PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσα σετ...



makis88
28-02-09, 20:45
Εχω διαβασει οτι τα μεγιστα σετ για τα χερια ειναι 6σετ για δικεφαλα και 6 με 8 για τρικεφαλα με αυστηρη τεχνικη και οχι μεγιστα κιλα... και να μην υπαιρβαινουνε τα 20 λεπτα για την καθε μια ομαδα... και τα γυμναζουμε καθε 5 μερες εως 7... εγω προσωπικα το εχω ακουλουθησει και ειδα αποτελεσματα αλλα θελω να ακουσω και γνωμες... επισης να μην υπερβαινουμε τα 45 με 1 ωρα γυμναστικη...

KATERINI 144
28-02-09, 23:28
Τα μέγιστα σετ είναι αυτά που κάνουν τους δι/τρικέφαλους σου να πρηστούν , αν κάνεις καλό ζέσταμα και κάνεις δυο βαριά σετ ισως και να σου αρκει, ιδιως αν κανεις πλατη και μετα στο ιδιο πρόγραμμα εχεις δικεφάλους.
Οι τρικέφαλοι είναι ποιο δύσκολοι από τους δικέφαλους,και αυτοι δινουν και τον περισσοτερο ογκο στο χερι.

δεν υπάρχει κατι στανταρ στο ανα5 με 7 μερες, άλλος μου είπε πως εχεις καλύτερη ανάπτυξη αν τα γυμνάζεις ανα δυο βδομαδες, είναι τη ταιριάζει στον καθένα, μην ξεχνας πως οι δικέφαλοι δουλεύουν αρκετα με την πλατη και οι τρικέφαλοι με το στήθος.

makis88
01-03-09, 02:06
συμφωνω απολυτως φιλε μου με αυτα που εγραψες... αλλα μην ξεχνας το θεμα δεν ειναι να κανουμε τα μεγιστα κιλα και να φτασουμε στην κοπωση αλλα να κανουμε οσα πρεπει με αυστηρη τεχνικη ωστε να φτασουμε στο μεγιστο πρηξιμο...
:bodybuilder2:

peris
01-03-09, 03:38
συμφωνω απολυτως φιλε μου με αυτα που εγραψες... αλλα μην ξεχνας το θεμα δεν ειναι να κανουμε τα μεγιστα κιλα και να φτασουμε στην κοπωση αλλα να κανουμε οσα πρεπει με αυστηρη τεχνικη ωστε να φτασουμε στο μεγιστο πρηξιμο...
:bodybuilder2:

πρηξιμο δεν ειναι απαραιτητα δεικτης μυικης αναπτυξης :sneaky:

οσο για το πρωτο μερος του ποστ συμφωνω αν ειναι να κανεις κιλα που δεν μπορεις και κλεβεις σα που***ς ειναι πολυ χειροτερο απο το να κανεις λιγοτερα κιλα με αυστηρη και ελεγχομενη τεχνικη :awesome:

tezaman
01-03-09, 05:34
συμφωνω απολυτως φιλε μου με αυτα που εγραψες... αλλα μην ξεχνας το θεμα δεν ειναι να κανουμε τα μεγιστα κιλα και να φτασουμε στην κοπωση αλλα να κανουμε οσα πρεπει με αυστηρη τεχνικη ωστε να φτασουμε στο μεγιστο πρηξιμο...
:bodybuilder2:

πρηξιμο δεν ειναι απαραιτητα δεικτης μυικης αναπτυξης :sneaky:


+++10000000000000000 8)

slaine
01-03-09, 06:08
εγώ πίνω μπύρα και πρήζεται η κοιλιά μου, μετράει????? :rabbit:

φίλε μου όλα είναι σχετικά με ένα σωρό παραμέτρους. δεν υπάρχει το απόλυτο πρόγραμμα-μαγικός αριθμός. ακόμα και για το ίδιο άτομο αν υπάρχει αλλάζει ανάλογα με πολλά κατά διαστήματα.

αυτά που λες αρχικά θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι σωστά αν και πολύ αόριστα. κάποιοι δε γυμνάζουν καν χέρια και αναπτύσσονται με τα υπόλοιπα και τα χέρια τους. (βέβαια αν ανατύσσονται λιγότερο ή περισσότερο από το αν έκαναν και χέρια δεν το ξέρουμε)

KATERINI 144
01-03-09, 22:15
συμφωνω απολυτως φιλε μου με αυτα που εγραψες... αλλα μην ξεχνας το θεμα δεν ειναι να κανουμε τα μεγιστα κιλα και να φτασουμε στην κοπωση

δεν ειπα αυτο :chinese:

makis88
01-03-09, 22:42
Τα μέγιστα σετ είναι αυτά που κάνουν τους δι/τρικέφαλους σου να πρηστούν , αν κάνεις καλό ζέσταμα και κάνεις δυο βαριά σετ ισως και να σου αρκει

αυτα ειπες εσυ.. αμφιβαλλω αν κανεις μονο 2 βαρια σετ αντε να αυξησεις την δυναμη σου...

ενω με 6 με 8 σετακια καλα κιλα ωραια τεχνικη θα δεις διαφορα...
απο την αλλη αν θες να πηγαινεις γυμναστηριο για πουλας μουρι με τα βαρη που σηκωνεις οκ τοτε...
:bodybuilder2:

KATERINI 144
01-03-09, 22:45
Τα μέγιστα σετ είναι αυτά που κάνουν τους δι/τρικέφαλους σου να πρηστούν , αν κάνεις καλό ζέσταμα και κάνεις δυο βαριά σετ ισως και να σου αρκει, ιδιως αν κανεις πλατη και μετα στο ιδιο πρόγραμμα εχεις δικεφάλους.
ισως δεν το τονισα οπως επρεπε :chinese:

KATERINI 144
01-03-09, 22:48
απο την αλλη αν θες να πηγαινεις γυμναστηριο για πουλας μουρι με τα βαρη που σηκωνεις οκ τοτε...
:bodybuilder2: ασχολιαστο αδερφε για τωρα, επιδη εισαι φρεσκος στην παρεα :wave:

makis88
01-03-09, 22:57
φιλε χωρις παρεξηγεισει το ειπα... :wave: :thumbup:

KATERINI 144
01-03-09, 23:04
οκ καμια παρεξηγηση................... :sneaky: :jason: :jason:






















:awesome: :green:

goutsos
02-03-09, 00:00
ο κατερινη με το βαρια σετ δεν εννοει να κανεις πολλα κιλα και ασ ειναι λαθος η τεχνικη εννοει τα λειτουργικα σετ :clown2:

Steve KinG STyLe
02-03-09, 19:33
συμφωνω απολυτως φιλε μου με αυτα που εγραψες... αλλα μην ξεχνας το θεμα δεν ειναι να κανουμε τα μεγιστα κιλα και να φτασουμε στην κοπωση αλλα να κανουμε οσα πρεπει με αυστηρη τεχνικη ωστε να φτασουμε στο μεγιστο πρηξιμο...
:bodybuilder2:
πρηξιμο δεν ειναι απαραιτητα δεικτης μυικης αναπτυξης

Εδω εχω μια αντιφατικη αποψη.Αν για καποιους το να χτισουν μαζα ειναι το μονο που τους νοιαζει τοτε το "pump" ειναι σημαντικο.
Κατα την διαρκεια του pump η μυικη ομαδα που γυμνασαμε διαραιεται απο αιμα σε μεγαλα επιπεδα.Με καλη pre workout διατροφη σαν του Berardi θα εχετε αυξημενα επιπεδα αμινοξεων στο αιμα μας.Μαντεψτε?Η αυξημενη ροη αιματος που υπαρχει κατα την διαρκεια του pump θα αυξησει και την κυκλοφορια των αμινοξεων στο αιμα και αυξανετε και η προσληψη των αμινοξεων.Αυτο σημαινει μεγαλυτερο αναβολικο(χτισημο μυων) περιβαλον κατα την διαρκεια της προπονησης.
Αυτο δεν σημαινει οτι σε ολα τα set πρεπει να εχουμε μεγιστο pump,αλλα απλα πιστευω οτι πρεπει να υπαρχουν καποια pump set κυριως στο τελος της προπονησεις.Εγω δεν το ακολουθω συχνα αυτο μιας και δεν προπονουμε για μονο λογο την μαζα.

Σορρυ για το οφφ,αλλα το θεμα που ρωτητε εχει ξανα συζητηθει...

BRaWNy
02-03-09, 19:39
To pump θα πρέπει όμως να είναι απο σοβαρή διέγερση

BRaWNy
13-03-09, 15:28
To pump θα πρέπει όμως να είναι απο σοβαρή διέγερση
http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=49897&postcount=24

slaine
13-03-09, 20:20
έτσι που τα έγραψες δεν κατάλαβα πόσες ασκήσεις και πόσες επαναλήψεις κάνεις σε κάθε σετ

yasou
13-03-09, 20:51
Το λοιπον εχουμε και λεμε.....
Πλατη 1'30 6 ασκησεις χ 4 σετ + ενα τετρασετ στhν κοπιλατικη
Στηθος 1'30 με 2' 6 ασκησεις χ 4 σετ
Ομοι 1' ωρα, 5 ασκησεις χ 4 σετ + drop sets
Ποδια 50 min 4 ασκησεις χ 4 σετ + ενα τετρασετ στις εκτασεις
Δικεφαλα 1'30 8 ασκησεις χ 4 σετ + ενα τετρασετ
Τρικεφαλα 1' 5 ασκησεις χ 4 σετ
Τα σετ αποτελουνται απο 10-12 επαναληψεις
Τωρα που τα βλεπω πολλα μου φενονται.....
Αλλα τη να κανω.... ειμαι εξαρτημενος απο αυτη την προπονηση.

