PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωινο και προ υπνου γευμα



Valentinos1987
18-02-09, 01:05
Γεια σας!Ειμαι 22 χρονων ειμαι 1.78 και εχω Βαρος 86κιλα και εχω χαμηλο ποσοστο λιπους...Γυμναζομαι εδω και ενα χρονο απλα εκανα μια παυση λογο εξεταστικης εναμιση μιηνα...Μπορειται να μου προτεινεται ιδεες τι να τρωω πρωι και πριν το υπνο,,ευχαριστω

Muscleboss
18-02-09, 01:12
καταρχάς καλωσήρθες.

για κάνε ένα search θα βρεις αρκετά.

τα δύοα αυτά γεύματα έχουν αρκετές διαφορές μεταξύ τους.
το πρωινό πρέπει να είναι πλούσιο σε πρωτείνες γρήγορα αφομοιώσιμες, υδατανθρακες σύνθετους (αλλά και απλούς για κάποιους) και βιταμίνες.

στο προ-ύπνου από την άλλη περισσότερη βάση σε πρωτείνες βραδείας απορρόφισης (ή γενικά συνδυαασμός πηγών), καλά λιπαρά και λίγους ή μηδενικούς σύνθετους υδατάνθρακες.

συνμπλήρωμα αμινοξέων χωράει και στα δύο γεύματα.

ΜΒ

slaine
18-02-09, 01:20
ότι έιπε ο μπος! και καλώς ήρθες φίλε!

Valentinos1987
18-02-09, 12:58
ευχαριστω...θα το ψαξω και θα επανελθω και με αλλες αποριες σιγουρα

BRaWNy
18-02-09, 13:37
Μερικά ερωτήματα και σκεπτικά:

Σχετικά με το γευμα πριν τον ύπνο.
-Πάντως είτε είναι βραδείας απορρόφησης, είτε γρήγορης, πάλι τα ίδια γραμμάρια δεν θα αφομοιώσουμε μέχρι το επόμενο γεύμα?

-Άρα απο ποσότητα λήψης στην ουσία δεν αλλάζει κάτι?

-Το μόνο που αλλάζει δηλαδή είναι ότι με βραδείας απορρόφησης πρωτεϊνών και γεύματος, η διάρκεια λειτουργίας του στομαχιού ή της διαδικασίας αν θέλετε?

-Ενω με γρηγορης απορρόφησης, θα μείνουμε περισσότερες ωρες χωρις διαδικασία χωνεψης, αφου θα αφομοιωθούν γρήγορα, έτσι?

-Οπότε η διαφορα μεταξυ των δύο είναι ότι επιτυγχάνουμε μείωση καταβολισμού, λόγω "μακρυτερης" διαδικασίας ή κάτι άλλο?

-Αν ναι, πως προκαλείται όλη αυτη η διαδικασία?

-Αν καταπολεμάται ο καταβολισμός λόγω μακρυτερης διασδικασίας χωνεψης, παίζει κανένα ρόλο αν αυτό προκαλείται απο πρωτεΐνες, ή μπορουμε να χρησιμοποιήσουμε κι άλλο τρόπο για να πετύχουμε μακρυτερη διαδικασία χωρις να έχουμε απαραίτητα βραδειας απορρόφησης πρωτεΐνη?

-Αν αυξήσουμε την ποσότητα πρωτεΐνης (βραδειας), θα αλλάξει και ο χρόνος αφομοίωσης, ή αυτό οφείλεται μόνο στο ποιόν της πρωτεΐνης και όχι στην ποσότητα?

-Όταν αφομοιώνουμε γρηγορης απορρόφησης πρωτεΐνη, χάνεται περισσότερη ποσότητα απο αυτήν κατα την διαδικασία χωνεψης, σε σχέση με βραδείας απορρόφησης?

-Αν επιταχύνουμε την διαδικασία χωνεψης κλπ, και μείνουμε κατα την διάρκεια του ύπνου, περισσότερη ωρα χωρις ροη πρωτεΐνης και λειτουργία στομαχιού κλπ, και αφήσουμε το στομάχι, οργανισμό κλπ περισσότερο σε ηρεμία, θα βοηθήσει πουθενά, π.χ. σε κάτι σαν αποτοξίνωση ή σε κάτι σαν μεγαλύτερη ευαισθησία στη ινσουλίνη στο επόμενο γεύμα, καθως και μεγαλύτερη και καλύτερη αφομοίωση των θρεπτικών στοιχείων στο επόμενο γεύμα, π.χ. των υδατανθράκων?

-Με την βραδεία απορρόφηση της πρωτεΐνης αλλά και γενικά του γεύματος κατα την διάρκεια του ύπνου, μειώνουμε τον χρόνο μεταξύ γευμάτων και απορρόφησης θρεπτικών στοιχείων κατα κάποιον τρόπο (παρόλο που η απορρόφηση σε ποσότητα δεν αλλάζει), οπότε με αυτό επιτυγχάνουμε και συντήρηση γλυκογόνου εν μέρει?

-Αν ναι, τότε στο πρωινό δεν θα μας απασχολεί και τόσο η άμμεση αποκατάσταση γλυκογόνου ή και η άμμεση απορρόφηση θρεπτικών στοιχείων?

-Βάσει αυτών, θα μπορουσαμε να πούμε ότι το ένα γεύμα εξαρτάται απο το ποιόν του άλλου?

-Αν δεν χρησιμοποιούμε καζεΐνη (και ειδικά προ του ύπνου), αλλά έχουμε όλα τα άλλα όπως πρέπει, π.χ. λαμβάνουμε τα απαραίτητα που μας χρειάζονται κατα την διάρκεια όλων των γευμάτων μας κλπ, κάνουμε σωστή προπόνηση κλπ, δεν θα δούμε αποτελέσματα?

-Είναι δηλαδή σωνει και καλά must η βραδείας απορρόφησης πρωτεΐνη και κανόνας?


Σόρρυ για τα οφ (αλλά ολιγον σχετικά)

Piratis
18-02-09, 13:56
Brawny πολυ σωστος ο συλογισμος σου , πολλες απο αυτες τις σκεψεις-ερωτηματα εχουν περασει και απο το μυαλο μου.

λογικα οσον αφορα της γρηγορη αποροφησης , επειδη ακριβως αποροφουνται γρηγορα απο τον οργανισμο , ο οργανισμος θα "πεινασει" συντομοτερα απο αυτες της βραδιας καυσεως , απο την αλλη θα σε κρατησουν οι βραδειας καυσεως για ολο το βραδυ?

στη περιπτωση μου εχω ακουσει οτι ο οργανισμος μπορει να καψει στον υπνο μεχρι και 600 θερμιδες γιαυτο παιρνω και μερικους υδατανθρακες πριν τον υπνο πλεον.

να μου πεις τωρα ειναι σωστος αυτος ο συλλογισμος? μπορει ναι , μπορει και οχι..ειναι μεσα στα ερωτηματα και τις σκεψεις :)

Valentinos1987
18-02-09, 19:52
Μπορειτε να μου προτεινετε μια διατροφη κατι ενδιαμεσο γραμμωσης και ογκου απλα με παραδειγματα χωρις συγκεκριμενες ποσοτητες...(τα συμπληρωματα που αποφασισα να χρησιμοποιησω ειναι αμινοξεα,πρωτεινη ορου γαλακτος,μια πολυβιταμινη,υδατανθρακες για το μεταπροπονητικο γευμα και συμπλητωμα ω3 λιπαρων..ευχαριστω

Gasturb
18-02-09, 21:42
κατι ενδιαμεσο γραμμωσης και ογκου

για ποιο λόγο κατι ενδειάμεσο κ οχι συγκεκριμενα?

Exci
18-02-09, 21:45
για ποιο λόγο κατι ενδειάμεσο κ οχι συγκεκριμενα?
Mπορει να θελει να διατηρηθει το παιδι, χωρις ομως και να πεινασει :geek:

Valentinos1987
18-02-09, 22:57
Βασικα θελω να χτισω μυς αλλα ταυτοχρονα να χασω και λιπος..

Polyneikos
18-02-09, 23:06
Αυτα που αναζητας είναι τα ιδεατά αλλά λιγο δύκολο να πραγματοποιηθουν ειδικα στην φάση που βρίσκεσαι εσυ..
Τι εννοω..Αν θελεις να αναζητησεις τον όγκο πρεπει υποχρεωτικα να οδηγηθεις σε υπερθερμιδικη λήψη,κοινως να λαμβανεις περισσότερες θερμιδες απ΄οτι καταναλωνεις,άρα αυξηση βαρους.Από εκει και περα, πέρα από την μυϊκη μαζα που θα βαλεις με αυτό το πλάνο(παντα μιλαμε για "καθαρη διατροφη" χωρίς πολλα πολλα cheats-δεν καταλαβαινω τι εννοεις ενδιαμεση,μαλλον όχι τόσο αυστηρη-καθαρη),αναγκαστικα θα λιπώσεις και λίγο,κάτι που δεν πρεπει να σε φοβίζει αρχικα.Για να γραμμωσεις πρεπει να έχεις πάνω σου μυική μαζα αρκετη ώστε να φανει μετα την δίαιτα,ειδάλλως αν ξεκινησεις την δίαιτα θα μεινεις μισος και λείος ,χωρίς έντονη μυικότητα,,,,
Δώσε μας περισσότερα στοιχεία αν θες...

Exci
18-02-09, 23:28
Βασικα θελω να χτισω μυς αλλα ταυτοχρονα να χασω και λιπος..
A, κλασικα δηλαδη..σε αυτη την περιπτωση..


Αυτα που αναζητας είναι τα ιδεατά αλλά λιγο δύκολο να πραγματοποιηθουν ειδικα στην φάση που βρίσκεσαι εσυ..
Τι εννοω..Αν θελεις να αναζητησεις τον όγκο πρεπει υποχρεωτικα να οδηγηθεις σε υπερθερμιδικη λήψη,κοινως να λαμβανεις περισσότερες θερμιδες απ΄οτι καταναλωνεις,άρα αυξηση βαρους.Από εκει και περα, πέρα από την μυϊκη μαζα που θα βαλεις με αυτό το πλάνο(παντα μιλαμε για "καθαρη διατροφη" χωρίς πολλα πολλα cheats-δεν καταλαβαινω τι εννοεις ενδιαμεση,μαλλον όχι τόσο αυστηρη-καθαρη),αναγκαστικα θα λιπώσεις και λίγο,κάτι που δεν πρεπει να σε φοβίζει αρχικα.Για να γραμμωσεις πρεπει να έχεις πάνω σου μυική μαζα αρκετη ώστε να φανει μετα την δίαιτα,ειδάλλως αν ξεκινησεις την δίαιτα θα μεινεις μισος και λείος ,χωρίς έντονη μυικότητα,,,,
Δώσε μας περισσότερα στοιχεία αν θες...
^ αυτο!

Valentinos1987
19-02-09, 10:32
Βασικα εχω μυς απλα θελω να γραμμωσω..απλα σκεφτομαι να κανω τωρα για ακομη ενα μηνα ογκο και μετα γραμμωση..αρα καταληξαμε..στην διατροφη ογκου

Polyneikos
19-02-09, 10:57
Θα σου πρότεινα ,εφόσον θελεις σε ενα μηνα να αρχίσεις να "καθαρίζεις", ακόμα και αυτου του μηνα το διατροφικό σου πλάνο να είναι με ποιοτικες θερμίδες υδατανθρακων και λιπους,να μην ξεφυγεις πολύ,αν και σε ένα μήνα δεν ξερω πόσα ποιοτικα κιλα θα προλαβεις να βαλεις.Βρες τις θερμιδες συντηρησης και ανεβασε τις για αυτον τον μηνα.