PDA

Επιστροφή στο Forum : Κράμπες



philipposmich
01-05-08, 11:39
Hi guys.Χτες που εκανα τη γυμναστικη μου ενιωσα μια αδυναμια κατα τη διαρκεια των ασκησεων.Τελοσπαντων σταματησα και πηγα σπιτι να ξεκουραστω.Καποια στιγμη κι ενω ειμαι ξαπλωμενος παω να σηκωθω και ξαφνικα νιωθω ενα τραβηγμα στους κοιλιακους κι εντονο πονο.Πιανωντας τους ειδα κατι σα νευροκαβαληκεμα(ή οπως γραφεται).Αρχισα να αναπνεω βαθυα και γρηγορα για να τους δωσω κινηση κι μετα απο λιγο ηρεμησε και περασε.Το εχω ξαναπαθει την ωρα που φταρνιζομαι.Τι μπορει να φταιει και πως μπορω να προστατευτω;Ευχαριστω.

Spyro D
01-05-08, 12:00
Το οτι ενιωσες μια αδυναμια δεν νομιζω οτι εχει σχεση με την κραμπα που επαθες στους κοιλιακους..εκτος κ αν δεν καταλαβα εγω τι θες να πεις με το [αδυναμια...]Δεν μπορεις να κανεις πολλα...βεβαια αν γινει συχνο....πηγαινε κ κοιταξε το...[οχι οτι θα ειναι κατι ανυσηχητικο! :thumbup:

dont worry be happy!!

ioannis1
02-05-08, 14:36
κραμπα στους κοιλιακους παθαινω συχνα οταν τους κανω μετα απο εντονη εφιδρωση στο τελος του προγραμματος.οφειλεται σε εελλειψη ηλεκτρολυτων οπως μου ειπαν.παρε συμπληρωματα οπωςδηποτε.

stavro
02-05-08, 17:21
ακριβως οπως σου ειπε ο ioanis ελειψη και κυριως καλιου, αν δεν εισαι σε γραμμωση 2-3 μπανανες την ημερα θα σε βοηθησουν αρκετα

TRIANTAFYLLOU
02-05-08, 19:13
είναι πιθανή η περίπτωση αφυδάτωσης όπου λύνετε το πρόβλημα με λήψη μαγνησιου καλιου η ηλεκτρολυτών αλλά παίζει και η πιθανότητα μικροθλάσης μετά απο έντονη προπόνηση η υπερπροπόνηση στην περίπτωση που τα συμπτώματα δεν εμφανίζονται σε άλλο σημείο του σώματος, αυτό γίνετε στην προσπάθεια για μείωση του λίπους νομίζοντας ότι με την υπερβολή θαέχουμε καλύτερα αποτελέσματα έτσι οδηγούμαστε σε καταβολισμό δηλ κάνουμε μεγαλύτερη ζημιά απο αυτή που μπορεί ο οργανισμός να αναρώσει.
αυτό θέλει αμινοξέα διατροφή γενικότερα και λίγο ξεκούραση ενεργητική δηλ τους γυμνάζομε πολύ χαλαρά ισα ίσα να αιματώνονται αυτό βοηθάει
στην γρηγορότερη ανάπλαση των μυικών ινών .

ioannis1
02-05-08, 20:48
Ηλια τα ειπες ολα.+1 :clapping:

philipposmich
03-05-08, 14:59
Χιλια ευχαριστω ολους σας. :o

flexwheeler99
09-05-08, 17:30
Φαε μπανανες η χυμους γενικοτερα.Ελειψη καλιου.

Το επαθα καιγω προσφατα σε ολο μου το σωμα οταν σταματησα για λιγες μερες τους χυμους πορτοκαλι.Η διατροφη μου κατα ταλλα ηταν η ιδια.Δεν ειχα μειωση πρωτεινης.

Πινω 1 λιτρο τη μερα.

Parakelsos
10-05-08, 14:00
είναι πιθανή η περίπτωση αφυδάτωσης όπου λύνετε το πρόβλημα με λήψη μαγνησιου καλιου η ηλεκτρολυτών αλλά παίζει και η πιθανότητα μικροθλάσης μετά απο έντονη προπόνηση η υπερπροπόνηση στην περίπτωση που τα συμπτώματα δεν εμφανίζονται σε άλλο σημείο του σώματος, αυτό γίνετε στην προσπάθεια για μείωση του λίπους νομίζοντας ότι με την υπερβολή θαέχουμε καλύτερα αποτελέσματα έτσι οδηγούμαστε σε καταβολισμό δηλ κάνουμε μεγαλύτερη ζημιά απο αυτή που μπορεί ο οργανισμός να αναρώσει.
αυτό θέλει αμινοξέα διατροφή γενικότερα και λίγο ξεκούραση ενεργητική δηλ τους γυμνάζομε πολύ χαλαρά ισα ίσα να αιματώνονται αυτό βοηθάει
στην γρηγορότερη ανάπλαση των μυικών ινών .

Απο οσο μπορω να γνωριζω...η θλασση στους κοιλιακους ειναι μακρα η χειροτερη θλασση που μπορει να παθει καποιος....εξειρετικα σπανια...και ιδιαιτερα δυσκολη και χρονοβορα η επαναφορα.Πιστεψε με αν ειχες παθει θλαση εκει θα το ηξερες.
Το πιθανοτερο ειναι να συμβαινει αυτο που εγραψε ο φιλος στο quote.

slaine
18-02-09, 07:29
Οι μυϊκές κράμπες είναι επίμονοι, επώδυνοι σπασμοί των μυών που συμβαίνουν ξαφνικά και απροειδοποίητα. Εκτός από τον έντονο πόνο που προκαλούν, δεν επιτρέπουν στους μυς που έχουν προσβληθεί να λειτουργήσουν κανονικά.

Στους αθλητές οι συχνότερες αιτίες που προκαλούν κράμπες είναι η εξαντλητική χρήση των μυών, το στρες και η αφυδάτωση κατά τη διάρκεια σπορ, αθλημάτων και ασκήσεων. Όταν ο καιρός είναι θερμός, οι κράμπες είναι συχνότερες.

Κράμπες μπορούν ακόμη να συμβούν και όταν κάποιος είναι ακίνητος. Η υπερβολική ένταση, η εξαντλητική χρήση των μυών, οι τραυματισμοί είναι και στην περίπτωση ακινησίας, αιτίες που συμβάλλουν στην πρόκληση μυϊκών κραμπών.

Υπάρχουν και οι μυϊκές κράμπες που συμβαίνουν κατά τον ύπνο. Οι κράμπες που συμβαίνουν κατά τον ύπνο, επηρεάζουν συχνότερα τους μυς του πίσω μέρους της κνήμης και των δακτύλων των ποδιών.

