λεω..

χαιρω πολυ δε σας ειπα κατι καινουριο, απλα ο φιλος τσαμπα αγχωνεται, εκει καταληγω..

thegravijia
23-04-09, 18:16
εκανα υπερυχο και βγηκαν ολα οκ..
οποτε ολοι οι γιατροι λενε το συμπληρωμα φταιει...:(

Levrone
23-04-09, 19:02
εκανα υπερυχο και βγηκαν ολα οκ..
οποτε ολοι οι γιατροι λενε το συμπληρωμα φταιει...:(

ρε ποιος τους χεζει τους γιατρους!!!!!!!!!!!!!:turtle:

thegravijia
23-04-09, 19:11
ρε ποιος τους χεζει τους γιατρους!!!!!!!!!!!!!:turtle:
κ εσυ γιατρος δεν εισαι/:rolf:

mantus3
23-04-09, 20:51
εκανα υπερυχο και βγηκαν ολα οκ..
οποτε ολοι οι γιατροι λενε το συμπληρωμα φταιει...:(

σε ψυχίατρο πηγες?

KATERINI 144
24-04-09, 22:19
σε ψυχίατρο πηγες?

+1 σε ψυχίατρο, πηγες? :unsure:



:green::green:

isis
27-04-09, 18:24
.......................

thegravijia
27-04-09, 19:03
Απορώ που δεν έχετε μάθει ακόμα να φυλάτε το συκώτι σας , μία πρωτεΐνη παίρνετε και ψάχνεστε με το συκώτι σας. Η διατροφή που έκανες αδερφέ μόνο το ήπαρ δε βοηθάει να αποτοξινωθεί. Τι να πω?

isis πες τι πρεπει να κανω για να κατεβουν οι τιμες στις τρανσιναμινασεις?
εσυ τι προτεινεις ?
και τι διατροφη να ακολουθησω?!

αν μπορεις απαντησε γιατι κ τους γιατρους που επισκεφτηκα δεν τους ειδα κ πολυ σχετικους..
περιμενω απαντηση σου...

isis
27-04-09, 19:16
isis πες τι πρεπει να κανω για να κατεβουν οι τιμες στις τρανσιναμινασεις?
εσυ τι προτεινεις ?
και τι διατροφη να ακολουθησω?!

αν μπορεις απαντησε γιατι κ τους γιατρους που επισκεφτηκα δεν τους ειδα κ πολυ σχετικους..
περιμενω απαντηση σου...

θα τα κάνεις αυτά που θα σου πω ή τζάμπα θα γράφω? Δεν είναι λίγα! Σκέψου το σοβαρά και πες μου!

thegravijia
27-04-09, 19:23
^^πες μου σου λεω..
και που πιστευεις οτι οφειλεται οι αυξημενες τιμες?
οι γιατροι λενε οτι καποια ουσια μεσα στο συμπληρωμα επηρεασε το συκωτι

πες μου τι να κανω...!
και τη διατροφη να ακολουθησω!

isis
27-04-09, 19:52
...................

Levrone
27-04-09, 19:58
αν υπαρχει κατι να το μαθουμε κι εμεις;;;;

μονο στην περιπτωση που ειναι ευκολο..αν ειναι δυσκολο τοτε οκ!:thumbup:

isis
27-04-09, 20:06
.........

thegravijia
27-04-09, 20:14
θα σας ενημερωσω guys - μην αγχωνεστε..
θα τα πουμε ισις αυριο μην ξεχασεις..,.

Levrone
27-04-09, 20:30
κάτσε να τα μάθει και να τα κάνει πρώτα ο thegravijia (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=1338) και μετά μόλις δει τις νέες τιμές , οι οποίες θα πρέπει να είναι αρκετά κατεβασμένες , θα σας πει ο ίδιος τι έκανε! Οκ? :welcome:

εληφθην οβερ!:thumbup:

yannis88
02-05-09, 18:46
Κοίτα....Και έγω είχα παρόμοιο πρόβλημα με τις τρανσαμινάσες...Έκανα εξετάσεις πριν κανα μήνα και ήμουν μια χαρά...Ειχαν επανέλθει στα φυσιολογικά όρια...Τι έκανα?Κάθε μέρα έτρωγα για αρκετό καιρό γύρω στα 9 ασπράδια και για να δω τι παίζει τα έκοψα πριν την τελευταία εξέταση για κανα μήνα...¨Ενας γιατρός μου είπε ότι το αυγό έχει ένα συγκεκριμένο αμινοξύ που ανεβάζει τις τρανσαμινάσες...Τώρα δε θυμάμαι ποιο είναι....Πλέον τα αποφεύγω τα αυγά:(...CPK εξέταση έχεις κάνει?

thegravijia
02-05-09, 18:55
αυτες εδω ειναι οι εξετασεις
κρεατινηνη ουρων 24ωρου: 1472 / 400-2600
ουρια ουρων 24ωρου : 56.0 / 20.0-35.0
ουρικο οξυ ουρων: 682 / 250-750
πρωτεινες ουρων : 58 / 40 - 250

σακχαρο: 73 / 60-110
ουρια: 29 / 10-50
κρεατινηνη: 0.87 / 0.2 - 1.3
ουρικο οξυ: 6.8 / 2.5 - 7.5
χοληστερηνη: 156 <220
τρανσηναμιναση AST(SGOT):43 <37
τρανσηναμιναση ALT (SGPT):120 <42
γ-γλουτ....(v-GT): 23 / 0-61
φωσφοταση αλκ. (ALP) 52 / 35 - 104

CPK εξέταση τι ειναι?


ιsis
επειδη δεν βλεπω να μιλαμε αν θελεις οποτε βρεις χρονο γραψε εδω κανα 2 πραγματακια για το τι πρεπει να κανω για να κατεβουν οι τιμες και θα τα δω εγω...

yannis88
02-05-09, 19:05
Διάβασα ότι είναι ανεβασμένη στους αθλητές...2-3 μέρες ξεκούραση και κατεβαίνει...θεωρητικά πάντα...απλά έχει σχέση με το συκώτι και τις τρανσαμινάσες...Δε γνωρίζω περισότερα..

yannis88
02-05-09, 19:06
πινείς νερό ακρετό btw?

thegravijia
02-05-09, 19:33
^^επινα 3 λτρα τωρα θα το κανω 4 -4.5...
καλα ειναι?

isis
02-05-09, 19:45
................

thegravijia
02-05-09, 20:01
Τι σου είπε ότι έχει το αυγό???? Χε , χε , χε! Πες του να βρει καμιά γκόμενα , να επανέλθουν τα ημισφαίρια του εγκεφάλου στα ίσα τους!:turtle::turtle::turtle:




ιsis
επειδη δεν βλεπω να μιλαμε αν θελεις οποτε βρεις χρονο γραψε εδω κανα 2 πραγματακια για το τι πρεπει να κανω για να κατεβουν οι τιμες και θα τα δω εγω...

εσυ τι προτεινεις για να πεσουν οι τιμες ?
τι να κανουμε?

isis
02-05-09, 20:15
...

thegravijia
02-05-09, 20:37
Απορώ που δεν έχετε μάθει ακόμα να φυλάτε το συκώτι σας , μία πρωτεΐνη παίρνετε και ψάχνεστε με το συκώτι σας. Η διατροφή που έκανες αδερφέ μόνο το ήπαρ δε βοηθάει να αποτοξινωθεί. Τι να πω?
...?


θα τα κάνεις αυτά που θα σου πω ή τζάμπα θα γράφω? Δεν είναι λίγα! Σκέψου το σοβαρά και πες μου!

^^

απλά , να δώσεις τη πρωτεΐνη σου για ανάλυση , για να δεις τι έχει μέσα!:shock:

...?
αυτα ειχες να πεις

mantus3
03-05-09, 00:36
απλά , να δώσεις τη πρωτεΐνη σου για ανάλυση , για να δεις τι έχει μέσα!:shock:
αμα θες μπορεις να την στηλεις σε μενα, οχι πολυ καμια 200-300 κιλα.. παντως εγω το λεω ανοικτα, μια βολτα απο εναν ψυχολογο/ψυχαναλιτη δεν βλαπτει....

thegravijia
03-05-09, 00:56
παντως εγω το λεω ανοικτα, μια βολτα απο εναν ψυχολογο/ψυχαναλιτη δεν βλαπτει....

γιατι συνεχεια λες αυτη λαλακια?
τι εννοεις?

mantus3
03-05-09, 04:46
γιατι συνεχεια λες αυτη λαλακια?
τι εννοεις?

οτι οι τιμες σου ειναι φυσιολογικες. οταν υπαρχει υπατικη βλαβη τοτε εχουμε 5πλασιες κ 10πλασιες τιμες. εσυ δεν εχεις κατι το ανησιχιτικο...εκτως κ αμα μας βαζεις τις μισες τιμες απο τις εξετασεις σου. οσο για το αν τι λεω συνεχεια, νομιζω σου εχω αναλισει παραπανω το πως κ τι, κανε τον κοπο να το διαβασεις.

Geo84
04-05-09, 22:22
Εφόσον και ο πατέρας σου είχε παρόμοιο πρόβλημα με το συκώτι τότε μπορεί να το έχεις κληρονομήσει και να μην μπορείς να ακολουθήσεις high protein diet...αν και εξακολουθώ να πιστευω ότι υπερβολική ποσότητα πρωτείνης ακόμα και σε συκώτι και νεφρά χωρίς προδιάθεση τα αναγκάζει σε 100% λειτουργία με αποτέλεσμα κινδυνο αποτυχίας...πολύ παράξενο είναι ότι ανέβηκαν οι τρανσαμινάσες ενα μήνα μετά που έκοψες την τόση πολύ πρωτείνη... ^^

Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να προσέξεις από εδω και πέρα γιατί 3γρ επι του σωματικού σου βάρος σε πρωτείνη είναι πολλά αν και εγώ με τη σειρά μου πιστεύω ότι τα νούμερα σου δεν είναι αφύσικα για κάποιον που γυμνάζεται σκληρά...σε μερικούς γιατρούς που είναι άσχετοι με τη γυμναστική φαίνονται παράξενα και μπορεί να μας βγάλουν και πεθαμένους καμια φορα... ^^ παρόμοιο περιστατικό είχα εγώ (βέβαια δε θυμάμαι πολλά) όταν ήμουν γύρω στα 17 και έφαγα τρελή φρίκη ένα βράδυ με τρομερο κοιλόπονο διάρροια και εμετούς...πήγα στο νοσοκομείο με ασθενοφόρο μου πήραν αίμα και μετά απο κάπια ώρα που ηρέμησα με ορό με ρώτησαν αν γυμνάζομαι και τους απάντησα ότι παίζω μπάσκετ και κάνω λίγα βάρη...μου παν ότι είχα κάτι πολύ ανεβασμένο (δε θυμάμαι) αλλα είναι φυσιολογικό σε αυτή τη περίπτωση και συνέστησαν ξεκούραση...

Τελικά το συκώτι έχει λίπος ή δεν έχει???Ότι θέλουν λένε?Μια φορά έχω δει άνθρωπο να έχει λίπος στο συκώτι και αυτός ήταν στη ταινία που έκανε το πείραμα τρώγοντας για ένα μήνα μόνο macdonalds (πραλίγο να γίνει μακαρίτης)

thegravijia
04-05-09, 23:22
Τελικά το συκώτι έχει λίπος ή δεν έχει???Ότι θέλουν λένε?Μια φορά έχω δει άνθρωπο να έχει λίπος στο συκώτι και αυτός ήταν στη ταινία που έκανε το πείραμα τρώγοντας για ένα μήνα μόνο macdonalds (πραλίγο να γίνει μακαρίτης)

μηπως λες να κατι σαν ντοκιμαντερ ? το χω δει κ εγω
που ηταν ενας τυπας και ηθελε να αποδειξει οτι ολα macdonalds ειναι χαλια κ πρεπει να τα αποσυρουν,(νομιζω στο αμερικα τα δινουν κ στα σχολεια)
ετρωγε μονο macdonalds και σε λιγες βδομαδες ειχε αυξησει δραματικα το λιπος και ειχε ζαλαδες κ ειχε παθει κατι σαν εξαρτηση το τελευταιο καιρο:shock:

---
οχι δεν εχω λιπος στο συκωτι

Geo84
05-05-09, 00:05
Ναι είναι ταινια-ντοκυμαντερ και λέγεται Super size me

Βασικά είναι ένας τυπάκος που είναι απόλυτα υγιής (κάνει και εξετάσεις πριν ξεκινήσει το πείραμα) και για ένα μήνα τρώει πρωι μεσιμέρι απογεμα βράδυ mcdonalds και μόνο...επίσης ότι του προσφερουν μαζί με το γευμα λέει ναι...π.χ. θέλετε κοκα κόλα??---ναι...πατάτες?-ναι...μεγάλο μέγεθος?---ναι και καλά για να δείξει ότι όσα μας προσφέρουν με το γευμα είναι περιττά και δε μπορεί να φάει τόση μεγάλη ποσότητα ένας ανθρωπος...αφού σε μερικά γευματα ξερνάει :turtle:

Αποτέλεσμα είναι σταδιακά και κάθε βδομάδα να χειροτερεύει σε κάθε εξέταση γενικώς (ακόμα και σεξουαλικά) και στο τέλος της τρίτης βδομάδας να απειλείται η ζωή του...τέσπα το πάει μέχρι το τέλος και απο ότι είπε μετά έκανε τρομερή διατροφή για να ξαναεπανέλθει στα επίπεδα που ήταν πριν...

Αξίζει να τη δει κάποιος καθώς αν και κανείς δε τρώει μόνο mcdonalds τόσο πολύ και συχνά λέει πάρα πολλά πράγματα για το τι κρύβει η εταιρία αυτή (και γενικά τα fast food) και τι παίζεται πίσω απ τη πλάτη μας...

thegravijia
15-05-09, 19:01
ιsιs τελικα θα πεις τι να κανω για να πεσουν οι τιμες?

isis
15-05-09, 19:14
...............

Levrone
15-05-09, 19:23
isis δωσε τροφη στο λαο!!!!!

πες μας αν θες παντα τι ξερεις και ποια σκονη θεωρεις ποιοτικη γιατι φαινεται οτι κατι γνωριζεις!

isis
15-05-09, 19:26
.............

Levrone
15-05-09, 19:36
Θέλεις να με βαράνε οι σπόνσορες και οι mods στο κεφάλι? :turtle::turtle::turtle:Μόνο σε ελάχιστους και σε αυτούς που δε θα το κάνουν βούκινο , δε θέλω να αρχίσουν να τη καταναλώνουν σα τρελοί και να τη χαλάσουν και αυτή!

η καλη δε χαλαει..και επισης εσυ δε θα μας πεισ απο που να αγορασουμε αλλα το προιον..δε νομιζω να ειναι κακο αν πεις για ενα προιον πουχρησιμοποιησες και εμπιστευεσαι αν δεν πεις απο που το προμηθευτηκες..αν θες στειλε μου μηνυμα, γιατι ειμαι περιεργος τι εννοεις..

isis
15-05-09, 19:48
..

goutsos
15-05-09, 20:34
εγώ ξέρω....:P:P:P

αληθεια the gravijia τι πρωτεινη έπαιρνες?

isis
15-05-09, 21:42
,,..

thegravijia
15-05-09, 21:48
εγώ ξέρω....:P:P:P

αληθεια the gravijia τι πρωτεινη έπαιρνες?

