PDA

Επιστροφή στο Forum : Η πρωτη σας μερα στο γυμναστηριο



GiorgosM
23-02-09, 17:44
Λοιπον,πως ηταν η πρωτη σας μερα στο γυμναστηριο??? Τι σας αρεσε, τι οχι???

Για εμενα... Ηταν γυρω στα μεσα Ιουλιου οταν πρωτοξεκινησα. Ο πατερας μου εχει ενα καλο φιλο γυμναστη ο οποιος και με εισηγαγε στον κοσμο του bodybuilding...
Θυμαμαι χαρακτηριστικα και τις ασκησεις
Pull ups
Pull over
Πιεσεις στηθους σε ισιο παγκο
Squat
Καμψεις δικεφαλων με μπαρα
Καμψεις τρικεφαλων με αλτηρα ορθιος
Κοιλιακοι στο μονοζυγο (κατω κοιλιακοι)

Κατα τη διαρκεια της προπονησης ημουν πολυ ενθουσιασμενος και θυμαμαι που εβλεπα τους αλλους να παιζουν αλλες ασκησεις και ηθελα κι εγω να κανω τα ιδια με αυτους, περα απο τις βασικες... :green:
Λογω του οτι με εβαλε να κανω 5Χ20 σε ολες τις ασκησεις ειχα τρομερη κουραση μετα, δεν ειχα φαει και πρωινο και μολις γυρναγα σπιτι ημουν ετοιμος να σωριαστω...

kyriakos23
23-02-09, 17:57
ειμουνα περιπου 14 χρονω η πρωτη μου φωρα.
ητανε ενα γυμναστηριο λιγο κυριλε οποτε καταλαμβενετε.
το μονο που δεν εκανα ηταν γυμναστικη:):)
χαμος γινοτανε...

kutsup
23-02-09, 18:54
Εγώ πήγα τον Σεπτέμβριο του 86 μετά από παρότρυνση ενός φίλου ο οποίος σταμάτησε μετά από 3-4 μήνες.
Εγώ έμεινα. Δε θυμάμαι τίποτε από την πρώτη ημέρα αλλά πολλά από τα πρώτα χρόνια.

RAMBO
06-03-09, 23:47
πρωτη μερα .λοιπον...μπαινω μεσα κ πριν αλλαξω σταμπαρω την γυμναστρια και μετα συνεχιζω με τισ υπολοιπεσ αθλουμενεσ..

GiorgosM
07-03-09, 00:07
πρωτη μερα .λοιπον...μπαινω μεσα κ πριν αλλαξω σταμπαρω την γυμναστρια και μετα συνεχιζω με τισ υπολοιπεσ αθλουμενεσ..

:bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Ετσι αγορι μου :rocking: :rocking:
Φανταζεσαι να ησουν σε γυμναστηριο χωρις γκομενακια??? ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ :affraid:

RAMBO
07-03-09, 00:10
ασε να μην το σκεφτομαι καλυτερα :banghead:

slaine
07-03-09, 00:11
πρωτη μερα .λοιπον...μπαινω μεσα κ πριν αλλαξω σταμπαρω την γυμναστρια και μετα συνεχιζω με τισ υπολοιπεσ αθλουμενεσ..

:bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Ετσι αγορι μου :rocking: :rocking:
Φανταζεσαι να ησουν σε γυμναστηριο χωρις γκομενακια??? ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ :affraid:

φίλε τι λες? θα γέμιζε μόλις μαθαινόταν ότι προπονείται εκεί ο ράμπος

GiorgosM
07-03-09, 00:17
Ε καλα αυτο εννοειται :P

NASSER
07-03-09, 00:21
Πριν λιγο κλειδωθηκε ενα τοπικ. Τι σκοπο εχετε? Να κλειδωθουν ολα??

GiorgosM
07-03-09, 00:25
Ok sorry για το spam...Ας μην βγαινουμε off-topic

Rise above
07-03-09, 01:19
πρώτη μου μέρα ήταν στα 17 μου και δεν την πολυθυμάμαι , άμα θες να σου πω πρώτη μέρα που άρχισα να ασχολούμαι σοβαρά ήταν πριν 9 μήνες και θυμάμαι ότι πρώτη μέρα έκανα πόδια και την επομενη μέρα δεν μπορούσα να περπατήσω να ανεβώ σκάλες ούτε καν να σταθώ για πολύ ώρα :rabbit: :1laugh: :^^:

peris
07-03-09, 11:00
εμενα πρωτη μερα με εβαλε ο γυμναστης και επιασα ολα τα μηχανηματα και με εβαλε να κανω 500σετ στο καθενα :lol: :lol: :lol: :lol: :doh: :doh: :banghead: :banghead:

makis88
07-03-09, 17:45
εγω την πρωτη φορα που πηγα καπου στα 15 μου ενας διπλασιος μου επαιζε 50 κιλα στραβομπαρα με βοηθεια 6επ. μετα που πηγα να κανω και εγω μου λεει ειρωνικα να βγαλω και του λεω αστα οπως ειναι και επαιξα και εγω 6 χωρις βοηθεια αλλα οχι καλη τεχνικη... το τυπακι ψαρωσε... :bowdown: :bodybuilder2:

Muscleboss
07-03-09, 17:52
Μπαινω στα 16 μέσα στο gym με τον πατέρα μου να ερχεται μαζί μου για να με γράψει... βλέπω έναν γοριλοειδή τύπο με μπλουζάκι Gorilla Wear και κοντή τρίχα που έδειχνε οτι είχαν μακρύνει λίγο από αποτρίχωση... ο ιδιοκτήτης του γυμναστηρίου.

Μόλις φέυγει ο πατέρας μου μου λέει ο τύπος:

- Θα σσσσε κάνω εγώ γοριλλλλλλάκι...

Ψαρώνω λίγο, αλλά δε μασάω... πρώτη μέρα πλάτη και αρκετες ακήσεις με ελεύθερα... μόνος μου πρέπι ναμουν στο γυμναστηριο.

Ο γοριλοειδής τύπος, 12 χρόνια μετά είναι από τους καλύτερους φίλους μου. :green:

ΜΒ

billys15
07-03-09, 18:46
Ειμαστε σε ενα μικρο δωματιακι στο κλειστο γυμναστηριο της πολης μου.Το δωματιακι ειχε μετατραπει απο τους "του αθληματος" σε underground basement style ( αν και δεν ειναι υπογειο :geek: ).Μετα απο πολυ παροτρυνση,ο πατερας μου με επεισε οτι με τα βαρη δεν κονταινεις :green: Ε και του λεω ενταξει δειξε μου τι να κανω,μου εδειξε κωπηλατικη μπαρας και νομιζω πιεσεις στηθος και κλασσικα ελιωσα στους κοιλιακους επειδη νομιζα οτι ετσι χανεται λιπος :green: .Και επισης θυμαμαι οτι ενιωσα εντελως διαφορετικα,ειχα μπει στα διχτυα αυτου του υπεροχου κοσμου που ονομαζεται προπονηση με βαρη :)

yasou
08-03-09, 14:51
Η πρώτη μου απόπειρα για να γραφτό σε γυμναστήριο ειχε στεφθεί με αποτυχία.
Είχα παη σε ενα γυμναστήριο κάτω απο το Λυκαβητό πίσω απο την εκκλησία του αγίου Νικολάου στο άλσος αλλά δεν με δέχτηκαν γιατι ήμουν μικρός λέει (16).
Η πρώτη επιτυχημένη επαφη με τα βαρη εγινε στα 18, εδω όπου γεννήθηκα στην Κερκυρα.
Είχα παη στο Corfu Gym, το ειχε ο Ρικος, παλιός αγωνιζόμενος και απο τα καλύτερα σώματα που ειχα δει.
Τεσπα, η πρώτη μέρα που έκανα βάρη έπεσα πάνω σε κάτι πεδια που κατεβαίναν αγώνες
και ο ένας ήταν ο Κωστελετος (πρωταθλητής Ελαδος στο Bodybuilding).
Δεν θελη και πολύ... πρώτη μέρα σε gym και να είσαι με όλους αυτούς εκεί μέσα........
Απο τότες είμαι ερωτευμένος με τα σίδερα....

TRIANTAFYLLOU
10-03-09, 02:48
εγω έκανα λίγο γυμναστική με τσιμέντα και δούλευα σε μηχανουργείο αλλά και στα χωράφια και όταν απολύθηκα απο τον στρατό το παιδί που δουλεύαμε μαζι τον έβλεπα στα αποδυτήρια όταν αλλάζαμε και σφιγγόταν κοιταζόταν σε ένα καθρέφτη όσπου μια μερα δεν άντεξα και τον ρώτησα γιατί ρε βασιλάκη όλο σφίγγεσε και όλο κολητα μπλουζάκια φορας ?

μου λέει αυτός πάω σε γυμναστήριο απο τότε που εσυ έφυγες φανταρος δεν έχω διαφορά ? του λέω τωρα που σε βλέπω έχεις διαφορα αλλά γιατί πρέπει να γυμναστείς για να είσαι έτσι , και σηκώνω το μανίκι μου και παταω λίγο δικέφαλο και το παιδάκι έπαθε πλάκα , μου λέει έλα στο γυμναστήριο εσυ θα γίνεις καλός , που ρε βασιλάκι του λέω εγω καπνίζω σαν αραπης πίνω ενα σωρό ρετσίνες κάθε μέρα δουλεύω σαν μαυρος ούτε χρόνο έχω .

και τελικά με πήρε μια μέρα να δώ και μου άρεσε και πήγαινα για μισή ωρα με 3 τέταρτα γιατί θα έχανα το τελευταίο λεοφωρείο απο καβάλα .
εκείνο που καταλαβα ήταν σιχάθηκα τον εαυτό μου γιατί είχα τρομερή δύναμη για τα κυβικά μου αλλά δεν είχα αντοχή λόγο καταχρήσεων και τα έκοψα όλα όχι σιγα σιγα αλλά μαχαίρι και σε ένα μήνα είχαμε καλοκαίρι και΄είχε έρθει και ο αργύρης ο τσοπουρίδης απο γερμανία γιατί το γυμναστήριο ήταν δικό του με ένα συνεταίρο απο καβάλα και μου λέει τον νοέμβριο θα κατεβείς στον ιστορικό τότε αγώνα μρ βόρειος ελλας , νόμιζα πλάκα μου έκανε και έτσι συγχρόνως έκανα και προετοιμασία όπου είχα βγεί και δεύτερος και πλέον μυώδης και έτσι κόλησα το μικρόβιο και τώρα μετα απο χρόνια επειδή τα παράτησα μου την δίνει γιατί δεν έχω χρόνο να γυμναστώ και η διατροφή μου είναι πολύ χάλια .

το παιδί βέβαια που ήταν πορωμένος και με παρότρυνε να πάω και πραγματικά πήρε άλλη τροπή η ζωή μου είχε σταματήσει μετα απο μερικούς μήνες και δεν έχω μετανιώσει ,πάντως όλοι απορούσαν πώς με τόσο βαριά δουλειά και κουραστική εγω γυμναζόμουν και πήγαινα και καλά σε αγώνες .

και το κυριότερο δεν είχα κάποιο πρόβλημα με το σώμα γιατί ήμουν αδύνατος αλλα πολύ γραμωμένος και μεσα στη φλέβα και πάντα όσοι με βλέπαν με ρωτούσαν πόσα χρόνια γυμνάζομαι .

αλλά και τα χρόνια ήταν πιό αγνα΄δεν ξέραμε τίποτε για φάρμακα μόνο προπόνηση και λίγο διατροφή αλλά μεγάλες ποσότητες φαγητού λόγω αυξημένων απαιτήσεων.

γενικά θυμάμε με νοσταλγία εκείνα τα χρόνια.

slaine
10-03-09, 03:14
γυμναζόμουν απο πιτσιρίκι αλλά η πρώτη επαφή με τα σίδερα ήταν η εξής:

χειμώνας του 93 πήγαινα πρώτη γυμνασίου. βραδάκι πήγα με τον πατέρα μου να πάρω την αδερφή μου από την ενόργανη που έκανε σε ένα γυμναστήριο (έκανα κι εγώ αλλά δεν είχε ωραία γκομενάκια και σταμάτησα:cool:).

ο πατέρας μου περίμενε στο αμάξι. περνάω από τα βάρη (για να φτάσω στην αίθουσα αερόμπικ/ενόργανης) και βλέπω ένα σούπερ γουάου γκομένάκι να κάνει τροχαλία πλάτης οπισθολαίμιες. (τη γκόμενα τη γούσταρα από καιρό)

μόλις έκανε διάλλειμα πήγα εγώ και όρθιος έκανα κάτι ανάμεσα σε πουλόβερ με εκτάσεις τρικεφάλων στην τροχαλία πλάτης. και μιλούσαμε και λίγο :rolleyes:

μετά "μπαίνει" αυτή, σταματάμε την κουβέντα και βλέπω ένα κτήνος (έτσι μου φάνηκε τότε) να κάνει σε σμιθ επικλινή πάγκο. "ω ρε φίλε σκέφτηκα τι'ν'τούτο????"

με το που έφυγε (αφού είχε αδειάσει τα κιλά) πήγα εγώ να κάνω. ξεκολλάω τη μπάρα και πέφτει σχεδόν ελεύθερη πτώση πάνω μου.
ω ρε λαλάκα λέω τι μαμήσαμε, κοιτάει και το γκομενάκι και θα γίνουμε ρόμπα!
έτσι λοιπόν τη σήκωσα τη μπάρα κι έκανα και κανά 2 επαναλήψεις ακόμα. αυτό ήταν! καραγούσταρα!:bowdown:

οι άλλοι μιλάγανε για μπάλα κλπ κι εγώ θυμάμαι έλεγα σε έναν "πω ρε φίλε μετά το σχολείο (θυμάμαι ακριβώς τη φάση, το μέρος, ότι ήμασταν απογευματινοί και είχε βραδιάσει) θα πάω να σηκώσω τα σίδερα!!!

μου έλεγε "καλά ρε τι σ'αρέσει?"
"δε μπορείς να καταλάβεις πως έιναι" του έλεγα...

βέβαια 1-2 μήνες πήγα τότε δε θυμάμαι και μετά ένα μήνα το καλοκαίρι της τρίτης γυμνασίου και μετά στο λύκειο σύνολο 1-2 μήνες κάθε χρόνο...

δε με άφηναν οι δικοί μου και δεν ήθελα να τους λέω ψέμματα και να πηγαίνω κρυφά....:-(