PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλως σας βρηκα!



makiszx12r
20-02-09, 12:40
Καλημερα σε ολους -ολες!Ειμαι ο Σιμος 28 ετων.Νεος στο σαιτ σας αλλα οχι στην αθλητισμο.Θελω τις πολυτιμες συμβουλες σας γυρω απο το χωρο αυτο.
Θελω να σας γραψω 2-3 πραγματακια για μενα για ν αμπορεσω να βοηθηθω απο εσας αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν το γραφω στο καταληλο μερος.Αν οχι θα παρακαλεσω τους διαχηρηστες να μετακινησουν το θεμα σε αλλη κατηγορια.

Ας αρχισω λοιπον:
Απο μικρος ειχα καλες σχεσεις με τον αθλητισμο κ ενα αρκετα καλα σωμα.Στο στρατο ειχα υπηρτησει στης Ειδικες Δυναμεις οπου συνεχηζα την φορμα μου κ εκει.
Καποιο ατυχημα στο στρατο με καθηλωσε στο κρεβατι του νοσοκομειου κ εμεινα παραπληγικος.Απο την μεση κ κατω δεν ενιωθα τα ποδια μου.Ειχα αιματωμα στον νοτιεο μυελο κ δεν λειτουργουσανε τα κατω ακρα.Τα ποδια μου ειχαν ατροφησει παρα πολυ αφου με τις παλαμες των χεριων μου "αγκαλιαζα"το μπουτι μου!
Μετα απο χειρουργικη επεμβαση Δοξσ τω Θεο ολα πηγαν καλα.Αυτη τη στιγμη περπαταω κανονικα κ ειχ απολυ γρηγορη αναρωση.
Αυτο το περιστατικο ομως μου απαγορευσε τον δρομο της γυμναστικης.Δεν επρεπε να σηκωνω βαρη κ ν αζοριζω την μεση μου.Σκεφτηκα πως ειμαι μικρος κ προλαβανω να ξαναασχοληθω.
Για κακη μου τυχη μετα απο καποιο διαστημα(ουτε ενα χρονο)ξαναεκανα εγχειρηση.Οχι τοσο σοβαρο,πετρα στην ουροδοχο κυστη που προηλθε απο το πρωτο ατυχημα μου.Οποτε καπου ξενερωσα κ δεν συνεχησα κατι σε σχεση με την γυμναστικη.Ενω περασαν2-3 χρονια σκεφτηκα πως καλο θα ηταν ν αξανααρχισω το γυμναστηριο κ σε συνενοηση με τον γιατρο που με εγχειρησε μου εδωσε το οκ!Για 6 μηνες εκανα εντατικη γυμναστικη κ διατροφη κ καπου ειδα το σωμα μου να παιρνει φορα κ να θελει να αναπτυχθει κ αλλο.Οσο το εβλεπα ν αφτιαχνεται αλλο τοσο εβαζα πεισμα κ εγω.
Δυστυχως ομως ηρθε αλλη μια εγχειρηση να με σταματησει.Αυτη τη φορα ηταν αφαιρεση χολης,ειχα κ παλι πετρα.Ξενερωσα κ παλι αλλα δεν το εβαζα κατω..Με το που βγηκα μετα απο λιγες μερες μαθαινουμε πως ο πατερας μου ειχε την "κακια"αρρωστια κ σε 2 μηνες πεθανε.
Εκει ομως το εβαλα κατω κ ειχα αλλς προταιρεοτητες πλεον.Αυτη τη στιγμη ειναι ανενεργος στο χωρο του αθλητισμου κ σκεφτομαι να ξανααρχισω γυμναστηριο κ ν αασχοληθω ξανα με το σωμα μου.
Σας κουρασα απο το πρωτο μου ποστ απλα ηθελα να σας δειξω με λεπτομεριες τον λογο που σταματησα να ασχολουμαι κ για ν αεχετε μια καλυτερη εικονα για εμενα για να μου προτινεται οσο το δυνατον καλυτερες ασκησεις που δεν θα μου δημιουργησουν προβλημα.
Αυτη τη στιγμη ειμαι στα 105 κιλα με υψος 1.90.
Δεν φαινομαι παχυσαρκος η να κρεμονται τα παντα επανω μου αλλα οσο να ναι θελω σφυξιμο κ καλη διατροφη.
Το κακο ειναι πως μενω επαρχια κ στην περιοχη μου υπαρχουν 2 γυμναστηρια απο τα οποια το 1 ειναι αξιολογο σαν χωρος αλλα δεν μπορει να σου προσφερει ουτε καποιο προγραμμα ασκησεων ουτε καποια διατροφη!

