PDA

Επιστροφή στο Forum : Συσκευή ηλεκτροθεραπείας



ovelix
25-02-09, 11:29
καλημερα εκανα αυτο το ποστ γιατι τραβιεμαι με τενοντιτιδα στο πυχη κανα 3μηνο. ειμαι καλιτερα τωρα αλα οχι καλα ακομα εντομεταξη οποτε πεζω λιγο πιο ζορικα λιγο λεω παλι τα ιδια ποναει εκανα και 7,8 φυσιοθεραπιες αλα δεν με εχει αφησει ακομα :cursing: και μου προτινε ο γυμναστης να παρω αυτο μηχανιμα να κανω μονος μου στο σπιτι αξιζει η οχι αν ξερετε κατι θα με βοηθησετε πολυ ευχαριστω εκ το προτερων :thumbup:

slaine
26-02-09, 00:04
κατ'αρχάς δε μας είπες λεπτομέρειες για το που ακριβώς είναι κλπ. ούτε σε τι ασκήσεις σε πονάει. είσαι σίγουρος ότι είναι τενοντίτιδα?

απο κει και πέρα αυτές οι συσκευές θα σε βοηθήσουν αν ξέρεις πως να τις χρησιμοποιείς σε φλεγμονές, έχω κι εγώ αν και πλέον δε χρησιμοποιώ γιατί μου αρκούν τα υπόλοιπα που κάνω.

κάνε αυτ΄απου έχουμε πει επανηλειμένα για φλεγμονές ή/και βρες καλό φυσιοθεραπευτή.

το βασικό είναι ξεκούραση και πάγος!!!

περαστικά

ovelix
26-02-09, 10:30
καλημερα 1ειναι στον πυχη κοντα στον αγκωνα στη εξωτερικη μερια του χεριου 2ποναει γενικα στα δικεφαλα ,ομους ,πιεσεις για στηθος ειδικα με τους αλτηρες.[list]3το ξεκουρασα για κανα μηνα και κατι4θεραπια τις πρωτες 3μερες παγο μετα φυσιοθεραπιες 8φορες εκει μου ειπαν οτι ειναι τενοντιτιδα και μετα για κανα μηνα με θερμοφορα τοπανω σωμα το γυμναζα 1φορα τη βδομαδα πολυ χαλαρα και αυτο μετα απο σχεδον 1,5μηνα

slaine
26-02-09, 16:52
οκ. σε ρώτησα γιατί αν ήταν πχ στο κέντρο του πήχη δεν είναι τενοντίτιδα.
διατάσεις και μασάζ σε αυτό το σημείο μπορέις να κάνεις. αν δεν κάνεις ξεκίνα. πάρε και καμία ασπιρίνη μετά την προπόνηση.

τώρα πάνω σε αυτό που ρωτάς κακό δε θα σου κάνει αυτή η συσκευή αλλά μάλλον θα σε βοηθήσει με την προυπόθεση ότι θα τη χρησιμοποιήσεις σωστά.

σε πονάει και σε έλξεις (δικέφαλα) και σε πιέσεις (πχ στήθος). περίεργο αυτό... έχω κι εγώ σε αυτό το σημείο πρόβλημα αλλά μόνο σε ασκήσεις τύπου έλξεων. το ότι σε πονάει και στους 2 τύπους ασκήσεων με κάνει να πιστεύω ότι έχει μεγαλύτερη σχέση με αγκωνα παρά με πήχη(άρα και καρπό)[είναι κάπως περίεργο αυτό που λέω αλλά δε μπορώ να το εκφράσω καλύτερα]

μάλλον θα πρέπει να αλλάξεις τις ασκήσεις σου για αρκετό καιρό έτσι ώστε να μην εμπλέκεται πολύ αυτό το σημείο. υποθέτω ότι έχει να κάνει και με τον καρπό άρα καλό είναι να μην εμπλέκεις πολύ τη λαβή στις ασκήσεις.

πάρε στραπς και χρησιμοποίησε για ένα διάστημα μηχανήματα.βάλε και καμία φωτό και δέιξε μας σε ποιο σημείο σε πονάει ακριβώς. ψάξε εδώ http://www.exrx.net/Lists/Directory.html
και πες μας ποιος μυς είναι.

με 8 φυσιοθεραπείες θα έπρεπε να έχεις δει μεγάλη διαφορά. άρα λογικά είτε δε σου έκαναν αυτά που έπρεπε είτε εσύ το παραμάμησες και δεν το προσέχεις.

ίσως να χρειάζεσαι και κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή. πήγαινε σε αθλίατρο καλύτερα.

περαστικά