Τα κυριότερα σημεία και συμπτώματα των μυϊκών κραμπών είναι τα ακόλουθα:

-Ξαφνικός, έντονος πόνος που εμφανίζεται απροειδοποίητα σε μυς, ιδιαίτερα στα κάτω μέλη

-Δημιουργία σκληρής μυϊκής μάζας στους μυς που παθαίνουν κράμπα, που είναι ψηλαφητή κάτω από το δέρμα. Η μάζα αυτή φεύγει όταν υποχωρεί η κράμπα.


Οι κυριότερες αιτίες των μυϊκών κραμπών είναι:
Αφυδάτωση

-Υπερβολική χρήση των μυών

-Τραυματισμοί και ένταση των μυών

-Προβλήματα στην κυκλοφορία του αίματος: Η στένωση των αρτηριών όπως αυτή που συμβαίνει κατά την αρτηριοσκλήρυνση, είναι αιτία μυϊκών κραμπών κατά την άσκηση. Οι κράμπες φεύγουν λίγα λεπτά μετά το σταμάτημα της άσκησης

-Προβλήματα των νεύρων: Εάν υπάρχει συμπίεση των νεύρων στο επίπεδο της σπονδυλικής στήλης και ιδιαίτερα στην οσφυϊκή μοίρα, τότε εκτός από τον πόνο που πιθανόν να υπάρχει στα κάτω μέλη, παρουσιάζονται και κράμπες. Στις περιπτώσεις αυτές ο πόνος χειροτερεύει όσο περισσότερο περπατάτε

-Απώλεια καλίου: Το κάλιο είναι απαραίτητο για τη νευρική και μυϊκή λειτουργία. Η απώλεια καλίου που παρατηρείται ιδιαίτερα λόγω της λήψης διουρητικών φαρμάκων για την αντιμετώπιση της ψηλής πίεσης, μπορεί να προκαλεί μυϊκές κράμπες


Κράμπες μπορούν να συμβούν σε οποιονδήποτε κατά καιρούς. Όμως όταν οι μυϊκές κράμπες είναι συχνές και σοβαρές, τότε απαιτείται ιατρική συμβουλή.

Η αντιμετώπιση και πρόληψη των μυϊκών κραμπών περιλαμβάνει τα ακόλουθα:

-Ασκήσεις προθέρμανσης, τεντώματα (προσωπικά διαφωνώ με τις διατάσεις ή έστω τις έντονες διατάσεις στην αρχή της προπόνησης) και μασάζ πριν και μετά από τη σωματική άσκηση και συμμετοχή σε σπορ

-Αποφυγή αφυδάτωσης. Η λήψη υγρών και ηλεκτρολυτών ιδιαίτερα κατά τις ασκήσεις που γίνονται σε ψηλές θερμοκρασίες, συμβάλλουν στην πρόληψη των κραμπών

Στις περιπτώσεις που παρουσιάζονται επαναλαμβανόμενες κράμπες κατά τον ύπνο, είναι πιθανόν ο γιατρός μετά την αξιολόγηση του ασθενούς να αποφασίσει ότι πρέπει να χορηγήσει μυοχαλαρωτικά όπως για παράδειγμα βενζοδιαζεπάμη (Valium)

Σε περίπτωση που εκδηλώνεται μια κράμπα, οι μυς που έχουν προσβληθεί πρέπει να τεντώνονται και να γίνεται ένα ελαφρύ μασάζ για να βοηθηθούν οι μυς να χαλαρώσουν. Η τοποθέτηση πάγου βοηθά στο να χαλαρώσουν οι μυς υπό ένταση. Αργότερα μια ζεστή πετσέτα ή ένα ζεστό μπάνιο, μπορούν να ανακουφίσουν από τον πόνο.

με κόκκινο οι δικές μου παρατηρήσεις

Polyneikos
18-02-09, 12:15
Πολλοι αθλήτες παθαινουν κραμπες επί σκηνης και αυτό οφείλεται στον αφυδατωμενο οργανισμο.
Εγω προσωπικα παθαινω καποιες φορες στου υπνο μου κραμπες στην κνημη και νιωθω τον μυ σαν να τεντωνεται ένα σκοινι τόσο πολύ που παει να σπάσει,σε συνδυασμο με ένα ανατριχιαστικο πόνο ο οποιος νιωθεις σαν να σε ηλεκτριζει.
Ωραίο θεμα slaine ! :awesome:

veronica
14-04-09, 23:53
Και ημουν ετοιμη να βαλω θεμα..παλι καλα ειδα οτι υπαρχει..
Πινω απιστευτα πολυ νερο..αρα δεν τιθεται θεμα αφυδατωσης..και ομως παθαινω παρα πολυ συχνα κραμπες..ειτε στις γαμπες ειτε στα δαχτυλα (χεριων-ποδιων),ναι ξερω καιγοσασταν να το μαθετε..τελοσπαντων..ειπα να ρωτησω μηπως και ξερει κανεις που μπορω να το αποδωσω..

slaine
14-04-09, 23:55
μικρό σόρι κιόλας αλλά μάλλον το σώμα σου έχει "σκουριάσει" και πρέπει να κινητοποιηθεί!

slaine
14-04-09, 23:56
επίσης κι εγώ παθαίνω στα δάχτυλα του ποδιού πχ μερικές φορές σε κάποιες θέσεις αλλά αμέσως περνάει όταν τα "ξεκλειδώσω" απο τη θέση που μπλοκάρουν. αυτό είναι γνωστό και σαν νευροκαβαλίκευμα (όπως το λέει η γιαγιά μου)

veronica
14-04-09, 23:59
τωρα που το λες..πρεπει να ξεσκουριασω..

TRIANTAFYLLOU
15-04-09, 00:46
πέρα απο το ξεσκούριασμα που βοηθάει όπως και διατάσεις στα σημεία που παθαίνουμε κράμπες , για να είναι ελαστικοί οι μύς , το νερο πολλές φορες αν πίνουμε δεν μας καλύπτει δηλαδή αν αφυδατωθούμε απο εφύδρωση η λόγω ηψηλής θερμοκρασίας , όσο νερο και να πιούμε πάλι θα πάθουμε κράμπες γιατί με το νερό δεν αναπληρώνουμε κάποια στοιχεία όπως μέταλα και ιχνοστοιχεία , που άν λειψουν κάποια απο αυτα δεν αποθηκεύει ο οργανισμός το νερό στους μυς όπως πχ ένα σημαντικό μέταλο είναι και το μαγνήσιο η το κάλιο που η έλειψη οδηγεί σε κράμπες και μυικούς σπασμούς .

εμένα μου έτυχε σε ποδοσφαιριστή που μου έλεγε παθαίνει συνέχεια και μόλις του έδωσα ενα πολύ καλό σκεύασμα με ηλεκτρολύτες σε 2 μέρες μου είπε έφυγαν τα συμπτώματα .

πολλοί άνθρωποι έχουν και την προδιάθεση να παθαίνουν η έχουν έλειψη σε κάποιο μέταλο , αυτό βέβαια με εξετάσεις μπορεί κάποιος να διαπιστώσει , αλλα πρώτα τροφοδοτούμε τον οργανισμό με μέταλα και αν τα συμπτώματα δεν υποχωρούν ψάχνουμε παρα πέρα .

αλλά μια διατροφή πλούσια σε λαχανικά και σαλάτες μπορεί να μας παρέχει τα απαραίτητα στοιχεία για τον οργανισμό.

philipposmich
15-04-09, 08:51
Και ποια θα μπορουσε να ειναι η αιτια για μια αστεια κραμπα στους κοιλιακους υστερα απο φταρνισμα;
Ειπα.Ειναι αστεια....

TRIANTAFYLLOU
15-04-09, 19:25
αυτό δεν είναι και τόσο ασυνήθιστο εγω ξέρω ατομα και πιτσιρικάδες ακόμη με κακή φυσική κατασταση αφου το πιο βαρύ πραγμα που εχουν σηκώσει είναι το βιβλίο και απο φτέρνισμα να πάθουν θλάση στην πλάτη όχι απλά κράμπα .

στην κράμπα συντρέχουν οι λόγοι που προαναφέραμε , όπως και αν κάποιος περάσει μια ίωση και ελαφριάς μορφής χωρίς ιδιαίτερα συμπτώματα δηλαδή δεν χρειάζετε απαραίτητα να τον έχει ρίξει στο κρεβάτι , λόγω αφυδάτωσης του οργανισμού η και λόγω κρεπάλης απο ποτα και ξενύχτια δημιουργείτε αφυδάτωση και σαν επακόλουθο κράμπες .

αυτό στην περίπτωση που δεν υπήρχαν συμπτώματα και εμφανίστηκαν ξαφνηκά και ψάχνουμε αιτία

slaine
15-04-09, 23:25
απο φτέρνισμα ένας έπαθε μετατόπιση σπονδύλου και είχε γίνει είδηση

Exci
15-04-09, 23:52
απο φτέρνισμα ένας έπαθε μετατόπιση σπονδύλου και είχε γίνει είδηση:unsure::shock:

eas2000
16-04-09, 00:14
Γενικά το μαγνήσιο βοηθάει

veronica
05-05-09, 19:23
Γενικά το μαγνήσιο βοηθάει

και πας φαρμακειο και το ζητας πως;Συγγνωμη που ρωταω αλλα λεγομαι Βερονικα Πανασχετιδου..πως ακριβως βγαινουν αυτα;Χαπια;Σκονη;Υπαρχει συγκεκριμενο ειδος που προτεινετε;

Μαρία
05-05-09, 19:33
[και πας φαρμακειο και το ζητας πως;Συγγνωμη που ρωταω αλλα λεγομαι Βερονικα Πανασχετιδου..πως ακριβως βγαινουν αυτα;Χαπια;Σκονη;Υπαρχει συγκεκριμενο ειδος που προτεινετε;


mag2 λεγονται και τα ζητας απο φαρμακείο,είναι κουτι που περιεχει μεσα (αν θυμαμαι καλα την ποσότητα) 20 αμπούλες που τις σπας και πινεις 1-2 την ημέρα αναλογα.Εγω πινω μια μετα το τρεξιμο συνήθως.

veronica
05-05-09, 19:34
[και πας φαρμακειο και το ζητας πως;Συγγνωμη που ρωταω αλλα λεγομαι Βερονικα Πανασχετιδου..πως ακριβως βγαινουν αυτα;Χαπια;Σκονη;Υπαρχει συγκεκριμενο ειδος που προτεινετε;


mag2 λεγονται και τα ζητας απο φαρμακείο,είναι κουτι που περιεχει μεσα (αν θυμαμαι καλα την ποσότητα) 20 αμπούλες που τις σπας και πινεις 1-2 την ημέρα αναλογα.Εγω πινω μια μετα το τρεξιμο συνήθως.

σε ευχαριστω πολυ! :)

Billy
05-06-09, 15:57
εμένα μου έτυχε σε ποδοσφαιριστή που μου έλεγε παθαίνει συνέχεια και μόλις του έδωσα ενα πολύ καλό σκεύασμα με ηλεκτρολύτες σε 2 μέρες μου είπε έφυγαν τα συμπτώματα .




Ηλία, γιά πές μας ποιό είναι αυτό το σκεύασμα γιατί "έφαγα" μία κράμπα πρίν κανα 10ήμερο και ακόμα με πονάει η γάμπα.

alekoukosmyconian
10-06-09, 17:23
εμένα το μαγνήσιο (είτε είναι ΤΡΟΦΟΚΑΡΝΤ είτε είναι ΜΑΓΚ΄2 από το φαρμακείο) πιο πολύ στην ξεκούραση και την αποκατάσταση με βοηθάει και να κοιμηθώ σαν πουλάκι παρά στις κράμπες.!

με αυτό που είδα μεγάλη διαφορά είναι το ΚΑΛΙΟ και συγκεκριμένα από το φαρμακείο το ΣΙΡΟΠΙ ΤΟ ΣΟΠΑ Κ γύρω στα 3 ευρώ αλλά κάνει τρομερή δουλειά! παθαινα κράμπες ακόμη και στους κοιλιακους και ενώ η διατροφή μου είναι άρτια και πάντοτε είμαι παραπάνω από απλά ενυδατωμένος!

TRIANTAFYLLOU
10-06-09, 17:51
Ηλία, γιά πές μας ποιό είναι αυτό το σκεύασμα γιατί "έφαγα" μία κράμπα πρίν κανα 10ήμερο και ακόμα με πονάει η γάμπα.


αυτό το σκεύασμα είναι δοκιμασμένο δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο αλλα το έχει και η εταιρία που είναι και χορηγός στο φόρουμ beauty and the beast είναι γερμανικό προιον και εγω το χρησιμοποιώ πάρα πολύ σε ποδοσφαιριστές , μπορεί να υπάρχουν και άλλα εξίσου καλα αλλα το συγκεκριμένο το γνωρίζω και είναι δοκιμασμένο

Qlim4X
16-06-10, 12:03
παιδες τις τελεφτεες μερες οταν τεντονομε η σφιγκο παθενο κραμπες τραβιγματα (χερια,ποδια,πλατη).

εχει κανεις καμια ιδεα?

Machiavelli
16-06-10, 12:11
Ηλεκτρολύτες.

Qlim4X
16-06-10, 12:15
Ηλεκτρολύτες.

για πες κανα συμπληρομα μιας που εισαι καλος σε αυτα.

ελεγα να δοκιμασω και μαγνησιο...

Machiavelli
16-06-10, 12:19
Ή bulk ή ρώτα σε κάνα φαρμακείο.

Eddie
16-06-10, 12:21
Απο ελλειψη καλιου δε συμβαινει αυτο?

Qlim4X
16-06-10, 12:21
Ή bulk ή ρώτα σε κάνα φαρμακείο.

για μαγνησιο λες?

ηλεκρολυτες ποιες ουσιες ειναι?

Niiick
16-06-10, 12:32
Πηγαινε παρε ενα almora απ το φαρμακειο 4-5 ευρω τα δεκα φακελακια.

Machiavelli
16-06-10, 12:35
Απο ελλειψη καλιου δε συμβαινει αυτο?
Ναι Eddie και το κάλιο ηλεκτρολύτης είναι.


για μαγνησιο λες?

ηλεκρολυτες ποιες ουσιες ειναι?

Και το μαγνήσιο επίσης. Το ασβέστιο, το κάλιο, το νάτριο, το μαγνήσιο, δε θυμάμαι άλλα. Ζήτα ηλεκτρολύτες.

kaiowas
16-06-10, 12:50
Πηγαινε παρε ενα almora απ το φαρμακειο 4-5 ευρω τα δεκα φακελακια.


1 φακελάκι σε 200ml νερό, από άποψη τιμής μου φαίνεται κλοπή:unsure:

sTeLaKoS
16-06-10, 13:37
1 φακελάκι σε 200ml νερό, από άποψη τιμής μου φαίνεται φαρμακείο:unsure:

:green:


Qlim4X (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=3540), πρόσεξε την ενυδάτωση του σώματος σου, τώρα που είναι καλοκαίρι οι ανάγκες μας για υγρά μεγαλώνουν.
Πολύ σωστά τα παιδιά σου πρότειναν ηλεκτρολύτες.

The Rock
16-06-10, 13:53
Ταυρίνη ή Μαγνήσιο ή Κάλιο ή Νάτριο

Niiick
16-06-10, 15:04
Ναι ειναι τσιμπιμενο αλλα ειναι σουπερ και ειναι φαρμακευτικης καθαροτητας και περιεχει τα παντα και σε ιδανικες αναλογιες. Και δεν φτανει μονο το καλιο ή μονο το νατριο. Ανισορροπια ηλεκτρολυτων στο σωμα εχει πολυ πολυ αρνητικες επιπτωσεις. H ταυρινη δεν ειναι ηλεκτρολυτης.

The Rock
16-06-10, 15:19
Ναι ειναι τσιμπιμενο αλλα ειναι σουπερ και ειναι φαρμακευτικης καθαροτητας και περιεχει τα παντα και σε ιδανικες αναλογιες. Και δεν φτανει μονο το καλιο ή μονο το νατριο. Ανισορροπια ηλεκτρολυτων στο σωμα εχει πολυ πολυ αρνητικες επιπτωσεις. H ταυρινη δεν ειναι ηλεκτρολυτης.
Σίγουρα έχει αρνητικές επιπτώσεις αλλά σε μεγάλες διαφορές στις ποσότητες. Με την άσκηση η αποθήκες Ταυρίνης του συκωτιού αδειάζουν και παίζει ρόλο στο αν θα παθαίνεις κράμπες ή όχι. Είναι ένα πολύ σημαντικό αμινοξύ στην συντήρηση και καλή λειτουργία των μυών.

Qlim4X
16-06-10, 15:21
:green:


Qlim4X (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=3540), πρόσεξε την ενυδάτωση του σώματος σου, τώρα που είναι καλοκαίρι οι ανάγκες μας για υγρά μεγαλώνουν.
Πολύ σωστά τα παιδιά σου πρότειναν ηλεκτρολύτες.


μπορω να πω οτι πεινω πανο απο 4-5 λιτρα νερο την ημερα.

θα δοκιμασω το almora (απλο η plus?) αλλιος θα παρω κανα συμπληρομα.

Qlim4X
16-06-10, 15:26
almora plus της elpen ειναι.

4,98 ευρο 12 σακουλακια.



ξερετε ποτε να το περνω? μετα την προπονηση και μετα την προτεινη?

Eddie
16-06-10, 16:22
Και δεν φτανει μονο το καλιο ή μονο το νατριο. Ανισορροπια ηλεκτρολυτων στο σωμα εχει πολυ πολυ αρνητικες επιπτωσεις.

Ναι συμφωνω,απλως ανεφερα το καλιο γιατι ελλειψη νατριου ειναι λιγο δυσκολο να συμβει,αφου τα περισσοτερα τροφιμα εχουν αρκετη περιεκτικοτητα.

Qlim4X
17-06-10, 22:42
προμηθευτικα 4 κουτακια να ειναι καλα ο φαρμακοποιος μου. εχει τα παντα :)

λοιπον. καθε ποτε να περνω? ενα φακελακι φτανει η να περνω 2?

απο γευση ειναι μια χαρα παντος. φραουλιτσα :turtle:

Niiick
18-06-10, 03:43
Ενα παρε καπακι μετα τη προπονηση πριν την πρωτεινη πριν απο ολα. Αλλιως κατα τη διαρκεια.

Qlim4X
18-06-10, 10:03
Ενα παρε καπακι μετα τη προπονηση πριν την πρωτεινη πριν απο ολα. Αλλιως κατα τη διαρκεια.

λεω να παρω διπλι δοση κατα την διαρκια της προπονησεις.

τη λετε?

CROCOJET
18-06-10, 10:48
προμηθευτικα 4 κουτακια να ειναι καλα ο φαρμακοποιος μου. εχει τα παντα :)



λεω να παρω διπλι δοση κατα την διαρκια της προπονησεις.

τη λετε?

Γεια σου φίλε. Δε θέλω να κάνω κουμάντο στο σώμα σου, αλλά νομίζω πως εδώ υπάρχει κάποια υπερβολή και ότι θα έπρεπε καθετί καινούριο να το δοκιμάζεις σιγά-σιγά για να τσεκάρεις αν όντως είναι η λύση για τη κατάσταση που αντιμετωπίζεις με τις κράμπες. Τα αλμορα προορίζονται για αναπλήρωση, οπότε το λογικό είναι να τα πάρει κανείς κατά τη διάρκεια ή στο τέλος της προπόνησης. Για το υπόλοιπο της ημέρας ίσως θα ήταν καλό να δοκιμάσεις να τρως περισσότερα φρούτα. Ίσως κάποιος πιο ειδικός θα μπορούσε να μας εξηγήσει περισσότερα για το θέμα των κραμπών.

fast
28-12-10, 21:51
τωρα τελευταια μετα απο την προπονιση μου πλατι δικεφαλο ο δικεφαλος μου οταν λιγιζο το χερι νιωθο το χερι μου να παθαινει κραμπα κ το ισιονο γριγορα για να μην μεινει ετσι !! τι να σημβενει κανω κατι λαθος?

Dreiko
28-12-10, 22:05
συνηθως οι κραμπες ειναι αποτελεσμα της ελλειψεις ενυδατωσης...με λιγα λογια μπορει να μην πινεις αρκεταο νερο...μπορει ομως να ειναι και απο υπερχρηση...μηπως τον κουραζεις παραπανω απότι θα επρεπε τον δικεφαλο??