Ευχαρηστω για το χρονο σας κ συγνωμη που σας κουρασα

Exci
20-02-09, 12:46
Kατ'αρχας καλως ηρθες :)
Οπως και πολλοι αλλοι φαινεται πως εχεις περασει απο αρκετες δυσκολιες και ομως συνεχιζεις να το παλευεις :wink:

Αφου βρηκες αυτο το φορουμ δεν χρειαζεται να ανησυχεις πλεον για διατροφικα και προπονητικα προγραμματα, θα τα φτιαξεις με τη συνεργασια των υπολοιπων μελων και θα ειναι τα καλυτερα που θα μπορουσες ποτε να εχεις, και σε αμεση σχεση με τις αναγκες σου.

Ριξε διαβασμα και ρωτα :awesome:

Και παλι καλως ηρθες :wave:

makiszx12r
20-02-09, 12:51
Να σαι καλ φιλε μου ευχαρηστω.

ovelix
20-02-09, 12:58
welcome φιλαρακι και απο μενα και αφου εισαι δυνατος σαν ανθρωπος απο οτο ειδα σιγουρα εδω θα βρεις πολους αξιολογους τυπους να σε βοηθεισουν σε οτι ρωτησεις :lol: :lol:

thegravijia
20-02-09, 13:00
γεια σου φιλε κ μπραβο για την επιμονη σου..!!
:thumbup:

Polyneikos
20-02-09, 13:33
Καλως ήρθες Σίμο στον χωρο μας,καλη διαμονη !
Πολλες οι δυσκολίες που σου έτυχαν,χαίρομαι να ακουω ανθρωπους "δυνατους" !
Αυτό που πρεπει να κοιταξεις περισσότερο είναι να κανεις ασφαλή προπόνηση,όχι τόσο για την ουροδόχο κύστη και την χολή,αλλά για την πρωτη επέμβαση,πόσο πρεπει να φορτίζεσαι ,σου έχει δωσει τελικες οδηγίες ο γιατρός;
Για την χολή απ΄ότι ξερω όταν την βγαζεις δεν παραγονται γαστρικα υγρα πλεον από εκει και την δουλεια την αναλαμβανει το συκωτι,κατι τετοιο θυμαμαι είχα διαβασει..Αυτο στο λέω για την περιπτωση που σκεφτεσαι την περιπτωση συμπληρωματων να παρεις μια "ειδικη γνωμη".
Ανοιξε ένα τόπικ στην διατροφη και στην προπόνηση αν θες αλλα θα παρακαλουσα να μιλησουν αυτοί που έχουν γνωσεις επί του θεματος λόγω του ιατρικού σου ιστορικου.
Καλα διαβασματα στο :bodybuildinggr: ,καλως ήρθες στην παρέα μας !! :wave:

XtremeHardCore
20-02-09, 13:37
1ον) Καλως ηρθες
2ον) Διαβασα οτι εισαι ανεργος
Γυμναστικη κανεις κ εκανες
Οποτε εχω μια καλη συμβουλη για εσενα
Μπορεις να πας στο γυμναστηριο για δουλεια
και οτι ερωτησεις σου κανουν μπορεις απλα να μας τις μεταφερεις εδω κ να τις απανταμε εμεις για εσενα :)
Μην το βαζεις κατω και μην ζητας εδω μεσα "συγνωμη"
Δεν μας κουραζεις

Καλη σου μερα κ καλη διαμονη στο :bodybuildinggr:

Doctorg
20-02-09, 13:39
Γεια σου φίλε και απο μένα :welcome: , είσαι ήρωας ... με τη βοήθεια των παιδιών και του forum σίγουρα θα βρεις αυτό που ψάχνεις και θα κατορθώσεις τους στόχους σου

Polyneikos
20-02-09, 13:40
ανενεργός έγραψε το παιδί,όχι άνεργος !! :P

makiszx12r
20-02-09, 13:50
Καλως ήρθες Σίμο στον χωρο μας,καλη διαμονη !
Πολλες οι δυσκολίες που σου έτυχαν,χαίρομαι να ακουω ανθρωπους "δυνατους" !
Αυτό που πρεπει να κοιταξεις περισσότερο είναι να κανεις ασφαλή προπόνηση,όχι τόσο για την ουροδόχο κύστη και την χολή,αλλά για την πρωτη επέμβαση,πόσο πρεπει να φορτίζεσαι ,σου έχει δωσει τελικες οδηγίες ο γιατρός;
Για την χολή απ΄ότι ξερω όταν την βγαζεις δεν παραγονται γαστρικα υγρα πλεον από εκει και την δουλεια την αναλαμβανει το συκωτι,κατι τετοιο θυμαμαι είχα διαβασει..Αυτο στο λέω για την περιπτωση που σκεφτεσαι την περιπτωση συμπληρωματων να παρεις μια "ειδικη γνωμη".
Ανοιξε ένα τόπικ στην διατροφη και στην προπόνηση αν θες αλλα θα παρακαλουσα να μιλησουν αυτοί που έχουν γνωσεις επί του θεματος λόγω του ιατρικού σου ιστορικου.
Καλα διαβασματα στο :bodybuildinggr: ,καλως ήρθες στην παρέα μας !! :wave:

Ο γιατρος ειπε πως απο δω κ περα ειναι σαν να μην εχεις κανει ποτε εγχειρηση.Αυτο το καταλαβα κ μονος μου στο γυμναστηριο οπου δεν ειχα κανενα προβλημα.Εχει περασει αρκετοσ καιρος απο τοτε.Το μονο που πιστευω ειναι πολυ δυσκολο να διορθωθει επανω μου(κ μιλαω παντα σε γραμωση κ μυικη μαζα)ειναι το αριστερο μου ποδι το οποιο δεν ειναι τοσο "γεματο"οσο το δεξι.Εκει χτυπησ επρωτα η παραπληγια κ μου αφησε μια μικρη ατροφια ας το πω.Οχι κατι τραγικο μιας κ δεν με εμποδιζει στο να περπατησω η να τρεξω,μην φανταστειτε 100αρι βεβαια αλλα α μην ειμαι κ αχαριστος.Στο γυμναστηριο το εδωσα μεγαλη προσοχη χρησιμοποιησα ακομα κ ηλεκτροδια αλλα δε λεει να "ξυπνησει".Οσο για καποια συμπληρωματα δεν το σκεφτομαι για τωρα.Μονο πρωτεινη ειχα χρησιμοπιησει κ τοτε..Βλεποντας κ κανοντας λοιπον κ ευχαρηστω ολους για την θποδοχη σας!

kyriakos23
20-02-09, 14:41
γεια σου Σιμο.

KATERINI 144
20-02-09, 14:48
welcome και απο μένα, με υπομονή και επιμονή ολα θα γίνουν, απλός θελει προσοχή, αργά βήματα, οχι βιαστικές κινήσεις.

:welcome:

veronica
20-02-09, 16:07
Γεια σου και απο μενα(ναι επιλεκτικα καλωσοριζω..ειπε κανεις κατι;;;; :P ).
Μπραβο σου για το κουραγιο σου και την επιμονη σου..και την υπομονη σου!Εγω δεν τα εχω οπως εχω ξαναπει..
Κατανοω την αναγκη σου να ασχοληθεις..αλλα σκεψου το καλο σου..την υγεια σου.Ξερω πως ειναι να εισαι νεος,να νιωθεις οτι θες να γεμισεις τις μπαταριες σου,να ξαναμπεις στο παιχνιδι..αλλα προσεχε την υγεια σου.Μην ζοριζεσαι.Ανεμελα πραγματα..ηρεμα και προσεχτικα..δεν ειναι αναγκη να το παρατραβηξεις το θεμα.
Για σενα!(οχι για τη φουκαριαρα τη μανα..που λεει και η διαφημιση..-πλακιτσα..μην παρεξηγηθεις..).
Απο εκει και περα σου ευχομαι ο,τι καλυτερο..και απο δω και περα τα πραγματα να πηγαινουν μονο οπως τα θες..
Ακατορθωτο μεν..αλλα με την ελπιδα προχωραμε ολοι..

NASSER
20-02-09, 17:33
kαλως ηρθες Σιμο στο :bodybuildinggr: :wave:

slaine
20-02-09, 17:46
Καλώς ήρθες φίλε! :welcome:

συγχαρητήρια για την επιμονή σου! λίγοι άνθρωποι θα σκέφτονταν όπως έσυ μετά από αυτά που πέρασες!

θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με τη διατροφή, δηλαδή να αρχίσεις να διαβάζεις το σχετικό τομέα γι ανα καταλάβεις τι παίζει και ό,τι αποριά έχεις μας ρωτάς!

όσονα φορά το πρόγραμμα γυμναστικής, αν δεν υπάρχουν ασκησει ςπου απαγορέυονται θα σου πρότεινα αφού κάνεις λίγες μέρες κυκλικό-χαλαρό πρόγραμμα μέχρι να ξεπιαστείς και μετά να κάνεις 3-4 φορές την εβδομάδα με λίγες και βασικές ασκήσεις ώστε να δυναμώσεις και επίσης το σώμα να μάθει να συντονίζεται.