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=1780&stc=1&d=1242413277

Levrone
15-05-09, 22:16
Η καλή χαλάει αν έχει μεγάλη ζήτηση , νόμος του εμπορίου , επίσης δε το εμπιστεύτηκα τυχαία , επειδή ήταν μία ωραία μπανανίτσα , φραουλίτσα , σοκολατίτσα και γενικά ένα ωραίο μαντζουνάκι , ούτε επειδή μπορεί να είχε νιτρικά μέσα και να νόμιζα ότι φούσκωνα και έλεγα τι ωραία είναι αυτή η "αναβολική πρωτεΐνη" που τα βλέπω και γελάω. Αν και εφόσον γνωριστούμε καλύτερα , ίσως και να σου πω , διότι , αν και είσαι φοιτητής ιατρικής και πάλι χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω και να παρεξηγηθώ , εν μέρει με αυτά που είδα ότι έγραφες για το ήπαρ, βάραγα το κεφάλι μου στο τοίχο!


συγνωμη αλλα εγω απο ιατρικης αποψης τι ειπα για το ηπαρ που ηταν λαθος? πιο πολυ μιλησα για δικη μου εμπειρια σαν καποιος που γυμναζεται παρα για ιατρικα δεδομενα κτλ και εγραψα το τι ισχυει στο νοσοκομειο που ειμαι.. δε με προσβαλλεις , μην κολλας αλλωστε φοιτητης ειμαι , σιγα σιγα μαθαινεις..δεν απαιτω να τα ξερω ολα..
ισως εσυ θα εισαι γιατρος μεγαλυτερος σε ηλικαι και θα ξερεις σαφως καλυτερα οποτε μπορεις να μου πεις αν θες βεβαια και δε σε κουραζει αυτο..

αλλα αν εχεις ενα καλο συμπληρωμα και δεν κολλας να το μοιραστεις με αλλους πες το..

goutsos
16-05-09, 00:47
Εγώ θα ήθελα να πω το εξής. Όλοι διαλέγουμε πρωτεΐνες βάση τιμής, γεύσης, εταιρείας και άλλων προσωπικών κριτήριων.
Αν όμως γνωρίζαμε ότι μερικές του εμπορίου κάνουν κακό στην υγεία μας τότε θα παίρναμε αυτή που δεν κάνει κακό στην υγεία μας. Επειδή δεν έχουμε όλοι τις γνώσεις ούτε τη δυνατότητα να ξέρουμε για κάποιες μάρκες του εμπορίου δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό να μας πει ο Ίσις τι συμβαίνει εφόσον ξερει .Δεν εννοώ να αρχίζει να παραθέτει στοιχεία επίσημα αλλά μια απλή συμβουλή νομίζω καλό θα έκανε παρά κακό.
Γιατί να μην μοιραστείς τη γνώση με το υπόλοιπο φόρουμ αυτός δεν είναι ο σκοπός της ύπαρξης του?

:(:(

leangains
16-05-09, 01:10
πολύ παράξενο είναι ότι ανέβηκαν οι τρανσαμινάσες ενα μήνα μετά που έκοψες την τόση πολύ πρωτείνη...


καλό εε!! Η χημική ισορροπία κ οι παραγοντες της είναι άτιμα πράγματα. Την πρωτείνη την έκοψε αλλά η πρωτεινοσύνθεση ανέβηκε για να αντισταθμίσει τη μείωση. :turtle::turtle:


isis αν θες γράφεις παρακαλώ πως θα λειτουργήσει το βούτυρο κερκύρας στην υπόθεση.

Exci
16-05-09, 01:44
Εγώ θα ήθελα να πω το εξής. Όλοι διαλέγουμε πρωτεΐνες βάση τιμής, γεύσης, εταιρείας και άλλων προσωπικών κριτήριων.
Αν όμως γνωρίζαμε ότι μερικές του εμπορίου κάνουν κακό στην υγεία μας τότε θα παίρναμε αυτή που δεν κάνει κακό στην υγεία μας. Επειδή δεν έχουμε όλοι τις γνώσεις ούτε τη δυνατότητα να ξέρουμε για κάποιες μάρκες του εμπορίου δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό να μας πει ο Ίσις τι συμβαίνει εφόσον ξερει .Δεν εννοώ να αρχίζει να παραθέτει στοιχεία επίσημα αλλά μια απλή συμβουλή νομίζω καλό θα έκανε παρά κακό.
Γιατί να μην μοιραστείς τη γνώση με το υπόλοιπο φόρουμ αυτός δεν είναι ο σκοπός της ύπαρξης του?

:(:(
+1
Τουλαχιστον, αν δεν θες να πεις "το ταδε προιον ειναι κακο", ας πεις "προτιμω αυτο το προιον" αν με πιανεις. :toast:

isis
16-05-09, 11:25
...

Leviathan
16-05-09, 12:49
Καταρχήν , κόψε τη κωλοπρωτεΐνη σου που είναι γεμάτη αντιβίωση και με τις προσμείξεις που έχει μέσα σου ανεβάζει τις τιμές στα ένζυμα.



Γεμάτη αντιβίωση η πρωτείνη?

Thanx for the tip να τη στακάρω με κανένα vibramycin όταν κρυώνω

mantus3
16-05-09, 13:11
Γεμάτη αντιβίωση η πρωτείνη?

Thanx for the tip να τη στακάρω με κανένα vibramycin όταν κρυώνω

εγω το λεω ανοικτα! απο οταν αρχησα την πρωτεινη δεν εχω αρωστισει... :turtle:

περαν τις πλακας εγω δεν ειδα πουθενα σε αυτο το τοπικ επικιινδινες τιμες... αντε στην χειροτερη πολυ ανεβασμενες... ειδα απλα ανεβασμενες η καλητερα οριακες, πραμα το οποιο δεν μας δινει στοιχεια για υπατικη βλαβη

isis
16-05-09, 13:37
...

Leviathan
16-05-09, 16:23
Όταν οι τιμές στα ηπατικά ένζυμα νέων οργανισμών , που δε κάνουν καταχρήσεις και δε χρησιμοποιούν άλλες χημικές ουσίες , παρά μόνο μία "αθώα", όπως θα έπρεπε πρωτεΐνη , τριπλασιάζονται , αυτό τι σου λέει αδερφέ? .


ναι μόνο που τα ενζυμα αυτα δεν βρίσκονται μόνο στο συκώτι αλλά και στους μυς.

Aν μιλάμε για αθλούμενο ...

http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=2291230

1: Br J Clin Pharmacol. 2008 Feb;65(2):253-9. Epub 2007 Aug 31.

Comment in:
Br J Clin Pharmacol. 2008 Nov;66(5):725.

Muscular exercise can cause highly pathological liver function tests in healthy men.
Pettersson J, Hindorf U, Persson P, Bengtsson T, Malmqvist U, Werkstr#246;m V, Ekelund M.

AstraZeneca R&D Lund, Lund, Sweden.

What is already known about this subject: The occurrence of idiosyncratic drug hepatotoxicity is a major problem in all phases of clinical drug development and the leading cause of postmarketing warnings and withdrawals. Physical exercise can result in transient elevations of liver function tests. There is no consensus in the literature on which forms of exercise may cause changes in liver function tests and to what extent. What this study adds: Weightlifting results in profound increases in liver function tests in healthy men used to moderate physical activity, not including weightlifting. Liver function tests are significantly increased for at least 7 days after weightlifting. It is important to impose relevant restrictions on heavy muscular exercise prior to and during clinical studies. AIM: To investigate the effect of intensive muscular exercise (weightlifting) on clinical chemistry parameters reflecting liver function in healthy men. METHODS: Fifteen healthy men, used to moderate physical activity not including weightlifting, performed an 1 h long weightlifting programme. Blood was sampled for clinical chemistry parameters [aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), lactate dehydrogenase (LD), gamma-glutamyl transferase (gamma GT), alkaline phosphatase (ALP), bilirubin, creatine kinase (CK) and myoglobin] at repeated intervals during 7 days postexercise and at a follow-up examination 10-12 days postexercise. RESULTS: Five out of eight studied clinical chemistry parameters (AST, ALT, LD, CK and myoglobin) increased significantly after exercise (P < 0.01) and remained increased for at least 7 days postexercise. Bilirubin, gamma GT and ALP remained within the normal range. CONCLUSION: The liver function parameters, AST and ALT, were significantly increased for at least 7 days after the exercise. In addition, LD and, in particular, CK and myoglobin showed highly elevated levels. These findings highlight the importance of imposing restrictions on weightlifting prior to and during clinical studies. Intensive muscular exercise, e.g. weightlifting, should also be considered as a cause of asymptomatic elevations of liver function tests in daily clinical practice.


Και φυσικά τα έχω δει και πάνω μου αυτά και σε περιόδους που δεν έπαιρνα κανένα συμπλήρωμα τα εναζυμα μου ήταν αυξημένα.Αυτά....

mantus3
16-05-09, 17:22
isis, λιπαμε που το ακουω απο σενα αυτο. ο παραγωντας ασκηση επιρεαζει διαφορες τιμες στο αιμα μας... αλλες φορες προς τα πανω κ αλλες προς τα κατω. το θεμα ειναι σε τι βαθμο, κ αμα κρινουμε απο της τιμες του ατομου για το οποιο μιλαμε, το μονο που μπορει να σκεφτει ενας λογικος ανθρωπος θα ηταν πως η παιζει ανεπαρκεις ξεκουραση, η κακη διατροφη, η λιγος υπνος. ουτε καν ο συνδιασμος αυτων των 3 παραγοντων καθως οι τιμες ειναι οριακες. αμα υπηρχε οντως προβλημα επισεις θα ειχε κιαλες τιμες "πηραγμενες" οπως η κρεατινηνη του κτλ... επισεις μηλαμε για καποια σηρα οργανων τα οποια παθενουν ζημια πολυ δυσκολα, αλλα οταν παθουν η εστω εχουμε ενοχλισεις μας δινουν κ καποια σημαδια. ειτε αυτα ειναι ικτερος, ειτε χαμηλες ποσοτητες γλυκοζης στο αιμα ειτε τοπικοι πονοι-ενοχλησεις. δεν διαβασα κατι τετοιο πουθενα...

goutsos
16-05-09, 18:31
ωραιος ισις:clap:

δηλαδη αν καταλαβα αυτα που ειναι σε συσκευασια των 225 ειναι τα μεαλ ρεπλασεμεντ η οχι?

isis
16-05-09, 20:08
...

mantus3
16-05-09, 20:55
καπου νομιζω το χανουμε το θεμα... αυτο που ειπα ισις αν οντως εχεις διαβασει ολο αυτο το μακροσκελες τοπικ ειναι οτι οι τιμες αυτες αν κ οριακες ειναι φυσιολογικες... δεν θα καθησω να το αναλησω περισοτερο το ολο θεμα γιατι πολυ απλα δεν ξερω τι ακριβως περνει, απο που το περνει κ σε τι ποσοτητες... μιας που ομως κικλοφορουν τετοιες πρωτεινες με τρελες προσμηξεις μεσα, θα περιμενω κ οι δικες μου τιμες να ανεβουν...

οσο για τις πηγες μου το http://www.labtestsonline.gr/ πιστεβω ειναι υπερ-αξιοπιστο

Leviathan
16-05-09, 21:29
Τώρα , για να σοβαρευτούμε και λίγο , από καθαρά κλινικά δεδομένα και όχι από πηγές στο google :


Eργασία δημοσιεύμενη στη Βρεττανική εφημερίδα κλινικής φαρμακολογίας τι είναι ?

isis
16-05-09, 21:34
...

Levrone
16-05-09, 22:40
Ωραία δεν είναι να κάθεσαι και να ψάχνεις στο net και να δίνεις συμβουλές , η πραγματικότητα είναι διαφορετική! Όταν οι δικές σου φτάσουν στα 300 , τότε να ανησυχήσεις!

Φιλικά!

δηλαδη isis αυτα που γραφονται μετα απο ερευνες ειναι διαφορετικα απ την πραγματικότητα?

και κατι αλλο , κατι ξερεις που λες οτι η σκονη αυτη απ το φαρμακειο ειναι καλη, ολες οι αλλες ειναι ελεγμενα κακες? δηλαδη θελω να πω τις ξερεις ολες σαν οχι καλες?

Tassos
16-05-09, 23:19
φιλε thegravijia είχα και εγω παρομοιο προβλημα με το συκωτι, και ο ισις με βοηθησε, με παρομιες συμβουλες, σε πληροφορω οτι μετα απο 15 μερες εκανα ξανα εξετασεις και ηταν φυσιολογικοτατες και ας ειχα εκτεθει σε τοξικοτερη ουσια, εγω εμπιστευομαι τον ισις τυφλα απο τοτε, σου συνιστω να κανεις οτι σου λεει.

Leviathan
17-05-09, 01:10
δηλαδη isis αυτα που γραφονται μετα απο ερευνες ειναι διαφορετικα απ την πραγματικότητα?



οχι οι έρευνες γίνονται σε παράλληλο ΄σύμπαν .

Αν ίσχυε και οι πρωτείνες είχαν μέσα αντιβιοτικά ΕΝΑΣ δεν πέθανε?Δεν θα το μαθαίναμε?

Εγώ θα είχα πάντως πεθάνει 2-3 φορές τοση whey που έχω πιει , για να μιλάμε για πραγματικότητα.

Levrone
17-05-09, 01:26
οχι οι έρευνες γίνονται σε παράλληλο ΄σύμπαν .


Εγώ θα είχα πάντως πεθάνει 2-3 φορές τοση whey που έχω πιει , για να μιλάμε για πραγματικότητα.

μια απ τα ιδια..

leangains
17-05-09, 02:48
^^ ότι δεν έπαθες εσύ κ ότι δεν έχουν αναφερθεί (που δεν έχουν αναφερθεί?? γιατί εγώ έχω ξαναδιαβάσει) δε σημαίνει ότι δεν είναι έτσι ή ότι δε μπορεί να είναι κ έτσι ή κ σε κάποιες εταιρίες έτσι, εκτός κ αν νομίζεις ότι όλες οι εταιρίες κινούνται με ενδιαφέρον τη δημόσια υγεία κ όχι τη τσέπη τους.

Και μια γενική παρατήρηση δεν καταλαβαίνω γιατί αντιδράτε περίεργα αντί να συζητήσετε με κάποιον που εμφανώς έχεις κ γνώσεις κ το έχει ψάξει βαθύτερα κ μπορεί να βοηθήσει κάποια μέλη. δε σας ενδιαφέρει τι έχει να πει, έστω από περιέργεια???? πρέπει να σωπαίνουμε κ να ακολουθούμε τυφλά ό,τι μας λένε ή να το επεξεργαζόμαστε???

Το ότι μπορεί να υπάρχει γεννετική προδιάθεση το έχουμε αποκλίσει???

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αναφέρει τα συμπληρώματα που χρησιμοποιhσε. Δεν αποτελεί περίπτωση δυσφήμησης μια κ η περίπτωση είναι συγκεκριμένη. Δε θα πει κανείς φταίνε τα συμπληρώματα αποκλειστικά ακόμα κ αν φταίνε, καθώς είναι σε συνδυασμό κ με τη γενικότερη δίαιτα κ με γεννετική προδιάθεση.
Είχε πει ότι κατανάλωνε 3Χτο βάρος του σε πρωτείνη. Πόση από αυτή ήταν από φαγητό κ πόση από συμπληρώματα???

mantus3
17-05-09, 03:08
εχει γυνει αναφορα σε κλυρονομικη προδιαθεση... αν δεν κανω λαθος αμεσο συγκενικο του προσωπο πρωτου βαθμου ειχε κ αυτο υψιλες τιμες... αλλα ετσι ειναι αμα δινεις την πρωτεινη σου κ στους αλους μεσα στο σπιτι....:weights:

εγω παντως, :welcome:απο αυτο το τοπικ

slaine
17-05-09, 03:25
μάγκες να ακούτε τον ίσις και ειδικά σε αυτά τα θέματα.

Levrone
17-05-09, 04:06
^^ ότι δεν έπαθες εσύ κ ότι δεν έχουν αναφερθεί (που δεν έχουν αναφερθεί?? γιατί εγώ έχω ξαναδιαβάσει) δε σημαίνει ότι δεν είναι έτσι ή ότι δε μπορεί να είναι κ έτσι ή κ σε κάποιες εταιρίες έτσι, εκτός κ αν νομίζεις ότι όλες οι εταιρίες κινούνται με ενδιαφέρον τη δημόσια υγεία κ όχι τη τσέπη τους.

Και μια γενική παρατήρηση δεν καταλαβαίνω γιατί αντιδράτε περίεργα αντί να συζητήσετε με κάποιον που εμφανώς έχεις κ γνώσεις κ το έχει ψάξει βαθύτερα κ μπορεί να βοηθήσει κάποια μέλη. δε σας ενδιαφέρει τι έχει να πει, έστω από περιέργεια???? πρέπει να σωπαίνουμε κ να ακολουθούμε τυφλά ό,τι μας λένε ή να το επεξεργαζόμαστε???

Το ότι μπορεί να υπάρχει γεννετική προδιάθεση το έχουμε αποκλίσει???

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αναφέρει τα συμπληρώματα που χρησιμοποιhσε. Δεν αποτελεί περίπτωση δυσφήμησης μια κ η περίπτωση είναι συγκεκριμένη. Δε θα πει κανείς φταίνε τα συμπληρώματα αποκλειστικά ακόμα κ αν φταίνε, καθώς είναι σε συνδυασμό κ με τη γενικότερη δίαιτα κ με γεννετική προδιάθεση.
Είχε πει ότι κατανάλωνε 3Χτο βάρος του σε πρωτείνη. Πόση από αυτή ήταν από φαγητό κ πόση από συμπληρώματα???

κατσε leangains γιατι θα μας πεις στο τελος οτι δε σεβομαστε το συνομιλητη μας. ποιος δε συζηταει? δεν ειδα καποιον χωρις διαθεση να συζητησει. και στο φιναλε η ενσταση μου ειναι η εξης..για να πει καποιος οτι "τα συμπληρωματα που παιρνετε δεν ειναι ποιοτικα, παρτε αυτο που ειναι καλο" πρεπει να τα χει ψαξει. εγω αυτο ρωτησα. τα χει ψαξει ολα ο isis? τα χει αναλυσει και γνωριζει πως ολες οι σκονες εχουν μεσα αντιβιωσεις? και στο φιναλε δε νομιζω να υπαρχει κατι ειρωνικο σ αυτα που γραφω.

τωρα αυτη τη στιγμη συζηταμε γιατι ειχε ανεβασμενες τιμες οταν ειχε φαει 1 κιλο κοτοπουλο 5 ωρες πριν.μπορει να χε φαει και τιποτ αλλο και να μην το ξερουμε καν. και ο isis πιστευει οτι φταιει η πρωτεινη που ισως ξερει αλλα εμεις δεν ξερουμε ποια χρησιμοποιει. εγω απ αυτα που γνωριζω ξερω οτι οι τιμες αυτες ανεβαινουν και με την ασκηση και την καταπονηση. ο isis διαφωνει. αυτο γνωριζω και ουτε μαλακας ειναι αυτος που μου τα διδαξε ουτε εγω καταλαβα λαθος οταν μου τα διδαξε.

επισης κατι που ειπωθηκε για το νετ, δεν το παιζω εξυπνος αλλα επειδη αυτο βλεπω και αυτο ακουω καθε μερα, οι γιατροι στο δικο μας.....φτωχο νοσοκομειο, απ το νετ ενημερωνονται..απο κει βλεπουν οτι καινουριο κυκλοφορει και το προσαρμοζουν στη δικη τους γνωση. δε νομιζω οτι ειναι κατι κακο αυτο.

leangains
17-05-09, 05:39
^^ ναι αυτό ακριβώς λέω. ότι αντιδράτε επιθετικά. ο isis δε μιλάει χωρίς να ξέρει. ρώτησε τον κάποια πράγματα με πιο ήπιο τρόπο, γιατί αν το πάμε έτσι δε θα κάτσει κ να μπει σε αντιπαράθεση κ καλά θα κάνει ξέρεις.

αυτό εδώ δε σε βάζει σε σκέψεις? .


Καταρχήν[/B] , κόψε τη κωλοπρωτεΐνη σου που είναι γεμάτη αντιβίωση και με τις προσμείξεις που έχει μέσα σου ανεβάζει τις τιμές στα ένζυμα.
Κατα δεύτερον , ξέχνα τη διατροφή που κάνεις , η οποία μόνο για το ήπαρ δε κάνει.
Κατά τρίτον , ξεκίνα με 3 κουτ. σούπας μουρουνέλαιο πρωΐ και 3 κουτ. σούπας βράδι , ναι από αυτό που βρωμάει και το πουλάνε στα φαρμακεία.
Κατά τέταρτον , 4 κουτ σούπας βουτυράκι κερκύρας , μοιρασμένες σε δύο δόσεις ,
Κατά πέμπτον , 5 κουτ. σούπας σησαμέλαιο με το γαλατάκι.
]

αν κάποιος ξέρει ή isis αν θες θα μπορούσες να πεις πως θα βοηθήσει το βούτυρο κερκύρας????

αν κάποιος μπορεί να τον βοηθήσει πρέπει να ξέρει τι συμπληρώματα κ τι ποσότητες χρησιμοποίησε, ο τεραβιγια δε λεει ποια. έτσι ο μόνος τρόπος που βλέπω είναι να εμπιστευτεί κάποιον με γνώσεις κ εμπειρία στο θέμα. κατάλαβες τι λέω?

επίσης αυτό που ξέρω είναι ότι 3Χlbm για κάποιον που ίσως να έχει γεννετική προδιάθεση είναι πολύ πρωτείνη. και αν μιλάμε για φαί είναι πολύ φαί πάρα πολύ.

και επειδή δεν καταλαβαίνω αυτό που λες για τις 5ώρες? Στις 5 ώρες έχει χωνευτεί το κοτόπουλο κ έχει ανεβάσει τόσο τα υπατικά ένζυμα? Εκτός κ αν το κοτόπουλο ήταν φουλ στη διοξίνη κ πάλι.

Και καλά εσύ είσαι γιατρός έρχεται πχ παληκάρι 30χρονών με οικογενειακό ιστορικό και σου βγάζει τέτοιες τιμές κ τον ρωτάς τι έφαγε πριν έρθει και σου λέει κοτόπουλο κ δε του λες έλα μετά από νηστεία (έστω) να ξανακάνεις τη μέτρηση??? ίσως να έχει κ προδιάθεση.

του λες έλα βρε αδερφέ το κατόπουλο θα φταίει πήγαινε σπίτι κ συνέχισε να κάνεις ό,τι κάνεις??? κατάλαβες τι λέω. εκτός κ αν ως γιατρός μας λες ότι αυτά είναι φυσιολογικές τιμές κ να μην ανησυχεί. εγώ δεν είμαι γιατρός κ δε ξέρω απλώς ερωτήσεις κάνω. θεωρητικός φυσικός είμαι αυτή είναι η δουλειά μου να ρωτάω

isis
17-05-09, 16:11
...............

Niiick
17-05-09, 16:52
αν και δε το ανοιγεις συχνα το στομα σου εισαι καταπληκτικος,ευγε.

kyriakos23
17-05-09, 18:07
isis ευτυχος που σε εχουμε κ εσενα.
τι δουλεια κανεις αν επιτρεπετε?
ενοω εχει σχεση με ιατρικα κ απαυτα?

Geo84
17-05-09, 18:25
Ο isis καλά τα λέει και σίγουρα ξέρει πολλά πράγματα.

Και σίγουρα πολλές πρωτείνες ίσως έχουν τέτοιες προσμείξεις μέσα που όμως δε ξέρεις αν ευθύνονται για τις τιμές του παιδιού.

Μη ξεφεύγουμε τόσο πολύ και τα ρίχνουμε όλα στα συμπληρώματα.Υπάρχουν άνθρωποι που λόγω γενετικών εμφανίζουν προβλήματα μόνο από την κατανάλωση πολύ φαγητού με πολύ πρωτείνη ακόμα και από τα πολλά βάρη και μόνο.Άλλωστε μη ξεχνάμε ότι οι τιμές του ανέβηκαν και άλλο ένα μήνα μετά που έκοψε την πρωτείνη.Οπότε πιθανότερο να οφείλεται απλά στην μεγάλη ποσότητα πρωτείνης που συνέχισε να παράγει ο οργανισμός του thegrav (όπως είπε ο lean) παρά στις προσμείξεις που μπορεί να είχε μέσα το συμπλήρωμα.Εκτός και αν δε το έκοψε δε ξέρω.

Πάντως μη πανικοβαλλόμαστε τώρα με τα συμπληρώματα.Με μικρή δοσολογία πολυ νερό καλή διατροφή χωρίς αλκοολ κτλ δε νομίζω να έχουμε τέτοια προβλλήματα άμα τα οργανα μας είναι δυνατά.Επίσης συχνές ιατρικες εξετάσεις μετά από μια μικρή περίοδο αποχής από high protein diet.Και ακόμα ξαναλέω ότι αν γυμνάζεστε σκληρά οι εξετάσεις σιγουρα θα βγάλουν κάτι ανεβασμένο που αν ο γιατρός δεν είναι μπαγλαμάς θα πρέπει να μην σας αγχώσει.

Πάντως για την εν λόγω πρωτείνη θέλω να μάθω και γω :P

NASSER
17-05-09, 19:19
Ακομα με τα συκωτια του thegravijia ασχολειστε? :P

Geo84
17-05-09, 19:37
LOL

:rolf::rolf:

destroyerody94
17-05-09, 20:02
Ακομα με τα συκωτια του thegravijia ασχολειστε? :P


χαχαχαχαχχα:clapping:

kyriakos23
17-05-09, 22:27
να του βαλουμε καινουργια:green:

Geo84
17-05-09, 23:30
Εμένα είναι ήδη πρησμένα για άλλους λόγους οπότε............

leangains
17-05-09, 23:37
ο isis ζωγραφίζει κύριοι!!!

ευχαριστώ για την απάντηση! δε το ήξερα αυτό για τα ακόρεστα λιπαρά, για το σησαμέλαιο κάτι είχε πάρει το αυτί μου για συκώτι κ νεφρά αλλά για βούτυρο κερκύρας...χαμπάρι

Levrone
18-05-09, 08:00
^^ ναι αυτό ακριβώς λέω. ότι αντιδράτε επιθετικά. ο isis δε μιλάει χωρίς να ξέρει. ρώτησε τον κάποια πράγματα με πιο ήπιο τρόπο, γιατί αν το πάμε έτσι δε θα κάτσει κ να μπει σε αντιπαράθεση κ καλά θα κάνει ξέρεις.

αυτό εδώ δε σε βάζει σε σκέψεις? .



αν κάποιος ξέρει ή isis αν θες θα μπορούσες να πεις πως θα βοηθήσει το βούτυρο κερκύρας????

αν κάποιος μπορεί να τον βοηθήσει πρέπει να ξέρει τι συμπληρώματα κ τι ποσότητες χρησιμοποίησε, ο τεραβιγια δε λεει ποια. έτσι ο μόνος τρόπος που βλέπω είναι να εμπιστευτεί κάποιον με γνώσεις κ εμπειρία στο θέμα. κατάλαβες τι λέω?

επίσης αυτό που ξέρω είναι ότι 3Χlbm για κάποιον που ίσως να έχει γεννετική προδιάθεση είναι πολύ πρωτείνη. και αν μιλάμε για φαί είναι πολύ φαί πάρα πολύ.

και επειδή δεν καταλαβαίνω αυτό που λες για τις 5ώρες? Στις 5 ώρες έχει χωνευτεί το κοτόπουλο κ έχει ανεβάσει τόσο τα υπατικά ένζυμα? Εκτός κ αν το κοτόπουλο ήταν φουλ στη διοξίνη κ πάλι.

Και καλά εσύ είσαι γιατρός έρχεται πχ παληκάρι 30χρονών με οικογενειακό ιστορικό και σου βγάζει τέτοιες τιμές κ τον ρωτάς τι έφαγε πριν έρθει και σου λέει κοτόπουλο κ δε του λες έλα μετά από νηστεία (έστω) να ξανακάνεις τη μέτρηση??? ίσως να έχει κ προδιάθεση.

του λες έλα βρε αδερφέ το κατόπουλο θα φταίει πήγαινε σπίτι κ συνέχισε να κάνεις ό,τι κάνεις??? κατάλαβες τι λέω. εκτός κ αν ως γιατρός μας λες ότι αυτά είναι φυσιολογικές τιμές κ να μην ανησυχεί. εγώ δεν είμαι γιατρός κ δε ξέρω απλώς ερωτήσεις κάνω. θεωρητικός φυσικός είμαι αυτή είναι η δουλειά μου να ρωτάω

ΠΡΩΤΟΝ,
δεν ειμαι γιατρος, φοιτητης ειμαι και το πρωτο πραγμα που ειπα εξαρχης ειναι οτι δε μιλαω σα γιατρος αφου δεν εχω και αναλογη γνωση , μιλαω σαν καποιος που ειχε το ιδιο περιστατικο και αθλειται και επισης ειπα τι συμβαινει σε νοσοκομειο στο οποιο ασκουμαι κτλ κτλ..καποια πραγματα συγκεκριμενα υπαρχουν σε βιβλια και για εμενα δεν περνανε αδιαφορα..γιατρος δεν ειμαι παντως , φοιτητης ειμαι..ουτε με το ηπαρ ασχολουμαι σε ολη την καριερα μου! ειπα 1 πραγματακι που ισχυει κλινικα και κατι αλλο που υπαρχει σε βιβλια, τελος!

ΔΕΥΤΕΡΟΝ
εχεις πειστει φιλε μου οτι μιλαω επιθετικα. ειμαι προκλητικος? δε ρωτησα αμεσως τον isis να μας πει τι ξερει και να μας πληροφορησει? και στο φιναλε αφου μου λες οτι ειμαι προκλητικος, σου λεω οτι δεν ισχυει κατι τετοιο και εσυ συνεχιζεις να λες οτι δε δεχομαι, δεν ακουω, δε σεβομαι δεν δεν δεν..τι να κανω? να παλεψω να σε πεισω? σεβομαι καιακουσα ωστοσο υποστηριξα το ενα πραγμα που ειπα. σιγουρα το χει ψαξει πιο πολυ ο isis και το θεμα κλεινει. αλλα και συζητηση επιχειρησα να κανω και ρωτησα.

στο τελευταιο που με ρωτας, σα γιατρος δε θα του λεγα "αδιαφορησε" , αλλα δε θα του εκανα και εισαγωγη στο νοσοκομειο με τετοιες τιμες τρανσαμινασων. δεν ειναι 600, ειναι ελαχιστα πανω απ το οριο. ας εκανε ξανα εξετασεις να δει που κυμαινονται, αλλα οχι και να παθει εγκεφαλικο..

τα 2 απλα πραγματα που ειπα εξακολουθω να τα λεω γιατι ΙΣΧΥΟΥΝ και οσον αφορα τα υπολοιπα δεχομαι να ακουσω αποψεις ατομων που ξερουν καλυτερα. και ο isis ισως ξερει καλυτερα και ας ειναι αξιοπιστο και το ιντερνετ και οι μελετες που δημοσιευονται καθημερινα.

