PDA

Επιστροφή στο Forum : WABBA-ΠΕΣΔ Πανελλήνιο Κύπελλο 1992 (1η Νοεμβρίου, Novotel)



Polyneikos
30-03-20, 21:10
Ένα αφιέρωμα που έλειπε, το Κύπελλο της WABBA-ΠΕΣΔ του 1992, που μου έστειλε ο vaggan :clap:
Γενικός Νικητής, ο Δημήτρης Ασημομύτης!

131751

vaggan
30-03-20, 23:10
δυνατα ονοματα της εποχης με φιναλιστ στο γενικο δυο αθλητες γνωστους για τις ομηρικες κοντρες σε αρκετους αγωνες. φωτο απο το αγωνα δεν εχω καθολου οποιος εχει καλοδεχουμενες

Χρήστος Τριανταφύλλου
31-03-20, 00:09
Θα μπορουσε το εντυπο της εποχης να μην αναφερει Μονο την τριαδα της καθε κατηγοριας.
Δυο τουλαχιστον απο την επιτροπη ηταν διαγωνιζομενοι τη προηγουμενη χρονια.

Polyneikos
31-03-20, 21:48
Θα μπορουσε το εντυπο της εποχης να μην αναφερει Μονο την τριαδα της καθε κατηγοριας.
Δυο τουλαχιστον απο την επιτροπη ηταν διαγωνιζομενοι τη προηγουμενη χρονια.

Χωρίς να έχω εικόνα απ΄ολα τα περιοδικά της εποχής, κάποια σνομπάραν εντελώς τους αγώνες, ακόμα δλδ και αυτη η αναφορά χωρίς φωτογραφίες, είναι ελλειπής.
Δεν ξέρω βέβαια σε κάποιο επόμενο τεύχος αν υπήρχε πιο αναλυτικο ρεπορτάζ.

Polyneikos
31-03-20, 21:59
δυνατα ονοματα της εποχης με φιναλιστ στο γενικο δυο αθλητες γνωστους για τις ομηρικες κοντρες σε αρκετους αγωνες. φωτο απο το αγωνα δεν εχω καθολου οποιος εχει καλοδεχουμενες

Ασημομύτης - Ζώρος, σε αυτούς αναφέρεσαι.
Ο Ασημομύτης κέρδισε τον Ζώρο περισσότερες φορές, το 1992 στο Κύπελλο (πηρε τον Γενικό), το 1992 στο Oδύσσεια, που πήρε την βαριά κατηγορία (στο Γενικό ο Γκίνης)
Επίσης το 1993 στο Mr Aδωνις.
Ο Ζώρος είχε κερδίσει τον Ασημομύτη το 1993 στο Κύπελλο αλλά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει τον Γενικό Τίτλο, γιατί πέθανε στην διάρκεια του αγώνα ο μπαμπάς του Νίκου Βουτσίνου και τιμής ένεκεν δεν έγινε Γενικός.

Polyneikos
31-03-20, 22:08
Αυτό το βίντεο είναι το Πανελλήνιο Κύπελλο του 1992, με τον Ασημομύτη στο My Way, ενώ του κάνει απονομή η Λίτσα Αβράμη


http://youtu.be/77L_aClLLDs

Muscleboss
31-03-20, 22:58
Η Λίτσα φούστα μέχρι τον αστράγαλο, άμα τη σήκωνε λίγο μπορεί να χε περισσότερες κόντρες από τον Ασημομύτη :green:

vaggan
31-03-20, 23:07
Ασημομύτης - Ζώρος, σε αυτούς αναφέρεσαι.
Ο Ασημομύτης κέρδισε τον Ζώρο περισσότερες φορές, το 1992 στο Κύπελλο (πηρε τον Γενικό), το 1992 στο Oδύσσεια, που πήρε την βαριά κατηγορία (στο Γενικό ο Γκίνης)
Επίσης το 1993 στο Mr Aδωνις.
Ο Ζώρος είχε κερδίσει τον Ασημομύτη το 1993 στο Κύπελλο αλλά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει τον Γενικό Τίτλο, γιατί πέθανε στην διάρκεια του αγώνα ο μπαμπάς του Νίκου Βουτσίνου και τιμής ένεκεν δεν έγινε Γενικός.και επισης αν δεν κανω λαθος ηταν στην ιδια κατηγορια σε ενα ευρωπαικο και ο ζωρος ειχε παει ψηλοτερα αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο ναι γενικα αυτοι οι δυο ειχαν καλη κοντρα σε καποιους αγωνες πχ οταν ακουω ζωρος μου ερχεται και ο ασυμομυτης στο μυαλο και το αντιθετο παλι:green:

Polyneikos
31-03-20, 23:11
Η Λίτσα φούστα μέχρι τον αστράγαλο, άμα τη σήκωνε λίγο μπορεί να χε περισσότερες κόντρες από τον Ασημομύτη :green:

Κάποιος φώναζε : "Λίτσα, γάμπα!" :green:

NASSER
31-03-20, 23:19
Αξίζει να σημειωθεί πως ο Δημήτρης Ασημομύτης έκανε τις προετοιμασίες μόνος του δίχως να έχει κάποιον προπονητή. Μάλιστα πολλές φορές έκανε πειραματισμούς για την τελευταία εβδομάδα, αλλά αρκετό καιρό πριν τον αγώνα. Φρόντιζε μέχρι τέλςο τις προετοιμασίας να διατηρεί ενέργεια και δύναμη. Φυσικά είναι σκαρί που διατηρούσε πάντα καθαρή την μυικότητα του. Πλέον εδώ και χρόνια κάνει πρωταθλητισμό στη ποδηλαδία με road bike και είναι γνωστός για τις πολύ καλές επιδόσεις του. Είναι μονίμως σε φόρμα και καλή φυσική κατάσταση καθώς γυμνάζεται και με βάρη. Με λίγα λόγια συνεχίζει να κάνει πρωταθλητισμό. :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
01-04-20, 22:57
Η Λίτσα φούστα μέχρι τον αστράγαλο, άμα τη σήκωνε λίγο μπορεί να χε περισσότερες κόντρες από τον Ασημομύτη :green:


Κάποιος φώναζε : "Λίτσα, γάμπα!" :green:

πολύ σωστα τα λέτε παιδιά και η φράση που λέει ο Κώστας χαρακτηριστική το θυμάμαι και μην ξεχναμε ότι τοτε το επίπεδο των Ελληνίδων αθλητριών ήταν ισάξιο με των Ανδρών σε διακρίσεις και οι δικές μας όπως Αβράμη - Κοψιά ήταν παγκοσμίου επιπέδου που δεν είχαν τιποτε να ζηλέψουν απο τις κορυφαίες της εποχής , αργότερα είχαν ξεφύγει οι γυναίκες , αλλα η Λίτσα Αβράμη είχε γράμμωση υποτυπώδη και για κατηγορίες ανδρων