PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσος χρονος χρειαζεται



makis88
28-02-09, 06:20
αναμεσα στα σετ κανω διαλλειμα περιπου 1 λεπτο για καλυτερο πριξιμο και για ογκο σωστο η λαθος... και το καπνισμα ποσο αρνιτικα μπορει να βλαψει το σωμα προς στην αναπτυξη του... :squat:

Polyneikos
28-02-09, 08:55
Όταν κανεις διάλλειμα κάτω του 1΄ έχεις μεγαλύτερα πρηξιματα και ένταση αλλά αν θες να δουλεψεις με μεγαλύτερα βαρη στην προπόνηση σου ,κατι που κανουμε σε περιοδους όγκου μπορείς να κανεις διάλλειμα 1΄ 1/2 - 2'.
όσο για το κάπνισμα έχει ένα κατατοπιστικότατο άρθρο ο Slaine,τσέκαρε το, http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=4262&highlight=%EA%E1%F0%ED%E9%F3%EC%E1.

peris
28-02-09, 11:09
Όταν κανεις διάλλειμα κάτω του 1΄ έχεις μεγαλύτερα πρηξιματα και ένταση αλλά αν θες να δουλεψεις με μεγαλύτερα βαρη στην προπόνηση σου ,κατι που κανουμε σε περιοδους όγκου μπορείς να κανεις διάλλειμα 1΄ 1/2 - 2'.
όσο για το κάπνισμα έχει ένα κατατοπιστικότατο άρθρο ο Slaine,τσέκαρε το, http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=4262&highlight=%EA%E1%F0%ED%E9%F3%EC%E1.

+1 :awesome: :awesome:
διαλειμμα 1 λεπτο δε θα το προτιμουσα και κυριως σε περιοδο ογκου
καθως δε θα μπορεις να παιξεις με πιο μεγαλο φορτιο κιλα εννοω ειναι πολυ λιγο 1 λεπτο οτι ειπε ο πολυνεικος 1,5-2 λεπτα ειναι καλα :thumbup:

οσο για το καπνισμα και τη μυικη αναπτυξη δε πιστευω οτι ανστελει τη μυικη αναπτυξη τουλαχιστον κατι τετοιο εγω δεν εχω ακουσει μεχρι τωρα :unsure: :unsure:

BRaWNy
28-02-09, 12:58
-1 (σόρρυ)

Ο χρόνος ανάμεσα στα σετ (διαλείμματα), αφορά περισσότερο την διαχείρηση έντασης, και συνεπώς προόδου μέσα απο την παράμτερο "πυκνοτητας".
Οπότε σε αυτά πρέπει να εστιάζεται κανείς απο αυτη την άποψη και ανάλογα του τι επιδιώκει.
Πέρα απο αυτά, είναι και θέμα των "ενεργειών" του καθενός, όπως ATP κλπ, αλλά κι άλλων παρομοίων θεμάτων.
Δηλαδή θα μπορουσε κανείς να εστιαστεί στο διάλειμμα που θα κάνει, βασει και των πόσων επαναλήψεων έκανε στο σετ, συνηθως οι πολλές επαναλήψεις θέλουν περισσότερο χρόνο απο ότι οι χαμηλές, αλλά έχει σημασία και ποιά είναι οι επιδίωξη απο την άσκηση κλπ.

Δεν υπάρχει, για όγκο δεν πρέπει να κάνεις μικρά διαλείμματα, κλπ κλπ και το ένα τ'αλλο.
Όλα αυτά είναι σχετικά και εξαρτώνται απο τους στόχους του πλάνου ή και της άσκησης συγκεκριμένα (όπως είπα παραπάνω), και όχι τόσο απο τους συνολικούς στόχους ή απο στανταρ φόρμες/κανόνες.

Πρηξίματα μπορουν να επιτευχθούν και με μεγάλα διαλείμματα (ένα παράδειγμα εγω, που μου συμβαίνει/έχει συμβει), και όγκος (υπερτροφία) μπορει να επιτευχθεί (και πιό αποτελεσματικά) με μικρά διαλείμματα, αφου αυτα αυξάνουν το density (πυκνότητα) της άσκησης ή της προπόνησης, και την ένταση.
Η ένταση βέβαια μπορει να αυξηθεί και με άλλους τρόπους, και φυσικά πρόοδος μπορει να υπάρξει και με διαφορετική παράμετρος προόδου, για αυτό λεω όλα είναι σχετικά.

Πρόοδος μπορει να υπάρξει αυξάνωντας το βάρος για συγκεκριμένες επαναλήψεις, διατηρώντας ίδια τα διαλείμμτα (π.χ. μεγάλα), και
Πρόοδος μπορει να υπάρξει διατηρώντας το βαρος και τις επαναλήψεις, μειωνοντας τα διαλείμματα.

Πρόοδος μπορει να υπάρξει, διατηρωντας το βαρος και τα διαλείμματα και αυξάνοντας τις επαναλήψεις.

Πρόοδος μπορει να υπάρξει, διατηρώντας το βαρος, διαλείμματα, επαναλήψεις και αυξάνοντας τα σετ.

και ουτω καθεξής...

Φυσικά μπορει να υπάρξει και χρησιμοποιώντας περισσότερες τις μια απο τις παραπάνω παραμέτρους.

Το θέμα των διαλειμμάτων είναι γενικό, όπως και όλα τα παραπάνω, δηλαδή δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση.
Όλα εξαρτώνται απο το πλάνο και τις επιδιώξεις με αυτό, που αυτές μπορουν να ποικίλλουν μεσα στο ιδιο πλάνο, απο άσκηση σε άσκηση κλπ.

Οπότε θα έλεγα, δεν υπάρχουν στανταρς όπως του λέει κανείς, αν θες όγκο δεν θα κάνεις μικρά διαλείμματα, ή αν πρήζεσαι θα αυξανετε η δύναμή και μάζα σου, αν όχι δεν θα αυξάνονται, ή αν δεν πιαστείς την επόμενη μέρα δεν κάνεις τίποτε κλπ κλπ.

Απο την άλλη, αν ο φίλος που ρωτάει έχει 43 εκατοστά μπράτσο, με αυτα τα κιλά που έχει και το ύψος του, και τα "εφτασε" μέσα απο προπονήσεις, μάλλον τις απαντησεις σε αυτά που ρωτάει τις έχει ο ίδιος.

Υ.Γ.Ελπίζω να μην φαίνομαι "κάπως", επειδή τυγχάνει να διαφωνώ με κάποια πράγματα αρκετά σήμερα.
Εγω θέλω να εκφράζω την άποψή μου είτε διαφωνώ είτε συμφωνώ με κάτι, και στα πλαίσια συζήτησης κλπ, αλλιως πιστεύω δεν θα είχε νόημα να λέγεται φόρουμ.
Επίσης θελω να πιστεύω, ότι υπάρχουν μέλη που θέλουν ακουνε την άποψη των άλλων και συγκεκριμένα στην περίπτωση αυτη τη δική μου, είτε αν διαφωνούν είτε αν συμφωνούν, όπως κάνω και εγω.
Φυσικά θα μου άρεζε περισσότερο αν όλοι συμφωνούσαμε ή εστιαζόμασταν το ίδιο, αλλά αυτό δεν γίνεται, κι αν γινόταν θα είχε καταντησει βαρετό κάποια στιγμή.

Polyneikos
28-02-09, 16:56
Mα Μιχαλη το ότι διαφωνουμε σε κατι δεν σημαινει ότι τσακωνομαστε ούτε ότι κακιωνουμε μεταξυ μας.
Ο καθενας έχει τις προπονητικες του εμπειρίες και παραστασεις και λεει καποια πραγματα και δινει συμβουλες αναλογα και με το επίπεδο του πάντα.Ως γνωστον η εμπειρία σου είναι μεγαλη και ο τροπος μεταδοτικότητας της προπονητκής σου μεθοδολογίας είναι μοναδικός.
Απλά δεν ξερω βεβαια αν καποιος αρχαριος θα μπορεί να αξιολογησει τις παραμετρους που θετεις,μπορεί να πέσει σε πιο βαθια νερα... :clap: :clap:

BRaWNy
28-02-09, 18:49
Απλά δεν ξερω βεβαια αν καποιος αρχαριος θα μπορεί να αξιολογησει τις παραμετρους που θετεις,μπορεί να πέσει σε πιο βαθια νερα...Γι αυτό είμαστε εμείς εδω, οι πιό έμπειροι, για να αποτρέπουμε τέτοιες καταστάσεις όταν μπορούμε.

makis88
28-02-09, 18:53
ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες... :thumbsup: