PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτόνομη Κατάδυση



manolispatelis
23-02-09, 15:06
Η κατάδυση με φιάλες δεν θεωρείται άθλημα όπως η ελεύθερη αλλά μου ζητήθηκε να γράψω για την κατάδυση.
Θα πούμε για την αυτόνομη, με τις φιάλες δηλαδή. Οι φιάλες έχουν κανονικό αέρα φιλτραρισμένο και όχι οξυγόνο όπως λένε οι άσχετοι στην τηλεόραση. Η κατάδυση σαν χόμπυ είναι τέλεια και η αίσθηση δεν συγκρίνεται με κάτι άλλο. Αιωρείσαι μέσα στο νερό χωρίς βάρος κάτι σαν αστροναύτης. Γύρω σου βλέπεις ένα υπέροχο μπλε ειδικά στην Ελλάδα με τα τόσο διαυγή νερά. Κινείσαι τεμπέλικα και αναπνέεις σε αργό ρυθμό με βαθιά εισπνοή και μακριά εκπνοή. Εφ'οσον τηρούνται οι κανονισμοί είναι πραγματικά και στατιστικά μία από τις πιο ασφαλείς δραστηριότητες. Στην θάλασσα μαγκιές δεν έχουν πέραση γι'αυτό με σεβασμό κάνουμε τη βουτιά μας παρατηρούμε την υποβρύχια ζωή και χωρίς να πειράζουμε περνάμε καλά και πάμε σπίτι μας.
Σχολές υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα και παίρνουν άδεια από το Υ.Ε.Ν. Στην Ελλάδα η εκπαίδευση είναι σε πολύ καλό επίπεδο. Η εκπαίδευση γίνεται σύμφωνα με προγράμματα από οργανισμούς που είναι αναγνωρισμένοι από το ΥΕΝ αλλά και διεθνώς. Ανάλογα με τον οργανισμό η εκπαίδευση μπορεί να είναι περισσότερο σκληροπυρηνική ή πιο χαλαρή. Περίπου τα ίδια διδάσκουν όλοι. Όμως προσοχή την μεγάλη διαφορά την κάνει ο εκπαιδευτής. Να έχει όρεξη να δουλέψει ,μεταδοτικότητα ,να σας εμπνέει εμπιστοσύνη και να μην είνα ψώνιο.
Τα σχολεία χωρίζονται σε επίπεδα ξεκινώντας από το πρώτο δηλαδή το Open water diver. Δεν είναι δύσκολα αλλά θα πρέπει να έχετε όρεξη γιατί έχει αρκετή δουλίτσα. Θεωρία, ασκήσεις στην πισίνα και 4-5 βουτιές στην θάλασσα με επανάληψη ασκήσεων. Τελειώνοντας το σχολείο θα μπορείτε να βουτάτε με κάποιον άλλο μαζί ή σε καταδυτικό κέντρο.
Η κατάδυση έχει μεγάλη κατανάλωση θερμίδων άρα αν είστε σε φάση γράμμωσης μάλλον θα ωφελήσει. Επίσης σας βοηθάει να ρυθμίζετε την αναπνοή σας και στην ελαστικότητα των πνευμόνων.
Αν το σκέφτεστε μην διστάσετε να κάνετε ένα σχολείο. Μαθητές μου που το σκεφτόταν πολυ καιρό ,όταν δοκίμασαν μετάνιωσαν που δεν το είχαν κάνει πριν.
Σε αυτή την διεύθυνση http://www.panagiotidis.com.gr/diving/index.php θα βρείτε φωτογραφίες και ένα forum.
Επίσης θα μας βρείτε και στο facebook http://www.facebook.com/home.php?#/group.php?gid=26361230806
Ρωτήστε ότι θέλετε. Γεια σας.

mantus3
24-02-09, 00:07
ωραιο το ποστ σου.. οπως κατΑλαβενεις ψιλο-ενδιαφερομαι λιγο... τα σχολεια τρεχουν κ τον χειμονα η μονο καλοκαιρι? επισεις μπορεις να αναφερεις λιγο πολυ καποιες ενδικτικες τιμες για σχολεια, εξοπλησμο, αναγομοσεις κτλ?