βασικές ασκήσεις =
-σκουώτ
-στρατιωτικές πιέσεις
-πάγκος
-άρσεις θανάτου
*μονόζυγο
*βυθίσεις

(με * αυτές που αν δεν υπάρχει κατάλληλο μηχάνημα θα πρέπει να μπορέις να σηκώσεις το βάρος σου και ίσως σου είναι δύσκολο στην αρχή, άρα να πρέπει να δυναμώσεις πρώτα και μετά)

αυτά για αρχή από μένα! :^^:

καλή συνέχεια! :weights:

Rise above
20-02-09, 18:09
Καλώς ήρθες :wave:

makiszx12r
20-02-09, 19:06
Eυχαρηστω για αλλη μια φορα ολους σας.Το καλο ειναι πως ναι μεν θελω ν αμπω ξανα στο χωρο γρηγορα αλλα μπορω να ελεγχω τον εαυτο μου κ καταλαβαινω πως οσο βιαστικ κ ν αγινουν τα πραγματα δεν γινεται τπτ.Οποτε αργα κ προσεχτικα.Ακομα δεν εχω γραψει καπου αλλου γιατι εχω τρελαθει στο διαβασμα.Χαιρομαι που υπαρχουν τοσο αξιολογα ατομα κ κυριως με γνωσεις κ ακομα πιο πολυ χαιρομαι που υπαρχουν ατομα που βαζουν φωτο απο την στιγμη που ξεκινανε(χωριε μυς)κ οι παλιοτεροι τους ενθαρυνουν.Μπραβο σας.

Muscleboss
20-02-09, 19:36
welcome μακη, όλα θα γίνουν! :thumbup:

ΜΒ

ovelix
20-02-09, 19:39
τωρα το ειδα ....μηπως εισαι NINJAkias :thumbup:

makiszx12r
20-02-09, 19:44
τωρα το ειδα ....μηπως εισαι NINJAkias :thumbup:

Ε ναι μπορει να ειμαι ραμενος σαν εργοχειρο αλλα το Ninja το τιμαω ιδιαιτερα!

ovelix
20-02-09, 19:48
ωραιος o kava :rocking: :rocking:

XtremeHardCore
20-02-09, 19:58
ανενεργός έγραψε το παιδί,όχι άνεργος !! :P


Ελαααααααα
Εξυπναδες...
Αμεσως να μου την πεις
Με την τσιμπλα στο ματι το διαβασα το ποστ
Δεν εχει ομως σημασια
Αν ηταν ανεργος
Του βρηκα δουλεια
Οποτε πρεπει να μου πει κ ευχαριστω!
χαχα

makiszx12r
20-02-09, 20:07
ανενεργός έγραψε το παιδί,όχι άνεργος !! :P


Ελαααααααα
Εξυπναδες...
Αμεσως να μου την πεις
Με την τσιμπλα στο ματι το διαβασα το ποστ
Δεν εχει ομως σημασια
Αν ηταν ανεργος
Του βρηκα δουλεια
Οποτε πρεπει να μου πει κ ευχαριστω!
χαχα

Ευχαρηστωωω!!
Αλλα εχω ζαχαροπλαστειο.........

TRIANTAFYLLOU
20-02-09, 20:19
γειά σου και απο μένα καλώς ήρθες στην παρέα μας , εγώ δεν θα πώ απλά λόγια παρηγοριάς που και αυτά έχουν νόημα και είναι καλοπροαίρετα , αλλά είχα ένα σοβαρό ατύχημα που θα έχανα το αριστερο πόδι ο ώμος μου ηταν σχεδόν άχρηστος και όλα αυτα μετα αφου είχα κερδίσει το μρ ελλας και ενοείτε δεν υπήρχε περίπτωση να ξαναασχοληθώ ,αλλά επειδή πίστεψα και δεν το έβαλα κάτω ξανακατέβηκα σε αγώνες και κέρδισα ξανα μέχρι και πανευρωπαικό και 6η θεση στο γιουνιβερς . γι αυτό μην χάνεις το κουραγιο σου και θα βρείς χρήσιμες πληροφοριες στο φόρουμ. :thumbsup:

m3ssias
20-02-09, 20:49
Γειά σου παλλίκαρε!!ο θεός είναι μεγάλος,γιατί φιάχνει μεγάλους ανθρώπους σαν κι εσένα!!!Εύχομαι ότι καλύτερο για σένα,και μην το βάζεις κάτω,το γυμναστήριο πέρα απ όλα τ άλλα,σε κάνει να ξεχνιέσαι,και είναι μια καθημερινή πηγή ευτυχίας....Νά σαι καλά :D

miaou13
20-02-09, 22:40
σε θαυμαζω πραγματικα.....τπτ αλλο δεν μπορω να πω....τα λογια ειναι περιττα...ενα μεγαλο..ΜΠΡΑΒΟ :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:

vagg
20-02-09, 22:56
καλωσηρθες φιλε...συγχαρητηρια για την επιμονη σου και σου ευχομαι απο δω και μπρος ολα να σου πηγαινουν καλα... :awesome:

tezaman
21-02-09, 22:19
πολύ καλό avatar :bowdown: το αγαπημένο μου ζώω ( μετά τον extreme )

makiszx12r
21-02-09, 22:37
:awesome: