PDA

Επιστροφή στο Forum : Ουρικό οξύ



philipposmich
20-02-09, 00:02
Καλησπέρα.Θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης.Εκανα εξετασεις αιματος και ο γιατρος το μονο αρνητικο που ειδε ειναι στα λευκα αιμοσφαιρια οπου τα Πολ. Ουδετεροφιλα (δε γνωριζω τι ειναι) ειναι 22 με δεικτη 48-68 και το ουρικο οξυ μου που κατα τα λεγομενα του ενω ειμαι 28 αυτο μοιαζει ενος αντρα ηλικιας 45.Η τιμη του ειναι 6.4 με δεικτη 3.0-7.0.Του ανεφερα μηπως επηρεασε τις εξετασεις το συμπληρωμα πρωτεινης που περνω και ειπε πως ειναι πιθανο επειδη η πρωτεινη μεταβολιζεται σε ουρικο οξυ.Εχει καποιος γνωση πανω σε αυτα να πει τη γνωμη του;Ευχαριστω.

slaine
20-02-09, 01:28
πόση ώρα πριν την αιματοληψία ήταν το τελευταίο σου γεύμα?

vagg
20-02-09, 03:29
νερο ειχες πιει πριν τις εξετασεις η πηγες αφιδατομενος???παιζει ρολο στο ουρικο

philipposmich
20-02-09, 09:11
Tο τελευταιο μου γευμα ηταν 12 ωρες πριν την εξεταση και οχι δεν ειχα πιει νερο το πρωι που ξυπνησα.Τις εκανα 7:30 οποτε με το που ξυπνησα πηγα κατευθειαν.

ovelix
20-02-09, 11:07
μην τρελεναισε δεν ειναι και πολυ ανεβασμενο εγω πιανω συχνα αρκετα πιο ψηλα νουμερα παντως να αποφευγηςμικρα αρνακια κατσικακια και το αλκολ

philipposmich
20-02-09, 12:18
Το ιδιο μου ειπε κι ο γιατρος.Το θεμα ειναι πως ουτε αρνακια,ουτε κατσικακια τρωω και δεν πινω καθολου αλκοολ.Τα μονα κρετα που τρωω ειναι κοτοπουλο,γαλοπουλα και μοσχαρι.Πολυ σπανια(απο αναγκη) χοιρινο.Γι'αυτο μου εκανε εντυπωση.

vagg
20-02-09, 14:25
ησουνε αφιδατομενος φιλε....γι αυτο ειχεσ ψιλα ουρικο....πηγαινε μετα απο λιγο καιρο και κσανακανε αλλα να εχεισ πιει πολλα νερα και 8ασαι οκ

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
14-04-16, 23:05
Καλησπέρα.Θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης.Εκανα εξετασεις αιματος και ο γιατρος το μονο αρνητικο που ειδε ειναι στα λευκα αιμοσφαιρια οπου τα Πολ. Ουδετεροφιλα (δε γνωριζω τι ειναι) ειναι 22 με δεικτη 48-68 και το ουρικο οξυ μου που κατα τα λεγομενα του ενω ειμαι 28 αυτο μοιαζει ενος αντρα ηλικιας 45.Η τιμη του ειναι 6.4 με δεικτη 3.0-7.0.Του ανεφερα μηπως επηρεασε τις εξετασεις το συμπληρωμα πρωτεινης που περνω και ειπε πως ειναι πιθανο επειδη η πρωτεινη μεταβολιζεται σε ουρικο οξυ.Εχει καποιος γνωση πανω σε αυτα να πει τη γνωμη του;Ευχαριστω.

αποτελεί παράμετρο νεφρικού μεταβολισμού και αυξάνει με τα ζωικά λευκώματα και παράγωγα πουρίνων (κυνήγι,σαρδέλες,καβούρι)