KATERINI 144
24-02-09, 00:14
αν ασχολιόμουν με θαλασσα σίγουρα αυτο θα ειχε να κανει μονο με καταδύσεις, θυμαμε μια φορα πιτσιρικας πηγα να κυνηγήσω με ψαροντουφεκο και ξεχασα να παρω το δευτερο χερι κοντα απο τα λαστιχα............. :doh:
ήπια καμια 5 κουβαδες νερο και ετσι έλιξε αξοξα η καριέρα μου, απο τοτε παω μονο βουνό :D

kyriakos23
24-02-09, 00:32
οταν μαθω να κολυμπαω μετα μαθενω και καταδυση :clown2:

kutsup
24-02-09, 09:27
ωραιο το ποστ σου.. οπως κατΑλαβενεις ψιλο-ενδιαφερομαι λιγο... τα σχολεια τρεχουν κ τον χειμονα η μονο καλοκαιρι? επισεις μπορεις να αναφερεις λιγο πολυ καποιες ενδικτικες τιμες για σχολεια, εξοπλησμο, αναγομοσεις κτλ?

Σχολεία κάνουν συνήθως όλο το χρόνο εκτός από 1-2 μήνες που έχει πολύ κρύο.
Στη Θεσσαλονίκη που μένεις έχει δύο σχολές, Seaworld και Triton, και βρίσκονται επί της Δελφών, (υπάρχουν και άλλες με βάση τη Χαλκιδική αλλά δεν έχουν καταστήματα στη Θεσσαλονίκη).
Για τα δύο πρώτα επίπεδα να υπολογίζεις 600 - 700€ για εξοπλισμό είναι πολύ σχετικό σα να λες πόσο κάνει ένα αυτοκίνητο.
Επίσης τι γέμισμα της μπουκάλας δε λέγεται αναγόμωση και δεν πρόκειται να γραμμώσεις όσες βουτιές και να κάνεις.


Η κατάδυση έχει μεγάλη κατανάλωση θερμίδων άρα αν είστε σε φάση γράμμωσης μάλλον θα ωφελήσει. Επίσης σας βοηθάει να ρυθμίζετε την αναπνοή σας και στην ελαστικότητα των πνευμόνων.


Η κατάδυση δεν απαιτεί σωματική προσπάθεια εκτός από το κουβάλημα του εξοπλισμού. Συνεπώς δεν καις θερμίδες. Αν καταβάλεις σωματική προσπάθεια κάτι κάνεις λάθος. Όσο για την αναπνοή συνήθως πάει ανάποδα αν έχεις καλή φυσική κατάσταση θα σε βοηθήσει στην κατάδυση. Απλά οι πολλές καταδύσεις σου αυξάνουν την υδροβιότητά σου, δηλ την καλύτερη προσαρμογή του οργανισμού μέσα στο νερό, με αποτέλεσμα να έχεις αποτελεσματικότερη αναπνοή με μειωμένη κατανάλωση αέρα.
Το πρόβλημα με το ΒΒ είναι ότι λόγω της αυξημένης μυικότητας αναγκαστικά θα εχεις και αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με αν έκανες πχ στίβο ή ποδηλασία.

stavro
24-02-09, 10:08
πολυ σωστα τα λεει ο kutsup μιας και τον ρολο της μετακηνησης τον αναλαμβανει ο ρυθμιστης πλευστοτητας ,εκεινο το γιλεκο που βλεπετε να φορουν οι δυτες και το μονο που κανει οδυτης ειναι απαλες κινησεις των ποδιων εκει σιγουρα εχουμε ενα γυμνασμα του ποδιου καθως τα πτερυγια προβαλουν αρκετη αντισταση μεσα στο νερο

στον αντιποδα τωρα στην ελευθερη καταδυση εχουμε τεραστιο ξοδευμα ενεργειας οπου οδυτης με μια αναπνοη επιχηρει καταδυση περιηγηση στο βυθο και αναδυση

SiCkOheL
24-02-09, 11:29
αν ασχολιόμουν με θαλασσα σίγουρα αυτο θα ειχε να κανει μονο με καταδύσεις, θυμαμε μια φορα πιτσιρικας πηγα να κυνηγήσω με ψαροντουφεκο και ξεχασα να παρω το δευτερο χερι κοντα απο τα λαστιχα............. :doh:
ήπια καμια 5 κουβαδες νερο και ετσι έλιξε αξοξα η καριέρα μου, απο τοτε παω μονο βουνό :D


xaxaxaxa κρίμα θα είχες μέλλον :D :P :P
respect για μένα οι καταδύσεις είναι τρελή φάση!