τελος, isis, σε ρωτησα οχι το ανοητο αλλα το αυτονοητο.."μην παρετε τιποτ αλλο περα απο αυτο και αφηστε τα κουτακια" = "ολα αποδεδειγμενα ειναι σκαρτα εκτος απο αυτο" , αρα "τα εχω ελεγξει και εχω αποψη περι αυτων και γι αυτο σας προτεινω το Protifar Plus"..

και ακομα πιο τελος, αν διαφωνησαμε και στην ειπα, σε εβρισα, σε ειρωνευτηκα, σε απειλησα, σου εστειλα σφαιρες σε φακελο :shock:σε σε σε (οπως λεει ο leangains) οι αλλοι δε σου φταινε και συνεχισε αν θες να τους πληροφορεις πανω σε γνωση πολυτιμη..απλα δωσε μου τα απαραιτητα χρονια να γινω αυτος που πρεπει και οχι μονο να σε κοντραρω αλλα και να σε συμβουλευω εγω. να σαι καλα (οπως και ο leangains, αλοιμονο αν τσακωστουμε που λεμε εμεις εδω για μια συζητηση) και ληγει το θεμα απ την πλευρα μου.

sctp
18-05-09, 09:31
Εγω παντως απορω isis ,αν εχεις ολα αυτα τα στοιχεια και εφ'οσον ειναι τεκμηριωμενα και οχι αερολογιες,γιατι δε κινεισαι νομικα να βγαλεις τα λεφτα της ζωης σου :thumbup: και απ'οσο ξερω για να γινουνε αναλυσεις καποιου συμπληρωματος πρεπει να γινει μεσω αθλητικου συλλογου και η διαδικασια κοστιζει αρκετα,τι κινητρο μπορει να εχει καποιος για μια αναλυση αξιας 3000+ χιλιαδων ευρω χωρις να την εκμεταλλευτει αφοτου τα αποτελεσματα βγαλουν ολα αυτα που μας εχεις πει και σε καμια περιπτωση δε συμβαδιζουν με αυτα που γραφει η ετικετα ;)

leangains
18-05-09, 11:24
^^ δλδ αποκλείεται κάποιος να έκανε μια πρόχειρη ή όχι κ τόσο πρόχειρη έρευνα για να δει τι τρώει, σαν να μου λες άνοιξα το γιαούρτι κ μεσα ήταν μουχλιασμένο κ δεν το βλέπω ότι δεν είναι καλό, αλλά πρέπει να κάνω μικροβιολογικό έλεγχο να δώ ακριβώς τι μικροοργανισμοί έχουν αναπτυχθεί κ μετά να μπλέξω με τα νομικά τμήματα της εταιρίας και αν ο προμηθευτής έκανε λαδιά κ αν... κ αν... κ αν... ή θα βγάλω λεφτά κ θα ζήσω σαν πασάς ή θα χάσω κ το σπίτι μου τουλάχιστον


γιατρε χαλάρωσε βρίσκεσαι σε άμυνα, δεν ειπα τιποτα απο αυτά που λες. πόσες ώρες διάβαζες σήμερα...
Γιατρέ αυτο που προσπαθουσα να σου πω ηταν (και συνεχίζεις να επιμένεις κ να μην το καταλαβαίνεις) ότι από αυτά που έγραφε ο isis κατάλαβα (κ επειδή ο isis είναι γνωστός στην πιάτσα...αν δεις κ άλλα θέματα) ότι την πρωτείνη του δικού μας την έχει περάσει από κόσκινο. τώρα γιατί εσύ υπέθεσες κ συνεχίζεις να υποθέτεις ότι ο isis μιλούσε ολικά... και οι ερωτήσεις σου ήταν κάπως, τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω ότι ένιωσε κ ο isis απτον τρόπο που σου απάντησε. επίσης τον ξαναρωτάς κάτι στο οποίο σου απάντησε, δλδ πιέζεις κάποιον να σου απαντήσει παίζοντας το κεφάλι του, τι λες θα το κάνει.


Μόλις ξαναείδα τις τιμές της εξέτασης του τεραβιγια κ έχω μια ερώτηση.

Για όσους μίλησαν για φυσιολογική άνοδο από κόπωση λόγω της άσκησης, σε αυτή την περίπτωση αναφερόμαστε σε muscle protein breakdown, έτσι δεν είναι???
Kαι εγώ που ανέφερα για την ποσότητα πρωτείνης που κατανάλωνε από τη διατροφή του.

Και στις δύο περιπτώσεις η κρεατινίνη δε θα ήταν ανεβασμένη?? Ακόμα κ αν ίσχυε ή η πρώτη ή η δεύτερη πάλι δε θα είχαμε ανεβασμένη κρεατινίνη??

Και αν δεν κάνω λάθος η τιμή της κρεατινίνης είναι σε φυσιολογικά όρια, όχι???


H υπόθεση που έγινε από τον μαντυς ότι η κρεατινίνη θα ήταν ψηλά αν είχε πρόβλημα δεν είναι σωστή απότι ξέρω, καθώς αυξημένη κρεατινίνη δείχνει ή πρόβλημα στα νεφρά ή αυξημένη δραστηριότητα (muscle protein breakdown) ή/κ αυξημένη κατανάλωση πρωτείνης. Για να ισχύει πράγματι το πρώτο (νεφρα) θα πρέπει ο λόγος ΒUN/creatinine (Blood Urea Nitrogen) να είναι μεγαλύτερος από 30, όταν αναφερόμαστε σε υγιείς αθλούμενους με βάρη οι οποίοι κ επιπλέον καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες πρωτείνης.



Συνεπώς, λάθος επί 2 και +1 για την υποψία του isis !!

sctp
18-05-09, 12:39
^^ δλδ αποκλείεται κάποιος να έκανε μια πρόχειρη ή όχι κ τόσο πρόχειρη έρευνα για να δει τι τρώει, σαν να μου λες άνοιξα το γιαούρτι κ μεσα ήταν μουχλιασμένο κ δεν το βλέπω ότι δεν είναι καλό, αλλά πρέπει να κάνω μικροβιολογικό έλεγχο να δώ ακριβώς τι μικροοργανισμοί έχουν αναπτυχθεί κ μετά να μπλέξω με τα νομικά τμήματα της εταιρίας και αν ο προμηθευτής έκανε λαδιά κ αν... κ αν... κ αν... ή θα βγάλω λεφτά κ θα ζήσω σαν πασάς ή θα χάσω κ το σπίτι μου τουλάχιστον

Αν δεν ενδιαφερεται ο ιδιος,αν εχει την καλοσυνη να τα δωσει σε εμενα και θα κινηθω εγω νομικα,αλλα πιστευω πως αυτες οι "νοθειες" αν οντως ισχυαν θα ειχαν βγει στη φορα και καποιος θα το ειχε εκμεταλλευτει και στην τελικη η πρωτεινες σε σκονη δεν ειναι η μονη σκονη που υφισταται αφαιρεση της υγρασιας και στη συνεχεια συσκευασια σε μεγαλες η μικροτερες ποσοτητες.Οσο αναφορα αυτο που ειπε ο Mantus εχω την εντυπωση οτι τα αντιβιοτικα δεν δρουν προληπτικα,ωστε να μην κρυολογησεις και δεν ειναι καν ο τομεας δρασης τους αυτος,η πρωτεινη σαν πρωτεινη ενισχυει το ανοσοποιητικο συστημα απλα. :unsure:

isis
18-05-09, 12:59
................

sctp
18-05-09, 13:40
Φίλε μου η νομική διαδικασία δεν είναι τόσο απλή όσο νομίζεις. Για να κινηθείς νομικά , χρειάζεσαι λεπτομερή στοιχεία , ως και το προϊόν που εξετάσθηκε , τιμολόγια αγοράς ή αποδείξεις , αποτελέσματα αναλύσεων από το εργαστήριο τόσο από την αέρια χρωματογραφία όσο και από τις μικροβιολογικές εξετάσεις , τα οποία θα είναι εγγραφα , με υπογραφή του εκάστοτε που έκανε τις αναλύσεις, τα στοιχεία του εργαστηρίου , ημερομηνία , το κουτί του προϊόντος στο οποίο θα αναφέρεται το είδος του συμπληρώματος , η εταιρεία , η παρτίδα , σύγκριση αυτών που αναφέρει ότι έχει μέσα και αυτών που ισχυρίζεται ότι δεν έχει , με αυτά που πραγματικά ευρέθησαν , ούτως ώστε να είναι ορισμένο το δικόγραφο της αγωγής σου και να έχεις ελπίδα για δικαστική νίκη. Να μην αναφερθώ , στη ποινική διαδικασία , όπου θα κληθούν να καταθέσουν αυτοί που έκανα τις εξετάσεις , θα προσκομισθεί το συμπλήρωμα ως αποδεικτικό στοιχείο και θα ρισκάρουν τα πάντα μερικοί ευσυνείδητοι άνθρωποι για το κοινό καλό. Αν ήταν τόσο απλή η διαδικασία , θα την είχα κάνει μόνος μου.

Παρεπιμπτόντως , έχω την αίσθηση , ότι δεν είσαι απλό μέλος του φόρουμ. Τώρα , κάποιο από τα παρακάτω μπορεί να συμβαίνει ή να είναι ιδέα μου : είτε είσαι σπόνσορας ή όχι και έχεις μαγαζί είτε είσαι μέσα σε καμία ομοσπονδία είτε γενικώς δραστηριοποιείσαι επαγγελματικά στο χώρο?



Γνωριζω οτι υπαρχει μεγαλη διαδικασια για την αποδειξη οποιαδηποτε νοθειας,οσο αυτο που λες για την παρτιδα δεν νομιζω να ισχυει,αν τυχον κληθει να εξετασθει 2ο δειγμα,θα ειναι τυχαιο για ευνοητους λογους.Το κοινο καλο δεν εξυπηρετηται με ερευνες και χρωματογραφιες και μικροβιολογικες εξετασεις οι οποιες δε φερουν υπογραφες η οποιαδηποτε μορφη επισημοποιησης,ουτε καν ενα αντιγραφο αυτων των αποτελεσματων χωρις να φερουν την υπογραφη καποιου υπευθυνου.Δυστηχως το μονο που μας δινεις ειναι αποψη-γνωμη-εμπειρια σου απο ???ανυπογραφες??? αναλυσεις,φαινεται οτι γνωριζεις αρκετα πραγματα στον τομεα και αφηνεις τα συμπερασματα σε εμας.:unsure:

isis
18-05-09, 13:58
.........

KATERINI 144
18-05-09, 14:06
οκ εγω λέω ειρήνη ημην, ο καθένας ειπε τις απόψεις του, οι υπόλοιποι διαβάζουν και κρίνουν, δε χρειάζονται προσωπικές αντιπαραθέσεις. :moderator::moderator:

Polyneikos
18-05-09, 14:12
Nαι,δικιο έχει ο Κατερινη,δεν καταλαβαινω γιατί πρεπει να ανεβαίνουν οι τόνοι,ο καθενας εχει μια γνωμη συμφωνα με τις εμπειριες του,τις γνωσεις του και τα βιώματα του.Το συγκεκριμενο τόπικ υπάρχει για να βοηθηθει ένα μελος ,από καποιους που μπορουν να τον βοηθησουν.Peace.:thumbup:

isis
18-05-09, 14:13
.........

sctp
18-05-09, 14:20
αδερφέ , μη με παίζεις εμένα έτσι μπαλίτσα , δε θα σου βγει , αν έχεις τη καλοσύνη , πες μου ποιος είσαι και τι είσαι και μετά συνεχίζουμε τη κουβεντούλα μας , όπως σε ρώτησα , αλλά απέφυγες διακριτικά να απαντήσεις. Όσον αφορά τα ποστ που έκανα , εννοείται ότι κάθε "μέλος" τα διαβάζει , τα επεξεργάζεται και είτε τα απορρίπτει είτε τα δέχεται ολικά ή μερικά , δε με απασχολεί αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε. Απώτερος στόχος μου είναι η αποκατάσταση των τιμών του ενζύμου alt ενός παιδιού , τίποτα περισσότερο. Νομίζω είμαι αρκετά ξεκάθαρος!

Δεν προσπαθω να σε προσβαλω ουτε να σε τσατισω,το ποιος ειμαι δεν εχει σημασια,ειμαι ενας που το ψαχνει και ισως σκεφτεται τα πραγματα λιγο βαθυτερα πριν πανικοβληθει για κατι που ακουει,φυσικα ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του και ειναι υπευθυνος για τον ευατουλη του και μονο,δεν ειπα οτι διαφωνω με αυτα που λες αλλα ουτε συμφωνω,κρατω μια ουδετερη σταση μεχρι να παρουσιαστουν καποια τεκμηριωμενα στοιχεια.Οσο αναφορα τις τρανσαμινασες του παιδιου ελπιζω να μην ειναι η πρωτεινη ή η υπερκαταλανωση της,αλλα γενικα οι τρανσαμινασες ειναι ενδειξη οτι κανεις κατι παραπανω,το οποιο μπορει να οφειλεται σε χιλιαδυο αλλα(ακομα και προβλημα σε καποιο αλλο οργανο,ειναι πιθανον να προκαλει αυτες της μη φυσιολογικες τιμες). ;)

KATERINI 144
18-05-09, 14:21
Κώστα ξέρω πως γνωρίζεις πολλά πράγματα, σε κάτι σε συμβουλεύτηκα και εγω και ούτε καν ζήτησα να μου εξηγήσεις γιατί και πως, μια κουβέντα ειπες και το έπιασα το θέμα, απλος δεν υπάρχει λογος να πηγαίνει επι προσωπικού,

λεμε την άποψη μας και οποιος κρίνει πως είναι σωστή την ασπάζεται.:welcome:

kyriakos23
18-05-09, 20:37
ωσοι νομιζετε ειναι ευκολο να κινισε νομικα ιδιος σε καρχαριες ετερειες η κανετε ονειρα η δεν ξερετε τπτ.

KATERINI 144
18-05-09, 21:21
μια χαρα κηνησε νομικά και παίρνεις και χοντρή αποζημίωση αν έχεις στοιχεία-αποδείξεις, το θεμα ειναι ποιος ασχολείται.

vagg
18-05-09, 21:57
μια χαρα κηνησε νομικά και παίρνεις και χοντρή αποζημίωση αν έχεις στοιχεία-αποδείξεις, το θεμα ειναι ποιος ασχολείται.

+10000

alla αυτο το ποιος ασχολειτε μας εχει φαει

mantus3
19-05-09, 01:20
Μόλις ξαναείδα τις τιμές της εξέτασης του τεραβιγια κ έχω μια ερώτηση.

Για όσους μίλησαν για φυσιολογική άνοδο από κόπωση λόγω της άσκησης, σε αυτή την περίπτωση αναφερόμαστε σε muscle protein breakdown, έτσι δεν είναι???
Kαι εγώ που ανέφερα για την ποσότητα πρωτείνης που κατανάλωνε από τη διατροφή του.

Και στις δύο περιπτώσεις η κρεατινίνη δε θα ήταν ανεβασμένη?? Ακόμα κ αν ίσχυε ή η πρώτη ή η δεύτερη πάλι δε θα είχαμε ανεβασμένη κρεατινίνη??

Και αν δεν κάνω λάθος η τιμή της κρεατινίνης είναι σε φυσιολογικά όρια, όχι???


H υπόθεση που έγινε από τον μαντυς ότι η κρεατινίνη θα ήταν ψηλά αν είχε πρόβλημα δεν είναι σωστή απότι ξέρω, καθώς αυξημένη κρεατινίνη δείχνει ή πρόβλημα στα νεφρά ή αυξημένη δραστηριότητα (muscle protein breakdown) ή/κ αυξημένη κατανάλωση πρωτείνης. Για να ισχύει πράγματι το πρώτο (νεφρα) θα πρέπει ο λόγος ΒUN/creatinine (Blood Urea Nitrogen) να είναι μεγαλύτερος από 30, όταν αναφερόμαστε σε υγιείς αθλούμενους με βάρη οι οποίοι κ επιπλέον καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες πρωτείνης.



Συνεπώς, λάθος επί 2 και +1 για την υποψία του isis !!

υπατικη βλαβη σε γενικες γραμμες εχουμε οταΝ ΔΕΝ μπορουμε να επεξεργαστουμε καποια πραγματακια που θα επρεπε κανονικα να τα επεξεργαζομαστε. αυτο εχει σαν αποτελεσμα να υπαρχει μια καθολικη ανοδος σε καποιες τιμες μαζι με τα συμπτοματα που η εκαστοτε ανοδος προκαλει.

οι μυες μας εχουν μεσα τους αιμα. το αιμα εχει ερυθρα αιμοσφαιρια. οταν υπαρχει εντονη ασκηση ειναι λογικο η αιμοσφερινη να καταστρεφετε ποιο γρυγορα απο το κανονικο λογο μεγαλητερης οξιδοσης. η δεσποινιδα αιμοσφερινη αποδομειτε προς χολεριθρινη.

επισεις στο υπαρ μας εχουμε κ alt. Αυτο το ενζιμο ομως το βρησκουμε κ στο αιμα την καρδια κ τους μυες. κανονικα η συγκεντροση του πρεπει να ειναι πολυ χαμιλη στο αιμα. αλιως κατι δεν παει κ τοσο καλα. αλλα δεν ειναι ενδιξη αμεσης υπατικης βλαβης καθος μπορει να υπαρχει κ εκτενη απελευθεροση του ενζιμου αυτο απο μεγαλες μυικες ομαδες.

καπου εδω ομως κ εκει που λεμε οτι το υπαρ του φιλου μας βαραει κοκκινα μπαινει η ast k η ggt. η ast ειναι κ αυτο ενα ατιμο ενζιμο που εκτως απο το υπαρ μασ υπαρχει κ στους μυες καθος κ στην καρδια. οταν εχουμε μυικη καταπονιση τοτε αυξανετε η συγκεντροση του στο αιμα.

το ggt υπαρχει κυριος στο υπαρ (ναι ειναι ενζιμο κ αυτο), κ ειναι πολυ ευεσθητο σε υπατικες αλαγες οποτε οποτε υπαρχει προβλημα αυξανετε.

τι ομορφος κ απλος που ειναι ο κοσμος μας... οταν το υπαρ μας υπολειτουργει, δεν μπορει να επεξεργαστει ολα τα παραπανω, τα αφηνει να κικλοφορουν μεσα στο αιμα, χαμος δηλαδη... ελα ομως που οταν εχουμε φθαρμενα κυταρα, δηλαδη μυικη καταπονιση, κακη ξεκουραση κτλ τοτε ολα αυτα βαρανε κοκκινο κ δεν μπορουνε να μας διξουν σαφη εικονα. τοτε πιανουμε την κρεατινινη που για να μου γραφεις με τετοιο υφακι πρεπει να ξερεις τι ειναι κ ποτε αυξανετε. εφοσον δεν αυξανετε, κ ειναι μεσα στα φυσιολογικα μας ορια, τοτε δεν υπαρχει υπατικη βλαβη. αμα ειχαμε κ τιμες μπροστα μας απο PLT, MCH, Hb, RBC και MCHC θα φενοταν καθαρα τα οσα λεω παραπανω...

και μια που μιλισες για κατι λογους κ κατι σχετικα για εξηγισε μου πως επιρεαζει η υψιλη προσληψη πρωτεινης τον λογο που αναφερεις ΒUN/creatinine οχι για κανεναν αλλον λογο αλλα επιδι στο χωριο μου την λεγαμε ουρια...

κ φυσικα (για να μην μου την πει κανενας που στην χοντρολεω), φιλικα παντα ετσι?


οποτε:

φιλικα,
Δημητρης

Georges
19-05-09, 02:56
Τουλάχιστον ρε παιδιά, αφού έχετε κάποια στοιχεία για επικίνδυνα προϊόντα με αναλύσεις κ.λ.π., γιατί δεν τα παραθέτετε έτσι ώστε να ξέρουμε τι παίζεται; Γιατί τόση μυστικοπάθεια;

sctp
19-05-09, 08:59
Τουλάχιστον ρε παιδιά, αφού έχετε κάποια στοιχεία για επικίνδυνα προϊόντα με αναλύσεις κ.λ.π., γιατί δεν τα παραθέτετε έτσι ώστε να ξέρουμε τι παίζεται; Γιατί τόση μυστικοπάθεια;

Πιστευω δυο ειναι οι πιθανες εκδοχες :

1)Δεν υπαρχουν αυτες οι αποδειξεις

2)Η πηγη αυτων των αποτελεσματων τα εχει "βρει" με την-τις πηγες των "νοθευμενων" συμπληρωματων

thegravijia
19-05-09, 12:28
αδερφέ , μη με παίζεις εμένα έτσι μπαλίτσα , δε θα σου βγει , αν έχεις τη καλοσύνη , πες μου ποιος είσαι και τι είσαι και μετά συνεχίζουμε τη κουβεντούλα μας , όπως σε ρώτησα , αλλά απέφυγες διακριτικά να απαντήσεις. Όσον αφορά τα ποστ που έκανα , εννοείται ότι κάθε "μέλος" τα διαβάζει , τα επεξεργάζεται και είτε τα απορρίπτει είτε τα δέχεται ολικά ή μερικά , δε με απασχολεί αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε. Απώτερος στόχος μου είναι η αποκατάσταση των τιμών του ενζύμου alt ενός παιδιού , τίποτα περισσότερο. Νομίζω είμαι αρκετά ξεκάθαρος!

και σε ευχαριστω γι αυτο...!

παιδια δεν μπορω να πω τι επερνα γιατι δεν θελω να δημιουργησω καθε ειδους "προβληματα" στον καθενΑ σας...
και οπως προαναφερθηκε καθε οργανισμος λειτουργει διαφορετικα-μπορει εσεις να πΑρετε την ιδια που επερνα εγω και να μην εχετε κανενα προβλημα.

ΜΗΝ λετε οτι σας συμφερει για να στηριξετε τα λεγομενα σας του στυλ οτι εγω πηγα και εφαγα κοτα 5 ωρες πριν ναι αυτο εγινε την πρωτη φορα γιατι πιστευα αυτο που ειπε ο lengains οτι θα ειχε αφομειωθει και δεν θα υπηρχε προβλημα.

την 2η φορα που εκανα εξετασεις και ανεβηκαν κ αλλο οι τιμες:banghead: ολα εγιναν οπως επρεπε..


α και isis ειμαι απολυτα ειλικρινης σε οτι σου ειπα ...:thumbup:

yannis88
19-05-09, 15:46
Πιστευω δυο ειναι οι πιθανες εκδοχες :

1)Δεν υπαρχουν αυτες οι αποδειξεις

2)Η πηγη αυτων των αποτελεσματων τα εχει "βρει" με την-τις πηγες των "νοθευμενων" συμπληρωματων


eleos?:inandout:

TRIANTAFYLLOU
19-05-09, 17:27
εγώ έχω ατελείωτα παραδείγματα ανθρώπων και φίλων που μέχρι το λοιμωδών έφτασαν και δεν έπαιρναν μεγάλες ποσότητες και ότι έπαιρναν ήταν απόλυτα γνήσιο με εργαστηριακό έλεγχο .
και άλλος με περισσότερα και αμφιβόλου προελεύσεως πράγματα ήταν φυσιολογικός αυτό δεν λέει τίποτε απλα καλό είναι να ελέγχουμε ανα διαστήματα και να βλέπουμε την τοξικότητα του συκωτιού αλλα μην κοιτάμε το συκώτι και αφήνουμε την καρδιά που επηρεάζετε και αυτή αλλα όταν μας δώσει συμπτώματα είναι ήδη αργα
όπως και πριν ενα μήνα ένας μου πήρε τηλέφωνο και μου είπε έχει γυρω στα 200 τρανσαμινάσες και θα έμπαινε σε πρόγραμμα του είπα να περιμένει και να κάνει σωστή διατροφή να μην πίνει αλκοόλ και να ξανακάνει σε ένα μήνα και χθες μου πήρε τηλέφωνο οτι έκανε και όλα ήταν απόλυτα φυσιολογικά , πολλές φορες οταν υπάρχει προδιάθεση επηρεάζετε και απο την διατροφή και απλά χρειάζετε στενή παρακολούθηση για κάθε ενδεχόμενο

leangains
21-05-09, 00:17
isis, λιπαμε που το ακουω απο σενα αυτο. ο παραγωντας ασκηση επιρεαζει διαφορες τιμες στο αιμα μας... αλλες φορες προς τα πανω κ αλλες προς τα κατω. το θεμα ειναι σε τι βαθμο, κ αμα κρινουμε απο της τιμες του ατομου για το οποιο μιλαμε, το μονο που μπορει να σκεφτει ενας λογικος ανθρωπος θα ηταν πως η παιζει ανεπαρκεις ξεκουραση, η κακη διατροφη, η λιγος υπνος. ουτε καν ο συνδιασμος αυτων των 3 παραγοντων καθως οι τιμες ειναι οριακες. αμα υπηρχε οντως προβλημα επισεις θα ειχε κιαλες τιμες "πηραγμενες" οπως η κρεατινηνη του κτλ... επισεις μηλαμε για καποια σηρα οργανων τα οποια παθενουν ζημια πολυ δυσκολα, αλλα οταν παθουν η εστω εχουμε ενοχλισεις μας δινουν κ καποια σημαδια. ειτε αυτα ειναι ικτερος, ειτε χαμηλες ποσοτητες γλυκοζης στο αιμα ειτε τοπικοι πονοι-ενοχλησεις. δεν διαβασα κατι τετοιο πουθενα...
VS


υπατικη βλαβη σε γενικες γραμμες εχουμε οταΝ ΔΕΝ μπορουμε να επεξεργαστουμε καποια πραγματακια που θα επρεπε κανονικα να τα .................... χωριο μου την λεγαμε ουρια

Bro-science at it's best.

αναρωτιέμαι γιατι δε του είπες από την αρχή τι να κάνει, αντί να του λες εκείνα τα ανεκδιήγητα να πάει σε ψυχίατρο...
όσο για την ουρία ψάχτει εσύ μια που το κάνεις καλά ως ουρία και μετά bun-creatinine.
τώρα για το υφάκι (συμφωνα με το δικό σου μυαλό) μάλλον όποτε αναφερόμαστε σε κάτι που έγραψες προσβάλεσαι, δε θα το ξανακάνω με συγχωρείς.

Υ.Γ. μου θύμησες το θέμα όπου έλεγες ότι το δίζυγο είναι επικίνδυνο. και μετά παρέθεσες ασκησεις του Μπαρουχ Ν. Γιεχασκιελ , ακόμα περιμένω το κείμενο.

mantus3
22-05-09, 01:12
δεν ειπα κατι γιατι κατα την γνωμη μου οταν αναφερομαστε σε εναν νεο ανθρωπο που αθλητε οι τιμες μου φενοντε οκ. δεν θα μπω σε αντιπαραθεση μαζι σου εδω, αμα θελεις καποια διευκρινιση σε κατι τοτε απλα στηλε μου pm. :welcome:

thegravijia
22-06-09, 23:21
ιsis επειδη πλησιαζει ο καιρος για τις εξετασεις -3βδομαδες- να κανω καΙ τιποτα εξτρα ή να μεινω σε αυτα που εχουμε πει?

eas2000
23-06-09, 10:29
Ρε παιδιά θα μου πει κανένας εστω και με πμ ποιά διόλο ηταν αυτή η πρωτεινη που αναφέρετε οτι δημιουργησε το πρόβλημα; please

isis
23-06-09, 21:53
.......

thegravijia
23-06-09, 22:06
Πρόσθεσε ημερησίως μπόλικα σταφυλάκια και ταχίνι , αύξησε το νερό , διότι τώρα ιδρώνεις και χρειάζεσαι περισσότερο και μείνε με αυτά και τα υπόλοιπα που είπαμε προς το παρόν , κάνε τις εξετάσεις , για να δούμε τι γίνεται! Ελπίζω να τα κάνεις όλα , ειδάλλως να αρχίσεις να ετοιμάζεις το πισινούλη σου! :turtle: :shock::shock::shock::shock:

isis να σε ρωτησω καΤΙ -μαλακια ειναι προειδοποιω μην με κραξεις..

υπαρχει περιπτωση με τοσο μουρουνελαιο που πινω να εχουμε υπερκαταναλωση την βιταμινη Α και αυτο να επηρεασει το συκωτι και αρα τις τιμες του??

leangains
23-06-09, 22:13
:shock::shock::shock::shock:

isis να σε ρωτησω καΤΙ -μαλακια ειναι προειδοποιω μην με κραξεις..

υπαρχει περιπτωση με τοσο μουρουνελαιο που πινω να εχουμε υπερκαταναλωση την βιταμινη Α και αυτο να επηρεασει το συκωτι και αρα τις τιμες του??

Ρε μπεμπη πως να πάθεις υπερβιταμίνωση από μια λιποδιαλυτή βιταμίνη όταν την καταναλώνεις σε λίπος?

isis
23-06-09, 22:25
......

slaine
23-06-09, 22:38
Πρόσθεσε ημερησίως μπόλικα σταφυλάκια και ταχίνι , αύξησε το νερό , διότι τώρα ιδρώνεις και χρειάζεσαι περισσότερο και μείνε με αυτά και τα υπόλοιπα που είπαμε προς το παρόν , κάνε τις εξετάσεις , για να δούμε τι γίνεται! Ελπίζω να τα κάνεις όλα , ειδάλλως να αρχίσεις να ετοιμάζεις το πισινούλη σου! :P :turtle: :P :turtle:

ρε ******* που είσαι χαμένος? έλα μσν ή στειλε κανα σμσ.
πισινούλη βλέπω πάλι... είχες δεν είχες το πήγες εκεί που ήθελες:P:P:P
Α! και να ακούτε τον ίσις;)

isis
23-06-09, 22:44
........

skrwz21
30-06-09, 00:54
παιδια εχω κανει γενικες εξετασεις χθες ..

και μου βγηκανε ανεβασμενα ενζυμα στο συκωτι , ανεβασμενες τιμες στα νεφρα
και ψηλη χοληστερολη !

ειμαι σε διατροφη εδω και 1μιση μηνα (ασπρο κρεας μονο, ρυζι κ ελαιολαδο )
3χ τα κιλα μου πρωτεινη σχεδον το αλλαζω μερα παρα μερα.. 200-250γ περιπου (απο τα οποια 65γ απτο συμπληρωμα μονο τις μερες που γυμναζομαι με βαρη)

ενω παιρνω πολυβιταμινη animal pak , βιτC , και fish oils (6g/μερα)

μολις βγουνε οι τιμες θα ενημερωσω.. παλι ισως ανοιξω και θρηντ

ioannis1
30-06-09, 19:59
πινε πολυ νερο,η πρωυεινη θελει πολυ νερο.και για τα νεφρα.

skrwz21
30-06-09, 20:08
πινε πολυ νερο,η πρωυεινη θελει πολυ νερο.και για τα νεφρα.

