PDA

Επιστροφή στο Forum : Που μπορώ να κάνω τις εξετάσεις μου???



m3ssias
26-02-09, 03:10
Καλησπέρα :welcome:
Σκεύτομαι τελευταια να κανω κάποιες εξετάσεις γενικές(συκώτι-νεφρά-καρδιά-αίματος).....Πού μπορώ να κάνω τέτοιες εξετάσεις????Υπάρχει περίπτωση να τις κάνω στο κρατικό νοσοκομείο(χωρίς να μου βγεί ο κούκος αηδόνι)??Ή πρέπει οποσδήποτε να πάω σε ιδιώτη γιατρό όπου θα πληρώσω κατιτίς παραπάνω :?:

vagg
26-02-09, 03:14
πηγαινε σε ενα παθολογο να στις γραψει στο βιβλιαριο και πηγαινε και καντεσ...

mantus3
26-02-09, 14:33
πηγαινε σε ενα παθολογο να στις γραψει στο βιβλιαριο και πηγαινε και καντεσ...

+1000

αμα εχεις ικα πχ, πας στο γραφειο ενως γιατρου (χωρις ραντεβου φυσικα), πληρονεις μια επισκεψη, του λες τι θες να κανεις σου γραφει τις εξετασεις κ απλα πας κ τις κανεις με μικρο αντιτιμο...

παιζει κ η εναλακτικη, κληνεις ραντεβου παλι στο ικα κτλ κτλ κ δεν δινεις τιποτα.. το θεμα ειναι κατα ποσο βιαζεσαι να τις εχεις...

αλλη εναλακτικη, πας σε ενα νοσοκομιο ρακενδιτος, κλεγεσαι, τους λες οτι εισαι απορος μενεις στον δρομο κτλ κ απλα εισαι σε κυκλο κ θελεις να κανεις καποιες εξετασεις... κ φυσικα τις κανεις δωρεαν! :nana:

thegravijia
26-02-09, 14:39
Ο Χ Ι ΣΤΟ ΙΚΑ ..!!!
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ...!!!

ειχε παει η μανα μου κ ειχαν μπερδεψει τις εξετασεις κ τις παιρνεις κ μετα απο καιρο..

θα πας σε ενα γιατρο κ μετα θα πας σε μια μικροβιολογο να της κανεις..μονο συμετοχη πληρωνεις λιγα ειναι σχετικα,..!
με το βιβλιαριο ομως θα πας..!

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ...!!!
και ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ιδιωτικες κλινικες γιατι οι λαλακες γιατροι που ειναι εκει θα σε πλακωσουν στα φαρμακα χωρις λογο...!!!!!!!!

mantus3
26-02-09, 14:54
Ο Χ Ι ΣΤΟ ΙΚΑ ..!!!
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ...!!!

ειχε παει η μανα μου κ ειχαν μπερδεψει τις εξετασεις κ τις παιρνεις κ μετα απο καιρο..

θα πας σε ενα γιατρο κ μετα θα πας σε μια μικροβιολογο να της κανεις..μονο συμετοχη πληρωνεις λιγα ειναι σχετικα,..!
με το βιβλιαριο ομως θα πας..!

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ...!!!
και ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ιδιωτικες κλινικες γιατι οι λαλακες γιατροι που ειναι εκει θα σε πλακωσουν στα φαρμακα χωρις λογο...!!!!!!!!

:shock:

κατσε ρε ψιλε! τι εξετασεις εκανε η μητερα σου? αμα ηταν για θυροιδη η ορμονολιγικες τοτε κανουν απο μια ευδομαδα μεχρι 40μερες. γενικες αιματος + μερικες ακομα τιμες (παντα σχετικα με αιμα) εμενα μου τις δινουν σε 2 μερες...

βεβαια εχει να κανει κ με το τι εξετασεις θελεις να κανεις.. αμα ειναι μια γενικη αιματος που εξω κανει απο 18-30 τοτε οκ.. πας εξω κ τις κανεις οτι ωρα θελεις. αμα ομως εχει διαφορα, τοτε το 100αρικο το εχεις στο χαλαρο... κ παλι λιγα λεω...

οσο για την "μικρη συμμετοχή" οταν εγω τον μινα εχω απο 160 εως 200ε κρατισεις μονο για το ικα, γιατι να την δωσω απο την στιγμη που μπορω να τις εχω "δωρεαν"¨???

thegravijia
26-02-09, 15:04
ρε φιλε εχεις δικιο ηταν για θυροειδη και αργησε παρα πολυ..
και μια αλλη φορα ηταν για γυναικολογικα θεματα κ της την εβγαλαν πα΄λι λαθος...
τωρα αμμα εσυ ικα πηγαινε εκει - απλα εγω δεν τους εχω παρει με καλο ματι... παντως αυτο που ειπα για τις ιδιωτικες ισχυει..σε πλακωνουν στα φαρμακα χωρις λογο..

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
20-10-15, 11:35
Πλέον αρκετά ιδιωτικά διαγνωστικά εργαστήρια,διέκοψαν να είναι συμβεβλημένα με τον ΕΟΠΥ,απλούστατα διότι ο δημόσιος φορέας δεν είναι συνεπής στις οικονομικές του υποχρεώσεις απέναντι στους ελεύθερους επαγγελματίες βιοπαθολόγους.
Πρέπει να γίνει αντιληπτό από τους ασθενείς,ότι από τη μεριά του ιατρού εκτός από τα πάγια έξοδα,υπάρχουν και εκείνα των αναλώσιμων αντιδραστηρίων σε μια εξέταση που ο εκάστοτε εξεταζόμενος ασθενής επιθυμεί να υποβληθεί.
Συνεπώς όταν μια γενική αίματος κοστολογείται κάτι λιγότερο από πέντε ευρώ (ποσό όσο ένα κουτί προφυλακτικά),είναι προφανές ότι πέρα από τα υλικά,απαξιώνεται και η ιατρική πράξη που αφορά τον μικροσκοπικό έλεγχο προκειμένου να βγει μια εργαστηριακή διάγνωση.
Εκεί που θέλουμε ξοδεύουμε χρήματα σε βαθμό σπατάλης,αλλά η υγεία είναι ένα αγαθό ΜΗ διαπραγματεύσιμο.