PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρση θανατου



kostasmoust
24-02-09, 02:43
ξερει κανεις στην αρση θανατου ποτε εκτεινεται ο μυς και ποτε βραχυνεται ρωταω γιατι οταν κανω την ασκηση στην τελευταια επαναληψη δεν αφηνω τα κιλα κατω αλλα τα αφηνω ορθιος σε ενα στηριγμα :rifle: :spank:

the_big_litho
24-02-09, 12:14
οταν πραγματοποιεις καμψη κορμου(σκυβεις) ολοι οι οπισθιοι μυες των ποδιων εκτεινονται μαζι με καποιους του κατω μερους της πλατης αλλα δεν καταλαβαινω την ερωτηση σου περι τελευταιας επαναληψης...

kostasmoust
25-02-09, 20:02
θα ξερεις οτι οτι η ασκηση εχει φαση βραχυνσης και εκτασης των μυων που ειναι πολυ σημαντικο να γινει αν λοιπον κατα το σκυψιμο γινεται διαταση των μυων της κατω πλατης και εγω αφηνω τα κιλα χωρις να τα κατεβασω την κανω λαθος. ειναι σαν να κανω καμψεις δικεφαλων και να παω τα κιλα στο ανεβασμα χωρις να τα κατεβασω.... αλλα αυτο λεω το κανω σωστα που δεν κατεβαινω ? εγω νομιζω οτι ισχυει το αντιθετο δηλαδη στο ανεβασμα γινεται η εκταση :bodybuilder2: :eleph: :chinese: :shock:

Hurricane38
25-02-09, 20:20
Γυμναζει ολο το σωμα.Για μενα συντελει στην αναπτυξη της δυναμης σε ολο το σωμα καθως μπαινουν μεσα πολλες μυικες ομαδες.Αν θελεις να την κανεις μονο για την αναπτυξη της πλατης σου νομιζω πως ειναι καλυτερα να την κανεις την αρση απο χαμηλους ορθοστατες.Εκει δουλευει ολη η πλατη.Η ασκηση μεχρι τα μισα της κινησης βαζει μεσα και τους γλουτιαιους τουσ μηριαιουσ δικεφαλους τουσ μυς της κατω πλατης πιο πολυ.Απο τη μεση της κινησης και πανω μπαινει στο παιγνιδι χοντρα η πλατη.
Παντως σαν πρωην αρσιβαριστας εχω να σου πω πως για μενα η αρση θανατου ειναι υπερεκτιμημενη ασκηση που χρειαζεται πολυ μα παρα πολυ καλη τεχνικη και γνωση αλλιως θα σου αφησει κουσουρι σιγουρα με τα χρονια.Αν θες μαθε την sumo deadlift και κανε μονο αυτη.

BRaWNy
25-02-09, 20:40
θα ξερεις οτι οτι η ασκηση εχει φαση βραχυνσης και εκτασης των μυων που ειναι πολυ σημαντικο να γινει αν λοιπον κατα το σκυψιμο γινεται διαταση των μυων της κατω πλατης και εγω αφηνω τα κιλα χωρις να τα κατεβασω την κανω λαθος. ειναι σαν να κανω καμψεις δικεφαλων και να παω τα κιλα στο ανεβασμα χωρις να τα κατεβασω.... αλλα αυτο λεω το κανω σωστα που δεν κατεβαινω ? εγω νομιζω οτι ισχυει το αντιθετο δηλαδη στο ανεβασμα γινεται η εκταση :bodybuilder2: :eleph: :chinese: :shock:Μιλάς για 1 επανάληψη μόνο, όπου την παίρνεις απο κάτω τραβωντας, αλλά δεν την επιστρέφεις, την "κρεμάς" απο όρθια θέση και τελειώνεις την επανάληψη/άσκηση εκει?

Αν κάνεις κάποιες επαναλήψεις, σιγουρα θα έχει και αρνητική φαση η κίνηση, οπότε σε αυτη τη περίπτωση, αν έχεις ξεκινήσει την άσκηση dead-stop απο κάτω, απλά θα έχεις στο τέλος 1 αρνητική επανάληψη λιγότερη, και τι έγινε?

kostasmoust
26-02-09, 09:05
οχι ρε παιδια 8 επαναληψεις κανω αλλα αμα τα αφησω τα κιλα κατω στην τελευταια επαναληψη ποναω στην μεση. γι αυτο βοηθαει η τελευταια αρνητικη επαναληψη να μην νιωθεις αυτον τον πονο :army2: :bowdown: :inandout:

BRaWNy
26-02-09, 09:29
Αν μπορω να καταλάβω τι εννοείς κλπ και ότι μιλάς για πόνο περισσότερο κατα την διάρκεια της άσκησης και όχι για πιάσιμο κλπ, θα έλεγα ότι ο πόνος στη μέση οφείλεται μάλλον στο ότι συμμετέχει στην κίνηση και δέχεται έργο και διέγερση και είναι άσχετο αν θα ολοκληρώσεις την άσκηση αφηνωντας την μπάρα κάτω ή στους ορθοστάτες.
Άλλος πιθανός λόγος για τον πόνο είναι, να μην κάνεις την άσκηση/κίνηση σωστά και να προκαλείς επιπλέον μια λάθος επιβάρυνση στην περιοχή.

Λογικά θα πρέπει να νοιώθεις στην μέση σου αυτό που λες σε κάθε επανάληψη όπου κατεβάζεις την μπάρα αφου κάνεις πάνω απο μια επαναλήψεις.
Τωρα αν αυτό που λες το νοιώθεις περισσότερο όταν την αφήσεις και ελευθερωθούν τα χέρια σου απο την μπάρα και η μέση απο την επιβάρυνση της άσκησης, δεν νομίζω να είναι κάτι που μπορει να έχει σχέση αν αφηνεις την μπαρα κατω ή πάνω στο να αλλάξει κάτι, και ειναι θα έλεγα κάτι που νοιώθεις σε "καθυστερημένη" φαση, δηλαδή μόλις χαλαρώσουν οι μυες.
Δεν μπορω να το εξηγήσω γραπτώς.

the_big_litho
26-02-09, 16:43
μιχαλη εννοεις οταν τελειωνουμε το σετ ο μετασκητικος πονος που προερχεται απο την παρατεταμενη ταση που εχει ασκηθει πανω στο μυ και μετα το περας του σετ νιωθουμε ενοχλησεις στα σημεια οπου υπηρχε αυτη η ταση?

Αν ειναι αυτο ειναι ''λογικος πονος'' και ΝΟΜΙΖΩ προερχεται απο την αποτομη χαλαρωση της μυοσινης και ακτινης στο σημειο συνδεσης τους

BRaWNy
26-02-09, 19:47
Πιθανόν να είναι κάτι τέτοιο, εγω απλά το καταλαβαίνω σαν feeling, και κατα κάποιον τρόπο όπως λες και εσύ, το βρίσκω φυσιολογικό (άντε να το ένοιωσα 1-2 φορές στη ζωή μου και παλιά).

Το θέμα όμως είναι να το ξεχωρίζει κανείς, απο π.χ. άλλου είδους πόνο, όπως τραυματισμό.
Συνήθως όμως αν ηταν τραυματισμός κλπ, θα το ένοιωθε συνεχώς και όχι μόνο όταν απελευθερωνόταν το φορτίο απο τα χέρια του, όπως κατάλαβα ότι εννοεί, αν εννοεί αυτό.

Billy
26-02-09, 20:38
προσωπικά πιστεύω ότι την στιγμή που κάνεις την άσκηση δεν είναι πόνος αλλά πρήξιμο, πιάσιμο.
Ο πόνος έρχεται την επόμενη μέρα, σε εμένα έρχεται 20 ώρες μετά.
Ετσι θα μπορούσε κάποιος να ξεχωρίσει αν πρόκειται γιά πόνο τραυματισμού που θα τον αισθανθείς αμέσως.
Επίσης ο πόνος του τραυματισμού υπάρχει και αν δεν κάνεις απολύτως τίποτα ή εντελώς απλές κινήσεις.

the_big_litho
27-02-09, 00:22
Πονο αισθανομαστε παντα μετα απο μια εντονη(και μη) προπονηση λογω των κατεστραμενων μυικων ιστων που αναπτυσονται που βαση της αρχης του υπερσυψηφισμου δημιουργειται υπερτροφια..... Τωρα αν ειναι πονος τραυματισμου καμια φορα δεν υπαρχει εμφανης φλεγμονη και αναρωτιομαστε απο που προερχεται... Η εμπειρια πανω στο σωμα μας βοηθα παρα πολυ σε τετοια ζητηματα...

kostasmoust
27-02-09, 12:46
παιδια θα το εξηγησω αλλιως και δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν το καταλαβαινετε μια απλη ερωτηση εκανα και παμε να πουμε 1000 πραγματα που δεν εχουν σχεση με το θεμα.δεν ποναω κατα την ασκηση δεν ποναω γιατι εχω τραυματισμο δεν κανω λαθος την ασκηση. παρτε για παραδειγμα την ασκηση εκτασεις τρικεφαλων απο τον οριζοντιο παγκο αν κανετε 8 επαναληψεις και στην τελευταια επαναληψη δεν τεντωσετε τα χερια και σας παρει την μπαρα απο τα χερια ενας συναθλητης πριν τα τεντωσετε τοτε αν το κανετε για μεγαλο χρονικο διαστημα αυτο θα τραυματισετε τα χερια σας γιατι οι μυς πρεπει οποσδηποτε να δεχτουν αυτη την δυναμικη διαταση με τα βαρη. δεν ειναι παραξενο.το ιδιο ισχυει και ακομα περισσοτερο σε πιο δυναμικες ασκησεις οπως η αρση θανατου. οταν λεω πονω εννοω πονο επειδη δεν γινεται αυτη η φαση.. μη μου πειτε οτι δεν το εχει ακουσει κανενας σας αυτο. παρτε και ενα χελωνονιτζακι τωρα επειδη με συγχησατε :turtle: :shock: :nana: :smash:

BRaWNy
27-02-09, 13:08
παιδια θα το εξηγησω αλλιως και δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν το καταλαβαινετε μια απλη ερωτηση εκανα και παμε να πουμε 1000 πραγματα που δεν εχουν σχεση με το θεμα.δεν ποναω κατα την ασκηση δεν ποναω γιατι εχω τραυματισμο δεν κανω λαθος την ασκηση. παρτε για παραδειγμα την ασκηση εκτασεις τρικεφαλων απο τον οριζοντιο παγκο αν κανετε 8 επαναληψεις και στην τελευταια επαναληψη δεν τεντωσετε τα χερια και σας παρει την μπαρα απο τα χερια ενας συναθλητης πριν τα τεντωσετε τοτε αν το κανετε για μεγαλο χρονικο διαστημα αυτο θα τραυματισετε τα χερια σας γιατι οι μυς πρεπει οποσδηποτε να δεχτουν αυτη την δυναμικη διαταση με τα βαρη. δεν ειναι παραξενο.το ιδιο ισχυει και ακομα περισσοτερο σε πιο δυναμικες ασκησεις οπως η αρση θανατου. οταν λεω πονω εννοω πονο επειδη δεν γινεται αυτη η φαση.. μη μου πειτε οτι δεν το εχει ακουσει κανενας σας αυτο. παρτε και ενα χελωνονιτζακι τωρα επειδη με συγχησατε :turtle: :shock: :nana: :smash:Όχι δεν θα τραυματιστείς, εξάλλου όταν υπάρχουν 8 επαναλήψεις αν η τελευταία δεν ολοκληρωθεί στη διάταση ή στη σύσπαση, έχουν ολοκληρωθεί οι προηγούμενες 7, αν και δεν έχει σχέση αυτό με τους φόβους και πόνους σου, και νομίζω ότι στο ξαναπα/εξήγησα παραπάνω, αλλά δεν το αντιλήφθηκες, παρόλα αυτά εγω προσωπικά δεν συγχίζομαι με αυτό, αλλά ουτε και με την "ουσία" της ερώτησης, έτσι όπως την διευκρίνησες τώρα** και είναι απαράδεκτη και δεν έχει νόημα (προσωπική μου άποψη), και που όντως δεν έχω ακούσει ποτέ, ειδικότερα στο θέμα του ότι θα τραυματιστείς αν δεν τεντώσεις ή αν θα προκληθεί πρόβλημα αν δεν ολοκληρώσεις την τελευταία αρνητική στις Άρσεις κλπ., αλλά ουτε και με τα smilies που έβαλες, ειδικά αυτό με το σοκάρισμα, σαν να μας είπες κάτι απλό και δεν μας "κόβει" λες και είμαστε άσχετοι.

Φαντάζομαι την απορία που έχεις δεν τη σκέφτηκες μόνος σου, μάλλον κάποιος σου το είπε.
Δεν θέλω να πιστέψω οτι αστειεύεσαι με μας.

**Κι 'όμως αυτα που σου είπαμε ή ρωτήσαμε κλπ είναι θέμα, η απορία σου όμως δεν είναι, μην ανησυχείς.

the_big_litho
27-02-09, 14:32
παιδια θα το εξηγησω αλλιως και δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν το καταλαβαινετε μια απλη ερωτηση εκανα και παμε να πουμε 1000 πραγματα που δεν εχουν σχεση με το θεμα.

εισαι σιγουρος οτι δεν σου απαντησαμε....??


και ειναι θα έλεγα κάτι που νοιώθεις σε "καθυστερημένη" φαση, δηλαδή μόλις χαλαρώσουν οι μυες.
Δεν μπορω να το εξηγήσω γραπτώς.


μιχαλη εννοεις οταν τελειωνουμε το σετ ο μετασκητικος πονος που προερχεται απο την παρατεταμενη ταση που εχει ασκηθει πανω στο μυ και μετα το περας του σετ νιωθουμε ενοχλησεις στα σημεια οπου υπηρχε αυτη η ταση?

Αν ειναι αυτο ειναι ''λογικος πονος'' και ΝΟΜΙΖΩ προερχεται απο την αποτομη χαλαρωση της μυοσινης και ακτινης στο σημειο συνδεσης τους