Exci
13-03-09, 22:11
Εμμ, 25-30 σετ ειναι υπερβολικα πολλα :O

Stephany
17-03-09, 20:02
να σας ρωτήσω, το pump πως ακριβώς το πετυχαίνουμε? Με τα βαριά κιλά, με την κόπωση?? Α, και κάτι για μια άσκηση: τα 'σφυριά' είναι κυρίως άσκηση για δικέφαλα η πήχεις? Εννοώ τις άρσεις αλτήρων από άλλη γωνία ώστε να πιάνει πήχεις.

TRIANTAFYLLOU
19-03-09, 00:45
να σας ρωτήσω, το pump πως ακριβώς το πετυχαίνουμε? Με τα βαριά κιλά, με την κόπωση?? Α, και κάτι για μια άσκηση: τα 'σφυριά' είναι κυρίως άσκηση για δικέφαλα η πήχεις? Εννοώ τις άρσεις αλτήρων από άλλη γωνία ώστε να πιάνει πήχεις.


το παμπ είναι κάτι που συμβαίνει ούτως η άλλως όταν γυμνάζουμε μια μυική ομάδα ,λόγω της ροής τού αίματος μέσα στις μυικές ίνες .

καλύτερο πρήξιμο έχουμε με τις επαναλήψεις δηλαδή 8 -12 γυμνάζοντας τις κόκκινες μυικές ίνες βραδείας συσπάσεως δεν σημαίνει όμως πώς μόνο έτσι μεγαλώνουν οι μύς ,αλλα και με βαριά προπόνηση αφού γυμναζουμε και τις λευκές .

γι αυτό αν μετα ένος βαριού σετ κατευθείαν κατεβάσουμε και συνεχίσουμε μέχρι να μην μπορούμε άλλο τότε πετυχαίνουμε καλύτερο παμπινκ , η όταν κάνουμε πχ ασκήσεις όπως την 21 στους δικεφάλους που εκεί πάνε να σκάσουν , η κάνουμε σούπερ σετ η δισέτ η τρισέτ .

που θέλω να καταλήξω δηλαδή θα μου πεί κάποιος αν κάνω αυτού του είδους την προπόνηση θα μεγαλώσω , δεν είναι όμως έτσι αυτού του είδους οι προπονήσεις παρ όλο που έχουν πρήξιμο δεν είναι για κάθε φορα στην κανονική ρουτίνα.

το πρήξιμο πρέπει να υπάρχει στην προπόνηση αλλά δεν είναι κριτήριο για ανάπτυξη η ανάπτυξη γίνετε εκτελώντας αυστηρα κάθε σετ μέχρι τελικής κόπωσης στο συνηστώμενο αριθμό επαναλήψεων με καλη προθερμανση και αποθεραπεία .

υπάρχουν ασκήσεις όπως οι άρσεις θανάτου που δεν έχουν πρήξιμο σε συγκεκριμένους μυς αλλά εχουν τρομερή ανάπτυξη στο σώμα η τα βαριά σκουώτ σε στύλ αρσης βαρών .

δηλάδη το πρίξιμο πρέπει να υπάρχει αλλα δεν είναι αυτοσκοπός αφου ώς γνωστόν οι μυς δεν μεγαλώνουν μόνο στην προπόνηση αλλά και στην ξεκούραση επίσης όταν κάνουμε σετ πολλών επαναλήψεων όπως προανέφερα οι μύς πρήζονται δεν σημαίνει πως μεγαλώνουν κιόλας , επίσης έχει να κάνει και με το αν είμαστε φορτωμένοι καλά με υδατάνθρακες πχ στην περίοδο αδειάσματος με χαμηλή πρόσληψη υδατανθράκων την ίδια προπόνηση να κάνουμε πρήξιμο δεν υπάρχει .

τωρα στην άσκηση σφυριά αυτή η άσκηση είναι για το χαμηλό μέρος του δικεφάλου στην κλείδωση αλλα ενεργοποιεί και τον πήχη θέλοντας και μη .

ενώ λέμε οτι το σχήμα που έχει κάποιος δεν αλλάζει σαν γενικό χαρακτηριστικό υπάρχουν όμως ασκήσεις που ενεργοποιούν περισσότερο χαμηλά η ψηλά ένα μυ στην προκειμένη περίπτωση το χαμηλό μέρος του δικεφάλου και το πάνω του πήχη χωρίς όμως να μακραίνει ο μύς η να αλλάζουν τα χαρακτηριστικά του.
άρα αυτή την άσκηση την συμπεριλαμβάνουμε για τους πήχεις .

για περισότερο πήχεις κάνουμε την κάμψη αλλά γυρνώντας ακόμη περισσότερο την παλάμη να κοιτάζει πρός τα κάτω , η κάμψεις καρπών και πολλές άλλες παραλαγες .

οι πήχεις είναι μια μυική ομάδα που δουλεύει σχεδόν σε όλες τις ασκήσεις του κορμού οπότε δεν χρειάζετε να υπερβάλουμε εκτός αν υπάρχει μια γενετική αδυναμία οπότε και δίνουμε περισσότερη έμφαση.