πινω 4,5-5 λιτρα την ημερα Ιωαννη

δε ξερω την προηγουμενη μερα αντε να ειχα πιει 4λιτρα και να συμπληρωσω οτι εφαγα το τελευταιο γευμα στις 11 το βραδυ κοτοπουλο με σαλατα και ελαιολαδο και οι εξετεασεις εγιναν στις 11 το πρωι περιπου..

ioannis1
30-06-09, 20:14
ολα αυτα δρουνε συσσωρευτικα καταλαβες; δεν ειναι μονο η προηγουμενη μερα.πολυ νερο καλα λιπαρα αεριοβια τακτικη και θα εισαι καλα

skrwz21
01-07-09, 20:05
ολα αυτα δρουνε συσσωρευτικα καταλαβες; δεν ειναι μονο η προηγουμενη μερα.πολυ νερο καλα λιπαρα αεριοβια τακτικη και θα εισαι καλα
αεροβια δεν κανω καθολου αυτο το διαστημα, ουτε λεω προς το παρον να ξεκινησω

νερο πινω 5λιτρα

αυτο με τα νεφρα μεχει ξενερωσει τωρα, το συκωτι το ειχα και πριν

thegravijia
01-07-09, 20:17
αεροβια δεν κανω καθολου αυτο το διαστημα, ουτε λεω προς το παρον να ξεκινησω

νερο πινω 5λιτρα

αυτο με τα νεφρα μεχει ξενερωσει τωρα, το συκωτι το ειχα και πριν

δηλαδη ρε αρχοντα τι περιμενες ..
αφου τρως 3 χ τα κιλα σου...πρωτεινη...
ειναι 3 το μεγιστο χ την μυικη σου μαζα δηλ,τα κιλα σου μειον το λιπος..
εκτος αν θες να ταιζεις τι λιπος σου με πρωτεινη..
και επι 2 να το κανεις δεν νομιζω να αλλαξει κατι πανω σου δεν χασεις τιποτα..
απλα δεν θα τρως τσαμπα φαι...

ioannis1
01-07-09, 21:02
+1.εμεις φιλε μου στα ειπαμε.

skrwz21
02-07-09, 22:31
δηλαδη ρε αρχοντα τι περιμενες ..
αφου τρως 3 χ τα κιλα σου...πρωτεινη...
ειναι 3 το μεγιστο χ την μυικη σου μαζα δηλ,τα κιλα σου μειον το λιπος..
εκτος αν θες να ταιζεις τι λιπος σου με πρωτεινη..
και επι 2 να το κανεις δεν νομιζω να αλλαξει κατι πανω σου δεν χασεις τιποτα..
απλα δεν θα τρως τσαμπα φαι...

τι να χασω? δεν καταλαβα τι εννοεις..

thegravijia
03-07-09, 00:33
τι να χασω? δεν καταλαβα τι εννοεις..
εαν αρχισεις να ΤΡΩς Τα κιλα σου χ2 την πρωτεινη..
δεν θα χασεις μυικη μαζα - αυτο εννοω.

skrwz21
03-07-09, 23:36
και πιστευεις οτι μαυτο θα διορθωθει κατι στο συκωτι η στα νεφρα μου ?

thegravijia
03-07-09, 23:50
παιδια εχω κανει γενικες εξετασεις χθες ..

και μου βγηκανε ανεβασμενα ενζυμα στο συκωτι , ανεβασμενες τιμες στα νεφρα
και ψηλη χοληστερολη !

ειμαι σε διατροφη εδω και 1μιση μηνα (ασπρο κρεας μονο, ρυζι κ ελαιολαδο )
3χ τα κιλα μου πρωτεινη σχεδον το αλλαζω μερα παρα μερα.. 200-250γ περιπου (απο τα οποια 65γ απτο συμπληρωμα μονο τις μερες που γυμναζομαι με βαρη)

ενω παιρνω πολυβιταμινη animal pak , βιτC , και fish oils (6g/μερα)

μολις βγουνε οι τιμες θα ενημερωσω.. παλι ισως ανοιξω και θρηντ

εδω θα σε πει ο isis ..

εγω μονο εμπειρικα απο τα δικα μου αποτελεσματα μιλαω..
θεωρω οτι η περισια πρωτεινη που δεν αφομοιωνεις σου καθεται στα νεφρα - ειχες ανεβασμενη ουρια και λευκωματα στα νεφρα?

ioannis1
04-07-09, 11:06
πιθανον παιρνεις πολυ πρωτεινη και επιβρυνονται τα νεφρα υπρβολικα.γιαυτο θελει πολυ νερο,πολυ αεροβια

skrwz21
04-07-09, 13:04
φιλε αποτι μου ειπε ο χημικος σημερα ειναι σε καλα επιπεδα οι αναλυσεις απλα εχω αυξημενη κρεατινινη κατα 1,3 !!!

αυτο τι σημαινει ?

το οτι γυμναζομαι σκληρα 'βαρια' στις προπονησεις αυτο δε λεει κατι ασπουμε ?

κατα ποσο μπορει η πρωτεινη να επηρεασει το CPK κρεατινινη?

thegravijia
04-07-09, 13:34
φιλε μου το οριο 1.5 δεν ειναι?
επερνες κρεατινη μηπως?
τεσπα δεν θελω να μιλαω για τετοια πραγματα καθαρα εμπειρικα οποτε περιμενε παιδια που ξερουν να σου πουνε πιο καλα...

λευκωματα και αυξημενη ουρια σιγουρα δεν ειχες? κοιτατες μια και πες...

skrwz21
04-07-09, 18:49
Αναλυτικα και παρακληση μου, ας μιλησουν ΜΟΝΟ οσοι γνωριζουν..
Τελικα δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραματα οπως μου ειχε πει αρχικα και ουτε καν προβλημα μπορει να μην υπαρχει οπως τα βλεπω εγω..

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ... ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ

GLUCOSE 79 ...70-110
UREA 83 ... 10-50
CREATININE 1.3... 0,6-1.1
URIC ACID 5.5 ...3.4-7
CHOLESTEROL 215... <200-250
HDL-CHOLESTEROL 72... <35 increased risk
LDL CHOLESTEROL 132... <130-160
TRIGLYCERIDS 53 <200
ALP 182 ... 80-306
SGPT 53 ... UP TO 42
SGOT 31 ... UP TO 37
GGT 29... 11-61

mantus3
04-07-09, 19:05
ενδιαφερουσες τιμες...

ioannis1
04-07-09, 19:08
Η κρεατινινη ειναι δεικτης λειτουργιας του νεφρου.μαλλον παιρνεις υπερβολικη πρωτεινη η δεν πινεις πολυ νερο.η παιρνεις διουρητικα.

skrwz21
04-07-09, 22:55
θα επαναλαβω και προσθετω οτι ειμαι σε διατροφη εδω και 2 μηνες περιπου, με υψηλα ποσοστα πρωτεινης, και απο συμπληρωματα, εκτος απο την whey που παιρνω(μετα το γυμναστηριο), εχω και τις ανιμαλ πακ και μερικα fish oils.
Επισης Ιωαννη 5 λιτρα νερο την ημερα δεν νομιζω να ειναι λιγα..

ioannis1
04-07-09, 23:11
εννοω τεραστιε αν ελαττωσεις την πρωτεινη θα πεσει η κρεατινινη.

skrwz21
12-07-09, 20:16
Καποια κατατοπιστικη απαντηση δεν εχω δει ακομα.. ουτε απο τους 'ειδικους'

Exci
12-07-09, 20:20
Καποια κατατοπιστικη απαντηση δεν εχω δει ακομα.. ουτε απο τους 'ειδικους'
Την πρωτεινη να μειωσεις σου ειπαν...

kafros gate 7
12-07-09, 20:35
γιατι λενε η τοση μεγαλη ποσοστητα πρωτεινης δεν μπορει να μεταβολιστει απο τον οργανισμο κ καθεται στο συκωτι κ στα νεφρα υπαρχουν λευκωματα που αποβαλονται απ τα ουρα..


τωρα τι κανω..???

αυτο επειδη εχω γνωστο μου γιατρο το εχω ακουσει και ισχυει.ακομα μου εχει πει πως και αλλοι που εχει εξαιτασει και επαιρναν συμπληρωματα ειχαν προβλημα στις εξαιτασεις του συκωτιου.ακομα αυτο το ξερω και απο ξαδερφο μου που ασχολειται χρονια με το bodybuilding.
κατα τη γνωμη μου κοψε τα πολλα συμπληρωματα και προσπαθησε να αναπληρωνεις αυτες τις πρωτεϊνες με το φαϊ σου.
πιστευω να μην σε απογοητευσα...αυτα που λεω μπορει και να μην ισχυουν παντως σου λεω τι ξερω...παντως μην αγχωνεσαι.

thegravijia
12-07-09, 20:42
^^ να πεις στον γιατρο σου οτι ητε φας 100γραμμαρια κοτοπουλο που ειναι 30γραμμαρια πρωτεινης ητε πιεις ενα σκουπ που ειναι παλι 30γραμμαρια πρωτεινης ειναι το ιδιο..!!!

σημασια εχει η συνολικη ποσοτητα πρωτεινης που τρως καθημερινα οχι απο που λαμβανεται ..
ελεος πια με τους γιατρους ..

τωρα αν αμφιβαλεται για την ποιοτητα του σκευασματος ειναι αλλο θεμα..

kafros gate 7
12-07-09, 20:46
^^ να πεις στον γιατρο σου οτι ητε φας 100γραμμαρια κοτοπουλο που ειναι 30γραμμαρια πρωτεινης ητε πιεις ενα σκουπ που ειναι παλι 30γραμμαρια πρωτεινης ειναι το ιδιο..!!!

σημασια εχει η συνολικη ποσοτητα πρωτεινης που τρως καθημερινα οχι απο που λαμβανεται ..
ελεος πια με τους γιατρους ..

τωρα αν αμφιβαλεται για την ποιοτητα του σκευασματος ειναι αλλο θεμα..
με τη λογικη ετσι οπως το λες ειναι και εγω αυτο θα ελεγα και λεω...τωρα τι να σου πω.οσα ξερεις ξερω...

TRIANTAFYLLOU
12-07-09, 21:18
σωστό αυτό με την πρωτείνη απλα το συμπλήρωμα δεν εγκυμονεί κινδύνους περισσότερους απο την πρόσληψη απο την τροφή γιατί έχει μέσα και τις βιταμίνες και αντιοξειδωτικα για καλύτερη απορόφηση της πρωτείνης είναι και πιο εύκολα αφομοιώσημα και για να μην μπερδευόμαστε αν ενας παίρνει φάρμακα και λογικά θα παίρνει και συμπληρώματα και κάνει εξετάσεις και είναι ανεβασμένα τα ενζυμα του συκωτιού αμέσως θα πεί ο γιατρος απο τα συμπληρώματα αφού δεν θα πεί οτι έπαιρνε και απο τα άλλα τα νταλαβέρια και όλα χρεώνονται στα συμπληρώματα και πολλοι γιατροι είναι και άσχετοι και βόδια που αμέσως την εύκολη λύση στην διάγνωση και φοβερίζουν τον κόσμο .

Levrone
13-07-09, 11:51
το χω γραψει και θα το ξαναγραψω..και ας πει καποιος οτι θελω να υποστηριξω τον κλαδο μου..αλλα η αληθεια ειναι η εξης..η ζωη που κανουμε δεν ειναι σαν του μεσου ανθρωπου..αθλουμαστε, καταπονουμαστε, τρωμε καλα ΑΛΛΑ πολυ, και ολα αυτα εχουν σημασια..κανετε εξετασεις? θελετε να βγαλετε ακρη και να εχετε σιγουρα συμπερασματα? δε θα πατε σε κοινο γιατρο, θα πατε σε αθλιατρο. εχει τεραστια διαφορα.

και μην εχετε απαιτηση απο το γιατρο να σας πει "δε φταιει η πρωτεινη, αλλα γυμναζεσαι και ειναι λογικο να ειναι ανεβασμενα" ..ο γιατρος δεν ξερει απο αυτα. και ποτε δεν τα διδαχθηκε. ο παθολογος ξερει για δεκαπεντε χιλιαδες αλλα πραγματα, οχι για σκονες..θα δει τιμες υψηλες, θα σε βρει οκ κατα τ αλλα θα σου πει "τι τρως?" , θα πεις σκονες κτλ θα σου πει φταιει αυτο..ας βαζουμε σιγα σιγα στη ζωη μας την εννοια του αθλιατρου.

και απορω, εμεις εδω στην Κρητη αθλιατρο δεν εχουμε, σε Αθηνα ομως και σε Θεσσαλονικη υπαρχουν. και το ξερω απο πρωτο χερι. ΑΘΛΙΑΤΡΟΣ. Ο γιατρος του αθλητη, ουτε παιδιατρος , ουτε παθολογος, ουτε οδοντιατρος..

DusWS
15-07-09, 01:03
ρε παιδια αυτο παντως με την πρωτεινη που λενε οι γιατροι οτι βλαπτει δεν το πιστευω πια και ειδικα μετα απο εγχειριση που ειχα κανει...οπου ειχα πολυ καλη αναρρωση πραγμα που ο γιατρος σε μια επισκεψη που εκανα μετα αυτης επαθε πλακα και με ρωτουσε σα χαζος πως καταφερα να εχω τοσο καλη και συντομη αναρρωση. οταν του ειπα με πρωτεινη επαθε πλακα...εμεινε(εννοειται πως πρωτεινη εδω και 8 ρονια δεν εχω σταματησει ποτε ειτε γυμναζομουν ειτε καποιο καιρο παλι οχι...αρα μαλλον η πρωτεινη κατ'εμε δεν ενοχλει πλυν καμια αλλεργιας αλλιως πες τον γιατρο που σου εκανε τις εξετασεις να παει ξανα σχολειο να μελετησει εκεινα τα τεραστια βιβλια τα οποια στοιχημα οτι δεν τα ανοιξε ποτε..δε γινεται ο αθλιατρος μου( ο τοτε) να με επρηζε χωρις λογο να μη σταματησω την πρωτεινη ποτε ειτε γυμναζομαι ειτε οχι και τωρα οι λοιποι(ασχετοι με το αθλημα) γιατροι απλα να λενε αυτα ολα που παιρνεις ειναι θανατος αργος....δηλαδη οι αντιβιωσεις ρε παιδια που μας δινουν πλεον σαν καραμελες και τα τοοοσα αλλα φαρμακα δεν βλαπτουν? δεν ειναι μελλοντικος θανατος?

σορρυ αν βγηκα offtopic αλλα μετα απο αυτο το topic βγηκα καπως εκτος οριων.

μαν αυξημενες τιμες εχει ενας που κανει απο απλο κλασσικο αθλητισμο εως και πρωταθλητισμο.(μαλλιαροπουλος power).

TRIANTAFYLLOU
15-07-09, 01:56
τα συμπληρώματα το έχουμε πεί άπειρες φορες όταν κάτι είναι εγκεκριμένο και δεν γίνετε αλόγιστη χρήση δεν υπάρχει πρόβλημα , οτι ισχύει και για την τροφή αν κάτι είναι χαλασμένο και το φάμε θα μας πειράξει η αν το λαχανικό έχει φυτοφάρμακο πάλι θα πειράξει η αν φάμε μεγάλη ποσότητα κρέατος και χωρίς λαχανικα είναι σίγουρο θα έχουμε πρόβλημα και αιματολογικά .

πολύ σωστα είπε ο λεβρονε οι φυσιολογικές τιμες και οι περισότεροι τύποι αφορούν ανθρώπους νορμάλ με νορμάλ τρόπο ζωής και διατροφής ο αθλητής που καταπονεί το μυικό σύστημα και υπάρχουν κατάλοιπα του μεταβολισμού και τρώει και μεταβολίζει μεγαλύτερες ποσότητες τροφης και θρεπτικών συστατικών θα έχει και περισσότερα κατάλοιπα αρα και οι εξετάσεις θα είνα τσιμπιμένες.

εδώ ο ειδικός που είναι ο αθλήατρος μπορεί να πεί ότι μέχρι αυτα τα όρια ανεβασμένα μέν αλλα φυσιολογικά για έναν αθλητη , η θα πεί εδω χτυπάει καμπανάκι γιατί είναι πάνω απο τα επιτρεπτα όρια .

αν δεν υπάρχει κάποια προδιάθεση ενας που παίρνει συμπληρώματα δεν υπάρχει περίπτωση να εμφανήσει παρενέργειες , εφόσον είναι συμπληρώματα προδιαγραφών .

είναι πολύ σημαντικό παιδια να έχετε υψηλά επίπεδα HDL καλής χοληστερίνης και χαμηλά κακής που ένας που αθλείτε και κάνει σωστη διατροφή δεν υπάρχει περίπτωση να μην είναι οκ εκτος ασταθμητων παραγόντων όπου υπάρχει προδιάθεση

isis
17-07-09, 12:45
.........

thegravijia
20-07-09, 19:21
τρανσηναμιναση AST(SGOT):28 <37
τρανσηναμιναση ALT (SGPT): 62 <42
γ-γλουτ....(v-GT): 14 / 0-61
φωσφοταση αλκ. (ALP) 47 / 35 - 104

xoλερυθρινη ολικη ΄ 0.60 / ο.οο-1.20
xoλερυθρινη Αμεσος '' ο.11 / <0.45
xoλερυθρινη εμμεσος '' 0.49 / 0.40 - 0.70

thanks isis..!
:bowdown:

ioannis1
21-07-09, 22:53
μια χαρα εισαι.

thegravijia
21-07-09, 23:17
μια χαρα εισαι.

ναι Γιαννη απο 120 οι τρανσηναμιναση επεσε στο 62 .
μια εννοια λιγοτερη τωρα:)

με βοηθησε και ο isis σε αυτο.! δηλ να ριξω τις τιμες.

ioannis1
22-07-09, 11:20
πηρες tad;εγω που πηρα ειναι φοβερο.

thegravijia
22-07-09, 13:14
πηρες tad;εγω που πηρα ειναι φοβερο.

οχι tad
απλα αρκετα καλα λιπαρα επερνα και καπως ετσι επεσαν .
εκανα οτι ειπε ο isis γιατι αλλιως ειχε πει αν δεν επεφταν θα επρεπε να ετοιμαζω τον ποπο μου.:unsure:

mantus3
22-07-09, 23:30
οχι tad
απλα αρκετα καλα λιπαρα επερνα και καπως ετσι επεσαν .
εκανα οτι ειπε ο isis γιατι αλλιως ειχε πει αν δεν επεφταν θα επρεπε να ετοιμαζω τον ποπο μου.:unsure:

τελικα θα μας πεις τι πηρες η θα μινει το τρελο μιστικο του αιωνα που μονο εσυ κ ο ισις ξερετε?

isis
23-07-09, 13:20
.........

liosis
26-08-09, 02:37
γεια σε ολλοθσ ..εχο μια απορια μολισ πινω πρωτεεινη εχο ενα μικρο πονο πολ μικρο αριστερα απτο στομαχι ειναι κατι σοβαρο ξερεισ κανεισ????? κ αιτιολογηση παρακαλω ομοσ ...

kyriakos23
30-08-09, 22:49
να πας τουαλετα κ θα σ περασει:turtle::turtle:

liosis
22-09-09, 02:05
το σηκοτη π βρισκεται αριστερα η δεξια οποσ κοιταμε εναν ανθροπο κ ποθ ακριβοσ

Levrone
22-09-09, 10:24
το σηκοτη π βρισκεται αριστερα η δεξια οποσ κοιταμε εναν ανθροπο κ ποθ ακριβοσ

οπως τον κοιτας αριστερα.

υπολογισε , θωρακας, απο κατω διαφραγμα και απο κατω συκωτι.

σε τι χρησιμευει αυτο που ρωτας?

Ballbreaker
22-09-09, 14:39
το σηκοτη π βρισκεται αριστερα η δεξια οποσ κοιταμε εναν ανθροπο κ ποθ ακριβοσ



οπως τον κοιτας αριστερα.

υπολογισε , θωρακας, απο κατω διαφραγμα και απο κατω συκωτι.

σε τι χρησιμευει αυτο που ρωτας?

Ισως θελει να πρήξει το συκώτι καποιου και ψαχνει να το βρει :green:

ioannis1
22-09-09, 15:22
το τρελό μυστικό του αιώνα θα μείνει.
παιδια τα καλα λιπαρα ω3,6 9 το σησαμελαιο,το μουρουνελαιο ,χολινη ινοσιτολη,φοσφολιπιδια,βιταμινες β,ε κανουν θαυματα στο συκωτι.ευχαριστω ισισ για τη βοηθεια.:clap:

Levrone
22-09-09, 17:21
παιδια τα καλα λιπαρα ω3,6 9 το σησαμελαιο,το μουρουνελαιο ,χολινη ινοσιτολη,φοσφολιπιδια,βιταμινες β,ε κανουν θαυματα στο συκωτι.ευχαριστω ισισ για τη βοηθεια.:clap:

ναι ε? ευχαριστημενος δηλαδη? "δινει" καλες τιμες η χρηση αυτων?

thegravijia
22-09-09, 19:33
ναι ε? ευχαριστημενος δηλαδη? "δινει" καλες τιμες η χρηση αυτων?

σου κατεβαει τις τιμες ...
αλλα σου ανεβαζει κατι άλλο ...τα πολλα λιπαρα...
ανεβαζουν την τεστο αρα και το...:rolf:

Levrone
22-09-09, 19:35
σου κατεβαει τις τιμες ...
αλλα σου ανεβαζει κατι άλλο ...τα πολλα λιπαρα...
ανεβαζουν την τεστο αρα και το...:rolf:

βρε τι μαθαινει κανεις!!!!!!

ioannis1
22-09-09, 22:10
ναι ε? ευχαριστημενος δηλαδη? "δινει" καλες τιμες η χρηση αυτων?
ναι πεφτουν πολυ γρηγορα οι τρανσαμινασες..

isis
23-09-09, 21:05
........

TEFAAtzis
23-09-09, 21:29
Τις προαλλες εκανα εξετασεις και η μια απο τις τρανσαμινασις μου που ηταν λιγο ανεβασμενες οπως μου ειπε η μανα μου σημερα που μιλησαμε στο τηλεφωνο αν και οχι πανω απο το οριο.Να ανησυχω?Σκεφτομαι να ξανακανω σε κανα 2 βδομαδες που θα κατεβω στην Λαρισα μιας και δεν μου τις βγαλαν και ολες και να τις δειξω εκει σε εναν βιοχημικο γνωστο

narta
24-09-09, 00:00
Οι τρανσαμινασες μπορει να ειναι ελφρως ανεβασμενες λογο μυικου τραυματος (πχ προπονηση). Αν ειναι εντος οριων δεν θα ανησυχουσα.

Exci
24-09-09, 00:05
Να κανω μια ερωτηση. Πριν τις εξετασεις, προτεινεται να απεχει κανεις απο προπονηση? Και ποσο καλο ειναι να κανεις την εξεταση με μια εβδομαδα αποχη απο γυμναστηριο πχ? Με την εννοια οτι, δεν θα ειναι οι πραγματικες τιμες που ισχυουν στο σωμα την περιοδο που υπαρχει καποια εκγυμναση..

Γενικα, τι πρεπει να προσεξει κανεις στο timing, τις ημερες/ωρες πριν την εξεταση, απο αποψη διατροφης/προπονησης?

Ballbreaker
24-09-09, 12:16
Να κανω μια ερωτηση. Πριν τις εξετασεις, προτεινεται να απεχει κανεις απο προπονηση? Και ποσο καλο ειναι να κανεις την εξεταση με μια εβδομαδα αποχη απο γυμναστηριο πχ? Με την εννοια οτι, δεν θα ειναι οι πραγματικες τιμες που ισχυουν στο σωμα την περιοδο που υπαρχει καποια εκγυμναση..

Γενικα, τι πρεπει να προσεξει κανεις στο timing, τις ημερες/ωρες πριν την εξεταση, απο αποψη διατροφης/προπονησης?


Αυτα πρεπει να στα λενε απο το εργαστηριο.
Πχ οταν πας για χοληστερινη δεν πας το προηγουμενο βραδυ να φας μισο αρνι.
Ουτε ειναι καλο να κανεις αιματολογικες μετα απο μεθυσι.

Επισης να εχετε υποψη σας οτι δυστυχως για καθε εργαστηριο υπαρχει και αλλο αποτελεσμα!Οποτε εαν καποιο δεν σας βγαζει καλες τιμες, ψαχτε ενα με καλυτερες :P

thegravijia
24-09-09, 12:20
Αυτα πρεπει να στα λενε απο το εργαστηριο.
Πχ οταν πας για χοληστερινη δεν πας το προηγουμενο βραδυ να φας μισο αρνι.
Ουτε ειναι καλο να κανεις αιματολογικες μετα απο μεθυσι.

Επισης να εχετε υποψη σας οτι δυστυχως για καθε εργαστηριο υπαρχει και αλλο αποτελεσμα!Οποτε εαν καποιο δεν σας βγαζει καλες τιμες, ψαχτε ενα με καλυτερες :P
γιατι συμβαινει αυτο ομως??

Levrone
24-09-09, 12:20
εγω πιστευω οτι το ιδανικο ειναι να εχεις σταματησει την προπονηση ενα μικρο διαστηματακι και να κανεις μια καθαρη διατροφη (και με συμπληρωματα) και να πας για εξετασεις..

Levrone
24-09-09, 12:22
γιατι συμβαινει αυτο ομως??

καθε εργαστηριο εχει τα δικα του ορια χωρις μεγαλες διαφορες , αλλα οχι οτι αν κανεις στο ενα και εισαι εκτος οριων στο αλλο θα εισαι εντος οριων.

πιστευω πλακα κανει ο φιλος.

Exci
24-09-09, 13:07
εγω πιστευω οτι το ιδανικο ειναι να εχεις σταματησει την προπονηση ενα μικρο διαστηματακι και να κανεις μια καθαρη διατροφη (και με συμπληρωματα)
Nαι αλλα γιατι να το κανω αυτο? Με ενδιαφερει να δω τι τιμες ισχυουν στο σωμα μου ολο τον υπολοιπο χρονο που ασκουμαι, οχι τι θα γινοταν αν δεν πηγαινα γυμναστηριο :unsure:

thegravijia
24-09-09, 13:16
Nαι αλλα γιατι να το κανω αυτο? Με ενδιαφερει να δω τι τιμες ισχυουν στο σωμα μου ολο τον υπολοιπο χρονο που ασκουμαι, οχι τι θα γινοταν αν δεν πηγαινα γυμναστηριο :unsure:
πολλα θεσ εσυ:P

Levrone
24-09-09, 13:19
Nαι αλλα γιατι να το κανω αυτο? Με ενδιαφερει να δω τι τιμες ισχυουν στο σωμα μου ολο τον υπολοιπο χρονο που ασκουμαι, οχι τι θα γινοταν αν δεν πηγαινα γυμναστηριο :unsure:

γιατι ρε φιλε αν λογω προπονησης δεις μια τιμη ανεβασμενη (αυτο που λεμε πιο πανω) τι θα κανεις? θα τσαματησεις την προπονηση? αντιπροσωπευτικο για μενα ειναι να κανεις την καθημερινη σου διατροφη , με συμπληρωματα κανονικα , και να εχεις σταματησει ενα διαστημα απο προπονηση.

Ballbreaker
24-09-09, 15:26
Επισης να εχετε υποψη σας οτι δυστυχως για καθε εργαστηριο υπαρχει και αλλο αποτελεσμα!Οποτε εαν καποιο δεν σας βγαζει καλες τιμες, ψαχτε ενα με καλυτερες :P


γιατι συμβαινει αυτο ομως??


Για να εχεις καλα και συγκρισιμα αποτελεσματα πρεπει να να πηγαινεις σε ενα "μαγαζι",και να ξερεις οτι αυτος ο ενας ειναι ΟΚ και δεν ειναι με τιποτα χειριστές ΙΕΚ Ξυνη και μηχανημα της πλακας ασυντηρητο απο τον καιρο του Νωε.
Η αποθέωση ειναι κατι εργαστηρια που ανηκουν σε ταμεια εργαζομενων σε τραπεζες (ΑΤΕ,Εθνικη κτλ),εκει εχουν περασει σε αλλο επιπεδο,μην περνατε ουτε απεξω εαν ανήκειτε σε αυτη την κατηγορια.

Geo84
24-09-09, 16:06
Εγώ πιστεύω ότι ούτε πρέπει να φας ένα αρνί πριν την εξέταση αλλά ούτε να απέχεις από γυμναστήριο και να ρίξεις πρωτείνη κτλ βδομάδες πριν. Το θέμα είναι να δεις πως αντιδράει ο οργανισμός σου σε αυτά που θες να κάνεις.

Exci
24-09-09, 18:35
Εγώ πιστεύω ότι ούτε πρέπει να φας ένα αρνί πριν την εξέταση αλλά ούτε να απέχεις από γυμναστήριο και να ρίξεις πρωτείνη κτλ βδομάδες πριν. Το θέμα είναι να δεις πως αντιδράει ο οργανισμός σου σε αυτά που θες να κάνεις.
Εμμ, ακριβως :unsure: Οι υπολοιποι τι λετε?

Σε αυτο που λες λεβρον, φυσικα και θα μειωσω τη γυμναστικη αν δω οτι καποια τιμη ξεφευγει πολυ απο τα φυσιολογικα (για εναν αθλητη, οχι φυσιολογικα γενικα).

thegravijia
06-10-09, 20:38
]τρανσηναμιναση AST(SGOT):48 <37
τρανσηναμιναση ALT (SGPT): 103 <42

οι υπολοιπες τιμες ειναι οκ

ιsis μηπως ξερεις τι μπορει να με πηραζει και ανεβαινουν συνεχεια οι τιμες...???

την προηγουμενη φορα επερνα και γαλα γαιδουραγκαφου κανα μηνα πριν κανω εξετασεις ...
τα λιπαρα τα κρατησα τα ιδια - δηλ τρωγα ιδιες ποσοτητες οπως την προηγουμεη φορα που ειχαμε πει...
καμια ιδεα τι μπορει να παιζει?

vagg
06-10-09, 21:46
ελα μωρε μην αγχωνεσε...κρατας ψιλα ρελαντι:green:

isis
07-10-09, 12:13
.........

thegravijia
07-10-09, 12:19
αποκλείεται να κράτησες όλα αυτά τα λιπαρά τα ίδια και συγχρόνως να έτρωγες και να έπαιρνες και συμπληρώματα πρωτεΐνης , θα είχες πάρει καμιά εικοσαριά κιλά , όσο προπόνηση και να έκανες. Τώρα δε ξέρω τι κάνεις και τι παίρνεις , πάντως και τη προηγούμενη φορά , από όσο είδα σε άλλο topic , κάπνιζες κάτι περίεργα και βέβαια δεν έτυχε να το αναφέρεις. Με τη τακτική αυτή , πως θα καταλάβει κάποιος τι γίνεται? Σε πειράζει κάτι που ενδεχομένως έχουν κάποια συμπλρώματα? Σου ανεβάζει τις τιμές η προπόνηση και αν ναι , πόσο , ώστε να πεις ότι είναι φυσιολογικό , αν και αμφιβάλλω ότι μία προπόνηση χωρίς χημικά θα μπορεί να σου ανεβάζει τόσο τις τιμές? Στις ανεβάζουν τα περίεργα που καπνίζεις?

Τελικά τι συμβαίνει? Είναι κάποιο από τα τρία ή συνδυασμός από τα τρία παραπάνω ή κανένα από αυτά και παίρνεις τίποτα άλλο?

δεν καπνιζω ουτε πινω διαφορα...αυτα εχω χρονια να τα κανω...
δευτερον μια καθε 2μηνο μπορει να κανω 1 τσιγαρο..αυτα που πουλαν στα περιπτερα...μην παρεξηγουμαστε..
να τα λιπαρα σχεδον τα ιδια...
...
εγω αναρωτιεμαι..
μηπως εχει προβλημα το οργανο? αν και εχω κανει ολες τις εξετασεις
μηπως φταιει η διατροφη ? αν και δεν κανω υπερβολες πλεον 6 γευματα 30γρ,πρωτιενης.
η μηπως φταει παλι το συμπληρωμα?

vagg
07-10-09, 12:46
ισισ δεν παιζει απο τη γυμναστικη να του ανεβαινουν λιγο οι τιμεσ και να μην ειναι προβλημα;;;

Levrone
07-10-09, 13:51
Βασιλη παιρνω συνολικα 6 30αρια γευματα , χωρις να μετραω τα αμινοξεα μετα την προπονηση , χωρις να μετραω τη γλουταμινη, χωρις να μετραω τα bcaa..

ειδες τις τιμες μου..

thegravijia
07-10-09, 13:56
Βασιλη παιρνω συνολικα 6 30αρια γευματα , χωρις να μετραω τα αμινοξεα μετα την προπονηση , χωρις να μετραω τη γλουταμινη, χωρις να μετραω τα bcaa..

ειδες τις τιμες μου..


γιατρε τρωω 6 γευματα 30γρ. ειδες τις τιμες μου...χωρις αμινοξιδια κτλ

sctp
07-10-09, 14:23
Δε νομιζω η πρωτεινη να δημιουργει προβληματα με τις τρανσαμινασες..εγω παιζω απο 200-250gr/d και ολες ειναι φυσιολογικες.Οταν ειχα ομως τις πετρες στη χολη ηταν παντα λιγο τσιμπιμενες για αυτο λεω κανε εναν υπερηχο να δεις γενικοτερα αν παιζει τπτ και στη συνεχεια κοψιμο τα συμπληρωματα για κανα 2μηνο.(ελπιζω να εκανες τις εξετασεις αφου ξεκουραστηκες 3-4 μερες,αν και παλι ειναι αρκετα ψηλα) :(

thegravijia
07-10-09, 14:26
Δε νομιζω η πρωτεινη να δημιουργει προβληματα με τις τρανσαμινασες..εγω παιζω απο 200-250gr/d και ολες ειναι φυσιολογικες.Οταν ειχα ομως τις πετρες στη χολη ηταν παντα λιγο τσιμπιμενες για αυτο λεω κανε εναν υπερηχο να δεις γενικοτερα αν παιζει τπτ και στη συνεχεια κοψιμο τα συμπληρωματα για κανα 2μηνο.(ελπιζω να εκανες τις εξετασεις αφου ξεκουραστηκες 3-4 μερες,αν και παλι ειναι αρκετα ψηλα) :(

ναι ρε φιλε σημερα που το συζηταγα με ενα γιατρο ..μου το πεταξε και αυτο.
τι εξετασεις κανω για να βρω πετρα στην χολη και πως αντιμετωπιζεται????
υπαρχουν τιποτα συπτωματα αμα εχεις πετρα στην χολη??

RAMBO
07-10-09, 14:27
παντοσ απο οτι ξερω τα νεφρα ζοριζονται πανω απο 300 γρ την μερα πρωτεινη.:bbbiceps:

sctp
07-10-09, 15:28
ναι ρε φιλε σημερα που το συζηταγα με ενα γιατρο ..μου το πεταξε και αυτο.
τι εξετασεις κανω για να βρω πετρα στην χολη και πως αντιμετωπιζεται????
υπαρχουν τιποτα συπτωματα αμα εχεις πετρα στην χολη??

Συνηθως μετα απο γευμα με πολλα λιπαρα ισως εχεις καποια ενοχληση στο στομαχι(εχω ειχα δυσπεψια ιδιαιτερη) η καποιο πονο στην δεξια πλευρα κοντα στο θωρακα η ακομα και πονο στην πλατη(μιλαω για τους δικους μου πονους περιπου),οσο αναφορα τον υπερηχο εχω την εντυπωση οτι ανω-κατω κοιλιας σε τσεκαρει παντου(αυτο να το επιβεβαιωσεις).Ημουν τελιως ασυμπτωματικος και εγω εκτος απο τις τρανσαμινασες μεχρι που μια νυχτα ηπια λιγο γαλα με χαμηλα λιπαρα το βραδυ και στις 6 το πρωι δε μπορουσα να αναπνευσω απο τον πονο :P..ειχαν αποφασισει οι πετρες να φυγουν μονες τους :bbbiceps:

isis
07-10-09, 22:16
.......

anjelica
07-10-09, 22:43
ναι ρε φιλε σημερα που το συζηταγα με ενα γιατρο ..μου το πεταξε και αυτο.
τι εξετασεις κανω για να βρω πετρα στην χολη και πως αντιμετωπιζεται????
υπαρχουν τιποτα συπτωματα αμα εχεις πετρα στην χολη??
πονους στη πλατη και θωρακα συνειθως.Γιατι δεν πας σε γιατρο?Ξεκινα απο ενα παθολογο.

thegravijia
07-10-09, 22:54
Από τη στιγμή που έκανες υπέρηχο ανω και κάτω κοιλίας , ο μοναδικός τρόπος αν θέλεις να βρεις τι φταίει , είναι να πειραματιστείς.
Καταρχήν πρέπει να αποκατασταθούν οι τιμές στα φυσιολογικά πλαίσια. Οπότε σταματάς προπόνηση και συμπληρώματα και παίρνεις τα λιπαρά σου. Μόλις οι τιμές είναι εντός ορίων , τότε ξεκινάς :

Το πρώτο μήνα μπαίνεις στη προπόνηση εντατικά , χωρίς να χρησιμοποιείς τίποτα ούτε τα λιπαρά σου και κάνεις εξετάσεις.
Αν οι τιμές ανέβουν σημειώνεις την άνοδο και συνεχίζεις άλλο ένα μήνα με πολύ εντατική προπόνηση και επαναλαμβάνεις τις εξετάσεις. Αν οι τιμές έχουν σταθεροποιηθεί , τότε εκείνο είναι το σημείο που ανεβαίνουν οι τρανσαμινάσες λόγω προπόνησης , αν ανεβαίνουν. Αν βλέπεις ότι συνεχίζουν να ανεβαίνουν κάνεις για άλλο ένα μήνα τη προπόνησή σου και επαναλαμβάνεις τις εξετάσεις , μέχρι να δεις μία σταθερότητα , για να βγάλεις συμπεράσματα
Στη συνέχεια , επί ένα μήνα εξακολουθείς να προπονείσαι εντατικά και χρησιμοποιείς τη πρωτεΐνη που έπαιρνες , αν οι τιμές σημειώσουν άνοδο αξιολογήσιμη , τότε λυπάμαι κάτι έχει το σκεύασμα.

Πάντως αυτή η αύξηση στα ένζυμα αμφιβάλλω , κατά πόσο προέρχεται από τη προπόνηση.

thanks
και εγω κατι τετοιο σκεφτομουν να κανω.

angelica εχω παει σε γιατρους / σημερα μαλιστα μιλησα με εναν και τα βαλαμε κατω ολα..
εχω κανει ολες τις εξετασεις και ειναι οκ.,οσον αφορα την λειτουργια των οργανων και γενικα καποιο προβλημα,,,οποτε ειναι εξωγενης παραγοντας κατι που τρωω η πινω..
θα το βρω δν αγχωνομαι...απλα θα πειραματιστω λιγο...και θα μου παρει λιγο καιρο...

savage
08-10-09, 01:40
περαστικα ρε μαγκα!!! ευχομαι να μην ειναι τιποτα κ σε κανα 3μηνο να γελαμε κ να λεμε"ρε μαλακες θυμαστε που λεγαμε οτι μπορει να'χω πετρα στη χολη???χαχαχαχα".
Παντως σε καταλαβαινω απολυτα.Οταν κατι δεν παει καλα με την υγεια,σου φταινε ολα!!!!Σπυρακι βγαζεις απο τσιμπημα κουνουπιου κ λες"πωπω τι εχω ρε πουστη???".Το εχω παθει.Γινεσαι καχυποπτος με ολα μετα!!!Ευχομαι οπως ειπα να μην εχεις τιποτα σοβαρο:toast:

Geo84
08-10-09, 08:49
περαστικα ρε μαγκα!!! ευχομαι να μην ειναι τιποτα κ σε κανα 3μηνο να γελαμε κ να λεμε"ρε μαλακες θυμαστε που λεγαμε οτι μπορει να'χω πετρα στη χολη???χαχαχαχα".



:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

sTeLaKoS
31-10-09, 23:54
Για να σας κάνω μια ερώτηση μήπως και μπορειτε να μου δωσετε καμια συμβουλη παραπανω.
Εχθές το μεσημερακι ενω οδηγουσα το αμαξι, μου ήρθε η ανάγκη για να ουρίσω.
Ε επειδη ήμουν μπλεγμένος σε κίνηση και μεσα στη πολη το καθυστερισα κανενα μισαωρο μέχρι που σε καποια φάση ένιωσα μια ενοχληση στα νεφρα. Μετα απο 2-3 λεπτα σταματησα, ξελαφρωσα και οκ... Παρατηρω ομως πως ακομη νιωθω μια μικρη ενοχληση στα νεφρα, όχι πως ποναω ή κάτι τέτοιο, απλά "τα νιωθω".
Γενικά πίνω αρκετο νερο, απο χθες το αυξησα, ειπα και για 2-3 μερες αναλογως πως θα παει να κόψω την πρωτεινη, τη whey τελειως και να ριξω και αρκετα αυτη απ τη τροφη. Πέρνω 200+γρ τη μερα, ~3γρ/κιλο αλιπης μαζας. Πολύ αλλά όχι παρατραβηγμένο νομίζω..
Για τη κρεατινη εχω εναν ενδιασμο, είμαι προς το τελος του κυκλου, καμια βδομαδα εχω ακόμα και δε θελω να χαλασω τον κυκλο..
Αν κάνω εξετάσεις τώρα μάλλον θα τρομάξω με αυτά που θα δω οπότε θέλω να το αποφύγω, βέβαια δε ξερω αν ειναι σώφρον να τις αποφύγω. Υπολογιζα να κάνω σε κανένα μήνα, μετα τον κυκλο της κρεατινης, να "καθαρισω" μια και μετα.

Όποια συμβουλή-πρόταση δεκτή.


Υ.Γ. Να πω οτι κάτι ανάλογο είχα νιώσει στα νεφρά 1-2 φορες χειμώνα πανω στη μηχανή όταν είχε πολύ κρύο. Πάνε χρόνια βέβαια.

Levrone
01-11-09, 00:24
Δηλαδη Στελιο νιωθεις πονο στους νεφρους? το οτι ειχες ωρα να πας τουαλετα δε μου λεει κατι αλλα για ξηγησου λιγο πιο πολυ..

mantus3
01-11-09, 00:52
ποσοτητα ηταν περιορισμενη? τα ουρα ειχαν χρωμα?

Levrone
01-11-09, 01:07
μα τωρα πονος στους νεφρους απο την πολλη πρωτεινη (ενταξει δεν πηρες και τρελη ποσοτητα, πηρες μια ποσοτητα που πανω κατω παιρνουμε ολοι) νομιζω δεν εχει να κανει..σε πολλες περιπτωσεις ο πονος εκει ειναι μυοσκελετικος.

και μαλιστα κραταει και μερες. δηλαδη μπορει να σε πιασει και να σε ποναει το σημειο εκει 3-4 μερες..

αλλα οχι τωρα πως φταιει η whey,τωρα κρεατινη δε χρησιμοποιω, δεν ξερω.

sTeLaKoS
01-11-09, 04:18
Είπα οτι είχα ώρα να παω τουαλετα γιατι τοτε ξεκινησε η ενοχληση.
Όχι κανένα άλλο συμπτωμα, χρωμα ουρων κανονικο, διαφανο κιτρινοπο. Ποσοτητα οπως πάντα. Δε ξέρω Κώστα αν μπορώ να το πω πόνο, δεν ειναι πονος, είναι απλα μια ενόχληση. Θα πίνω περισσότερο νερο αυτες τις μέρες, θα περιορισω και την πρωτεινη μου για 2-3 μερες και θα δω πως θα παει. Αν και δε πολυανησυχω. Μάλλον δεν ειναι τπτ. Μακάρι να μην είναι τπτ...
Η μόνη διαφορα που εχω παρατηρησει είναι η πιο συχνη ανάγκη για τουαλετα. Αυτό απο χθες. Αλλα απο χθες ανέβασα το νερο που πίνω άρα δικαιολογείται.

AVSS
01-11-09, 17:00
Είπα οτι είχα ώρα να παω τουαλετα γιατι τοτε ξεκινησε η ενοχληση.
Όχι κανένα άλλο συμπτωμα, χρωμα ουρων κανονικο, διαφανο κιτρινοπο. Ποσοτητα οπως πάντα. Δε ξέρω Κώστα αν μπορώ να το πω πόνο, δεν ειναι πονος, είναι απλα μια ενόχληση. Θα πίνω περισσότερο νερο αυτες τις μέρες, θα περιορισω και την πρωτεινη μου για 2-3 μερες και θα δω πως θα παει. Αν και δε πολυανησυχω. Μάλλον δεν ειναι τπτ. Μακάρι να μην είναι τπτ...
Η μόνη διαφορα που εχω παρατηρησει είναι η πιο συχνη ανάγκη για τουαλετα. Αυτό απο χθες. Αλλα απο χθες ανέβασα το νερο που πίνω άρα δικαιολογείται.

Πιες μπυρα για λιγες μερες,ειναι καλο "φαρμακο" για τα νεφρα οταν μαζευουν αμμο η πετρες και φυσικα πολυ νερο.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
06-04-16, 02:06
παιδες εκανα εξετασεις για το συκωτι και τα νεφρα και βγηκαν στο συκωτι στα ορια οι τρισαμινασης και στα νεφρα ολιγα λευκωματα,
ξερει κανεις τι ειναι τα λευκωματα στα νεφρα ??...
ειχα κανει και ξανα εξετασεις πριν 8 μηνες και παλι ηταν τσιμπημενες οι τρισαμηνασεις με τη διαφορα οτι τοτε δεν χρησιμοποιουσα δεξτροζη ενω τωρα χρησιμοποιω..


οι γιατροι απεδωσαν τα αποτελεσματα στη διατροφη που ακολουθω και στα συμπληρωματα...

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? :banghead:

περιμενω λυσεις απο τους ειδικους πανω στο θεμα..

τα χαμηλά λευκώματα συμβαίνουν στον υποσιτισμό.η δίαιτα που ακολουθείς κάθε άλλο παρά αυτό είναι,συνεπώς τα λευκώματα σου είναι ανεβασμένα.η λευκωματουρία υποδηλώνει νεφρωσικό σύνδρομο,αφού υπό φυσιολογικές συνθήκες οι νεφροί δεν αφήσουν τα λευκώματα να διηθηθούν από το σπείραμα.