Devil
28-12-10, 22:10
νερο πινεις?

εντιτ.... με προλαβες....

fast
28-12-10, 22:12
συνηθως οι κραμπες ειναι αποτελεσμα της ελλειψεις ενυδατωσης...με λιγα λογια μπορει να μην πινεις αρκεταο νερο...μπορει ομως να ειναι και απο υπερχρηση...μηπως τον κουραζεις παραπανω απότι θα επρεπε τον δικεφαλο??

νερο πινο πολυ ισως απο τιν ιπερχριση να μιωσο τις ασκησεις που κανω στον δικεφαλο ?

mojojojo
28-12-10, 22:23
Επίσης, εαν παίρνεις κρεατίνη μπορεί να είναι απο' κει. Συμβαίνει μερικές φορές, αν κι αυτό πάλι νομίζω σχετίζεται με το αν καταναλώνεις επαρκείς ποσότητες νερού...οπότε γυρνάμε στον devil και τον dreiko...:unsure:

Dreiko
28-12-10, 22:27
νερο πινο πολυ ισως απο τιν ιπερχριση να μιωσο τις ασκησεις που κανω στον δικεφαλο ?

ποσες ασκησεις κανεις??μπορεις επισης να μην παιζεις πλατη με τον δικεφαλο γιατι τον καταπονεις παραπανω...

fast
28-12-10, 22:31
ποσες ασκησεις κανεις??μπορεις επισης να μην παιζεις πλατη με τον δικεφαλο γιατι τον καταπονεις παραπανω...

κανω 4 ασκησεις πλατη και 3 δικεφαλο...

Dreiko
28-12-10, 22:33
κανω 4 ασκησεις πλατη και 3 δικεφαλο...

δοκιμασε να αλλαξεις το σπλιτ σου για κανα δυο βδομαδες και δες αν σε πιανουν παλι...οταν λες οτι πινεις νερο...ποσο εννοεις περιπου?

mojojojo
28-12-10, 22:33
κανω 4 ασκησεις πλατη και 3 δικεφαλο...

Πάντως, οι ασκήσεις δεν είναι πολλές...

fast
28-12-10, 22:35
δοκιμασε να αλλαξεις το σπλιτ σου για κανα δυο βδομαδες και δες αν σε πιανουν παλι...οταν λες οτι πινεις νερο...ποσο εννοεις περιπου?

το αλλαξα το σπλιτ μου για 2 βδομαδες και παλι το ιδιο..τωρα με το νερο πινω 1,5λιτρο

mojojojo
28-12-10, 22:37
δοκιμασε να αλλαξεις το σπλιτ σου για κανα δυο βδομαδες και δες αν σε πιανουν παλι...οταν λες οτι πινεις νερο...ποσο εννοεις περιπου?

Ωστόσο ρε dreiko, πλάτη- δικέφαλος έχω την αίσθηση οτι είναι απ'τις πρώτες επιλογές των γυμναστών...:unsure: Ακόμη και στους αρχάριους...

Dreiko
28-12-10, 22:38
το αλλαξα το σπλιτ μου για 2 βδομαδες και παλι το ιδιο..τωρα με το νερο πινω 1,5λιτρο

παραπανω χρειαζεσαι....1,5 λιτρο πρεπει να πινουν αυτοι που δεν γυμναζονται...εσυ θες πιο πολυ...try this και βλεπουμε...;)

fast
28-12-10, 22:41
παραπανω χρειαζεσαι....1,5 λιτρο πρεπει να πινουν αυτοι που δεν γυμναζονται...εσυ θες πιο πολυ...try this και βλεπουμε...;)

1,5 λιτρο εννοω μονο στο γυμναστηριο τωρα κατα την διαρκεια της μερας πινω σιγουρα 4 λιτρα κ πανω :green:

Dreiko
28-12-10, 22:42
Ωστόσο ρε dreiko, πλάτη- δικέφαλος έχω την αίσθηση οτι είναι απ'τις πρώτες επιλογές των γυμναστών...:unsure: Ακόμη και στους αρχάριους...

μπορει να του επεφταν"πολλες"οι ασκησεις που συμβαλλει ο δικεφαλος...7 το συνολο;)
το ξερω οτι παρα πολλοι το κανουν...εγω απλα δεν το προτιμω...θελω τον δικεφαλο ξεκουραστο πριν τον γυμνασω...για τον ιδιο λογο δεν βαζω και στηθος με τρικεφαλους...



το οτι το κανουν οι γυμναστες δε λεει κατι...(κακιες)...:green:

Dreiko
28-12-10, 22:46
1,5 λιτρο εννοω μονο στο γυμναστηριο τωρα κατα την διαρκεια της μερας πινω σιγουρα 4 λιτρα κ πανω :green:

ααααα......!!!:green:
τοτε παραλληλα με την αλλαγη του σπλιτ βγαλε και μια δικεφαλων...αν σε πιασει παλι τι να σου πω....:unsure::turtle:

fast
28-12-10, 22:51
ααααα......!!!:green:
τοτε παραλληλα με την αλλαγη του σπλιτ βγαλε και μια δικεφαλων...αν σε πιασει παλι τι να σου πω....:unsure::turtle:

θα το δοκιμασω ελπιζο να πετύχει ;)

Pavlos17
29-12-10, 00:58
σταματησες την sprite μεταπροπονητικο?

fast
29-12-10, 14:07
σταματησες την sprite μεταπροπονητικο?

την σπριτε τιν επινα με το φαγητο μου οταν τιν ηθελα τωρα εχει καιρο να πιο !τωρα που κολλαει αυτι που ειπες ?μιιπως θα μου ελεγες πεζει ρολο? δεν εισαι με τα καλα σου παβλακο :turtle:

alexis
13-02-11, 16:19
εδω και 2-3 μερες εκει που καθομαι στο κρεβατι με πιανει ξαφνικα κραμπα στη γαμπα τα, μετα απο λιγο μου περναει και μετα εχω πιασιμο στη γαμπα τι λετε να φτεει? μιπως μου λιπει μαγνησιο?

Dreiko
13-02-11, 16:24
εδω και 2-3 μερες εκει που καθομαι στο κρεβατι με πιανει ξαφνικα κραμπα στη γαμπα τα, μετα απο λιγο μου περναει και μετα εχω πιασιμο στη γαμπα τι λετε να φτεει? μιπως μου λιπει μαγνησιο?

καπου υπαρχει ενα θεμα για τις κραμπες...τσεκαρε το...;)
απλα να σου πω οτι η ραμπες ειναι αποτελεσμα μειωμενης προσληψης νερου ή υπερχρησης του μυ....τσεκαρε και το αντιστοιχο θεμα οπως προειπα να σε βοηθησει...:toast:

lila_1
13-02-11, 16:32
Κράμπες στη γάμπα παθαίνω συνέχεια απο μικρή, ειδικά τότε στις προπονήσεις κολύμβησης...
Εμένα με πιάνει συνά και στο πέλμα και στα δάχτυλα των ποδιών, αγκυλώνουν και δεν μπορώ να περπατήσω..

Κάνε διάταση εαν σε πιάσει

-beba-
13-02-11, 18:29
Πάρτε ηλεκτρολύτες εάν παθαίνετε συχνά κράμπες. Συμβαίνει επειδή υδρώνουμε και χάνουμε πολλά υγρά και μαζί χάνουμε και ηλετρολύτες.

Dreiko
13-02-11, 18:32
Πάρτε ηλεκτρολύτες εάν παθαίνετε συχνά κράμπες.

αμα οντως οφειλεται σε ελειψη νερου κι οχι σε κατι αλλο γιατι απλα να μην πινει παραπανω νερο και να πιει υλεκτρολυτες...?

-beba-
13-02-11, 18:34
αμα οντως οφειλεται σε ελειψη νερου κι οχι σε κατι αλλο γιατι απλα να μην πινει παραπανω νερο και να πιει υλεκτρολυτες...?
Δεν οφείλεται στην έλλειψη νερού αλλά στην έλλειψη ηλετρολυτών.
Εαν πιεί περισσότερο ακόμα νερό θα έχει μεγαλύτερο πρόβλημα γιατί το σώμα μαζί με το νερό θα απόβάλει και άλλους ηλετρολύτες.

Dreiko
13-02-11, 18:46
Δεν οφείλεται στην έλλειψη νερού αλλά στην έλλειψη ηλετρολυτών.
Εαν πιεί περισσότερο ακόμα νερό θα έχει μεγαλύτερο πρόβλημα γιατί το σώμα μαζί με το νερό θα απόβάλει και άλλους ηλετρολύτες.

κατσε για να καταλαβω...η ελλειψη κυριως του νατριου αλλα και του καλιου συμβαλλει στο να εχουμε κραμπες λογω της αφυδατωδης...το νερο εχει μια ποσοτητα Α νατριου απο μονο του...αναλογα το νερο βεβαια....απο τη διατροφη μας λαμβανουμε αλλη μια ποσοτητα Β...δεν μπορουμε να συμπληρωσουμε την απαιτουμενη ποσοτητα απο αυτα???και να μην χρειαστουμε ηλεκτρολυτες εξτρα?
αυτο δεν το πολυεπιασα να σου πω την αληθεια...μου λες οτι πινοντας παραπανω νερο κανουμε κακο παρα καλο στις κραμπες??

-beba-
13-02-11, 18:59
κατσε για να καταλαβω...η ελλειψη κυριως του νατριου αλλα και του καλιου συμβαλλει στο να εχουμε κραμπες λογω της αφυδατωδης...το νερο εχει μια ποσοτητα Α νατριου απο μονο του...αναλογα το νερο βεβαια....απο τη διατροφη μας λαμβανουμε αλλη μια ποσοτητα Β...δεν μπορουμε να συμπληρωσουμε την απαιτουμενη ποσοτητα απο αυτα???και να μην χρειαστουμε ηλεκτρολυτες εξτρα?
αυτο δεν το πολυεπιασα να σου πω την αληθεια...μου λες οτι πινοντας παραπανω νερο κανουμε κακο παρα καλο στις κραμπες??

Oταν πίνουμε περισσότερο νερό σημαίνει ότι αποβάλουμε περισσότερο νερό. Μαζί με το νερό που αποβάλουμε χάνουμε και ηλετρολύτες.
Το νάτριο το παίρνουμε και από το αλάτι. Γιαυτό το καλοκαίρι που κάνει πολύ ζέστη πολλές φορές μας λένε να βάζουμε λίγο αλάτι στο νερό που πίνουμε.

Dreiko
13-02-11, 19:01
Oταν πίνουμε περισσότερο νερό σημαίνει ότι αποβάλουμε περισσότερο νερό. Μαζί με το νερό που αποβάλουμε χάνουμε και ηλετρολύτες.
Το νάτριο το παίρνουμε και από το αλάτι. Γιαυτό το καλοκαίρι που κάνει πολύ ζέστη πολλές φορές μας λένε να βάζουμε λίγο αλάτι στο νερό που πίνουμε.

ααα..καταλαβα πως το εννοεις...thanks....:thumbup:

Pavlos17
13-02-11, 19:18
για να μην παθενεται κραμπες τρωτε πολλες μπανανες :turtle: (κανει και ριμα)

-beba-
13-02-11, 19:38
για να μην παθενεται κραμπες τρωτε πολλες μπανανες :turtle: (κανει και ριμα)

:thumbup::thumbup::thumbup:
Οι μπανάνες:banana::banana::banana:έχουν κάλιο.

Nio
25-02-11, 04:18
τωρα τελευταια μετα απο την προπονιση μου πλατι δικεφαλο ο δικεφαλος μου οταν λιγιζο το χερι νιωθο το χερι μου να παθαινει κραμπα κ το ισιονο γριγορα για να μην μεινει ετσι !! τι να σημβενει κανω κατι λαθος?


Πρασλαμβάνεις επαρκή ποσότητα μαγνησίου? Γιατί η κράμπες ανήκουν στην κλασσική συμπτωματολογία της έλλειψης μαγνησίου. Σύμφωνα με το RDA χρειάζονται 6mg μαγνησίου ανά κιλό βάρους τη μέρα. Φυσικά, αν γυμνάζεσαι τακτικά χρειάζεσαι παραπάνω.

deluxe
30-08-11, 21:08
Το τελευταιο διαστημα επαθα 3 κραμπες στην αριστερη γαμπα ενω κοιμομουν μεσα σε 15 ημερες. Δε το εχω ξαναπαθει! Επισης μου ερχεται κραμπα παλι στην γαμπα οταν τρεχω στο διαδρομο με ανηφορα. Γιατι συμβαινει αυτο;

Ισως φταιει το glycergrow; Καμμια φορα παιρνω και νιτρικη κρεατινη που υπαρχει μεσα στο C4 Extreme. Αλλα οχι πανω απο 1 φορα την εβδομαδα.

exkaliber
30-08-11, 21:19
βαλε κι ενα yo κι εχεις εναν ωραιοτατο hip hop στιχο

μηπως εχει ελειψη μαγνησιου?

marvin
30-08-11, 22:24
βαλε κι ενα yo κι εχεις εναν ωραιοτατο hip hop στιχο

μηπως εχει ελειψη μαγνησιου?

:bowdown::bowdown::bowdown:Θεος!!!!

Μαλλον ελλειψη μαγνησιου θα εχεις.....(μην βγω οφφ):P

deluxe
31-08-11, 02:43
Με τοσα συμπληρωματα που παιρνω, πως γινεται να εχω ελλειψη στο μαγνησιο; :S

ska
31-08-11, 12:50
Με τοσα συμπληρωματα που παιρνω, πως γινεται να εχω ελλειψη στο μαγνησιο; :S

Ρε συ deluxe και 200 συμπληρωματα να παρεις αμα δε παιρνεις τα βασικα και δε κανεις σωστη διατροφη γιατι σου φαινεται απιθανο να εχεις ελλειψη μαγνησιου?Παρολαυτα οι κραμπες μπορει να οφειλονται και σε ελλειψη καλιου ή αφυδατωση αν δε πινεις πολυ νερο

exkaliber
31-08-11, 13:10
μαλον το ταιλαιπωρισες πολυ,ισως καμια θλασουλα
ξεκουρασετο λιγο,ζεστο μπανιο,βαλε την γυναικα να σου κανει μασαζ και θα γινεις περδικι


οταν λες στον υπνο σου,εννοεις αυτο που ξυπνας και τρελενεσαι απο τν πονο??
το παθαινα παλια οταν αρχιζα κικ μποξ μετα απο διακοπες

deluxe
31-08-11, 15:22
Ξυπνουσα 1 δευτερολεπτο πριν παθω κραμπα και ειναι μαμησετα.. Πανικοβαλλεσαι και δε ξερεις τι να κανεις!

Παιρνω αρκετες ποσοτητες και σε μαγνησιο και σε καλιο. Κατι αλλο φταιει.. Ισως απο την υπερπροπονηση; Γινεται; :unsure:

Και νερο πινω αρκετο..

exkaliber
31-08-11, 15:25
σε νιωθω
ειναι σκατα,καμια αλλη λεξη δεν μπορει να το περιγραψει αυτο
και να σκεφτεις οτι το χω παθει και περπατωντας στο δρομο μια φορα,εκει να δεις γλεντια

στο προκειμενο,μηπως μπηκες δυνατα μετα τις διακοπες?
μηπως ανεβασες κιλα αποτομα?

σιγουρα απο τραυματισμο ειναι αυτο

deluxe
31-08-11, 18:43
Παλι τα ιδια σημερα στο διαδρομο. Μου ερχοταν κραμπα και σταματουσα. Εκανα και διατασεις, βοηθησαν λιγο, αλλα παλι πηγε να με πιασει.. Λες και ειναι απο υπερπροπονηση στη γαμπα; Ειμαι πιασμενος στα ποδια εδω και 3 ημερες. Ισως και να μπηκα δυνατα. Επισης να πω οτι κανω HIIT. Σημερα ηταν 2η ημερα στη σειρα. Μηπως να κανω λιγο ξεκουραση απο αεροβιο;

marvin
31-08-11, 19:10
Παλι τα ιδια σημερα στο διαδρομο. Μου ερχοταν κραμπα και σταματουσα. Εκανα και διατασεις, βοηθησαν λιγο, αλλα παλι πηγε να με πιασει.. Λες και ειναι απο υπερπροπονηση στη γαμπα; Ειμαι πιασμενος στα ποδια εδω και 3 ημερες. Ισως και να μπηκα δυνατα. Επισης να πω οτι κανω HIIT. Σημερα ηταν 2η ημερα στη σειρα. Μηπως να κανω λιγο ξεκουραση απο αεροβιο;

Μονο σου απαντησες στην ερωτηση σου και μονος σου βρηκες την λυση!!!!:turtle::turtle:

Kagias
31-08-11, 19:10
Η εξαντλητική χρήση των μυών είναι ο ορισμός της κράμπας.

rey1989
31-08-11, 19:51
Εγώ όταν πάθω κράμπα την παθαίνω η στην γάμπα η στο πέλμα του ποδιού στον ύπνο μου και πάντα κρατιέμαι με νύχια και με δόντια να μην ουρλιάξω. Είχα πάθει μια φορα κράμπα την μέρα αλλα δεν με ενοχλούσε ο πόνος που προκαλεί , γιατί στον ύπνο έτσι ?:unsure:

Kagias
31-08-11, 21:49
Και νομιζα οτι ειμαι ο μονος που το παθαινει στο πελμα ! Ειδικα οταν ξυπναω και θελω να ξυσω καμια γαμπα ξερω γω με το ποδι μου ...

deluxe
01-09-11, 01:42
Εγώ όταν πάθω κράμπα την παθαίνω η στην γάμπα η στο πέλμα του ποδιού στον ύπνο μου και πάντα κρατιέμαι με νύχια και με δόντια να μην ουρλιάξω. Είχα πάθει μια φορα κράμπα την μέρα αλλα δεν με ενοχλούσε ο πόνος που προκαλεί , γιατί στον ύπνο έτσι ?:unsure:Γιατι στον υπνο ειναι πολυ αποτομο! Λες και παθαινεις υπνικη παραλυση ειναι! Μου εχει τυχει να μη μπορω να κουνησω το ποδι μου καθολου! Ευτυχως φωναξα και ξυπνησε η κοπελα μου και σηκωσε το ποδι μου ψηλα για να περασει η κραμπα!

Gianna
09-10-11, 18:04
Και εγώ έχω ένα θεματάκι με τις κράπες στις γάμπες στον ύπνο. Είναι πολύ πίκρα...
Αυτό το almora που αναφέρετε παραπάνω, μπορεί να μου πει κάποιος τη σύνθεσή του; Είναι ένα απλό με γεύση μπανάνα, κάπου διάβασα. Έχει θερμίδες; (ε, μην παίρνουμε και από κει:green:) Είναι σαν αναβράζον δισκίο;
Θα ήθελα να το δοκιμάσω να δω αν κάνει δουλειά. Μετά την προπόνηση το παίρνουμε; Και μετά καπάκι whey/μπανάνα, μέλι; Θα ρωτήσω την Τρίτη ένα φίλο μου φαρμακοποιό αν το έχει, αλλά αν δεν το χει μην το παραγγείλω τζάμπα.

sTeLaKoS
09-10-11, 18:20
To Almora plus ειναι δεξτρόζη(γλυκόζη) και ηλεκτρολύτες. Δε βρήκα πουθενά τη ποσότητα δεξτρόζης ανα φακελάκι αλλά νομίζω πως θα είναι λίγη. Κάπου στα 2-3 γραμμάρια..
Γεύση φράουλας, όχι μπανάνας!
Το παίρνεις πριν-μέσα ή μετά τη προπόνηση. Μπορείς να το βάλεις στο μπουκάλι το νερό που πίνεις κατά τη διάρκεια της προπόνησης. ;)
Τα 12 ή 15 φακελάκια έχουν 5€

Δες και αυτό Hλεκτρολύτες (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1027-Hλεκτρολύτες)

Gianna
09-10-11, 18:32
Thanks!!:clap:

Billy
09-10-11, 19:30
επίσης δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά υπάρχουν χάπια Μαγνησίου στα φαρμακεία που σε γλυτώνουν από τις κράμπες.
Μόνο προσοχή μην το παρακάνετε γιατί υπάρχουν κάποιες παρενέργειες.

Nio
09-10-11, 20:06
το almora που αναφέρετε παραπάνω, μπορεί να μου πει κάποιος τη σύνθεσή του;
Δεξτρόζη, potassium/sodium chloride,sodium bicarbonate.

Τα 12 ή 15 φακελάκια έχουν 5€

Αν και σιγά τα ένα/δυο euro πάνω κάτω , αλλά φίλε Stelako, ψάξε τριγύρω.. εγώ τα 15 τα έβρισκα πιο low.

sTeLaKoS
09-10-11, 20:14
Δε τα χρησιμοποιώ γενικά, μου τα έγραψε γιατρός σε μια γαστρεντερίτιδα και έτσι θυμάμαι έγραφαν επάνω, μπορεί να κάνω λάθος.
Σε τι τιμή τα βρίσκεις; Φάρμακο είναι έχει στανταρ τιμή, γράψ'τη δε πειραζει.

Nio
09-10-11, 20:24
:thumbup:

2 15άδες είχα πάρει και πάνω από 3 euro η μία, δεν ήταν με τπτ.
Ήταν μαζί μέ 2-3 άλλα καλούδια, δεν έδωσα πολύ σημασία , αλλά εκεί στα 2,5 / 3 euro.

alexandros91
09-10-11, 20:44
Ηλία, γιά πές μας ποιό είναι αυτό το σκεύασμα γιατί "έφαγα" μία κράμπα πρίν κανα 10ήμερο και ακόμα με πονάει η γάμπα.

re paidia teliak ti isxuei?enan piasmeno mu prepi na ton gumnazeis h apagoreuetai?edw exw diavasei pws apagoreuetai.alla exw rwthsei kati filous fusio8erapeutes k lene pws an den ton gumnasw,8a sunexisei na ponaei?telika ti prepei na kanw?phgaina kolumvitirio ena mhna k prox8es ekana monozugo gt eixe skata kairo kai niw8w piasmenos edw k 2 meres k mallon trirh 8a niw8w komple.gia peite..!


***Γράφε ελληνικά, είναι κανόνας του φόρουμ.*** Mods Team***

alexandros91
10-10-11, 19:29
re paidia teliak ti isxuei?enan piasmeno mu prepi na ton gumnazeis h apagoreuetai?edw exw diavasei pws apagoreuetai.alla exw rwthsei kati filous fusio8erapeutes k lene pws an den ton gumnasw,8a sunexisei na ponaei?telika ti prepei na kanw?phgaina kolumvitirio ena mhna k prox8es ekana monozugo gt eixe skata kairo kai niw8w piasmenos edw k 2 meres k mallon trirh 8a niw8w komple.gia peite..!


***Γράφε ελληνικά, είναι κανόνας του φόρουμ.*** Mods Team***

συγγνωμη πολλακις

s0k0s
29-06-13, 18:06
Καλησπερα φιλοι μου, εχω πεθανει στις κραμπες, οπως διαβασε σε πρωτα σχολια, λεγατε για ελλειψη ηλεκτρολητων. οπου χρειαζομαστε να παρουμε καλιο μαγνησιο ή ηλεκτρολητες. τι συμφερει πιο πολυ. κ σε τι δοσεις λετε να το παρω; ευχαριστω.

Ps κ' απο που. :)

COBRA_STYLE
29-06-13, 18:41
http://www.xtr.gr/symplhromata_intra_workout/465/MINERAL_LIGHT_333_gr_(INKO).htm

s0k0s
29-06-13, 18:49
Με συμφερει πιο πολυ αυτο παρα απο το φαρμακειο;
εμαθα το καλιο εχει 2,70€ τα 200μλ κ' το μαγνησιοα 4€ τα 12 αναβραζον.

Δοσεις κλπ πως το παιρνω καθε ποτε κλπ;

COBRA_STYLE
29-06-13, 21:30
δε θυμαμαι ποσο εχουν το φαρμακειου...δεν ειναι μονο καλιο μαγνησιο...χρειαζεσαι ολο το πακετο...παρε οποιο συμφερει καλυτερα και βαλτο intraworkout...μην τρελενεσαι με τις δοσεις κτλ...1 φακελακι...οση ειναι η δοση της καθε συσκευασιας που θα παρεις.

Αμα επαιρνες και εξτρα μαγνησιο ξερω γω,το καλυτερο θα΄ταν πριν τον υπνο ολη η δοση ας πουμε.

s0k0s
29-06-13, 23:45
Μαλιστα. Οκ ;) ευχαριστω παρα πολυ κομπρααα!

TRIANTAFYLLOU
08-07-13, 18:03
και ένα καλό συμπλήρωμα σε σκόνη η σε υγρή μορφή ηλεκτρολυτών (όπως πχ και αυτο που έβαλε ο κόμπρα ) να πάρεις έχουν φύγει τα συμπτώματα σε 2 μέρες , πρόσφατα ενας ποδοσφαιριστής μου είπε παθαίνει κράμπες και τωρα πιο έντονα λογω προπονησεων και στη διάρκεια του ύπνου και ξεκινήσαμε δίνοντάς του απο το απλό ενα συμπλήρωμα ηλεκτρολυτων να φτιάχνει μόνος την αναλογια σε νερό με μια κουταλια της σούπας και σε 2 μέρες ο ίδιος με είπε δεν έχει κανένα σύμπτωμα

απο την άλλη έχει φακελάκια απο το φαρμακείο που τα αραιώνεις σε νερό για άμεσα αποτελέσματα , αν θυμάμε καλα αλμόρα τα λένε και επίσης το μαγνήσιο ευθύνετε κυρίως η απώλειά του για τις κράμπες όπως και το κάλιο , όπου το βρίσκεις σε φαρμακείο.

απλα σαν πρόληψη το καλοκαίρι χρειάζετε ενα συμπλήρωμα ηλεκτρολυτών σε καθημερινη βάση και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

ΠανοςΒ
08-07-13, 22:15
Οι almora ειναι εγγυηση. Καλο ειναι να εχεις καβατζα μερικα κουτια με τοσο ιδρωτα που ριχνουμε τετοια εποχη.

Mpozos
08-07-13, 22:36
έχει δεξτρόζη ; διότι ειμαι κετογενική και αποφεύγω υδατάνθρακες. παθαίνω αμέτρητες κράμπες την ημέρα, ειδικά στις γάμπες.

ΠανοςΒ
08-07-13, 22:38
Εχει 4γρ το φακελακι.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-09-15, 15:36
Mg & Ca οι κύριοι ηλεκτρολύτες υπεύθυνοι για τη μυική συστολή και τους σπασμούς σε αφυδάτωση.