manolispatelis
24-02-09, 14:05
mantus το 1ο σχολείο 300-400 ευρώ. Είναι αρκετό για αρχή. Εσύ αποφασίζεις αν θα κάνεις κάτι παραπάνω. Ο εξοπλισμός 1200-1600 ευρώ σε καλό επίπεδο. Στην αρχή μπορείς να βουτάς με το καταδυτικό και να τα αγοράσεις μετά. Βουτιά με σκάφος από 25 - 50 ευρώ ανάλογα το καταδυτικό κέντρο.
KATERINI144 το ψαροτούφεκο δεν έχει σχέση και απαγορεύται με φιάλες. Κρίμα που ήπιες τόσο νεράκι αλλά αν σε ενδιαφέρει μπορείς να κάνεις έστω και κάποιο πρόγραμμα δοκιμής.
Kyriakos οι περισσότερες σχολές σου δείχνουν και κολύμπι πριν.
Λοιπόν η κατανάλωση θερμίδων δεν προέρχεται από τη σωματική δραστηριότητα αλλά από την αναπνοή αέρα σε χαμηλή θερμοκρασία επειδή η φιάλη είναι μέσα στο νερό, και από το χάσιμο θερμοκρασίας και εξωτερικά λόγω μεγάλης θερμοαγωγιμότητας και θερμοχωρητικότητας του νερού. Έτσι αναγκάζεται ο καυστήρας να δουλέψει περισσότερο και γρηγορότερα.
Επίσης η φυσική κατάσταση βοηθάει στην αναπνοή αλλά για τον έλεγχο και ρύθμιση της αναπνοής σας βοηθάει η τεχνική της διαφραγματικής αναπνοής που διδάσκεται στις περισσότερες σχολές. Αυτή η τεχνική είναι χρήσιμη φυσικά και έξω απ'το νερό. Οι μύες που διαστέλλουν τους πνεύμονες πχ.διάφραγμα γυμνάζονται λόγω της αντίστασης ανάλογα με τον ρυθμιστή αλλά και της διαφοράς πίεσης μεταξύ εξόδου αέρα στο στόμα εν σχέσει με τους πνεύμονες.
Αλλά την χοντρύναμε την συζήτηση. Το θέμα είναι να βάλουμε τον mantus να κάνει σχολείο. Λοιπόν mantus εσύ μην ασχολείσαι με αυτά. Αν θες να κάνεις σχολείο επειδή θα μπεις και θάλασσα αυτή την εποχή μέχρι και Μάρτιο Μάιο είναι στα πιο κρύα της. Σου δίνουν στολή βέβαια αλλά όσο και να το κάνεις είναι κάπως. Τα λέμε.

TRIANTAFYLLOU
24-02-09, 16:30
και γω είμαι άσχετος με την θαλασσα ενω μου αρεσει και είναι δίπλα μου , καβαλα, κεραμωτη-θασος ,απλα δεν ξέρω καλό κολύμπι και σίγουρα καιω πολλές θερμίδες γιατί όταν κολυμπάω σηκώνω παλιροικά κύματα περισσότερο και απο το φερυ μποουτ , αλλά η καταδυση όπως περιγραφει και ο manolispatelis είναι μαγευτική αυτή η αίσθηση που σου δίνει μεσα στο νερό και η εικόνα που βλέπεις μεσα στις καθαρες θαλασσές μας .

πιστευω πως γαληνεύει το πνεύμα μεσα στο νερό

Mitsen
27-05-10, 16:34
Σημερα κοντεψα να πνιγω στην πισινα...
Ειδα τυπο να σκαει με στολη καταδυσης μασκα αναπνευστηρα και βατραχοπαιδιλα... :rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:
Δεν μπορουσα να συγκρατηθω από τα γελια και βουτηξα κατω από το νερό και γέλαγα και ήπια νερό :P:P:P:P

Επειδή κάνω και εγώ ψαροντούφεκο, τη πισινα την χρησιμοποιούμε για προπονήσεις στην δυναμική και στατική άπνοια. Δυναμική είναι το κλασικό μακροβούτι ενώ στατική είναι απόλυτα χαλαρός χωρίς να κινείσαι. και στα δυο κρατάς την αναπνοή σου.:spank::spank:
άλλες φορες πάλι χρησιμοποιούμε πισινα για υποβρύχιο σημάδι, αλλα σαφώς όχι αυτές των γυμναστηρίων!
Πολλές φορες ήθελα να μπω με στολή μέσα στη πισινα αλλα πάντα ντρεπόμουν τα σχόλια των άλλων!:evilno: (καλή 'ωρα)
Η στολή κρατα τη θερμοκρασία του σώματος σου και μπορείς να κανεις ποιο ξεκούραστα άπνοια. Όταν λες για βατραχοπέδιλα σίγουρα θάταν μονοπεδιλα. Τώρα η μάσκα και κύριος ο αναπνευστήρας μου φάνηκαν πολύ κουλά!!:shock:

-beba-
27-05-10, 16:37
Και εγώ που είχα πάει να ρωτήσω για να ξεκινήσω μαθήματα κατάδυσης μου είπανε πως στην αρχή θα κάναμε σε πισίνα.

Mitsen
27-05-10, 16:38
Και εγώ που είχα πάει να ρωτήσω για να ξεκινήσω μαθήματα κατάδυσης μου είπανε πως στην αρχή θα κάναμε σε πισίνα.

αυτόνομης η ελεύθερης beba?

-beba-
27-05-10, 16:42
αυτόνομης η ελεύθερης beba?

Εαν εννοείς με μπουκάλες ή χωρίς............................νομίζω με μπουκάλες..........δεν είμαι και τόσο σίγουρη...............

Mitsen
27-05-10, 16:49
Εαν εννοείς με μπουκάλες ή χωρίς............................νομίζω με μπουκάλες..........δεν είμαι και τόσο σίγουρη...............

αυτόνομη είναι με μπουκάλα.
Συνήθως οι εκπαιδευτές που αναλαμβάνουν groups είναι σε πισινα. Είναι ποιο ασφαλές λόγο μικρού βάθους και μικρής εμβέλειας από τον εκπαιδευτή.
Είναι πολύ ωραίο χόμπι!:shock: Στο προτείνω ανεπιφύλακτα αν και τα μαθήματα κοστίζουν λίγο μιας και είναι ακριβώς ο εξοπλισμός. Πάντως είναι μοναδική εμπειρία στη θάλασσα!!

Εγώ είμαι κάτοχος του διπλώματος "advance open water diver" της PADI .:oops:
Είναι το δεύτερο αστέρι ουσιαστικά πάει μέχρι 5 όπου δικαιούσαι και να διδάξεις.

Βασικά μπορώ να γράφω μέχρι αύριο για το συγκεκριμένο θέμα:P:P

Mitsen
27-05-10, 16:50
Πάντως και υπάρχουν σχολεια και για τα δυο ήδη

-beba-
27-05-10, 16:53
Για την ώρα είναι περιορισμένος ο χρόνος μου και προσπαθώ να μην ξοδευω πολλά χρήματα οπότε δεν πρόκειται να ξεκινήσω τώρα.
Ισως μετά τον Αυγουστο.
Ωστόσο που είπε κάποιο άλλος μέλος ο Littlejohn ότι και η κατάδυση χωρίς μπουκάλες είναι πάρα πολύ ωραία.
Ελπίζω να έχω αποφασίσει τι θέλω ώσπου να ξεκινήσω. ΄Να σε ρωτάω σε ότι χρειαστεί?

Mitsen
27-05-10, 17:00
Για την ώρα είναι περιορισμένος ο χρόνος μου και προσπαθώ να μην ξοδευω πολλά χρήματα οπότε δεν πρόκειται να ξεκινήσω τώρα.
Ισως μετά τον Αυγουστο.
Ωστόσο που είπε κάποιο άλλος μέλος ο Littlejohn ότι και η κατάδυση χωρίς μπουκάλες είναι πάρα πολύ ωραία.
Ελπίζω να έχω αποφασίσει τι θέλω ώσπου να ξεκινήσω. ΄Να σε ρωτάω σε ότι χρειαστεί?

Είναι τελείως διαφορετικό η ελεύθερη από την αυτόνομη. Η ελεύθερη (κρατώντας άπνοια) θέλει τεχνική εξάσκηση κλπ.
Πολλοί που ασχολούνται με την ελεύθερη κατακρίνουν την αυτόνομη για πολλούς λόγους.
Φυσικά και μπορείς να με ρωτήσεις για ότι χρειαστείς πάνω στο θέμα., χαρά μου! Για σχολεία όμως δεν ξέρω να σου προτείνω πολλά εδώ Αθηνα μιας και εγώ έκανα στην Ρόδο.

Εγώ κάνω πολλές προπονήσεις στα λιμανάκια ίσως άμα arxseis με γνωστη σχολη στο άθλημα να συναντηθούμε εκεί

RAMBO
29-05-10, 10:39
ειναι πραγματικα πολυ ωραια με μπουκαλεσ στον βυθο πηρα και το πρωτο αστερι πριν ενα μηνα:)

-beba-
29-05-10, 10:43
Mπράβο Ράμπο.:clap::clap::clap::clap::clap:

Mitsen
30-05-10, 01:52
ειναι πραγματικα πολυ ωραια με μπουκαλεσ στον βυθο πηρα και το πρωτο αστερι πριν ενα μηνα:)

Bravo RAMBO!
Πια σχολη τελείωσες και που αν επιτρέπεται?

gj
30-05-10, 04:47
Επειδή κάνω και εγώ ψαροντούφεκο, τη πισινα την χρησιμοποιούμε για προπονήσεις στην δυναμική και στατική άπνοια. Δυναμική είναι το κλασικό μακροβούτι ενώ στατική είναι απόλυτα χαλαρός χωρίς να κινείσαι. και στα δυο κρατάς την αναπνοή σου.:spank::spank:
άλλες φορες πάλι χρησιμοποιούμε πισινα για υποβρύχιο σημάδι, αλλα σαφώς όχι αυτές των γυμναστηρίων!
Πολλές φορες ήθελα να μπω με στολή μέσα στη πισινα αλλα πάντα ντρεπόμουν τα σχόλια των άλλων!:evilno: (καλή 'ωρα)
Η στολή κρατα τη θερμοκρασία του σώματος σου και μπορείς να κανεις ποιο ξεκούραστα άπνοια. Όταν λες για βατραχοπέδιλα σίγουρα θάταν μονοπεδιλα. Τώρα η μάσκα και κύριος ο αναπνευστήρας μου φάνηκαν πολύ κουλά!!:shock:

Συγνωμη αλλά θα πήγαινες σε τρεντυ γυμναστήριο ξερω γώ με 20αρα πισίνα με τις γιαγιάδες να κολυμπάνε δίπλα με αυτό στο κεφάλι τους που βάζουν για τα καρπούζια και θα έσκαγες με αναπνευστήρα στολή βατραχοπέδιλα και μάσκα ?? :shock:

σρυ αν σε πρόσβαλα αλλά μου φάνηκε πολύ αστείο ...:unsure:

sTeLaKoS
30-05-10, 16:49
Παιδιά ξέρει κανένας λεπτομέρειες για την επαγγελματική σχολή κατάδυσης στη Χίο(?) ; Προυποθέσεις για να πας εκεί, κόστος και άλλες πληροφορίες.

kutsup
30-05-10, 18:17
Παιδιά ξέρει κανένας λεπτομέρειες για την επαγγελματική σχολή κατάδυσης στη Χίο(?) ; Προυποθέσεις για να πας εκεί, κόστος και άλλες πληροφορίες.

Δεν είναι στη Χίο αλλά στην Κάλυμνο. Δεν λειτουργεί κάθε χρόνο και η προκήρυξη βγαίνει από το ΥΕΝ.

sTeLaKoS
30-05-10, 18:20
Δεν είναι στη Χίο αλλά στην Κάλυμνο. Δεν λειτουργεί κάθε χρόνο και η προκήρυξη βγαίνει από το ΥΕΝ.

Δεν ήμουν σίγουρος για το νησί, γι' αυτό έβαλα το (?) δίπλα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες kutsup

kutsup
30-05-10, 19:12
Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει καλύτερα να πας έξω. Είναι ακριβά μεν αλλά καμία σχέση με την Ελλάδα. Και φυσικά να ξέρεις ότι οι δουλειές, για τις σοβαρές εννοώ είναι εκτός Ελλάδος πότε το έξω είναι μονόδρομος.

http://www.theunderwatercentre.co.uk/

Ένα από τα καλύτερα στην Αγγλία και όχι μόνο.

RAMBO
30-05-10, 19:42
στην νεα μακρη την PADI OREN WATER DIVER.

Mitsen
01-06-10, 21:01
στην νεα μακρη την PADI OREN WATER DIVER.

Ωραίος!
και εγώ τις PADI έχω το ADVANCED OPEN WATER DIVER, τελειωσα στην Pόδο. Btw η καρτούλα που έχω, άρχισε και φθείρεται:(:( και βγαίνει η ζελατίνα με τα στοιχεια απο πάνω
διαπίστωσες τέτοιο εσύ?

killer85
08-06-10, 11:28
Λοιπόν αφού υπάρχει το topic ας γράαψω και εγώ κάτι, με την πρώτη ευκαιρία τώρα τον Ιούλιο θα βουτήξω... αργά αργά και χωρίς βάρη τις πρώτες φορές γιατί έχω και καιρό... Προς κορινθία μερία...

RAMBO
09-08-10, 17:02
Ωραίος!
και εγώ τις PADI έχω το ADVANCED OPEN WATER DIVER, τελειωσα στην Pόδο. Btw η καρτούλα που έχω, άρχισε και φθείρεται:(:( και βγαίνει η ζελατίνα με τα στοιχεια απο πάνω
διαπίστωσες τέτοιο εσύ?

εγω δεν την βαζω στο νερο την αφηνω στην βαρκα....;)